VAN DAG TOT DAG Bomaanslag treft blad van Car listenbeweging Cambodjaanse regering krijgt opnieuw Amerikaanse wapenhulp NOG EENS 40 MILJOEN DOLLAR VOOR LON NOL Hoofdgetuige My Lai vraagt politiek asiel in Zweden top form uiODiuentrum Bosbranden op Corsica De verliesrekenini V ietnamezen willen dat Amerikanen vertrekken Bisschop van Kerala: geen sprake van „ronselen" Algerijn in Israël zou topspion zijn Politie in Praag pakt ruim 800 mensen op commentaar op actuele zaken Persen ernstig beschadigd Ambassadeur van China in Polen aangekomen BEROEPSSERGEANT WAS AANWEZIG BIJ MASSASLACHTING IN ZUID-VIETNAM Vaten met vergif uit Oostzee opgevist natuurlijk naar DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 3 Actief verzet Senator McGovern Korea Xoean Thoey Wellicht hervatting van A merikaanS'Chinese gesprekken CIA Als een held u ziet daar zoveel meer dan ergens anders Burgemeester Samkalden van Amster dam heeft vanochtend tijdens een pers conferentie de balans gegeven van wat gisteravond en in de nachtelijke uren in het centrum van de hoofdstad is aange richt. Een balans gaat meestal vergezeld van een winst- en verliesrekening, maar in dit geval kon slechts van verliezen worden gewaagd. De winst die het Am sterdamse gemeentebestuur op het oog had bij het invoeren van het slaapverbod op de Dam en aangrenzende gronden is niet gerealiseerd. De troosteloze aanblik die het Amsterdamse centrum vandaag biedt, is een geheel ander aspect dan dat wat de hoofdstedelijke overheid en politie hadden verwacht. Zij waren namelijk overtuigd van de mogelijkheid dat de Dam en de winkelstraten zonder veel narigheid konden worden ontdaan van de ontsierende en lastige openluchtbivak- keerders. Daarom was de politiemacht die gisteravond plotseling tegenover een felle, overdonderende uitbarsting van straat terreur kwam te staan, volkomen ontoe reikend. In Amsterdam circuleert al het wrange grapje dat met „Damslapers" de Amster damse politie moet worden aangeduid, die zich in slaap heeft laten wiegen door de maandenlange rust in de hoofdstad. Maar veel neiging tot grapjasserij heb ben de Amsterdammers niet, als zij aan zien wat de rellen hebben teweeg ge bracht. Het is een zinloze, schaamteloze vernieling, die door de plunderingen nog een extra schurkachtig karakter heeft ge kregen. De mentaliteit die uit dit oproer spreekt, is beangstigend. Wat men in de afgelopen maanden niet of nauwelijks heeft gemerkt, is het feit dat Amsterdam een verzamelplaats van menselijk wrak hout is geworden, dat onder het mom van „toerist" is aangespoeld en de at mosfeer in de hoofdstad bederft. Hoe onschuldig en avontuurlijk het „Damslapen" ook heeft geleken, het is nu wel duidelijk dat het experimenteel over nachten in de openlucht door vrijgevoch ten jonge vakantievierders verpest is door elementen van laag maatschappelijk al looi en individuen met een criminele inslag, die op den duur door de tolerantie van de politie alleen maar driester zijn geworden. Dat burgemeester Samkalden op zeker moment aan deze verzameling en uitstalling van ongure lieden een eind heeft willen maken, is zeer begrijpelijk. Minder begrijpelijk blijft het, dat de po litie niet beter voorbereid was en de leden van het eigen corps daardoor aan grote gevaren blootstelde. Als de organisatie van de politie-actie tegen het Damslapen niet beter kon worden voorbereid, had men het tijdstip van de actie moeten verschuiven naar het koude seizoen, als de animo voor het overnachten op straat vanzelf zou zijn uitgestorven. Nu zijn voor het eerst tijdens Amster damse opstootjes politieschoten gevallen, gelukkig zonder al te ernstige gevolgen. Men moet zich verplaatsen in de situatie van de bedreigde hoofdagent om te kun nen beoordelen of dat schieten nodig was of niet. De leiding van de Amsterdamse politie zal in samenspraak met de justitie ongetwijfeld onderzoeken in hoeverre dit uiterste middel terecht is aangewend. In ieder geval is wel komen vast te staan dat gisteravond diverse politiemannen in levensgevaar hebben verkeerd. De gebeurtenissen van 24 augustus 1970 zullen in de toekomst helaas tot maat staf moeten dienen voor de instructie van de Amsterdamse politie en die instructie zal er niet zachtzinniger op worden. Wat de afgelopen maanden gewonnen leek, is weer volledig verloren. Het prestige van de Nederlandse jeugd heeft opnieuw schade geleden en er zullen wel weer vlijtige scherpslijpers aan het werk gaan om een politiek tintje aan de achtergrond van de relletjes te geven, of om alles wat jong en vooruitstrevend is met de zelfde bittere saus te overgieten. Dat zal dan een extra -verlies aan maatschappe lijke verstandhouding zijn, die door rond uit misdadige minderheden is veroor zaakt. Enige zelfbeheersing en vooral veel onderscheidingsvermogen zullen geboden zijn, om de gevolgen van deze ellendige uitschieter niet aan het verkeerde adres te bezorgen en daardoor de verliesreke ning voor de samenleving nog veel erger te maken dan zij in haar oorspronkelijke proporties al is. (Van onze redacteur in Madrid) PAMPLONA. Een geheimzinnige bom aanslag op het dagblad „El Pensamiento Navarro" van Pamplona heeft de verdeeld heid van de carlistenbeweging en de span ningen van deze politieke zomer plotse ling in fel daglicht gesteld. Rond tien uur zondagmorgen drongen vijf gemaskerde personen, waarschijnlijk vier jongemannen en een meisje, het ge bouw van deze krant binnen. De vier werknemers die zich nog hier bevonden konden weinig weerstand bieden. Zonder enig tijdverlies plaatsten de vijf leden van het „commando" hun tijdbommen onder de persen van de krant. Ze verdwenen in een auto die voor de deur geparkeerd stond, waarna de bom ontplofte. De persen wer den zwaar beschadigd, in de verdieping boven de drukkerij veroorzaakte de ont ploffing een chaos van losgerukte telex machines en half-verwoest redactie-meu bilair. Er brak meteen brand uit. De brand weer was de toestand snel meester en de vier vastgebonden werknemers kwamen met de schrik vrij. De aanslag heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de ondergang van het car- lisme als een actief element in de Spaanse politiek. Een laatste bastion van de „ware car- listen" was het dagblad „El Pensamiento Navarro" dat door dik en dun de pre tendenten van de familie de Bourbon Parma verdedigde. Maar ook hier werden zij langzaam maar zeker uitgerangeerd. Begin dit jaar slaagde een van de aan deelhouders van de krant, die ook lid was van de plaatselijke raad van de Carlisten- partij, erin om de meerderheid van het kapitaal te bemachtigen. Kort daarop zond hij een boze brief naar de hoofdredacteur, een vertrouwensmans van de nationale raad van het carlisme en aanhanger van prins Carlos Hugo, Don Avier Maria Pas- cual. Hij beschuldigde deze van een „af wijking naar een linkse" redactie-politiek, en beval hem zonder omwegen om een „meer optimistische en constructieve toon aan te slaan." Eind verleden maand dwong de „over gelopen" aandeelhouder de hoofdredacteur ertoe zijn ontslag te nemen. De aandeel houder werd uit de Carlisten partij geroy eerd, en de hoofdredacteur werd openlijk geprezen als „een ridderlijk verdediger van de verdrukte waarheid" en alle leden van het carlisme kregen de raad om hun abon nement op de krant op te zeggen en er geen advertenties meer in te plaatsen. Al leen dit laatste bereikte enig resultaat, want de eigenaar heeft zich al beklaagd dat de omzet van de krant sterk is terug gelopen. Tegen de achtergrond van deze ontwik keling lijkt de aanslag van gisteren dui delijk het werk van een carlistencomman- do te zijn. Dit zou dan het eerste bewijs vormen dat de carlisten tot actief verzet over gaan, want tot nu toe was dit soort acties het exclusief domein van de onder grondse Baskenorganisatie ETA die in de naburige provincies pleegt op te treden. De opkomst van een terroristenorganisatie van Carlisten zou weinig goeds voorspel len voor de toekomst wanneer prins Juan Carlos koning van Spanje wordt. WASHINGTON (Reuter en AP) De Verenigde Staten hebben gisteren bekendgemaakt dat zij Cambodja opnieuw veertig miljoen dollar ter be schikking zullen stellen voor militaire doeleinden. Volgens de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Robert Mc- Closkey, is het bedrag onder meer bestemd voor munitie, verbindings- apparatuur, onderdelen en de opleiding van Cambodjaanse militairen. Ook zullen voor het bedrag lichte wa pens worden gekocht. De veertig miljoen vallen onder de Amerikaanse begroting voor het jaar 1970/1971. Uit goed ingelichte bron in Bangkok is vernomen dat voor het einde van dit jaar de Verenigde Staten alle vliegtuigen en nagenoeg alle personeel zullen terugtrek ken van de Amerikaans-Thaise strategi sche luchtmachtbasis in Tachli in cen- traal-Thailand op 350 kilometer van de hoofdstad. Het gaat hier om zes eska ders Phantoms, een eskader eb-66 jacht bommenwerpers en vierduizend man per soneel De Amerikanen hebben in Thailand zes luchtmachtbases voor acties in Vietnam, Laos en Cambodja. Naar vefluidt zullen de meeste instal laties op de basis blijven. Thailand zou de Amerikanen willen vragen minstens één afdeling Amerikaans personeel voor het onderhoud achter te laten. Aangeno men kan worden dat vice-president Ag- new de bijzonderheden zal bespreken als WASHINGTON (AP). De Ameri kaanse democratische senator George Mc Govern van Zuid-Dakota heeft voor de televisie verklaard dat volgens een opi niepeiling het Zuidvietnamese volk voor onmiddellijke terugtrekking van de Ame rikaanse troepen is, maar dat de Ameri kaanse functionarissen in Saigon deze ge gevens achterhouden. McGovern zei dat het Amerikaanse volk onlangs in een opiniepeiling van het bu reau-Harris zich in meerderheid voor on middellijke terugtrekking heeft uitgespro ken en dat het Zuidvietnamese volk het zelfde heeft gedaan volgens een peiling, verricht door het Amerikaanse leger in Saigon. „Uit die peiling bleek dat 65 percent van de Zuidvietnamezen ons graag ziet vertrekken. Slechts vijf percent wil dat wij blijven". De senator zei dit in een betoog over een amendement, dat hij samen met zijn republikeinse collega Mark Hatfield uit Oregon heeft ingediend en dat voorziet in terugtrekking van alle Amerikaanse eenheden uit Vietnam, vóór 31 december 1971. McGovern zei dat Hatfield en hij veertig medestanders hebben in de Se naat. President Nixon heeft vice-president, Spiro Agnew opgedragen vier Aziatische landen te bezoeken en deze te verzeke ren dat de V.S. deze landen hulp blijft verlenen" om hen in staat te stellen zich zelf te verdedigen". Agnew is gisteren vertrokken. Hij zal Zuid-Korea, Formosa Zuid-Vietnam en Thailand bezoeken. hij deze week tijdens zijn reis door Azië Thailand bezoekt. Agnew heeft de Zuidkoreaanse premier Tsjoeng Hi Park gisteren beloofd dat de Verenigde Staten Zuid-Korea meer mili taire hulp zullen verstrekken om de ver mindering van de Amerikaanse troepen sterkte in dat land mogelijk te maken. Zuid-Korea heeft om deze troepenreduc tie gevraagd. De Amerikanen zijn van plan 20.000 van de 60.000 man terug te trekken. In Korea zullen straaljagers van het type Phantom worden gestationeerd. Agnew heeft van president Nixon „per soonlijke en zeer gedetailleerde bood schappen" meegekregen voor de staats hoofden van Zuid-Korea, Formosa, Zuid- Vietnam en Thailand. Het doel van de door Nixon aan Agnew opgedragen reis is de bondgenoten van de Verenigde Sta ten ervan te verzekeren dat de Ameri kanen vastbesloten zijn in Azië hun aan wezigheid te continueren en hun verplich tingen na te komen. De leider van de Noordvietnamese de legatie bij de vredesonderhandelingen in Parijs, Xoean Thoey, ordt deze week in de Franse hoofdstad terugverwacht. Hij is verscheidene maanden geleden naar Hanoi teruggekeerd nadat president Ni xon Henry Cabot Lodge niet verving toen die ontslag nam als leider van de Ame rikaanse onderhandelingsploeg. De Noordvietnamese delegatie deelde gisteren mee dat Thoey op 19 augustus uit Hanoi is vertrokken en via Peking en Moskou naar Parijs terugkeert. TRIVANDRUM, (Reuter). De aarts bisschop van Trivandrum (Kerala) heeft het zondag in de „Sunday Times" versche nen bericht over de „handel" in Indische meisjes ten behoeve van Europese kloos ters een grove verdraaiing van de feiten genoemd. Juist is, dat meisjes uit de Zuidindische staat Kerala naar West-Duitsland, Frank rijk, Italië en Spanje zijn gegaan om daar religieuze te worden of tot verpleegster te worden opgeleid, zo verklaarde aartsbis schop Benedict Gregorios gisteren tegen over journalisten. Hij schatte dat ongeveer 2.000 meisjes in de afgelopen jaren voor dit doel naar Europa zijn gegaan. De kloosters hadden reis- en andere kos ten voor de meisjes betaald, maar geen geld aan hun ouders gegeven. De prelaat achtte evenwel onregelmatigheden in en kele gevallen niet uitgesloten „zoals in de wereld met dergelijke zaken gebeurt". De aartsbisschop zei voorts, dat de meis jes door Indische bisschoppen waren uit gekozen en dat zij tevoren een „waar heidsgetrouw beeld" hadden gekregen van het leven dat zij zouden gaan leiden. Er was geen dwang op hen uitgeoefend, al leen vrijwilligsters kwamen in aanmer king. Als zij dat wensten, konden zij al tijd naar India terug en sommigen hadden dat ook gedaan. De verpleegstersopleidin gen, aldus de bisschop, duren gewoonlijk zes jaar, waarvan drie jaar praktijk in ziekenhuizen. De meisjes werden goed betaald en zonden geld naar hun ouders. WARSCHAU. (AP) Jao Koeang, de nieuwe Chinese ambassadeur in Polen, is gisteravond in Warschau aangekomen. Polen is van plan om in de naaste toe komst ook een ambassadeur uit te sturen. Diplomatieke waarnemers in Warschau verwachten dat de nieuwe Chinese am bassadeur instructies mee za, krijgen over verdere Amerikaans-Chinese besprekin gen, die afgelopen lente werden onder broken. China zei de 137ste bijeenkomst, die op 20 mei 1970 had moeten plaats vinden, af, wegens de Amerikaanse inval in Cambodja. Deze onderbreking volgde na een korte hervatting van de gesprek ken sinds januari 1968. Westerse diplomaten in Warschau ver wachten dat de gesprekken in oktober of begin november weer hervat zullen wor den. TEL AVIV (Reuter en AFP). Een vaa de twee Algerijnen, die elf dagen geleden op het vliegveld van Lydda in Israel werd gearresteerd, blijkt een hoge functionaris van de Algerijnse veiligheids dienst te zijn. Dit is aldus een woordvoerder van het Israëlische leger gebleken uit een onder zoek dat naar de Algerijn, die Ali Be- laziz heet, is ingesteld. Hij heeft zelf op gegeven industieel en zakenman te zijn. Beide Algerijnen werden aangehouden toen hun vliegtuig een toestel van de Britse luchtvaarttmaatschappij BOAC een tussenlanding maakte od de lucht haven van Lydda. De secretaris van de Internationale Fe deratie van Lijnvliegers (Afalpa), Jim O'Brady, en de vice-president van deze organisatie, Jackson, zijn gisteren in Is rael aangekomen om te bemiddelen bij de vrijlating van de twee Algerijnen. (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM De 39-jarige Amerikaanse sergeant Chuck Cunning ham, hoofdgetuige in het proces tegen luitenant William Calley die van de uitroeiing van het Vietnamese dorp My Lai wordt beschuldigd, is gedeser teerd en heeft in Zweden politiek asiel verzocht. Cunningham is onder gedoken in een voorstad van Stockholm en is in het bezit van een toeristen visum. Of zijn verzoek om politiek asiel wordt ingewilligd, krijgt hij over een maand te horen, zo verklaarde men op het immigratiebureau in Stock holm. Cunningham bevestigde direct onder luitenant Calley werkzaam te zijn geweest die de leiding had tijdens de militaire operatie die een einde maakte aan het bestaan van zowel de inwoners als het dorp Mylai in Zuid-Vietnam. Over Calley, die in staat van beschuldiging is gesteld voor de moord op 109 Vietnamezen, ver klaarde Cunningham: „Calley is ziek. Hij is helemaal gek. Ik hoop dat ze hem als een hond afmaken. Als er werkeljjk nog enige rechtvaardigheid in deze wereld bestaat, dan moet hjj ter dood worden veroordeeld of tenminste levenslang wor den opgesloten. Hjj is trouwens niet de enige. Er zjjn er nog veel meer zoals hjj. Driehonderd, ja misschien wel drieduizend of nog meer. Tijdens de zestien jaren dat ik in dienst ben geweest ben ik een stroom van deze figuren tegengekomen". Over wat hijzelf in Mylai heeft gedaan, wenste hij niet te praten. Hij zegt bang te zijn teveel te zeggen. Of hij politiek asiel krijgt is uitermate onzeker. Dat heeft tot nu toe slechts één van de bijna 400 Amerikaanse deserteurs die in Zweden verblijven gekregen. Maar hij heeft zelfs nog geen verblijfsvergunning en zegt bang te zijn voor de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA. Had ik maar een geweer, dan zou het me niet zoveel kunnen schelen. Maar wie zal me missen als ik nu ineens zou verdwijnen. Hij houdt niet van publiciteit, maar wel bekent Cunningham het vraaggesprek en de publiciteit als een soort levensverzeke ring te beschouwen. „Toen ik soldaat werd dacht ik gewoon dat oorlog oorlog was. Een gevecht van man tegen man, maar in Vietnam wordt niet zo gevochten. Bij voorbeeld: een vrouw is alleen op een rijstveld bezig en plukt rijst. Een paar soldaten zien haar daar en iemand zegt: zullen we 's kijken naar welke kant ze omvalt. Valt ze naar rechts dan krijg ik honderd dollar van jou, naar links dan krijg ]ij honderd dollars van mij. Dan valt er een schot en die vrouw is dood En de enige die echt kwaad is is degene die het geld heeft verloren". Cunningham heeft een staat van dienst van zestien jaren maar hij beweert Ame rika nu +e haten. Het is een grote jacht op welstand en als er geen andere moge lijkheid is dan wordt er geweld gebruikt. Hij brengt zijn dagen door me* het spelen met de kinderen van de buurt en het wachten op de beslissing van het immigra tiebureau. „Ik wil gewoonweg alle ellende van de afgelopen zestien jaren vergeten en hoop in Zweden te kunnen blijven", besloot hij. Welke invloed zijn afwezig heid op het proces tegen Calley zou heb ben wist hij niet. Maar wel vertelde hij dat Calley na thuiskomst in zijn geboorte stad in Amerika als een held is gevierd. Men zamelde zelfs geld in om de proces kosten te kunnen bestrijden. En dat, zo zei Cunningham, is een omgekeerde we reld waarin ik niet meer kan leven. Een grote krant in Rome publiceerde gisteren deze foto bij een interview met zuster Maria Maureen, uiterst rechts, die ontkende dat zij onder druk is gezet toen zij uit de Indische staat Kerala naar een Italiaans klooster kwam. KOPENHAGEN (DPA) In de Oost zee, vlak bij de Deense kust zijn de laat ste anderhalf jaar ongeveer honderd va ten met in elk vat 200 liter dichloorpro- paan opgevist. Dichloorpropaan is een ge bruikt chemisch reinigingsmiddel, dat vergiftig is. De Deense overheid verzamelt de vaten op het eiland Langeland en zoekt een on derneming die de vloeistof onschadelijk kan maken. De Deense gezondheidsdienst spreekt met klem het bericht tegen, dat de vaten met cement verzwaard naar zee zouden worden gebracht. Ambassadeur. Dr Lloyd Doug.as Thom son wordt Australisch ambassadeur in Den Haag. Dr. Thomson is momen teel verbonden aan de Australische ambassade in Zuid Vietnam. Hij is 51 jaar en heeft reeds eerder een diplo matieke post in Den Haag bekleed, evenals in Genève en Djakarta ADVERTENTIE 'A stoutenbeek Breestraat 74-84 Beverwijk vraag onze catalogus 1970 AJACCIO. (AP) Op het eiland Cor sica woeden nu al drie dagen lang bos branden. Het vuur brandt op verschil lende plaatsen en wordt voortgedreven door een sterke wind. Twee „sproeivliegtuigen" die waren in gezet om te trachten de brandweer te helpen, moesten terugkeren omdat zij in de storm hun werk niet konden doen. Sinds het begin van de zomer is al 40.000 hectare bosgrond op Corsica door het vuur verwoest. PRAAG. (AFP) De Tsjechoslowaak- se politie heeft de afgelopen dagen in een grootscheepse actie „tegen de misdaad" 6217 mensen ondervraagd, van wie 828 meteen in hechtenis werden genomen. Dit is in een officieel communiqué in Praag meegedeeld. Er kwamen 2561 misdaden aan het licht, waaronder 242 aanrandingen, 124 zedendelicten en 1261 eigendomsdelicten. Bij 263 mensen werden verboden wapens aangetroffen, waaronder 18 pistolen en revolvers, 48 geweren, 5 mitrailleurs. 27 andere wapens en een groot aantal explosieven. „De actie van de politie, die met steun van het volk is ondernomen, heeft bij gedragen tot het behoud van orde en rust in het hele land. Deze keer zijn de orga nisators op de achtergrond er niet in ge slaagd betogingen en ordeverstoringen uit te lokken", zo meldde het communiqué.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3