SPANNING OP DE DAM STEEG MET HET UUR -> INDUSTRIETERREIN Citroen GS een ruime, luxe en zuinige „eend Direct beschikbaar: (vlakbij Haarlem) Schietende politieman: „Ik wilde iemand raken die zeker met stenen had gegooid NIEUWS IN HET KORT 1 11 Gerichte schoten v 1W RUIM INTERIEUR VERING VOORDEEL TE WEINIG KRACHT TECHNISCHE DETAILS Nieuwe Toledo voor Europa DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 In Hoorn 25 ha; in Den Helder 26 ha; in Enkhuizen 13 ha; in Medemblik 7 ha. Goede verbindingen, uitstekende woningen beschikbaar, prettig leefklimaat. Prijzen van f 20.- tot f 35.-. 25% Investeringspremie mogelijk. Noord-Holland-IMoord Vlakbij Amsterdam r-- De nieuwe Citroën, de GS: lage lijn, veel glas en ruimte. Tussen de wilde fuchsia en de ruige rotsen van het Ierse district Donegal hebben we deze maand Citroëns nieuwste wagen beproefd: de GS, een middenklasser die in zekere zin een combinatie vormt tussen het comfort uit de D-serie en de economie van de „2CV". Citroën wil met deze wagen het hiaat opvullen dat thans nog bestaat tussen de Ami en de D-modellen. Begin volgend jaar zal de GS in grote aantallen geleverd kunnen worden, tegen een prijs van ongeveer 8.700 gulden voor het luxe model. Standaard gaat de wagen ongeveer 7.700 kosten. Deze GS, is een uitstekend uitwijkmiddel voor Ami-rijders die wat meer willen en daarbij tevreden zijn met een rustig, zeer goed afgeveerde familie- toerwagen met veel binnenruimte, die binnen een redelijke tijd grote afstanden zonder problemen kan afleggen. Bovendien, en dat is misschien het belangrijkste, is dit een economische wagen: bij een snelheid van 80 km per uur bedraagt het verbruik 1 12,5 tot 14,3. Het dashboard van de GS: elektronische toeren- teller en vergrootglas voor snelheidsmeter. - v«\V^y, V\A^VVVM%#IAA#VV\/WWVVWVVVWWVW^VVVWWVVVVWVVW\A#VV%#V%A/WVWWIA#IA<<llililil>l>l>litliiliy'>il>WiW^WW#WWI#WWWI<VWVVVVVWWVVVVVA<^WlAA#lAAIlfWWI<<A#VVVV^#VWVVWVWV\AAAAA^^ (Vervolg van pagina 1) Om zes uur gisteravond ging het verbod in, op en rondom de Dam te slapen. Voor duizenden uit Amster dam en de verre omtrek reden te over om te gaan kijken hoe zo iets zich zou voltrekken. Jongelui liepen rond met borden waarop opschriften als: „Sleep out sliep uit" en „Sam- kalden biedt slaapplaatsen aan op Herengracht 502" (de ambtswoning). Het stuk Herengracht stond onder zware politiebewaking. Duidelijk agressieve jongelui grepen het van kracht worden van het slaapverhod van harte aan om de binnenstad weer eens een fikse rel te bezorgen. Sedert de vijfde mei, toen zich felle gevech ten in Amsterdam voordeden, was het bijzonder rustig in de stad gebleven. Al in het begin van de avond groeide langzaam maar uiterst zeker de span ning op en rondom de Dam. Buitenland se Dam-slapers hadden het misschien nog niet zo duidelijk in de gaten, maar wie wel iets voorvoelde, deed geen oog dicht omdat de toestand met het kwar tier gespannener werd. Het Dam-detachement van de politie had strikte opdracht in alle redelijkheid tegen het slapen op te treden. Eerst waarschuwen, niet meteen verbaliseren. Men hoopte dat na een waarschuwing de meesten wel zouden vertrekken, met na me naar de overnachtingsgelegenheden van drie gulden per nacht inclusief ont bijt. Tegen negen uur gisteravond trok een li t' De door een kogel getroffen fotograaf, Daniël Koning. groep van omtrent driehonderd jongelui van de Dam via het Damrak naar h<»t Centraal Station, waar de rijweg werd geblokkeerd en het tramverkeer werd belemmerd. Na korte tijd keerde men te rug, maar onderweg moesten enkele par ticuliere auto's het ontgelden. De vernielingen op en bij het Damrak waren voor de politie langzaamaan re den om de mobiele eenheid de straat op te sturen. Er z-ou een urenlange veld slag op volgen die niets meer uitstaan de had met het al of niet slapen op de Dam. De ene charge na de andere golfde door de binnenstad. Er werd met rook bommen gegooid en met Molotov-oock- tails, met stenen, stukken glas, brokken tegel en andere projecten. Kapitale spie gelruiten van Bijenkorf, C. en A., Hema en tal van andere zaken gingen aan dig gelen, de etalages werden goeddeels leeg geroofd. Ambulances reden af en aan. Op het Damrak bij de Bijenkorf raak ten twee politiemannen in een motor met-zijspan in het nauw. Hun collega's te voet waren even niet in de buurt en de menigte drong op. Het regende ste nen. „Ik geloof dat we afgeslacht wa ren", zei de motorrijder later. „We kon den geen dekking meer bereiken. Om het eerste waarschuwingsschot werd alleen maar gelachen. Toen heb ik een paar keer gericht geschoten. Ik heb iemand willen raken van wie ik zeker wist dat hij met stenen had gegooid. Ik heb de „rellen- kaart" van die fotograaf helemaal niet gezien. Alles bewoog ook zo voor ons". In de zijspan lagen zo'n tien scherpe, hoekige keien. De politieman zei te wensen dat bur gemeester Samkalden het slaapverbod een paar weken had uitgesteld. „Dan was er niets gebeurd". In dezelfde zin rea geerde het liberale gemeenteraadslid G. W. Keja die de onlusten op het Beurs plein van uit zijn auto volgde. „De bur gemeester had het verbod in het voor jaar moeten uitvaardigen of na afloop van het seizoen" Burgemeester Samkalden liet zich aan het begin van de nacht informeren over de neergeschoten fotograaf, die thans in een ziekenhuis onder behandeling is. Op de Dam volgde hoofdcommissaris P. A. Jong de operaties van zijn korps. Tot ver na middernacht duurde de on rust in de Amsterdamse binnenstad. Met het grimmiger worder van de gevechten hadden de politiemannen uitgerust met helmen (met gezicht- en nekbescherming) rieten schilden en lange gummistokken ook geen pardon meer. Wie hun voor de voeten kwam, rennend of liggend, kreeg zwiepend een gummilat over zich Nou, dan gaan we maar. De politieman, die de schoten afvuur de, toont een van de stenen waarmee hij werd bekogeld. heen. De ene na de andere politieman kon zich onderwijl laten verbinden om dat een steen of een ander projectiel hem had geraakt. Vooral in de Damstraat moest de politiemacht soms wijken voor het geweld van de remiakers. Extra personeel van de stadsreiniging werd opgerofepen om, in het holst van de nacht, aan het opruimen van de brok ken te beginnen. Voor een half miljoen gulden schade is aangericht aan winkelruiten, etalagevoorraden, parkeer- meters die uit de grond zijn gerukt, auto's die door stenen zijn getroffen en stukken straat die werden opgebroken. ADVERTENTIE Aanvragen voor inlichtingen die vertrouwelijk worden behandeld en uitvoerige documentatie- brochure bij Noord-Holland-Noord, Postbus 3007, Haarlem, telefoon 023 - 31 64 40. Verscheidene test ritten langs de smal le Ierse wegen, met achter iedere bocht de potentiële aan wezigheid van een schaap of een laco niek koebeest op het wegdek, bewezen dat de nieuwe GS in ieder geval wat vering en weglig- ging betreft uit steekt boven de meeste concurrenten in zijn klasse. Mo torisch een vier cilinder boxer, lucht- gekoeld met een inhoud van 1.015 kubieke centimeter bleek de wagen echter te zwak. Maar wellicht zal Citroën in de toekomst nog eens wat meer pk in deze nieuwste stoppen. Opvallend is bij de GS de geringe hoogte, terwijl de lange vloeiende vorm van de carrosserie herinneringen oproept aan de DS-lijn. De achterpartij van de wagen is schuin afgesneden en herbergt naast een grote achterruit een ruime bergplaats voor de bagage. Deze bagageruimte is toegankelijk via een klep, waarop ook de bumper is ge monteerd. De laadvloer ligt erg laag. Het reservewiel be vindt zich onder de motorkap. inrichting van de nieuwe wagen, wat de GS beslist niet verdient. Dank zij de goede schakel verhoudingen (pookje op de vloer), waarbij vooral de drie een lang bereik toonde, kan de wagen echter goed meekomen, al zal men bij som mige inhaalmanoeuvres graag wat meer „power" achter de hand hebben. Niettemin, een goede aanwinst in de middenklasse, al blijft er wat Citroën betreft altijd nog ruimte over voor een wagen met een krachtiger motor. De interieurruimte is royaal, met een glasoppervlakte van 279 vierkante decimeter, dat is meer dan bij de DS- modellen. Het dashboard is zeer futuristisch, wat niet in houdt dat het erg overzichtelijk is. De aandacht wordt te veel afgeleid door de vormgeving, met als nieuw snufje een venster van vergrootglas voor de snelheidsmeter. De zetels zijn comfortabel, maar voor lange ritten misschien te zacht. De handgreep van de handrem maakt deel uit van de onderste stootrand van het dashboard. Naast de zetel van de bestuurder bevindt zich een handeltje waar mee de „veerstand" van de wagen kan worden bepaald. Dat brengt ons meteen op een van de voornaamste plus punten van deze wagen in zijn klasse: de hydro-pneumati- sche vering, al zeventien jaar een typisch Citroën-kenmerk. T(jdens het rijden over de Ierse oneffenheden bleek on middellijk het voordeel van een dergelijke vering, waarbij de hydraulische druk van de hogedrukpomp zowel voor de vering, als voor de bediening (via gescheiden circuits) van de vier schijfremmen werd gebruikt. Het gebruik van deze remmen moest dan ook zorgvuldig geschieden, omdat het rempedaal slechts tot taak heeft de remkracht te doseren. Ongeacht de belasting wordt de GS vóór en achter op gelijke hoogte gehouden, terwijl de vier onafhankelijk ge veerde wielen, waarvan de bovenste draagarmen vóór en achter zijn verbonden door stabilisatorstangen, mede een goede wegligging en stabiliteit garanderen. Zelfs in scherpe bochten en met flinke snelheid week de GS niet van zijn koers en was hoogstens een overhellen van de carrosserie merkbaar. Het stuurkarakter was bij dit geheel vrij neutraal en bediening van het bekende een- spakige stuurwiel leverde zelfs bij lage snelheden en par keren geen moeilijkheden op. Wat voor wagens met voor wielaandrijving, zoals deze GS, altijd een pluspunt is. De wagen maakte een betrouwbare indruk, reageerde correct op snelle manoeuvres, terwijl zelfs bij hoge snel heden (top volgens Din-normen 147 km per uur) weinig motorgeruis doordrong tot de cabine. Dit is mede te danken aan de goede geluidsisolatie van de wagen, al hoorde men bij het krachtig optrekken even het typische knorgeluid van de „2CV". Zoals gezegd bleek de luchtgekoelde vier cilinder met zijn 1.015 kubieke centimeter te weinig vermogen af te kunnen leveren, om de nieuwe Citroën volledig waar te maken. Het vermogen blijft in dit geval achter bij de vormgeving en de MOTOR: vier cilinder boxer, luchtgekoeld, twee boven liggende nokkenassen Inhoud: 1.015 kubieke centimeter Boring maal slag: 74 mm x 59 mm Compressie verhouding: 9 Vermogen: 61 sae-pk bij 6.750 t.p.m. TRANSMISSIE: Voorwielaandrijving, handgeschakelde bak met vier gesynchroniseerde versnelling, geen prise-directe. Schakelhandel op de vloer. REMMEN: Vier schijfremmen, gescheiden circuits met rembekrachtiging. TOP: Volgens din-normen (half beladen) 147 km per uur. INHOUD TANK: 43 liter De GS wordt in twee uitvoeringen geleverd: Comfort en Club. ,v: g Speciaal ontworpen voor Europa, dat is de slogan waarmee Triumph de nieuwe Toledo heeft geïntrodu ceerd. Een wagen in de 1500-serie en bestemd voor de markt van de middenklasse. Jaarlijks zullen volgens de planning 75.000 van deze wagens de nieuwe fabriek in Liverpool moeten verlaten. De Toledo heeft een vier cilinder krachtbron van 1.493 cc. De totale lengte van dit nieuwe model, dat een top van rond de 140 km per uur heeft, is slechts 29 mm korter dan die van de Triumph 1300. De deuren van deze tweedeurs saloon zijn voorzien van sloten die zeer grote schokken kunnen weerstaan. De wagen heeft rondom trommelremmen, terwijl op het dashboard een snelheidsmeter is gemonteerd die de snelheid zowel in miles/hour, als kilometer/uur aan geeft. Dit laatste ongetwijfeld om de toekomstige rijders op het continent te gerieven, want deze Toledo is zoals gezegd grotendeels bestemd voor de export. „Wij vragen dan ook van onze rijksoverheid alleen de af spraken gestand te doen die bij het instellen van het rijks wegenfonds zijn gemaakt, namelijk dat er wat betreft de voeding van het fonds een bepaalde verhouding zou zijn tussen de bijdragen uit de algemene middelen en uit de bij dragen via de opcenten op de motorrijtuigenbelasting. Zoals de voorstellen nu luiden zal het aandeel van de automobilist eenzijdig worden verhoogd en daardoor de verhouding scheef worden getrokken". Dit is een citaat uit de rede van KNAC-voorzitter jhr. W. van Andringa de Kempenaer, zoals die werd uitgesproken tijdens de algemene jaarver gadering van de KNAC. De heer Andringa de Kempenaer maakte van deze gelegenheid tevens gebruik om nog eens te wijzen op de zijns inziens minder goede markering van de wegen. Hij zei over dit onderwerp: „Wij hebben de stel lige indruk dat er hier en daar met gebruik van wat meer wegenverf, door duidelijke markeringen en verder door trekken van de rijstrookmarkering veel aan capaciteit en aan doorstromingssnelheid zou worden gewonnen" IWMWIIMIIWWWIWMIftWIWMWIARIWWMWWWWWWWWWVMWWMWWWWWVWWWWWWWWWVWWWWWWWW

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11