Damesbeurs viert haar gouden jubileum met „50 jaar wonen Haarlemmer ontwerpt huis wie Bonden overwegen te breken met Stichting Verletbestrijding bouw Gratis reizen 2 septemberdagen voor 65+ers voordelig uit met NS Hestel van wegen kost het verkeer tijd en geld FORD GAAT SPOEDIG TURBINE- MOTOREN LEVEREN PTT-service aan bejaarden en gehandicapten DRU-personeel eist wettelijke fusiemaatregelen Meer veiligheid bij Het Dorp Minder vogelsterfte door landbouwvergif Na „denigrerende" uitlatingen NIEUWS IN HET KORT mgimmm DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1970 12 (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Onder het motto „50 jaar wonen" viert de Damesbeurs van 22 september tot 3 oktober haar gouden jubileum met een tentoonstel ling voor de vrouw en haar gezin in de Houtrusthallen in Den Haag. Het is de 94ste beurs die deze organisatie voor tentoonstellingen organiseert sinds 1920. TÜr Stofzuigers Noviteiten In september kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan bet loket te laten afstempelen. Hebt u nog geen 65+ kaart? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto meebrengen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve enkele- reisprijs. Een driemaandskaart kost f 20.-, voor echt paren f 30.-. Jaarkaart f 50.-, voor echtparen f75.-. Vraagt u gelijk een septemberkalendertje. Genuanceerd v Een gasturbinetruck van Ford naast twee personenauto's. NIEUWE KEVER HEEFT GROTER KOFFERRUIM Als extra-attractie voor dit jubileum worden er in de Houtrusthallen twee „huizen" gebouwd: één huis anno 1920 en een eigentijds huis dat in één dag met plastic stenen wordt gebouwd. Het ont werp voor het huis uit 1970 is geboren in Haarlem, in het architectenbureau Wage naar en Teil, Stolbergstraat 1. De architect W. G. Wagenaar. die als redacteur verbonden is aan het blad „Ideaal Wonen'' is de ontwerper van dit zeer bijzondere huis, dat zal worden inge richt door een tiental fabrikanten op het gebied van woninginrichting Wagenaars huis, dat maar een opper vlakte heeft van 120 m2, is speciaal ge schikt voor een tentoonstelling als deze. Hij wil ermee aantonen hoe praktisch een woning ingedeeld kan worden. Van zelfsprekend kunnen zijn ideeën over in deling wel overgebracht worden op „ech te huizen". In 1919 ontstond het idee voor het hou den van een Damesbeurs bij de hoofdre dacteur van het toenmalige damesblad „Dameskroniek" Een producent van stof zuigers adverteerde al jaren in dit blad, maar kon daarvan nooit iets merken bij zijn verkoop. Hij klaagde hierover zijn nood bij de redactie De hoofdredacteur suggereerde hem om zijn stofzuigers te demonstreren en daarbij belangstellenden te ontvangen met een koekje en een kop je thee. De producent volgde deze raad op en verkocht tot zijn grote verbazing 30 stofzuigers. Het experiment was ge slaagd. „Zo iets moeten we meer doen", dacht de redactie van Dameskroniek en zij opende in 1920 de eerste Damesbeurs. Het blad heeft bestaan tot 1948, maar de tentoonstellingen gingen door. Ieder jaar ■taat de beurs in de belangstelling van vele tienduizenden bezoekers, van wie 40 percent mannelijke. „Het publiek is door de jaren wel wat veranderd", zegt de heer J. de Kreek, di- DEN HAAG De postkantoren zullen de service aan bejaarden en gehandicap ten uitbreiden. Hoewel reeds enige tijd ge leden de centrale afdeling postexploitatie een grens van 1800 meter vaststelde, waar buiten postzaken aan huis kunnen worden afgedaan, zal PTT aan bejaarden en ge handicapten, die binnen deze afstand van een postkantoor wonen en slecht ter been zijn, toch de mogelijkheid bieden alle post zaken thuis af te handelen. Deze service-uitbreiding van PTT blijft «venwel beperkt tot degenen die er om vragen. Het is niet de bedoeling, dat ieder een, die in staat is van de diensten van buren, kennissen en familieleden gebruik te maken, zich door de posterijen laat be dienen. PTT wil ook de dienstverlening in be jaardencentra en tehuizen voor gehandi capten uitbreiden. In veel gevallen zal een PTT-ambtenaar er één tot twee uur per week „zitting houden". recteur van de Damesbeurs. „Er komen steeds jongere mensen en de belangstel lenden komen echt om iets te kopen. De groep die uitsluitend kwam om soep te eten en lekkere hapjes te proeven, is wel uitgestorven." Lekkere hapjes zijn er overigens nog steeds, zowel uit Nederland als uit het buitenland. Ook de echte Haagse bakkers zijn evenals vorig jaar weer present. 175 producenten en importeurs tonen in hun stands hun huis-, tuin- of keuken artikelen. In de meubelafdeling worden 30 modelkamers ingericht; er komen zwembaden (De Kreek: „Ik vind dat nog te weinig Nederlanders een zwembad in hun tuin hebben") badkamers, opblaas bare en doe het zelf-systeemmeubelen en zovoorts. Het is te veel om op te sommen. In het noviteitencentrum zullen 25 fir ma's allerlei nieuwtjes presenteren. Wel ke nieuwtjes is nog niet bekend, omdat alleen het laatste nieuwe getoond zal wor den en dat kan pas op de dag van ope ning. Een voorproefje kregen wij al: een naaldensleutel. Het is een klein plastic apparaatje in de vorm van een sleutel waarmee elke slechtziende of beverige vrouw de draad mee in de naald kan ste ken. Dan is er nog de „zelfverzorgende plantenbak". U kunt weken met vakantie zijn zonder dat uw buurvrouw naar uw plantjes om hoeft' te kijken. Een reser voir wordt met water gevuld. Een hevel zorgt dat er dagelijks water in de bak wordt toegevoerd. Hoe dat precies werkt, zullen we op de beurs moeten gaan be kijken. Voor het eerst kan men op de beurs ook een boetiek aantreffen, waar allerlei kleding getoond wordt. Verder zijn er doorlopend shows voor kleding en schoe- ULFT. De georganiseerde werkne mers van de DRU in Ulft hebben woens dagavond minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid een telegram gezonden, waarin zij er met de grootst mogelijke nadruk bij de bewindsman op aandringen om op de meest korte termijn ■de vereiste wettelijke maatregelen te ne men ter vervanging van de fusiegedrags regels van de SER. Het telegram werd opgesteld tijdens een gezamenlijke verga dering van de DRU-werknemers in Ulft naar aanleiding van de gang van zaken bij de voorgenomen fusie tussen Etna- Daalderop-DRU. In het telegram spreken de werknemers hun ernstig misnoegen uit over het gesol met de werknemersbelangen. nen- en tassenmode. Er worden kap- en make-up-demonstraties gehouden en er zijn genoeg pruiken om eens mee te expe rimenteren. Iedere bezoekster of bezoeker die dit jaar 50 jaar wordt, krijgt een cadeautje aangeboden ter gelegenheid van het jubi leum. Met dit alles hoopt de heer De Kreek nog meer bezoekers dan vorig jaar (toen waren het er 140.000) naar de Hout rusthallen te trekken (Van onze correspondent) ARNHEM. Rijkswaterstaat gaat een half miljoen gulden uittrekken voor ver hoging van de veiligheid rond „Het Dorp" in Arnhem. Daartoe zal vanuit het inval! dencentrum een tunnel de drukke Am- sterdamseweg kruisen en ïal tevens een met verkeerslichten beveiligde oversteek plaats worden aangelegd. Het zebrapad wordt over vier maanden in gebruikge- steld, de tunnel moet, volgens plan, in juli 1971 zijn gebouwd Een en ander werd gisteren tijdens een hoorzitting in het Arnhemse stadhuis meegedeeld door ir. A. B. Delmaar van Rijkswaterstaat. De laatste jaren is van uit de burgerij en met name door bewo ners van „Het Dorp" herhaaldelijk om attentie gevraagd voor de uiterst gevaar lijke situatie ter plaatse. Enkele maanden geleden werd alles op de spits gedreven toen een tienjarig meis je dat niet in „Het Dorp" woonde, bij het oversteken van de weg verongelukte. ARNHEM Het Rijksinstituut voor Na tuurbeheer in Arnhem heeft dode roofvo gels en uilen op landbouwgif onderzocht en duidelijk minder dieldrin aangetroffen dan een jaar tevoren. Dieldrin is een zeer giftig insecticide, dat vóór 15 augustus 1969 vooral werd gebruikt in zaadbehandelingsmiddelen. Na dat tijdstip is het gebruik van deze middelen echter verboden, mede naar aanleiding van de massale sterfte van roofvogels en uilen in de winter van 1968 1969. Het DDT-gehalte bij de onderzochte vo gels is echter nagenoeg gelijk gebleven. Hoewel de gevonden doses niet direct do delijk zijn voor de dieren, kunnen zij wel een gevaarlijk effect hebben voor het broedresultaat. Hier ligt wellicht de oor zaak van de teruggang van het aantal sperwers en haviken in ons land. 1 (Van onze correspondent) DEN HAAG. „Generaliserend en de nigrerend." Zo noemt de heer J. B. van Otterlo, secretaris van de Algemene Ne derlandse Bond voor de Bouwnijverheid, de uitlatingen van de voorzitter en de di recteur van de stichting verletbestrijding bouwnijverheid over de houding van de bouwvakarbeiders ten opzichte van het doorwerken in de winter, zoals deze wer den weergegeven in een interview in onze ADVERTENTIE bladen. Hij overweegt zich daarom terug te trekken uit het bestuur van de stich ting en meent dat ook bestuurders van andere bij de centrale commissie bouw nijverheid aangesloten werknemersbon den dit zullen doen, tenzij de stichting de bewuste uitlatingen herroept. Tot de gewraakte uitlatingen behoort o.a. de opmerking van ir. A. Lekkerker- ker, directeur van de stichting: „Maar regenverlet is altijd voor risioo van de aannemer geweest. En kijk eens wat daar gebeurt: Er hoeft maar een spetje te val len en de heren zitten in de keet." De heer Van Otterlo zei hierover tijdens een radiogesprek in AVRO's „trefpunt": „Als ik daarbij aan heren denk, zitten ze wel in de keet, maar dan zijn dat andere he ren dap de bouwvakarbeiders die hier worden bedoeld." Aan het radiogesprek onder leiding van Henk van Hoorn werd ook deelgenomen door de heer E. Edelman, hoofd van het werkbureau van de Stichting Verletbe strijding, die ook bij een deel van het in terview betrokken was. Volgens hem is de opmerking van ir. Lekkerkerker „vol ledig uit zijn verband gerukt" en is er „zeer genuanceerd" over dit soort zaken gesproken. Dat gold naar zijn mening ook voor een uit zijn eigen mond genoteerde opmerking, namelijk dat bij vorstverlet de werknemer wel zijn toeslagen mist, „maar daar staat tegenover dat de mees ten er wel weer wat bijverdienen met klusjes opknappen." De heer van Otterlo tekent hier echter bij aan, dat dit soort opmerkingen regel matig van werkgeverskant, ook met be trekking tot andere zaken zoals ziekte verzuim, worden gehoord. „Zonder zich te realiseren hoezeer zij de werknemers kopschuw maken", zegt hij, „worden deze nu blijkbaar overgenomen door de be stuurders van de stichting verletbestrij ding die onzes inziens boven de partijen in de bouwnijverheid dienen te staan." Hij meent dat bij de werknemers heel dui delijk begrip aanwezig is voor het feit dat doorwerken in de winter betekent dat waarschijnlijk ook een lagere kostprijs kan worden bereikt en tegelijk meer men sen geholpen kunnen wonden aan de zo noodzakelijke woningen. Het herstel van autowegen kost t(jd aan het verkeer en daardoor geld. Deze waarheid is terug te vin den in een rapport van het Neder lands Vervoers Wetenschappelijk In stituut in Rotterdam, dat enige tijd geleden in opdracht van de Stich ting Weg werd opgesteld. Ofschoon deze verliezen flink in de papieren kunnen lopen, acht het in stituut nog niet de tijd gekomen om te pleiten voor een andere organi satie bij het herstellen van wegen. Een van de mogelijkheden zou zijn, dat dit herstel voortaan in de nach telijke uren plaats heeft. Volgens het instituut is dit alleen de moeite waard, als de meerkosten die dit nachtelijke werk met zich mee brengt, niet uitstijgen boven de ver liezen die het verkeer overdag lijdt. Het herstel van de autosnelwegen in-ons land, vrijwel allemaal in be heer en onderhoud bij Rijkswater staat, maakt het vaak noodzakelijk rijstroken, of soms zelfs rijbanen tijdelijk voor het verkeer af te slui ten. Hierdoor ontstaan storingen en vertragingen in het verkeersbeeld, die tot financiële verliezen lijden. Hoe hoog deze verliezen soms kun nen oplopen toont het rapport aan in een aantal grafieken. Het Rotter damse instituut heeft berekend dat de afsluiting van één rijstrook van een conventionele autosnelweg (2 x 2) gedurende een week (vijf werk dagen) ruim vierduizend gulden ex tra kosten meebrengt voor het ge zamenlijke wegverkeer (personen auto's, bestelauto's, vrachtwagens, combinaties en bussen) dat van deze autosnelweg gebruik maakt. Slüit men een gehele rijbaan af gedurende vijf werkdagen, dan loopt het ver lies op tot ruim 13.000 gulden. Natuurlijk is dit probleem onder kend. Bij herstelwerkzaamheden probeert men thans het verkeer zo veel mogelijk ongestoord te laten. Daarvoor zijn verscheidene methodes in gebruik. In Duitsland heeft men eens tijdens reparatie van een Auto bahn, naast deze weg een plaatstalen wegdek aangelegd, dat werd ver plaatst als de reparatie een paar honderd meter verder werd voort gezet. In ons land streeft Rijkswaterstaat ernaar het aantal rijstroken tijdens een reparatie compleet te houden. Normaal telt een rijbaan van een autosnelweg, twee rijstroken. Zal één van de rijstroken afgesloten moeten worden tijdens een reparatie, dan zal men proberen op de andere rij baan een rijstrook extra in te rich ten, bijvoorbeeld met behulp van de vluchtstrook. Zo ontstaat de tijde lijke situatie, dat één rijbaan slechts één rijstrook telt, terwijl de tweede rijbaan drie rijstroken heeft. Zij het, dat deze laatste rijstroken smaller zijn dan normaal. Dit systeem blijkt in de praktijk goed te werken. Bij het asfalteren van rijksweg 2 in de provincie Utrecht heeft men met dit systeem goede resultaten geboekt. De ruim 40.000 voertuigen die gemiddeld per dag gebruik maken van deze auto snelweg, ondervinden van het asfal teren nauwelijks oponthoud. Zij zul len alleen tijdelijk en over beperkte afstand hun snelheid moeten terug brengen. Natuurlijk is dit geen ideale si tuatie, maar ook autosnelwegen hebben nu eenmaal onderhoud nodig. 'l Volgens een directielid van Ford, William Innes, zal dit bedrijf volgend jaar beginnen met de serieproduktie van turbinemotoren. In een speciaal voor dit doel gestichte fabriek in Toledo zal de produktie van deze 335 tot 450 pk zware motoren aanlopen met een totaal van 600 stuks per jaar. Voorlopig zullen de turbo's nog slechts geschikt zijn voor in dustrie en scheepvaart. Later wil Ford ook turbinemotoren voor vrachtwagens gaan bouwen. Deze zullen lichter zijn en een vermogen van 200 tot 335 pk ontwikkelen. De ontwikkeling van turbinemotoren als krachtbron voor voertuigen houdt Ford reeds jaren bezig. Henry Ford I be gon in 1925 al te onderzoeken in hoeverre men turbine aandrijving in de motorenbouw zou kunnen toepassen. Ford Amerika heeft sinds dat tijdstip verscheidene zware vracht wagens gebouwd, die uitgerust met turbinemotoren thans gezamenlijk reeds zo'n 400.000 km dwars door Ameri ka achter de wielen hebben. De serieproduktie van turbo's is bij Ford dan ook al een oude wens. Die wens, aldus Ford, staat nu op het punt vervuld te worden. Zeker in de jaren zeventig zal Ford de eerste vrachtwagens kunnen voorzien van serie-turbinemotoren. Voorlopig zal de personenwagen het echter nog zonder deze krachtbron moeten doen. De motor is te zwaar (on geveer tweeëneenhalf maal zo zwaar als een zuigermotor) en ontwikkelt een geweldige hitte. Deze hitte stelt grote eisen aan de materialen waaruit de turbine is vervaardigd. De turbinemotor kent echter enige voordelen boven de conventionele krachtbron. De turbo veroorzaakt minder vervuiling van de lucht door een vrijwel volledige verbran ding en kan werken op verschillende brandstoffen, zoals dieselolie of petroleum. Naar verwachting van Ford zal de turbinemotor zuiniger zijn dan een dieselmotor. Met een speciale truck, uitgerust met een gasturbine, 'heeft Ford in Amerika al uitgebreide proeftochten ondernomen. Niet alleen werd hiermee de nieuwe krachtbron voor voer tuigen getest, maar ook betekende de bouw van deze spe ciale truck een efficiënte verbetering van het vervoer langs de weg. De turbinetruck, in feite een soort trein, kan miet twee vol beladen aanhangwagens (lengte dertig .meter) een top van 112 km per uur halen. De eerste oplegger sluit vlak Nederland telt op dit moment ruim twee miljoen brom fietsen, op een inwonertal van ruim 13 miljoen Nederlan ders. Dit betekent een verhouding van 1 6.5 inwoners en hiermee staat ons land bovenaan de internationale ranglijst. Frankrijk volgt met 1 9, dan Zweden met 1 11. Dit alles volgens een opgave van de RAI, De gemiddelde levensduur van een autoband is thans ongeveer 64.000 km. In 1905 was dat anders, een autoband ging toen 3.000 km mee. Omstreeks 1912 haalden automobi listen 8.000 km uit hun banden. Maar pas in 1935 kon het gemiddelde leven van een band op 32.000 km worden ge steld. Goodyear heeft als vervanging van vensterglas een nieuw veiligheidsmateriaal ontwikkeld, gebaseerd op een combi natie van rubber en kunststof. Het materiaal is sterker en lichter dan de huidige vervangingsmiddelen voor glas. Het wordt in twee fasen vervaardigd, waarbij suspensie van zeer kleine rubberdeeltjes in kunsthars plaats heeft. De Opelfabriek in Rüsselsheim heeft onlangs het negen miljoenste Opelmodel, een Diplomat, geproduceerd. De hui dige vraag naar extra wagens maakt in de maanden juni en juli extra werkploegen nodig in de fabrieken te Rüssels heim en Bochum, aldus G.M. Uit Spanje komen thans de eerste zendingen Fiat Seat 850 en 850 Special aan in ons land. De Fiat Seat 600 E zal inclu sief BTW f 4.396 kosten, de Fiat Seat 850 E Special gaat f 5.544 kosten, inclusief BTW. Opel zal dit najaar een nieuwe sportieve wagen in de roulatie brengen. Het nieuwe model met een aërodynami sche vormgeving, zal leverbaar zijn met krachtige vier- cilinder-motoren. Het is de bedoeling dat de nieuwe wagen een compacte, sportieve gezinswagen wordt, die in het Opel-programma een volkomen, eigen plaats gaat innemen. achter de truck aan, zodat er weinig luchtweerstand wordt opgewekt. Ford wilde met deze trucks onder meer aantonen dat in de toekomst zware vrachtwagens grote afstanden met hoge snelheden kunnen afleggen. De nieuwe voorwielophanging van de 1302 in detail: meer stabiliteit en meer ruimte voor de bagage. Volkswagen heeft na de fabrieksvakantie een nieuwe kever in petto. Het is de VW 1302, die is uitgerust met een nieuw veersysteem, een grotere bagageruimte en een homokinetische achteras. Voor ruim 6.500 gulden zal de nieuwe kever, bestemd voor VW-rijders die graag iets mèer kracht en snelheid wensen, verkrijg baar zijn. Een tweede versie van de 1302, wordt de 1302 S, die achterin een 1,6 liter motor van 60 sae-pk krijgt. Samen met de reeds beloofde K 70 die volgend jaar op de RAI komt zullen deze nieuwe kevers in 1971 een belangrijke plaats in het verkoopprogramma van Volkswagens moeten gaan innemen. De VW 1302, die ongeveer 75 mm langer is dan de voorgaande modellen, heeft McPherson-veerpoten mee gekregen, waardoor enerzijds de draaicirkel beperkt kon worden tot 9,6 meter en anderzijds meer ruimte voor de bagage overbleef. In samenhang met de homo- kinetische achteras en een vergrote spoorbreedte vóór zal de nieuwe kever volgens de fabriek beschik ken over een betere vering en stabiliteit. Een versterkte 1,3 liter motor zal de 1302 aandrijven. Deze krachtbron levert tien percent meer vermogen (van 40 din-pk naar 44 din-pk). Dit resultaat werd onder meer bereikt door toepassing van een andere carburateur en een gewijzigd inlaatspruitstuk. Andere verbeteringen aan kevermodellen, en dus ook in de 1302, zijn: schakeling van groot en gedimd licht via het contactslot (het zogenaamde X-contact), ver warmde achterruit en sleepogen aan de voor- en achterkant. Gelijk met deze aankondiging heeft VW bekendgemaakt dat de prijzen van verscheidene mo dellen in verband met gestegen loon- en materiaal kosten omhoog zijn gegaan. Een VW 1200 kost thans f 5.387,20 (incl. BTW) en een VW 1600 f 8.786,40. Dit is slechts een voorbeeld. Ook de bestelwagen, kleinbus, Variant en VW 411 E zijn in prijs gestegen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 12