Tweede woonwagencentrum voor IJmond enige oplossing Logé stal van gastheer Commissie na 1 september Ledenstop is opgeheven TENNISCLUB MARQUETTE KAN AANTAL BANEN VERDUBBELEN Dringend beroep op leden van ODIN voor clubhuis NOOY BESTUUR VAART IN DE MIST KIC Familiedag op 30 augustus in Rooswijk F Grote besparing door zelfwerkzaamheid Voor 10.000.- renteloze voorschotten van leden EERSTE SPONTANE REACTIES Chauffeur na ongeval gezocht Tegels gestolen Velser jeugd in voetbaltoernooi GOED DRUKWERK VAN RIXEL, ZO'N DRUKKER! VERKEER IN GEVAAR GEBRACHT JL. 1 l MODEPRUIKJES FINANCIERING LEDEN GREGHE VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 IJMUIDER COURANT -mm mémmmm •- m - i» Vereniging moet zelf een ton bijdragen vanaf 59* vele modellen, ook in gemeleer- de tinten. Gratis naar wens gekapt. DAMESKAPSALON Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Telefoon 15020 Raadsvergaderingen Brief aan kabouters (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK „Ik constateer dat we eigenlek in de mist varen", zei de heer Van Tongeren uit Castricum donderdagavond tijdens de vergadering van het woon wagencentrum IJmond in het gemeentehuis van Heemskerk. Hjj typeerde hiermee wel de stemming, nadat de voorzitter en de vice-voorzitter, Heemskerks wethouder P. de Graaf en Beverwljks wethouder F. R. W. Kaebisch, duidelijk hadden gemaakt dat er geen enkele-duidelijkheid te krijgen is over een beleid voor een woonwagen centrum. Beiden zeiden wel dat er één ding duidelijk was, namelijk dat één woon wagencentrum voor de IJmond te weinig was. ADVERTENTIE BOEK EN OFFSETDRUKKERIJ VAN RIXEL. Oosterduinweg 29. IJmuiden. Telefoon (0 ?5R0) 47 68 (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Een 20-jarige inwo ner van Nijmegen is donderdag door de politie gearresteerd in verband met dief stal van een giropas en -cheques ten na dele van de man bij wie hij logeerde. De Nijmegenaar is in verzekerde bewaring gesteld en zal worden voorgeleid dan de Officier van Justitie in Haarlem. De Heemskerker miste de giropas en de cheques en deed aangifte bij de poli tie. Deze nodigde de logé uit voor een „gesprekje", waarbij al spoedig kwam vast te staan dat de Nijmegenaar de formulieren inderdaad gestolen had. Te vens bekende hij in Amsterdam een cheque tot een bedrag van f 200 te hebben •verzilverd, van welk bedrag nog 30 over was. In verband met het opnemen van de 200 in Amsterdam zal ook de postale recherche nog een onderzoek in stellen. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. De sportvereni ging „KIC" (Kinheim-IEV-combinatie) in Veisen-Noord, die voorheen als v.v. Kinheim jaarlijks een familiedag heeft gehouden, zal deze traditie ook na de fu sering voortzetten en wel on zondag 30 augustus on het snnrtnark Rooswijk aan de Grote Hout- of Koningsweg. Dit alles is mogelijk omdat het voet balseizoen vóór de amateursector in de KNVB eerst op 13 september begint. Het programma voor deze familiedag wordt 's morgens om kwart voor tien be gonnen met viifkampen voor meisjes van 7 tot en met 12 jaar in twee groepen en voor jongens van 7 tot en met 14 jaar in drie groepen. Deze viifkamnen nemen de gehele ochtend in beslag. Om half een wordt een pauze gehouden, waarna om een uur een vijfkamp voor dames plaats vindt in de leeftijden van dertien jaar af en zevenkampen voor junioren van 15 tot en met 19 jaar, voor senioren van 19 tot en met 34 jaar en voor veteranen van 35 jaar af. Onder leiding van Ab Geldermans uit Beverwijk, die als scheidsrechter gaat fungeren, is er om vier uur die middag damesvoetbal. De voorzitter van KIC, de heer A. Wis se, zal 'smorgens om half tien de fami liedag openen en 's middags om kwart over viif de prijzen uitreiken. Verwacht wordt dat het aantal deelnemers in alle leeftijdsgroepen groot zal zijn. Voorts worden zaterdag 22 augustus voor de Velsense voetbaljeugd wedstrij den gehouden, uitgaande van de Stich ting Velser Gemeenschap, ten bate van het gehandicapte kind. Van iedere deel nemer wordt een bijdrage van 0,50 verwacht. Aan dit tournooi, dat gehou den wordt op de speelvelden van de ver eniging VSV en onder andere in Drie huis is tevens verbonden het kampioen schap van Velsen voor A-junioren van alle verenigingen in Velsen. Er wordt gespeeld in twee poules, waarvan de winnaars elkaar het kam pioenschap gaan betwisten. Het toernooi begint 's middags om half twee en ein digt te ongeveer kwart voor zeven. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Een 21-jarige Heemskerker en een 20-jarige Amster dammer zijn donderdagavond geverba liseerd omdat zij met twee oude auto's de veiligheid van het verkeer in gevaar hebben gebracht. Bewoners van de Beethovenstraat, Mascagnistraat en de Handelstraat ver wittigden de politie van het feit, dat een sleep van twee auto's met grote snelheid door de buurt reed en op het parkeer terrein tegenover de sporthal halsbre kende toeren verrichtte. De auto's ble ken eigendom te zijn van de Heemsker ker. Hoewel de wagens niet zo heel nieuw meer waren, bleken ze rijtech- nisch nog in orde te zijn. De eigenlijke vergadering was binnen tien minuten afgelopen, zelfs nadat er uit voerig over de notulen was genraat, want het extra-krediet van ruigi 75.000 voor verwarming van de bergingen in het cen trum en voor een toiletcombinatie en een wasplaats in het passantenkamD leverde geen enkele moeilijkheid op. Veel meer tijd kostte de rondvraag, waarin vooral de twee Beverwij kse vertegenwoordigers hun tactiek van het „hinderlijk volgen" van het dagelijks bestuur weer demon streerden. De centrale vraag was hoe het zat met het opnamebeleid. Mevrouw J. H Vos-Muller en de heer P. Stam vonden dat daar duidelijkheid over moest komen nu het centrum waarschiinlijk in januari betrokken kan worden. Voorzitter P. de Graaf zei eerst voorzichtig dat uit het laatste contact met deskundigen van het ministerie maar één ding duidelijk was geworden, namelijk dat een centrum voor tachtig wagens voor de IJmond niet de oplossing was. Vice-voorzitter F. R. W. Kaebisch zei het nog iets duidelijker. Bij de bespreking met het ministerie was ge bleken dat dit zelfs geen suggestie voor een oplossing had. De enige mogelijk heid die hij zag was een tweede woonwa gencentrum, waarbij hij de wens uitsprak dat nu maar eens „een ander" dit tot stand moest brengen en niet dit bestuur, dat zichzelf altijd had moeten helpen. De kwestie werd nog moeilijker, toen de voorzitter met het idee kwam een commissie uit het algemeen bestuur te benoemen. De heer W. D. Wiliouw uit Velsen stelde namelijk voor om ook de maatschappelijke organen hierbij te be trekken, wat de voorzitter de opmerking ontlokte dat hij maar teleurgesteld was over wat deze organen tot nu toe over het opnamebeleid hadden ingebracht. Dit bracht dadelijk mevrouw Vos in het ge weer die vroeg wat men anders van de maatschappelijke organen had kunnen verwachten. De voorzitter had geen pasklare oplos sing verwacht, maar wel dat de maat schappelijk werkers en werksters wat medeverantwoordelijkheid hadden willen dragen. Uit hun brieven en hun houding was dit niet gebleken. De heer Stam pro testeerde hiertegen fel, omdat hij wist dat er wel degelijk ideeën naar voren waren gebracht. Hij kreeg repliek van de heer Kaebisch, die de voorzitter steunde en de klacht uitte dat de maatschappelijke or ganen zich zelfs afzijdig hebben gehou den, evenals de mensen van het ministe rie „die er dagelijks mee bezig zijn ter wijl wij het er maar bij moeten doen." De heer Weyten uit Uitgeest trachtte olie op de golven te gooien door te stellen dat het bestuur teleurgesteld was over die houding, maar dat dit nog geen verwijt behoefde in te houden. Hij pleitte voor een „frisse commissie" doch deze zal pas na 1 september gevormd kunnen worden. Het algemeen bestuur is namelijk samengesteld uit gemeente raadsleden en diverse mensen zullen dan ook niet in het bestuur van het woonwa gencentrum terugkeren. Het was voor een aantal van hen de laatste vergadering en daarom sprak de heer De Graaf hen toe met een kort afscheidswoord. De heer Kaebisch nam op zijn beurt het woord om hulde te brengen aan de heer De Graaf, die niet terugkeert in de raad van Heems kerk en dus ook niet in het woonwagen centrum. Hij dankte de voorzitter voor zijn rustige leiding gedurende de afgelo pen acht jaar. Het was erg moeilijk ge weest en dat had vaak geleid tot emotio nele ogenblikken, waarbij de voorzitter toch altijd olie op de golven had weten te gooien. Met een applausje werden zijn woorden onderstreept. Uit de vragen en antwoorden tijdens de rondvraag valt nog te melden, dat het staangeld tien a twaalf gulden per week gaat bedragen. Met de bouw van de school hij het centrum wordt binnenkort be gonnen nu men de vereiste goedkeuring heeft. Lerarentekort. Vier van de acht openba re scholen voor voortgezet onderwijs in Rotterdam zijn het schooljaar begonnen met te weinig leraren. Natuurkunde, wiskunde, aardrijkskunde en geschie denis zijn de vakken die het moeilijkst te „bemannen" zijn. r~~ri - - w .y.X -y.yïs' X- -.-v.- - -v.,. J «lob -t-.> »v "I- v. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK De lawn tennis club Marquette heeft de ledenstop voor het nieuwe seizoen opgeheven nu het aantal banen aan de Mar- quettelaan verdubbeld kan worden. Op ingenieuze wijze heeft men de no dige financiën by elkaar gekregen voor drie banen en een grondtribune (verhoogd terras), die vóór het nieuwe seizoen klaar kunnen zijn. Aan de gemeente is gevraagd een voorschot op de subsidies te geven tot en met 1975, welk voorstel donder dagavond in de raadsvergadering wordt behandeld. Voorgesteld wordt dan ook om het hele complex, waar van de huidige drie banen nog eigen dom van de gemeente zijn, in erf pacht over te dragen aan de tennis club. De tennisclub heeft op 20 maart zijn tienjarig bestaan geruisloos voorbij laten (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Voorzitter D. Brug- genkamp van de afdeling voetbal van de Heemskerkse sportvereniging ODIN heeft donderdagavond tijdens de halfjaarlijkse vergadering in het clubhuis aan de Hoog- dorperweg een dringend beroep gedaan op de zelfwerkzaamheid van de leden bij de realisering van een nieuw clubgebouw op het sportcomplex aan de Hoflaan. Door deze zelfwerkzaamheid van de leden kan volgens de heer Bruggenkamp dertig- tot veertigduizend gulden worden uitge spaard op de totale kosten. De plannen voor de bouw van het nieuwe clubhuis zijn rond en ook de plaats waar het gebouw zal komen te ADVERTENTIE staan is al bepaald. Het wachten is nog op een gunstige beschikking van de ge meenteraad op de subsidieaanvrage, wel ke tijdens de vergadering van donderdag aan de orde wordt gesteld. De vereniging is blijkbaar wel gerust op de uitslag. Vooruitlopende op de beslissing van de raad zijn in ieder geval al naarstig de plannen besproken. In grote lijnen wordt het nieuwe clubhuis in dezelfde stijl op getrokken als de kantine van ADO '20 op De Vlotter. Er zullen enkele kleine wij zigingen worden aangebracht die door de bij ADO opgedane ervaringen als verbe teringen zijn te beschouwen. Na aftrek van de te verwachten subsi dies van onder meer de gemeente Heems kerk, de Nederlandse Sportfederatie en de provinciale overheid, een gift van 10.000 van de Culturele Stichting Heemskerk, een bijdrage van 20 000 van een instan tie die onbekend wenst te blijven en een door de vereniging gekweekt kapitaal van 23.000 blijft er voor ODIN nog te investeren over een bedrag van circa een ton. Dit is naar de mening van de heer Bruggenkamp alleen haalbaar als alle le den er hun schouders onder zetten en hun steentje bijdragen om daardoor de kosten voor arbeidsloon te drukken Uiteraard zal niet alles door de leden gedaan kun nen worden. Zo zal het heien van de be nodigde 40 palen, het aanbrengen van de staalconstructie van drie spanten en het glasdicht maken door derden moeten wor den verricht. Voor het overige zullen de werkzaamheden door de leden van ODIN worden uitgevoerd. Hiertoe zal een bouw commissie worden gevormd onder leiding van de heer J. van Zon. Deze commissie wordt weer onderverdeeld in een aantal secties, die bepaalde onderdelen van het werk voor hun rekening nemen. Het dringende beroep van de heer Brug genkamp op de leden werd -spontaan ont vangen. Reeds tijdens de vergadering stelden zeker 23 leden zich beschikbaar om bij de bouw van het clubhuis te assis teren. gaan (de feestelijkheden komen in het najaar). De vereniging is zo hard ge groeid, dat men voor het afgelopen sei zoen een ledenstop moest instellen bij 200 senioren en 120 junioren, omdat men met drie banen eenvoudig niet meer mensen kon hebben. Uitbreiding was ech ter niet zo eenvoudig, omdat de naast liggende grond eigendom was van jhr. A. D. Th. Gevers en het bestemmingsplan „Marquette" nog niet was vastgesteld. Nu is dit plan vastgesteld, waarbij dit gedeelte op de hoek van de Marquette- laan en de Mozartstraat de bestemming „sport" heeft gekregen. Tevens heeft de gemeente de beschikking gekregen over de grond, die voor de uitbreiding nodig is, door enkele percelen te ruilen met jhr. Gevers. De gemeente heeft nu dus de eigen dom van de grond waarop het huidige tennispark ligt plus het gedeelte, waar op de drie nieuwe banen, een oefenkooi, een uitbreiding van het clubhuis en (in een nog verdere toekomst) een tennis- hal zijn geprojecteerd. Voorgesteld wordt om de grond, bijna 5.500 vierkante me ter, in erfpacht te geven aan de tennis club voor de symbolische prijs van één gulden per jaar voor een termijn van dertig jaar. In eerste instantie wil men de drie ba nen aanleggen en de grondtribune en een oefenkooi maken. Dit vergt een investe ring van 60.000. Later (maar zeker bin nen twee jaar) wil men de tennishal bouwen, zodat er ook buiten het seizoen getennist kan worden, al is het dan maar op één baan, en het clubhuis uitbreiden. Het begrip „zelfwerkzaamheid" heeft bij de lawn tennisclub Marquette wer kelijk inhoud. Dat valt in dit geval dui delijk in cijfers uit te drukken, want daardoor worden de kosten teruggebracht van 60.000 tot 48.000. Ook heeft men in de afgelopen tien jaar een reserve van 10.000 aangekweekt, die ook in het pro ject worden gestoken, zodat er nog 38.000 overblijft. Onder de leden is met veel succes actie gevoerd om renteloze voor schotten te verkrijgen in „coupures" van 50, wat tot nu toe heeft geresulteerd in een bijdrage van 10.000, waardoor er voor de uitbreiding nog maar 28.000 te financieren overblijft. Hiervan kan nog eens 20.000 worden afgeknabbeld indien de raad donderdag besluit om de subsi die voor de jaren '70 tot en met '74 als voorschot te verstrekken, wat de ge meente 800 renteverlies per jaar kost. Zo komt men uiteindelijk aan een be drag van 8.000 dat met deze grond als onderpand gemakkelijk geleend kan worden. Het is de bedoeling om de renteloze (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. De politie speurt naar de bestuurder van een vrachtwagen, die donderdagmiddag om ongeveer vijf uur op rijksweg 9 tussen Akersloot en Uit geest op de rijbaan in de richting Haar lem een verkeersongeval heeft veroor zaakt en daarna is doorgereden. Bij het ongeval is alleen maar zware materiële schade ontstaan. Een inwoner van Den Helder had juist met een snelheid van omstreeks 110 ki lometer twee personenauto's ingehaald en wilde daarop nog twee vrachtwagens gaan inhalen. Een van deze vrachtwagens week eveneens plotseling naar links uit na richting te hebben aangegeven. De chauffeur uit Den Helder raakte in de middenberm en verloor de macht over het stuur. De wagen schoot over de rij baan, de vluchtstrook en de sloot, stui terde terug en kwam daarna in de sloot terecht. De wagen werd totaal vernield, maar de bestuurder en zijn passagier bleven ongedeerd. voorschotten terug te betalen aan de le den wanneer de subsidie weer normaal wordt verleend. Door een zuinig be leid tracht men evenwel een reserve aan te kweken, waardoor een eventueel vroe gere aflossing mogelijk wordt. De gemeente breidt het complex dus niet zelf uit, doch laat dit doen door de tennisclub. De regeling biedt grote voor delen. Op de eerste plaats zou de ge meente de eerste jaren nooit aan de no dige investering toe komen, omdat men daarvoor vanwege de krapte op de kapi taalmarkt geen toestemming zou krijgen. Ten tweede zou de grondhuur veel te hoog worden voor de club. Ook is een belangrijk punt, dat de leden veel zorg vuldiger met het complex en de opstal len om zullen springen nu zij er zelf zo direct bij betrokken zijn doordat ze zelf helpen aan de opbouw. De leden doen veel voor hun club. Zij onderhouden zelf de banen en het club huis. Zo wordt er een pompinstallatie voor het besproeien van de banen ge maakt, waarvoor de leden zelf de sleu ven graven. Er is ook een comité ge vormd, dat het interieur van het club huis gaat verbeteren en verfraaien, zo dat deze ruimte méér wordt dan een gelegenheid om uit te rusten en een glaas je te drinken. Gedacht wordt bijvoor beeld aan instructie voor de jeugd. De betrokkenheid bij de vereniging blijkt ook uit het toezicht, dat overdag op de jeugd wordt uitgeoefend door vrou welijke leden wanneer deze getraind wor den door bondstrainer J. Nijziel. Het toe zicht wordt 's avonds en in de weekends uitgeoefend door het echtpaar N. Tuyn in vrije tijd. Bij de groei van de vereni ging denkt men nu aan het aantrekken van een tennisleraar, die met zijn echt genote behalve het trainen ook het toe zicht en het dagelijks onderhoud voor zijn rekening kan nemen, alsmede de exploitatie van de bar. Het bestuur heeft hiervoor reeds geadverteerd. Het grondwerk (bomen rooien en ega liseren) wordt door de NV De Bie, uit welke familie enkele leden komen, ge daan voor de helft van de prijs die er eerst voor stond. Ook dit is een vorm van zelfwerkzaamheid. De leden maken zelf de grondtribune ofwel het verhoog de betegelde terras, van waaruit men drie banen kan overzien. Aanstaande zaterdag gaat er al een ploeg aan het werk. De ledenstop is opgeheven en nieuwe leden kunnen zich pelden bij mevrouw A. Stam-d'Hont, Ravelstraat 15, telefoon 32524. Zij moeten rekening houden met een misschien wat hogere contributie, hoe hoog is nog niet bekend, maar meer dan 65 per jaar wordt het zeker niet. Er is geweldig veel belangstelling voor deze sport en men houdt er dan ook nu al re kening mee, dat er bij een te grote toe loop weer een ledenstop moet komen. Meer dan 200 jeugdleden en 300 senioren kunnen het echt niet worden. Uit de toeloop blijkt wel, dat tennis niet meer als een elitesport wordt be schouwd. Het bestuur streeft daar volgens secretaris H. G. A. Mensink ook naar, wat met name tot uitsrukking komt in de be trekkelijk lage contributie. Het blijkt ook uit het plan om bij de banen een soort openluchtcrèche te creëren, zodat een tennissende moeder rustig haar sport kan beoefenen, terwijl het kind zich niet alleen kan vermaken, maar spelenderwijs kennismaakt met ten nis. De crèche wordt ingericht op de plaats waar de tennishal moet komen. Dit on derdeel wil men nu nog niet aanpakken, maar over een jaar of twee wil men volgens secretaris Mensink zeker zover zijn. Ook de vergroting van het clubhuis wordt naar een latere datum verscho ven. Op de plaats van de tennishal komt wel de oefenkooi, waar leerlingen lunnen trainen door de ballen tegen een wand te slaan, die als „tegenstander" fungeert. De kooi is verplaatsbaar. Zo zal het tennispark van Heems kerk er vóór 1 april uitzien, afgezien van de geprojecteerde sporthal tennishal) en de uitbreiding van het clubhuis rechtsonder. Links loopt de Marquettelaan en onderaan de Mozartstraat. De drie banen rechts boven worden thans aangelegd, even als het tegelterras, waarop de be staande bomen gehandhaafd blijven. Voor de drie banen zullen de bomen moeten sneuvelen. De baan links van de grondtribune of het terras zal waarschijnlijk de hoofdbaan worden. Op de tekening is te zien, dat de banen geheel omsloten worden door bos, waardoor het een ideaal complex wordt waar onder bijna alle weers omstandigheden getennist kan wor den. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. Tegen een 29-jarige Heemskerker zal proces-verbaal worden opgemaakt wegens diefstal van 13 trot toirtegels en een afsluitband uit de Mei doornstraat. Een bewoonster van de Meidoornstraat had gezien dat een onbekende man een aantal tegels wegnam en in zijn auto de poneerde. Zij nam het kenteken op en waarschuwde de politie. Aan de hand van het kenteken kon de identiteit van de Heemskerker worden vastgesteld. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op dinsdag 1 septem ber, 's avonds om half acht, vindt in het Stadskantoor van Beverwijk de eerste ver gadering plaats van de nieuwe gemeen teraad. De leden worden dan geïnstal leerd en de wethouders worden gekozen. Na afloop is er een kennismakingsbijeen komst in de koffiekamer voor alle raads leden met de hoofden van diensten en chefs van afdelingen. De eerste werkvergadering van de nieuwe raad wordt gehouden op vrijdag 18 september. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het college van B. en W. heeft de brief, waarover wij enige tijd geleden hebben bericht ongetwijfeld naar de kabouters gestuurd. Zoals bekend is de brief behandeld in de laatste raads vergadering, waarbij nogal wat aandacht is besteed aan de term „onmaatschappe lijke elementen" die daarin wordt ge bruikt. Bij die bespreking is duidelijk vastgesteld, dat daarmee niet de kabou ters, maar enkele mensen zijn bedoeld die van de activiteiten van de kabouters hebben geprofiteerd. De brief is dus niet veranderd, maar B. en W. hebben er wel een aanbiedingsbriefje bij gedaan, waar in op de term wordt gewezen. „Daarmee zijn de kabouters niet bedoeld; wie er wel mee bedoeld zijn weet u evengoed als wij", aldus de brief. Het ludieke briefje van de kabouters, dat begon met „Lieve Gemeenteraad" wordt formeel beantwoord met de aanhef van B. en W. „Geachte Kabouters". (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN.. Dooi de Velser Sport stichting is een voetbaltoernooi uitge schreven voor de jeugdelftallen van de plaatselijke voetbalverenigingen en wel op 22 en 29 augustus. Élke deelnemer aan dit tournooi ook de leiding, betaalt hiervoor twee kwartjes Het geld is be steed voor steun aan de gehandicapte kinderen en zal aangeboden worden aan een plaatselijke instelling. Het initiatief hiertoe is genomen door de heren Korver en Vroom, leden van de ieugdcommissie van Stormvogels. Op merkelijk is, dat alle plaatselijke vereni gingen aan het tournooi deelnemen. Ge speeld wordt op de velden van Waterloo en de sportparken in Zeewijk, Driehuis en Rooswijk. Deelnemers zijn de pupillen A en B en de Junioren A en B. Door de laatstgenoemden word' te ver gevoetbald om het kampioenschap van Velsen. De finale daarvoor heeft plaats zaterdag van 18.10 tot 18.40 uur in het sportpark van Driehuis.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7