School tijdelijk in flat te Heemskerk Parkeerterrein is speelplaats ONGEVALLENDIENST IN RAAD HEEMSKERK Na september verplicht boekje op vissersschip Spanjaarden in kweekschool Grote aanvoer en goede prijs op de groenteveiling IN DRIE WONINGEN 85 KINDEREN Aanhoudingen na roofoverval „Kale" huur hoogste flat ƒ220,- ZEEMAN IN WIJKERBAAN Afscheid bij Reg. Instituut Inspectie zwicht na redelijke bezwaren van visserijbedrijf Havenberichten Kankerbestrijding Ë3 weken IJMUIDER COURANT °f 3 weken Beverwijkse Conrant B ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1970 IJMUIDER COURANT 7 Kort I.lmondnieuws 5Bl x m mê wT t» - r mm m Onderwijzerstekort in Amsterdam Voor de POLITIERECHTER Bekentenis Valse handtekening (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Leerlingen van de vierde protestants-christelijke school in Heemskerk krijgen les in drie flatwonin gen. Het is een tijdelijke maatregel, waartoe de Protestants Christelijke School vereniging is overgegaan zolang de nie- we school, die voor het volgende school jaar gereed is, nog niet betrokken kan worden. Het is een experiment, zo'n school in een flat, maar de ervaringen gedurende de eerste twee weken van het schooljaar zijn niet ongunstig. Er was dringend ruimte nodig voor de school maar 't had geen zin om weer nood- lokalen te bouwen, vooral omdat deze nu eenmaal niet aantrekkelijk zijn en boven dien in de praktijk even duur blijken uit te. vallen als een pet-manent gebouw, ter wijl alle formaliteiten voor het nieuwe ge bouw vervuld waren. Er is deze week op dracht gegeven om de voorbereidingen voor de bouw te treffen, zodat men kan rekenen op ingebruikname vóór of bij het begin van het nieuwe schooljaar. Tijdens een vergadering van het school bestuur met vertegenwoordigers van de gemeente werd het idee geopperd door de heer J. N. Hendriks, hoofd van de af deling onderwijs van de gemeente. Er was heel wat voor nodig om de zaak rond te krijgen en met name werd pu bliciteit geschuwd om bij voorbaat geen moeilijkheden te krijgen met de toekom stige bewoners van het acht verdiepin gen hoge flatgebouw aan de Maerelaan, het laatste van de drie die daar gebouwd zijn. Ook was de maatregel moeilijk in overeenstemming te brengen met de on- derwijswetgeving. De tijdelijkheid van een en ander heeft echter de doorslag ge geven bij het besluit. Later werd bekend dat een dergelijk geval in Zaandam tot moeilijkheden heeft geleid, doch hierbij ging het om een volledige zesklasserige school. In Heemskerk is de school pas gesticht. Er zijn nog slechts 85 leerlin gen, verdeeld over drie flats op de on derste etage. In de drie ruime flatwoningen zijn de wanden weggelaten die de huiskamer scheiden van de ouderslaapkamer, zodat een „klas" van tien meter bij 3.75 meter is ontstaan. De rest van de woonruimte is noodgedwongen wat royaler benut. In de kleinste slaapkamer is de kapstok op gehangen, de derde slaapkamer fungeert als opslagruimte. Veel plezier heeft men van de ruime hal. Het probleem van het toilet is eenvoudig opgelost door in de badcel een urinoir te installeren, zodat de meisjes kunnen beschikken over de eigenlijke wc. Er is eenvoudige vloerbe dekking gekozen. Alleen het schoolmeubi- lair is afgestemd op de nieuwe school. Aan de buitenzijde valt de school op, omdat er voor de kinderen een aparte opgang is gemaakt naar de eerste ga lerij met behulp van een houten trap, terwijl men daar in de balustrade een draaibaar hek heeft aangebracht. Het schoolgedeelte is van de rest van de ga lerij afgesloten met een houten hek. Het parkeerterrein voor de flat is in aanleg, maar als het klaar is wil het schoolhoofd briefjes sturen aan de autobezitters in de flat waarin hen wordt verzocht hun wa gens zoveel mogelijk aan één kant te zet ten, zodat de kinderen toch zoiets als een speelplaats hebben. Het schoolhoofd, de heer A. J. de Vries, die piet de dames A. Joor en P. Beis huizen (ieder twee klassen) de „school" runt, is niet ontevreden over de ontvangst door de flatbewoners. Het is tot nutoe gebleken, dat zij alleen wat geluid ho ren als er klassikaal gezongen wondt. De heer De Vries is Heemskerker van ge1 boorte, doch heeft de laatste vijftien jaar elders gewerkt. Hij vindt het een rede lijke noodoplossing voor de kinderen, die afkomstig zijn van de Bachschool en de Assumburgschool ROTTERDAM. De Rotterdamse re cherche heeft een 20-jarige losarbeider uit Rotterdam en diens 34-jarige vriendin gearresteerd in verband met een roof overval op een 88-jarige man, waarbij duizend gulden werd buitgemaakt. Het tweetal was maandag de woning van de bejaarde binnengedrongen. Nadat ze de man ernstig hadden mishandeld, maakten ze hem het geld afhandig. Van het gestolen geld is niets meer over. Geen spreekuur. Dinsdag 25 augus tus houdt burgemeester J. G. S. Bruins- ma geen spreekuur. V De school gaat uit. Via de steile houten trap aan de galerij gaan de kinderen naar huis. :Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Tijdens de laatste vergadering van de oude gemeenteraad, donderdagavond in De Vrijburcht, wordt het voorstel behandeld om deel te nemen in de ongevallendienst, dat in de gemeen te Beverwijk reeds goedkeuring heeft ge kregen. Behalve de medewerking aan ODIN (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De N.V. Zeeman Cen trale Magazijnen gaat een textielsuper markt vestigen in het winkelcentrum De Wijkerbaan. Het wordt de veertiende of vijftiende zaak van Zeeman, dat hangt af van de vraag of de winkel in Den Hel der eerder in gebruik wordt genomen of niet. De textielsupermarkt komt in de twee winkeleenheden, die onlangs verlaten zijn door woninginrichting Nederland. Zij zijn aan Zeeman verkocht door bemiddeling van Smit Beheer. Men hoopt het pand half oktober in gebruik te nemen. De N.V. Zeeman heeft in korte tijd een flink aantal vestigingen opgebouwd, waarvan er zes door de zoon van de heer Zeeman en zes door de heer Zeeman zelf worden geëxploiteerd. De zoon opent vol gende maand een nieuwe textielsuper markt in Amsterdam en de vader is bezig met nieuwe vestigingen in Den Hel der en Beverwijk. In de laatste gemeente zit hij overigens al in Autorama. De tot klas omgebouwde twee kamers van een van de drie flats, die tezamen de school vormen. In de normale si tuatie zou men zo van de grote slaapkamer in de huiskamer kijken. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het Regionaal Insti tuut Openbaar Voortgezet Onderwijs Mid- den-Kennemerland houdt op vrijdag 28 augustus om acht uur 's avonds een open bare vergadering in het Stadskantoor. Op de agenda staat een voorstel om bijna 18.000,- te voteren voor de inrich ting van de vier tijdelijke theorielokalen, waarmee de openbare scholengemeen schap aan de Van Riemsdijklaan is uit gebreid. Ook de vergoeding voor de leden van het dagelijks bestuur van het jonge instituut komt aan de orde. Een voorstel daartoe, gedaan door een speciale com missie, behelst een vergoeding van 1500 per jaar voor de leden van het dagelijks bestuur en 2.250 voor de voorzitter. Er moeten regels vastgesteld worden voor het financieel beheer van het Instituut en voorgesteld wordt een geldlening aan te gaan met de Nutsspaarbank. Aangezien het algemeen bestuur is sa mengesteld uit leden van gemeenteraden, van wie er een aantal niet herkozen is, wordt dit voor deze mensen de laatste vergadering van het Regionaal Instituut. Na de vergaderig zal dan ook afscheid van hen worden genomen. Voor de prijs van één week (ƒ1.23) ontvangt u Bon opsturen aan IJmuider CoarantfBeverwijkse Courant Antwoordnummer 416, Haarlem. U hoeft geen postzegel te plekken. Dat doen wij roof u. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor 1J3 op A/B NAAM ADRES WOONPLAATS Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen. BEVERWIJK. Een groot deel van de Katholieke Pedagogische Academie wordt binnenkort verhuurd aan Hoogo vens voor de huisvesting van tweehonderd Spaanse werknemers. Hiermee, al is het dan tijdelijk, wordt de ruimte benut, die in de kweekschool is vrijgekomen door dat de internaten buiten gebruik gesteld zijn. Ook andere delen van het gebou wencomplex worden echter ingeschakeld. Het is een tijdelijke voorziening in de hoop dat het woonoord in Heerhugowaard spoedig in gebruik kan worden genomen. Dit kan echter op zijn vroegst in decem ber 1971 pas klaar zijn. De uitvoering van het project wordt momenteel opge houden voor een wijziging van het be stemmingsplan. In de tussentijd komen echter de nieuwe Spaanse werknemers voor Hoogovens, dat zijn kans zag in de KPAB, dat tengevolge van het conflict thans veel ruimte over heeft. IJMUIDEN. De Scheepvaart inspectie gaat na 1 oktober van dit jaar controleren of aan de verplichting, het boekwerk „Voorschriften voor Vissers vaartuigen 1970" aan boord van schepen die ter zeevisserij gaan te hebben, is vol daan. Het is een samenvatting van bestaan de voorschriften betreffende bouw, uit rusting enzovoort van vissersvaartuigen. De tekst, in voor de vissers begrijpelijke taal, is geredigeerd in overleg met de Stichting van de Nederlandse Visserij. Voorschriften tot het aan boord hebben van de Schepenwet en de daarop geba seerde uitvoeringsbesluiten bestonden tot op heden niet. Er staat heel wat in te lezen, dat voor de visserij van geen of weinig betekenis is in deze complete uit gebreide publikatie in twee delen, die te zamen zestig gulden kosten. Uit het visserijbedrijf werden dan ook bezwaren gemaakt tegen het aanvanke lijke voornemen van de inspecteur-gene raal om verplichtend te stellen de volle dige Schepenwet en de daarop gebaseer de uitvoeringsbesluiten aan boord van vissersvaartuigen te hebben. De inspecteur-generaal was bereid tot een compromis: alleen die regels en aan wijzingen welke uitsluitend de visserij betreffen moeten straks aanwezig zijn aan boord van elk zeevissersvaartuig. Ze zijn samengevat in een losbladige publi katie, onder de titel „Voorschriften voor vissersvaartuigen 1970." Doordat veel overtollige tekst uit de „Schepenwet etcetera" kon worden weg gelaten, zijn ook de kosten belangrijk la- (Van een medewerker) BEVERWIJK Voor de tijd van het jaar ontplooit de groentehandel zich heel goed. Er zvjn vrij ruime aanvoeren op de veiling, waarbij goede tot beste prijzen betaald worden. De sla staat in de volle belangstelling en hier zag men deze week de prijzen uiteenlopen van 6 tot 34 cent per krop. Er is een ruim aanbod. Spinazie is er volop (misschien wel te veel) voor de tijd van het jaar. Men kon deze bladgroente verkopen tussen 6 en 35 cent per kilo. Andijvie staat een beetje onder druk van de ruime aanvoer; hier (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Enige lagere-school- klassen in Amsterdam zijn nu reeds ge sloten en de kans dat meer kinderen tij delijk naar huis zullen worden gestuurd is groot, nu het openbare lagere onder wijs in de hoofdstad met een ernstig per- soneeigebrek kampt. Wethouder Koets van Onderwijs vertel de dat 119 leerkrachten zich ziek hadden gemeld. Op het totaal van 150 openbare la gere scholen in Amsterdam komt dat neer op bijna een leerkracht per school. Het ziekteverzuim is thans groter dan in voorgaande iaren. Waarom is niet be kend. kwamen de prijzen de 35 cent per kilo moeilijk te boven. Bospeen blijft „stijf" aan de prijs, 40 a 80 cent per bos. Er zijn hier nogal kwaliteitsverschillen: waspeen varieerde van 20 tot 85 cent per kilo. In de bonensector valt de oogst wat tegen. Voor de sperciebonen werd tot 135 cent per kilo betaald, de snijbonen kwamen tot 130 cent per kilo. Er komen ook enige partijtjes pronkbonen, die tot 78 cent per kilo noteerden. Nog altijd ziet men tuinbonen aan de markt die grif weg gingen tot 72 cent per kilo. Door een ruim aanbod is de bloemkool wel wat in prijs teruggelopen. Men zag noteringen van 24 tot 104 cent per stuk. Spitskool was duur en bracht nog 70 cent per kilo op. De rode en witte kool was matig in prijs, maar het is ook nog zomer. Er is een ruim aanbod van tomaten, die wel wat onder druk van de landelijke prijzen staan. Men betaalde van 44 tot 60 cent per kilo. Prei blijft tot nu toe steeds vlot te verkopen met een prijs die tussen de 42 en 60 cent per kilo ligt. Ook de uien zijn goed aan de prijs. Hier werd tot 55 cent per kilo betaald. Komkommer va rieerde van 15 tot 57 cent per stuk. Er is een ruim aanbod. In de fruitafdeling ziet men wat pruimen, vroege appels en peren, maar de handel is hierin matig. De noteringen waren vrijdag: andijvie 16-35, spinazie 6-32, sla 6-32, bospeen 42- 82, prei 32-52, waspeen 14-82, snijbonen 65-125, sperciebonen 54-129, pronkbonen 48-78, tuinbonen 25-72, postelein 20-37 komkommer 15-35, tomaten 42-55, rabar ber 6-32, bloemkool 35-105, spitskool 52- 68, rode kool 14-22, groenekool 28-36, uien 34-49, meloenen 85-150. ger en mede door nauwe samenwerking tussen de Stichting van de Nederlandse Visserij en het Visserijschap dat een ga rantieverplichting op zich heeft genomen- is de prijs teruggebracht tot 25 per exemplaar. Levering aan anderen, dan reders of schippers-eigenaren of voor een ander doel dan de eigen schepen, is niet toe gestaan. Men moet zich overigens wel abonneren op de wijzigingsbladen, die on geveer twee keer per jaar zullen ver schijnen. voor een clubhuis, de medewerking aan de tennisclub Marquette voor uitbreiding van het tennispark en het uitbouwen van de recreatiebaan, waarover wij reeds eerder uitvoerig hebben bericht, komt ook een voorstel ter tafel om financiële me dewerking te geven voor de bouw van de hoogste flat van Heemskerk. Deze flat, die twaalf verdiepingen hoog wordt en 84 woningen zal tellen, komt zoals bekend aan het einde van de verlengde Benelux- laan. De woonruimte is als volgt ver deeld: 24 woningen met vier slaapkamers, 36 woningen met drie en 24 met twee. De flat wordt gebouwd door de Algemene Woningbouwvereniging De IJmond en kost meer dan vier miljoen gulden. De „kale" huurprijs is becijferd op 220. per maand, inclusief de huur van de centra le verwarming, maar exclusief de stook kosten. Daarnaast zullen zoals gebruike lijke diverse servicekosten aan de huur ders in rekening worden gebracht. Aan de orde komt een formaal verzoek van wethouder P. de Graaf om ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand. Voorts dient de subsidie definitief gere geld te worden van het buurthuis De Zandkraai. De definitieve stichtingskosten van 't buurthuis zijn thans ruim 270.000. Aangezien men die voorlopig op 240.000. had geraamd, dient de gemeentelijke bij drage (25 percent) verhoogd te worden met 7.800. Dit wordt voor een aantal leden de laat ste raadsvergadering en na afloop zal er dan ook van hen afscheid worden geno men, waarbij ook hun echtgenoten aanwe zig zullen zijn. Aangekomen schepen vrijdag: Landmadeln, Stettin; Prof. Albrecht Penck, Rostock; Zwaan- tina, Franeker; Ymuiden; Gerdak, Porsgrunn; Berkelstroom, Par; Vechtborg, Uddavalla; Vel- sen; Merta M, Fuur; Herta, Swansea; Hyde Park, Onega? Zaandam; Dongenborg, Stettin, Zaandam; Alcord W. Duinkerken, IJmuiden; Claus, Londen, IJmuiden; Dea Brovig, Sarroch; Prahova, Constanza; Heike Boss, Kristineham; Pellworm, Swansea; Louise Schupp, Flensburg; Victory, Rotterdam; Wumner, Hull; Triton, Kingslyn; Ording, Norrkoping, Beverwijk; Zaan, Rotterdam; The Duchess, Kingslynn; Windhuk, Dakar; Kangeroo, Noordzee. Aangekomen schepen zaterdag: Descubridor, Achilles; Kamerad, Hodilsker; Isis, Rotterdam; Sagand, Wismar; Skagern, Ala. Vertrokken schepen vrijdag: Roslagen, Cana da; Asperity, South Shields; Stefan J, Kopen hagen; Karolos, IJmuiden, Bilbao; Martina, Gr. Yarmouth; Randfontein, Southampton; Labra dor, Belfast; Alca, Velsen, Londen; Formality, Gr. Yarmouth; Malente, Liverpool; Noorder- kroon, Beverwijk, Delfzijl; Sellin, Antwerpen; Tor Scandia, Immingham; Malmung, Gothen burg; Rhon, Hamburg; Continent, Lowestoft; Wega, Stavanger; Hebe, Helsinki; Alchimist Hamburg Hamburg; Brinda, IJmuiden, Run corn; Olaf, Antwerpen; Pallas, Rotterdam; Ardglen, Liverpool; Pioneer, Glasgow; Vega, Stockholm; Olive, Kirkaldy. Vertrokken schepen zaterdag: Actuality, Manchester; Phoevos. Londen; Brio, Oslo; Shi- ron, Bremen; Heike, Midlesborough. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM „Er worden steeds meer bedrijf sdief stallen gepleegd. De kosten daarvan worden weer op de gemeenschap verhaald. Het is een ernstig sociaal-econo misch kwaad, waar nu maar eens een eind aan moet komen". Dit zei de officier van Justitie tegen drie verdachten, die een zak cement, een kruiwagen en gereedschap weggenomen hadden bij hun baas. Hij eiste van twee verdachten een geldboete van 150 gulden of 30 dagen hechtenis en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaar. De derde verdachte kreeg een eis van f 100 of 20 dagen en één week voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar te horen. Voor een karweitje in de avonduren hadden de twee Utrechtse bouwvakkers de zak cement gestolen en de kruiwagen en het gereedschap meege nomen, met de bedoeling om het laatste later terug te brengen. De derde verdachte was een collega, die geholpen had met het Inladen van de spullen in de auto van de baas, maar die verder geen belang had bij de zaak, omdat hij niet mee zou hel pen bij het werk van die avond en er dus ook niet aan zou verdienen. De politie rechter sprak hem vrij. De andere twee werden veroordeeld conform de eis van de officier van Justitie. Twee Duitsers, die ervan verdacht wer den op 13 juli in Zandvoort Ingebroken te hebben, waarbij chocola, kauwgom, snoep, koeken, bier en limonade gestolen werden, veroordeelde de politierechter tot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van voorarrest. De officier had dezelfde straf geëist. Tot grote verbazing van de politierech ter, de officier en de beide advocaten kwa men de verdachten met een heel ander verhaal dan dat zij aan de politie verteld hadden. Tegen de politie hadden zij gezegd dat zij samen de deur van de snoeptent bij het circuit van Zandvoort opengebroken had den, de goederen meenamen en verstopten in de duinen. Zij hadden geen geld meer, verkeerden onder invloed van alcohol en waren van plan om de volgende dag de spullen op te halen. Terwijl zij de vol gende dag de gestolen waar bij zich hadden in de duinen werden zij betrapt. Tijdens de zitting van de politierechter verklaarde één van de verdachten dat al leen hij de inbraak gepleegd had en dat hij de volgende dag samen met zijn vriend de spullen was gaan halen. Tegen zijn vriend zou hij gezegd hebben dat hij alles gekocht had. De officier had sterk de indruk dat de verdachten een spelletje speelden, om ten minste één van beiden uit de gevangenig te houden. „Daar wil ik per se niet in trappen". Voor beiden eiste hij dezelfde straf. De raadsman van de verdachte die niet 1 meegedaan zou hebben, beaamde dat de bekentenis vreemd geklonken had en op zijn minst een wonderlijk verhaal was. Toch voerde hij aan dat er niet bewezen kon worden dat zijn cliënt meegedaan had. Hij vroeg daarom vrijspraak. De po litierechter ging hier niet op in en ver oordeelde beide verdachten op dezelfde manier. Een 46-jarige verkoopster uit Haarlem werd veroordeeld tot een geldboete van 200 gulden of 40 dagen hechtenis, omdat zij in juli 1967 een postwissel ter waarde van 400 gulden had verduisterd en later ge- ind door middel van een valse handteke ning te zetten. De cheque was bestemd voor degene, die bij haar een kamer huur de. Deze huurder had een huurachterstand van 250. Om er zeker van te zijn dat zij dit bedrag kreeg stak zij de cheque in haar zak en inde hem. De overblijvende 150 gulden hield zij ook. De officier achtte verduistering en valsheid in geschrifte be wezen en eiste een boete van 200 gulden of 40 dagen hechtenis. Het Koningin Wilhelminafonds zal van 24 augustus tot en met 5 septem ber weer zijn jaarlijkse inzameling houden. Huis aan huis zullen zakjes worden bezorgd en later weer opgehaald waardoor ieder in de gelegenheid zal zijn zijn bijdrage te leveren in de na tionale inspanning: de bestrijding van de kanker. Bij de bestrijding van deze gevreesde ziekte worden belangrijke vorderingen gemaakt, die konden wor den bereikt door dank zij uitgebreid wetenschappelijk onderzoek verwor ven dieper inzicht in de aard van de ziekte. Het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding stelt zich ten doel de fondsen te verwerven, no dig voor dit wetenschappelijk onder zoek en voor de aanschaffing van ap paratuur ter verbetering van de be handeling van de patiënt. Vooral dank zij het gulle geven van de Nederlandse bevolking komt jaar lijks een groter bedrag beschikbaar voor de strijd tegen de kanker. Tegen over de hogere ontvangsten staat even wel een voortdurende stijging van de uitgaven voor de zo noodzakelijke uit breiding van de research. Voortzetting van de geldelijke on dersteuning van dit werk, elk jaar op nieuw, is dan ook van de grootste be tekenis voor onze volksgezondheid. De bestrijding van de kanker is niet een taak voor de medische wetenschap alleen, maar is een taak voor ieder van ons. Als de ingezetenen van Velsen deze taak verstaan en daarvan ben ik overtuigd dan zal het beroep, dat het Koningin Wilhelminafonds op u doet niet vergeefs zijn en de inzame ling het succes krijgen, dat zo uiterst noodzakelijk is. De burgemeester van Velsen, W. BOSMAN

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7