RADIO-BAKENS WEER HERSTELD Ondanks economische spanningen gaat belastingoperatie door Zuid-Europa wapent zich tegen de cholera morris r Stichting Geluidshinder wijst sabotage bij Schiphol af Televisie mag weer filmen HET WEER „Egypte heeft waarschijnlijk het bestand geschonden" Actiegroep wil massa-ontslag GBS-beheer voorkomen Hoogovens aan Eemshaven bepleit Amsterdam overweegt Damslapen te verbieden foneel Cabaret fttusical Operette Voorlopig akkoord NOS-KNVB HAL vervangt op Rijndam „duur" personeel door Indonesiërs AGENDA pag. 13 Verder in de krant Brief Kloos niet geïmponeerd door waarschuwing kabinet Nevada eeuwen radio-actief besmet File van 10 km See m before you buy your real sheepskin coat Zonnige perioden -1 i| f% s Amerikaanse conclusie: Rapport commissie voor kernenergie Klagers bij SER vandaag gehoord Autobedrijf KONING N.V. Het woord is aan SEX BOETIEK Haarlem: Barteljorisstraat,TeL (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein), Tel. (020)223596 vergeet niet... INLICHTINGEN Bur. VELSER KUNSTKRING VOOR ALLEN, Moerbergplantsoen 22 IJmui rlpn tplolnon n oprn -| K7,iq of 1R7RQ 1 60e JAARGANG NUMMER 243 DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post, 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mjje, H. P. Stuurman H. van Loojj, onderdirecteur (Van onze sportredactie) HILVERSUM Tussen de NOS en de KNVB is een voorlopig akkoord gesloten over het uitzenden van tv-voetbalflitsen op de zondagavond. Deze interim-oplossing dient duidelijk het belang van de kijkers, maar geeft verder geen enkel uitsluitsel over het bedrag aan rechten, dat de NOS aan de KNVB zal moeten betalen. De KNVB zal tot 1 januari 1971 medewerking verlenen aan de totstandkoming van de reportageflitsen, terwijl in die ills maand tussen nu en het begin van het nieuwe Jaar, een werkgroep zal trachten een nieuw bedrag vast te stellen, dat dan met terugwerkende kracht van toepassing zal zijn. Woensdagmiddag, nadat er 24 uur van intensief maar informeel overleg tussen KNVB en NOS aan vooraf was gegaan, gaven beide een gezamenlijk communiqué uit, dat als volgt luidde: „De NOS en de KNVB zijn zich blijven beijveren wegen te vinden voor een op lossing in het gerezen geschil inzake de uitzending van samengevatte voetbalrepor tages op de zondagen. Beide partijen zijn van oordeel dat in het belang van het pu bliek het normale verloop van deze uitzen dingen zo snel mogelijk dient te worden hersteld en dat hun verschillen van in zicht daarvoor geen belemmering mogen zijn". (Zie verder pagina 17) ROTTERDAM. De Holland-Amerika- lijn gaat voor de periode september 1970- juni 1971 honderdtwintig Indonesiërs in dienst nemen voor de „Rijndam". Het hier door vrijkomende Nederlandse personeel wordt óf op andere schepen geplaatst óf moet afvloeien. Er is overleg met de vak bonden gaande. Reden van de maatregel: Indonesisch personeel is goedkoper. 7it het binnenland 2, 12 Buitenlands nieuws3 Plaatselijk nieuws ....5,7, 9 Kunst 11 Pdiao en fv11 Weg en Wiel12 Beeldverhalen 13 Feuilleton 13 W eerrapporten 13 économisch nieuws15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 uidsprekers 3 Deze krant bestaat uit achttien pagina's Verwachting dagavond van het K.NJM.l. tot vrlj- Zonnige perioden, maar ook alaotseliik een bui. Meest matige wind tussen zuid en west. Wei- lig verandering in temperatuur. 4AN HET STRAND Ook morgen nu en dan zon, maar sok kans op een bui. Matige wind ussen zuid en west. Temperatuur ■ussen 18 en 20 graden. Zeewater '8 graden. Vooruitzichten: Langzamerhand ets stabieler met afnemende regen- tans. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Op Schiphol zijn twee radiobakens van de zogenoemde Zwanenburgerbaan door het door snijden van kabels onklaar gemaakt. De sabotage werd woensdag door het ministerie van Verkeer en Waterstaat bekendgemaakt. De politie heeft de zaak in onderzoek. De Rijkslucht vaartdienst was er vandaag tegen het middaguur in geslaagd de kabels te repareren. Tot dat tijdstip kon de Zwanenburgerbaan uitsluitend bij goed zicht worden gebruikt. De bakens zijn van vitaal belang voor de luchthaven, omdat wanneer ze niet werken, bij slecht weer de landende vlieg tuigen zich niet kunnen oriënteren. Het eerste baken, een zogenoemd bui- tenmerkbaken, dat onklaar raakte ligt op ongeveer zeven kilometer van het begin van de baan in de Y-polder. Woensdag bleek dat ook het middenmerkbaken, op ongeveer een kilometer van het begin van dezelfde baan dat 's nachts nog in werking was geweest, op dezelfde manier onbruikbaar was gemaakt. Bij het laat ste baken is bovendien de antenne be schadigd. Overwogen wordt de bakens, die nu en kel door hekwerk zijn omgeven, beter te beveiligen. Bij de bakens wordt gesurveil leerd om herhaling te voorkomen. De actiegroep „De lastige Zwanenbur ger" ontkende tegenover ons, ook maar iets met de sabotage te maken te heb ben. Wel is bekend dat in het dorp Zwa nenburg niet iedereen tevreden is met de acties van de groep en harder wil toe slaan. De landelijke Stichling tegen Geluids hinder door vliegtuigen heeft vanochtend in een communiqué meegedeeld, dat, hoe wel zij weet in welke spanningen grote bevolkingsgroepen rond Schiphol tenge volge van het vliegtuiglawaai leven, zij afwijzend staat tegenover de acties van bepaalde personen die menen te moeten overgaan tot daden tegen de luchthaven Schiphol, waardoor de mogelijkheid aan wezig is dat mensenlevens in gevaar ge bracht worden. Zij doet een beroep op alle burgers zich van dergelijke hande lingen te onthouden. Dit wil echter niet zeggen, aldus de stichting, dat zij haar strijd voor de be langen van de burgerbevolking niet met alle kracht zal voortzetten: integendeel eens te meer is gebleken, dal het water tot de lippen gestegen is en daarom waarschuwt de stichting nogmaals alle Nederlandse bestuurlijke instanties de burgerbevolking te beschermen tegen onverantwoorde beslissingen met betrek king tot de luchthaven Schiphol". Hoe de overmatige geluidshinder leeft in de dorpen rond Schiphol blijkt op nieuw uit een brief die Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer aan al le inwoners van Zwanenburg hebben ge stuurd. „Wij verstaan de gekweldheid door geluidshinder en woningnood", zegt het college daarin, „en hebben begrip voor acties van lastige en andere Zwa nenburgers, voorzover geweldloos, niet strijdig met de democratie en andermans veiligheid niet in gevaar brengend". B. en W. benadrukken in de brief dat ze blijven bij het standpunt dat neerge legd is in het rapport „Haarlemmermeer én de luchthaven Schiphol", dat door de gemeenteraad in februari 1968 met alge mene stemmen werd aanvaard. Het ge meentebestuur spreekt zich in het rap port uit tegen de aanleg van een vijfde baan, voor verlegging van de Zwanen burgerbaan en voor wettelijke maatrege len ter beperking van de geluidshinder. T-H -• v- v-i vc: Een der onklaar gemaakte radiobakens. WASHINGTON (Reuter en DPA). De Verenigde Staten bevestigen dat Egyp te mogelijk het bestand in het Midden oosten heeft geschonden door luchtdoel raketten bij het Suez-kanaal op te stellen, maar „onze gegevens hierover zijn niet geheel zeker. Aldus de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken McCloskey. De inlichtingen die Israel heeft ver schaft. wonden nog bestudeerd. De kwes tie zal ook met de Sovjet-Unie worden besproken. Kort na de Amerikaanse verklaring liet een Israëlische militaire woordvoerder foto's als bewijs zien voor de beweerde Egyptische schendingen van het bestand. Hij toonde foto's van dezelfde gebieden, „die genomen werden op 7 augustus, voor dat het bestand inging en op 13 augustus. Wat de tijdstippen betreft, moest men hem op zijn woord geloven „omdat er niets in de lucht is Waarop de datum staat." In Israel is in de badplaats Natanja een bom geëxplodeerd, waardoor drie per sonen werden gewond. Voorts is het dorp Nahal Matsoea vanaf Jordaans grondge bied door raketten beschoten. WASHINGTON (ALP). Ongeveer een-vijfde van het kernproefterrein in de Amerikaanse staat Nevada is radio-actief besmet. De uitwerking hiervan kan nog duizenden jaren merkbaar blijven. Dit staat in een rapport van de Amerikaanse Commissie voor Kernenergie dat aan de „raad voor milieubescherming' zal wor den voorgelegd Drieduizend hectart van dit besmette gebied, dat op rond 100 kilometer ten noordoosten van Las Vegas bgt is afge sloten. De toegang is verboden wegens de gevaarlijke straling. Deze straling begon in 1958 Toen zijn er proeven genomen om de gevolgen na te gaan van ongelukken met een vlieg tuig dat kernbommen aan boord had. Uit de proeven zou zijn geconcludeerd dat men niet bang hoeft te zijn voor een explosie bij het neerstorten van zo'n toestel, mits de bommen niet op scherp zijn gesteld. In het rapport wond' voorts gezegd dat bij een op de twaalf ondergrondse kern proeven die na 1963 4n Neyada zijn ge nomen, een geringe hoeveelheid radio activiteit boven de vastgestelde grens is ontsnapt. DIEMEN. In het wegdek van de rijks weg 1, Amsterdam-het Gooi, bij het viadukt in Diemen. is vanmorgen om streeks half negen een gat ontstaan. Het verkeer moest over één rijbaan geleid worden, waardoor zich in de richting Am sterdam weldra een file van tien kilo meter had gevormd. Verwacht wordt dat de reparatie een groot deel van de dag in beslag zal nemen. ROME (Reuter en AP). In Italië, Joegoslavië, Turkije en Libië zijn ver scherpte maatregelen genomen tegen de cholera. Driehonderd havenarbeiders in Genua moesten zich gisteren laten inen ten. Op het vliegveld bij Rome werden alle passagiers uit het Midden-Oosten nauwkeurig onderzocht. De Joegoslavische autoriteiten hebben bepaald dat alle Joegoslaven die naar het Midden-Oosten willen reizen tegen de ziekte moeten zijn ingeënt. In Turkije is men met een massale inenting begonnen. Gisteren werden al een half miljoen Tur ken gratis behandeld. In Ankara zijn be richten ontvangen over gevallen van cho lera in de Syrische stad Hama, op onge veer negentig kilometer van de Turkse grens. In Libië waar de besmettelijke ziekte zou heersen in Tobiroek en dichtbij de hoofdstad Tripoli is het verboden door het land te reizen. Café's en restaurants zijn gesloten. Ziekenhuizen in het hele land moeten dag en nacht openblijven. Guinee heeft de Wereldgezondheidsor ganisatie ervan in kennis gesteld dat in het land een onbekende ziekte is uitge broken. Tot dusver zijn meer dan twee- honderd gevallen van deze ziekte in het Westafrikaanse land gemeld, waarvan 27 met dodelijke afloop. Het vermoeden be staat dat de ziekte cholera is, omdat en kele symptomen dezelfde zijn. Russische autoriteiten hebben geruch ten dat de cholera-epidemie in het zuiden van de Sovjet-Unie niet in bedwang kan worden gehouden, vals genoemd. Van officiële zijde is onlangs alleen toe gegeven dat er in het gebied van Astra kan cholera is voorgekomen In Moskou zijn echter begin deze week markten ge sloten die groente en fruit uit het gebied van Astrakan krijgen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het kabinet is niet be reid de 300 miljoen inkomstenbelasting verlaging, die al wettelijk is vastgelegd, te schrappen, ondanks toenemende span ningen in de Nederlandse economie. Dat blijkt uit liet antwoord van minister Wit te veen (Financiën) op vragen van Twee de-Kamerleden. De wettelijke belasting verlaging is een „wezenlijk onderdeel" van het structurele begrotingsbeleid, zo wordt in het antwoord gezegd. Zoals bekend heeft de oppositie eerder aangedrongen op het schrappen van die 300 miljoen, omdat de minister aan de andere kant toch weer van plan is de om zetbelasting BTW extra te verhogen met alle mogelijke prijsverhogende effecten vandien. Over de economie zeggen de mi nisters Witteveen, en Nelissen (Economi sche Zaken) dat de spanningen tot uiting komen in een versnelde stijging van de goedereninvoer. Deze verslechtert de be talingsbalans. Er wordt meer besteed dan geproduceerd. Daardoor wordt de externe positie van de economie ongun stiger dan het eerst leek. Daar komt nog bij dat de laatste maanden een verdere verkrapping van de arbeidsmarkt waar neembaar is. Het kabinet voorziet dat de raming van het Centrale Planbureau van 4% prijs- DEN HAAG-HAARLEM. Vanmiddag is bij de Sociaal Economische Raad een hoorzitting gehouden naar aanleiding van vakbondsklachten over hef overtreden van de fusiecode bij de concentratie van de textielbedrijven Gerzon Schroder Bischoff en het Lingeriehuis De directeur van de nieuwe GBS-Beheer de heer C de Ruiter, was gevraagd een toelichting op de plannen te geven. De vakbonden hadden erover geklaagd niet te ziin geïn formeerd over de vooruitzichten voor de 2500 man, die bii deze hele operatie be trokken zijn. Gisterei is in Amsterdam een actiegroep opgericht die massale ont slagen wil voorkomen De groep zegt de activiteiten van de he ren De Ruiter en Kroonenberg te wan trouwen. De groep doet een beroep op iedereen die informatie kan verschaffen en dreigt desnoods met ongebruikelijke middelen om massale ontslagen te voor komen. Initiatiefnemer is directeur W. Veldhuizen van het Utrechts Humanis tisch Opleidingsinstituut. Het Kamerlid Rietkerk (V.V.Dheeft intussen ge vraagd om wettelijke maatregelen ter be scherming van pensioenaanspraken, naar aanleiding van de verkoop van Van Veens bedden- en matrassei;bedrijf aan Kroo nenberg. De Centrum bank verkocht Van Veen, maar had zolang zij eigenares van dit bedrijf zou zijn 'even zepensioneer den een maandelijkse uitkering gegaran deerd Kroonenberg rok zich later niets meer van de pensioenen aan omdat het bedrijf een „verliespost was (Zie verder pagina 15) stijging voor het hele jaar wel zal moeten worden herzien, ofschoon daarover offi cieel niets in het antwoord staat te lezen. Intussen heeft NVV-voorzitter A. Kloos laten weten de inzichten van het kabinet niet te delen. Hij vindt dat het nogal meevalt met die spanningen, omdat de inflatie geen typisch Nederlands ver schijnsel is maar zich ook in de omrin gende landen voordoet, waarvan onze po sitie mede afhankelijk is. Het wordt vol gens de heer Kloos overigens tijd dat we wat te weten komen over de investe^ ringen en de voorraadvorming, waarvan we nog niets afweten. Kloos vreest niets voor de Nederland se concurrentiepositie door de parallelle ontwikkelingen in het buitenland. De kos tenstijgingen vindt hij in dat opzicht niet verontrustend. Hij weigert een ingnipen in de lonen, zoals Witteveen dit als mo gelijkheid heeft gesuggereerd. De heer Kloos is eerder voorstander van het door minister Witteveen gevraagde conjunc' tuurcorrectiemechanisme, dat het moge lijk maakt de belastingen met 5 percent te verhogen of te verlagen. ADVERTENTIES official v/h Zwiei dealer Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34 IJmuiden TeL 15141 Antonin Artaud: Om zich een toekomst te kunnen scheppen moet de mens zijn ver leden verbranden. ROTTERDAM. De „noordelijke eco- nomisch-technologische organisatie" in Groningen vindt het Eemshavengebied een uitstekende vestigingsplaats voor een Hoogovenbedrijf, vooral in verband met het werkgelegenheidstekort in de noor delijke provincies. De organisatie heeft dit laten weten aan de actiegroep „Schone Randstad Zuid" die een fel tegenstander is van vestiging van een Hoogovenbedrijf op de Maas vlakte bij Rotterdam. De mening van de .noordelijke economisch-technologische organisatie" is neergelegd in een door de actiegroep opgesteld rapport „Rijnmond de mist in?", dat donderdag is verschenen. De Eemshaven kan geschikt worden ge maakt voor schepen tot 70.000 ton, aldus de organisatie. AMSTERDAM. Het gemeentebestuur van Amsterdam overweegt een verbod in te stellen voor het slapen op de Dam en andere punten in het centrum van de hoofdstad. Er is echter nog geen besluit genomen. Het college van B. en W. wil alleen dan laten optreden als er sprake is van een exces, waarbij het gaat om de open bare hygiëne en het ongehinderde voet gangersverkeer. Het is niet uitgesloten dat er een slaapverbod komt. maar het is ook mogelijk dat er op andere wijze maatregelen worden genomen. Het nieuwe artikel van de algemene politieverordening waarbij bet verboden is in de openlucht te slapen, dat vorig jaar van kracht werd, kan nog niet wor den gehanteerd omdat in dit artikel is bepaald dat bij openbare kennisgeving de plaatsen, waar dit verboden is, bekend moeten worden gemaakt. WOMMELS. Een 42-jarige inwoner van Boer (Fr.) heeft bekend, dat hij maandag zijn 14-jarig zoontje heeft opge dragen met petroleum en brandspiritus hun huis in brand te steken. Het jongetje voerde de opdracht uil en het huis brand de volledig uit. Over het motief van de brandstichting heeft hij zich nog niet uitgelaten. ADVERTENTIES unieke kollektie sexbladen boeken. Amsterdamsevaart 70, Haarlem Tel. 023-322923. NIEUW Elke maandag Sexfilmavond. Bij ons inlichtingen over lidmaatschap, voor personen boven 21 jaar. Ruime parkeergelegenheid. Uitgebreide sortering dames* heren-en kinder sue de- nappa-en lamsvacht jassen. een abonnement of een coupon boekje te nemen voor de stads schouwburg Velsen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1