Feijenoord onderweg Nederlandse ploeg - beter dan ooit naar Universiade Van Kuilenburg hervat training Chi Cheng spaart records Sterk bezet CHIO van twee tot zes september Eerste basketbalclub met echte sponsor FIAT STARS IS BLUE STARS PLUS EEN HELE HOOP GELD TELSTAR-SPARTA Positie van Willem Il-ploeg is wankel is Meespelen Wijngaarde bij Telstar niet zeker Alleen tweede prijswinnaars in Sporttoto Ingrid Dusseldorp in halve finale Eerste schorsing ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1970 11 1 Roeien SPORTPARK SCHOON EN BERG ZONDAG AANVANG 14.30 UUR Teer als een bloem Faciliteiten Gissingen Wijzigingen Polen SCHIPHOL Uitgeleide gedaan door een tiental toevallig op Schiphol aanwezige toeschouwers is vrijdag avond om negen uur de voltallige ploeg van de Europese bekerhouder Feije noord naar Buenos Aires vertrokken. In Argentinië zal de Rotterdamse ploeg de eerste wedstrijd om de wereldbeker clubvoetbal spelen tegen de Zuid- amerikaanse bekerhouder Estudiantes. In totaal stapten in de Caravelle van Air France 45 „Feijenoord-personen", onder wie bestuursleden, de trainer, de verzorger en enige journalisten. De vliegroute van de Rotterdammers loopt via Parijs, waar overgestapt wordt op een toestel van de Brazili aanse luchtvaartmaatschappij, naar Rio de Janeiro. Vanuit deze stad wordt het laatste traject afgelegd naar Buenos Aires. De eerste wedstrijd om de wereld beker zal in de nacht van woensdag op donderdag (Nederlandse tijd) wor den gespeeld. Dat zal naar alle waar schijnlijkheid gebeuren in het Boca- Juniors-stadion. Temidden van het tumult, dat voorafging aan het vertrek vond trainer Ernst Happel een kleine oase van rust in de vertrekhal van Schiphol. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Aanzienlijk beter voorbereid dan ooit tevoren is van avond de Nederlandse ploeg voor de Universiade van Schiphol naar Tu rijn vertrokken. Zowel deelnemers als begeleiders hopen ditmaal te be wijzen, dat de „Olympische Spelen voor Studenten" geen gezelligheids reisjes zijn, maar serieuze sportbe oefening. De Stichting Nederlands Universiade Comité heeft een jaar lang hard gewerkt om iedereen te doordringen van deze mentaliteitsverandering. De aanpak werd al aan de basis veranderd. Behalve stu denten mochten nu ook deelnemers aan het hoger beroepsonderwijs meedingen naar een ticket voor Turijn. Dat beteken de, dat leerlingen van de sociale acade mies, pedagogische academies, academies voor de lichamelijke opvoeding en hoge re technische scholen in de selecties kon den worden opgenomen. Na een eerste schifting besloot men tot het vormen van volleybalteams dames en heren, bas ketbalteams dames en heren, een water- poloteam heren, en deelneming aan tur nen, zwemmen, schermen, atletiek en ten nis. Daarna volgden gesprekken met de (Van onze sportredactie) HAARLEM. Het meespelen van Wijngaarde in het elftal van Telstar, dat zondag thuis speelt tegen Sparta is nog niet zeker. Wijngaarde werd geblesseerd in de wedstrijd tegen RCH. Als Wijngaar de zondag nog niet kan voetballen, dan zal Cees de Vries op zijn plaats worden opgesteld. De plaats van De Vries op het middenveld zal dan worden ingenomen door Kort. De opstelling van Telstar: Van de Meeren, Driessen. André, Zwaan, Wijn gaarde (Cees de Vries), Cees de Vries (Kort), Van Egmond, Fens, Stanic, Bond en De Wit. Haarlem, dat uitkomt tegen Go Ahead ziet er als volgt uit' Patemotte, Wen- tink, Peijs, De Haan, Koopman, Van Duffelen, Burgers, Hoeben, De Goede, Van Nee en Boszhardt. (De Wolf en Holmström zijn geblesseerd). RCH, dat tegen Gooiland voetbalt, heeft nog geen elftal samengesteld. Tip maakte de namen van veertien spelers bekend waaruit hij zondag een keus wil maken: Bes, Croes, Kesselaar, Van Eij- den, Van Ramselaar, Smit, Meijer, Van Leeuwen, Groot, Van den Berg, Wijers Verschoor, Jonkers, Ooms. Trainer Snoeks van EDO heeft dertien spelers aangewezen voor de wedstrijd tegen AGOVV- Vos, Laan, De Ruiter, Breeuwer, Blum Koster, Van Haalem, Rock, Koenekoop Kamoen, Engelsma, Polanen en Kroonsberg. diverse bonden, die niet altijd even ge makkelijk verliepen, omdat voor vele be- stuurderen de ideeën studentensport-gezel- ligheidssport maar moeilijk waren te schei den. Bovendien zijn enkele Europese en we reldkampioenschappen op ongelukkige tijden vlak na de universiade gepland. Zo moest het damesbasketbalteam afval len (van 11 tot 20 september Europese kampioenschappen in Rotterdam), het heren-volleybalteam (wereldkampioen schappen in Bulgarije in september) en sommige zwemgegadigden (Europese kampioenschappen in Barcelona in sep tember) In het laatste geval, dat van zwemmers of zwemsters, had men de Universiade nog als een laatste voorbereiding kunnen zien, maar zover ging de samenwerking tussen de stichting Nederlands Univer siade Comité en de sportbonden nog niet. Een situatie overigens, die men over en kele jaren wel hoopt te hebben gecreëerd Voor het schermen en het turnen ble ken geen geschikte kandidaten te zijn en dus bleven over atletiek: Wilma van den Berg, Mieke Sterk .Henriëtte Vooys en Josje Rademaker; tennis: Ada Bakker, Tine Zwaan en Peter Soeters; een bas ketbalteam heren, een volleybalteam da mes en een waterpoloteam heren. Prognoses berusten vaak op feitenma- riaal, maar dat nu heeft men bij een universiade niet voorhanden. Over de te genstanders is bijna niets bekend, maar de vele internationals die zich in de veer tig man sterke Nederlandse ploeg bevin den, staan toch borg voor enkele ver wachtingen. Vooral de atletes zijn op papier sterk. Maar men weet het nooit. Aan de Uni versiade in Turijn nemen niet minder dan 70 landen deel en wat er allemaal uit landen als Senegal, Cuba, Albanië en Dahomey uit studerende sportlieden kan worden gerecruteerd, blijft tot 6 septem ber een vraagteken. DEN HAAG Voor de eerste sporttoto waren er geen meldingen met 13 goed. Voor de tweede prijs was een bedrag be schikbaar van 212.051,16, dat door 109 man met 12 goede uitslagen moet worden gedeeld. Elk ontvangt f 1.945,40. Voor de derde prijs was hetzelfde bedrag beschik baar, dat door 1691 personen (met elf goede uitslagen) moest worden gedeeld, Ieder ontvangt 125,40. Voor de extra prijs van f 47.122,47 kwamen 393 geluk kigen in aanmerking, die elk 119,90 zullen ontvangen. TATA. In Tata is vrijdag een begin gemaakt met de Europese roeikampioen schappen voor dames. Er woei een sterke wind op het meer van Tata toen de eerste series werden gevaren. In de eerste serie van de skiff plaatste de Nederlandse kam pioene Ingrid Dusseldorp zich als tweede en ging daarmee direct over naar de halve finales. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Yvonne van Kuilenburg zal toch mee kunnen doen aan de Euro pese kampioenschappen in Barcelona. De HPC-zwemster werd gisteren genezen verklaard, nadat zij eerder deze week de trainingen met een opkomende blinde darmontsteking had moeten staken. Maandag zal zij in het trainingskamp van de zwemploeg weer met de trainin gen beginnen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) DEN HAAG. Chi Cheng vormt tij delijk het middelpunt van een „stilleven" Thuis in Los Angeles verbijt zij haar ergernis over een bevolen rustkuur. Al leen die therapie verlost haar van een zware dijbeenblessure. De verwonding, een oude, stak op na een invitatierace in Stockholm. Het geschiedde nog niet eens halverwege haar verblijvende tournee door Europa, die in Zweden geruisloos eindigde. Dat vertrek in het holst van de nacht was spijtig, want de korte kennismaking veroorzaakte nogal wat opschudding. De 26-jarige atlete uit Formosa (op 15 maart 1944 geboren in Hsin Chu) brak wereld records met het gemak, waarmee men broze koekjes splijt. Eerst sloopte zij met 22,4 de 22,5 van Irena Szewinska-Kirszen- stein op de 200 meter. Nog geen uur la ter evenaarde zij de 12,8 van Theresa Sukniewics op de honderd meter horden (inmiddels alweer door Karin Balzer af geslepen tot 12,7). Nochtans leken de omstandigheden in het Münchener Dante-stadion samen te spannen tegen Chi Cheng. Zij was moe en lusteloos na de gecompliceerde over steek uit Amerika. Zij liet zich echter overreden door haar trainer Vince Reel, aan wie het ééndaagse contract van dui zend gulden al was uitbetaald. Verder paste zij, met haar uitzonderlijk lange bovenbenen, niet in de startblokken. Toch kwam ze als eerste overeind om zonder tegenstand wereldfaam af te dwingen. Twee dagen nadien stoof zij, in Wenen (waar zij 14.000 gulden kostte), ook al op eigen gelegenheid naar 11- op de hon derd meter, wat als een egalisatie van het wereldrecord werd omgeroepen. Waar liggen de grenzen voor haar?, was de onvermijdelijke vraag. Vince Reel: „Dat zien wij nog wel maar 10,8 op de honderd meter moet spoedig mogelijk zijn." De vergrijsde Amerikaan (56) houdt de verlegen, altoos lachende Chi Cheng voortdurend scherp in het oog. „Zij is teer als een bloem. In het dage lijkse leven gedraagt zij zich als een timi de meisje van zestien, dat zich over alles verbaast, maar op de baan verandert zij onherkenbaar." Die grimmige instelling straalde zij al uit op de Olympische Spelen van Rome '60. Vince Reel: ,,Zij was als zestienjarige geselecteerd voor de horden en het ver springen. Ik merkte direct haar buiten gewone kwaliteiten op. In '62 werd Vince Reel bondscoach op Formosa (het mini- rijkje van Chang Kai Tsjek met zijn 12 miljoen onderdanen), waar hij atletes grootbracht voor de Aziatische Spelen. Eén van hen was Chi Cheng, dochter van een groenteman uit Som Ju. Het jaar daarop ontscheepten Vince Reel en Chi Cheng zich in Los Angeles „Zij dacht, dat zij daar met de gebrek kige training wel een groot kampioene zou kunnen worden. Ik heb haar overge haald naar Amerika te verhuizen om er te studeren en geliiktijdig grondig te oefenen." Tot voor '70 was Chi Cheng (zij hoort Chi Jai te heten, maar de ambtenaar van de burgerlijke stand vergat een haakje aan het letterteken) nog geen vrouw van de wereld. Haar geleidelijke demarage uit de anonimiteit: op de Spelen van To kio '64 uitgeschakeld in de halve finales van de tachtig meter horden en zeven tiende bij de vijfkamp; na in 1967 te zijn geopereerd aan een knie op de Spelen van Mexico '68, zevende in de finale van de honderd meter en brons op de tachtig meter horden. Dit jaai graaide zij met haar lengte van 1.72 meter vrij rijzig voor een Chinese vijf (al dan niet gedeel de) wereldrecords bijeen: 11,- op de 100 meter, 22,4 op de 200 meter. 10,- op de 100 yards (91.44 meter), 22,6 op de 220 yards (201.16 meter) en 12,8 op de 100 meter horden, CHICHENG (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. „Het publiek wil top- ruiters en topruiters willen veel geld ver dienen. Nadat we de laatste twee jaren met de wat mindere goden hebben ge draaid, hebben we gemeend dit maal aan de wensen van het publiek tegemoet te moeten komen". Zo kondigde de voorzit ter van het organisatie-comité van het CHIO in Rotterdam, de heer M. J. S. C. Choufour, het 23ste paardenfestgn in de Maasstad aan, dat van 2 tot 6 september wordt gehouden. Deze aankondiging hield in dat vele „groten" in de Kralingerhout zullen rond rijden. En dat zijn dan bijvoorbeeld wereldkampioen David Broome, Anneli Drummond-Hay en voor 99 percent Har vey Smith uit Engeland. Hans Günther Winkler, Hartwig Steenken, Gerd Wilt- fang, Hauke Schmid, Willibert Mehlkopf en naar alle waarschijnlijkheid Alwin (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM Sinds enkele jaren was het binnen de Nederlandse Basketball Bond (NBB) toegestaan, om als club re clame te voeren in de vorm van het dra gen van een firmanaam op het trainings pak. Vele verenigingen maakten gebrnik van die mogelijkheid, ten eerste verkreeg men zodoende een uniformiteit in kleding en de vergoeding die men kreeg van de be treffende firma was een prettig extraatje voor de clubkas. Ploegen als Rotterdam Zuid, Blue Stars en Flamingo's droegen in het verleden bijvoorbeeld de naam van een firma en men stelde dan ook dat deze clubs gesponsord werden. Wat dat precies inhield wist men niet, maar gesteld werd dat spelers van de betreffende club be taald werden. Dat „betaald worden" was een zwaar woord in de basketbalwereld. Maar al te graag keek men naar andere Westeuropese landen als Italië, Spanje en België waar het semi-professionalisme welig tierde. In Italië en België was een levendige handel in Amerikaanse spelers, en om deze dure jongens aan te trekken moest men met vele lires respectievelijk frankskes zwaaien. In deze landen konden de ver enigingen zich bedienen van het „ver kopen van hun clubshirt" en „het verkopen van hun clubnaam". Een firma kon zijn naam geven aan een basketbalploeg en dan uitkomen in de nationale competitie. In Italië waren en zijn de twaalf ploegen uitkomend in de eerste divisie alle fa- brieksploegen, te vergelijken met de wielerwereld. In België vond men in eer ste instantie een andere, zeer slinkse weg. Men paste de naam van de vereniging ge woonweg aan (voorbeelden: Antwerpse werd Antwerpse FORD. De letters FORD stonden dan voor Fysieke Ontspanning Raad en Daad; Racing Mechelen werd zo Racing BELL waarbij BELL stond voor Basketbal En Lichaamlijke Lenigheid). Erg gezocht dus, maar geaccepteerd door de Koninklijke Basketbal Bond. Doel van het binnenhalen van geld in de basketbalsport wa» het op een hoger niveau brengen van de sport op zich. Door geld verkreeg men meer faciliteiten, men kon betaalde en goede trainers in dienst nemen, buitenlandse spelers konden wor den aangetrokken, spelers konden worden betaald en dergelijke. Dit alles met het doel om het spel zo attractief mogelijk te maken, waardoor dan meer betalende toe schouwers konden komen, waardoor meer geld.enz. In Nederlandse basketbalkringen wilde men graag overgaan tot deze wijze van sponsoring. De toch al niet zo bijster flo rerende basketbalwereld kon dan door het aantrekken van harde guldens wat meer omhoogkomen en zodoende een behoorlijke plaats innemen op de nationale sportlad- der. Medio juni werd dan tijdens een Buiten gewoon Algemene Jaarvergadering beslo ten om „het voeren van reclame op shirts toe te staan", terwijl ook het wijzigen van de clubnaam legaal gesteld werd. Dit alles er dan nog een budget voor de reclame actie bij basketbalclub X?" TON BOOT steunpilaar had grote consequenties voor zowel de NBB als voor de betrokken verenigingen. Diverse zaken moesten terdege geregle menteerd worden en intern, dat wil zeg gen bij de clubs ging men zich beraden hoe men het bedrijfsleven het best kon benaderen. Wat men te bieden had was duidelijk, de brede geshirte borstkassen van de spelers of het aannemen van de firmanaam en onder die naam te gaan spelen. Over welke bedragen gesproken werd was vaag, hoe hoog kon men gaan, wat was redelijk? 3.000 gulden? 20.000 gul den, 100.000 gulden. Het werd een spel van bieden en vooral van afwachten. Welke firma zou in de basketbalsport een juist reclame-object zien? Niemand wist het. Punt was ook dat de tijd van de beslissing van ja het mag nu ongelukkig viel. In „Basketball", het officieel orgaan van de NBB, liet Fla mingo's aanvoerder Frank Kales zich als volgt uit; „Er zal een behoorlijke tijd over heen gaan voordat men van een echt ge sponsorde ploeg kan spreken, dit komt dan omdat als er in juni ja gezegd wordt men midden in het boekjaar van welke onderneming dan ook valt, en wie heeft Het was dus afwachten welke clubs zich b(j het begin van het nieuwe seizoen zou den presenteren in de nieuwe vorm. Nie mand wist iets, er waren gissingen, be stuursleden waren de hele zomer druk in de weer, maar echte resultaten waren in basketbalkringen nog niet bekend. Blue Stars Amsterdam maakte daar af gelopen week een eind aan. Teammanager Jaap Jansen: „We zijn erg blij met dit besluit. We hebben er een zomer lang voor gewerkt. Je probeert zo veel mogelijk bedrijven te interesseren, velen zeggen direct neen, anderen houden aan. Bij FIAT was het zo, dat we snel moesten kiezen, dat hebben we gedaan Het bedrag waarvoor we nu worden ge sponsord is niet hoog, maar ongeveer wat we hadden gedacht. Wat we nu met die guldens gaan doen? We gaan de spelers een soort van contract geven en dan gaan we van die financiële armslag „iets doen' Ik denk niet meteen aan spelersbetaling maar meer in de vorm van betere kleding (die komt trouwens voor ons uit Italië) betere begeleiding, betere reismogelijk heden en nu kunnen we de ploeg ook eens een reisje aanbieden". Vraag: Gezien het feit dat de NBB heeft gesteld dat een contract moet worden aan gegaan voor een drietal jaren, bestaat dan niet de mogelijkheid dat over twee jaar FIAT Stars geen goede spelers meer heeft. Ik denk aan het feit dat bijvoorbeeld Hans Perrier dan 37 jaar is en Ton Boot en Cees Smit beiden 33 jaar? Jansen: „Daar is aan gedacht, een groot gedeelte van de pot gaan wij ook besteden aan de jeugd. Ik denk nu reeds aan bij voorbeeld zaterdagochtend jeugdinstuiven, net zoals Ajax dat deed, iedereen uitnodi gen en goeie krachten eruit pikken om die dan een opleiding te geven. Ook is het niet onmogelijk dat andere talentrijke spelers zich aangetrokken voelen tot het spelen bi; ons, vanwege de nodige faciliteiten. On danks het feit dat de NBB een overschrij vingsregeling van twee jaar heeft gesteld zie ik dat ook als mogelijkheid voor wat betreft opvolging". Vraag: Ondergaat het oude Blue Stars nu nog wijzigingen wat betreft spelers, coaches etc.? Jansen: „Kijk, Ton Boot gaat nu alleen de trainingen doen, in de per soon van oud-international Henk van der Broek hebben we, dachten we, een goede coach gevonden. Dat is een verschil met verleden jaar toen Boot beide zaken op zieh nam. Daarnaast zal de spelerskern worden uitgebreid met de oud-Suvrikri- speler Vespa Emanuelson, zodat wij nu het seizoen ingaan met een team van zeven volwaardige spelers". Tot zover Jaap Jansen, manager van Fiat Stars, de eerste Nederlandse basket balploeg waarbij de spelers gaan spelen onder de naam van een commerciële in stelling en op hun shirt dezelfde naam zullen dragen. Welke clubs volgen Schockemöhle uit West-Duitsland, Nelson en Helio Pesson, Lucia Faria uit Brazi lië, Barbara Simpson uit Canada, Ber nard Geneste en Guy Lefrant uit Frank rijk. Er zijn ditmaal niet minder dan vijf tien nationaliteiten in Rotterdam verte genwoordigd, waarbij ook de sterke Pool se equipe. Aan de landenwedstrijd nemen tien landen deel een meer dan tij dens het Europees kampioenschap in 1967. Deze landenstrijd, die op zaterdagmiddag wordt gehouden is vooral belangrijk voor de President's cup, de prijs voor de equi pe die het officieuze wereldkampioen schap behaalt. Duitsland en Engeland zul len daar beide scherp voor rijden. Het grote spektakelstuk is de grote prijs van de stad Rotterdam, waarvoor dit jaar aan prijzengeld niet minder dan 15.000 beschikbaar is. Aanzienlijk meer dan de 4800 van vorig jaar. Aan deze grote prijs zullen slechts de topruiters deelnemen, want donderdag en vrijdag zijn de selec tiewedstrijden, zodat zondagmiddag al leen de allerbeste het parcours zullen betreden. Het parcours voor deze wedstrijd zal ook overeenkomstig zwaar worden ge bouwd. De winnaar van het vorig jaar, Harry Wouters van den Oudeweyer zal in ieder geval niet deelnemen. Hij kwam dinsdag in zijn huis in Eist zo ongelukkig ten val, dat bij z.'n enkel brak. Toch zul len niet alleen de topruiters in Rotter dam aantreden. „We hebben eigenlijk twee lijnen in ons programma", deelde de heer Choufour mee. „Het spektakel voor de toeschouwers met de topruiters, maar ook de sportieve genoegens voor de iets mindere ruiters, want we willen ook graag dat deze mensen naar Rotterdam komen". Het onderdeel dressur is in Rotterdam weer sterk bezet. Favorieten zijn de Europese kampioene Liselott Linsenhoff, Kurt Capellman en de heer en mevrouw Theodorescu uit West-Duitsland, Lorna Johnstone uit Engeland en mevrouw Be- nedictus-Lieftinck uit Nederland. (Van onze sportredactie) HAARLEM Er heerst rond de pro fessionele wielerploeg van Willem II- Gazelle grote bedrijvigheid. Dinsdag zal worden beslist over het al of niet door gaan van de sponsoring. Nadat er geen nieuwe wereldtitel op de weg door een renner van Willem II in de wacht werd gesleept is het voortbestaan van de équipe zeer wankel geworden. Er worden nu uiterste pogingen in het werk gesteld om een of meer nieuwe vedetten uit het buitenland en met name België aan te trekken. Dit weekeinde wordt er nog druk on derhandeld. Men had met name Jempi Monseré, de nieuwe wereldkampioen, wil len contracteren, maar de Belg heeft in tussen al getekend voor het Italiaanse merk Salvarani, nadat hij eerder zijn woord gegeven had aan Mars-Flandria. In België heeft de onverwachte verande ring van de nieuwe wereldkampioen veel opschudding verwekt. Men mag aannemen, dat Willem II- Gazelle nog probeert Van Springel en als men een wielervedette kan contrac teren. Lukt dat niet dan stopt men. Ploeg leider Ton Vissers had gisteren een be spreking met Gazelle-directeur W. Breu- kink over de kwestie. Zoals men weet is de animo bij Gazelle sterk gedaald, nadat Wagtmans in de Tour onvriende lijke dingen zei over de fiets, waarop hij reed. Gazelle wil echter wel doorgaan. Eef Dolman, één van de Willem II- rijders, die het niet goed met Wagtmans kon vinden, heeft gisteren een contract getekend met Mars-Flandria. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De eerste geschorste speler in het betaalde voetbal is er: Wim van Baarle van Hermes DVS speelde vorige week in de bekerwedstrijd tegen FC Twente voor eigen rechter en kreeg gisteravond de rekening gepresenteerd: twee weken geschorst.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11