Tweemaal na aanrijdingen doorgereden Tentoonstelling in Velsen over kinderen en hun spel Velser Kunstmarkt 1970 met ruime keuze op Marktplein ZANGER MARCO BAKKER IN HUWELIJK GETREDEN Open receptie in Burgerzaal SUBSIDIETOEZEGGINGEN WEL ZEKER Sluiswachtershuis Spaarndam wordt spoedig gerestaureerd BURGEMEESTER OP WERKBEZOEK Rijnland zal deel betalen Bromfietsdieven aangehouden Aanbod groter dan ruimte toelaat Zwartse Boys kampioen 4 DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 IJMUIDER COURANT 5 1 nformatie Brochure „KINDEREN SPELEN WAAROM, WAARMEE?" (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Maandag 31 augustus, des morgens om elf uur zal door wet houder J. van Leeuwen in de recrea tiezaal van het Velsense stadhuis de tentoonstelling „Kinderen spelen. waarom, waarmee?" worden ge opend. Het is een reizende expositie van de Nationale Federatie voor Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting en de stichting „K. en O., Gezinsvoor lichting", waarbij de plaatselijke af deling van eerstgenoemde stichting ervoor heeft gezorgd dat deze interes sante tentoonstelling binnenkort ook in de IJmond kan worden bezocht. Sfeer Opbrengt Afscheid H. de Boer -fa Uit 17de eeuw „Geklets" lir Dorpsgezicht Uiteraard omvat deze expositie in de eerste plaats een collectie spelmateriaal welke niet werd verzameld om een assor timent speelgoed ten toon te stellen, doch om systematisch gerangschikt een over zicht te geven van het spel in de ver schillende ontwikkelingsstadia, waarbij dan bovendien de pedagogische en psy chologische facetten zijn verwerkt. Op deze wijze hopen de organisatoren ouders en opvoeders in de gelegenheid te stellen zich een inzicht te verwerven op het kinderspel, zodat men zich tevens kan verdiepen in het waarom daarvan. Vandaar dat ook ruime aandacht wordt besteed aan de verschillende ontwikke lingsfasen van het kind en de daaraan voor het spel verbonden konsekwenties. Spel is immers een algemeen menselijk verschijnsel en voor kinderen is dit bo vendien noodzakelijk voor de ontwikke ling. Daarom is op deze tentoonstelling ook een collectie materiaal aanwezig, dat voor het stimuleren van deze ontwikke lingsfase dienstbaar kan zijn. Bij het inrichten van deze expositie is er naar gestreefd om ten aanzien van de kinderlijke ontwikkeling aan de gegevens die van wetenschappelijke zijde uit de kinderpsychologie bekend zijn geworden, een voor ieder begrijpelijke vorm te ge ven. Op deze wijze kan aan ouders en al len. die bij het opvoeden van kinderen zijn betrokken een maximum aan infor matie, voorlichting en oriëntatie worden verleend. In verband hiermee zullen de organi- tatoren dan ook nog trachten een serie dia's te vertonen met begeleidende tekst, terwijl voorts de mogelijkheid wordt open gesteld voor groepsbezoek, met deskun dige rondleiding. Dit laatste echter al leen tijdens de ochtenduren, waarvoor men zich kan aanmelden bij het bureau van de stichting: Willebrordstraat 102, IJmuiden, telefoon 02550-10715. De bezoekers van deze tentoonstelling zal nog een brochure ter hand worden gesteld, waarin er de aandacht op wordt gevestigd dat het geëxposeerde speel goed is gekozen op grond van het spel materiaal en de kwaliteit ervan. Hoewel hierbij is getracht zoveel mogelijk ook de laatste ontwikkeling op dit gebied in de tentoonstelling te verwerken, mag de ex positie toch niet worden beschouwd als een overzicht van het in Nederland ver krijgbare goede speelgoed. De keuze is dan ook allerminst willekeurig. Hetgeen impliceert dat wanneer een bepaald stuk speelgoed hier niet wordt aangetroffen, dit allerminst ten nadele van het ontbre kende exemplaar kan worden uitgelegd. Het is immers uitgesloten dat reeds een ander stuk speelgoed van gelijke aard werd opgenomen In deze brochure wordt er verder op gewezen dat het jonge kind de wereld om zich heen „spelenderwijs" ontdekt, waar bij het tevens leert deze te begrijpen en zich hierbij aan te passen. In de ex pressiviteit van dit spel geeft het uit drukking aan zijn belevenissen met die wereld, welke voor het kind bestaat uit alles wat het ziet, ervaart en ontdekt. Deze interessante brochure behandelt dan verder onderwerpen als „Naar de kleu terschool", „Fantaseren en onderzoeken" en „De grote stap naar de grote school", om dan te besluiten met een korte boe kenlijst van hetgeen op het gebied van spel en speelgoed in het binnen- en bui tenland is verschenen. De tentoonstelling is van maandag 31 augustus tot en met vrijdag 4 september dagelijks geopend van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur, waarbij elke morgen van 9 tot 12 uur de mogelijkheid bestaat voor groepsbezoek met eventuele rondleiding. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De politie is maandag twee maal geconfronteerd met aanrijdingen, waarbij de veroorzakers van de ongeluk ken zijn doorgereden. Allereerst 's morgens op de Amster- damseweg, waar een 29-jarige Amsterdam mer op weg naar zijn woonplaats van de weg moest afwijken voor een tegenligger. De Amsterdammer kantelde een paar maal, waarna zijn auto geheel vernield bleef liggen. De man kwam met de schrik vrij. De tegenligger was doorgereden, doch werd achterhaald. Het was een in Hooge- veen woonachtige 27-jarige Duitser, die op weg was naar Hoogovens. In de middaguren omstreeks kwart over vier werd ter hoogte van Beeckestijn een Zweedse auto geramd door een witte Che vrolet, waarvan de bestuurder eveneens doorreed. De Zweed had f 1.400 schade Het kenteken van de witte auto was op genomen, doch stond wederom niet op de juiste naam. Na veel naspeuringen werd de auto toch achterhaald. Zij stond in het woonwagenkamp van Haarlem. Echter kwam niet aan het licht wie er tij dens het ongeval in had gereden. Ook op het plein voor het Stadskan toor ontbrak het Marco en Patricia niet aan gelukwensen. Het stralende bruidspaar hier nabij het carillon op de kap van hun sportwagen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Zanger Jacobus Ma rinas (Marco) Bakker is vanmorgen in het Stadskantoor in het huwelijk getre den met de Amerikaanse Patricia Ann Madden. De huwelijksvoltrekking ge schiedde door burgemeester J. G. S. Bruinsma in bijzijn van slechts een klei ne kring goede vrienden en bekenden en uiteraard de ouders van bruid en bruide gom. Robert Stoiz, een goede vriend van de bruidegom, die aanvankelijk eveneens acte de présence zou geven, moest op het laatste moment afbericht sturen. In zijn toespraak, welke bijzonder knap was opgebouwd uit titels van opera's en operettes alsmede uit de titels van aller lei liederen merkte de eerste burger van Beverwijk op, dat door de eeuwen heen wijzen, geleerden, zangers, dichters en auteurs zich hebben beziggehouden met het spreken, zingen en schrijven over de liefde. Vondel schreef eens over de liefde: „Geen water blust het vuur." Deze foto van de sluiswachterswoning is drie jaar geleden genomen, vanaf de IJdijk. Inmiddels is het huis verder afgetakeld: de luiken zijn er af, de ramen zijn dichtgespijkerd. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De kunstmarkt op het Marktplein in IJmuiden, die zaterdag om elf uur door burgemeester W. Bos man zal worden geopend, belooft weer een levendig en gezellig artistiek cen trum te worden. Van de zijde van de kunstenaars bestond voor de markt zo'n grote belangstelling, dat vele aanvragen met het oog op de beschikbare ruimte moesten worden afgewezen. Er komen 65 kramen, die een geza menlijke lengte in beslag nemen van 240 meter. Kunstenaars uit ons gehele land, maar vooral uit eigen omgeving bij voorbeeld 18 uit Velsen en 20 uit het Haarlemse gebied -bieden hier hun werk te koop aan. Schilders, aquarellis ten en grafici vormen de grootste groep met 36 deelenemers. Maar daarnaast zal men onder meer ook aantreffen: spin- en weefwerk, naaldsierkunst, klein plas tiek en siersmeedwerk. Ook komen er twee kramen, waar schrijvers hun werk aanbieden en zijn er enige stands, waar de aandacht wordt gevestigd op het werk van Velsense culturele organisaties. Als passende omlijsting van deze gro te openlucht kunstgalerie zal worden ge zorgd voor een gezellige ludieke sfeer. Burgemeester Bosman zal de openings handeling de eerste in zijn kwaliteit van Velsens eerste burger verrichten staande op een stalen constructie, die midden op de markt zal worden opge steld. Dit torenachtige bouwsel, dat een hoogte heeft van 9 meter, is afkomstig van de Nederlandse Comedie in Amster dam en diende als decor voor de opvoe ringen van De Storm van Shakespeare. Het bevat een aantal speelvlakken, waar op het Witte Tejater, leerlingen van de balletschool van Corrie Rijnders en leer lingen van de Muziekschool Velsen ge zamenlijk een spel zullen uitvoeren. Met dit spel, dat is opgebouwd uit een aantal losse scènes zonder dramatische samen hang, willen deze jonge Velsenaren een speelse expressie geven van het tot standkomen van kunst. Ook brengen zij een oud-Hollandse poppenkast met echte levende poppen op ware grootte. Door leerlingen van de Amsterdamse Rietveldacademie zal in de toren worden gedemonstreerd hoe grafiek wordt ver vaardigd. Spel en demonstraties, die overigens een niet te nadrukkelijk karakter krijgen zodat de aandacht van de markt zou wor den afgeleid, zullen doorgaan tot het sluitingsuur, 's avonds om negen uur. De jeugddrumband en de boerenkapel van de IJmuider Harmonie zorgen verder nog voor feestelijke muzikale klanken. De Commissie Kunstmarkt, die onder auspiciën van de Stichting Velser Ge meenschap een en ander heeft voorbe reid, heeft ook nu weer een liefdadig doel gekoppeld aan deze manifestatie. Van de verkoopbedragen zal door de kunste naars tien percent worden afgestaan, die ten goede komt aan de Stichting ont spanning invaliden en gehandicapten te Velsen. Een aankoop op de Kunstmarkt heeft dus een drievoudige betekenis: hij komt ten goede aan de kunstenaar, aan onze gehandicapte medeburgers en, niet in de laatste plaats, aan de koper, die het be zit van eenoorspronkelijk kunstwerk als een verrijking zal ondervinden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Vrfjdag 28 augustus, des avonds om half acht begint de gemeente raad van Velsen aan zijn laatste openbare vergadering in de huidige samenstelling. Dit wordt dan tevens de eerste vergade ring onder leiding van de nieuwe voor zitter, 'urgemeester W. M. B. Bosman. Het enige agendapunt voor deze avond is het afscheid van de leden, die van de nieuwe gemeenteraad geen deel meer zul len uitmaken. Zoals bekend bevindt zich hierbij ook wethouder en loco- burge meester H. de Boer. Na deze vergadering volgt in de Burger zaal van het stadhuis een algemene af scheidsreceptie, waarbij aan de heer De Boer het bedrag onder couvert zal worden overhandigd, dat door een comité van ingezetenen als afscheidsgeschenk werd ingezameld. Het betreft hier een open receptie, waar voor geen uitnodigingen zullen worden verzonden, zodat elke burger en burgeres hier van hun belangstelling kunnen blijk- geven. De receptie begint omstreeks half negen. (Van een onzer verslaggevers) „Verkleden", een geliefd kinderspel. BEVERWIJK De politie van Bever wijk heeft twee jongens van vijftien en veertien jaar, respectievelijk uit Bever wijk en Velsen, aangehouden wegens dief stal van in totaal vier bromfietsen. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM De restauratie van de sluiswachterswoning aan de Oost- kolk 3 in Spaarndam zal nu niet lang meer op zich laten wachten. Het huis dat al een jaar of tien onbewoond is en in die tijd snel aftakelde, was een doom in het oog van menig Spaarn- dammer. De dorpsraad heeft er dan ook al meermalen bij de Haar lemse gemeente op aangedrongen tot restauratie van het 17de-eeuwse pandje over te gaan. De gemeente was hiertoe wel bereid, maar de eigenaar van het huis, het Hoogheemraadschap Rijnland, had niet genoeg geld over voor de broodnodige restauratiewerkzaamheden. Nu Rijnland veranderd is van idee. twijfelt het hoofd van de afdeling Monumentenzorg van Haarlem, de heer P. Jongens, er niet aan dat de gemeenteraad, de provincie en het rijk zo snel mogelijk hun toezeg ging zullen doen aan het subsidievoorstel van Monumentenzorg. In samenwerking met Rijksmonumen tenzorg heeft de afdeling Haarlem de to tale kosten van de restauratie geraamd op 110.750 gulden. Van dit bedrag is 70 percent subsidiabel. Monumentenzorg heeft gemeente en rijk geadviseerd hier elk 40 percent van voor hun rekening te nemen. Dat is 29.480 gulden. De provin cie, die over het algemeen eerst de be schikking van de minister afwacht, zal naar verwachting 10 percent van de kos ten, 7.000 gulden ongeveer, op zich ne men. De rest zal voor rekening van de eigenaar komen. In 1690 kocht Rijnland voor de sluis wachter van de kleine sluis een woning, die eigenlijk bestond uit twee delen, die haaks op elkaar stonden. Het ene huis lag langs de IJdijk en was aan de voor kant voorzien van een trapgevel en aan de achterkant van een tuitgevel. Het daaraan vastgebouwde huisje was klei ner, had een pyramide-vormig pannen dak', enkele typisch 17de eeuwse ramen aan de voorkant en een deur met een mooie houten omlijsting. Dit gedeelte van de woning lag aan de Oostkolk. In de loop der jaren is er veel veran derd: de trapgevel is gewijzigd in een tuitgevel, de zijkant van het huis aan de IJdijk werd van hout, het gedeelte van het huis aan de Oostkolk werd gepleis terd en de 17de eeuwse ramen werden verwisseld voor typisch 19de eeuwse T- ramen. Een huis dat niet bewoond en onder houden wordt, vervalt snel. Inmiddels zijn de rood-witte luiken verdwenen en een kraakpoging op de „Nationale kra kersdag" (5 mei van dit jaar) werden de ramen van de oude sluiswachterswo ning dichtgetimmerd. Geen enkele Spaarndammer kan zich precies herinneren hoe lang het huis al leeg staat. Schattingen variëren van ze ven tot dertien jaar. De meesten herin neren zich nog wel dat de sluiswachter van de Grote sluis stierf, dat hij ver vangen werd door de wachter van de Kleine sluis en dat zijn vrouw en doch ter van woning ruilden met de nieuwe sluiswachter. Deze vrouw en haar doch ter zouden er, volgens enkele Spaarn- dammers, later door Rijnland uitgezet zijn. Met tegenzin verlieten zij de wo ning, die sindsdien leeg bleef staan Rijnland geeft als commentaar- „Ach, er wordt zoveel gekletst." De technisch ambtenaar eerste klas van Rijnland in Spaarndam, de heer H. van Beijeren wi]t het leegstaan van het huis aan de laks heid van de verschillende instellingen en hun ambtenaren: „Och alles heeft z'n tijd. Er moet in de regel heel wat water door de Spaarne stromen voordat er iets ge beurt. Tja, ik heb in die tijd heel wat water moeten wegdraaien." Werkelijke redenen kan of wil hij verder ook niet geven. In elk geval staat nu de restauratie voor de deur en de woning zal gereed gemaakt worden voor de dienst van Rijn land. De heer P. Jongens is blij met de komende restauratie. Vooral nu Spaarn dam op de nominatie staat om tot „be schermd dorpsgezicht" verklaard te wor den. Hieronder zal de dijkbebouwing van af de Grote sluis tot het Boezemkanaal plus de bebouwing van de kolk vallen. Het oude sluiswachtershuis behoort hier dus ook toe. De heer G. P. Stapel, lid van de Spaarndammer dorpsraad, voegt hier nog aantoe: „We zijn blij dat dit gerestau reerd gaat worden. Toch zijn over het algemeen de Spaarndammers niet zo erg gelukkig met al dat restaureren. De hu ren worden daardoor te hoog en wij zijn niet gewend om hoge huren te betalen. Het gevolg daarvan is dat niet-Spaarn- dammers in die huizen komen wonen, die wèl een paar honderd gulden huur per maand willen betalen. Het mag hier geen doods museum-dorp worden. Er moet ook nieuwbouw komen." IJMUIDEN. Zwartse Boys, de be drijfsvoetbalvereniging van Bouwbedrijf P. Zwart in IJmuiden, heeft na kam pioen te zijn geworden van afd. B on bedreigd het kampioenschap van de HVB in de bedrijfsvoetbalcompetitie 1970, be haald. In voor ieder drie wedstrijden (2x 20 minuten), moest tussen de vier afdelings kampioenen worden uitgemaakt wie zich kampioen van de HVB mocht noemen. Zwartse Boys won achtereenvol gens van: Henkes (de kampioen van het vorig jaar) met 4-1, Nelson Boys (4-0) en van SVK (4-1). Na de wedstrijden mocht de aanvoer der van Zwartse Boys (A. v.d. Maten) 2 bekers in ontvangst nemen uit handen van de voorzitter van de bedrijfsvoetbal competitie van de HVB. Diefstal. Gisteravond trof een dame uit Castricum haar auto, die geparkeerd stond bij het Sportfondsenbad in Bever wijk, aan met een ingegooide ruit. Uit de auto bleken haar rijbewijs en enkele klei nigheden verdwenen te zijn. Sinds zijn installatie op 15 augustus als burgemeester van Velsen is de heer W. M. B. Bosman dagelijks druk bezig met zich in te werken in alle gemeentezaken. Daartoe behoort ook het kennismaken met de gemeente lijke diensten. Maandagmiddag heeft de burgemeester een onofficieel werkbezoek gebracht aan het hoofd bureau van politie, waar hij is ont vangen door commissaris W. Sepp in wiens werkkamer allereerst een be spreking heeft plaats gehad. In aan sluiting daarop zijn de onderscheidene afdelingen bezocht. Op de binnen plaats heeft hoofdinspecteur A. J. Wijnstroom, die zich bij het gezel schap had gevoegd, de burgemeester ingelicht over het rijdend materieel van het politiekorps. i

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5