IJmuider Courant IffifösS&HP UI If ■BHB s«fpi^*tii IM i ëm 2» Meer op 't spel Nieuw leven Fijne knullen Klassenstelsel Zware jongens v- ,'¥W.vj ^>NS MILITAIR tuchtrecht is ten dele verouderd en moet op de helling. De commis- sie-Lagerwerff heeft de materie bestudeerd en medio juli geadvi seerd tot ingrijpende wijzigingen. Een van haar suggesties is: af schaffing van de tuchtklas in de „beruchte strafkolonie" Nieuwer- sluis. Maar overste A. D. Bos, commandant van het „Depot voor Discipline" te Nieuwersluis, is het daarmee niet eens. Op deze pa gina vertelt hij waarom die tucht klas zijns inziens onmisbaar is. Commandant overste Bos, met „pedagogisch kleinvee": Doodzonde, als die tuchtschool zou verdwijnenLinks: het hoofdgebouw van Nieuwersluis (Van een onzer verslaggevers) NIEUWERSLUIS is een even miniem als schilderachtig dorpje aan de onvolprezen Vecht. Een gat eigénlijk, maar dan wel een „gat" waar alles rust en vree ademt. Het enige mondaine vertier speelt zich af op de kabbelende Vechtstroom, die in dit seizoen druk bevaren wordt door allerlei jachten en an dere pleziervaartuigen. Maar overi gens kan men zich in dit pastorale dorpje nog in de vorige eeuw wanen. SCHIJN bedreigt echter. Want voor tallozen is de naam Nieuwersluis ver bonden met minder aangename herin neringen. Met keihard militarisme, ge traliede cellen en ongehoorde tucht. „Kadaver-discipline" beweren, vol af schuw, de meesten van hen die hier in de Koning Willem n-«azerne als militair een straf ondergaan hebben. En dat zijn er sinds 1946 vele duizen den geweest. MEESTAL wordt het „Depot voor Discipline" zoals de officiële benaming van deze „strafkolonie" is, verguisd, maar onlangs werd het bij monde van het C.H.U.-Kamerlid Kikkert gekarak teriseerd als een „vakantieoord waar de meeste gestraften niet meer van daan zouden willen". Dat verhaal is evenmin waar als de schimpende rod dels. Op het eerste gezicht krijgt de heer Kikkert gelijk. Hij is namelijk lid van de defensiecommissie in de Tweede Kamer en zag op een werk bezoek aan het Depot een bloemkwe kerij met weelderige flora, een eigen radio-omroep. een fraai voetbalterrein, en een verzameling kleinvee waar onder een bok en konijnen, die alle maal door gestraften „gerund" worden. Kamerlid Kikkert bedoelde waar schijnlijk, dat een veroordeelde beter af is in Nieuwersluis dan in een civiele gevangenis. En in dat geval had hij het gelijk aan zijn zijde. Want de cellen (de nieuwste lichtblauw geverfd zon der tralies maar met onbreekbaar glas) worden alleen gebruikt tussen tien uur en half zes 's nachts. Over dag zijn „de jongens" bezig. TIJDENS een wandeling over het complex met de commandant, de over ste A. D. Bos, komt een gestrafte met wat boterhammen voor de bok aan draven. „Overste, weet u waar de pin van de bok is?" vraagt hij. Natuurlijk weet de overste dat niet, maar hij in formeert vriendelijk naar de proble men van een bok zonder pin. „Kijk" verklaart hij later, „ik had hem ook kunnen vragen hoe hij het in zijn her sens haalt om mij naar die pin tevra- gen. Maar wat bereik je daarmee? Je hebt veel meer aan een gezonde aan pak dan van-dik-hout-zaagt-men-plan- ken. Wij zijD er om de jongens weer op het paard te helpen. Het gaat niet om die zestien maanden dienst, maar daarna volgen er nog veertig jaar voor zo'n jongen in de maatschappij. En daar moet-ie zich dan toch ook aange past gedragen, nietwaar?" EVEN LATER stappen we langs een paviljoen, waarvoor een groep.ie ge straften pauze houdt. „Orde", brult het „STRAFKAMP NIEUWERSLUIS" IS GEEN VAKANTIEKOLONIE" NkÉHi Twee gestraften in de stormpas. De overste zelf controleert hun tijden met de stopwatch. Zware oefenstof die door de meeste „klanten" echter niet als pesterij wordt ervaren paviljoenshoofd. Deze kreet is elders in het militaire leven vrijwel afge schaft, maar zij heeft hier kennelijk nog een functie. Meedraaien in het systeem is een remedie tegen ontwil- ligen, maar niet zonder tactvolle gees telijke begeleiding. „Die beestenboel bijvoorbeeld is „aangerukt" om jon gens, die het moeilijk*tpiet zichzelf heb. gelegenheid te bieden zich af te rea geren. En het helpt, volgens overste Bos, want de resultaten zijn goed. HET VOORSTEL van de commissie- Lagerwerff, die onlangs diverse her zieningen van het straf- en tuchtrecht bepleitte, om de straf- en tuchtklasse in het Depot af te schaffen, zit de overste niet lekker: „De resultaten zijn er te goed voor. Ik zou het doodzonde vinden als dat moest verdwijnen. Als de jongens van hier naar een onder deel gaan om een „nieuw leven" te be ginnen, krijgt de commandant van dat onderdeel een vragenlijstje van mij dat-ie moet invullen. Dan blijkt of de knul in kwestie geholpen is of dat het hier een schijnaanpassing was. In zeg maar negen van de tien gevallen blijkt dan dat alles weer op z'n pootjes te recht komt. Want wat blijven er an ders voor mogelijkheden over, om zulke jongens te resocialiseren? Ze mogen van mij de minimumstraf ge rust terugbrengen van drie op twee maanden. In die tijd moet het ook lukken ze tot andere gedachten te brengen. „Die jongens komen hier overigens niet voor „nop". Ze hebben een straf lijst zo groot als morgen de hele dag. Zij komen hier pas terecht als de hoog ste commandant van hun onderdeel de zaak voor de krijgsraad gooit en dan hebben ze al heel wat kansen ver speeld. Die geldboetes, zoals de com- missie-Lagerwerff voorstelt is ook niets nieuws. Dat gebeu.al, want de jongens verdienen immers veel meer dan vroeger „OVERIGENS wordt er van de straf - en tuchtklasse weinig gebruik ge maakt. Op dit moment zit er niemand meer. De laatste vertrok enkele we ken geleden en het is nog niet bekend wanneer de volgende klant komt. De andere afdeling, de gevangenen (die overdag ook in touw zijn), telt onge veer vijfendertig man. Misschien is de commissie-Lagerwerff van dit matige gebruik uitgegaan. De zeef om er te komen heeft kleine gaatjes. De de linquent moet verschillende malen te gen de krijgstucht gezondigd hebben. Alleen als er geen houder, meer aan is, brengt Nieuwersluis dan uitkomst." „Ik ben overigens enorm benieuwd hoe de Kamer op de eventuele af schaffing zal reageren. De defensie commissie is hier geweest. Ze zullen het wel verdedigen", meent overste Bos. ELKE DONDERDAG komt de De- potraad bijeen .Dan gaan de pavil- joenshoofden, de dokter, de officier van sociale diensten de geestelijke en de psychiater praten over „de jon gens". Over de beste wiize om hen te benaderen. Er wordi een conclusie ge trokken en een lijn uitgestippeld. Iedereen kent het levensverhaal van de gestrafte in kwestie. Zijn achter gronden worden uitgeplozen, want er moet een eden zijn waarom hij aan passingsmoeilijkheden heeft. „Meestal zijn het fijne knullen, maar wel: met gebruiksaanwijzing. Ze heb ben alleen bij hun onderdeel wat ge rotzooid en dat is soms niet eens on begrijpelijk" aldus de èommandant. OVERSTE BOS doet zijn werk met plezier. Hij is een rijzig man, een vlot prater, vriendelijk, maar waag het niet de spot met hem te drijven. Drie jaar geleden werd hij aangesteld als com mandant van het Depot. Keek het eerst een half jaar aan an instrueerde toen zijn personeel, hoe de gestraften te behandelen en bezig te houden. Vooral dat laatste vindt hij erg be langrijk. Met genoegen besteedt hij „de jongens" uit aan een of andere instantie om klussen te klaren: „Vaak gaan ze op .work-parties" het bos in!" HET ONDERHOUD van het complex is ook voor rekening van „de knul len". De sportbeoefening krijgt vooral de nadruk. Elke dag moeten ze er een paar uur aan geloven. Marcheren, zwemmen, roeien, exercities, de storm baan, hét is allemaal vaste prik. Dat geldt voor de gevangenen en voor de straf- en tuchtklassers. De laatste categorie is verdeeld in drie klassen. De gestrafte komt binnen in de eerste klas en slaapt in de cel. Na een maand wordt hij „tweedeklasser" en gaat zijn celdeur niet meer op slot. De derde klasser verblijft in de zogeheten bun galow, wat ongeveer een normale sol- datenkamer is Hij krijgt meer facili teiten en kan 's avonds in de kantine van het personeel gewoon een pilsje komen drinken. De straf- en tucht klassers worden streng gescheiden van klanten met militaire detentie of hech tenis. „Ik heb er geen behoefte aan de jongen, die het alleen maar' een beetje moeilijk heeft in dienst, te laten be- invloeden door lui. die een misdrijf hebben gepleegd" zegt overste Bos. DE GEVANGENEN zijn inderdaad dieven, verkrachters of vechtersbazen, echter nooit met een langere straf dan een jaar. Het beroepspersoneel in Nieuwersluis heeft ook geen opleiding gehad in het gevangeniswezen. Overste Bos: „Dat moet ik ook met. Ik heb geprobeerd om het personeel te door dringen van de gedachte dat het be langrijker is, door gesprekken de jon gen te helpen dan bewakertje te spe len. Over het personeel wordt ook zo veel onzin verteld. Vroeger was het met de tucht en discipline gosjemeine óók heel anders. Natuurlijk worden er ook nu fouten gemaakt, maar vergeet niet dat het moeilijk werk is. Sommi gen jongens zijn erop uit, het bloed onder je nagels vandaan te zuigen." HET GEBEURT wel dat een tucht- klasser aan het eind van zijn straftijd vraagt, de rest van zijn diensttijd als dienstplichtige in het depot te mogen slijten. „Daar heb je het al" zegt over ste Bos. „Dan willen ze hier blijven, zeggen ze, omdat ze hier precies weten waar ze aan toe zijn. De onstabiele figuren willen beschermd blijven. Ze hebben gemerkt hoe lekker het loopt, als ze mee moeten draaien. Laatst stond er op een zondagmorgen een kerel in zijn burgerkloffie bij mij op de stoep, die ik eerst niet eens her kende, maar hij had hier eens gezeten. Hij had nu een goede baan als ver tegenwoordiger en ik moest eens ko men buurten, zei-die. Dat maak je ook mee." OP HET OOG is de twijfel van de overste over het voorstel van de commissie-Lagerwerff gerechtvaar digd. Het regime is gewijzigd en de lastige militair draait hier meestal heelemaal bij, dank zij een harde maar menselijke methode. Het woord tuchthuis is te zwaar voor het instituut, vindt vverste Bos. Hij heeft een andere naam bedacht- „hard camp". „Dat komt dichter bij de waarheid" meen1 hij. En in ieder geval klinkt het wat vriendelijker..»

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13