EVERTON WIL SLAGEN WAAR LEEDS FAALDE Aanvallend voetbal moet Engelce landskampioenen Europacup-1 bezorgen 1 n i „Koopje" Alan Ball prakkizeert geen moment over verandering van werkgever 1 Brian Labone zag het aanvankelijk niet meer zo groeten aan Cruyff en Van Dijk Ramsey een groot psycholoog Voor Engeland speel ik desnoods gratis Mexico werd een enorme teleurstelling geloof dat Everton ver komt Al WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 T«» Kameraadschap Spandoeken li - 1i M vl u Financiële injectie Ode Zesjarig contract (Van onze sportredactie) LIVERPOOL Everton-manager Harry Catterick weet vanachter zijn brede bureau in zijn kamer op Bellefield (het trainingscomplex van de nieuwe Engelse landskampioenen) niet zo één, twee, drie te bedenken wat hij met betrekking tot zijn vereniging liever vandaag dan mor gen anders zou willen zien. Het is ook wel begrijpelijk, want wie de pres taties van de Engelse kampioenen van de afgelopen jaren bestudeert, wordt één ding erg duidelijk. De zaken marcheren naar wens. Meer dan dat zelfs. Everton heeft onder leiding van Catterick (die in de ruimste zin van het woord de supervisie heeft) de laatste seizoenen aansluiting met de Engelse top in casu Chelsea, Manchester United en Leeds Uni ted gekregen. Catterick zit derhalve boordevol zelfvertrouwen. Een zelfvertrouwen dat hij ook geprojecteerd heeft op zijn spelers, die dit het komende voetbalseizoen hard nodig zullen hebben. Everton wacht immers de allesvergende slijtageslag op drie fronten (iets waar Leeds United het afgelopen jaar kapot aan ging). Naast de bijzonder zware en tweeënveertig wedstrijden omvattende leaguecompetitie, wacht de strijd om de FA-Cup (in Engeland vanwege de enorme show waar deze mee wordt omweven glamour-Cup genoemd), terwijl bovendien Europa Cup I lonkt. Voor Catterick geen probleem. Hoewel de slechts aan de bakkebaarden grijzende vijftiger zich terdege realiseert dat dit vooral met betrekking tot de concentratie wel eens moeilijkheden op kan leveren meent hij: „Het is misschien wel een probleem ja, maar het is tevens een probleem dat ik ieder jaar wel zou willen hebben". Aan het concept dat de moeilijkhe den het hoofd moet gaan bieden wordt tijdens de trainingen zes dagen in de week flink gesleuteld. Het zal kleine wijzigingen daargelaten precies hetzelfde zijn als tien laar ge leden, toen Catterick voor het eerst net heft in handen nam. Catterick: „Mijn tactiek is gericht op het maken van zoveel mogelijk doelpunten, (k blijf erbij dat je je eigen graf graaft als je met 1-0 wint, terwijl het ook drie, of vier nul had kunnen zijn. Dat is door de jaren heen mijn credo geweest en dat zal ook zo blijven. Ik was ook niet één van die coaches die zo nodig naar (Van onzt sportredactie LIVERPOOL - Everton heeft evenals de meeste andere Brit se leaguevereniging en een mil jonair als voorzitter. Jack Sharp heeft een groot aantal zaken in sportartikelen, verspreid over het hele Britse vasteland. Hij neemt de externe representatie voor zijn rekening. De interne representatie wordt verzorgd door 30-jarige aan voerder Brian Labone. Hij staat bij het grote publiek als de „gen tleman" van hel Engelse voetbal te boek. Hij heeft evenals Charl ton geen vijanden. Het kwam dan bepaald als een schok toen Labo ne nu al weer twee jaar gele den Ramsey te kennen gaf (ter wijl deze volop in zijr- voorberei dingsperiode voor Mexico zat) dat hij niet geselecteerd wilde wor den. Labone: „Ik wilde er gewoon mee ophouden en weer een burger leven gaan leiden. Ik hoef het niet voor de centen te doen want ik ben eigenaar van een grote firma in centrale verwarmingen" Aangezien Labone juist bezig was aan een serie voortreffelijke wedstrijden van Everton werd hij door Ramsey (niet door Catterick die het wel prachtig vond) omge praat. Labone: Ik ben daar weer overheen gekomen er. ben ook meegeweest naar Mexico. Hoewel wij daar bepaald niet populair wa ren heb ik mij daar uitstekend vermaakt. Ik ben tenslotte dertig jaar, dus over een paar seizoenen is het voor mij allemaal afgelo pen. Ik heb wel een nieuwe direc teur in mijn zaak moeten aanstel len, omdat ie niet twee dingen te gelijk kan doen". Zijn grootste vriena is Everton- doelverdediger Gordon West Ook al een figuur waar een merkwaar dig verhaal aan is verbonden. Toen Engelands topdoelman Gor don Banks in 1969 tijdens een oefentrip van Ramsey met zijn spelers door Latijns-Amerika, om alwat te acclimatiseren ijlings naar Engeland terugvloog omdat zijn vader plotseling was overle den. werd West door Ramsey ge- recruteerd West vroeg echter ai spoedig om ontheffing Hij wilde niet constant op de bank zitten achter Banks en Bonetti Neen dan concentreerde hii zich liever maar op Everton. Mexico moesten omdat daar het voet bal van de toekomst zou worden ge speeld. Ik wist van tevoren al dat daar op tactisch gebied geen revolu tionaire dingen stonden te gebeuren. Ik heb wel de hele voorbereiding nauwgezet gevolgd. Tenslotte waren daar ook vier van mijn spelers (Ball, Labone, Wright en Newton) bij be trokken." En hij snijdt vervolgens een pro bleem aanf dat wij ook in Nederland maar al te goed kennen. „Ik sta mijn spelers bepaald niet graag af aan het nationale elftal. Ik misgun het ze niet, maar de kans op blessures is veel te groot. Je koopt er niets voor." En hij vraagt: „Dat was ook het geval met Cruyff hè. Ik heb tenminste zo iets opgevangen toen Nederland op Wem bley tegen Engeland speelde. Een aar dige wedstrijd overigens. Ramsey noemde Nederland wel de beste tegen stander sinds de Worldcupfinale maar dat was overdreven. Het was een slim me tactische zet om zich een beetje te gen de enorme kritiek die de vol gende dag ook is losgebarsten te wapenen. Hij is anders niet zo spraak zaam. Ik ben die wedstrijd echter wel onder de indruk gekomen van Israel. Wat een schitterende voetballer is dat." De manier waarop hij over Sir Alf Ramsey spreekt, wijst in een richting, die niet bepaald overloopt van goede kameraadschap. Catterick: „Ach, dat valt wel mee. Ik zou niet graag met hem willen ruilen. Ik werk liever iede re dag met mijn eigen spelers. De eer die je krijgt zonder dat je daarvoor nou specifiek ijdel hoeft te zijn als je met je elftal wereldkampioen wordt is natuurlijk wel aardig. Hij is als bondscoach niet slecht geloof ik. De spelers ook mijn spelers dwe pen met hem. Ze geloven in hem en dat is belangrijk." Het gesprek komt op de Europacup en Catterick infor meert badinerend: „Ben je Ajax- of Feijenoordsupporter?" Als hij het ant woord heeft vernomen, begint hij te lachen en merkt op: „Zo, zowel Ajax- als Feijenoordsupporter. Jjj bent vol gens mij geen journalist maar diplo maat." Voor welke tegenstander heeft hij het meeste respect? Catterick: „Ik heb Feijenoord tegen Celtic aan het werk gezien. Het was een overwinning waar weinig aan viel af te dingen Als elf tal is het bijzonder sterk, met als grote uitblinkers Israel, Van Hanegem en die linksbuiten, Moulijn. Ajax heeft grote voetballers in Cruyff en Keizer. Feijenoord is ais team naar mijn me ning moeilijker uit te schakelen, maar Ajax speelt aantrekkelijker voetbal. Op de aanval afgestemd. En dat ik zeg het weer (dat zag je toch ook aan Brazilië in Mexico) is het voetbal waar het publiek verrukt van raakt en daar hangt tenslotte toch alles van af." Het publiek is een belangrijke fac tor in de Everton-calculatie. Het heeft de club over de jaren heen tot één van Engelands rijkste verenigingen ge maakt. De Engelse eerste-divisieclubs kennen in tegenstelling tot de mees te van onze eredivisieverenigingen geen enkele financiële moeilijkheid. De toeschouwers blijven trouw komen. Zeker in Liverpool (dat met de voor steden twee miljoen inwoners omvat) waar de voetbalenthousiasten hun be langstelling op fifty-fifty-basis verde len tussen Liverpool en Everton (ge noemd naar een voorstadje van de ha venstad). Everton heeft Liverpool volgens Cat terick overklast. Er is een heel andere V m - w I V Ook aan het behalen van het landskampioenschap is in Engeland een grote beker verbonden. Hier toasten Brian Labone (links) en Alan Ball (de één met een glas sherry en de ander met een kop thee) op het bereikte succes. MMMfWWWMAMMMMMfMIMMMMMMIMiliülMMMMMMMffMiMflM situatie ontstaan dan enkele jaren ge leden toen Everton in Nederland in het nieuws kwam omdat een stelletje trouwe supporters Ajax op het vlieg veld van Liverpool met grote spandoe ken welkom heette, omdat de Amster dammers op die mistige woensdag avond in Amsterdam voetbalhistorie hadden geschreven en aartsvijand Li verpool met 5-1 hadden weggevaagd. Deze animositeit manifesteert zich ech ter alleen maar op supportersniveau. Catterick: „Ik ken Bill Shankley (de manager van Liverpool) al jaren. Ik ken hem nog van de tijd toen hij evenals ik bij een kleinere dub er varing opdeed als manager. Wij zijn goede vrienden. Het heeft ook geen zin om de ander denigrerend te bejegenen. Liverpool en Everton zijn beide mach tige voetbalorganisaties, waarbij dan de één dan de ander een paar jaar de boventoon voert. Liverpool heeft de af gelopen jaren veel successen gekend. Alleen al uit de verschillende Europa- cupavonturen van het laatste decen nium heeft men een winst van zeven miljoen gulden overgehouden. Liver pool is niet kapot te krijgen." En hij vervolgt snel: „Everton ook niet." De grote financiële injectie van Everton heet Goodison Park, waar Everton tijdens zijn thuiswedstrijden een recette van gemiddeld 50.000 toe schouwers toucheert. Het merkwaardi ge is evenals bij de andere Engelse eerste-divisieclubs dat het monu mentale stadion midden in de stad en tussen de huizen is gebouwd. Er zijn geen bijvelden en het trainingscom plex ligt enkele mijlen uit het cen trum. De service aan het publiek in Goodison Park dat na Wembley wordt beschouwd als het tweede veld van Engeland staat centraal. Daar om is men tegenover die toeschou wers allesbehalve kinderachtig en heeft men dit jaar zeshonderdduizend gulden uitgetrokken voor een accom modatieverkleining. Tienduizend staanplaatsen zijn veranderd in vijf duizend zitplaatsen, wat de nieuwe ac commodatie als in seDtember het lawaai van de betonmolens, timmer lieden en drilboren definitief zal zijn verstomd terug zal hebben gebracht tot 60.000. Het schitterende complex met uitgebouwde muren achter de goals (om het publiek een beetje uit de buurt te houden van de doelverdedi- i m Everton-manager Harry Catterick gers) wacht begerig op nieuwe suc cessen van de bewoners. Everton. Tenslotte is er toch iets waar Catte rick zich groen en geel aan ergert. De spelverrruwing en met name het harde tacklen. Catterick verheft zijn stem en bromt: „Dat heeft toch niets meer met voetballen te maken. De harde tackle wordt het meest gehanteerd door elf tallen die nogal een defensieve instel ling hebben. In Engeland weten teams als Leeds United en Chelsea daar uit stekend raad mee. Wat dat betreft zou er meer steun moeten komen ook internationaal voor de arbiters. Zo als in Mexico is gebeurd. Wat het ar- bitreren betreft, was dat een wonder schoon toernooi. Teams en voetballers die echt proberen te voetballen zo als Everton zijn altijd met felle tackles in het nadeel. Dat zie ie overi gens toch ook in Nederland met Cruyff. Hij moet heel wat aanslagen doorstaan." Het laatste impliceert echter geens zins dat Everton benauwd is voor hard spelende elftallen. Catterick: „Dat hebben wij vorig seizoen wel be wezen. Naarmate de competitie vor derde, des te meer begonnen de wed strijden te ontaarden in veldslagen. Van de tien laatste competitiewedstrij den hebben wij er echter negen ge wonnen. Wij gunnen gemakkelijk om schakelen als dat nodig is. Dat is trou wens de kracht van het hele Engelse voetbal, wat ook belangrijk Is met het oog op de Europacup, waar een nalve finale en wellicht finale zeker binnen ons bereik moeten liggen. De competitie blijft echter het belangrijkste. Om twee keer achter elkaar kampioen van Engeland te worden, is geen sinecure. Wolverhampton Wanderers is Jaar het laatst in geslaagd, maar dat is al weer ettelijke jaren geleden." fcweewetMWWWwmMwxwwwMWWMMMMMimi-mi...- mnnnnnnnnniuinmu (Van onze sportredactie) LIVERPOOL De vroegtijdige eliminatie van Engeland in Mexico bezorgde Alan Ball een week extra vakantie. Tijdens het vijf weken durende uitstapje met zijn vrouw en dochtertje naar het zonnige Spanje werd de gedachte aan voet hal toch niet helemaal naar de achtergrond verdrongen. Integen deel. De 25-jarige Evertonspits ver bleef in Mallorca in hetzelfde hotel als Johan Cruyff en Dick van Dijk, die het lijkt wel of er geen an dere plaats bestaat eveneens het warme zuiden als reisdoel hadden gekozen. Hoewel de voetbalkwaliteiten van Ball en Cruyff wellicht niet veel voor elkaar onderdoen, verschillen hun ideeën hemelsbreed: Ball: „Het bete kent voor mij nog steeds de grootste eer als ik word gekozen voor het na tionale elftal. Het is heel simpel. Voor Engeland zou ik desnoods voor niets spelen, terwijl ik voor een wedstrijd van Everton altijd geld zou moeten hebben. Daarom vond ik het afschu welijk dat ik er tegen Nederland op Wembley niet bij was. Ik had echter gevochten in de competitie en liep een schorsing op van vijf wedstrijden. Ramsey die het te riskant vond wilde mij tijdens mijn schorsing er niet bij hebben." En roodharige Bajl bedenkt vervolgens: „Het is een goede les geweest. Ik zal in het vervolg nog wel een keertje extra nadenken voor ik mijn geduld verlies." De in Engeland enorm populaire Alan Ball (hij heeft een eigen fanclub) is de voetbalpersoonlijkheid van Ever ton. „Ook als het eens een wedstrijd minder goed gaat", merkt internatio nal Keith Newton op, „dan weet het elftal dat er nog altijd een man als Alan Ball rondloopt, die met zijn voor de tegenstander dodelijke kwaliteiten alsnog de wedstrijd in ons voordeel kan beslissen." Harry Catterick gebruikt nog min der maar niet minder veelzeggende woorden met betrekking tot Ball, „He is priceless" (er bestaat geen prijs voor hem). Daarom wordt de 110.000 pond die Everton vier seizoenen gele den aan Blackpool uittelde door Cat terick „een koopje" genoemd. Nog verder gaat de ode van Enge lands commerciële voetbalmana ger nummer één Ken Stanley. Stanley werkt behalve voor Ball ook nog voor andere grote sterren als Dennis Law, Bobby Charlton (beiden Manchester United) Billy Bremner (Leeds), Pe ter Bonetti (Chelsea), niet meer voor George Best (die hooglopende ruzie met Stanley kreeg), Alex Stepney (Manchester United) en andere Britse voetbalcoryfeeën. H(j sluit contracten voor hen af met betrekking tot com mercials, interviews etc. Stanley pakt de zaken groots aan. Hij was ook de man die het fonds in het 'even riep dat Engelands Mexico-gangers een extra vagant bedrag (ongeveer tachtigdui zend gulden per speler) moest bezor gen. Het plan ontaardde eigenlijk in een flop omdat de chauvinistische ge voelens van Engelands grote indus trieën opeens veel minder groot waren (toen hun portemonnaie open moest) dan de joviaal door het leven gaande miljonair Stanley had verwacht. Stanley over Ball: „Of hij voor En geland of Everton speelt, hij geeft zich voor honderd percent. Hij heeft een to meloze energie, een weergaloze tech niek, incasseringsvermogen, hij is snel, hij heeft een dodelijk accurate pass en hij bezit een allesverblindende wil om te winnen." Daarom was het bepaald niet ver wonderlijk dat Ball die door Stan ley als één van 's werelds grootste voet ballers wordt omschreven vieren veertig keer de kleuren van het natio nale elftal om de schouders droeg. Hij maakte ook alles mee wat een voet baller mee kan maken. Hij werd op 21- jarige leeftijd met Engeland wereld kampioen en was ook in Mexico op kampioen en was ook in Mexico op tij. De uitschakeling betekende daar om ook een enorme teleurstelling. Ball: „Niet het feit dat, maar de ma nier waarop wij werden uitgeschakeld tegen West-Duitsland was verschrik kelijk. Met 2-0 voor komen m dan nog verliezen, komt hard aan. Het heeft achteraf Brazilië erg geholpen, want laten we eerlijk zijn, Engeland is het enige land in Mexico geweest waar de Brazilianen echt moeite mee had den." Mexico is verleden tijd. De toeko mende tijd heet Europa Cup. Bali be denkt tijdens de maaltijd op Belle- field, waar drie koks constant m de weer zijn om de vele hongerige voet balmagen te vullen: „Ik geloof dat Everton erg ver komt. Het heeft een uitstekend elftal." Wat denkt hij van Ajax en Feijen oord? „Op grond van hun reputatie moet je ze natuurlijk respecteren, maar als ze per ongeluk tegen ons lootten, dan weet ik het nog niet." Ball spreekt vooral lichtzinnig over Feijenoord. Het wordt begrijpelijk als hij uitlegt. „De wedstrijd van Feijen oord tegen Celtic moet wel de moeite waard zijn geweest, heb ik gehoord. Ik heb hem niet rechtstreeks kunnen volgen. Wij zaten toen al in Mexico." Mexico werd een leerzaam hoofd stuk. Ook wat Ramsey betreft. Ball: „Sommigen en daarmee bedoel ik vooral de pers schilderen hem af als een soort boeman. Ik vind het ech ter een geweldige coach. Een groot psycholoog ook. Hij calculeert ook de privé-omstandigheden van de voetbal lers in. Bovendien vertelt hij je niet dit en dat moet je zo doen, maar hij vraagt: zouden jullie het zo willen doen? Dat is een heel verschil." Ball heeft het bij Everton uitstekend naar de zin. Het valt af te lezen uit het feit dat hij bij Everton een zesjarig contract heeft gesigneerd. Heeft hij nooit over verandering van werkkring gedacht? Ball: „Neen, nooit. Het bevalt mij hier uitstekend Er is belangstelling geweest van de zijde van Manchester United en Leeds United, maar bij Everton zijn ze wel zo slim dat zij hun goede spelers zo veel geld toe schuiven dat ze niet weg w illen Het is kenmerkend voor het gehele Britse topvoetbal. Er kan het gehele jaar worden getransfereerd maar het is altijd bijzonder rustig op de markt, omdat de topspelers niet beschikbaar zijn, omdat zij vanwege hun goede sa larissen bij hun clubs eenvoudig met weg willen. Als er een ster niet met zijn contract akkoord gaat dan is dat voor de met een miljoenenoplage wer kende landelijke Britse dagbladpers voorpaginanieuws. De Schotse terrier van Leeds United, Billy Bremner, was de afgelopen weken zo'n figuur. Leeds haalde echter bakzeil en Bremner be gon aan een nieuwe meerjarige car rière. Waarom zijn er op transfergebied in Engeland zo weinig moeilijkheden? Ball: „De faciliteiten zijn hier voor voetballers uitstekend. Daarom ver trekken er zo weinig spelers naar het buitenland. Ik heb daar ook nooit over gepiekerd. Neem bijvoorbeeld een man als Jimmy Greaves. Hij moest ook zo nodig weg. Naar Italië. Hii kwam jan kend terug en was als een kind zo blij dat h(j naar Tottenham Hotspur werd gehaald. Als ik dat zie dan hoef ik niet meer zo nodig. Het was ook het geval met Dennis Law sinds mijn jeugd heb ik hem als voorbeeld genomen (ik vind het nog steeds een geweldige spe ler). Ook hij was blij dat hij terug kon." Als Ball afscheid neemt om zich te laten masseren, zegt hij: ,Als ie Cruyff en Van Dijk ziet, doe ze dan de groe ten van me hè. Misschien zien we el kaar weer in de Europacup Een wed strijd tegen Ajax of Feijenoord lijkt me trouwens toch wel aardig. Erg aar dig zelfs."

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 37