Weer plunderingenvernielingen en brandstichting DRIE KWARTIER SPONTANE' MARINE-ACTIE Ondernemings raad krijgt wel degelijk invloed Antillen gaan financiële maatregelen nemen Protesterende taxichauffeurs blokkeerden verkeersplein Man sloeg kind dood Initiatief wet torpedeert behandeling wetsontwerp HOOGOVENS IJMUIDEN medewerkers ter opleiding voor bedieningsfuncties V Hf NS houden met gehandicapten rekening ILA-voorstel over bestraffing van vliegtuigkapers Premier Petronia: Aantal doden tot zes gestegen W\ UNIEKE GEBEURTENSSEN IN KAMER I1 WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1970 2 Bewindslieden in Kamernota Staatssecretaris (Vervolg van pagina 1) AMSTERDAM De marineactie begon gisteravond om kwart voor acht. Tachtig „witpetten" trokken van het Centraal Station af via het Damrak naar de Dam, waar op dat moment vreedzame jongeren op en bij het monu ment zaten. In een bliksemcharge, waarbij ze onverwacht het plein op stormden, en waarbij harde klappen werden uitgedeeld, verdreven mari niers en matrozen de jongeren van de Dam. Kort daarna arriveerde een mobiele eenheid van de politie, die de Dam en de Vijgendam afzette. Daarna is het echter weer tot rellen gekomen. 7.4™ Barricade Busongeluk in Duitsland Half miljoen schade bij fabrieksbrand IN DEN HAAG Deltaschadewet Bouw uw toekomst op staal! II r DEN HAAG. De ministers B. Rool- vink van Sociale Zaken en mr. C. Polak van Justitie en staatssecretaris drs. L. van Son van Economische Zaken zijn niet van opvatting, dat de ondernemingsraad- nieuwe stijl geen reële invloed heeft. Zij zeggen dit in een nota naar aanleiding van het eindverslag van een kamercom missie over het ontwerp van wet op de ondernemingsraden. Dit wetsontwerp, dat o.m. aan de onder nemingsraden meer bevoegdheden wil toe kennen, staat op de kameragenda voor de vergaderdagen op 8, 9 en 10 september. Met een advies van de ondernemings raad zal de ondernemer ernstig rekening houden, aldus wordt in de nota gezegd. Immers het welslagen van bepaalde maat regelen is veelal in hoge mate afhanke lijk van de medewerking van de betrok ken werknemers. De ministers en de staatssecretaris zien dan ook geen reden, waarom de ondernemingsraden vervan gen zouden moeten worden door bedrijfs- raden zoals door enkele Kamerleden in het eindverslag was voorgesteld. De be windslieden zeggen niet in te zien hoe de bedrijfsraden in de huidige maatschap pijstructuur zouden kunnen functioneren. In de nota van de ministers en de staatssecretaris wordt er op gewezen, dat het wetsontwerp een aantal afdwingbare verplichtingen oplegt aan de ondernemer, zodat hij niet eigenmachtig besluiten kan nemen zonder overleg met de onderne- m'-igsraad. DEN HAAG. Zoveel als mogeljjk is houden de Nederlandse Spoorwegen reke ning met de gehandicapten. Staatssecreta ris Kejjzer van Verkeer en Waterstaat heeft dit dinsdag aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van het GPV-kamerlid Jongeling. Zoals bekend is, had deze de onder-minister attent ge maakt op klachten van een werkgroep van gehandicapten omtrent de faciliteiten voor gehandicapten in de treinen en op de sta tions. In het antwoord van de staatssecretaris wordt gewag gemaakt van het feit, dat aan de NS-directie nadrukkelijk is ver zocht de aandacht van het personeel nog eens op het bijzondere karakter van het dienstbetoon aan de gehandicapten te ves tigen. In het antwoord wordt er op gewezen, dat om het vervoer van invalidewagens zoveel mogelijk te vergemakkelijken het nieuwe stroomlijnmaterieel thans gebouwd wordt met een groot balcon, dat geschikt is voor normale invalidewagens. Een grote serie bestaand materieel is reeds dien overeenkomstig gewijzigd. De militairen trokken via de Warmoesstraat terug in de richting van het Centraal Station, waarbij zij zich niet ontzagen hippies en andere jongeren, die hen voor de voeten liepen de meesten namen ijlings de vlucht in de aangrenzende steegjes een pak slaag te verkopen. De militairen verzamelden zich vervolgens in de stations hal waar inmiddels politie was gearriveerd en gingen later naar diverse perrons om Amsterdam per trein te verlaten. 'V7„ V"7 V> ■p 4:. 'l Volgens een marinier die anoniem wil de blijven was de actie „spontaan" bij de militairen opgekomen toen zij in cafe taria's over de rellen lazen. Maar uit an dere gesprekken met marinemensen bleek dat hier wel degelijk van een ge organiseerde actie sprake is geweest. Men had onderling contact gehad en ken nelijk telefonische afspraken gemaakt. De gehele actie duurde ongeveer drie kwar tier. Er was uitsluitend sprake van min deren. Bij degenen die aan de actie deel namen zijn geen onderofficieren gezien, hoewel de indruk bestond dat ouderen de leiding gaven. De actie deed denken aan een soortge lijke actie in 1966 toen een groep marine- DEN HAAG. Niet alleen vliegtuig kapers aan boord van een gekaapt toes tel moeten worden gestraft, maar ook zjj die van 'n andere plaats af of onwettig met geweld of intimidatie de macht over een vliegtuig nemen. Hiervoor heeft de „International Law Association" zich in het Haagse congresgebouw uitgesproken in de vorm van een amendement op de ontwerp-conventie over dit onderwerp, die de Internationale Organisatie voor Burgerluchtvaart (ICAO) begin dit jaar in Montreal heeft opgesteld. Ook is voorgesteld dat elke staat het kapen kan berechten, ook wanneer het vergrijp niet is gepleegd aan boord van een toestel dat in dat land is geregi streerd en ook wanneer het vliegtuig met de kaper aan boord niet in die staat is geland. Op dit internationale juridische con gres is ook een voorstel ingediend dat beoogt eenheid te brengen in de velerlei voorschriften inzake de Hovercraft, welke noch een schip noch een vliegtuig is, zodat de daarbij behorende rechtsy stemen er niet op van toepassing zijn. De voorgestelde regeling is groten deels ontleend aan de Hovercraftwet die in 1968 door het Britse parlement is aan genomen. Buitenechtelijk. Het aantal buitenechte lijke geboorten is in 1969 groter ge weest dan in beide voorgaande jaren. In 1969 waren het er 5.378, 2,18 pet. van het totale aantal geboorten. Dit percen tage was in 1968 en 1967 2,04 en 2.09. WILLEMSTAD De Antilliaanse premier Petronia heeft dinsdag bij de beant woording van vragen tijdens de behandeling van de begroting 1970 voor de Neder landse Antillen, een serie maatregelen aangekondigd op financieel gebied. De premier zei onder meer: „De Antilliaanse economie heeft sedert medio 1969 de invloed onder gaan van een sterk vergroot streven naar verbetering van het voorzieningsniveau van met name de sociaal minst draagkrachtigen. De hieruit geresulteerde loonstijgingen en verbeteringen van de sociale voorzieningen verdienen op zichzelf alle instemming mensen de hal van het CS van nozems „zuiverden," die hun meisjes zouden heb ben lastig gevallen. Na de bliksemactie is het de gehele avond tot middernacht onrustig en woe lig geweest in de binnenstad. Er zijn tien arrestanten, onder wie een 20-jarige Duit. ser, gemaakt wegens het gooien van ste nen er er vielen twee gewonden. Een man die op het Damrak een steen naar een tram wilde gooien viel achterover voor een juist passerende auto, en in de Oude Brugsteeg werd een jongeman bij een der charges omver gelopen. Net als maandagavond werden weer ruiten ingegooid en werden een paar eta lages geplunderd, maar dit was vai\ veel geringere omvang dan de avond te voren en in vele gevallen kon de politie, die snel ter plaatse was plundering voorko men. Om half negen had de politie versterkt door 200 man marechaussee die dinsdag naar Amsterdam waren geko men de Dam hermetisch afgesloten. Overal waar zich buiten deze afzetting concentraties van jongeren voordeden werden kort charges uitgevoerd, waar door de groepen genoodzaakt waren steeds „in beweging" te blijven. Het au toverkeer werd omgeleid, maar de trams bleven over het Damrak rijden. Van het stadhuis werden aan de voor zijde een zestal ruiten ingegooid en bij het kantoor van het reisbureau Lindbergh aan het Damrak werd een fles met bran dende benzine naar binnen geworpen. Personeel bluste zelf het brandje. Op de Prins Hendrikkade voor het hoofdkwartier van het Leger des Heils haalden jongeren verkeersborden uit de grond, waarmede zij barricades begonnen te maken. De poliaie brak deze af en kwam verder niet in actie. Er kwamen meldingen bij de politie binnen dat op twee plaatsen jongelui bezig waren met uit benzine re servoirs van auto's gehaalde benzine en lappen benzinebommen te maken. Daar aan werd snel een einde gemaakt. De Amsterdamse politie had dinsdaga vond totaal 300 man ingezet. Tegen mid dernacht werden de detachementen te ruggetrokken uit het centrum en enkele politiewagens bleven daar patrouilleren. De rust was toen weergekeerd. PADERBORN. Het aantal doden als gevolg van de botsing die maandag tus sen een Nederlands busje en een Duitse vrachtauto bij Paderborn in Noordrijn- land-Westfalen plaatshad, is gestegen tot zes. In een ziekenhuis zijn gisteren een 15-jarig meisje uit Zevenaar en een 16- jarig Duits meisje uit Kassei, die in het busje zaten, overleden. Vier andere inzittenden, allen Neder landers, waren zoals gemeld is, bij de aanrijding op slag dood. DEVENTER. Een felle brand heeft een schade van naar schatting een half miljoen gulden aangericht in een fa- brieksruimte van een chemische indus trie in Deventer, onderdeel van Noury en Van der Lande. V'1 'l; A sï? W/ 'iK' *7',, .'tó JM -Mv .7. '2c - Een Damslaper had zoveel angst voor sprong. Hij kon echter niet zwemmen de marinemensen dat hij in het water en werd door de marechaussee op het droge geholpen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Vijfendertig chauf feurs van de Haagse taxi-telefooncentra le hebben gisteren in de avondspits een verkeerschaos veroorzaakt door met hun wagens een gedeelte van het Rijs- wijkseplein, Schenk viaduct en Wetering kade in Den Haag te blokkeren. Dit ge beurde na een vergadering van de chauf feurs over de „onmogelijke situatie in de taxiwereld"; chauffeurs in loondienst komen niet eens aan het wettelijk vast gestelde minimumloon toe. Toen zij bekeuringen kregen voor hun bij het Rijswijkseplein geparkeerde wa gens besloten zij tot actie over te gaan. Er niet van op de hoogte, dat de par keerbonnen inmiddels weer waren inge trokken, reden de woedende chauffeurs in een file naar het Rijswijkseplein waar zij hun wagens neerzetten en op de rij weg de in de vergadering begonnen dis cussies voortzetten. Het verkeer van en naar het viaduct werd volledig geblok keerd. Toen een politiefunctionaris er einde lijk in geslaagd was de protesterende chauffeurs ervan te overtuigen, dat zij een onmogelijke situatie op het Rijswijk seplein hadden geschapen, verplaatsten zij hun wagens onder luid getoeter naar het Hofwijckplein. De politie verklaarde begrip voor de situatie van de chauffeurs te hebben. Het gebeurde zal dan ook geen gevolgen voor hen hebben. TILBURG. De Tilburgse politie heeft een 26-jarige man gearresteerd die er van verdacht wordt het 2-jarig dochter tje van de vrouw met wie hij samen woonde te hebben doodgeslagen. Het kind overleed in de nachl van za terdag op zondag onder verdachte om standigheden, zodat de arts de politie waarschuwde. Het lijkje vertoonde spo ren van mishandeling. Als vermoedelijke doodsoorzaak gaf de man eerst „een val van de trap" op. Later legde hij een vol ledige bekentenis af. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Twee unieke gebeurtenissen hebben zich gisteren voorgedaan in de Tweede Kamer. Allereerst moest de behandeling van een wetsontwerp voor on bepaalde tjjd worden uitgesteld omdat juist vóór het behandelen een initiatief- wetsontwerp was ingediend. In de tweede plaats bleek de naam van een fractie niet voor te komen op de lijst met toegewezen spreektijden. Het eerste geval heeft betrekking op de Wet Bodemmaterialen Noordzee die de Tweede Kamer gisteravond of van daag zou behandelen. De heer Oele (P.v.d.A.) meent dat de in de wet voor gestelde organisatorische gang van zaken niet verantwoord is. Hij zag geen kans om dit op te vangen in één of meer amendementen en besloot een initiatief- wet in te dienen. Volgens Kamervoorzitter Van Thiel is het nooit eerder gebeurd dat inplaats van a mendementen een geheel nieuwe wet wordt ingediend. Het presidium van de Kamer beraadt zich nu hoe te hande len. Tevens zal de commissie, die zich met de voorbereiding van het wetsont werp bezig hield, zich eveneens beraden. Het ontwerp blijft op de agenda van de Tweede Kamer staan, maar de behande ling wordt voor onbepaalde tijd aangehou den. Het tweede geval deed zich voor ten aanzien van de ontwerpwet op de onder nemingsraden, die donderdag 10 septem ber in de Kamer zal worden behandeld. Voor deze behandeling waren door het presidium maximum spreektijden vast gesteld. In dit geval was echter D.S '70, die onder de naam groep-Goedhart deel uitmaakt van de Kamer, niet genoemd. Voorzitter van Thiel moest voor de twee de keer op één dag toegeven met een unieke situatie te doen te hebben. Hij zegde toe de zaak recht te zetten. Het eerste agendapunt dat de Kamer na het zomerrecès bezighield, was de Deltaschadewet. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft zeer over wegende bezwaren tegen een integrale vergoeding van de schade die als gevolg van de uitvoering van de Deltawerken wordt geleden door anderen dan oester kwekers: mosselkwekers, scheepswer ven, sloperijen en griend- en rietverwer- kende bedrijven Hij acht een zeker ri sico onmisbaar en vindt ook het princi pe van bijdragen naar draagkracht re delijk. Hij zei dit in antwoord op de beschou wingen uit de Kamer, die na zes uur pra ten de eerste ronde achter de rug had. Vandaag volgde de tweede termijn en werd gestemd over een aantal amende menten. De regering is bereid financieringsfaci liteiten toe te staan om aanpassende be drijven niet in liquiditeitsmoeilijkheden te brengen. Men mag de kosten fiscaal in één jaar afschrijven, een maatregel, vooral in het belang van de scheepswer ven. Voorts liet de minister weten dat er in 1970 en 1971 honderd miljoen gulden voor de schadevergoeding beschikbaar komt met het oog op de afsluiting van Haring vliet en Brouwershavense gat. De noodzaak van een aparte sanerings regeling voor de mosselvisserij zag de bewindsman niet. De meeste woordvoer ders hadden critische opmerkingen over de Deltaschadewet vooraf laten gaan door een woord van waardering over het feit dat men nu eindelijk zover was K.V.P.-woordvoerder Assman wees op het unieke karakter van deze wet. „Voor de eerste maal wordt het recht op scha devergoeding als gevolg van een recht matige overheidsdaad meer in den bre de uitgewerkt". Hij suggereerde het be ginsel van schadevergoeding als een al gemeen rechtbeginsel in de wetgeving vast te leggen. Minister Bakker wees er op dat deze zaak in het algemene bij de minister van Justitie thuishoort. „Zij zijn evenwel in een dusdanig tem po gerealiseerd, dat daaruit ernstige on evenwichtigheden zijn voortgevloeid, tot uitdrukking komend in aanzienlijke te korten bij de overheidsfinanciën en een zo sterke expansie van de consumptieve bestedingen, dat deze een gevaarlijke be dreiging inhouden voor het evenwicht op de betalingsbalans, en daarmee voor de nationale goud- en deviezenreserves, al dus de premier. „De stijging van het An tilliaanse kostenpeil in vergelijking tQt de omliggende landen, alsmede het ge vaar dat de in vele arbeidscontracten in gebouwde prijsindexclausules een loon- prijsspiraal tot ontwikkeling zullen bren gen, dreigen de Antilliaanse economie on aantrekkelijk te maken voor nieuwe bui tenlandse investeringen. Dergelijke inves teringen zijn echter volstrekt onontbeer lijk voor de toekomstige w erkgelegen- heidsvoorziening van de Nederlandse An tillen. De huidige situatie is van zo ernstige aard dat de Antilliaanse regering, na een grondig onderzoek, tot de conclusie is ge komen dat een nationale inspanning ver eist is om de ontwikkeling van de econo mie, met behoud van het streven naar verbetering der sociale voorzieningen, in rustiger banen te leiden. Zij zal hiertoe zeer binnenkort een pakket van maatre gelen bekendmaken, dat thans in een vergevorderd stadium van voorbereiding is. Deze maatregelen, waarmee vordt be oogd de lasten, die uit de noodzakeliike aanpassing voortvloeien op zo evenwich tig mogelijke wijze te verdelen, zullen liggen op het vlak van lonen, prijzen en sociale voorzieningen, alsmede op het fis cale, budgettaire en monetair-financiële terrein." Premier Petronia zei verder dat het Antilliaanse volk via een referendum de mogelijkheid krijgt zich uit te spreken over de toekomst, de onafhankelijkheid van de Antillen. ADVERTENTIE Hoogovens Umuiden vraagt in verband met de grote uitbreidingen van haar walserijen medewerkers ter opleiding voor diverse bedienings functies. Het werk wordt in ploegendienst verricht Leeftijd 21 tot 40 jaar. Aanvangssalaris plus ploegendiensttoeslag bedraagt bij 23 jaar en ouder circa 12.450,- bruto per jaar (circa 239,- bruto per week). Belangstellenden kunnen nevenstaande coupon ingevuld zenden aan: Hoogovens, Antwoordnummer 94000, IJ muiden (plak dus geen postzegel). Na ontvangst wordt nader contact met u opgenomen. (Telefonische inlichtingen: 02510-94000). Ik stel prijs op meer informatie HF 394 over diverse bedieningsfuncties. Naam: Voornaam:Geboortedatum: Adres: Woonplaats:Gehuwd/ongehuwd i

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2