VAN DAG TOT DAG MOSKOU HEEFT MOEITE MET OOST-DUITSLAND Amerikaanse critiek op Concorde" van de hand gewezen Hoessein in Egypte Nationale garde kreeg geen bevel tot vuren Poolse kaper krijgt drie weken top form 5tOUtBnllBCk Het retfiomale trommelvlies Onrast Ulbricht voelt weinig voor concessies jegens westelijke geallieerden Venus-7 volgt goede koers ujooiuentrum "'-a"™*7484 commentaar op actuele zaken In Egypte worden Irakezen gemarteld Dr. Carson Blake heeft critiek op de VS Supersoon vervoer is nauwelijks verantwoord Parlementariërs uit Portugal in Guinee gedood Deense agent moest portemonnee laten zien Politie-auto's terug naar Fordfabrieken natuurlijk naar VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 Radio-Bagdad' Tsjecho-Slowakije Subcommissie Congres: FOTO AMATEURS OPGELET OCCASIONS i BIJ SCHIETPARTIJ OP DE UNIVERSITEIT VAN KENT u ziet daar zoveel meer dan ergens anders i t Het milieu-bederf dat Schiphol pleegt door zijn overmatige produktie van ge luid is door de afkeurenswaardige sabo tage aan geleidebakens opnieuw in de landelijke belangstelling gekomen, maar het is wel duidelijk dat men buiten de cir kel waarin het geluid onverdraaglijk is, niet erg warm loopt voor oplossing van het probleem. Zelfs in Kennemer gemeenten die dicht in de buurt liggen, maar buiten de reik wijdte va/i de zogenoemde „bulderbanen" wordt het euvel niet als een urgente zaak gezien en doet men weinig of niets om de actie van de zwaarst getroffenen te steu nen. Het effect zal dus moeten komen van de bevolking die zich bevindt onder de luchtcorridors waar horen en zien ver gaan en waaruit de acties als „De Lastige Zwanenburgers" en „Schiphol-stop" zijn voortgekomen. Als deze actiegroepen echter iets willen bereiken, zullen zij de steun van hun overheden en hun vertegenwoordigers in politieke lichamen niet kunnen missen. Ofschoon de geluidshinder niet alleen een deel van de Kennemer gemeenten het zwaarst treft, lijkt het toch voor de hand liggend dat de Intergemeentelijke Samen werking Kennemerland deze aangelegen heid in haar overleg betrekt, vooral om dat die samenwerking juist gebaseerd is op de overweging dat de afzonderlijke ge meentelijke belangen tot een groepsbe lang moeten worden gemaakt om de ge hele woonstreek te dienen. Dat het belang van een deel als het belang van allen moet worden beschouwd, heeft intussen de burgemeester van Haar lem, mr. De Gou al duidelijk gedemon streerd door zich persoonlijk als gangma ker van een actie die de regeringsbelang stelling voor het probleem moet wekken, te presenteren. Ofschoon de lawaai- slachtoffers zich in de buitenwijk Schalk wijk bevinden, doet Haarlem als geheel mee aan een actieve poging om de rege ring te brengen tot een effectieve beteu geling van het zenuwondermijnende ge weld. De regionale saamhorigheid zou een Er zijn aanwijzingen dat de prijsstij gingen voor dit jaar boven de geraamde 4 percent zullen uitgaan. Ofschoon de ministers Witteveen en Nelissen in hun antwoord aan de Tweede Kamer over toegenomen spanningen in de Nederland- te economie daarover niets positiefs heb ben gezegd, is het Centraal Plan Bureau intussen de ramingen over enkele econo mische grootheden gaan wijzigen. Op Prinsjesdag zal uit de nieuwe macro- economische verkenning blijken, dat die ramingen zijn „bijgesteld". Het planbu reau heeft het kabinet al eerder een extra BTW-verhoging gesuggereerd om vol doende dekkingsmiddelen te krijgen. Mi nister Witteveen zal bij de behandeling van de miljoenennota met name de op positie moeten verklaren, waarom hij eerst de 300 miljoen inkomstenbelasting verlaging (tweede tranche) laat door gaan en aan de andere kant de BTW extra wil verhogen. Minister Witteveen wil zoals bekend naar een BTW-opbrengst van 800 miljoen totaal. Hij heeft al eerder zijn ongerust heid te kennen gegeven over de prijsbe wegingen. Mede met het oog op de min der gunstige economische ontwikkeling heeft ook minister Nelissen stringente prijsregels aangehouden, al heeft het be drijfsleven dan iets meer ruimte gekre gen om daar waar de nood met name door het invoeren van het minimumloon op lagere leeftijd gaat knellen, kosten verhogingen door te berekenen. Verder goede stap voorwaarts kunnen doen door het lawaaiprobleem in de omgeving van Schiphol als een gewestelijke calamiteit te behandelen en het effect van de actie zou er aanzienlijk door winnen. Natuur lijk moet men rekening houden met de begrijpelijke menselijke neiging tot ego centrische reacties. Het is voor de geluk kige enkeling die bijvoorbeeld in Bloe- mendaal buiten het bereik van de geluids golven woont heel gemakkelijk om te zeggen: „De moderne mens moet leren te leven met de onvermijdelijke geluiden van de hedendaagse menselijke bedrij vigheid", maar voor overheden in dit ge bied ligt de zaak heel anders. Die zijn juist met betrekking tot de „moderne be drijvigheid" van de huidige maatschappij mede-verantwoordelijk voor wat gewes telijk en landelijk dreigt uit te lopen op rampzalige situaties. Ook al zijn die si tuaties vaak plaatselijk het eerst urgent, op den duur wreken zij zich op veel gro ter schaal en juist het milieubederf is daar een sprekend voorbeeld van. Plaatselijke en gewestelijke bestuur ders schieten eenvoudig in hun plicht te kort als zij hun bewogenheid en activi teit beperken tot de directe, aparte be langetjes van hun rayon. Vooral in de Randstad grijpen de woon- en leefaspec- ten zozeer ineen, dat op diverse gebieden niet alleen gemeentelijke maar ook pro vinciale grenzen onvermijdelijk moeten worden genegeerd. Onderlinge concurren tie van gemeenten bij het aantrekken van milieu-bedervende industrie verhindert een landelijke inspanning om tot wette lijk vastgelegde veiligheidsnormen te ko men en verzwakt de stimulans voor het bedrijfsleven om zelf met initiatieven tot betere milieubescherming te komen. Wat Schiphol betreft, daar komt geen goede oplossing voor als de direct getrof fenen geen algemene medewerking en steun krijgen. Ook de landelijke overheid zal zich des te gemakkelijker van het probleem kunnen afmaken, als alleen de genen wier trommelvliezen op springen staan, om verlossing vragen. heeft minister Nelissen een meldplicht ingevoerd. Intussen zijn de prijzen tot 1 juli al met 3,6 percent gestegen. Het Kamerlid De Goede (1766) wil nu weten of het kabinet denkt het de rest van het jaar te kunnen redden, met de 0,4 percent ruimte, die er boven die 3,6 percent nog voor prijsstijgingen in de overige maan den van 1970 overblijft. Er bestaat een sterk vermoeden dat het kabinet er zelf ook niet meer in ge looft en daarom zoveel prijs stolt op een anti-inflatie-gesprek met de vakbewe ging. Dat hebben de vakcentrales zoals bekend inmiddels geweigerd omdat de hele inkomensmaterie thans in studie is bij de Sociaal-Economische Raad. Nu de bewindslieden in kwestie de Ka mer hebben verklaard, dat het Planbu reau de belangrijkste ramingen moet herzien, ligt daarin als het ware de vrees voor sterkere prijsstijgingen opgesloten. Voor de vakbeweging is dat geen pro bleem, waar met ingebouwde beveiligin gen in collectieve contracten wordt ge werkt. Iedere prijsverhoging kan daarmee (nog altijd ongelimiteerd omdat er nog geen spelregels voor zijn) worden omgezet in een aangepaste loonstijging. Het ziet er, nu de vakcentrales zich niet wagen aan een gesprek waarin beslist op zelfdisci pline zou worden aangedrongen, voorlo pig niet naar uit dat we in Nederland met de inflatiebestrijding veel zullen op schieten. BAGDAD, (AFP) De Egyptische autoriteiten hebben vandaag het Iraak se handelscentrum in Cairo gesloten en verzegeld. Dit heeft radio-Bagdad mee gedeeld. De directeur en zijn plaatsvervanger, Daoud al Rawi en Ibrahim al Moussawi, zijn volgens de radio gearresteerd. De directeur van het Iraakse luchtvaart kantoor in Cairo, Salah Hoesseini, zou eveneens zijn gearresteerd, toen hij de deur van de Iraakse ambassade uit kwam. Voorts beschuldigt radio-Bagdad het persbureau voor het Midden-Oosten van eenzijdige verbreking van een contract, door het nieuws van het Iraakse persbu reau All niet langer in de Arabische landen te verspreiden. Radio-Bagdad meldde verder nog dat, volgens berichten uit betrouwbare bron in Beiroet, in een Egyptische ge vangenis burgers van Irak worden ge marteld. Radio-Cairo heeft bekendgemaakt, dat in Bagdad een zestigtal Egyptenaren is aangehouden en dat het Egyptische han delscentrum in de Iraakse hoofdstad is verzegeld. Op reis. VN-secretaris-generaal, Oe Thant, bezoekt van 28 tot 31 augustus Joego slavië. Daarna gaat hij naar Addis Abeba om aanwezig te zijn bij de ope ning van de topconferentie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid op 1 september. (Van onze redacteur in Bonn) BONN Volgens nog niet officieel bevestigde berichten zyn op de top conferentie van de Warschau-Pactlanden die gisteren in Móskou is ge houden, Russische concessies in de kwestie-Berlijn besproken. De topconfe rentie duurde tegen de verwachting in slechts vijf uur. Vanmorgen is een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat de zeven landen van het pact, het Russisch-Westduitse niet-aanvalsverdrag als een grote stap voor waarts op de weg naar de vermindering van de spanningen in Europa be schouwen. De deelnemers hebben volgens het com muniqué „verklaard vastbesloten te zijn verdere stappen te zetten ter versterking van de Europese veiligheid". Zij willen trachten te komen tot een Europese vei ligheidsconferentie. Het voornaamste doel was de koers te bespreken die men na de ondertekening van het verdrag jegens de Bondsrepu bliek moet gaan varen. Daarbij kwam ook de kwestie-Berlijn ter sprake. De Oostduitse delegatie heeft zich uit gesproken tegen concessies aan de drie westelijke geallieerden, terwijl de ande re delegaties zich achter de Russen op stelden. De Oostduitse delegatie was van daag nog in Moskou. Aangenomen wordt dat zij vandaag nog met de Russische MOSKOU (AP). De Russische sonde „Venus-7" is volgens het Russische pers bureau Tass op de goede koers naar de gelijknamige planeet. De reis naar de „planeet der raadselen" zal 130 dagen du ren. partij- en regeringstop de toekomstige houding tegenover de Bondsrepubliek zal bespreken. Tot nu toe bestaat er in Oost-Berlijn geen eensgezindheid over de houding te genover Bonn. Dat verklaart ook het feit dat naast partijleider Ulbricht en minis ter-president Stoph ook nog drie andere vooraanstaande partij-functionarissen naar Moskou zijn meegereisd. Op korte termijn kan men geen aanbod uit Oost- Berlijn aan Bonn verwachten om de on derhandelingen voort te zetten Naast het steeds terugkerende thema: Europese veiligheidsconferentie, zou in Moskou ook zijn gesproken over het te rugtrekken van de Warschaupact-troepen uit Tsjecho-Slowakije Nu de huidige Tsjechoslowaakse rege ring de toestand stevig in handen heeft, acht men een dergelijk besluit op de twee de verjaardag van de inval in Tsjecho- Slowakije een goede geste in het kader van een geloofwaardige ontspanningspo- litiek. Bovendien zouden ook de com munistische partijen in Italië en Frank rijk, die steeds veel moeite hebben ge had met de invasie in Tsjecho-Slowa kije, een terugtrekken van de troepen als een positieve daad opvatten. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Naar aanleiding van op merkingen van Amerikaanse senatoren dat de supersonische Frans-Britse „Con corde" nooit een rendabel passagiersvlieg tuig zal kunnen worden, heeft de direc teur van de Franse vliegtuigfabriek Sud- Aviation gisteren verklaard dat de Con corde in elk geval begin 1974 met de eerste passagiers van Parijs naar New York zal vliegen. Volgens hem zal de Concorde onge twijfeld overtochten maken met slechts de helft van het aantal passagiers waarop is gerekend en in dat geval zal het toe stel verlies opleveren. Maar tegenover slechte vluchten zullen zonder enige twij fel ook goede vluchten staan, gezien de tijdwinst door de grote snelheid. Weegt men het een tegen het ander af dan staat vast dat de Concorde een zeer rendabel toestel zal zijn. NAIROBI (AP). „De V.S. steunen enige van 's wereld grootste fascisten, alleen al omdat die anti-communistisch zijn". Deze critiek uitte gisteren dr. Euge ne Carson Blake, secretaris-generaal van de Wereldraad van kerken. „De huidige toestand in de V.S., aldus dr. Carson Blake, kan niet worden toege schreven aan het beleid van president Nixon, maar vindt zijn oorsprong in de Tweede Wereldoorlog. Het voornaamste probleem ten aanzien van de getto's in de V.S. is niet het ge weld maar de macht. Macht die meer en meer door de gevestigde orde wordt gebruikt om zichzelf te handhaven", al dus dr. Blake, die sprak op een pers conferentie in Nairobi na een ceremonie ter gelegenheid van het samengaan van de presbyteriaanse en de congregatione- le kerken in de hele wereld. Evenmin maakt de president-directeur van Sud-Aviation zich ongerust over de knallen van het supersonische vliegtuig bij het doorbreken van de geluidsbarrière. Op een reis Parijs-New York begint de maximum snelheid pas als de Bretonse kust achter de rug is en op 200 km af stand van de Amerikaanse kust gaat de piloot al afremmen zodat kustbewoners de knallen niet zullen horen. Bij tochten boven het Europese vasteland, bijvoor beeld van Parijs naar Moskou zal de Concorde niet meer lawaai maken dan elk ander vliegtuig. „Wij hebben", beloot de directeur, „al een belangrijke etappe met de Concorde achter de rug, namelijk vluchten van 1500 kilometer per uur, die zeer bevredigend zijn verlopen. Ook buitenlandse piloten hebben al met de Concorde gevlogen. Zij zijn allen vol lof over de kwaliteiten van het toestel." WASHINGTON, (AFP). De bouw van een supersoon transportvliegtuig is vol gens een subcommissie van het Ameri kaanse Congres economisch nauwelijks verantwoord. Een lid van de subcommissie, senator Proxmire, zei op een persconferentie dat supersoon vervoer de betalingsbalans waarschijnlijk nadelig zal beïnvloeden. De werkgelegenheid zal er nauwelijks beter door worden en er zou geen wetenschap pelijke kennis worden verworven die niet ook op andere wijze kan worden verkre gen. Het rapport levert o.m. critiek op het projekt voor het Amerikaans supersoon straalpassagiersvliegtuig, de SST van de Boeingfabrieken, waarvan de kosten op ruim drie miljard dollar worden geschat. Er wordt in vermeld, dat de problemen, die door de SST worden veroorzaakt, zoals de sonische knallen en de overige geluids hinder, de voordelen van hogere snelhe den voor het reizende publiek ver over treffen. ADDIS ABEBA (Reuter) 'In Portu gees Guinee zijn vier leden van het Por tugese parlement om het leven gekomen toen zij in een hinderlaag van guerrilla strijders liepen. Dit heeft de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) in Addis Abeba bekend gemaakt. De vier parlementsleden, onder wie de uit Afrika afkomstige Pinto Buil, maakten deel uit van een groter gezelschap dat, volgens het bericht van de OAE „geheel werd geliquideerd ADVERTENTIE r V WPQRWft' t.POTQ IM.Vr Kodak Retina Reflex met Schneider 50 mm. norm. obj. Schneider 85 mm. tele obj. Schneider 135 mm. tele obj. Schneider 35 mm. groothoek met paraattas totaal 849, Asahi Pentax met meter 349, Exa II kl. b. reflex incl. tas, tele-converter en flitser 95, Zeiss Cóntaflex 126 reflex in tas z.g.a.n. van 766,voor 595,- Minox B miniatuurcamera 250, Zeiss Ikoflex 6x6 reflexcamera 95, Liesegang volaut. diaprojector in koffer, nieuw van 513, voor 399, Prismakijker 7x50 in tas 64,50 OVERVEEN BLOEMENDAALSEWEG 277 WIJ RUILEN IN BETALINGSSPREIDING MOGELIJK! II? VfftWfttttifSMi KENT, Ohio. (AP) Brigade-generaal Robert Canterbury van de nationale gar de van Ohio heeft gisteren tijdens de verhoren van een presidentiële commis sie over onrust op de Amerikaanse uni versiteiten verklaard dat de gardisten bij de confrontatie van 4 mei aan de univer siteit van Kent, waarbij vier studenten werden doodgeschoten, geen bevel tot schieten hadden gekregen. Canterbury had het bevel over de gar disten die een eind moesten maken aan de onlusten op de universiteit. Over de gebeurtenissen op de vierde mei zei Canterbury dat de gardisten in hun ontruimingsactie een grasheuvel had den betreden, toen zij van rechts werden benaderd door enige honderden betogers, die schreeuwden: „doodt de varkens, pak (Van onze redacteur in Stockholm) KOPENHAGEN. Een rechtbank in Kopenhagen veroordeelde gisteren de 19- jarige Poolse banketbakker Kryszof Krysnki, die twee dagen geleden een Pools lijntoestel kaapte en de piloot dwong naar Denemarken te vliegen tot drie weken onvoorwaardelijk. Zijn vier vrienden die eveneens om politiek asiel verzochten, een echtpaar en een verloofd stel, werden wegens medeplichtigheid aan de kaping in staat van beschuldiging ge steld. Tijdens de verhoren bleek dat de vlieg tuigkaping lange tijd tevoren was voor bereid. Krynski bevestigde gretig schul dig te zijn en zei niet in hoger beroep te willen gaan. Als hij en zijn lotgenoten maar politiek asiel krijgen, vindt hij alles goed. De deur van de cockpit van het toe stel werd tijdens de kaping geforceerd met een ontsteker, die doorgaans wordt ge bruikt om grote springladingen tot ont ploffing te brengen. Met een handgranaat dwong hij de piloot koers te kiezen naar Stockholm, maar wegens gebrek aan brandstof was men gedwongen in Dene marken te landen. Na zich ervan over tuigd te hebben dat hij inderdaad in Denemarken was hij vroeg een Deense agent zijn portemonee te laten zien en was gerustgesteld toey hem Deens geld werd getoond gaf hij zijn handgranaat af. Een regeringswoordvoerder zei gister middag te vrezen dat Denemarken een nieuw soort Cuba zal gaan worden voor Polen die de regering Gomoelka de rug willen toekeren, maar hiervoor geen toe stemming krijgen. de varkens". Op dat moment begon het schieten. De generaal verklaarde dat hij eerst één schot had gehoord. Onmiddel lijk daarna openden meer gardisten het vuur op de betogers. Toen hij de schoten hoorde, rende Can terbury volgens eigen zeggen onmiddel lijk naar de rechterflank van zijn een heid, greep twee man bij de schouders en schreeuwde „staakt het vuren", even als de andere officieren. De eenheid van 96 soldaten en acht officieren marcheerde vervolgens naar een nabijgelegen vlak terrein, waar Can terbury de patronen van de gardisten liet tellen en de namen liet opschrijven van de mannen die hun wapens hadden ge bruikt. Over de uitslag van dit onder zoek werd Canterbury niet ondervraagd. Voor het begin van de verhoren had de commissie verklaar dat zij geen na men wilden krijgen van mensen die zich eventueel voor de rechter moeten ver antwoorden. ,Wij onderhielden ons met alle officie ren om vast te stellen of iemand opdracht tot vuren had gegeven", zo zei de brigade generaal, „het antwoord was ontken nend." Koning Hoessein van Jordanië is in Cairo waar hij overleg zal plegen met president Nasser. De koning wordt vergezeld door zijn broer, prins Mo hammed, de Jordaanse premier, Ab- del-Moneim el-Rifai, de minister van Buitenlandse Zaken, Atallah en de opperbevelhebber van het leger, luitenant-generaal Haditha. Op de foto: Nasser (rechts) schudt de Jor daanse vorst de hand op het vlieg veld van Cairo. WASHINGTON, (DPA) De Ameri kaanse Fordfabrieken zullen op dringend verzoek van minister van Verkeer John Volpe 85.000 politieauto's op kosten van de fabriek herstellen nadat bij een aan tal daarvan een defect is ontdekt. Het gaat om een onderdeel van de stuurinrichting, waarvan de kosten nor maal 33,50 dollar bedragen. De totale kosten van de reparatie bedragen naar schatting vijf miljoen dollar. De eerste waarschuwing bereikte h et ministerie van Verkeer uit Baltimore waar tussen 16 maart en 27 april zes po litieauto's plotseling niet meer onder controle waren te houden. Tegelijkertijd werd hetzelfde ontdekt bij vier politie auto's in Suffolk county in de staat New ork. Bij een onderzoek van 500 auto's, dat vijf maanden duurde, ontdekte het mi nisterie bij 90 auto's het defect. ADVERTENTIE vraag onze catalogus 1970

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3