„Projekt Spaamberg" wordt in Lavigeriecollege ondergebracht I Man viel in goot met vloeibaar ijzer Medeleven met Leger des Hei Is is algemeen mmm r pil hmI I JkA^, IS Bejaardenhuis in Sluiswijk door laatste bewoner betrokken m Havenberichten Tentoonstelling Russische schrijvers Jeugdige fietser brak een been Lekkende tankauto op Heerenduinweg Mm Centrum voor informaties in de kapel Noren met nieuwe typen vaartuigen voor visserij Eems-Dollard niet van groot belang voor visserij IN DE VISHAL BIJ HOOGOVENS NA VANDALISME VAN VORIGE WEEK W0mmk mm ==3 weken UMUIPER COURANT _j_ of 3 weken Beverwijkse Gonrant b VOENSDAG 26 AUGUSTUS 1970 IJMUIDER COURANT 5 Exclusieve couture Wmmmm, Voor velen r- - 1111 ISHi Voor de prijs van één week 1.23) ontvangt u Bon opsturen aan IJtnuidar Courant/Beverwijkse Courant. Antwoordnummer 416, Haarlem. - - -*- i //l (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Bij hoogoven VI heeft zich dinsdagavond een ongeluk voorge daan tengevolge waarvan een 31-jarige leerling-smelter, woonachtig in Schoorl zeer ernstig gewond is geraakt. De man was bezig met het maken van een dam in een goot waardoorheen vloei baar ijzer stroomde. Daarbij schepte hij klei uit een bak, welke met een loopkat was aangevoerd. Doordat de bak plotse ling begon te slingeren, verloor hij zijn evenwicht en viel in de goot met gloeiend vloeibaar ijzer. Met zeer ernstige brand wonden is hij in het Rode Kruis Zieken huis in Beverwijk opgenomen. Aangekomen schepen op 25 augustus 1970: Alamak, HaminuCanis, Rotterdam; Phenix, Napels; Amstelitroom, Hull; North Emperor, Vitiria; Finse, Calais; Pavonis, Bergen op Zoom; Memel, Dagenham; Hove, Norrköping; Rijn stroom, Shoreham; Darmstadt, Bremerhaven; Walter Funk, Karlskrona; Bemardus, Koping; Willmary, Londen; Fayence, Londen; Diet, Goole; Claus, Londen; Kattenturm, Cont Plat; Kate, Boston; Donka, Rotterdam; Tor Anglia; Gothenburg; Faros. Norfolk; Zeeburgh, Gevle; Rio Samo, Rotterdam; Merweborg, Gevle. Aangekomen schepen op 26 augustus 1970: Limbazhi, Molasses; Nieuwland, Leith. Vertrokken schepen op 25 augustus 1970: Dominense, Londen; Malkia, Haukipudas; Lady Sybiella, Manchester; Frema, Berwick; Marie Sophia. Avonmouth; The Duchess. Liverpool; Prahova, Constanza; Casimir le Quellec, Rouaan; Thisbe, Duinkerken; Donate, Noordzee; Dick- sand, Middlesborough; E Bronson Ingram, Noordzee; Abbenfleth, Kopenhagen; Landshadel. Troelhattan; Kattenturm, Noordzee; Wega, Le Havre; Dania, Aarhus; Amstelstroom, Hull; Jantje Epina, Temeuzen; Tubo, Limerick; Bir- kenstein, Hamburg; Gazelle, Boston; Opole, Stettin; Asta, Rotterdam: Zaanstroom, Felix- towe; Homdsbosch, Rochester; Oosterdok, Silliod; Saint Louis, Duinkerken; Cluden, Narvik. Vertrokken schepen op 26 augustus 1970: Sa- naga, Cardiff; Illstein, Antwerpen; Calchas, Rot terdam; Alamak, Rotterdam; Rijnstroom, Shore- ham; Uemaeus, Hamburg; Kate, Kings Lynn; Hove, Rotterdam; Gerda-K, Aalborg; Lissy Schulte, Rotterdam; La bo tas, Rotterdam; Blan- kaholm, Porto Cabalo; Duncensby Head, Stettin. ADVERTENTIE IJmUiden Plein 1940-1945 nr. 48 HAARLEM Vanaf 17 september tot 5 oktober wordt in de Vis- of Vleeshal de tentoonstelling ingericht „Van Paster nak tot Amalrik". Deze expositie gaat over het werk van die Russische schrij vers die zich verzet hebben tegen het huidige Sovjet-regime. De expositie is on langs voor het eerst in Amsterdam gehou den en werd ingericht door Nico Scheep maker en prof. K. van 't Reve. De schrijvers, van wie handschriften boeken en foto's worden geëxposeerd, hebben gemeen de drang naar geestelijke vrijheid. Winkeldiefsrallen. Bij Albert Heyn aan de Büllerlaan zijn gisteren twee win keldievegges op heterdaad betrapt. Een negentienjarig meisje uit Assendelft wil de voor een brdrag van 29 koopwaar meenemen zonder te betalen. Een half uurtje later werd een 42-jarige dame uit Santpoort aangehouden, die voor acht gulden wilde meenemen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Op de Zuider Kanaaldijk, nabij het Pontplein is een 16-jarige jongen woonachtig in Beverwijk op zijn fieti links-af geslagen op een plaats, waar dit verboden is. Hij kwam voor een nade rende auto, waarvan de bestuurder hem onmogelijk meer kon ontwijken en werd door het rechter voorspatbord geraakt. Met een gebroken been is de jongen door de Ongevallendienst naar het Antonius- ziekenhuis overgebracht. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Om zes uur vanmorgen hebben omwonenden van de Heerenduin weg, nabij de Pieter Vermeulenschool, bij de politie telefonisch melding gedaan van een indringende gaslucht. Een onderzoek wees uit, dat bij de school een tankauto met gas gevuld „stond te lekken". De te hulp gesnelde brandweer stelde vast, dat een wartel was losgeraakt. Deze werd vastgedraaid, waarna het euvel was ver holpen. De chauffeur kon geen verklaring geven van het losraken van de afsluiting hiernaar zal nu een onderzoek worden ingesteld. Als laatst gearriveerde kamerbewoner wordt door de heer Aland de vlag in top gebracht. WWWi WËmmm. ik-, i* (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Dezer dagen bericht ten wij, dat op 10 september in Sant poort het informatiecentrum van de Pro vinciale Bibliotheek Centrale in Haar lem van start zal gaan. Plaats van ves tiging is een van de vrijgekomen ruim ten van het Lavigeriecollege aan de Wüs- teiaan 80 en wel de kapel, welke mo menteel daartoe in gereedheid wordt ge bracht. Het informatiecentrum zal f unctione- ren als een zelfstandig onderdeel van het Projekt Spaamberg. Dit projekt is het resultaat van twee jaar zoeken naar een voor het Lavigeriecollege van de Witte Paters, welk college op 1 juli 1971 geheel vrijkomt. De naam Projekt Spaamberg is afgeleid van het landgoed Spaamberg, waarop het college gelegen is. Op 3 juli van dit jaar is opgericht de Stichting Projekt Spaamberg, welke pri mair beoogt het bestaande gebouwen complex en omliggende terreinen bruik baar te maken als werkplaats ten dien ste van instellingen en groeperingen, die zich bezig houden met welzijnsbevorde ring en samenlevingsopbouw, maat schappijkritiek en hervorming. Naarmate ruimten binnen de aanwe zige gebouwen vrijkwamen zijn deze door verschillende in het projekt geïnte resseerde instellingen ingericht en in ge bruik genomen. Vanaf september zullen de volgende instellingen hier gehuisvest zijn om van hieruit hun werk in de pro vincie Noord-Holland te verrichten: Provinciale Bibliotheek Centrale voor Noord-Holland, met bibliotheekdienst voor scholen en bejaardentehuizen, als mede een centrum voor lectuurinforma tie; Provinciale Centra voor maatschappe lijke dienstverlening en samenlevingsop bouw van Gereformeerde en Katholieke zijde; Stichting Katholieke Gezinszorg; Stichting School en Wereld, dienstver lenend centrum voor groepen van lera ren en leerlingen, die ontstaan zijn uit solidariteit met de Derde Wereld: Stichting Projekt Spaamberg, coördi nerend optredend t.b.v. activiteiten die binnen of vanuit de werkplaats worden ondernomen. De accommodatie waarover de werk plaats kan beschikken is als volgt: drie van elkander gescheiden slaapruimten, met ieder 35-45 1-persoons chambrettes, voorzien van stromend water; een goed geoutilleerde keuken en gezellige eet- zaaltjes; een grote conferentiezaal, voor meerdere doeleinden te gebruiken- meer dere kleinere ruimten voor groepsdiscus sies; een losstaande recreatie-bungalow, ook geschikt voor groepsactiviteiten en een voor de groepen die van de werk- laats gebruik maken toegankelijk infor matie- en documentatiecentrum, uitge rust met moderne audio-visuele appara tuur. Verder staan er nog een oud koetshuis en een woonhuis. Bij het complex behoren nog twee sportvelden, tennisbaan, volleybal- en basketbalbeld. Het geheel ligt in een park van ongeveer 13 hectare. De werkplaats staat primair open voor groepen of personen die actief /creatief willen bezig zijn met vragen van men selijke nood en solidariteit, opbouw van een menselijke samenleving en ontwik kelingssamenwerking, waar zovelen in deze tijd door worden aangesproken. Waar mogelijk wil de werkplaats ruimte geven voor een confrontatie van aktie- groepen en de zgn. establishment. Het ligt niet in de bedoeling om zelf cursussen te organiseren, wél om moge lijkheden te verschaffen een eigen pro gramma af te werken. De bij het pro jekt betrokken instellingen willen voor zover mogelijk en gewenst behulpzaam zijn om de vragen concreet te maken en oplossingen te zoeken. In deze experi mentele fase wil de Stichting Projekt Spaamberg de accommodatie v an deze werkplaats verder uitbouwen. Op deze wijze hopen de initiatiefne mers een werkruimte te kunnen aanbie den waar velen elkander kunnen ontmoe ten, waar zij zich kunnen informeren, en waar zij zich hopelijk kunnen t oerusten om bekwamer en met begrip voor een bredere samenhang, het stukje samen leving waar zij in hun eigen situatie mee te maken hebben, te kunnen veranderen waar dat nodig blijkt Iedere beschikbare ruimte is benut. Zo heeft men in de biechtstoelen de kaartsystemen ondergebracht. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De vaartuigen bij de Nederlandse visserij in gebruik zijn aan gepast aan de methoden van vissen waar mee onze vissers vertrouwd zijn. Dit wil niet zeggen, dat bij voorbeeld bij het Technisch Visserij-onderzoek in IJmui- den, de bouwers van visserijvaartuigen en de visserij zelf geen belangstelling zou zijn voor vindingen in het buitenland, waar (ook) op, andere wijze wordt ge vist. Zo vraagt de laatste tijd de suc cesvolle seriebouw van visserijvaartuigen in Noorwegen de aandacht. Daar is na onderzoek en modelproeven (voor de kleine zelfstandige kustvisser) een prototype gebouwd van een houten boot die goed voldoet. De boot is 16.35 meter lang. Met twee man kan worden gevist met lijnen, drijfnet, trawl en ring- zegen. Per jaar verlaten 25 van deze bo ten de werf. De verwachting is, dat met meer van deze moderne en aangepaste boten de Noorse kustvisserij belangrijk zal verbe teren. Belangstelling ook buitèn Noorwegen is er voor het type „Glunt", dat nu ook in polyester wordt uitgevoerd. Behalve voor de visserij, is het ook geschikt voor kust en haventransportwerkzaamheden. Het vaartuig is 16,35 meter lang, 4,47 meter breed, holte 2,45 meter, diepgang 2,02 meter. Het heeft een trekkracht van 2,9 ton en kan daarom met een grotere trawl werken dan conventionele boten van deze grootte. Er is accomodatie voor zes man aan boord. De Scandinaviërs vissen ermee met lij nen op makreel, met de bodemtrawl op kreeft en met de ringzegen op onder an dere haring. Een overzicht van de tot informatie centrum ingerichte kapel. Het altaar is in de tuin geplaatst, voorin staan rekken met boeken en een ,jzitje", achterin is een ruimte, waar ongebeer veertig personen zullen kunnen lezen in de lectuur welke zij wensen te raadplegen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De giften en aanbie dingen stromen binnen voor het Leger des Heils, dat zoals bekend zwaar gednpeerd is door het vandalisme in het gebouw aan de Geysendorfferlaan. Het medeleven is algemeen en daaruit vloeien spontane re acties voort. Ook zijn er al gunstige reacties binnen gekomen bij burgemeester J. G. S. Bruins- ma, die een hulpcomité in het leven wil roepen en daartoe 34 representatieve bur gers heeft gevraagd. Het meest roerend zijn echter de spontane blijken van mede leven, zoals vooral de bevelvoerend offi cier, majoor A. T. Visser, ondervindt. Een dame komt een zilveren tientje brengen, dat zij zelf eens ten geschenke heeft ge had en waaraan zij om persoonlijke rede- (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De visserij toont nauwe lijks belangstelling voor het aangekondig de biologisch onderzoek in de Eems-Dol- lard zee-arm naar aanleiding van ge vreesde toenemende verontreiniging. Volgens het Rijks Instituut voor Visse rij-onderzoek in IJmuiden is de betekenis van dit water voor de visserij beperkt. In tegenstelling tot de Waddenzee is de Eems-Dollard niet belangrijk als kraam kamer voor zeevis. Voorts zijn de directe visserijbelangen bij de Eems-Dollard mon ding niet zo groot. Een aantal gevoelige vissoorten zou een zuurstofverzadigingspercentage van 50 in het water niet kunnen verdragen. Volgens de Wet verontreiniging opper vlaktewateren, die in de loop van dit jaar in werking zal treden, is schadelijke lozing van visafval in het IJsselmeer verboden. nen gehecht is. Op straat komt een dame huilend naar de majoor toe, zegt hoe erg ze het wel vindt en stopt de majoor vijf gulden in de hand. Ook buiten Beverwijk is het medeleven merkbaar. Andere afde lingen van het Leger des Heils maken geld over en zo heeft de afdeling Haarlem gisteren een elektrische klok aangeboden. Heilsoldaten die het blad „De strijdkreet" verkopen komen met meer geld thuis, dat hun door voorbijgangers of aan de deur is toegestopt. Zakenlieden blijven niet achter. Zo is er een nieuwe bandrecorder aange boden, een ander heeft aangeboden om de sanitaire installatie te herstellen; gisteren is bijvoorbeeld de kapotgeslagen wc-pot al vernieuwd. Majoor Visser, die juist acht weken be velvoerend officier is in Beverwijk, is diep onder de indruk van het medeleven. Zij verwacht van de kerken nog meer hulp dan de duizend gulden die door de Her vormde Kerk zijn geschonken. De majoor is dezer dagen een beetje gehandicapt, om dat zij juist aan het verhuizen is van de Amostraat naar de Maasdijkstraat. Men kan vanaf morgen moeilijker met haar in contact komen, omdat zij waarschijnlijk pas over drie weken telefoon kan hebben in haar nieuwe huis. Zij hoopt echter op medewerking van de PTT, omdat juist in deze periode een telefoonverbinding voor het Leger onmisbaar is. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Bij het nieuwe bejaar dentehuis aan de Keizer Wilhelmstraat in Sluiswijk is dinsdag de vlag hoog in top gehesen, welke feestelijke ceremonie werd gereserveerd voor de heer A. Aland uit IJmuiden, omdat hij de laatste bewo ner was die zijn kamer kwam betrekken. Aldus werd door hem tevens het getal van honderddertig bejaarde inwoners rondgemaakt, waar dit in juli voltooide gebouw op is berekend. Na het hijsen van de vlag op het voor plein werd de nieuwe bewoner naar de recreatiezaal geleid, waar hij en de an dere koffiedrinkers een korte toespraak konden beluisteren van de directeur van het tehuis, de heer K. Banard. Spreker (Van een medewerker) IJMUIDEN. De aanvoer voor IJmui den bestond woensdagmorgen uit 350 kis ten vis en 1500 kilogram tong en werd ver zorgd door vijftien vaartuigen. Bij deze aanvoer waren 70 kisten makreel, 180 kis ten schol en 50 kisten varia. Prjjzen Per kilogram werd betaald voor: tarbot 7.96-7.66; grote tong 8.00-7.67; middel tong 8.13-7.76; kleinmiddel tong 8.26-7.77; tong een 8.54-8.11; tong twee 7.82-7.19. Per veertig kilogram: grote schol 56-43; schol een 58-47; schol twee 55-46; schol drie 42-37; kabeljauw drie 32-22; schar 36-29; bot 12,50-10; makreel 56-15.20; tar bot 240-108; rode poon 68-58; horsmakreel 10-6; inktvis 63. Scheveningen Dè aanvoer voor Scheveningen bestond hedenmorgen uit 10 kisten wijting, 100 kis ten gul en kabeljauw, 10 kisten en 380 kleine kisten haring, 70 kisten schol, 30 kisten'varia en 600 kilogram tong. wilde in de eerste plaats even vaststel len dat het hier in feite een geïmprovi seerde en enigszins uit de hand gelopen bijeenkomst betrof, omdat het allerminst de bedoeling is geweest aan de komst van de heer Aland enige speciale aandacht te besteden. Toch verheugde hij zich over deze spontane ontvangst, omdat het op een dergelijke manier toch nog een kleine feestelijke gebeurtenis voor alle bewoners is gewonden. Want met het arriveren van de heer Aland is immers een einde gekomen aan de dagelijkse rompslomp van het aan- en afrijden van verhuiswagens en kan nu eindelijk een begin worden gemaakt met een meer normale samenleving. De heer Banard betreurde het alleen dat het per soneel nog niet voltallig aanwezig was, hetgeen voor de anderen een extra be lasting betekent. „Dit neemt niet weg," vervolgde de di recteur, „dat wij toch met elkaar zullen proberen van dit huis een echte leefge meenschap te maken. En de ervaringen welke ik hier tot dusver heb opgedaan, maken i mij in dit opzicht buitengewoon optimistisch." De heer Banard besloot zijn korte toe spraak met een opwekking tot de bewo ners hier inderdaad een „heel fijn en ple zierig huis" van te maken, waarbij hij verzekerde dat de directie altijd zal open staan voor eventuele wensen en klachten. 1 O hoeft geen postzegel te plakken. Det doen sij voor a Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor 1-23 op A/B NAAM - - - ADRES WOONPLAATS Oeze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5