POLITIE HEEFT RELLEN NIET VOORZIEN" Ir. Falkenhagen op non-actief; commissie nu vóór vijfde baan Schade-effect leefmilieu vergeten bij berekening van nationaal inkomen MANTEL- COSTUUMS Veel gewonden in Amsterdam - schade V2 min - plundering en vernieling Hoofdcommissaris P. A. Jong: Vredesgesprek in New York begonnen Diplomaat wil hier blijven GAZAN Confectie AGENDA HET WEER Haarlem subsidieert actie „Schiphol Stop" Staatssecretaris Kruisinga: li Verder in de krant 3 weken IJMUIDER COURANT 3 weken Beverwijken Courant _i 60e JAARGANG NUMMER 247 DINSDAG 2 5 AUGUSTUS 197 0 - -ri 99 pagina Vrij zonnig Terreur „We worden doodgegooid" Hel woord is aan... Teruggeroepen door Praag Duitse Starfighter nr. 123 neergestort Speciale aanbieding 9,75 en 19,75 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, [Jmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450, Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel 10519. Redactie tel 1538a na kantoortijd tel 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling f 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post. f 1.23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Loog. onderdirecteur Het wegrennende meisje heeft nog een steen in de hand. SMBi MMT'SX Een der talrijke charges op de Dam. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM Hoofdcommissaris P. A. Jong heeft vanochtend op een persconferentie gezegd, dat de Amsterdamse politie de rellen van gister avond in de binnenstad niet heeft voorzien. „Er was geen enkele aanwijzing voor", zo zei hij. Burgemeester Samkalden deelde mee, dat hij de minister van Binnenlandse Zaken om politiebijstand zal vragen. Niet, omdat hij nieuwe ongeregeldheden vreest (de Soeharto-demonstratie wordt niet ver boden), maar wel om zo nodig adequaat te kunnen optreden. Op een vraag wat hij zal doen, nu vergeleken bij de rellen in april en mei zich zo'n duidelijke escalatie heeft afgetekend, antwoordde dr. Samkalden, dat B. en W. hun beleid zullen aanpassen aan de inderdaad ook door het gemeente bestuur waargenomen verergering. Burgemeester Samkalden stelde zich geheel verantwoordelijk voor de situatie, ontstaan na afkondiging van het slaapverbod. Met name acht hij zich verantwoordelijk voor het optreden van de politie, het late uur waarop de bestrijding pas effectief werd en de gewonden, die bij de gevechten zijn gevallen. Drie personen zijn ernstig gewond in ziekenhuizen opgenomen. De fotojourna list Daniël Koning van het dagblad De Tijd, die in zijn rug werd geschoten, is vanochtend voor de tweede keer naar de oneratietafel gebracht. Zijn toestand was gisteravond critiek; hij zou in een long zijn geraakt. Een in het nauw gedreven agent, die Koning neerschoot, raakte ook (wee anderen: de 21-jarige Parijzenaar J. M. Bourguignon en de 24-jarige student B. H. L. Raken. In totaal heeft de GGD 25 personen naar ziekenhuizen gebracht: acht agen ten, negen andere Nederlanders en acht buitenlanders. Negen personen zijn ge- Uit het binnenland 2 Uit het binnenland 2, 11 P'titenlands nieuws Van Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuwsS, 6. 7 Weerrapport 9 Feuilleton 9 fteplrt„»rhalen 9 A angestipt 9 Weg en Wiel II Kunst 13 Padio en tv13 Fr^nnmisch nieuws13 Scheepsberichten 13 11 eurs 13 Sport17 Deze krant bestaat uit achttien pagina's VerwacïTmp van het K.N.M.I. tot woens- dagavoir® Droog en vrij zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag en een zwakke tot matige oosteliike wind. AAN HET STRAND Ook morgen zonnig en droog met een zwakke landwind. Temperatuur ongeveer 20 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten. Een kleine tem- peratuurstpging en voorlopig nog fraai strandweer. arresteerd wegens plundering, vijf we gens openlijke geweldpleging. De voorzitter van de winkeliersvereni ging „City van Amsterdam", G. J. M. Siegers, schat de schade op een half mil joen gulden. Bii C en A alleen al bedroeg de schade 50.000. Circa zestig winkels op Damrak, Rokin, Dam, Nieuwendiik en de steegjes tussen Nieuwendijk en Dam rak zijn geplunderd of beschadigd. Bur gemeester Samkalden kon nog niet zeg gen voor hoeveel de gemeente schade had geleden aan vernielde verkeersaandui- dingen, bloembakken, bestratingen, tram- en telefoonhuisjes. In zijn verklaring zei hij voorts: „De politie is uiterst gematigd opgetreden. Ik heb de indruk dat in de aanvang de bui tenlanders een zeer gering aandeel in de ongeregeldheden hebben gehad. Amster dam heeft een beeld gegeven van een stad waar de vrijheid is overgeslagen in terreur. Daar kunnen we ons niet anders dan met de grootste kracht tegen ver zetten. Het is niet zo dat het beleid plot seling is omgebogen. De mogelijkheid het openbare slapen te verbieden lag reeds besloten in de algemene politieverorde ning." „Na toenemende aandrang vanuit de bevolking, en dat kunnen ook buitenland se toeristen zijn die hun ergernis uiten in een brief aan het gemeentebestuur, heeft de commissie van Openbare Orde besloten mij in meerderheid te advise ren het slaapverbod af te kondigen. Maar dat neemt niet weg dat het een beslis sing is van burgemeester en wethouders. Die beslissing is duidelijk overgekomen. Zelfs, dat is onze indruk, de meeste bui tenlanders waren ervan op de hoogte. Het is dan ook niet onze bedoeling de buiten landers te weren. Amsterdam heeft in de laatste jaren bij zeer veel jeugdige bui tenlanders een goede naam gekregen, en Amsterdam moét voor die jeugd blijven openstaan." Intussen staat vast, dat op de Dam van nacht niet is geslapen. Twee politie-auto's kwamen gisteravond met doorgestoken banden stil te staan. Het tramverkeer moest worden omgelegd, barricades werden opgeworpen, winkel ruiten werden ingekegeld, etalages ge plunderd. Van het nationale monument werden alle bloembakken leeggegooid en kapot gesmeten. „We worden hier in de Nes dood gegooid". klonk de stem van een angstige hoofdagent door de politieradio, terwijl een regen stenen op zijn groep neerdaalde. Over de Dam en door de aangrenzende straten spoten waterkanonnen zich leeg. Om zes uur waren ongeveer negentig politiemensen ingezet. Toen om half acht de zaak uit de hand dreigde te lopen werden versterkingen opgeroepen Met in begrip van de marechaussee waren er op het hoogtepunt van de strijd 175 man op de been. Bovendien waren er motorrijders, hondegeleiders en ruiters aanwezig. (Zie verder pagina 11) Hoofdcommissaris Jong (links) en burgemeester Samkalden tijdens de persconferentie. Vanochtend in alle vroegte werden de etalages van De Bijenkorf gedicht. H o r a t i u s Leef gelukkig op kosten van uw erfgenamen. NEW YORK, (Reuter en AP). De onderhandelingen over het Midden-Oos ten zijn vanmiddag in New York begon nen. De Zweedse diplomaat Gunnar Jar ring die als VN-vertegenwoordiger het overleg leidt sprak eerst met de Israëli sche VN-gedelegeerde Tekoah. Overigens hebben zowel Israel als Egypte elkaar gisteren beschuldigd van bestandsschendingen. Volgens de Egyp tische minister van Voorlichting Heykal zou Israel de afgelopen drie dagen nieu we wegen en versterkingen hebben aan gelegd in de bestandszone bij het Suez- kanaal. Israel diende bij de Verenigde Naties een klacht in over de behandeling van krijgsgevangenen in Egypte en Syrië. De gevangen genomen Israëliërs in deze lan den zouden geen bezoek mogen ontvan gen. (Van onze correspondent) OEN HAAG De tweede secretaris, tevens chargé d'affaires van de Tsjecho- slowaakse ambassade in Den Haag. de heer Vaclav Cihak, die onverwacht was teruggeroepen naar Praag, heeft de Ne derlandse autoriteiten verzocht in ons land te mogen blijven. Sinds dinsdag vorige week vertoeft hjj, na al op weg geweest te zijn naar Tsjechoslowakije. hr vrienden on een onbekende verblijfplaats Zijn echtgenote en een zevemarig zoon tje zijn wel doorgereisd naar Praag Reden voor zijn stap is grote bezorgdheid om trent hei lot dat hem wacht zodra hij in zijn vaderland zou zijn teruggekeerd. De heer Cihak was sinds september 1968 aan de ambassade verbonden (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De commissie-Falken- hagen is in haar eindrapport over de aanleg van de vijfde Schipholbaan. dat inmiddels aan minister Bakker is uitge bracht, aanmerkelijk positiever dan in haar interimrapport. In luchtvaartkringen wordt dit in verband gebracht met het feit, dat sinds drie maanden niet ir. C. Falkenhagen doch mr. H. Raben. directeur van de Rijksluchtvaartdienst, als voor zitter van de commissie fungeert. De invloed van Amsterdam en Schiphol op de besluitvorming zou hierdoor groter zijn geworden. Inmiddels heeft de actiegroep tegen ge luidshinder „Schiphol Stop" van de ge meente Haarlem de toezegging gekregen, dat zij bij haar activiteiten tegen de uit breidingsplannen van de luchthaven op een subsidie kan rekenen. Met deze stap heeft het gemeentebestuur officieel de zijde van de protesterende groep Haar lemmers gekozen. In Den Haag is uitgelekt, dat de com- missie-Falkenhagen minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) definitief heeft geadviseerd om Schiphol een vijfde start en landingsbaan te geven. Dit rapport wordt half september gepubliceerd. Vol gens ingewijden is. als gezegd, de conclu sie hierin aanzienlijk positiever dan in (Van onze redactie economie) DEN HAAG In de komende kabinets periode moet in de economische bereke ningen rekening worden gehouden met het schade-effect bjj milieuverontreini ging. Dat is de mening van staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft thans de beschikking over een methode om het verbruik van de nieuwe schaarse goederen in de welvaartsstaat, zoals scho ne lucht, schoon water en misschien nok speelruimte voor de kinderen te kwanti ficeren. Bjj de becijfering van het natio naal inkomen wordt daarmee thans geen rekening gehouden. Daarom zijn die be rekeningen volgens de staatssecretaris fout. In het najaar van 1971 zal in die cijfers voor het eerst ook het leefmilieu worden uitgedrukt, waarmee typische vakecono men geen rekening houden. .Zolang dal niet gebeurt zijn wij bezig onszelf te bedriegen Wellicht zijn een aanta' men sen de ogen geopend door de recente smog-epidemie. o.m in Rotterdam" aldus de bewindsman in het NKV-blad Ruim Zicht. Dr. Hueting heeft als hoofd van de afdeling gezondheidsstatistieken van het CBS een nieuwe definitie gegeven van .economische groei", waar staatssecretaris Kruisinga helemaal achter staat. Die groei is er volgens Hueting alléén, „wanneer en voor zover de schaarste aan door de subjecten gewenste goederen wordt terug gedrongen. Anders gezegd: als er meer wensen kunnen worden vervuld. Bij die wensen horen schone lucht, minder lawaai zuiver water. Maatregelen hebben dus aeen nadelig, maar een voordelig effect op de economische groei Want het goe derenpakket wordt daardoor meei aange past aan de wensen van de consument en dat werkt welvaartsverhogend, aldus dr. Hueting. het interim-rapport naar voren is ge komen. (Ir. Falkenhagen werd in verband met een oogoperatie op non-actief gesteld) Doorslaggevend zou zijn geweest, dat de geluidshinder in Amstelveen en Zwanen burg bij aanleg van de vijfde baan aan zienlijk beperkt kan worden. Er zou wel veel meer vliegverkeer boven Haarlem komen, maar de bevolking zal daar niet zo vreselijk veel last van hebben aan gezien dit op grote hoogte plaatr vindt, aldus de commissie. Een andere over weging is, dat het aantal vliegbewegingen op Schiphol met bijna de helft zou stijgen. „Schiphol Stop", die inmiddels nieuwe afdelingen in Heemstede en Hoofddorp heeft, mag van het gemeentebestuur de protest-affiches (er zijn er reeds 4000 weg1 op alle openbare gebouwen in Haarlem plakken. Dit is het resultaat van een gesprek, dat actieleider Hein Endlich met burgemeester L. de Gou heeft gehad. BONN (AP). In West-Duitsland is vandaag de 123e Starfighter neergestort. De twee bemanningsleden hebben zich met een schiettoestel gered. ADVERTENTIES tot en met 29 AUGUSTUS (Gazan-kwaliteit) ANEGANG 46 - HAARLEM Voor de prijs wan één week 1 -23) ontvang! u Bon opsturen aan IJmuider Courant/Bevenwijkse Courant Antwoordnummer 416. Haarlem. U hoeft geen postzegel te plakken. Oet doen wij voor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor 1.23 op A/B NAAM ADRES WOONPLAATS Oeze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1