Nixon over bacteriologische wapens: „V.S. MOETEN PROTOCOL VAN GENEVE TEKENEN" Gezonken vrachtschip met zenuwgas is onvindbaar Pools vliegtuig gekaapt Studenten in Zuid „Nieuwe tijger kooien" Hevige gevechten in Cambodja Demonstratie in San Francisco Dick Verkijk door Tsjechische autoriteiten uit land gezet Tsjechen herdenken „dag der schande" bont- VO collectie V1 dick bartels NA ACHTERVOLGING EN VIER DAGEN ARREST IN PRAAG Bloedmonster van besmettelijke leverziekte weggegooid DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1970 Vijf inzittenden vragen politiek asiel Verbranden Doodkisten Materiaal behouden Tsjechische lezing Zoutpakhuis (Van onze redactie buitenland) PRAAG In de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag is het tot dusver rustig. Dat was vorig jaar anders omstreeks de 21ste augustus, toen er demonstraties werden gehouden in verband met de herdenking van de inval van troepen uit de Warschau-Pactlanden. Er zijn vorig jaar op de „dag der schande" mensen om het leven gekomen. Nu lijkt het er wel op of de Tsjechen zich hebben neergelegd bij de gang van zaken, ook al worden de hervormers van twee jaar geleden thans door de „Rude Pravo", het blad van de communistische partij, ondermijners van de staat genoemd. Slachtbank Tanks wagenweg Virus in Franse rivier WASHINGTON (Reuter) President Nixon heeft er gisteren hij de Amerikaanse Senaat op aangedrongen het uit 1925 daterende Geneefse protocol te ratificeren. In dat verdrag wordt het gebruik van gas en bac teriologische wapens voor oorlogsdoeleinden verboden. Nixon maakt een uitzondering voor traangas en ontbladeringsmiddelen. Volgens de president hebben de Verenigde Staten, hoewel zij het stuk tot dusver nog niet hebben geratificeerd, de beginselen en de doelstellingen ervan altijd in acht ge nomen. liet protocol, dat tot dusver door 85 landen is ondertekend, verbiedt het als eerste gebruiken van chemische of biolo gische wapens in geval van oorlog. In een brief van minister Rogers, die de verklaring van Nixon begeleidt, stelt de regering voor dat ratificatie onderwor pen is aan de voorwaarde dat het proto col geen bindende kracht meer zal heb ben zodra vijandelijke staten chemische of biologische wapens in een oorlog zou den gaan toepassen. De kwestie of het protocol ook het ge bruik van traangas en ontbladeringsmid delen verbiedt, heeft de ondertekening door de Verenigde Staten tot dusver tegen gehouden. De Amerikanen hebben her haaldelijk gebruik gemaakt van „anti- oproergassen" zoals traangas, alsmede van ontbladeringsmiddelen o.a. in Vietnam, en het Amerikaanse ministerie van ROENNE (Reuter). Een jonge Pool heeft gisteren een Pools passagiersvlieg tuig met negentien passagiers gedwon gen te landen op het Deense eiland Born- holm. Het vliegtuig was onderweg van Dan zig naar Warschau toen de jongen met een handgranaat de piloot naar Dene marken dwong te vliegen. Met hem zijn vier andere inzittenden, onder wie een vrouw, naar Denemarken gevlucht. Drie kwartier na de landing steeg het vlieg tuig weer op om naar Polen terug te vliegen. De vijf Polen hebben politiek asiel gevraagd. Defensie verzet zich ertegen deze midde len op te geven. Overbodig geworden Amerikaans ze nuwgas zal voortaan worden verbrand en niet meer in zee worden gegooid. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van De fensie gisteren bekendgemaakt. Volgens het Pentagon zal de wapenop slagplaats in de Rocky Mountains, bij Denver, de taak van het vernietigen van het op Okinawa (Japan) en in verschei dene delen van de Verenigde Staten op geslagen oorlogsgas krijgen. De gas bevattende wapens zullen eerst onschadelijk worden gemaakt en dan on der zorgvuldig toezicht worden verbrand. Bij het arsenaal in de Rocky Mountains zullen voor dit doel twee fabrieken wor den gebouwd, waarvan de eerste in de tweede helft van dit jaar in bedrijf komt. Daar zullen dan 3.408 tanks worden ver nietigd, die elk een ton mosterdgas be vatten. De andere fabriek zal in het voorjaar beginnen met de vernietiging van 21.107 houders, die elk 76 kleine met zenuwgas gevulde bommen bevatten. De bekendmaking van hel Amerikaanse ministerie van Defensie volgt op een golf van protest uit de gehele wereld naar aanleiding van het tot zinken brengen van een met in blokken beton verpakt zenuwgas geladen Liberty-schip in de At lantische Oceaan. Gisteren bevestigde een woordvoerder van de Amerikaanse marine eerdere be richten dat men na het tot zinken bren gen van het schip niet met zekerheid weet of de blokken beton, die ontsnapping van het zenuwgas moeten voorkomen .onbe schadigd op de bodem van de Atlantische Oceaan zijn aangeland. Al enkele minu ten nadat het schip onder de zeespiegel was verdwenen, raakte het uit het „ge zichtsveld" van de elektronische appara- ten van de marine. Volgens de woord voerder kwam dit door de grote snelheid waarmee het schip kelderde. Een andere marinefunctionaris ontken de later, dat men geen proeven met zee water uit dit gebied meer behoeft te ne men omdat men toch de juiste plaats van het wrak niet meer weet. Aan de romp zijn flessen bevestigd, die gedurende de eerste acht uur na de operatie met tus senpozen aan de oppervlakte moeten ko men nadat zij met zeewater zijn gevuld liet Russische persbureau Tass veroor deelde gisteren het dumpen van strijd gas in de oceaan. Tass noemt deze daad een misdadige handeling, waarbij de openbare mening en de waarschuwingen van wetenschapsmensen tegen de moge lijke gevolgen in de wind zijn geslagen. „De Amerikaanse militairen hebben met het laten zinken van deze betonnen doodkisten een gevaarlijk spel gespeeld", aldus Tass. HILVERSUM. De radio-verslagge ver Dick Verkijk heeft een spannend avontuur meegemaakt toen hij in op dracht van de NOS in Praag vertoefde om opnamen te maken in verband met het feit, dat het vrijdag a.s. twee jaar geleden is. dat de Russische troepen Tsjeelio-Slowakije binnenvielen. Na eni ge dagen gevangenschap is hij inmid dels in ons land teruggekeerd. Verkijk vertoefde in Tsjecho-Slowakije met een geldig visum. Hij logeerde in een hotel in Praag. Tijdens zijn verblijf in deze stad had hij al bemerkt, dat hij geregeld werd gevolgd door een rode Renault 16. Het was hem steeds gelukt aan zijn achtervolgers te ontkomen, ook toen hij een bezoek bracht aan een par ticuliere vriend, een kunstschilder waar hij bleef logeren. Deze kunstschilder schonk hem een schilderij dat hij mee nam naar zijn hotel. Aangezien zijn vervolgers leden van de veiligheidspolitie afdeling contraspio nage tijdens zijn afwezigheid geregeld zijn kamer doorzochten, vonden zij ook het schilderij. Het was gesigneerd. Hier door kon de kunstschilder worden gear resteerd. Dick Verkijk had tijdens zijn verblijf een op een bandje gesproken dagboek gemaakt, dat de veiligheidspolitie ook heeft afgeluisterd. Hieruit werd hun dui delijk, dat hun vervolging door Verkijk was opgemerkt. Zij hebben hierin aan leiding gevonden ook hem te arresteren. Dat gebeurde vorige week donderdag. De politiemensen hebben Verkijk scherp verhoord, doch de Nederlandse radio-journalist beriep zich op de zwijg plicht die voor hem geldt en liet geen namen los. Hierbij kon nog worden ge voegd de opdracht die de NOS hem had gegeven: maak opnamen over de her denking van de Russische inval, maar zorg ervoor dat er geen politieke figuren in moeilijkheden kunnen komen. De opnamebandjes leverden de veilig heidspolitie dus geen nieuws op. De poli tie ging er toen toe over hem vier dagen lang eenzame opsluiting te geven in een cel, waar hij door een luikje slechts wa ter en brood kreeg. Ook na deze behan deling, waarbij overigens geen mishan deling aan te pas is gekomen, heeft Ver kijk geen namen losgelaten. Hij werd, zo bleek bij een verhoor, be schuldigd van het clandestien maken van radio-opnamen, het clandestien wo nen in Praag en van het werken voor de inlichtingendienst van een vreemde mo gendheid. Woensdagmiddag om kwart over vier w.erd hij vrijgelaten met de opdracht het land om half zeven te hebben verlaten. Hij reed met zijn auto om kwart over zes over de Tsjechisch-Duitse grens en kreeg van de grensbewaking te horen dat hij nog een kwartier de tijd had. Verkijk gaf er de voorkeur aan zo snel mogelijk Tsjecho-Slowakije te verlaten en reed linea recta naar een restaurant in Schait- tenbach om zich een voedzaam maal te laten voorzetten. Hij had hieraan wel be hoefte na vier dagen water en brood. Van het opgenomen materiaal is niets in beslag genomen. Het officiële, door de staat gecontro leerde, Tsjechische persbureau CTK geeft een andere lezing van het gebeur de. Het schrijft: ..Tijdens zijn verblijf in Tsjecho-Slowakije was zijn gedrag strijdig met de geldende Tsjechische .wetten", zo 'liet het ministerie van Bin nenlandse Zaken weten. „Hij had een kamer in een hotel te Praag, maar had gelijktijdig een appartement gehuurd, waar hij geheime bijeenkomsten met burgers organiseerde, van wie hij gehei me inlichtingen verkreeg. Het ministerie van Binnenlandse Za ken vertelde niet waar deze inlichtingen uit bestonden en met wie Verkijk gespro ken had. Het vervolgde: „Verkijk maak te gebruik van vermommingen en ver anderde zijn uiterlijk om de autoriteiten in de war te brengen. Zijn gedrag kwam niet overeen met het normale gedrag van bezoekers uit het buitenland aan Tsjecho-Slowakije". CTK zei dat het Tsjechische publiek via de pers op de hoogte zou worden ge steld van Verkijks activiteiten. PNOM PENH, (Reuter/AEP en DPA). Voor de tweede maal binnen 24 uur zijn nabij Pnom Penh zware gevechten uitge broken. Drie bataljons Noordvietnamese troepen en eenheden van de Vietcong trachten bij Prek Tameak, op ongeveer 15 kilometer van de Cambodjaanse hoofd stad, door de verdedigingslinie rondom de stad door te breken. Dit is door een mili taire woordvoerder in Pnom Penh mee gedeeld. Het ontruimde dorp Pek Tameak ligt op de oostelijke oever van de rivier de Me kong tegenover Pnom Penh. De Noord- vietnamezen maken bij hun aanvallen ge bruik van zware wapens, waaronder gra naatwerpers. De Cambodjaanse troepen worden door de luchtmacht en de marine gesteund. Volgens de woordvoerder heb ben beide partijen zware verliezen gele den. Ten zuiden van de gedemilitariseerde zone van Vietnam en aan de grens met Laos, dat al tien dagen het toneel is van voortdurende Noordvietnamese aanvallen, zijn vanmorgen vroeg nieuwe gevechten uitgebroken bij de Amerikaanse artillerie- posten. Amerikaanse B-52-bommenwer- pers hebben aanvallen gedaan op Noord vietnamese stellingen. Een militaire woord voerder in Saigon heeft meegedeeld, dat zes Amerikanen zijn omgekomen bij een ongeluk met een helikopter in de provincie Binh Dinh. Een regiment, bestaande uit. 1800 Cam- bodjanen die staatsburger van Thailand zijn zal half september voor militaire dienst naar Cambodja verstrekken. Het regiment is gevormd uit 3.000 Thaise vrij willigers van Cambodjaanse afkomst die twee maanden geleden hun basisopleiding kregen. Wanneer de overige 1200 naar Cambodja zullen vertrekken, is niet be kend. Studentenleiders in Saigon hebben gis teren de Zuid-Vietnamese regering ervan beschuldigd haar beloften niet na te ko men dat de „tijgerkooien" op het eiland Con Son zullen worden afgebroken. Volgens de studenten worden nieuwe cellen gebouwd op afgelegen plaatsen, waar bezoekers van de grote gevangenis niet kunnen komen. Cao Nguyen Loi, een woordvoerder van de vereniging van studenten in Saigon, die zelf zes maanden in een tijgerkooi heeft gezeten verklaarde gisteren op een persconferentie dat een onlangs vrijge komen vrouwelijke gevangene op Con Son de studentenvereniging heeft ingelicht over de bouw van de nieuwe cellen. Loi zei dat onlangs een nieuw gebouw is gereed gekomen dat door de gevangenen het „zoutpakhuis" wordt genoemd. (UUHIAAAAAAAAAAA/UUUUIAAAAAAAAAAAftAiMMUWVAAIÜUWUWIAAAAA/VAMAAAAAAAAAAIWAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAi Het blad beschuldigde gisteren in tellectuelen als prof. Vaclav Cerny, Jan Prochazaka en Vaclav Havel er- ervan dat zij „het socialisme en de republiek wilden verkopen voor geld dat zij al uit de Verenigde Staten, Frankrijk en West-Duitsland hadden ontvangen". Vandaag is in Londen een biografie verschenen van de man die twee jaar geleden als de grote leidende figuur werd beschouwd van het Tsjechoslo waakse „socialisme met een mense lijk gezicht": Alexander Dubcek. De Britse journalist William Shawcross stelt daarin dat Dubcek als een beest werd behandeld tijdens zijn gedwon gen bezoek aan Moskou na de inval in zijn land. „Wat er toen in Moskou precies met hem is gedaan, is nog niet duide lijk, maar zijn behandeling is een van de afschuwelijkste en weerzinwek kendste aspecten van de invasie. Men behandelde hem meer als een beest op weg naar de slachtbank dan als een vooraanstaand politicus uit een verbonden land" aldus Shawcross, die overigens Dubcek „een kleinsteedse politucus en geen staatsman van na tionaal, laat staan internationaal for maat" noemt. Alexander Dubcek is zo zal m en zich herinneren op 26 juni van dit jaar uit de Tsjechoslowaakse Com munistische Partij gestoten en offici eel ontslagen als ambassadeur van Tsjecho-Slowakije in de Turkse hoofd stad Ankara. Er is zeer veel veran derd, vooral voor deze Slowaak, sinds de beruchte datum van 21 au gustus 1968. Eigenlijk begon het allemaal al op 20 augustus omstreeks middernacht. Toen kwam de toenmalige premier Cernik het presidium van het centra le comité opgewonden vertellen dat bondgenoten de grenzen hadden over schreden. Om 01.00 uur 's nachts verzoekt ra dio-Praag de luisteraars wakker te blijven en te wachten op een belang rijk bericht van het Centrale comité. Het presidium van dit comité blijkt niet eenstemmig te zijn over de tekst van de oproep. Bilak, Kolder, Svest- ka en Rigo stemmen tegen. De tekst wordt telefonisch doorgegeven aan radio-Praag die tot twee uur in de morgen de boodschap onafgebroken uitzendt. De inval wordt genoemd „een daad niet alleen in tegenspraak met de grondslagen van de betrekkin gen tussen de socialistische landen, maar tevens een miskenning van de normen van het internationale recht". 02.00: Midden in een zin valt radio- Praag plotseling weg, maar twee uur later komt de zender opnieuw in de lucht om de boodschap weer uit te zenden en andere berichten te geven over de invasie. Inmiddels is ook radio-Moldau in de ether gekomen met meldingen als „leiders van Tsjecho-Slowakije heb ben zich tot de regering van de Sov jet-Unie gewend met het verzoek om militaire hulp tegen contrarevolutio nairen". Commentaar van Tsjecho- slowaken op deze nieuwe zender: „Slecht grammaticaal taalgebruik en een afschuwelijke uitspraak". Om zes uur in de ochtend zendt de Praagse radio een boodschap uit van Alexander Dubcek. De partijleider vraagt de arbeiders naar hun werk te gaan en rustig te blijven. „Dat is in de situatie van nu het enige mogelij- OOSTvX .dOitslani spooewee OUELEKXHG XANA4L Ion Mliow oSotlwi MiCMHC t-JTHWC Een politieman in de Amerikaanse stad San Francisco gebruikt het lange haar van een demonstrant als hou vast. In zijn andere hand heeft hij een gummilat waarmee hij op het hoofd van de betoger slaat. Zo maak te de politie een einde aan de pro testen van een groep jongeren, die solidariteit betuigden met de „Sole- dad broeders" en „Los Siete". De eerstgenoemde groep zou een cipier hebben vermoord. Door „Los Siete" zou een politieman zijn vermoord. ADVERTENTIE ke". Anderhalf uur later verzoekt de radio dringend niets te doen tegen de bezetters. Niettemin worden de eer ste meldingen gedaan van botsingen tussen Tsjechoslowaken en bezetters. Half acht 's morgens: de eerste Russische tanks zijn voor het radio station verschenen. Radio-Praag la coniek: „Er staan zes tanks voor on ze deur. Zo lang we kunnen zullen we blijven zenden. Anderhalf uur later, kort nadat een boodschap is uitgezon den van president Svoboda, zwijgt de radio in de Tsjechoslowaakse hoofd stad. In geheime studio's worden de uitzendingen voortgezet, maar het of ficiële geluid van de liberale hervor mers als Dubcek, Smrkovski. Cernik en Ota Sik zou voortaan anders klin ken. De Tsjechoslowaken pleegden in die augustusdagen twee jaar geleden voornamelijk geestelijk verzet. Voor lopig bleven leiders als Dubcek en Cernik in hun functies, vermoedelijk vooral omdat de bevolking als één man achter de leiders bleef staan. Smrkovski was een van de eersten die moest verdwijnen. Hij raakte in ja nuari vorig jaar zijn functie van par lementsvoorzitter kwijt. Drie maan den later werd Dubcek als partijlei der vervangen door Gustav Husak, die een hardere koers volgde dan zijn voorganger. Maar Hus'ak is zeker geen stalinist, eerder een realist van het midden. Hij werd in de jaren vijftig negen jaar gevangen gehouden en kwam pas begin 1968 na de liberalisatie-pe riode terug in de politiek. Op 28 sep tember vorig jaar na een partijcon gres van drie dagen verdwenen ten slotte alle leiders van de liberale koers uit het partijpresidium, het be langrijkste bestuursorgaan van de Tsjechoslowaakse republiek, waar mee definitief een einde was geko men aan het liberalisatieproces dat een half jaar had geduurd. Alvorens U een BONTMANTEL aanschaft, oriënteert U zich eerst in onze nieuwe BONTSPECIAALZAAK SPECIALE AANBIEDING: Nerishoeden 202.50 Lange nertskoppen- mantel in black dia mond en standaard, met nertskraag 1255,00 NOG ZOMERPRIJZEN HAARLEM TEL. 316529 146 ANGERS (Reuter) Een bloedmonster, genomen van een vrouw die aan een be smettelijke leverziekte was overleden en dat per ongeluk door het ziekenhuisperso neel was weggegooid, is oorzaak van de besmetting van de Franse rivier de Maine "bij Angers. Dit is gisteravond meegedeeld door de gemeentelijke autoriteiten. Het infectiegevaar werd eergisteren ge constateerd bij het geregelde wateronder- zoek door het gemeentelijk laboratorium. Gezondheidsfunctionarissen zeggen dat het virus een jaar in het water kan blij ven, maar onder normale condities zal het al binnen die tijd ongevaarlijk zijn. Er is geen gevaar voor verspreiding van dp in fectie. De gemeente gaf dinsdag de bevolking de waarschuwing elk contact met het water uit de Maine te vermijden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3