i Antwoord op klachten over bestandsschending blijft uit ISRAEL TWIJFELT AAN GOEDE TROUW VAN VS Verboden te zwemmen Zenuwgas naar de bodem van de zee Communisten strategie van in Cambodja volgen Mao Tse Toeng F usie^spelregels Justitiële imtem mi mi DDR ontkent oorzaak van „lek" te zijn SPDKER EfiFfiC EN HCNSEN Grieks verzet vergiftigde fruit Alarmtoestand op vliegveld van Wenen Mazelen in Engeland Pas grootscheeps offensief na „verovering" platteland ALARM IN SCANDINAVIË OVER GEDUMPT MOSTERDGAS TRIOMFANTELIJKE BEWERINGEN VAN LON NOL ZIJN NAUWELIJKS SERIEUS TE NEMEN Komplot ontdekt in Paraguay WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 LEE.LEVIS. ROY ROGER Bestemd voor Duitsland Misnoegen Kool en geit Cholera-epidemie (Van onze redactie buitenland) HAARLEM De huidige betrekkelijke rust op de slagvelden van Cam bodja is, zo menen vele politieke waarnemers, niet het gevolg van grote successen of de toenemende kracht van het Cambodjaanse regeringsleger, maar wordt veeleer ingegeven door de strategie van de tegenstanders van premier Lon Nol. Er wordt over het algemeen weinig waarde gehecht aan beweringen van de regering in Pnom Penh dat zij de vijand de mond heeft gesnoerd en dat de positie van de regeringsstrijdkrachten steeds sterker wordt. Klap Interventie VRR De spelregels bij fusies, zoals werkge vers en werknemers in de Sociaal-Econo mische Raad die vrijwillig hebben aan vaard, zijn nu zes weken oud Een korte tijd om te beoordelen of die vrijwillig heid ook het effect heeft dat ermee wordt beoogd. Te oordelen naar de eerste resul taten dreigt het mis te gaan Tot drie maal toe heeft de vakbeweging al bezwa ren moeten maken tegen overtreding van de fusiecode. In twee van die gevallen is al een officiële klacht bij de fusiecom missie van de SER ingediend Voor de vakbeweging zijn de ontwikke lingen bij de textielconcentratie GBS- Beheer, bij Geveke Groenpol-SHV en bij Etna-Daalderop-DRU aanleiding geweest om opnieuw aan te dringen op wettelijke maatregelen. Het enige „sanctie"-middel beperkt zich thans tot een .openbare re primande". Met een wettelijke regeling kan er een vuist worden gemaakt tegen onwiljige werkgevers. In de genoemde gevallen zijn allerlei verontschuldigingen aangevoerd, maar aangezien de vakbewe ging bij monde van NVV-voorzitter A. Kloos en metaalbondvoorzitter M. Zon dervan nu te verstaan heeft gegeven, dat er op wettelijke maatregelen zal worden aangedrongen, heeft zij, gezien de erva ringen op dit ogenblik, blijkbaar geen vertrouwen in een integer hanteren van de spelregels op basis van vrijwilligheid. De nieuwe voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, drs. S. Bakkenist, wil het toch nog liever even aanzien onder het motto: „Eén zwaluw maakt nog geen zomer of anders gezegd: de enkele kwaden zijn nog niet represen tatief voor de vele goeden". Dat verweer neemt intussen niet weg dat enkele duizenden werknemers in vol strekte onzekerheid zijn komen te verke ren over hun toekomstkansen en dat de vakbonden als gesprekspartners in eerste instantie zijn gepasseerd. Daar bestaat geen enkel excuus voor, waarmee de vak beweging tevreden zou kunnen zijn. Het feit dat de Gorkumse kantonrech ter tien „zwembadkrakers" geen straf heeft opgelegd, ofschoon hij hen wel schuldig verklaarde, illustreert een justi tiële tolerantie die grenst aan instemming met de gepleegde wetsovertreding. Ook de procureur-generaal in Arnhem heeft de mening vertolkt dat het gesloten houden van zwembaden op zondag in strijd is met het algemene belang, dat betreffende de zondagsviering verankerd ligt in de Zondagswet. De kantonrechter in Gorkum opende voor een van de be klaagden de mogelijkheid, in hoger be roep te gaan door hem een geldboete van elf gulden op te leggen, waarmee hij het justitiële verlangen naar een uitspraak in hoogste instantie onderstreepte. Zo'n uit spraak zou kunnen leiden tot een zoda nige interpretatie van artikel 7 van de Zondagswet dat voortaan gemeentelijke verordeningen geen sluiting van zwem baden op zondag meer kunnen opleggen. Het zou een opluchting betekenen als gedurende het zomerseizoen 1971 de ge meentebesturen van de zwembaden zou den moeten afblijven, want het is een beschamende zaak dat her en der in den lande enkele verstarde geesten in staat zijn geweest de ontspanning en volksge zondheid in hun gemeente schade te be rokkenen, onder het voorwendsel dat daarmee een geloofszaak gediend zou zijn. Vooral nu de open waters, de rivie ren, vennen en meren steeds meer geva ren voor de gezondheid opleveren door een toenemende vervuiling, is het bezit van gecontroleerde zwemgelegenheden met gezuiverd water een kostbaar goed. Er is sprake van verregaande willekeur wanneer een op godsdienstige overwegin gen gebaseerde persoonlijke ergernis die moeilijk te begrijpen is, maar als een persoonlijke overtuiging gerespecteerd zou moeten worden de mogelijkheid van misbruik in een openbare functie zou blijven opleveren. Er is een zo aanzien lijke afstand gekomen tussen redelijke maatschappelijke bemoeiingen van zich christelijk noemende gezagsdragers en volksvertegenwoordigers en dweepzieke betutteling, dat de overheid zelf alle re denen heeft om aan dat laatste een eind te maken. Alle zwembaden op zondag open, vol gens de letter van de Zondagswet, dat is ook het streven van de krakers geweest en het is bemoedigend dat de justitie het algemene belang van deze actie wil honoreren. .fVVVMV|f|nnnnnnnnflflnnnnnnfln|1)u|||t OOST BERLIJN (ADN). Het Oost- duitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ontkend, dat van Oostduitse zijde een Russisch ontwerp voor het onlangs gesloten Russisch-Westduitse verdrag aan de oppositie in West-Duitsland in handen zou zijn gespeeld. Hiermee reageerde het ministerie op een artikel in het sociaal-democratische blad „Telegraf" uit West-Berlijn, volgens hetwelk baron Karl Theodor von Gutten- berg zou hebben verklaard, het stuk van iemand uit Oost-Duitsland te hebben ge kregen. De baron is lid van de Beierse „CSU" van oud-minister Strauss. Volgens de Oostduitse verklaring is het een schande voor de Westberlijnse so ciaal-democraten, dat zij geloof hebben gehecht aan een „woordvoerder van het reactionaire rechtse kartel in West-Duits land." ADVERTENTIE RIBCORD VELOURS DENIM KINDERMATEN VA.: DAMES EN HERENMATEN VA: 13.90 17.50 PAARLAARSTEEG 1 HAARLEM ATHENE (Reuter) De Griekse verzets organisatie, die zich „het nieuwe verzet" noemt, heeft de buitenlandse persbureaus in Athene een verklaring gezonden, waar in staat dat de zending fruit van deze week, bestemd voor West-Duitsland, is vergiftigd om zo de boycot van de Griek se export af te dwingen. „Het is nu de tijd voor verzet en niet voor handel", aldus de verklaring. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM Het uitblijven van het Amerikaanse antwoord op Israë lische klachten over herhaalde schending van de wapenstilstand door de Egyptenaren doet velen in Jeruzalem zich afvragen of men niet teveel be tekenis heeft gehecht aan de toezeggingen van Washington. De indruk die men in Jeruzalem vooral na het jongste televisie-interview met de Amerikaanse minister van Defensie Mei vin Laird heeft gekregen, is dat de VS de door Israel gesignaleerde veranderin gen aan het Egyptische front liever ne geerden en alle nadruk leggen op het be lang van spoedige vredesonderhande lingen. In Jeruzalem wordt een dergelijk be leid gevaarlijk genoemd, omdat het Mos kou en Caïro zou aanmoedigen op de ingeslagen weg voort te gaan en Israel zowel als de VS voor voldongen feiten te stellen. „Het voorkomen van oorlg prevaleert boven de bevordering van vrede", zei minister van Buitenlandse Za ken Abba Eban op zijn gisteren gehou den persconferentie. Om zijn misnoegen over de Ameri kaanse houding te laten uitkomen, heeft het kabinet in zijn jongste zitting niet voldaan aan Jarrings verzoek om een Is raëlische gesprekspartner te benoemen. Zwaar viel dat de regering niet, want zij verzet zich tegen het Egyptische en Jordaanse streven om de besprekingen te ln het krokodïllenreservaat in Homosassa Springs aan de westkust van Florida waakt men zo goed over de rust van de krokodillen, dat men bordjes „Verboden te zwemmen" heeft neergezet. houden op het laagst mogelijke niveau, dat van ambassadeurs. Israel wenst dat de onderhandelingen van meet af worden gevoerd door de ministers van Buiten landse Zaken der betrokken staten en deze opvatting wordt door Jarring ge deeld. Men gelooft in Jeruzalem overigens dat Washington in zijn officiële reactie op de Israëlische klachten (die over een paar dagen wordt verwacht) een poging zal doen om kool en geit te sparen en Israel zal trachten te troosten door het de levering van meer oorlogstuig te be loven. Israel heeft praktisch geen andere keus dan deze pil te slikken. Hoe be langrijk hier ook meer Phantoms en Skyhawks worden gevonden, men gelooft niet dat ze een passende reactie zijn op de in aantal toegenomen Russische ra ketten aan het Suezkanaal. Israëlische regeringskringen houden zich momenteel bezig met de opstelling van een memorandum voor de eerste ron de van de besprekingen met Jarring, waarin scherp wondt uiteengezet wat voor vrede Israel zich voor ogen stelt en hoe zijns inziens de toekomstige be trekkingen met Egypte en Jordanië be horen te zijn. Naar Israëlische opvattin gen is overeenstemming op deze punten een allereerste eis en als het aan Jeruza lem ligt zal dan ook pas in een later stadium over de toekomstige grenslijnen worden gesproken. Men maakt zich in Israel niet de illusie, dat deze benadering Arabische instemming zal krijgen. In de Arabische hoofdsteden komt volgens de Israëlische visie de ontruiming van het bezette gebied op de eerste plaats en de vrede op de tweede. WENEN (APA). Op de Weense lucht haven Swechat heerst een alarmtoestand met het oog op het choleragevaar. Het 680 leden tellende personeel is tegen de ziekte ingeënt. Artsen en verpleegsters worden gereedgehouden voor het controleren van aankomende passagiers. Vooral op de vlietulgen uit Kiev, Mos kou, Beiroet en Cairo wordt gelet. Tot dus- ves zijn nog geen reizigers in quarantaine gesteld. Onze redacteur in Brussel meldt, dat het Belgische ministerie voor Volksgezondheid een communiqué heeft gepubliceerd waar in het personen, die naar Astrakan gaan, vraagt zich tegen cholera te laten inenten. Het communiqué vermeldt verder dat geen enkele maatregel wordt voorzien voor hen die naar andere delen van de Sovjet-Unie reizen. In Antwerpen overweegt men voorlopig nog geen quarantaine of andere maatre gelen voor schepen die komen uit streken of landen waar de epidemie heerst. Wel worden alle zeelieden eens in de zes jaar tegen cholera en gele koorts en eens in de drie jaar tegen pokken ingeënt. Vele bui tenlandse zeelieden laten dat bij voorkeur in Antwerpen doen omdat zo'n inenting daar bijzonder weinig kost. Ongeveer tachtig koopvaarders, op weg naar Genua uit de Zwarte Zee, de Turkse wateren en die van het Midden-Oosten, hebben de mededeling van de Genuese havenautoriteiten ontvangen dat zij niet de haven mogen binnenlopen voordat alle opvarenden buitengaats medisch zijn on derzocht door Italiaanse medische instan ties. LONDEN. (Reuter) Groot-Brittan- nië wordt op het ogenblik getroffen door een mazelenepidemie. Volgens de cijfers die gisteren door het ministerie van Ge zondheid in Londen zijn gepubliceerd, zijn er meer dan 10.000 gevallen van ma zelen per week. Het ministerie dringt er bij de ouders op aan hun kinderen zo spoedig mogelijk te laten inenten. WASHINGTON. (DPA) Het oude verroeste Liberty-schip „Baron Russell Briggs" uit de Tweede Wereldoorlog is gisteravond met 12.500 zenuwgasgranaten tussen Florida en Bermuda tot zinken gebracht. De VS hebben daarmee voor de laatste maal de oceaan gebruikt als vuilnisbelt voor chemische wapens, zo heeft minister van Defensie Meivin Laird verzekerd. Zenuwgas en andere chemi sche strijdmiddelen zullen voortaan aan land, zonder gevaar voor de omgeving, worden vernietigd. Na een vaart van twee dagen bereikte het schip, dat door twee zeesleepboten werd getrokken, dinsdag tegen 15.00 uur onze tijd zijn bestemming, 240 kilometer van de Bahama-eilanden. Specialisten van de begeleidende torpedoboot jager „Hart- Er is alle reden om aan te nemen dat de tegenstanders van het regime-Lon Nol begonnen zijn aan het derde stadium van hun plan geheel Cambodja te heroveren. Zoals wij gisteren al meldden, heeft Chi na zich nu gebonden tot hulpverlening van de troepen in Cambodja die het af gezette staatshoofd prins Norodom Siha- noek trouw zijn gebleven. Het eerste stadium van de herovering begon na de val van prins Norodom op 18 maart, toen Noord-Vietnam er in on derhandelingen met het nieuwe bewind niet in slaagde de wijkplaatsen voor zijn troepen en die van de Vietcong in het grensgebied met Zuid-Vietnam veilig te stellen. Een grootscheeps offensief in de rich ting van Pnom Penh werd ingezet met als doel de regering-Lon Nol zo spoedig mogelijk ten val te brengen. Toen de communisten eind april alle grote toe gangswegen tot de hoofdstad in handen hadden, zag het er naar uit dat zij spoe dig in hun opzet zouden slagen. Toch kan dit offensief een blunder van Hanoi zijn geweest, want ongetwijfeld hierdoor is de Amerikaanse en Zuidvietnamese inter ventie in mei en juni uitgelokt, waarbij de communisten ten koste van zware verliezen aan mensen en materieel hun schuilplaatsen aan de grens moesten op geven. Toen begon de tweede fase, van conso lidatie en het verwerven van steun onder de Cambodjaanse bevolking. Daarvoor waren thuisbases nodig, die gemakkelijk werden gevonden in het noordoosten, van waaruit het gebied dat onder controle van de opstandelingen viel, al snel kon worden uitgebreid. De grootste psychologische klap die het regime in Pnom Penh werd toege bracht, was de bezetting van de wereld beroemde tempelstad Angkor Wat, het symbool van een groots Cambodjaans verleden. Om de plattelandsbevolking voor Siha- noek te winnen, behandelden de commu nistische stoottroepen de boeren met het grootst mogelijke respect. Zij vergaten hun daarbij niet te vertellen over de la- keienkliek van Lon Nol, wiens troepen hun dorpen zeker zouden komen verwoes ten. Deze voorspellingen kwamen prompt uit. Binnen enkele dagen trokken, bege leid door verwoestende bombardementen van Amerikaanse vliegtuigen en artille rie, Amerikanen. Zuidvietnamezen en re geringstroepen de dorpjes' binnen. Met hun wrede plunderingen en zinloze ver nielingen, maakten zij het contrast met het gedisciplineerde optreden van de Vietcong en de aanhangers van Sihonoek steeds groter. Nog belangrijker was dat de commu nisten er in slaagden de Cambodjaanse regeringstroepen naar de grotere steden te lokken en hen daar vast te houden door hen voortdurend lastig te vallen met kleinere gevechtseenheden. De politieke representanten van Hanoi en de Vietcong kunnen vrijelijk op het platteland boeren bezoeken die zelden of nooit met de nieu we regering kennis hadden gemaakt en nog steeds bereid waren Sihanoek te steunen. Van reizende boeren is vernomen dat de communisten op het ogenblik te vreden zijn met de consolidering van hun terreinwinst en veel werk maken van de politieke scholing van de bevolking. Zodra de communisten voldoende steun hebben verworven onder de boeren, die ongeveer 80 percent van de Cambodjaan se bevolking uitmaken, kan de laatste fa se van de strijd worden verwacht: het in de strijd werpen van Cambodjanen te gen de legers van Lon Nol die altijd heeft beweerd dat zijn boeddhistische landge noten „ongrijpbaar" zijn voor het com munisme. Als het eenmaal zo ver is, kunnen de communisten met recht zeggen dat zij een burgeroorlog voeren. En dan behoort ook de vorming van een „Voorlopige Re volutionaire Regering" (naar Zuidviet- namees voorbeeld) tot de mogelijkheden. De hier boven geschetste strategie van de Vietcong en de andere tegenstanders van Lon Nol is niet nieuw. Deze strijd wijze is altijd gepropageerd door de Chi nese partijvoorzitter Mao Tse Toeng die in de jaren voor hij in Peking aan de macht kwam, op vergelijkbare wijze te werk is gegaan. Ook het Nationale Be vrijdingsfront in Zuid-Vietnam heeft al tijd getracht eerst het platteland voor zich te winnen om daarne de grote ste den te kunnen aanvallen. ley" gingen aan boord van het vracht schip en openden de ventielen. De Ameri kaanse marine had berekend dat de 10.840 ton metende oudgediende in vier tot vijf uur vol water zou lopen en daarna binnen tien minuten naar de 5.000 meter diep gelegen oceaanbodem zou zinken. Tijdens het zinken volgden geleerden aan boord van de Hartley met elektronische apparatuur het zinkende schip, om pre cies te kunnen bepalen waar het terecht zou komen. Nadat het schip de bodem bereikt had, werden van het dek auto matisch flessen afgestoten, die zich ge deeltelijk met water vulden en daarna weer opdoken. Aan de hand daarvan wil men vaststellen of er al dan niet zenuw gas uit de raketten is ontsnapt. Defensie acht het niet uitgesloten dat de beton nen omhulsels het onder de geweldige wa terdruk begeven, zodat de 66 ton gas ont snapt. „Het Pentagon heeft herhaaldelijk verzekerd dat in het ergste geval een kubieke mijl van de oceaan wordt ver vuild en dat het gas binnen enkele dagen door het zeewater zal zijn geneutrali seerd". De Noorse regering heeft gisteren be vestigd dat in mei 1945 een vijfentwin- tigtal vrachtschepen geladen met gifgas tot zinken zijn gebracht in de Noordzee en het Skagerrak, zo meldt onze redac teur in Oslo. De 25 schepen werden door de geallieerden na het beëindigen van de Tweede Wereldoorlog gebruikt om grote hoeveelheden mosterdgas en zenuwgas die men op het Duitse leger had ver overd, kwijt te raken. Tien schepen ver dwenen in het Skagerrak op een diepte variërend van 50 tot 80 meter en de ove rige vijftien werden in de Noordzee tot zinken gebracht. De Noorse pers vroeg zich gisteren eensgezind af hoe lang het nog zal duren voordat de gifgasgranaten doorroesten en een gevaar gaan vormen voor vissers en basgasten. Volgens Zweedse berekeningen, geba seerd op proefnemingen met opgevist» mosterdgasbommen en gifgasgranaten van andere soort, dient het oorlogstuig binnen twee jaar te worden opgevist. An ders is zelfs de sterkste granaat zo zeer door corrosie aangetast dat berging le vensgevaarlijk is. Zowel de Deense als de Zweedse regering hebben al contact op genomen met de Duitse regering en gis teren begonnen Westduitse experts met het nemen van watermonsters in de Bot- nische Golf ten zuiden van het Zweedse eiland Schokland. CLORINDA (Reuter). De ontdekking van een samenzwering om president Al fredo Stroessner van Paraguay te vermoor den heeft geleid tot de arrestatie van on geveer honderd mensen in de hoofdstad Asuncion. Reizigers die uit Asuncion in Argenti nië arriveerden, verklaarden dat de sa menzweerders van plan waren Stroessner, die sinds zestien jaar in Paraguay aan de macht is, tijdens een religieuze plechtig heid te vermoorden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3