„BESTUURSLEDEN, die ZO HOOG NODIG OP (SNOEP-)REIS GAAN TERWIJL ER MASSA'S WERK BLIJFT LIGGEN" r' Fadrhonc: „Bondscoach zie ik als dienaar" Verkochte en gekochte voetballers i van VVCS; team niet plezierige onderonsjes" Oranje werd vogelkooi" i i§ii WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Als Karei Jansen, „vrijgemaakt bestuurslid van de VVCS (vakbond voor betaalde voetballers, jockey's en prof-wielrennerspraat over de KNVB en zeer speciaal over het voor de passieve recreatie zo belangrijke onderdeel het betaalde voetbal valt bijna onmiddellijk de term ziektebeeld. Jansen vindt namelijk dat het betaalde voetbal in Nederland ziek is. „De Nederlandse leeuw op voetbalschoenen" is ge troffen door een virus, dat Karei Jansen omschrijft met: „Die charmante amateur-bestuursleden, die hun best doen „Ik constateer", zegt Jansen in het Haagse kantoor van de VV CS aan de Laan van Meerdervoort, waar hij ook woont, „in vergaderingen, in overlegorganen, tijdens, voor en na voet balwedstrijden dat het betaalde voetbal te weinig aandacht krijgt". Als voorbeelden haalt hij het feit aan, dat er bestuurs leden zijn, die zo nodig en zo vaak op (snoep-)reis moeten, terwijl er veel werk op de kantoren blijft liggen en de naar zijn mening zeer slechte begeleiding van het Nederlands elftal. „Elke keer, wanneer ik weer een filmpje of een foto van het vertrek van een clubteam zie en ik ontdek er bijvoorbeeld Burgwal of Meuleman bij dan denk ik: Man wat heb jij daar eigenlijk mee te maken. Het kan noodzakelijk zijn dat je mee gaat, maar het werk waar we aan bezig zijn is toch veel be langrijker!" ZEIST Het lijken droombeelden, de plannen en verwach tingen van de nieuwe bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc. Idealen van een enthousiast nieuweling in plaats van wel overwogen gedachten van een in het voetbal vak vergrijsde trainer, zou men op het eerste gezicht concluderen. Maar de 55-jarige tot Nederlander genaturaliseerde Tsjech is beslist geen dromer. Hij bekijkt de zaken nuchter, getuige ook zijn opmerkelijke uitspraak: „Het is een utopie te denken dat je het werk als trainer en coach van het Nederlands elftal goed kan doen. Dan zou je de spelers twee dagen per week bij je moeten hebben en dat kan gewoon niet". De heldere argumen tering van Kesslers opvolger is zo overtuigend, dat zelfs scep tici zullen gaan denken, dat Fadrhonc weieens gelijk zou kun nen hebben. Dat hij inderdaad met zijn aanpak er wel eens in zou kunnen slagen de impasse, waarin het nationale elftal nu al vele jaren verkeert, te doorbreken. Het feit, dat hij tijdens zijn betoog enkele keren emotioneel wordt, doet daar niets vanaf. De weg, die dr. Fadrhonc heeft uitgestippeld is niet eenvoudig. „Je hebt", zo zegt hij zelf, „met zoveel ver schillende mensen en dus ook meningen te maken, dat het uitgesloten is zonder botsingen te werken. Maar ik ben niet bang, die moeilijke weg te gaan. Ik heb respect voor de club trainers, de spelers en bestuurders en velen van hen hebben dat ook voor mij gekregen, in de 22 jaren, dat ik in Neder land heb gewerkt. Bovendien is er een binding: Het voetbal. Het moet daarom mogelijk zijn de problemen op te lossen". Bijeenkomsten SÉÉff. h I r Wl/ ^4, 'l Toekomst in „Er liggen stapels spoed-onderwer- pen op de bureaus van de KNVB- officials. Stapels! Stuk voor stuk za ken, die hoogst noodzakelijk behan deld moeten worden. Wij (KNVB, FBO en VVCS) zijn tenslotte bezig aan het bouwen van een geheel nieuw huis. En die woning is nog lang niet af. Terwijl het Nederlands elftal zich een reputatie verwierf door op de hei lige grond van Wembley Engeland in bedwang te houden, bestudeerde Karei Jansen de begeleiding van het nationa le team. Vooral interesseerde het hem op welke wijze Oranje werd ver kocht. Om-dat hij door de KNVB niet werd toegelaten als lid van de offi ciële delegatie bekeek hij ons na tionale team zij aan zij met journa listen. „Ik wist dat spelers vaak kritisch aankijken tegen sport-journalisten, omdat zij soms voorbijgaan aan be paalde essentiële achtergronden van de wedstrijd. Ik wilde daarom als be langhebbende eens gaan kijken hoe die knapen moeten werken. Ik wilde voor al veel luisteren. En mij dan pas een oordeel vormen". Jansen vielen diverse tekortkomin gen in de organisatie op. Georgani seerd contact zoals persconferenties tussen spelers coach/trainer en pers, was er niet in Londen, de verzorging van de kaarten was allerbelabberdst, de journalisten moesten hun nieuws halen via de voorzitter van de KNVB Meuleman, het bestuurslid Zon of via de bondscoach Georg Kessler door hen weg te slepen aan tafeltjes, of hen op te vangen in de hal van het hotel. De Engelse pers moest het zelfde sys teem volgen. Jansen: Er waren diverse jonge, betrekkelijk onervaren verslaggevers bij. Hun werd het door de KNVB wel heel moeilijk gemaakt zich een vol ledig beeld op te bouwen en zich een oordeel te vormen. Als ik denk aan de manier waarop het elftal werd be kend gemaakt, dan schieten bij wijze van spreken de tranen in mijn ogen. Vlak voor het vertrek was de opstel ling aan het ANP doorgegeven. De verslaggevers, die de reis meemaakten wisten dat natuurlijk nog niet. Zij wer den op de hoogte gesteld via een vod dig stukje papier, dat de ronde moest doen in het vliegtuig." Van begeleiding van de pers was geen sprake. Er werd niet alleen geen poging ondernomen om een perscon ferentie te beleggen met Kessler c.s, maar ook werd niet geprobeerd Ram sey en zijn team te bewegen een pers bijeenkomst te beleggen. Bij de voor beschouwingen mag de mening van de tegenstander toch niet ontbreken!" „Op geen enkele wijze werd de wed strijd verkocht. Ook niet tevoren. Er was toch sprake van een wedstrijd van historische betekenis. De KNVB had er niets aan gedaan om Neder land dat te doen beseffen. Er waren zelfs journalisten, die spraken over een oefenpartijtje en die zich afvroegen waarom de wedstrijd niet van de lijst was geschrapt. Pas tijdens het duel brak bij velen het besef door dat EngelandNederland op Wembley be langrijk was. Dat kwam door de en tourage. De sfeer op Wembley en de aanwezigheid van de wereldpers, die de wereldkampioen wilde zien voet ballen". Karei Jansen kwam tot de conclusie dat er door de KNVB totaal geen po ging werd ondernomen het Nederlands elftal te verkopen. Dat kon ook niet, aldus Jansen want er was geen p.r. (public relations)- man meegenomen. „Zo'n expert ontbrak terwijl wèl de voorzitter van de sectie amateurs Van Marie in de officiële delegatie was op genomen. Ik wil niets zeggen van Van Marle. Hij heeft in Londen keihard ge werkt, maar toch was hij in Londen, f 1 'uy-T;tIJ waar het betaalde Nederlands elftal speelde, niet op zijn plaats. Overigens is het patroon dat men sen die eigenlijk niets te maken heb ben met het Nederlands elftal tijdens wedstrijden worden „toegevoegd" niets nieuws voor de KNVB. Tijdens de thuiswedstrijden barst het rondom het team van mensen, die er niets mee uitstaande hebben. Terwijl anderen, die er bij hadden moeten zijn, ergens worden weggeduwd op een tweede rangs plaats." Terwijl het Nederlands elftal een vi sitekaartje moet zijn en een middel om de „image" van het betaalde voet bal te verbeteren werkt de „bloem van het Nederlandse voetbal" vaak als an ti-reclame. De voorlichting, die totaal werd verwaarloosd voor en na het duel Engeland-Nederland is een punt dat daar aan meewerkt en de vogel kooi-politiek van Georg Kessler is een ander. Jansen: „In mijn tijd was het een Hoe ziet de nieuwe bondscoach zijn taak? „,Als dienaar. Ik wil graag mijn laatste jaren in dit vak geven voor het Nederlands voetbal mijn kennis, er varing en inzet. Tegen de clubtrainers zeg ik altijd: ik ben niet alleen van jullie, maar ik ben ook voor jullie. Een belangrijk aspect van mijn taak is ervoor te zorgen dat er een brede basis komt. Daarvoor moet er tussen alle betrokkenen een goede samenwer king groeien. Er is in het verleden te veel op eigen gebied gevochten. Dat gaat enkele jaren goed. Er wordt suc ces geboekt door clubs als Feyenoord en Ajax. Maar dat houdt eens op. Kijk maar naar clubs als Real Madrid en Benfica. Wat dan? We moeten ervoor zorgen, dat we een teruggang kunnen opvangen. En dat die teruggang komt is zeker, dat leerden we al op school in de bijbel. Denk maar aan de zeven vette en zeven magere jaren." Dr. Fadrhonc is een door velen geres pecteerd man. Dat bleek ook uit de vele gunstige reacties, die zijn benoe ming destijds tot gevolg had. Het zijn vooral zijn correctheid en strikte eer- UjlrVmid die hem voor praktisch alle partijen als bondscoach meer dan aan vaardbaar maken. Daarom ook heeft hij een grote kans van slagen bij zijn po ging een goede verstandhouding te creëren tussen de clubs en hemzelf. Ik ben van plan veel bijeenkomsten met de clubtrainers te beleggen. We moeten dan geen kiekeboe voor elkaar gaan spelen, het moeten open, ontspan nen gesprekken worden, waarin we gezamenlijk de problemen kunnen aanpakken. Zeker, ik weet dat te veel praten vervelend en zelfs gevaarlijk kan worden, maar niet praten kan dodelijk zijn. We hebben al een eer ste bijeenkomst gehad. Ik had die met angst tegemoet gezien, dat mag men bast weten, maar het is me meegevallen". Op die bijeenkomst heeft Ajax-trai- ner Michels zijn Mexico-ervaringen verteld en dr. Fadrhonc luisterde. „Waarom niet? Toen ik werd aange steld werd mij gezegd dat ik naar Mexico mocht gaan. Maar ik wist dat Michels en Linder zouden gaan en die weten er net zoveel of misschien nog wel meer van dan ik. Ik ben daarom niet gegaan, waardoor ik ook heb voorkomen dat er bij collega's weer standen zouden worden gewekt in de trant van: kijk, daar staat hij en hij weet het zo goed.Je moet goed be grijpen dat we het samen moeten doen. Ik heb dan nu wel voor een bepaalde lijn gekozen en die zal ik on geacht de ups en downs vasthouden, maar er kunnen waarschijnlijk ver beteringen in worden aangebracht Pas als er van de anderen een inbreng komt., als zij die verbeteringen voor stellen, dan pas ben ik geslaagd". Een tweede bewijs voor zijn reali teitsgevoel levert dr. Fadrhonc als hij zegt: „je kunt en mag van de spe- WS:S; Iers natuurlijk niet verwachten dat zij nu door mijn opvattingen staan te dringen om in het nationale team te komen. Daarvoor hebben ze, terecht, een professionele instelling. Voor mooie woorden kopen ze niets. Ze zullen zich altijd blijven afvragen wat het ze oplevert. De beloningen gaan overal snel omhoog en we moe ten met de materiële kanten gewoon rekening houden. Maar daarmee al leen ben je er niet. Je moet de spe lers ook erkennen en dat doe je niet door ze alleen geld te geven. Het zit vaak in de kleinere dingen. Je moet gewoon attent zijn en voor een prettig, menselijk contact zorgen". De spelers, die in de afgelopen 22 jaar met dr. Fadrhonc te maken heb ben gehad hij was achtereenvol gens bij Willem-2, sportclub Enschede en Go Ahead in dienst weten wat die woorden inhouden. „Natuurlijk ben ik wel eens hard geweest. Als dat nodig is kan ik dat echt wel zijn. Dat moest ik ook toen ik alles achterliet en Tsjechoslowakije verliet en dat was ook nodig in de oorlog. Maar ik pro beer wel altijd correct te blijven." Frantisek in het kort Franz Fa drhonc, gelukkige vader van twee kinderen, hangt zelf overigens niet zo aan het materiële „Het is natuurlijk belangrijk, maar niet het belangrijk ste. Je hebt altijd mensen die op de eerste plaats kijken hoe ze zoveel mo gelijk geld in een zo kort mogelijke tijd bij een club kunnen verdienen. Ik gun iedereen een goed salaris, ik heb spelers opgeleid als Wietse Veenstra, Dick Schneider en vele anderen, die nu misschien drie keer zoveel verdie nen dan ik. Dat vind ik fijn voor die jongens." De bondscoach voelt er niet voor ver in de toekomst te kijken. „Het wereldkampioenschap in 1974 dat is nog ver weg. We moeten nu zorgen dat er een goede basis gelegd wordt., Dat is mijn zorg van vandaag en daar heb ik mijn handen vol aan." Hij wil wel even achterom kijken, „dat Nederland niet in Mexico was, is de schuld van ons allemaal. Niet alleen van Kessler, niet alleen van de spelers, maar ook van mij, van het pu bliek, bedrijfsleven en de pers. We hangen tegenwoordig aan de nega tieve dingen. En die zijn gemakkelijk te vinden. Maar de positieve dingen moeten toch ook aandacht krijgen. Kijk, die problemen bij de voorbe reidingen van een nationaal team heb je in alle vrije landen, maar aan de andere kant moet je toch blij zijn dat je naar bed kan gaan wanneer je wil." Zijn er dan geen mogelijkheden om die, vooral van een bondscoach frustre rende problemen op te Iomb? „Na tuurlijk w«L In land, waar ze overigens ■tiebben gehad dat ze twee keti geen voorronde behoefden te spelen, lukt het ook. Maar ik ben er niet voor onze problemen op te lossen naar het voorbeeld van Engeland, Duitsland of welk andot land ook. We moeten ze natuurlijk wel fo*d volgen en dan goed overwegen hoe het m onze eigen keuken kan worden gepast. Het is fout een systeem van wie dan ook blindelings te volgen. Bovendien hebben we hier toch ook al een hoog niveau bereikt. Ik ben ervan overtuigd, dat het ons ook zal lukken als we er maar allemaal achter gaan staan., als de industrie bijvoorbeeld de bond een handje helpt. Het Nederlands elf tal is toch voor ons allemaall 99 Betaald voetbal krijgt te weinig 99 9 99 hele eer te worden uitverkoren. Je hoorde dan bij een zeer select gezel schap. Als ik nou vertel dat ik tot vlak voor een wedstrijd Max Merkel heb verzwegen dat ik een enkelbles sure had, dan snap je wel hoe belang rijk dat Nederlands elftal voor mij was." „Door Kessler werd het Nederlands elftal een vogelkooi. Als een speler zich twee wedstrijden in de „kijkerd" had gespeeld dan stond hij er in en zwiepte een ander er uit. Vaak zonder enige motivering. Het is daarom en omdat voor een betaalde voetballer enige essentiële zaken niet in orde wa ren begrijpelijk dat de animo om in Oranje te spelen aanmerkelijk daal de." „Voor een prof zijn de financiën im mers belangrijk. Nog niet zo lang ge leden bijvoorbeeld werd Cruyff voor een wedstrijd in het Nederlands elftal voor een belachelijk laag bedrag ver zekerd, terwijl spelers van het UEFA- team en van Jong Oranje jarenlang speelden zonder enige verzekering. „Die charmante amateurbestuur ders, die hun best doen," zijn volgens Jansen schuldig aan de ziekte van het betaalde voetbal. Zij kunnen zich zo nu en dan slechts een uurtje vrijmaken om er zich mee bezig te houden. Zij be disselen vele zaken in plezierige onder onsjes in hun bestuurskamers, waar voetballers vaak geen voet mogen zet ten. Enkele goede clubs uitgezonderd. „Laat", zo vraagt Jansen, „de be stuursleden toch veel meer over aan experts. Aan beroepskrachten, die zich volledig kunnen wijden aan het betaal de voetbal, dat zo belangrijk is en nog veel belangrijker wordt voor de pas sieve recreatie". VVWWIMMIMWWWtAAIWWMMMMVWWIMMMIMIMMWIMIIW ADO Verkocht: Niels-Christian Holmstrüm (Haarlem), Louis de Puyt (Willem II) en Harry Vos (PSV). Ajax Verkocht: Gert Bals (Vitesse), Vreden- bregt (DWS), Johnny van Wensveen (Heerenveen). AZ'67 Verkocht: Chris Dekker (NEC), Eddy Maatman (ZFC), Dick Molenaar (Tel star). Amateur geworden: Henk Bakker, John Burke en Rob van Rjjssel. DWS Verkocht: Stanley Bish (NAC) .Uit geleend: Hans Deen (ZFC). Excelsior Feyenoord Verkocht: Ruud Geels (Go Ahead), Guus Haak (Holland Sport), Pieter Vrauwdeunt (DWS). Eddy Pleten Graafland en Cor Veldhoen stoppen met voetbal. HFC Haarlem Verkocht: Wietse Couperus (ADO), Jaap Houtkoper (Go Ahead), Chris Le- fering (Blauw Wit). Holland Sport Verkocht: Jan Boskamp (terug naar Feyenoord), Hans Dorjee (niet ge tekend), Wim van de Laar (amateur ge worden). Go Ahead Verkocht: Jaap Blaauw (Wageningen), Gerrit de Goede (Haarlem), Dik Schnei der (Feyenoord), Adrie Steenbergen (AGOVV), Gerrie van Tilburg (PSV), Albert van der Weiden (Wageningen), Henk Hoenders (De Graafschap). MVV Verkocht: Jan Druyts (Roda JC), Wira Reyers (Waregem) en Gerard Schoone- wille (Blauw Wit). NAC Verkocht: Eelke de Valk (terag naar Unitas), Henk Vriens (terug naar Wil lem II). NEC Verkocht: W. Meyers (Wageningen), Lambert Verdonk (Go Ahead), Ben Werts (Vitesse), Paul Merx. PSV Verkocht: Pim Doesburg (Sparta), Peter Ressel (Lierse SK),Kresten Bjerre (Racing White), John Frederix (Roda Jc), Nico Mares (MVV), Henk van Berlo (Willem II) en Hans Leushuis (Wil lem ID- Sparta Verkocht.: Jan van Beveren (PSW Telstar Verkocht: Henk Evenbiy en Joop Koopman (ZFC), Rob Groot en Ton Verschoor (RCH), Cees Vos (EDO) en Bert Theunissen (Young Boys). FC Twente '65 Verkocht: Uwe Blotenberg (Victoria, Keulen). FC Utrecht Verkocht van DOS: Cor Adelaar (AGOVV), Jan van den Heuvel (Haar lem), Mattias Maiwald (Feyenoord). ms de Weerd (Wageningen), Jan Wiuaiid (HVC), en Thys Wyngaarde (Telstar). Elinkwyk Verkocht: Jan Verkaik (HVC), Serry Nleuwhof (HVC), Erwin Sparendam (Gooiland) en Jan van Tamelen (Gooi land). Velox Verkocht: Dirk de Ruiter (EDO), Jan Engelsma (EDO), Dissy Klein (DFC) en Harry Hilverts (Willem II).

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 35