Westduitse staatssecretaris dr. G. Hartkopf: RIJN IN VIJF JAAR BIOLOGISCH ZUIVER DANSLES Van maandag af verboden Damslapen verleden wordt tijd Student ging getuige te lijf I Artibus-docent bedankt liever Blauwzuur ontsnaot uit tank Op een eenhoorn Onderwijs wil spelling drastisch wijzigen Baby overleden na injectie Ziekenhuizen middelgrote werkgevers Danscentrum „Griek" Vrouw steekt huis in brand Weer Romeinse altaren gevonden Mislukte overval op uitzendbureau ASVA mag in aula voor avond over Indonesië Arrestaties wegens drugbezit NOTA AAN MINISTER DR. J. A. M. MULLINK IN DEN HAAG: Groningen en Drente drie uur zonder stroom VERBOD DICHTER BIJ DE DIEREN ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1970 2 BILTHOVEN Langs de Rijn, van het Bodenmeer tot aan de monding, zullen in de komende jaren zoveel zuiveringsinstallaties worden gebouwd, dat de problemen van de biologische vervuiling van het Rijnwater hopelijk jinnen vier tot vijf jaar opgelost zullen zijn. Dit heeft de Westduitse staats secretaris van Binnenlandse Zaken, dr. G. Hartkopf, vrijdagmiddag in Bilthoven meegedeeld aan het slot van een werkbezoek aan Nederland. Gevecht in rechtszaal aai— HHH Bij Staatsmijnen Er woont een eenhoorn in Westzaan die denkt dat eenhoorns niet bestaan. Het dier gelooft uit dezen hoofde niet in zichzelf en zijn verloofde. Zo sterven met of zonder bruid de eenhoorns als alleenhoorns uit. Trijntje Fop Centrale Verwarming Thermo Techniek Tensen De heer Hartkopf heeft donderdag en vrijdag besprekingen gevoerd met minister Bakker van Verkeer en Waterstaat en staatssecretaris dr. Kruisinga van Sociale Zaken en Volksgezondheid. In het kader van de geregelde Duits-Nederlandse con tacten over het milieubeheer is gesproken over bestrijding van de geluidshinder, lucht- en waterverontreiniging, de verontreiniging van de Rijn en de Eems-Dollart- problematiek. DR. R. KRUISINGA LEIDEN Archeologen van het Rijks museum van Oudheden in Leiden heb ben vrijdag in de Oosterschelde ter hoog te van de Colijnsplaat opnieuw altaren opgevist die gewijd waren aan de Ro meinse vruchtbaarheidsgodin Nehalennia. Deze keer betrof het twee altaren, waar van één in stukken en niet compleet. Daarnaast werd een grote zuil naar bo ven gehaald. Dit is eens te meer een bewijs dat op deze plaats, ongeveer 1800 jaar geleden, een tempel heeft gestaan gewijd aan Nehalennia. De afgelopen weken heeft men al meer altaren op deze plaats gevonden. Ten aanzien van de Eems-Dollardelta is overeenstemming bereikt over de voorwaarden die in acht moeten worden genomen als er een pijpleiding wordt aangelegd voor de afvoer van industri eel afvalwater uit Oost-Groningen (stro karton- en aardappelmeelindustrie)Het zelfreinigend vermogen van de Eems- Dollart zal in geen geval mogen wonden overschreden. Deskundigen uit Neder land en de Bondsrepubliek zullen dit vaststellen. De experts komen op 3 sep tember al weer bijeen om de afspraak nader uit te werken. Verder is bepaald, dat de Nederlandse en Duitse gebieden die aan de Eems-Dollartmonding gren zen in het bijzonder de recreatiege bieden en de badstranden geen nade lige gevolgen van de afvalwaterlozing mogen ondervinden. Staatssecretaris Kruisinga zei desgevraagd, dat de plan nen voor de aanleg van een pijpleiding alleen zullen worden uitgevoerd als aan de gestelde voorwaarden kan worden voldaan en dat zonodig een voorreini- gingsinstallatie zal worden gebouwd. Wat de luchtverontreiniging betreft is afgesproken, dat Nederland en de Bonds republiek zullen samenwerken bij het ontwikkelen van methoden om veront reinigingen op te sporen en van (auto matische) meetmethodieken. Een daar toe gevormde werkgroep komt op 10 sep tember bijeen in het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven. Er heb ben onder meer vertegenwoordigers zit ting in van het KNMI, TNO, Rijnmond ADVERTENTIE MWWWWIMWWWWVWWWIAAAAfWWIAAMWWWWMIWtAMWIilAAAAAMWWIIIAAfWWIMWWWWIMWWWWMfWWIlWVIMIflAMfWIfWWWWWWWM Dat is deelnemen aan een „fijne" dansgroep waar je de standaard en Zuidamerikaanse dansen op een on gedwongen manier leert op muziek die „in" is. Deelnemer zijn aan een onzer danslesclubs betekent, dat je direct het prettige gevoel krijgt „er bij" te horen! Vanaf a.s. maandag is er dagelijks gelegenheid om je op te geven voor zo'n club! Natuurlijk stellen wij de groepen samen volgens je eigen leeftijd! Daarnaast zijn er ook leuke clubs voor „ouderen" en gehuwden! ZIJLWEG 49, HAARLEM, TELEFOON 32 69 06. WWMWWWAAWIMIAIMIAAIWIWIRIUIAIUUIfUWMyiRlUyMMMWUIfUMyMIAIMIWAIWUIRIWWIAAfMIIMIIIIWWIlWWWIAAWAAAAfUUW» (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het openlucht „Dam-logement" in het hart van Amsterdam gaat maandagavond om zes uur dicht. Van dat ogenblik af is slapen op de Dam en in straten, portieken, galerijen en stegen in de buurt verboden. Zitten en staan op de treden van het nationale monument blijft toegestaan. Elders in de stad is slapen in de openlucht niet verboden. Met de C.P.N.-wethouder voor Jeugdza ken A. A. Verhey aan zijn zijde maakte burgemeester dr. I. Samkalden het ver bod gisteravond openbaar. Met stencils in het Nederlands, Frans, Duits en Engels worden de jongelui ingelicht. In ruime op laag worden de stencils onder meer rond gedeeld onder het jeugdige volk dat thans nog de nacht slapend op of in de omge ving van de Dam in de openlucht door brengt. Het gemeentebestuur zegt zijn beleid ten aanzien van het jeugdtoerisme niet te willen veranderen. Het wil echter voorko men dat bevordering van het jeugdtoe risme leidt tot toestanden die men de laatste twee jaar op de Dam heeft zien ontstaan. Van omwonenden en van bedrijven rond om de Dam zijn, vooral de laatste we ken, tientallen klachten bij het gemeen- AMSTERDAM. Twee ongeveer 20- jarige mannen hebben vrijdagmiddag een overval gepleegd op het uitzendbureau AWB in de Sinjeur Semeynstraat in Am sterdam-West. De daders die Duits spra ken zijn zonder buit ontkomen. Volgens de politie had het bureau, dat is geves tigd in een woning op de zesde etage, ruim 10.000 voor uitbetaling van lonen in huis. De directeur, de 37-jarige J. Brandt, werd door de overvallers van achteren neergeslagen en liep een bloe dende hoofdwond op De mannen kwamen tegen half twee aan de deur om werk vragen. Zij wer den te woord gestaan door de heer Brandt die hen verwees naar een ander uitzend bureau. Toen hij zich omdraaide om in zijn kantoortje het adres op te zoeken, kreeg hij plotseling drie slagen op het hoofd. Het geschreeuw van de heer Brandt alarmeerde zijn 38-jarige medewerker. Toen deze verscheen namen de overval lers de vlucht. Zij renden de trappen af •n verdwenen vermoedelijk in een auto. tebestuur binnengekomen over het gedrag van de jongelui die uit binnen- en bui tenland komen. In een toelichting op het verbod schrij ven burgemeester en wethouders van Am sterdam: „De gevolgen (van het in toe nemende mate in gebruik raken van de Dam als slaapplaats) waren niet slechts ernstige verontreiniging van de Dam en de omgeving, maar ook hinder voor het voetgangersverkeer en verstoring van de nachtelijke rust. Geleidelijk is de groep van Damslapers gegroeid, waardoor de bezwaren ernstiger werden en nieuwe be zwaren rezen." Onder meer werd er op grote schaal gebedeld en ruiten van win kels ingegooid. Het aantal aangiften van winkeldief stallen, diefstallen uit auto's, straatroof en zakkenrollerij is de laatste weken in vergelijking mef dezelfde periode in vo rige jaren ongeveer verdubbeld. De han del in drugs bij de Dam is zeer levendig, aldus B. en W. en het RIV. Coördinator aan Nederland se zijde is dr. J. Spaander, directeur-ge neraal van het RIV. Over de Rijn zei dr. Hartkopf nog, dat de Duitse regering volgende maand zal spreken over een eventueel verbod op of een beperking van het lozen van bestrij dingsmiddelen in het Rijnwater. Een probleem dat niet zo snel kan worden opgelost noemde hij dat van de zware metalen in de Rijn. Aan een oplossing wordt echter gewerkt door een Neder lands-Duitse werkgroep. Een ander ge zamenlijk project is de planning van de drinkwatervoorziening. Andere punten van het gesprek waren: De ontwikkeling van biologische in dicatoren voor de verontreiniging van het water en het optreden van ziek ten onder bepaalde milieuomstandig heden. De schadelijkheid van lood in benzi ne. Een te ondernemen poging van Ne derland en Duitsland Frankrijk te weerhouden kalizouten te lozen in de Rijn. De twee landen zullen gegevens uit wisselen over de lozing yan schade lijke stoffen in de Noordzee. Verder werd opgemerkt dat autowrak ken geen probleem meer vormen. In stallaties voor vernietiging ervan leveren winst op. Een dergelijke installatie zal in het Nederland-Duitse grensgebied wonden gebouwd. DEN BOSCH. Donderdagmiddag heeft zich in de zittingszaal van de recht bank in Den Bosch een vechtpartij voor gedaan tussen een verdachte en een ge tuige. Daarbij werd een parketwacht te gen de grond geslagen. Een 20-jarige student uit Eindhoven stond terecht omdat hij tijdens de taxi staking in Eindhoven op 30 mei het pu bliek had opgeruid om agenten uit hun auto's te halen. Ook had hij politieauto's beschadigd door er met stenen naar te gooien. De student die alles ontkende, is al meermalen wegens opruiende activitei ten veroordeeld. Twee taxichauffeurs verklaarden dat de student wel degelijk de mensen had opgehitst en met stenen naar de politie auto's had gegooid. De student sprong daarop op één der chauffeurs af, schold hem uit voor schoft", deelde enkele klappen uit en sloeg een toegeschoten parketwacht te gen de grond. Na het incident bood de student excu ses aan. De president noemde zijn hou ding een schandaal en een duidelijk be wijs van zijn verkeerde mentaliteit. De officier van Justitie eiste zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaar delijk, waarbij hij het incident niet mee rekende. Vonnis op 3 september. v.v v V--x- -. Een 55-jarige prostituée heeft gister middag in Arnhem haar huis in de Rappardstraat in brand gestoken. De woning brandde geheel uit. Tijdens de brand hield zij zich bij buren ver borgen. Later is zij naar een zieken huis gebracht. Een half uur voordat de brand uitbrak had de politie al getracht haar te kalmeren nadat zij een bloempot het raam had uitge gooid. Op de foto: de brandweer blust het vuur. UTRECHT. De heer R. van Houdt uit Amersfoort, die door het bestuur van de akademie voor beeldende kunsten Arti- bus in Utrecht was benoemd tot docent, heeft donderdagavond voor de functie be dankt. De heer Van Houdt zou tekenles sen gaan geven. Hij nam zijn besluit na dat hij op de hoogte was gesteld van de situatie op de akademie. Zoals bekend heeft het bestuur van Artibus onlangs zeven tijdelijke docenten die sympathiseerden met de studenten die actie voeren voor een democratisering van de akademie, ontslagen. Dat gebeurde kort nadat ook 22 studenten de toegang tot Ar tibus was ontzegd. Argument voor het ontslag was de vermindering van het aan tal studenten. Later bleek echter, dat voor enkele opengevallen plaatsen toch nieuwe leraren werden aangesteld. De heer Van Houdt heeft laten weten, dat hij geen „on derkruiper" wil zijn. GELEEN. Een giftige wolk blauw zuur (cyaanwaterstof) is gisteren ontsnapt uit een tank op het chemische complex van Staatsmijnen bij Geleen toen het dak van de tank afvloog door te hoge druk. Enkele personen die in de buurt waren en door het gif werden getroffen werden direct medisch onderzocht. Zij bleken geen nadelige gevolgen van de chemische stof te hebben ondervonden. Onmiddellijk na het ongeval werd groot alarm geslagen. Onderzoek wees echter al spoedig uit dat het gehalte cyaanwa terstof tamelijk gering was, zodat het alarm spoedig werd ingetrokken. Even wel is uit veilighe;dso ver wegingen beslo ten besmeurde gewassen op een terrein van acht hectare te vernietigen. De boe ren worden schadeloos gesteld. AMSTERDAM. Het presidium van de universiteit van Amsterdam heeft de ASVA toestemming verleend de aula te gebruiken voor de Indonesië-avond op 28 augustus. Onder meer zal de figuur van president Soeharto worden besproken. Het presidium is van mening, dat de sprekers die zijn uitgenodigd een even wichtige representatie vormen van zeer uiteenlopende opvattingen. Bij het aantal sprekers dat heeft toegezegd is dat wat minder het geval, maar niet in die mate, dat dit voor het presidium aanleiding vormt toestemming te weigeren. AMSTERDAM. Wegens bezit van verdovende middelen is vrijdagochtend in een gekraakt pand in de Amsterdamse Jordaan een 23-iarige student gearres teerd. Hij had bijna een kilo hasjiesj bij zich. Bij een espressobar op de Oude Zijds Voorburgwal zijn om dezelfde reden vier buitenlanders en een Amsterdammer aan gehouden. DEN HAAG Vier organisaties hebben een nota over de vereenvoudiging van de spelling gezonden aan de minister van Onderwijs en Wetenschappen. De nota is op gesteld naar aanleiding van de „Eindvoorstellen van de Nederlands-Belgische com missie voor de spelling van bastaardwoorden". De organisaties komen met aanvul lende voorstellen, die sterk tijdbesparend kunnen werken bjj het taalonderwijs op de scholen. De vier organisaties zijn de Algemene Nederlandse Onderwijs Federatie, de Vereniging van Leraren in Levende Talen, de Vereniging voor Onderwijs in het Nederlands en de Vereniging voor Wetenschappelijke Spelling. De aanvullende Voorstellen betreffen allereerst de spelling van woorden als „paus" naast „kous". Bepleit wordt voortr aan „au" te gebruiken. Een teken wordt voorgesteld voor de klank die afwisselend met „ei" en „ij" wordt aangeduid. De voor keur gaat uit naar „ij". Verder wordt een vereenvoudiging van de werkwoordsvor men bepleit, in die zin dat een „t" ge schreven wordt waar hij gehoord wordt. Dus naast „hij hoort" ook „hij wort". De vier organisaties hebben de eind- (Van onze correspondent) BUSSUM. Een te grote dosering het vijfvoudige van een medicijn, heeft in het Majella-ziekenhuis in Bus sum de dood tot gevolg gehad van de enkele dagen oude baby Richard de Leeuw. De baby die een ernstige hart afwijking had, werd de dodelijke injectie toegediend door een leerling-verpleeg ster. Zij had een hoeveelheid milliliter verwisseld voor milligram. De leerling-verpleegster kreeg giste ren om acht uur ze was juist haar dag taak begonnen, opdracht zoals was voor geschreven door de fardioloog, de baby een injectie te geven met cedilanide. Zij begreep dat er een milligram-dosering moest worden toegepast. Kort na de in jectie werd de fatale vergissing ontdekt. Hulp baatte niet. Patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust, die sectie heeft verricht, constateerde een ernstige hartafwijking. De kleine zou vermoedelijk slechts korte tijd in le ven zijn gebleven De directeur-geneesheer, dr. J. Coe- bergh verklaarde ons dat de mondelinge instructie, die gebruikelijk is in vele zie kenhuizen, reeds op de helling stond. In versnelde mate zal nu gewerkt worden aan een nóg betere uitsluitend schrifte lijke begeleiding bij het toepassen van medicamenten. DEN HAAG. „De ziekenhuizen zijn zich steeds meer aan het inleven in de rol van middelgrote werkgever. In de medische en gezondheidsdiensten zijn in Nederland ongeveer 156.000 mensen werkzaam, van wie 87.000 in de alge mene en categoriale ziekenhuizen sa men. Ook binnen de ziekenhuizen heeft zich een verandering van activiteiten voltrokken, waarbij de nadruk is ko men te liggen op diagnostiek en behan deling, in toenemende mate zelfs tot een aanzet van behandeling. Dit heeft ook gevolgen voor het personeel en het voor de opleidingen". Aldus de medisch directeur van het zie kenhuis van den H. Joannes de Deo, dr. J. A. M. Mullink in Den Haag bij de opening van het opleidingsinstituut Westeinde Ziekenhuis door mr. W. A. Schouten, vice-voorzitter van het stich- tingbestuur van het ziekenhuis. „Wij dienen ons te richten naar korte brede basisopleidingen. Na de basisop leiding moeten praktijkgerichte specia liseringen volgen. Voor de opleiding van verplegenden lijkt de tijd rijp de leeftijd van 17% jaar te laten verval len", aldus dr. Mullink. „Na de vooropleiding is men in de regel pas 16 jaar. Velen die daarna moeten wachten tot ze de nu geldende leeftijds grens hebben bereikt, gaan voor de verpleging verloren. Nagegaan moet worden of het haalbaar is scholen voor gezondheidszorg op te richten, aanslui tend aan het voortgezet (mavo)-onder wijs", zo stelde dr. Mullink voor. Over wogen zou ook kunnen worden of van de verpleegkunde „in volle omvang" meer taken af te splitsen zijn, waarvoor dan nieuwe beroepen gecreëerd zou den kunnen worden. Voor de beroepen van fysiotherapeut en verpleegkundige zou overwogen kun nen worden een gezamenlijke korte ba sisopleiding in een school voor gezond heidszorg te organiseren, besloten met een erkend diploma en gevolgd door aansluitende specialisering, aldus dr. Mullink. Een systeem waarbij de op leiding in korte etappes wordt verdeeld biedt volgens hem vele voordelen. Een oplossing van de spanning tussen aanbod van en vraag naar gezond heidsdiensten door middel van een dienstplicht wijst dr. Mullink onvoor waardelijk van de hand: „De gezond heidszorg is gekenmerkt door een hoge beroeps-motivatie. Aan gedwongen me dewerkers hebben wij geen behoefte", zo stelt hij. Wel acht hij het wenselijk het verpleegkundig beroep aantrekke lijker te maken voor jongens. voorstellen van de Nederlands-Belgische commissie voor de spelling van de bas taardwoorden vooral op hun didactische mérites beoordeeld, waarbij de leerbaar heid van de spelling domineerde. De ge hele Nederlandse bevolking is bij zuiver onderwijskundige beslissingen gebaat. Bij het basisonderwijs, doch niet minder bij het voortgezet onderwijs, wordt ontstellend veel tijd besteed aan onderwijs in zuiver schrijven: de schattingen lopen tot 80 per cent van de tijd, die voor het moedertaal onderwijs beschikbaar is. Bij het voortgezet onderwijs wordt ge zien de situatie in het buitenland, onver antwoord weinig lesuren Nederlands onderwezen, waarvan dan minimaal 20 tot 25 percent moet worden gebruikt om de spelling aan te leren. Ook democratisering van het onderwijs vergt een fundamentele verandering van het taalonderwijs. Meer en meer breekt het inzicht baan, dat spellingsonderwijs quasi taalonderwijs is. De leerlingen moe ten onderwezen en getraind worden in taalgebruik. Pogingen om taalachterstand en taalarmoede te bestrijden moeten met name in de lesuren Nederlands worden ondernomen, aldus de vier organisaties. Eén ervan, de Vereniging voor Onderwijs in het Nederlands, meent, dat deze po gingen ook in de andere lessen dienen te worden ondernomen. Opgemerkt wordt nog, dat taalachterstand en taalarmoede aanwijsbare oorzaken zijn van het vroeg tijdig falen van veel leerlingen. De organisaties schrijven naar aanlei ding van ervaring en studie, dat spellings vereenvoudiging vermoedelijk behoort tot de snelwerkende en eenvoudige therapieën ter bevordering van de democratisering van het onderwijs, een zaak, die een hoge prioriteit heeft. GRONINGEN De provincies Gronin gen en Drente hebben vrijdag drie uur zonder stroom gezeten wegen: kortslui ting in de elektriciteitscentrale van bei de provincies. De kortsluiting was zo he vig dat het landelijk koppelnet niet kon worden ingeschakeld. Het verkeer werd in verscheidene plaatsen ontwricht doordat verkeerslichten uitvielen. ADVERTENTIE is 25,— per m3 te duur Beslist i ZELFBOUW bespaart u ƒ2300,—. U wordt gesteund door een erkende vak man, die de gasaansluiting inregeling en garantie/service op zich neemt LAAT u de aanleg doen, dan besparen wij u toch nog 20% op de gebruikelijke prijs. HOSPESLAAN 55 OVERVEEN TEL. U 23 24 20 44

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2