Drs. J. den U y l:„Praten over kabinet zonder KVP" PVDA MOET ANTI-KVP-MOTIE NIET ZOMAAR LATEN VALLEN Gifalarm in haven van Antwerpen Schietverbod bij droogte PvdA heeft zichzelf van samenwerking uitgesloten VVD wil deelnemen aan stembusakkoord confessionelen Rovers maken 900.- buit Desnoods tot voor Hoge Raad Uithoorn gaat in beroep tegen bouwstop-vonnis Ik kneep 'm als een ouwe dief nis SIERADEN FORD-VERKOOPCENTRUM PvdA desnoods in minderheidskabinet KVP-voorzitter mr. Van der Stee: MR. GEERTSEMA IN ARTIKEL: Nog maar weinig endosulfan in Rijn Nieuwe beveiliging op autowegen Amoco bereid tot onderzoek van alternatieve gaslocaties ROB SIPKES VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 VRIJ Nederlandse auto verloor Telone Minister Den Toom: (Vervolg van pagina 1) „Dat de KVP-resolutie binnen de PvdA opnieuw in discussie is, is op zichzelf logisch. Een partij moet steeds bereid zijn tactische middelen op hun werking te toetsen", aldus drs. Den Uyl. „Ik deel echter niet de opvat ting dat het congres van de partij verstandig zou doen de motie zo maar te laten vallen. Het is genoegzaam bekend dat ik niet tot de meest fervente voorstanders van de congresuitspraak behoorde, maar ik vind ook dat een partij die zich respecteert, niet van de ene dag op de andere van tactiek moet veranderen als een eenmaal gekozen tactiek niet onmiddellijk tot succes leidt en ook overigens van wezenlijke veranderingen bij de KVP weinig te bespeuren valt". v DEN UYL: ACHT PUNTEN Dr. Kruisinga: Overval op station t Harde VOOR MODERNE SUÈDE- NAPPA- en LEDEREN KLEDING In Bergen en Schoorl DICK VERKIJK: (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM „Als een ouwe dief", antwoordt NOS-verslaggever Dick Verkijk op de vraag of hij 'm ge knepen heeft, toen de Tsjechische po litie hem zes dagen in de cel gevangen hield op verdenking van spionage. „Voor hetzelfde geld zit je twee jaar", zegt hij. Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 Zaterdags 9.30-18.00 19.30-21.00 ANTWERPEN (Belga). Voor het noordelijke Antwerpse havengebied aan de Noorderlaan is donderdagochtend groot alarm gegeven, nadat daar woens dagavond een Nederlandse vrachtwagen een deel van zijn lading, het giftig insec ticide „Telone" had verloren en enkele vaten waren opengebarsten. Het verkeer werd lange tijd lamgelegd. De chauffeur van de vrachtauto, een 24-jarige jongeman uit Dordrecht en de andere inzittende, een 19-jarige inwoner van Schiedam en een 46-jarige man uit Papendrecht liepen brandwonden op van de giftige stof. Het letsel is niet van ern stige aard. Een tiental politiemensen en leden van de havendienst die geruime tijd op de plaats van het ongeval zijn geweest, zijn in quarantaine geplaatst, 's Middags wer den twee personen met vergiftigingsver schijnselen in het ziekenhuis opgenomen. De lading zou naar Nederland worden teruggebracht. DEN HAAG. In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid drs. Van den Doel (P.v.d.A.) over een schietverbod tij dens grote droogte voor het artillerie- schietkamp t Harde en de legerplaats Harskamp, heeft minister Den Toom van Defensie geantwoord dat in tijden van «eer grote droogte ter plaatse waar brand gevaar bestaat een schietverbod dient te worden afgegeven. Dat dit in dit geval niet is geschied, vloeit voort uit het feit dat er veilig heidsvoorschriften bestaan voor bepaalde vuurverwekkende munitiesoorten, die mogen worden gebruikt afhankelijk van de ter plaatse op dat moment geldende omstandigheden. Een bijzondere aanwij zing aan de commandanten was dus on nodig, aldus de minister. Er wordt onderzocht of de veiligheids bepalingen dienen te worden herzien, juist omdat het onderzoek naar de oor zaak van de brand bij Oldebroek heeft uitgewezen dat een verband tussen het schieten en de brand op dat terrein hoogst onwaarschijnlijk is, maar toch niet geheel uitgesloten. Nagegaan wordt of het gewenst is desalniettemin preventieve maatregelen te treffen. Verder antwoordt minister Den Toom dat maatregelen in voorbereiding zijn die ertoe moeten leiden dat er efficiënter kan worden opgetreden bij de bestrijding van branden. Volgens de heer Den Uyl is de congresmotie in haar nadrukkelijke beperking tot de KVP een indirecte uitnodiging aan ARP en CHU om ook eens hun gedachten te laten gaan over de wenselijkheid eens een kabinet te vormen zonder de KVP. „Veel van de verstarring en afstotende trekken van de gevestigde orde in ons land hangen samen met de machtspositie, die de KVP onafgebroken heeft ingenomen". De fractie leider meent dat er zeker geen aanleiding voor de PvdA is om zich zenuwachtig te maken over de mogelijkheden voor de nagestreefde schelding der geesten. DEN HAAG. PvdA-fractievoorzitter Den Uyl zou op dit moment, als hij per soonlijk voor een keus zou komen te staan, de „anti-KVP-motie" niet intrek ken. Hjj zei dit vrijdagmorgen tijdens een vraaggesprek voor AVRO's radiojournaal. Hij sloot niet bij voorbaat uit dat de PvdA aan een minderheidsregering deel neemt. Maar: „Minderheidsregeringen zijn regeringen die in een parlementaire de mocratie alleen in uitzonderingssituaties kunnen optreden. Een dergelijke situatie kan zich voordoen na de verkiezingen van volgend jaar". Nieuwlinkser Han Lammers reageerde hierop: „Dat vind ik helemaal geen gekke gedachte". Hij is wel van mening dat als men voor een minderheidskabinet kiest, men tevens kiest voor het huidige kies stelsel, waarvan hij een grondige wijzi ging bepleitte. In een poging een antwoord te geven op de vraag waarom de PP.R., de P.v.d.A. en de P.S.P er niet in geslaagd zijn het rechtse kabinet-De Jong" een be slissende nederlaag toe te brengen, zegt drs. Den Uyl dat zij er onvoldoende in geslaagd zijn om bij de grote massa van de katholieke en protestantse werknemers en zelfstandigen het vertrouwen te wek ken dat zij door op deze partijen te stem men, hun levensomstandigheden meer zouden verbeteren dan door trouw te blij ven aan de traditionele rechtse partijen „Overal waar politici zich inzetten", al dus het Kamerlid „voor de directe ver betering van de levensomstandigheden, daar krijgen zij steun van de mensen, Dat geldt voor de uiterst rechtse Harm' sen als wethouder in Apeldoorn, evenals voor de communist Meis in Groningen Dit is geen betoog voor uitsluitend bief stuk-, brood- en botersocialisme. Het is wel een betoog voor een politiek die bi] actie voor de grote doeleinden uitgaat van de manier, waarop de mensen zelf hun situatie ervaren" Drs. Den Uyl wijst erop dat er een vrij grote maatschappelijke tevredenheid heerst in ons land, die gevormd wordt uit zowel schijnrust als ook tevredenheid die op reële gronden berust. „Links wekt soms de indruk dat zij de mensen ver biedt blij te zijn met een nieuwe woning, de buitenlandse vakantie of het eindelijk verworven autootje", zo schrijft hij af keurend. Bijna onvermijdelijk is het volgens de fractievoorzitter dat DS'70, de groep so cialisten die de P.v d.A. de rug hebben toegekeerd, qua mentaliteit in conserva' tief vaarwater komt. „Symptoom daar van is wat Goedhart schreef over „de bijna religieuze extase waarmee woord' voerders van de P.v.d.A. over hulpver lening aan de onderontwikkelde landen spreken", aldus drs. Den Uyl. „Geen wonder dat Goedhart met dit soort uit' spraken de warme instemming voor zijn groepering verwierf van Van Riel en dat DS'70 voor Schmelzer een aantrekkelij ke regeringspartner was geworden. Het valt nauwelijks in te zien hoe DS'70 met deze uitgangspunten nuttig zou kunnen werken in de Nederlandse politiek". Drs. Den Uyl somt acht punten op die zeker in het kernprogram van de progres sieve concentratie zouden moeten staan. Deze zijn: Staatkundige hervormingen. Het D'66- ideaal van een rechtstreeks gekozen premier wijst hij af, maar wel voelt ARNHEM. „Niet de K.V.P. heeft de P.v.d.A. uitgesloten van samenwerking, het is precies andersom. De gevolgen van de anti-K.V.P.-resolutie moeten daarom ook niet door de K.V.P., maar door de P.v.d.A. worden gedragen." Aldus de voorzitter van de K.V.P., mr. Van der Stee in een reactie op het artikel van drs. Den Uyl in „Socialisme en De mocratie". „Het betoog van de heer Den Uyl ligt geheel in de lijn, die de P.v.d.A. de laat ste jaren heeft ontwikkeld. Hoewel hij moet vaststellen dat het PAK verre van succesvol was, wil hij voortaan met po gingen tot een linkse concentratie te ko men via beperkte stembusakkoorden. De conclusie van zijn opvattingen over de K.V.P. ligt zo voor het grijpen: De K.V.P., nog steeds de grootste par tij in Nederland, moet uit de regering. Hoe irreëel deze wensdroom van de P.v.d.A.-leider is, ziet hij overigens zelf wel in door te constateren, dat er nog geen begin van een politiek alternatief is. Daardoor kiest ook de heer Den Uyl voor een voortzetting van het beleid, dat zijn partij sinds enkele jaren volgt en dat moet leiden tot een isolement, dat voor een grote nationale partij op zich betreu- ADVERTENTIE hij voor een te kiezen kabinetsforma teur, zodat de macht van het parle ment niet wordt ingekrompen. Hier over moet overeenstemming met D'66 te bereiken zijn, aldus drs. Den Uyl. Hij is voorts voorstander van een meervoudig districtenstelsel. Groei van collectieve voorzieningen en financiering daarvan. „Door het onmogelijk maken van het centraal loonoverleg met de vakbeweging is een precaire situatie ontstaan voor economische stabiliteit en werkge legenheid". Verdubbeling successierechten, ver hoging vermogensbelasting en achter wege laten van de inflatiecorrectie op de inkomstenbelasting. Optrekken van de AOW tot het netto minimuminkomen. DRS. J..DEN UYL Hervorming van het onderwijsstelsel. Opvoering van de woningbouw tot 140.000 per jaar. Opvoering van de ontwikkelingshulp tot twee percent van het nationaal inkomen. Tenslotte vérgaande wettelijke maat regelen en grote overheidsbevoegd- heden voor het schoon houden van water en lucht. Drs. Den Uyl schrijft verder dat de PvdA bij de handhaving van de anti- KVP-resoIutie „redelijk volhardend" dient te zijn. Tenslotte bepleit de fractievoor zitter nauwe aansluiting bij het actiepro gram van de gezamenlijke vakbeweging. „Met de PvdA aan de regering zal niet alles in Nederland op slag anders en beter worden, maar wel de kans op het vermij den van catastrofen, op iets meer perspec tief voor het land, waarin over tien jaar veertien miljoen mensen wonen". Moderne gouden en zilveren Warmoesstraat 2 - Haarlem Telefoon 0 23-32 43 09 MR. A. P. J. M. M. VAN DER STEE renswaardig is. Het is jammer, dat ook de heer Den Uyl met versleten kreten komt over een K.V.P. die zich maar niet we zenlijk wil veranderen. De heer Den Uyl vergeet dan dat de K.V.P. zelf haar lei ders kiest en haar eigen program' samen stelt op de wijze, die de K.V.P. verkiest. Wij laten ons noch politieke leiders noch een program door anderen opdringen. De K.V.P. heeft met de A.R. en de C.H.U. duidelijk gekozen voor een hechte chris ten-democratische samenwerking. Vanuit die politieke visie bepaalt zij haar koers voor de komende jaren." De K.V.P.-voorzitter zegt in zijn com mentaar „bijzonder benieuwd" te zijn naar het antwoord op de vraag, hoe de P.v.d.A. het door de heer Den Uyl ont worpen program van de linkse partijen wil financieren. „Bij de K.V.P. weet de kiezer, ook in dit opzicht, waar hij aan toe is", aldus mr. Van der Stee. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De V.VJD. Is niet bereid deel te nemen aan een regering met de drie confessionele partijen, indien deze drie voor de verkiezingen een stembus akkoord sluiten, waarbij de V.V.D. niet is betrokken. Aldus een artikel van V.V.D.- fractieleider mr. W. J. Geertsema in het vandaag verschenen V.VJï.-partijorgaan Vrijheid en Democratie". Mr. Geertsema schrijft dat een derge lijk akkoord tussen alleen de drie grote confessionele partijen een vrijwel onaf- losbare hypotheek zou leggen op de ko mende kabinetsformatie, waarbij volgens hem de indruk moeilijk zal zijn weg te nemen dat de vierde regeringspartner een kant-en-klaar-regeringsprogram krijgt voorgelegd, waartegen hij alleen ja of nee mag zeggen. Dat is volgens mr. Geertse ma een voor elke politieke partij onaan vaardbare figuur. De heer Geertsema geeft er in zijn ar tikel blijk van, dat hij vindt dat de ko mende kabinetsformatie niet moeilijker gemaakt mag worden dan ze al zal wor den, nu er maar zo'n gering aantal moge lijkheden is. De kans, dat de K.V.P. tot een akkoord komt met de P.v.d.A., acht hij een louter theoretische. Hij meent dat suggesties in die richting van de zijde van de socialisten en van de kant van prof. Steenkamp in het ontwerp kernprogram ma voor de K.V.P. niet geheel reëel zijn. Intrekking van de anti-K.V.P.-motie acht mr. Geertsema niet nodig, omdat de daaraan destijds dpor het partijbestuur toegevoegde zin „gelet op de politieke op stelling van de huidige K.V.P." het thans mogelijk maakt om de motie als achter haald te beschouwen zonder haar in te trekken. Mr. Geertsema heeft nog eens het ont werp kernprogramma van de K.V.P. en het ontwerp verkiezingsprogram van de V.V.D. naast elkaar gelegd en komt dan tot de conclusie, dat er eigenlijk niets is dat een vruchtbaar gesprek tussen de bei de partijen in de weg zou hoeven te staan. Met uitzondering van de door de K.V.P.' bepleite verhoging van de kies drempel. DEN HAAG. Sinds maart van dit jaar is een voortdurende vermindering van de verontreiniging van de Rijn met endosulfan opgetreden. Thans worden reeds geruime tijd zeer lage waarden en dosulfan gemeten. Staatssecretaris dr. Kruisinga van Volksgezondheid heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vra gen van het C.H.U.-Kamerlid drs. Tila- nus. In het antwoord deelt de onder-mi nister mee, dat van een volledige ruïne ring van de Nederlandse visvoerhandel als gevolg van de endosulfan-vergifti- ging niet is gebleken. Wel kan, aldus dr. Kruisinga, van een a anzienlijke schade worden gesproken. In het antwoord wordt meegedeeld, dat er geen aanleiding lijkt te bestaan tot het doen van stappen bij de regering van de Duitse Bondsrepu bliek, te minder aldus het antwoord omdat is gebleken dat de Duitse autori teiten thans evenzeer bezorgd zijn over de gevolgen van de verontreiniging als de Nederlandse regering. DEN HAAG. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat nog dit jaar een proef wordt genomen met een nieuw be veiligingssysteem voor autosnelwegen. Het betreft de toepassing van energie- absorberende vaten, waarmee bij de proef op een splitsing van twee wegen de pij lers van een viaduct worden afgeschermd, omdat ter plaatse een geleiderailconstruc- tie geen afdoende bescherming biedt. 't HARDE. Tegen middernacht is gisteravond op het station 't Harde een roofoverval gepleegd. De overvallers dwongen de lokettist ongeveer f 900 af te geven en verdwenen daarna. De overval werd gepleegd door drie niet gemaskerde mannen. Zij konden van de achterzijde het gebouwtje binnen komen daar de deur nooit op slot is. De stationsbeambte, de 38-jarige A. de Har- tog werd bedreigd met een pistool. Hij gaf de mannen het geld uit de kas, onge veer 900. De drie mannen verdwenen met hun buit weer via de achterdeur. De beamb te alarmeerde direct de rijkspolitie, die enkele minuten later arriveerde. De heer De Hartog kon een vrij goed signale ment van de overvallers geven. Volgens zijn schatting waren zij alle drie onge veer 25 jaar oud. De politie vermoedt dat Ambonnezen uit Epe of Vaassen aan het werk zijn geweest. Het station 't Harde is dag en nacht bezet, omdat ook 's nachts veel treinen het stationnetje passeren en de wissels met de hand moeten worden bediend. Sanering Rotterdam. Minister Schut heeft voor de eerste maal aan Rotterdam een rijksbijdrage van f 5,3 miljoen voor het saneringsplan Rottestraat toegezegd. Deze rijksbijdrage dekt 80 percent van de kosten. ADVERTENTIE Haarlem 31 07 66 HEDEN WEER GROTE VOORRAAD LAKJASSEN ook voor de kleintjes. BERGEN „Als de alternatieve lo caties beter blijken te zijn dan de onze hebben wij geen enkel bezwaar onze plannen te veranderen, mits de gasbel maximaal bereikbaar is." Dit zei donder dagavond drs. A. J. Borgen, geoloog van de Amoco, tpdens een door Bergens ge meentebestuur gehouden hoorzitting over de gevolgen van aardgasvondsten in Ber gen en Schoorl. De alternatieve locaties zullen in ieder geval door Amoco worden onderzocht. Over twee maanden hoopt de maatschap pij de gemeentebesturen van Bergen en Schoorl te kunnen berichten over het resultaat. Burgemeester De Ruiter van Bergen liet doorschemeren dat de Amoco er re kening mee dient te houden dat de ge vraagde bouwvergunningen voor de lo caties in de Bergermeer vermoedelijk niet door het nieuwe college van B. en W. zullen worden verleend. Het leek hem beter dat de nieuwe gemeenteraad zich daar over uitspreekt. Mr. Zeiler, voorzitter van het comité „Gasalarm" zei dat het comité de aan Amoco verleende concessie niet wil aan tasten. „U mag het gas hier uit de grond halen mits het maar gebeurt op een wijze die ons welzijn niet aantast", zei hij. Gratis reisje. De 65-f-reizigers krijgen van N.S. voor de derde keer een gra tis reisaanbod. Zij mogen in september met een driemaands- of jaarkaart twee dagen vrij reizen. Momenteel zijn er 85.000 65+-kaarten in omloop. (Van onze correspondent) UITHOORN. Heeft de gemeente Uit hoorn met het bouwen van de 26 mai sonnettes te goeder trouw een procedure fout gemaakt of heeft zij bewust een jaar lang illegaal gebouwd? Het antwoord op deze vraag zal het gerechtshof in Am sterdam moéten geven daar de gemeente in beroep gaat tegen de uitspraak van de president van de Amsterdamse recht bank, dat de verdere bouw moet worden gestaakt en de woningen niet verhuurd mogen worden. Burgemeester Letschert formuleerde de twee argumenten, waarom de raad zich bij het vonnis van de rechtbank niet neerlegt. Ten eerste is de schade die de eigenaren van de koopwoningen denken te lijden bepaald onevenredig met de schade als gevolg van mogelijke afbraak, welke schade op bijna twee miljoen gul den wordt geschat. Ten tweede worden 28 gezinnen gedupeerd als de maisonnet tes niet mogen worden verhuurd. De burgemeester erkende dat een pro cedurefout was gemaakt. De gemeente begon de bouw van de maisonnettes zon der van Gedeputeerde Staten de verkla ring van „geen bezwaar" te hebben ver kregen. Daarna kwamen bezwaarschriften van een aantal omwonenden binnen. Ge deputeerde Staten wilden toen de verkla ring van „geen bezwaar" niet meer ver lenen. De raad ging. er mee akkoord, dat de zaak desnoods tot voor de Hoge Raad wordt uitgestreden. Maar het is goed afgelopen. Gisteren laat in de middag kon hij zijn gezin in de armen sluiten, toen hij na een lange autorit opgewekt, maar erg moe thuis kwam in de Zaanenlaan in Haarlem. Op 9 augustus arriveerde Dick Verkijk met zijn auto en bandrecorder in Praag om voor de NOS de tweede verjaardag van de Russische bezetting van Tsjecho- slowakije te verslaan. Het verhaal heeft gisteren in de krant gestaan: vorige week donderdag werd hij gearresteerd, nadat hij al enkele dagen gevolgd was en zijn hotelkamer was doorzocht. Dick Verkijk was niet officieel als journalist het land ingegaan maar als toerist. Het ministerie van binnenlandse zaken van Tsjechoslowakije heeft laten weten dat de heer Verkijk de wetten vön het land heeft overtreden, zich in vermom mingen door Praag heeft bewogen, ge heime bijeenkomsten heeft georgani seerd, en een appartement heeft gehuurd. Verkijk zucht maar 'ns als hij deze be schuldigingen hoort. „Ik heb alles in overeenstemming ge daan met de wetten. Daar heb ik me al tijd al aan gehouden. Nee, die wetten zijn niet veranderd sinds de komst van de Russen, maar de maatstaven waarmee ze worden toegepast natuurlijk weL" aldus Verkijk. De politie wilde de namen hebben van diegenen, met wie de NOS-joumalist in contact was geweest. Hij is niet gesla gen, maat wel geïntimideerd. „Maar ik heb geen naam prijsgegeven. Ik wist dat ik sterk stond. Ze konden mij niets doen. Dat blijkt wel uit het feit, dat ze slechts twee bandopnamen in beslag hebben ge nomen; één met een zes minuten durend commentaar en één met „general noise" (algemeen geluid). Ook zijn lidmaat schapskaart van de intussen verboden „Dubcek-club" kreeg hij niet terug. Het „op water en brood zitten." waar van gisteren in de kranteberichten spra ke was, blijkt mee te vallen, ,,'s Mor gens kreeg ik koffie of chocola ik weet nog steeds ni?t wat het was 's mid dags melk en dan nog eens soep. Het was een Tsjechische maaltijd. Ik heb maar tamelijk weinig gegeten." Verkijk kreeg bij vrijlating behalve de bandjes alles mee terug, inclusief het op name-apparaat en het schilderij dat hij van een bevriend kunstschilder had ge kregen. Deze kunstschilder werd eerder gear resteerd dan Verkijk, maar deze neemt aan, dat men hem weer heeft vrijge laten na verhoor. De heer Verkijk mocht na zijn vrijlating woensdag met niemand meer contact opnemen, ook niet met de Nederlandse ambassade, die overigens nog steeds niet op de hoogte was van Verkijks arrestatie. „Hoewel de politie mij zei, dat ze dat wel had gedaan." Pas over de Tsjechische grens heeft de jour nalist zijn vrouw en zijn werkgever kun nen bellen. De heer Verkijk overweegt een offi cieel protest tegen zijn uitwijzing in te dienen. Zoals de zaken nu staan, mag hij Tsjechoslowakije niet meer in. De heer Verkijk verwacht geen last wanneer hij andere Oosteuropese landen zou bezoe ken. PRAAG. Onder de kop „journalist of spion heeft het Tsjechoslowaakse partij blad „Rudo Pravo" vrijdag aandacht be steed aan de uitwijzing van Dick Ver kijk. Volgens het blad heeft Verkijk Tsjechen geholpen naar het buitenland te ontkomen en heeft hij in Tsjecho-Slowa- kije alleen contact gehad met mensen, die bekend staan om hun vijandige hou ding jegens de staat en de communisti sche partij. „Rudo Pravo" publiceert onder meer een lijstje met telefoonnummers, die bij Verkijk zijn gevonden Hierbii komen, al dus het blad, bekende personen uit de Dubcek-periode voor. Het blad merkt hierbij op, dat de staatsvijandige activi teit van de Nederlandse journalist zijn uitwijzing rechtvaardigt. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2