Meervoudig leiderschap in nota afgewezen PVDA-KAMERFRACTIE GAAT NIET BIJ VOORBAAT VAN OPPOSITIE UIT goeie tip 'n dagtrip Woedende kabouters uit Haagse raadszaal gezet KVP-bestuur wil één lijsttrekker Wel verjonging maar geen verlies van identiteit Abel Tasman moet worden opgetild De nZH bust u er heen. Dagelijks WAAROM IS LEIDEN IN LAST? Burgemeester verdedigde afbraak van „Vrijdorp" Eis 7 maanden voor moord op baby Man rijdt met auto in op vrouw en kind Kerkelijk protest tegen zwemmen op zondag Twee kinderen van luchtbed gered RAADSMEERDERHEID WILDE GEEN DISCUSSIE Bij komende Kamerverkiezingen Bij drie branden VA miljoen schade Drie Nederlanders geïdentificeerd Amsterdamse jongen drie weken zoek Onderzoek Nederlander in Cambodja wordt vrijgelaten Congres in Den Haag over internationale rechtskwesties DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 2 DEN HAAG „De nieuwe fractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer zal moeten fungeren als een wezenlijk onderdeel van een alternatieve regeringscoalitie. Dat brengt mee, dat bij de kandidaatstelling gelet zal moeten worden op ervaring en bestuursbekwaamheid. De vele wisselingen, die in de afgelopen periode plaats hadden, beperken daarom de marge voor nieuwe verschuivingen. Die marge zal overigens mede ge bruikt moeten worden voor verdere verjonging". Glijvet wordt vernieuwd In 't Harde LEIDERSCHAP AFGEWEZEN Eerst een kijkje nemen in dit kasteel uit de 12e eeuw, dan oversteken naar het Natuurbad met restaurant, speeltuin en kanovijver. Stap op: NZH-lijn 71, elk half uur, Stap uit: Santpoort, Brederoodsewegl Velserend. I I Botsing in Duitsland Geen discusie ■iUBNOaUNKkUtttl*;- «ft* Mbfcfc, Dit staat in een nota van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer over de meest wezenlijk geachte samenstelling van deze fractie voor de periode na de komende ver kiezingen. Na bespreking ervan zal het partijbestuur advies over de samenstelling van de fractie uitbrengen aan de vijftien gewesten en aan de afdelingen die de kandidatenlijsten zullen moeten opstellen. Het partijbestuur zal voorts advies aan de partijraad uitbrengen over het lijst trekkerschap bij de Kamerverkiezingen, De fractie heeft het partijbestuur laten weten, dat zij één lijstaanvoerder in de huidige politieke situatie noodzakelijk acht. In enkele delen van de partij en met name bij Nieuw Links gaat de voor keur uit naar een team van 5 of 6 lijst aanvoerders. Ook is door Nieuw Links de gedachte geopperd om de nieuwe Ka merfractie door een soortgelijk team van fractieleiders te laten aanvoeren. Een meervoudig leiderschap van de frac tie wordt in de nota niet uitvoerbaar ge- ROTTERDAM. In de week van 14 tot 19 september verwacht de directie van de scheepswerf Van der Giessen-De Noord in Krimpen aan de IJssel, dat het dan mogelijk zal zijn de „Abel Tasman te water te kunnen laten. Dit 225 meter lange schip weigerde woensdag van de scheepshelling af te glijden. Technici van de werf zijn tot de con clusie gekomen dat de moeilijkheden bij de mislukte tewaterlating zijn te wijten aan het vet onder het schip, waarover het in het water had moeten glijden. Er zit nu niets anders op dan het schip vijf millimeter omhoog te brengen, zodat men bij de goot met het vet kan komen om dat te vernieuwen. Om het 12.000.000 kilo wegens schip op te tillen, zijn vijftig hydraulische vijzels nodig, die tussen de 100 en 300 ton vermogen hebben. De werf is doende deze vijzels van andere werven te lenen of te huren. (Van onze correspondent) DOORNSPIJK. Vijf kerkeraden in Doornspijk hebben in een brief aan bur gemeester en wethouders en de gemeen teraad geprotesteerd tegen de gang van zaken rond het zwembad De Hoksenberg in 't Harde, dat afgelopen zondag voor de twaalfde keer in dit seizoen werd ge kraakt. „Wij willen er in deze brief met na druk op wijzen," aldus de gezamenlijke kerkeraden, „dat waar de zondag naar het woord Gods de dag des Heren is, bij welker ontheiliging God zijn oordelen over het volk brengt (vergelijk Nehemia 13, 17, 18) het toch niet anders kan dan dat de Heer, wanneer de toestanden bij het zwembad zoals die nu zijn, voortdu ren, dit zeker zal bezoeken." De kerkeraden vragen tenslotte maat regelen opdat de zondagsrust zal terug keren. Zij verlangen dat het zwembad op zondag niet meer zal worden gebruikt, gedachtig aan het vierde gebod van de wet Gods: Men moet Gode meer gehoor zaam zijn dan de mensen," aldus de brief. VLISSINGEN. Aan de kust bjj Dis hoek nabjj Vlissingen is maandagmiddag consternatie ontstaan omdat twee Duitse kinderen van omstreeks zeven jaar op een luchtbed naar zee waren afgedreven. De reddingboot „Javazee" uit Breskens, De reddingsboot „Javazee" uit Breskens, en strandwachters uit de omgeving voeren direkt op het sein groot alarm uit. Ook werd een waarschuwing voor de scheep vaart uitgegeven om naar de drenkelingen uit te kijken. De Duitse jongetjes konden uiteindelijk door enkele ervaren zwemmers gered worden. Vliegveld gekocht. De stedendriehoek Apeldoorn, Deventer Zutphen en Voorst heeft voor 1 25 miljoen het vliegveld Teuge gekocht. Aan de gemeenteraden zal worden voorgesteld het vliegveld uit te breiden en geschikt te maken voor zakenvluchten. Tot nu toe is Teu ge alleen geschikt voor sport- en re clamevliegtuigen. tie wordt in de nota niet uitvoerbaar ge noemd. Voorts wordt erop gewezen dat bij de aanvulling van de fractie bekwaamheid een eerste vereiste blijft. Eveneens dient aandacht geschonken te worden aan het behoud van de identiteit. „De P.v.d.A. kan het zich niet veroorloven haar her kenbaarheid als democratisch-socialisti- sche partij op het spel te zetten". Bij de aanvulling zullen jongere leeftijds groepen de meeste aandacht moeten heb ben. Het is verder noodzakelijk dat de frac tie in haar nieuwe samenstelling de be schikking heeft over voldoende leden die ervaring hebben met de praktijk van maatschappelijke organisaties. Bij de aanvulling moet dus gezocht worden naar jonge mensen, maar ervaring en bestuursbekwaamheid mogen niet uit het oog verloren worden", aldus de no ta. Zoals de zaken zich nu laten aanzien, aldus de nota, is er een gerede kans, dat de P.v.d.A. zich voor de komende parle mentaire periode opnieuw in de oppositie zal bevinden. Maar het beslissende woord daarover spreken de kiezers. Daarom zou het volslagen onjuist zijn bij voorbaat van oppositie uit te gaan. Een grote partij als de P.v.d.A. zal al tijd rekening moeten houden met de mo gelijkheid, dat zij regeringsverantwoor delijkheid zal hebben te aanvaarden. Zij dient zich hierop te richten en zich te presenteren als een partij die bereid en in staat is, samen met anderen, te rege ren. De P.v.d.A. behoeft het conflict en de oppositie niet te schuwen, maar ze wijst een principiële keuze voor de oppo sitie af. Ze onderkent de structurele ge breken van de Nederlandse samenleving maar ze trekt er de handen niet van af". In de nota wordt er opgewezen, dat de partij er nauwkeurig op zal moeten toe zien, dat in de fractie de deskundigheid gewaarborgd blijft. „Een effectief Ka merlid moet niet alleen de kachel kun nen aanmaken door een sprekende pre sentatie van zijn inzichten en actiepun ten, hij moet ook geduldig en welover wogen tegenstanders weten te winnen. Applaus buiten de Kamer is een andere zaak dan indruk maken in de Kamer". Het voorzitterschap van de fractie en het politiek leiderschap van de partij kunnen en mogen naar het oordeel van de fractie niet ontkoppeld worden. „Wel behoort in de leiding van de fractie een team aanwezig te zijn. Deze teamvor ming moet worden versterkt, maar zal een duidelijk herkenbaar aanvoerder schap niet kunnen missen", aldus de no ta. De weinige Kamerleden met een lan ge staat van dienst, die zich opnieuw be schikbaar stellen, dienen beoordeeld te worden op hun kwaliteit en onderne mingslust als Kamerlid en niet op hun aantal dienstjaren". De fractie is van oordeel, dat in 1971 niet gestreefd moet worden naar ge meenschappelijke lijsten met andere partijen. Vernieuwing krijgt de meeste kans als zij zich verwezenlijkt via voor de kiezers herkenbare partijen en per sonen. Daarom behoort in de samenstel ling van de nieuwe fractie naast ver nieuwing ook continuïteit tot uitdruk king te komen, aldus de nota. Er wordt er op gewezen, dat de activi teit van de fractie buiten de behandeling van begrotingen en wetsontwerpen sterk is geïntensiveerd. Er liggen hier moge lijkheden om het functieverlies van het parlement te bestrijden. In de nota wordt gezegd dat er naast het parlement honderden organisaties zijn die hun belangen en inzichten be pleiten bij en tegenover de overheid. De taak van het parlement is ervoor te zor gen, dat het temidden van al deze bui tenparlementaire acties het laatste woord houdt, aldus de nota. Het parle ment kan zulks alleen doen, als het tot een zorgvuldige afweging van botsende belangen komt en als het tot een zake- lijk_ verantwoorde toetsing van duizend en-één verlangens in staat is. Nu heeft een Kamerlid amper tijd voor een gron dige bestudering van zijn stukken. „De deskundigheid heeft al heel wat veren moeten laten aan de communicatie en de grondigheid legt het af tegen de ac tualiteitsbehoefte". ADVERTENTIE .7 V \ffWT V. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het dagelijks bestuur van de K.V.P. wil bij de komende Twee de Kamerverkiezingen één landelijke lijst trekker. Het partijbestuur heeft de laat ste stem in de beslissing over het lijst trekkersschap. Het zal op 12 september een definitief besluit nemen. Het advies houdt niet in dat er ook reeds iemand voor het lijsttrekkersschap wordt genoemd. In de K.V.P. worden de laatste tijd in dit verband vooral minis ter-president De Jong en minister Verin- ga genoemd. Verder moet nog besloten worden uit welke kiesdistricten (totaal 18) de vier lijstgebieden zullen bestaan. Vermoedelijk zullen Noord- en Zuid-Hol land en Zeeland één lijstgebied vormen, evenals Utrecht, Gelderland, Overijssel, Drente, Friesland en Groningen. De pro- HOOGERHEIDE. Vanmorgen vroeg heeft brand gewoed in het camping- ca ravan- en bungalowpark „Familieland" in Hoogerheide. De kampwinkel brandde geheel uit. Van de inventaris kon vrijwel niets worden gered. De schade wordt geschat op een kwart miljoen. Geen der in de buurt staande caravans liep scha de op. In de afgelopen nacht heeft een brand in drie magazijnen van een Schijndelse houtindustrie voor rond 500.000 schade aangericht. In de fabriek worden kaas plankjes en kruiden- en lepelrekjes ge maakt. In Ouderkerk aan de IJssel is gister avond het maalderij gebouw met opslag plaatsen van de coöperatieve landbouw- vereniging door brand verwoest. Het ge bouw en inventaris zijn voor een half miljoen gulden verzekerd. vincies Noord-Brabant en Limburg zul len elk afzonderlijk een lijstgebied zijn. Op de advertentie waarin kandidaten voor het Kamerlidmaatschap worden ge vraagd, is tot nu toe een „redelijk aan tal" sollicitaties binnengekomen. PADERBORN. Het Nederlandse bus je, dat maandag in dichte mist tussen Paderborn en Kassei frontaal in botsing kwam met een Duitse vrachtwagen, was afkomstig uit Rotterdam. Tot nu toe zijn drie van de vier doden geïdentificeerd. Het zijn de bestuurder, de 27-jarige Simon Verzijl uit Rotterdam, de 48-jarige Frederik Kist uit De Wijk en de 28-jarige René Tuinder uit Rotter dam. Het vierde slachtoffer, een vrouw, kon nog niet geïndentificeerd worden. De Nederlanders waren in dienst bij de Ha- nomag-Henschel fabriek in Kassei en wa ren op de terugreis van een weekend in Nederland. AMSTERDAM. Sedert 30 juli is de 15-jarige Amsterdamse scholier Leonardus Cornelus Huizer, die aan de Westerdoks- dijk woont, spoorloos. Hij is 1.75 m lang, heeft een flink postuur, lichtblond half lang haar, blauwe ogen en een litteken onder zijn kin. Hij droeg een groene lange broek, een lichtblauw truitje, een rood nylon jack en bruine schoenen. Hij had een groene sportfiets met versnellingen bij zich met achterop een dubbele krantentas van „Het Parool". Protesterende Kabouters en Dolle Mina's drongen tijdens de vergade ring van de Haagse gemeenteraad tot de tafel van B. en W. door. (Van onze correspondent) LEIDEN. De Leidse universiteit zal een onderzoek laten instellen naar de re latie tussen de stad en de universiteit in samenwerking met het Nederlands Eco nomisch Instituut in Rotterdam. Onder zocht zal worden hoe het komt dat Lei den in zo'n slechte financiële positie ver keert. Leiden heeft al herhaalde malen bij het rijk aangeklopt voor oplossing van haar noden In 1969. werd het rapport „Lei den in Last" aan de regering aangebo den. Leiden behoort tot de steden met het laagste inkomen per hoofd van de bevolking, relatief het hoogste drankge bruik en misdaadcijfer. De werkgelegen heid is erg zorgwekkend. VOORSCHOTEN. De Nederlander die door de Franse journalist Alain Cle ment werd genoemd als de man die bin nenkort door de „partisanen van prins Si- hanoek" zal worden vrijgelaten, is de 28- jarige Johannes Duynisveld uit Voorscho ten. Duynisveld verliet nog geen half jaar geleden ons land. Hij deed eerder van zich spreken, toen hij in augustus 1967 in Bolivia werd gearresteerd, verdacht van guerrilla-activiteiten In het vroege voorjaar ging hij weer op weg, richting Azië. Begin juli moet hij in de buurt van de tempels van Angkor in Cambodja door de legers van prins Norodom Sihanoek gevangen geno men zijn. Berichten uit Cambodja meld den, dat hij zegt journalist te zijn van een. studentenblad. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het besluit van B. en W. van Den Haag om het door kabou ters gekraakte en in een „Vrijdorp" her doopte ex-Milvakamp te ontruimen en on middellijk daarop af te breken dateerde al van 4 augustus. Overleg met justitiële autoriteiten en met de Domeinen hield de actie achter op tot dinsdagmorgen 11 augustus. Deze mededeling kreeg de Haagse gemeenteraad gisteren van de van vakantie teruggekeerde burgemees ter Marjjnen, die het wegens het vele rumoer om deze zaak nuttig oordeelde een verklaring af te leggen als raads voorzitter en als hoofd van de politie. Tegen wederrechtelijk handelen moet worden opgetreden, zei hij. Dat had men toen het besluit van het college was ge vallen liever meteen gedaan, maar de noodzaak van overleg, om zekerheid te hebben over het wettelijk gerechtigde van een dergelijke actie gaf oponthoud. Mr. Marijnen zei, dat B. en W. de actie te meer spoedeisend oordeelden ,toen ver schillende personen mededeling deden van gevaarlijke toestanden en zekere ge dragingen en handelingen die zij in het kamp hadden waargenomen. De burge meester doelde hier op vijf briefjes, waar in de bewoners van het kamp van zede loze vertoningen worden beschuldigd. „Achteraf beredeneerd zou het wel licht een ander psychologisch effect heb ben gehad als de afbraak iets later was begonnen," aldus mr. Marijnen, maar B. en W. hadden reeds tot een aaneen sluitende actie besloten. Het P.S.P.-raadslid mevrouw Van der Wal-Kijlstra had hierna vragen willen stellen vooral over opmerkingen en zin sneden uit de vertrouwelijke „rapporten" AMSTERDAM Wegens moord op haar pasgeboren baby heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse recht bank tegen een 22-jarige inpakster zeven maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk geëist. Tegen haar 44- jarige moeder vorderde hij zes maanden. Haar vader had haar bedreigd als er een kind zou komen. Daarom had zij de zwangerschap voor haar vader verzwegen uit gevaar voor ontdekking. In 1967 heeft zich een soortgelijk geval met het meisje voorgedaan, maar de strafbaarheid kon toen niet bewezen worden. De sterke be dreiging, die van de vader is uitgegaan, liet de officier bij zijn eis meegelden. De officier zei dat de moeder geen hand had uitgestoken om het kind te redden en expres niet was gaan kijken. Hij zag het aandeel van de moeder in de zaak als een zekere vorm van medeplichtigheid aan kindermoord. Dit was echter niet ten laste gelegd. De officier rekende haar het gebeurde zwaarder aan dan de dochter. Op 31 augustus doet de rechtbank uit spraak. van onbekenden. Maar een meerderheid van de raad wilde haar daartoe niet de kans te geven. Zij besloot haar vragen reeks schriftelijk in te dienen. Toen met 23 tegen 20 stemmen een voorstel, van de heer Buijtendijk (P.v.d.A.) werd verworpen om over de door mr. Marijnen afgelegde verklaring te discussiëren drongen enige kabouters. Dolle Mina's en andere ex-bewoners van „Vrijdorp" de raadszaal binnen, posteer den zich voor de tafel van B. en W. en eisten een openbare discussie. „Wij kun nen de ons aangedane beledigingen en beschuldigingen niet over onze kant la ten gaan," riep een woedende Dolle Mi na. De groep werd door een aantal recher cheurs met zachte hand de deur uitge zet. Toen zij daarna op de publieke tri bune een spreekkoor „Wij willen debat" aanhieven, werden zij uit het gebouw ver wijderd, zonder arrestaties en zonder dat er klappen vielen. (Van onze correspondent) UDEN. De politie heeft een 27-jarige inwoner van Hden gearresteerd omdat hij met zijn auto was ingereden op zijn vrouw en zijn kind. Zij konden ternau wernood het vege lijf redden Een kwar tier later deed hij een vergeefse poging op zijn schoonmoeder in te rijden. Vorige week had hij zonder enige re den in een paar Udense huizen ruiten in gegooid. Hij zal voor de officier van Justi tie in Den Bosch worden geleid, verdacht van poging tot doodslag. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Prof. Polak, minister van Justitie, heeft gisteren in het Haag se Congresgebouw het 54ste congres van International Law Association geopend. Achthonderd van de meer dan vier duizend leden van de ILA zullen van ge dachten wisselen over zaken als lucht en ruimterecht, internationaal monetair recht en internationaal medisch recht. Tot opvolger van de aftredende presi dent, mr. Margarita Arguas, werd ge kozen prof. M. Bos, hoogleraar in het volkenrecht aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Prof. Cecil B. Olmstead uit de V.S. en prof. dr. K. H. Voous, hoogleraar in de dierkunde aan de VU te Amsterdam, spraken respectievelijk als jurist en als bioloog over het behoud van het milieu door middel van internationaal recht. Prof. Voous protesteerde onder meer te gen clandestiene dierenhandel via kana len welke door Nederland lopen. Beestachtig. In Wijckel (Fr.) is een koe 's nachts op beestachtige manier in de wei afgemaakt en daarna gedeeltelijk geslacht. Twee bouten, totaal ongeveer 80 kilo vlees, werden meegenomen. De rest van het dier was in een droge sloot gegooid. Omwonenden waren zo met de boer begaan, die slechts een klein bedrijf heeft, dat zij een lijstcol- lecte hielden. De opbre igst daarvan was zo groot dat de veehouder er een koe van kan kopen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2