Rademakers filmt in Vlaanderen Streuvels' boek KNIÖlVJi DlSTRIfflfflW® VEN brug groothandelcentrum GEKOOID VERVAL IN „MENNINAS" Nertsmantel voor zangeres zonder naam BBK schrijft naar Oe Thant AS BBC moet India uit KEES DE JONGEN Feike Asma boos op recensent Audrey Hepburn in „Sabrina" Voetbalnacht van Feijenoord tegen Estudiantes Artibus-leraar ontslagen Gentse workshop in Mickery TV woensdag TV donderdag ideale inkoopmethode voor winkeliers en grootverbruikers TV vanavond Stadschouwburg Radio donderdag WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1970 9 De teleurgang van de Wat er hoek (Van onze correspondent) BRUSSEL Het landschap langs de Schelde te Berlare, een dorp niet ver van Dendermonde, ziet eruit als of het zo al eeuwen ongerept is ge bleven. Het is groen, het groen in alle tinten van de nazomer, maar welvarend schijnt het niet. De velden binnendijks zijn vochtig. Er groeit meer riet dan gras. De boerderijtjes zijn heel klein. Een deel ervan schijnt trouwens als zomerhuisjes voor de stedelingen in gebruik. Over de Schelde, die traag voortstroomt, op een dag als thans, maar die 's winters vaak tot aan de nok van de dijk staat is er een klein veer met een houten roeibootje. Daarbij staan een veer huis uit het begin van de 19de eeuw en aan de overzijde van de weg een boerenschuur met wat aanbouwsels. Bedreiging Vaamse les voedingsmiddelen, delicatessen, comestibles, dranken, non foods, diepvriesartikelen. - alles voor winkel en grootkeuken. - kopen naar behoefte - direct meenemen. - allerlaagste kwantumprijs. - altijd verse produkten. - demonstraties nieuwe artikelen. Haarlem, J. v. Krimpenweg 1 Tel. 31 93 19 Beverwijk, Parallelweg 61 Tel. 2 50 47 Concert geweigerd KOM (NOG) EENS KIJKEN HOE WORDT "GEMAAKT" zaterdag 22 augustus tussen 11 en 3 uur .i.aelgrcep centrum Het is het decor geworden voor een deel van de buitenopname van de kleu renfilm „De teleurgang van de Water hoek". Hugo Claus heeft daarvoor het scenario geschreven naar de gelijkna mige roman van Stijn Streuvels. Fons Rademakers heeft de regie. Het is 'n soort Nederlands-Belgische co-produktie tus sen een maatschappij van de regisseur en een Belgische geworden. Naar het schijnt geeft de Belgische regering wat subsidie en er zijn ook nog een paar gro te banken gevonden die het maecenaat hebben willen bedrijven. Volgend jaar, 1971, is het een eeuw geleden dat Streu vels werd geboren. Dat is de reden waarom een boek van hem wondt verfilmd. Claus en Radema kers hebben het verzamelde werk van de schrijver doorgenomen en zij zijn toen tot de conclusie gekomen dat „De teleurgang van de Waterhoek" het meest geschikt zou zijn voor een verfilming. Fons Rademakers: „Wij vonden er een thema dat dicht bij onze tijd staat. Streuvels heeft op meesterlijke wijze de angst voor het onbekende, die de men sen van de Waterhoek bevangt op het ogenblik, waarop de nieuwe tijd in de vorm van een brug over de rivier hun gesloten gemeenschap bedreigt ver tolkt". Schrijver van het draaiboek en regisseur voelden zich ook aangetrokken door de figuur van het meisje Mira. Zij is de kleindochter van Broeke, de oudste man van de clan van de Waterhoek en die daarom ook „deken" Broeke Wordt genoemd. Haar moeder is eens wegge trokken naar Frankrijk en teruggeko men met een dochtertje Mira. Fons Ra demakers ziet in die Mira een soort beatmeisje van 1910, het jaar waarin Streuvels zijn boek heeft geschreven. „Bij haar vind je alles terug dat thans de bewondering, ergernis, jaloersheid en het onbegrip van de ouderen wekt. Dat onbevangene, dat afwijzen van de tradi tionele regels en levenspatronen, dat nogal onthecht zijn. Wij zijn nog de ge neratie die hard wroeten voor een huis je. Maar die kinderen zeggen: Barst met je auto, ik ga op straat zitten. Dat zit er bij die Mira allemaal in. Ze laat zich nergens inperken. Ze leeft haar ei gen leven. Dat personage heeft een won derlijk appeal". De rol van Mira wordt gespeeld door de Nederlandse actrice Willeke van Ammelrooy. Zij behoefde zaterdag niet mee te doen in de scène die toen bij het veerhuis aan de Schelde werd opgeno men. Met haar vierjarige blonde dochter tje Denise vonden wij haar ergens in het dorp waar zij een kamer heeft gehuurd. De inwoners van het dorp zijn trouwens nauw betrokken bij de film. Er is name lijk een toneelgroep, die „Hand-in-hand" heet. De leden daarvan figureren in de F oris Rademakers (rechts) regisseert een scène bij het veerhuis aan de Maas. film en zij doen het met overtuiging. De gehele zaterdag is een tiental van hen bezig geweest voor een kleine scène waarin de rechter van onderzoek bij het veerhuis, waar een moord is gebeurd, komt. Fons Rademakers heeft er de slag van met hen om te gaan en ze precies te ver tellen waarom het gaat en hoe ze moe ten acteren. Willeke van Ammelrooy vindt het ple zierig zo te zijn opgenomen in de dorps gemeenschap, ook al omdat zij dan leert hoe zij bepaalde Vlaamse woorden moet uitspreken. Ze is bij het Nieuw Rotter dams Toneel geweest en bij de toneel groep Studio. Daar heeft zij gespeeld in Arrabal's „Tuin der Lusten". Naar het schijnt heeft Fons Rademakers haar toen „ontdekt" voor de rol van Mira Voor de vaderlandse tv-kijkers is zij on getwijfeld bekend als Lena van de war me bakker uit 't Schaep met Vijf Poten. Af en toe verlaat zij het kille Neder land voor Marokko, waar zij het leven met name dat der Marrakesch „heerlijk en goedkoop" vindt. Ze is een intelligen te jonge vrouw die zoals uit haar conver satie blijkt goed heeft nagedacht over de rol van Mira in De teleurgang (welk woord overigens: het verloren gaan, be tekent). Zij ziet in de hele geschiedenis en in het huwelijk dat zij in de film sluit met een jonge ingenieur die de brug bouwt, een huwelijk dat tot mislukken is voorbestemd, een „enorme waarheid". Voor haar behoeft de film ondanks Mi- ra's karakter niet op de sextoer. „Al zal er wel een beetje bloot in voorkomen". In feite is zij praktisch de enige vrouw in de film er zijn een paar bijfiguren maar die spelen geen grote rol en dat doet haar zeggen: „Ik ben de enige sexy figuur in de film. Een deel draait alleen rondom mij". Het repeteren met Rademakers is tot nu toe „heel fijn" gegaan. Haar film- ADVERTENTIE saar geen toegang voor particulieren. Willeke van Ammelrooy, de ster in „De teleurgang". grootvader deken Broeke is de Vlaamse acteur Carlos van Lanckeren. Hij is een merkwaardige figuur. Oorspronkelijk heeft hij een beroepsopleiding van de toneelschool gehad. Daarna is hij naar het liefhebbertoneel overgegaan waar hij nog steeds speelt. Tegelijkertijd doet de Vlaamse tv dikwijls een beroep op hem. Maar in het dagelijks leven is hij een welvarend handelaar in bouw materialen. We hebben hem even in de scène die men aan het opnemen was aan het werk gezien: een geboren acteur. Zoals Rademakers zei: „Ik hoop te be wijzen dat er geweldige Vlaamse ao teurs zijn. Je vindt hier mensen die ech te kerels zijn, zo authentiek als het maar kan". (Van onze correspondent) EDE De organist Feike Asma weigert voorlopig om orgelconcerten in Ede te geven, omdat een muziekmedewerker van een te Wageningen verschijnend nieuws blad een slechte recensie over zijn concert van 4 augustus te Ede heeft geschreven. Het comité Zomer-avond Orgelbespelin gen in Ede meent, dat „de betrokken re censent zijn persoonlijke antipathie tegen Feike Asma niet heeft weten te scheiden van zijn taak als objectief muziekrecen sent". In de plaats van Feike Asma zal Charles de Wolff het laatste concert ver zorgen. MET EEN ROLBEZETTING, waar namen op voorkomen als Audrey Hep burn, Humphrey Bogart en William Holden en met een regisseur als Billly Wilder kan een film als „Sabrina" nauwelijks misgaan. Hoewel in de tijd dat „Sabrina" ont stond, 1954, had Wilder alleen nog maar naam gemaakt met zwarte dra ma's als „The lost weekend", „Sunset Boulevard" en „The big Carnival" en het stond toen nog helemaal te bezien of hij de aangewezen man was om het luchtige toneelstuk „Sabrina Fair" van Samuel Taylor te regisseren en Audrey Hepburn, die een jaar te voren met haar rol in „Roman Holiday" een Os car had gewonnen, naar een nieuw succes te voeren. Maar het bleek een geslaagde sa menwerking te zijn die drie jaar later met „Love in the afternoon" (met Gary Cooper als Audrey's tegenspeler) herhaald zou worden. Vanavond kan men op Ned. I om 20.25 kijken naar Wilder's eerste proef neming met de liefdeskomedie. Audrey speelt er de ingénue-rol in van een chauffeursdochter die verliefd wordt op David Larrabee (William Holden), zoon van haar vaders werkgever. Als deze in haar niet anders dan een lieve, maar nogal onnozele bakvis ziet, ver trekt Sabrina naar Parijs om daar haar liefdesverdriet te vergeten. Twee jaar later komt ze terug als vrouw van de wereld, voor wie David onmiddellijk meer belangstelling heeft. Maar David is inmiddels verloofd en om dit voor de beide families belangrijke huwelijk doorgang te doen vinden, offert Da vids broer Linus (Humphrey Bogart) zich op om als bliksemafleider te fun geren die moet trachten Sabrina's lief de te winnen. Er ontstaan begrijpe lijke complicaties en tot het einde duurt de spanning wie van de broers de gelukkige zal worden aan de zijde van de lieve Sabrina. CHARLES BOOST Nederland 1: EstudiantesFeijen- npord komt vannacht, want de wed strijd om de wereldbeker begint pas om een uur Nederlandse tijd, op het scherm. Het avondprogramma behoeft er niet voor gewijzigd te worden. Er gaat een half uur voor Studio Sport aan vooraf. De uitzending duurt tot 2.45 uur. De avond begint met Pipo, het jour naal en Puffenstuf. Kenmerk duurt vervolgens tot acht uur. Aansluitend aan het journaal en een filmpje van de Stichting Socutera over de kanker bestrijding de wekelijkse hoofdilm.. Als we de afloop kennen gaan we kij ken naar Stuido Sport, het laatste nieuws en nog eens een programma voorlichting over de schooltelevisie. Nederland 2: De Kro gaat als het journaal en Pipo zijn geweest, van start met een aflevering van de Engel se natuurfilmserie Survival. De rest van de tijd tot het echte journaal is voor Debbie Reynolds. Dan is het tijd voor de nieuwslezer en vervolgens voor een Engelse docu mentaire, die als titel heeft Waar zijn de Indianen nou? In deze film wordt een beeld gegeven van de vervolging van de Indianen in Noord-Amerika. De strijd lijkt op het ogenblik nog niet eens helemaal tot het bittere ein de uitgestreden. De tekst bij de film wordt gesproken door Marlon Brando; de bekende Indiaanse zangeres Buffy Sainte Marie zingt enkele balladen van haar volk. Het KRO-programma vindt zijn be sluit in een aflevering van de Ameri kaanse serie The Outsiders, getiteld Het verdwenen fotomodel. UTRECHT De heer R. Goené, do cent aan de academie voor beeldende kunsten Artibus in Utrecht is dinsdag door het academiebestuur op staande voet ontslagen. Aanleiding voor het ont slag is een vechtpartij tussen de heer Goené en de adjunct-directeur van Arti bus, de heer F. Koot, op 19 augustus na afloop van een docentenvergadering. Tegen de heer Goené is vorige week een klacht wegens mishandeling inge diend bij de politie. Het bestuur van Ar tibus heeft zelf ook een onderzoek inge steld en getuigen gehoord. Dit leidde dinsdag tot het ontslag van de heer Goe né. De zeven docenten van de academie voor beeldende kunsten Artibus in Utrecht die onlangs door het bestuur van de academie zijn ontslagen, hebben in een brief aan het bestuur protest aange tekend tegen de weigering, hen opnieuw te benoemen. De leraren stellen, dat het aanvanke lijk voor de ontslagen gehanteerde argu ment, namelijk de teruggang van het aantal studenten inmiddels door de prak tijk is achterhaald: „Het aantal klassen is in vergelijking met de vorige cursus met één vermeerderd en er zijn door u liefst elf nieuwe docenten aangesteld". De leraren concluderen, dat sprake is van „een represaille tegen de mensen die in het belang van het onderwijs heb ben gemeend, niet te mogen zwijgen". Ze stellen, dat het bestuur formeel-juri disch het recht weliswaar aan zijn kant heeft, maar dat het door zijn handelwij ze het recht op vrije meningsuiting met voeten heeft getreden. LOENERSLOOT. heet een schilderij van schilder Velasquez. Het sesje voor, omgeven door ding, die door sommigen „De Menninas" de Spaanse hof- stelt een prin- een hofhou- als sinister wordt uitgelegd. Een kopie van het prin sesje hing gisteravond in een grote kooi van kippengaas midden in het Mickery- theater: een decorstuk in een soort ka mer vol 17e-eeuws aandoende meubelen, gehuld in een waarlijk Rembrandtieke verlichting. In deze kooi-kamer voerden zes spelers van de workshop van het Nederlandse Toneel uit Gent een barok ritueel op, vol acrobatisch beweeg en uitzinnig gekerm. Verval en dood vormden het thema van deze opvoering, die naar De Menninas is vernoemd. Het scenario dat Robert Seyffer schreef, is gebaseerd op het stuk „De koning sterft" van Ionesco, aange vuld met teksten uit Salome van Oscar Wilde en uit de bijbel (Spreuken; Mag nificat). Het gaat over een despotische koning (een soort Elckerlyc), die door zijn moordlustige hofhouding de dood in gedreven wordt. Het werkstuk van de Gentenaren illustreerde het onherroepe lijk verval van wat genoemd wordt „de christelijke beschaving." De regisseur Franz Marijnen heeft bij de Poolse theatervemieuwer Grotowski gewerkt en probeert sindsdien het Bel gisch toneel nieuw leven in te blazen. Van Grotowski gebruikte Marijnen de weg van de improvisatie binnen een nauwomsloten ruimte om tot deze voor stelling te komen. Een methode, die het uiterste vergt van de lichamelijke en geestelijke concentratie van de spelers. Deze concentratie is uitsluitend gericht op elkaar, niet op het publiek. De kooi, waarin de spelers onafgebroken aanwe zig zijn, versterkt dit isolement nog meer. Dat past in de opvatting van Marijnen, die immers een schilderij (De Menninas) wil laten zien. Maar het publiek wordt op die manier eerder een vrijblijvend toe schouwer dan een betrokkene bij het dra ma. Binnen de kooi werd een bewonderens waardige prestatie geleverd, de moeite waard die Ritsaert ten Cate zich heeft getroost om de workshop naar Mickery te halen. De stroom van woorden en bijbe horende bewegingen was een compact geheel. Een nadeel was het dat wisseling in ritme ontbrak. Van meet af aan werd bijna woortdurend eenzelfde geluidssterk te (letterlijk en figuurlijk) aangehouden. Die „geluidssterkte" was fortissimo, en dat deed afbreuk aan de spanning. J. HEIJER. ADVERTENTIE GELEEN. Mary Servaes-Bey, beter bekend als de Zangeres Zonder Naam, is gisteravond in alle toonaarden gehuldigd ter gelegenheid van haar koperen jubi leum als plaatartieste. Johnny Hoes noemde het genre van de zangeres, van wie de afgelopen 1214 jaar miljoenen pla ten werden verkocht: goed, menselijk, doorleefd en eerlijk. Johnny Hoes zei op de feestelijke re ceptie, die door talrijke vrienden, colle ga's en kennissen van de zangeres werd bijgewoond: „Mary, jij bent de Edith Piaf van Nederland. Voor mij lijdt het geen twijfel, of jij bent de koningin van het levenslied". Platen-boss Johnny Hoes toonde zich gisteravond bijzonder guL Liefst twee gouden platen kreeg de jubilerende zan geres mee naar huis. Eén omdat er meer dan 100.000 exemplaren van „Mexi co", het succes van wijlen Luis Mariano, waren verkocht en één vanwege 25.000 aan de man gebrachte langspeelplaten „liedjes die je nooit vergeet". Namens de „club zonder naam" bood dochter Jacqueline Hoes de zangeres een nerts mantel aan. „Het is een geschenk dat past bij een koningin", zo voegde Johnny Hoes hieraan toe. AMSTERDAM. De pas opgerichte werkgroep sociale belangenbehartiging, beeldende kunstenaars van de BBK heeft in een brief aan de secretaris-generaal der V.N. Oe Thant om zijn bemiddeling verzocht tussen de BBK en de Nederland se regering om ook in Nederland toepas sing te verkrijgen van een artikel van de universele verklaring van de Rechten van de Mens. Het gaat om het artikel (22) waarin aan ieder lid van de gemeen schap maatschappelijke zekerheid wordt beloofd en de middelen toegezegd, die no dig zijn voor de vrije ontplooiing van zijn persoonlijkheid. Dit artikel is volgens de werkgroep tot op heden nog niet van toepassing op een grote groep Neder landse beeldende kunstenaars en kunste naressen. Op korte termijn wil de werk groep overleg met de regering en zij heeft reeds een verzoek daartoe gedaan „na vele jaren vruchteloos gepraat met allerlei regeringsinstanties." „De nood van deze kunstenaars stijgt met de dag. Ieder nieuw werkstuk, met andere woorden iedere nieuwe arbeid brengt deze mensen dichter bij een ab soluut faillissement. Kunstenaressen, die met kunstenaars gehuwd zijn krijgen in het totaal geen kans meer zich nog ver der te ontplooien. Het kunstenaarsgezin leeft "van een bedrag ver beneden het minimum van hetgeen in Nederland nood zakelijk wordt geacht. Echtscheidingen, frustraties, zenuwinstortingen en zelfs zelfmoord zijn hiervan de droevige re sultaten", aldus de brief. WMWMWWWWWWIIWMWWW DELHI (AP). Het Indische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft opdracht gegeven dat de BBC tegen komende zaterdag een einde moet hebben gemaakt aan z(jn activiteiten in India, en z(jn correspondent in dat land moet terugroepen. Dit besluit werd hedenmorgen mee gedeeld aan de Britse hoge commis saris in New Delhi, Sir Mourice Ja mes, nadat men had vernomen, dat de BBC in Londen had geweigerd de ver toning van een televisieserie over de armoede in India stop te zetten. Het betreft hier een Franse serie ge maakt door Louis Malle. HILVERSUM I 7.00 Nws. 7 11 Ochtendgymn. 7.20 Voetbalwedstrijd Estudiantes de la PlataFeijenoord. 7.30 Lichte muz. 8.00 Nws. 8.11 Journaal. 8.20 Lichte muz. (8.30 De groenteman). 8.50 Mor genwijding. 9 00 Klass. kamermuz. 9-35 Waterstanden 9.40 Klankbeeld over luchtvervuiling. 10.00 Voor kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws). 11.30 Rondom 12. (11.55 Beurs berichten). 12.30 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Journaal. 13.30 't Muzikan tenuur. 14.30 't Is Historisch. 15.00 Voor zieken 16.00 Nws. 16.03 Land der Muzen. 17.00 Birth. 17.30 Voor de jeugd. 17.55 Meded 18.00 Nws. 18.11 Journaal. 18.30 The Skymasters. 19.00 Muz. binnen de dictatuur 19.25 Ge sproken brief 19.30 Nws. 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Mens en Bij bel. 19.50 Avondgebed. 20.05 Drempel voor Europa (22.30 Nws; 22.40 Jour naal). 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7 11 Het levende woord. 7.16 Badinerie (7.30 Nws; 7.32 Actu aliteiten; 7.50 Overweging; 8.00 Nws). 8.30 Nws. 8.32 Tom ingclub 8.45 Voor de vrouw. (9.00 Gymn. voor de vrouw) 10.00 Pedagogische rubriek 10.20 Mu ziek uit Barok 1100 Nws. 11.03 Voor zieken. 11.55 Meded. 12.00 Los-Vast. (12.26 Meded t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nws; 12.41 Hier en Nu). (12.50 Herv. pauzedienst). 14.00 The Kilima Hawaiians Show. 14.25 Folklo re en Avantgarde. 15.00 Herv. dienst. 15.30 Skivatoon. (16.00 Nws). 16.15 Meer over minder. 17.45 Hier en Nu. 18.00 Muz. in vrije tijd. 18.30 Nws 18.41 Hier en Nu. 19.00 Licht vocaal ensemble. 19.15 Leger des Heils. 19.30 Muz. klankbeeld. 21.00 Jeugd op eigen wieken. 21.33 Amusem.muz. 21.50 Or gelconcert. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22 40 Vakantietoeslag. 23.15 Jazz-Time. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9 02 Terug van wegge weest. 9.30 Instr. progr 10.00 Nws. 10.03 Muz. bij de koffie. (11.00 Nws). 12.00 Nws. 12.03 Pop-Slick 13.00 Nws 13.03 Waarom niet? 14.00 Nws. 14.03 Holster. (15.00 Nws). 16.00 Nws. 16.03 Pop-magazine 17 00 Nws. 17.02 Verz. pi. BRUSSEL 324. 12.00 Nws. 12.03 Muz. (12.40 Weer- ber„ meded. (SOS-ber. voor schippers). 12.55 Buitenl. persoverzicht. 13.00 SOS—ber. voor schippers. 13.20 Tafelmuz. 14.00 Nws 14.03 Symf. muz. 15.00 Nws. 15.03 Casinomuz. 16.00 Nws. 16.03 Beursber. 16.09 Intermez zo. 16.15 Voor oudere luisteraars. 17.00 Nws. 17.15 Jazzmuz. 18.00 Nws. Nederland 1 17.00 KRO: Kinderprogr. 18.45 NOS: Pipo. 18.51 STER: Reclame. 18.55 NOS: Journaal. 19.00 STER: Reclame. 19.04 NOS: Puffenstuf. 19.30 CVK-IKOR-RKK: Kenmerk. 19.55 STER: Reclame. 20.00 NOS: Journaal. 20.15 STER: Reclame. 20.20 Socutera. 20.25 NOS: Film, a.l. 22.15 Studio Sport. 22.40 Journaal. 22.45 Schooltelevisie. Nederland U 18.45 NOS: Pipo. 18.51 STER: Reclame. 18.55 NOS: Journaal. 19.00 STER: Reclame. 19.04 KRO: Het jaar van de draak. (TV-serie). 19.30 Debbie Reynolds-Show. 19.55 STER: Reclame. 20.00 NOS: Journaal. 20.15 STER: Reclame. 20.20 KRO: Indianen. 21.15 Het verdwenen fotomodel, (tv-serie). 22.05 NOS: Journaal. Nederland I 18.45 NOS: Pipo. 18.51 STER: Reclame. 18.55 NOS: Journaal. 19.00 STER: Reclame. 19.04 VPRO: Piknik. (19.55 STER: Reclame. 20.00 NOS: Journaal. 20.15 STER: Reclame). 22.30 NOS: Journaal. Nederland n 18.45 NOS: Pipo. 18.51 STER: Reclame. 18.55 NOS: Journaal. 19.00 STER: Reclame. 19.04 NOS: Var gewest tot gewest. 19.49 Tips Nat. Bureau voor Toerisme 19.55 STER: Reclame. 20.00 NOS: Journaal. 20.15 STER: Reclame. I 20.20 TROS: Voyage to the bottom of the sea 21.10 The Golden Gate Quartet. I 21.35 Vissers van Europa (dl. 1). 22.20 NOS: Journaal.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9