Minister Beernink vindt: College van wethouders moet afspiegeling van raad zijn Friese Staten vóór centrale in Bergum NPS-Statenleden stellen vragen over bezetting Bus, opgesloten tussen ahob's, door trein geramd Pensioenen in de bouw verbeterd JO-JO-KAMPIOEN EN BIJEEN Lagere overheid moet duidelijker informeren Vervuiling aan Noordhollandse stranden nog niet onderzocht Noordzee-vis onschadelijk mm KEES DE JONGEN 9 ANK, Kabinet: zinloze actie J ournalistenprotest tegen Tsjechische maatregelen «*V ;C Matroos beweert in 1965 prostituée vermoord te hebben Adviesraad Ruimtelijke Ordening RIZA-rapport: Scheveningen niet gevaarlijk itip Stadschouwburg WOENSDAG 19 AUGUSTUS Ï970 Met 34 tegen 17 stemmen DODE BIJ RUZIE Praktijk Twee Nederlanders omgekomen PREMIER ji*i wm Verzinsel" zegt Antwerpse politie KOM EENS KIJKEN HOE WORDT "GEMAAKT" zaterdag 22 augustus tussen 11 en 3 uur toneelgroep centrum Alternatieven VOOR REIS DEVIEZEN, CHEQUES EN REISVERZEKERINGEN op het N.S.-station van Haarlem. geopend van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 8 en op zondag van 9 tot 5. aan- en verkoop tegen de officiële, in de dagbladen gepubliceerde koersen. spaarrekeningen en deposito's. Tel. 023-327866 DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Directeur RIVO: LEEUWARDEN. Met 34 stemmen voor en 17 stemmen tegen hebben de Provinciale Staten van Friesland besloten de bouw van de provinciale elektriciteits centrale aan het Bergumermeer door gang te laten vinden en zo spoedig mo gelijk te beginnen met de uitvoering van de voorbereidende werkzaamheden. Een motie van het PAK, waarin werd bepleit de bouw van de centrale aan het meer niet te laten doorgaan en de hele kwestie opnieuw in studie te nemen, kreeg slechts 17 voorstemmers. Wel werd een motie aangenomen waarin de bouw van een centrale beperkt wordt tot voor lopig 600 megawatt. Mocht er een nood zakelijke uitbreiding komen dan zullen de Provinciale Staten hierover weer moeten beslissen, onder overlegging van een rap portering van de milieu-hygiënische situ atie op dat moment en een prognose daaromtrent. Bovendien zal dan een uit breiding van het meer ten behoeve van het koelwatercircuit moeten worden be vorderd. Deze motie wend aangenomen met 31 tegen 20 stemmen. De gemeenteraad van Tietjerkstera- deel had tot driemaal toe de plannen voor de bouw afgewezen. Daarom werd de kwestie nogmaals in de Staten te berde gebracht. Voorheen had de gemeente al tijd meegewerkt aan de plannen van de de provincie. Gedeputeerde mr. P. E. van Krevelen, die de plannen verdedig de, herinnerde aan de recente uitspraak van de minister van Economische Za ken, dat de bouw van de centrale nood zakelijk is. ZEVENAAR. Bij een familievete tus sen de 31-jarige invalide J. M. Elwuar en een 34-jarige fabrieksarbeider in Ze venaar, is de heer Elwuar door twee schoten uit een revolver om het leven gekomen. De invalide man zou de fabrieksarbei der met een mes en een ijzeren staafje hebben bedreigd. De arbeider ging hierop in zijn woning een revolver halen en loste vervolgens twee schoten. DEN HAAG „By de samenstelling van het college van wethouders moet heel sterk gelet worden op een dusdanige samenstelling, dat dit college zoveel mogelijk elke groep in de gemeenteraad vertegenwoordigt. By een dergelijke samenstelling be staat de kans op goede samenwerking met de gemeenteraad, waarvan de wethouders deel uitmaken. By een programcollege sluit men bij voorbaat een deel van het be sturend college uit bij de samenwerking in het dagelijks bestuur". Dit is de mening van minister Beernink van Binnenlandse Zaken. Op dinsdag 1 september moeten de op woensdag 3 juni nieuwgekozen gemeen teraden volgens het bepaalde in de Ge meentewet voor het eerst bijeenkomen, Dan moeten ook de wethouders gekozen worden. In vele gemeenten zijn voorbesprekin gen gehouden over de samenstelling van het wethouderscollege. Daarbij kwam hier en daar de wens naar voren dat college geen afspiegelingscollege te laten zijn, maar een programcollege. Voor de moti vering van deze wens werd verwezen naar de ministerraad. Volgens minister Beernink moet ech ter onderscheid worden gemaakt tussen een college van B. en W. en de minis terraad. De wethouders worden door en uit de gemeenteraad gekozen en maken dus als raadslid deel uit van het bestu rend orgaan van de gemeente. De ge meenteraad is het hoofd van de gemeen te en alle leden van de raad, met inbe grip van de wethouders, hebben in de ge meente een besturende functie. Met het parlement en de ministerraad ligt het ge heel anders. Ministers en staatssecreta rissen worden niet gekozen door het par lement. Ze behoeven ook geen lid van het parlement te zijn. Het komt voor dat ministers en staatssecretarissen voor hun ambtsaanvaarding nooit lid van het parlement zijn geweest. Ook de minister raad als geheel maakt geen deel uit van het parlement, dat geen besturend maar een uitvoerend lichaam is. Zijn voorkeur voor een afspiegelings college baseert minister Beernink ook op de praktijk. In het verleden hebben de grote plaatsen in de meeste gevallen een afspiegelingscollege gehad. In kleine plaatsen met enkele wethouders kwamen de wethouders wel uit de partijen die de meerderheid in de raad vormden, maar er waren ook gemeenten, waar de meer derheid een wethouder uit de minderheid koos omdat hij deskundig was. Vele gemeenten hebben Gedeputeerde Staten gevraagd het aantal wethouders te mogen uitbreiden. Volgens de Gemeen tewet kan het aantal variëren tussen twee tot zes. Gemeenten met 20.000 inwoners of minder hebben twee wethouders, ge meenten met 20.000 tot 100.000 inwoners drie of vier en gemeenten met meer dan 100.000 inwoners naar eigen goedvinden van de raad, vier, vijf of zes. PARAMARIBO Naar aanleiding van de hezetting van het kabinet van de gevol machtigd minister in Den Haag hebben NPS-Statenleden de Surinaamse regering vragen gesteld. De NPS-fractie wenst omstandig Ingelicht te worden over het mentor systeem. Vooral wil de NPS weten of daarbij sprake is van inbreuk op de rechts zekerheid en „privacy" der betrokken studenten. In de brief van de NPS wordt gezegd dat de bezetting hoofdzakelijk bedoeld zou zijn als protest tegen het beleid van het huidige kabinet-Lachmon ten aanzien van de Surinaamse gemeenschap in Ne derland en het mentorsysteem, dat door „de gevolmachtigde minister op de stu- UTRECHT. Een NBM-bus is gister avond op de spoorwegovergang bij het station in Den Dolder door de sneltrein Amersfoort-Utrecht geramd. Van de ne gen passagiers werd een vrouw licht ge wond. De bus stond tussen de ter plaatse on geveer vijftien meter uit elkaar liggende sporen stil voor de gesloten halve af sluitboom (ahob) van het tweede spoor. Ter plaatse zijn namelijk beide sporen van eigen ahobs voorzien, wegens de ruimte tussen de sporen. Op het moment dat de bus het eerste spoor was gepas seerd en stopte, zette een naderende trein uit Amersfoort de andere ahob in werking, waardoor de bus werd opge sloten tussen de beide ahobs. De bus werd aan de achterzijde ge raakt. De ravage viel nogal mee. Als extra beveiliging van deze over weg heeft de gemeente Zeist ter plaatse, een verkeerslichtinstallatie laten aan brengen, die gekoppeld is aan de ahob- installaties. Deze verkeerslichten waren echter sinds enkele dagen uitgeschakeld wegens storingen. LANGRES. (Reuter) Twee Neder landse studenten zijn dinsdag omgekomen in de Franse plaats Langres bij een bot sing tussen hun auto en een vrachtwa gen. Het zijn de studenten de 23-jarige mej. Hendrina van Wijck uit Utrecht en de 24-jarige Wladimir Kotalik uit Am stelveen. denten wordt toegepast en door dezen als een vorm van intimidatie en chantage wordt aangevoeld." Een woordvoerder van het kabinet van de gevolmachtigd minister van Suriname heeft de bezetting zinloos genoemd. De studenten en arbeiders hadden met een analyse van het mentorsysteem moeten komen, waaruit eventuele tekorten zou den kunnen blijken. De schade die aan het gebouw is toe gebracht wordt op enkele honderden gul dens geschat. Inmiddels heeft de gevol machtigd minister, dr. Polanen, perma nente politiebewaking gekregen. Wat de critiek van de bezetters op de exploitatie van de bodemschatten betreft werd door het kabinet opgemerkt dat Su riname een beleid voert om het haalbare te bereiken. Suriname bezit geen kapitaal, noch technische deskundigheid, aldus het commentaar. Premier Sedney zei dat de regering of ficieel nog geen verslag van de gebeurte nissen heeft ontvangen. „Het is daarom moeilijk om commentaar te geven". Maar hij zei wel dat de Surinaamse regering niet van plan is „voor druk of chantage van studenten, die op kosten van de be lastingbetaler studeren, uit de weg te gaan. Willen deze studenten die met beur zen studeren, volledig vrij zijn, dan ge ven zij hun beurzen maar terug en gaan ze werken om te kunnen studeren. Zo lang de Surinaamse belastingbetaler diep in zijn zak moet tasten om de beurzen te kunnen betalen, zullen de studerenden toezicht moeten aanvaarden." De 35 bezetters, die gisteren werden aangehouden zijn, nadat proces-verbaal was opgemaakt, weer vrijgelaten. UTRECHT. Het bestuur van het be drijfspensioenfonds' voor de bouwnijver beid heeft onder voorbehoud van goed' keuring door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid besloten een aantal verbeteringen aan te brengen in de ouderdoms-, de weduwen- en we zenpensioenregeling. Degenen, die aanspraak hebben op een pensioenuitkering over het volle dige derde kwartaal (lopende van 1 juli tot en met 30 september), ontvangen voortaan een vakantietoeslag ter grootte van 6 percent van het jaarpensioen (met andere woorden 24 percent van het kwar taalbedrag) Ook voor 1970 zal nog een vakantietoeslag worden uitgekeerd. Degenen, aan wie in verband met de geringe hoogte van het pensioenbedrag geen periodieke pensioenuitkering wordt gedaan maar een afkoopsom wordt uit gekeerd, ontvangen voortaan een toeslag van 6 percent van de afkoopsom. Thans geven de sinds 26 mei 1968 ont vangen pensioenpremiezegels recht op een ouderdomspensioen van 17,8 cent per zegel per jaar en een weduwenpensioen van 10,7 cent per zegel per jaar. Deze bedragen worden verhoogd tot respec tievelijk 18,8 cents en 11,3 cents per ze gel per jaar. Voor elk jaar, dat een deelnemer in het fonds na zijn 25e verjaardag maar vóór de oprichting van het fonds (in 1951) in de bouwnijverheid heeft ge werkt, heeft hij aanspraak op backser- vicepensioen naar evenredigheid van de duur van de perioden, waarin hij sedert 1951 deelnemer was in het bedrijfspen sioenfonds. Bij ononderbroken deelne ming (tot zijn 65e jaar) bedraagt het backservicepensioen thans 24 per jaar. Dit bedrag wordt met ingang van 1 ja nuari 1970 tot 27 per jaar. AMSTERDAM. De Nederlandse Ver eniging van Journalisten heeft de Tsje- choslowaakse legatie in Den Haag een brief gezonden waarin zij scherp protes teert tegen nieuwe maatregelen van de Tsjechoslowaakse regering. Volgens de nieuwe bepalingen wordt onder meer aan journalisten de toegang tot het land ge weigerd. De NVJ ziet hierin opnieuw een ernstige aantasting van de beginselen van de vrijheid van nieuwsgaring, waartegen zij met kracht stelling neemt, zo wordt in de brief gezegd. *jpr c* - x Gistermiddag hebben 21 jo-jo-kam- pioenen uit alle delen van de wereld elkaar in het Amsterdamse Hilton Hotel de loef trachten af te steken. Door hun komst trachten zij het spel in ons land ook populair te maken. Hun nationale kostuums gaven aan het gezellig samenzijn extra kleur. BERGEN OP ZOOM. Volgens het Belgische dagblad „De Standaard" wordt een 29-jarige matroos uit Hulst verdacht van moord op een 30-jarige Antwerpse prostituée, die sinds 1965 spoorloos ver dwenen is. De matroos zou een bekente nis hebben afgelegd. Hij verklaarde dat hij het lichaam van de vrouw had verbrand, na het te heb ben overgoten met uit een auto gestolen benzine. De as had hij in de Schelde ge gooid. Uit de handtas van de vrouw zou hij drieduizend gulden hebben ontvreemd. De politie van Bergen op Zoom gaf het verhaal door aan de afdeling moordza ken van de politie in Antwerpen. Volgens de daar beschikbare gegevens werd ech ter in 1965 geen vrouw vermist. Het ver haal werd daar opgevat als een verzin' sel van de matroos, die trouwens later de bekentenis introk en op vrije voeten werd gesteld. Volgens de „Gazet van Antwerpen" is echter in de eerste helft van 1965 wel de gelijk de door de matroos met name ge noemde vrouw spoorloos verdwenen. De Belgische politie stelt hiernaar een onder zoek in. Granaat tussen vuilnis. Op de vuilnisbelt in Medemblik is gisteren een intact zijnde granaat van 50 centimeter aan getroffen. Iemand moet zich op deze on verantwoordelijke manier van dit pro jectiel hebben ontdaan. De mijnoprui- mingsdienst heeft de granaat onschade lijk gemaakt. ADVERTENTIE (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG. Provincie en gemeenten dienen in ruime mate en op begrijpe lijke wijze feitelijke informatie te verstrekken, opdat de burger zich een mening kan vormen. Die kan hij dan te bestemder plaatse uiten. Dat zegt de raad van advies voor de ruimtelijke ordening in een aan minister Schut uitgebracht advies. Het advies gaat óók In op enige praktische methoden van inspraakverlening, waarmee In de toekomst kan worden geëxperimenteerd of die hun nut al hebben bewezen. Inspraak van de burgers kan zich zowel op de voorbereiding als op de uitvoering van onderdelen van een ruimtelijk plan richten, zegt de raad. Verbreding van moge lijkheden om de beveolking nauwer bij de ruimtelijke planning te betrekken kan de doeltreffendheid van het beleid vergroten. Maar democratische besluitvorming kan een langzaam proces worden, als niet ook aan de tijdsfactor aandacht wordt besteed. De tegenwoordige snelle ontwikkelingen vragen juist een zo dynamisch mogelijk beleid. De raad constateert verder onder meer, dat de Wet op de Ruimtelijke Ordening bepaalt door wie en in welke vorm be sluiten worden genomen. Maar niet, hoe dergelijke besluiten moeten worden voor bereid. Derhalve zijn de mogelijkheden voor experimenten vrijwel onbeperkt. Het betrekken van de burgers bij het ruimte lijke beleid wordt in de praktijk bemoei lijkt, omdat de fysieke en financiële mo gelijkheden tot het voeren van een „open" beleid beperkt zijn. Niettemin groeit bij de voorbereiding van ruimtelijke plannen van provincie en gemeente allengs een procedure, waarbij de openbare discussie over het met een. plan beoogde beleid wordt verplaatst van de fase rond de openbare vaststelling van het uitgewerk te plan, naar de fasen waarin overlegd en gediscussieerd wordt over alternatieve uitgangspunten en ruimtelijke varianten. Door het openbaar ter discussie stellen van duidelijke ideeën-schetsen of alter natieve ontwerpen en door de menings uitingen daarover gericht op te vangen kan het standpunt van de belangstellen de burger bij de volgende fasen van de planvoorbereiding van enige invloed zijn. Daar de inspraak een middel is om in vloed uit te oefenen op de besluitvorming en niet om in letterlijke zin mee te beslis sen, kan de inspraak van de bevolking niet in de plaats treden van de uitspraak van het verantwoordelijke bestuursorgaan, t.w. Provinciale Staten of gemeenteraad. Wel dienen de leden van deze organen als volksvertegenwoordigers in staat zijn op grond van inzicht in de problematiek en de mogelijkheden het beleid mede te be palen en te sturen. Het gaat hierbij om goed samenspel en tegenspel tussen volks vertegenwoordigers en dagelijkse bestuur ders. Het meest aangewezen middel om volksvertegenwoordigers bij de beleids voorbereiding te laten meedenken en meespreken is, volgens de raad, intensieve inschakeling van speciale staten- of (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater heeft zich by zyn onderzoeken naar de vervuiling van het zeewater nog niet systematisch bezig gehouden met de kust van Noord-Holland, Friesland en Groningen. Wel bestaat het ADVERTENTIE plan om steekproefsgewijs geregeld mon sters te gaan nemen langs de gehele kust. Argument om de vervuiling langs de Noordhollandse stranden minder dringend te vinden was, dat hier geen belangrijke rioolozingen zouden plaatsvinden. De Bel gische Verbruikersunie is met haar veel besproken rapport in maart ook niet noor delijker gekomen dan Scheveningen. De publikatie van het RIZA-onderzoek naar de vervuiling bij Schevenigen wordt binnenkort verwacht. Er is geen enkele aanwijzing, dat zwemmen in zee hier ziek teverwekkend is, aldus een der conclusies. Overigens is dat evenmin aangetoond voor de kust van Walcheren, waar, zoals uit een eerder rapport is gebleken, Vlissings riool water voor sterke verontreiniging zorgt. Voor Scheveningen worden enkele verbe teringen in de rioolwaterverwerking be pleit. Den Haag loost weliswaar sinds en kele jaren zo ver in zee en op een dus danige wijze, dat hier geen narigheid meer uit voorkomt, maar er is nog een oude leiding van het dorp Scheveningen in ge bruik, die het kustwater bacterierijker maakt dan verantwoord is. Overigens is de norm, die voor zeewa tervervuiling wordt aangehouden, vrij willekeurig. Analoog aan de meting van zwembadwater en van het water dat riool zuiveringsinstallaties afleveren, gaat men uit van het aantal coli(darm)bacteriën per milliliter. Maar water, dat volgens deze norm „veilig" is, zou rustig voldoende che misch afval kunnen bevatteh om terloops een zondagse strandbevolking uit te roeien. Thor Heyerdahl meldde zelfs grote ver vuiling van midden op de oceaan. En gis teren werd bericht dat zeven dolfijnen in een Zweeds dolfinarium stierven na het eten van vis uit de Oostzee, die abnormale hoeveelheden kwik en cyaniden bleek te bevatten. Gezondheidsdeskundigen wijzen er op, dat bacteriologisch vervuild water nog niet meteen gevaarlijk water is. Veel van de huidige ongerustheid komt voort uit ge stegen hygiënische eisen. Het is immers nog maar één generatie geleden, dat men zwembaden bouwde in een afgeschoten stukje rivier of zelfs stadsgracht, met honderd meter verderop een riool. raadscommissie voor de ruimtelijke orde ning en wel vaste commissie van advies en bijstand aan Gedeputeerde Staten, res pectievelijk burgemeester en wethouders. Organen die in dit verband in het ad vies van de raad verder speciaal aandacht krijgen zijn o.a. de streekcommissie, de centrale provinciale commissie en de raad voor de steedbouw. Daarnaast zijn vooral op gemeentelijk niveau tal van andere ra den of commissies denkbaar. Dergelijke organen hebben de functie van een per manent forum, dat de inspraak van het maatschappelijk leven kanaliseert. Tenslotte wordt in het' advies aandacht besteed aan de wijze waarop bestuurders op informele wijze in discussie kunnen treden met de burgers over ideeën en plannen. Daarbij wordt geconstateerd dat inspraak en voorlichting niet los van el kaar kunnen worden gezien. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Vis uit de Noordzee is absoluut niet schadelijk voor de volksgezondheid. Er is geen enkele aanleiding om het publiek te waar schuwen. Dit zegt prof. dr. P. Korrin- ga, directeur van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek in IJmuiden naar aanleiding van het bericht, dat zeven Zweedste dolfijnen zijn gestor ven na het eten van vis uit de Oost zee, die te veel cyaniden en kwik be vatte. Het RIVO onderzoekt de chemische samenstelling van het Noordzeewater regelmatig en let daarbij in het bij zonder op de aanwezigheid van kwik. Tot nu toe is er niets gevonden. Prof. Korringa: „Onze aandacht is speciaal gericht op die stoffen, die gevaarlijk zijn voor vis. Buitenlandse voorbeel den houden wij daarbij voor ogen. Een enkele maal is het gebeurd dat partijtjes vis een olieachtig geurtje hadden. Dat is niet smakelijk, maar gevaarlijk voor de gezondheid is het niet". Ongeveer tachtig percent van de vis die op de Nederlandse markt komt, is in de Noordzee gevangen. De visgron den liggen op die plaatsen waar ver vuiling met chemische afvalprodukten uit de Rijn praktisch niet mogelijk is. Dat is ook één van de redenen waarom het Instituut voor Visserij producten TNO te IJmuiden geen aan leiding ziet voor een grootscheeps on derzoek naar de kwaliteit van de Noordzee-vis. Dr. Korringa heeft overigens alle be grip voor het besluit van de Dolfina rium in Harderwijk zijn vis uit de Ierse Zee te betrekken. „Dolfijnen zijn zeer duur. Het ligt dus voor de hand, dat alles wordt gedaan om elk risico te vermijden". Het visetende publiek mag daaruit echter niet concluderen, dat „zijn" vis van tweede of mindere kwaliteit is, waarschuwt prof. Korringa. Hij zegt: „het is goed dat er zoveel aandacht wordt gegeven aan de verontreiniging, maar er wordt helaas te vaak te emo tioneel en zonder kennis van zaken ge reageerd".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2