„Telstar wordt eerder kampioen dan degradant Croon: Top is al te ver weg Vakmanschap is meesterschap Jk Wethouder De Boer van Yelsen: WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 VOLENDAM Een gesprek met trainer Hans Croon over Volendam is een voortdurende verwijzing naar het rapport, dat hij heeft samengesteld en waarin de Vereniging van Voetbal Oefenmeesters haar visie op de toekomst van het Nederlandse voetbal neerlegde. „Eigenlijk hoefden wij dat helemaal niet te doen. Als trainers behoren wij geen bemoeienis te hebben met de organisatie zegt Croon, „maar zoals het nu gaat, groeit de zaak scheef. De top komt steeds verder weg te liggen, terwijl toch de vaderlandse competitie het belangrijkste is voor alle clubs. Maar de stand in de eredivisie, terwijl de competitie nog moet beginnen, staat al praktisch vast. De mensen hebben daar geen interesse meer voor. Na de eerste paar weken verandert er vrijwel niets meer en pas aan het einde wordt het weer wat interessanter, omdat dan aan de orde komt welke clubs van de grote drie kampioen wordt. En nu al vraag ik me af: Wie moet Feijenoord kloppen? Ik heb ze gezien in een oefenwedstrijd en het is gewoon vast te stellen: als het niet goedschiks gaat, dan gaat het kwaadschiks, maar er wordt gewonnen". Met welke gevoelens dan moet Volendam de competitie in gaan? Het is een lichte ploeg, die vorig jaar op grond van zijn techniek promoveerde en waarbij Croon c.s. er in de transferperiode niet in slaagden zich een spits te verschaffen. „De spelers zijn realisten. Ze hebben gewoon gezegd: het wordt een competitie van de onderste acht. Bij die clubs moeten we onze punten zien weg te halen. Wat natuurlijk niet wil zeggen, dat we tegen'Feijenoord, Ajax of PSV meteen het hoofd in de schoot zullen leggen. We zullen ons op elke wedstrijd tot in de pun tjes voorbereiden en reken maar niet, dat we met knikkende knieën in „de Kuip" zullen stappen. M. 99 Beetje steun Aaltje Keizer Geldmagnaten Subsidie Een experimenteel elftal van Tel star. Staand van links naar rechts: Blauw, André, De Vries, Lecher- mann en Wijngaarde. Zittend van links naar rechts: De Wit, Van Es sen, Van Egmond, Molenaar, Bond en Stanic. Maar als je geen realist ben en je plaats niet weet, dan jaag je de zaak over de kop. De topclubs gaan met weer grotere gemiddelden spelen. Ze hebben zich wéér versterkt. Én in zo'n competitie weet je gewoon, dat je ge wond raakt. Maar het mag geen stie rengevecht worden, waarin wonden dodelijk zijn. Het moet een levend schouwspel blijven. Maar Volendam heeft zeker geen minderwaardigheids complex. We weten wat we kunnen. Natuurlijk hadden we graag een spits gekocht, hoewel we vorig jaar veel doelpunten hebben gemaakt, zonder dat er een uitgesproken topscorer was. Maar we stuitten in onze pogingen om een spitsspeler te kopen op weer een van de onvolkomenheden in ons betaalde voetbal: de veel te hoge transfersommen. Die moeten en dat hebben we ook in ons rapport gezegd aan een limiet worden gebonden. De bedragen, die worden gevraagd, staan in geen enkele verhouding tot de prestaties, die worden geleverd. Voor een speler, die een aantal keren in het Nederlands elftal heeft gespeeld, is het billijk om méér te vragen dan voor iemand die daar niet in heeft gestaan. Voor Ruud Geels, die wij wil den hebben, liep de totale som in de drie ton. Het salaris van een speler is nu gekoppeld aan het transferbedrag, maar dat houdt geen verband met de prestaties. Door al die koppelingen kunnen de topclubs zich ongelimiteerd versterken, wat we juist moeten voor komen. Er moet weer concurrentie ko men, anders gaat ons voetbal kapot." Volendam is natuurlijk nog geen concurrent, „maar", zegt Croon, „bij ons is de basis voor een topclub ge legd. We hebben maar een klein beetje steun nodig en we schieten om hoog. We hebben een geweldig arse naal aan spelers en een prachtige op leiding, terwijl we nu ook een blauw druk hebben voor de verdere ontwik keling van Volendam." Een blauwdruk, die bijvoorbeeld verbetering van de totale accommoda tie van Volendam op papier brengt; een complete modernisering. Dat alles om langzamerhand te gaan voldoen aan de eisen, die het rapport van de VVO formuleert en dan aangepast aan de Volendammer omstandigheden. „Op het veld komen reclameborden van de plaatselijke restaurants, die op zondag een voetbalmenu serveren. Het publiek, dat voor het merendeel van buiten Volendam komt, kan dan goed koop eten. We hebben wekelijks een „blinde pool" in allerlei openbare ge legenheden hangen. Uit de opbrengst daarvan konden we in het afgelopen seizoen de kleedkamers helemaal mo derniseren en aanstonds gaan we be ginnen aan de verdere verbouwing van de ruimten onder de tribune, die moet gaan worden doorgetrokken tot vlak aan de rand van het veld." Zo is er meer in Volendam. Het ge brek aan keepers bijvoorbeeld. (Jan Ruiter komt uit Enkhuizen en was eigenlijk de eerste niet-Volendammer in de top-elf.) Aaltje Keizer, de legen darische doelman van Volendam, gaat nu keepers opleiden. Zoals ook het ge brek aan fysieke hardheid gaat wor den weggewerkt. „Bij de jeugd wordt aan krachttraining gedaan, zodat over enkele jaren dit probleem waarschijn lijk ook tot het verleden zal behoren", aldus Croon. Zo wandelt Hans Croon, boordevol plannen door het Volendammer leven, hoewel hij zegt niet zeer emotioneel met de club gebonden te zijn. Maar hij voelt zich er wel erg happy. „Ik ben er de man niet naar om alleen als trainer te werken en voor de rest de zaak maar te laten rusten. Als ik een beetje kan bouwen, dan ben ik zeer tevreden. Ik móét me met de organisatie bemoeien." Van welke neiging Volendam met graagte de vruchten plukt. Croons ideeën hebben Volendam een nieuwe impuls gegeven. De club dreigde vast te roesten, fatalistisch telkens wéér in de „heen en weer" stappen. „Het is niet zo gek, dat het zo is gegaan. De voorzitter, dr. Duin, heeft laatst uit gerekend, dat we van heel de Volen- damse gemeenschap over 1508 „weer bare" mannen kunnen beschikken. Dat zijn onze potentiële toeschouwers en de werkers in de club. Dat is een onmogelijke zaak. Dat houdt geen club vol. Eigenlijk zijn de prestaties van Volendam altijd veel te groot geweest, maar het pleit wel voor de kwaliteit." (Van onze sportredactie) VOLENDAM. Een veelvuldig voorkomende term in Croons woor denstroom over voetbal is „vak manschap" En dat houdt dan in, dat voetbal een koele, zakelijke af faire is geworden. Waarin passieve en actieve recreatie hand in hand gaan. Hans Croon ziet geen scher pe scheiding tussen profs en ama teurs. („Waarom mag een hobby geen geld opleveren?") Maar wel dat er aan het vakmanschap van die profs veel mankeert. „Toen En geland van Brazilië verloor, was Bobby Moore de eerste om Pele te feliciteren. Dat hoort bij zijn vak, want denk erom dat verliezen voor een Engelsman wat betekent.. In Ne derland kunnen we dat gewoon nog niet opbrengen- Het publiek fluit een tegenstander nog uit. Dat is de grootste waanzin die er bestaat." Bij Volendam is dat vakmanschap ook nog een zaak die moet groeien. „Johan Pelk", zegt Hans Croon, „is een echte broodvoetballer, een van de weinigen bij ons. Hij denkt pro fessioneel, heeft ook een grote er varing. Mede daarom heb ik Pelk uit de aanval weggehaald en in de achterste vier gezet. Dat moest wel, omdat Karregat gestopt is met voet ballen." Maar voor de overigen geldt, dat hun vakmanschap nog moet groeien. Croon: „Wat wij op orga nisatorisch gebied allemaal doen, laat de spelers volkomen koud. Ze laten het over zich heen komen en vinden het allemaal wel best. Ze voelen zich nog niet mede-verant woordelijk. Ik haal nog wel eens het voorbeeld aan van Jan Janssen, die zijn vak wél volledig beheerst. Dat is in Nederland het beste voor beeld hoe een beroepssportman moet handelen. Een voetballer is in Nederland verplicht de klanten te vreden te houden. Bij Volendam is dat zeker ook het geval, omdat de meeste kijkers van buiten Volen dam komen. Er is voor dit seizoen een recordaantal seizoenkaar ten verkocht. Dus de verwachtingen zijn hooggespannen." (Van onze sportredactie) VELSEN „Het is", zegt wet houder De Boer, namens de ge meente Velsen in het bestuur van de voetbalvereniging Telstar, „moeilijker om Telstar uit de ere divisie te krjjgen, dan de club hel» kampioenschap van Nederland te bezorgen". Het is geen loze kreet die de heer De Boer, sinds jaar en dag fel voorvechter van ver door gevoerd professionalisme, zowel op het voetbalveld, als in de organi satorische sector van de vereni gingen. Het is ook niet de eerste keer dat hij een dergelijke uitlating doet en het zal ook niet de laatste keer zijn, al trekt hij zich deze maand terug uit het bestuur, waar in hij sinds de stichting (in 19615) zitting heeft gehad. De verzekering van de aan de sport verknochte wethouder is weloverwogen. Illj heeft dan ook weinig moeite om zijn standpunt te verklaren: „In de afgelopen vier jaar heeft men tegen het einde van de competitie steeds geroepen dat Telstar uit de eredivisie zou gaan. Ik heb ieder jaar volgehouden dat de club be houden zou blijven en steeds is mijn voorspelling weer uitge komen. Dat is niet zo vreemd, want volgens mij is het aan- en verkoop beleid van de spelers van begin af aan zo gunstig geweest, dat het be houd van het eredivisieschap als vanzelfsprekend is". Het beleid, zoals dat door de heer De Boer naar voren wordt gebracht is onder drie noemers onder te bren gen: a) behoud van een vaste kern, momenteel bestaande uit Bond, De Vries, Van Egmond en Van Essen: b) het terugkopen van een minstens ge lijkwaardige voetballer als een van de overige sterke spelers wordt wegge kocht; en c) aantrekken van jeugdige amateurs, die op den duur de verou derde top zullen moeten vervangen, dit als compensatie voor de weggeval len jeugdcompetitie. Aan de hahd van deze gegevens ver klaart De Boer de ook dit jaar ge voerde transfertaktiek. „De salarissen van Van Egmond, De Vries, Bond en Van Essen zijn momenteel zo hoog op getrokken dat zij niet in hoeven gaan op aanbiedingen van andere verenigin gen. Dat is dus de vaste kern waar we de komende jaren op kunnen reke nen. De spelers zoals Beek en Geest man, die bij ons zijn weggekocht, heb ben wij kunnen vervangen door spe lers met minstens gelijke kwaliteiten. In dit geval Van Wijngaarden en Le- chermann. Met Theunissen ligt het an ders. Wij hebben hem in de gelegen heid gesteld om zijn positie in Zwit serland te verbeteren, omdat een spe ler van boven de dertig toch naar het einde van zijn carrière loopt", aldus De Boer. Bij de aankoop van de amateurs hoopt men dat enkele van deze jon gens voldoende klasse zullen bezitten om in het eerste elftal nuttig te kun nen zijn. Op die manier wil het Tel star-bestuur voorkomen dat het elftal over enkele jaren alleen nog maar op peil gehouden zou kunnen worden door enorme transferbedragen voor sterke spelers neer te gaan tellen. De Boer: „Dat zou tegen onze principes zijn. Op die manier zouden wij alleen maar meewerken aan de opdrijving van de waanzinnig hoge transferbedragen, die momenteel geboden worden. Als Tel star een dure speler als Van Wijn gaarden koopt, dan komt dat door de foute amateuristische structuur- van de KNVB. Wij werden in dit geval ook weer gedwongen omdat Go Ahead Beek en Geestman had weggekocht." „Maar liefst zouden wij zien dat het anders ging. Op het ogenblik is de si tuatie in Nederland zo dat een aantal geldmagnaten bij enkele topclubs, vooral uit het buitenland, voor enor me bedragen een sterk elftal bij el kaar kopen. Die elftallen winnen na tuurlijk aan kracht, maar de succes sen die zij boeken zijn misleidend, want in feite wordt de hele Neder landse competitie door het grote krachtsverschil ontwricht. Wjj moeten hier af van die waanzinnige transfer- bedragen" Als een gezond alternatief ziet De Boer een werkelijk professioneel op geleide jeugd, die ook helemaal voor bereid zou moeten worden op een maatschappelijke carrière na de voet balloopbaan. De betaalde jeugdcom petitie was reeds een eerste stapje op de goede weg, maar die werd in 1967 met een meerderheid van stemmen' van de baan geveegd. „Dat dit kon gebeuren is reeds een bewijs dat er bij veel clubs iets fout zit. Veel vere nigingen stemden voor afschaffing van de jeugd. Niet omdat zij die jongens niet graag zagen voetballen, maar om dat zij het niet konden betalen", al dus De Boer, die een beter samen spel tussen betaalde en amateurvere nigingen als noodzaak voor een gezon de voetbalmaatschappij ziet, „het moet niet zo zijn dat wij ons bij de aankoop van een amateur druk moe ten maken over de vraag of een trans ferbedrag 3000, of f 5000, moet zijn. Laten wij met de amateurs overeenko men dat jonge spelers die daar in aan merking voor komen voor één of twee proefjaren naar een betaalde vereni ging kunnen gaan. Voldoen ze niet dan gaan ze heel wat wijzer terug naar hun oude club; zijn zij sterk genoeg, dan moet het voor een betaalde vereni ging mogelijk zijn om een aantrekke lijk transferbedrag te betalen." Toen VSV en Stormvogels zeven jaar geleden hun betaalde afdelingen samenvoegden tot de eredivisieplpeg Telstar, was een gedegen jeugdelftal een vitaal onderdeel van de planning. Méde door die eigen kweek zou Tel star in een jaar of zes aan de natio nale top moeten komen, verwachtte men in Velsen. Zeven seizoenen later is de club echter nauwelijks verder gekomen dan de staart. De Boer: „Toen wij bij de oprichting ons plan trokken, gingen wij er van uit dat er in de ere divisie de nodige spanning zou blijven. Zoals bekend is dat niet uitgekomen. De afdeling wordt beheerst door een paar topclubs, die de sterkste spelers aan kunnen trekken. Wij hadden ge hoopt dat de KNVB door de jaren mee zou groeien, dat het van een amateu ristische organisatie zou worden tot 'n professioneel geleide bond. die onder meer lijn had kunnen brengen in het transferbeleid. Bovendien hadden wij in 1963 het idee dat de mentaliteits verandering van de overheden ten op zichte van de beroepssport sneller zou veranderen dan het geval is geweest." Met de aanpassing van de mentali teit doelt wethouder De Boer, als lid van de Landelijke Contactraad voor de Sport nauw betrokken bij deze ont wikkelingen op landelijk niveau, de nog steeds ontoereikende steun van de overheden (zowel rijk als gemeente) aan de sport. De Boer: „Sinds de op richting van Telstar hebben de ge meentelijke overheid en het bedrijfs leven steeds positief tegenover de vereniging gestaan. Ook de overheid steekt jaarlijks geld in Telstar, maar dat is geen subsidie zoals wij die op andere terreinen van het culturele le ven kennen, en dat terwijl toch bewe zen is dat verreweg de meeste belang stelling van het publiek uitgaat naar de sport. Als de gemeente Velsen bijvoor beeld een ton aan Telstar geeft, dan is dat eigenlijk geen subsidie. Dat geld komt in de loop van het jaar weer af- lemaal in de vorm van terreinhuur of vermakelijkheidsbelasting terug in de gemeentekas. Ik kan rustig zeggen dat vrijwel geen enkele overheid mo menteel werkelijk subsidie aan het be taalde voetbal verleent." Ondanks de magere resultaten van Telstar wil wethouder De Boer de eer ste zeven jaar van de „voetbalclub voor de IJmond" niet als mislukt be schouwen. Ter staving wijst hij op ge zonde amateurclubs VSV en Storm vogels („Door de sanering zijn de veel te grote geldzorgen bij die verenigin gen weggevallen") en de. voor Neder landse begrippen zeer redelijke belang stelling voor de verrichtingen van Tel star. Dat de interesse van het publiek, tenslotte was toch de passieve recrea tie de voornaamste reden voor de voet balfusie, waarschijnlijk groter was geweest als Telstar zich in hogere re gionen had gespeeld, geeft de heer De Boer volmondig toe. „Maar", vervolgt hij, „ondanks ons noodgedwongen voorzichtige aankoop beleid, hebben wij tot nog toe het at tractieve voetbal primair gesteld. On ze ploeg stond bekend als een bijzon der goede formatie, maar de punten bleven uit. Dat was in de eerste helft van de vorige competitie nog zo. Hal verwege omgezwaaid en toen kwamen de punten wèl. Toch zullen wij niet voorgoed aan de staart hoeven blijven. Als Telstar de financiële aandacht krijgt die nodig is dan kunnen wij on ze oorspronkelijke plannen voor een stoot naar de top zij het wat ver traagd alsnog doorvoeren."

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 25