MULTIBONT BONTMANTELS Hegel tweehonderd jaar geleden geboren Zestig jaar geleden kwam Nederlands vliegpionier om hVJ\N\NG ,\u\tend no 41 JAAR MULTIBONT Motor van de revolutie Verwaarloosd monument voor Van Maasdijk [1650,- Borego Lam 295,-Australisch Lam 440,- Persianer-Pattes 375,-Bueno-Broadtail 635,- Nerts-Pièces 615,- Nerts-Bisam 885,- Bisam-rug 750,- Russ. Persianer 1375,- Persianer m. Nerts 975,- Nerts-Delen 1560,- Royal Pastel Mink 1900,- Ranch-Mink 2950,- Water Vloeistof DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 door iii* AMSTERDAM Keizersgracht 510 Tel. 62693 Te bereiken met lijn 1 of 2 vanaf C.S. H Reiskosten voor 2 personen binnen Nederland worden bij aankoop vergoed. H Schriftelijke garantie en certificaat van echtheid. Een greep uit onze kollektie van duizenden H geopend van maandag 9 uur t/m zaterdag 18 uur (Van onze redactie buitenland) HAARLEM Tweehonderd jaar geleden, op 27 augustus 1770, werd in de Duitse stad Stuttgart Georg Wil helm Friedrich Hegel geboren. Zijn filosofie van de dialectiek heeft later grote invloed gehad op het denken van Marx, Engels en Lasalle. Marx vooral ontdekte in Hegels theorieën zekere revolutionaire beginselen, zo dat deze wel werden omschreven als „de motor van de revolutie". Laatbloeier Critiek BLA -BLA-filosofen (Van onze correspondent) ARNHEM Vandaag 27 augustus is het zestig jaar geleden dat de eerste Nederlandse vlieger, de nauwelijks 25-jarige Clement Guillaume Jean van Maasdijk, op de heide van Warns- born bij Arnhem verongelukte. Een tragisch gebeuren dat heel Nederland schokte. Op de plaats waar zijn houtjes-touwtjes-Sommer te pletter sloeg werd later een monument opge richt met de inscriptie: Clement van Maasdijk 27 augustus 1910. HERINNERING mmmJm oververmoeid verliet Hegel het spreek gestoelte, „zijn mooie ogen wijd open alsof hij zich verwonderde over zijn om geving". ADVERTENTIE Nu, honderdveertig jaar na de dood van de beroemde Duitse denker zijn zeer toepasselijk de filosofen aller landen sterk verdeeld over de vraag of Hegel nu eigenlijk een revolutionair of een re actionaire figuur is geweest. Zonder in te gaan op deze filosofen- oorlog kan men overigens wel constate ren dat het leven van Hegel niet zonder innerlijke tweestrijd is verlopen. Zo maakte hij er als student een gewoonte van om elke 14de juli, de dag dat in Pa rijs de Bastille was bestormd te vieren met champagne Maar tegenover dit vurige enthousiasme voor de Franse re volutie stond weer zijn extreem konings gezinde houding Naai aanleiding van de verjaardag van de Pruisische koning schreef hij zijn familieleden dat men de ze feestdag op gepaste wijze behoorde te vieren door „op de gezondheid van Zijne Majesteit te drinken". HEGEL is een laatbloeier geweest. Hij toonde in zijn jeugdjaren vooralsnog wei nig van zijn uitzonderlijke begaafdhe den. Na zijn gymnasiumopleiding stu deerde hij in Tübingen, waar hij de ka mer deelde me* Schelling en Hölderin. Op 23-jarige leeftijd sloot hij zijn studie af met een theologisch examen, waarna hij privé-leraar werd in de Zwitserse stad Bern. Vier jaar later verhuisde hij naar Frankfort nog steeds als leraar voor rijke kinderen moeizaam ploeterend voor zijn bestaan Pas op zijn 31-ste jaar nadat hij een kleine erfenis had gekre gen. ontplooide Hegel zich len volle. Hij ging op aanraden van Schelling naar de universiteit van Jena waar hij docent werd en zijn eerste grote werk schreef „De fenomenologie van de geest". In de Het huis in Oost-Berlijn, waar Hegel de laatste twaalf jaar van zijn leven woonde. nacht dat hij zijn manuscript voltooide woedde de slag om Jena. NOG STEEDS was zijn wetenschappe lijke loopbaan niet volledig begonnen want op zijn 37-ste jaar werd Hegel re dacteur van de Bambergse krant. Daar na gaf hij enkele jaren als rector les op het gymnasium in Neurenberg. In 1816 werd Hegel professor in de fi losofie aan de universiteit van Heidel- berg. Twee jaar later tenslotte vroeg men hem naar Berlijn te komen, waar hij de opvolger werd van Fichte. De „professor der professoren" stierf op 14 november 1831, nadat hij drie dagen te voren zijn laatste college had gegeven, over zijn geliefde onderwerp de ge schiedenis der filosofie. Johann Jacoby, een van zijn leerlingen schreef daarover: .Hoezeer worstelde de dood met zijn geest. Ieder woord dat hij uitsprak kost te hem de grootste moeite". Bleek en HET GEDEELTE Duitsland viert de geboortedag van zijn grote filosoof alsof er geen enkele synthese mogelijk is. De Internationale Hegel-Vereniging in Stutt gart vond het zelfs niet nodig Oost'duit- sers uit te nodigen voor de herdenkings festiviteiten omdat in de DDR het „no dige niveau ontbreekt". In Oost-Berlijn sprak het bestuurslid van de Internatio nale „Hegel-Gesellschaft" Wilhelm Beyer over Westduitse Hegelianen als „bla-bla filosofen". Hegels leer van de dialectiek zeer eenvoudig gezegd: op een eerste stel ling (these) volgt een tweede die in te genstelling is met de eerste (antithese) en waaruit een derde noodzakelijk wordt waarin de geldigheid van de beide ande re worden ingeperkt, zodat ze elkaar niet meer behoeven uit te sluiten (synthese) staat vooral omschreven in zijn groot ste werk „De wetenschap van de logica". Talrijk zijn de positieve en negatieve reacties op de uitwerking van deze ge dachten. Schopenhauer bijvoorbeeld zei: „De grootste brutaliteit in het voorscho telen van baarlijke onzin, in stompzinni ge woordopeenhopingen zien we bij He gel." De Spaanse denker Ortega Y Gasset is niet minder „complimenteus" als hij het heeft over „Dzingis-Khan filosofie." De Russische schrijver Alexander Her- zen daarentegen noemt Hegels leer „al gebra van de revolutie" en Lenin schreef in een brief aan de dichter Maxim Gor ki: „Mijn hemel, de filosoof Hegel heeft gelijk. Het leven gaat alleen vooruit door tegenstellingen." Het bescheiden zwembad De Hok- senberg in 't Harde, gemeente Doorn spijk. krijgt langzamerhand interna tionale faam doordat het vaker open en dicht gaat dan enig ander zwem bad ter wereld. Geen oord des vermaaks wordt met meer regelmaat gekraakt en weer ontruimd dan De Hoksenberg. Geen verzameling waterdruppels heeft zo veel gemoederen in bewe ging gebracht en zo veel hoofden en harten verhit als het water van 't Harde. Wat voor India de heilige koe is en voor Ulster Bernadette Devlin, dat is het zwembad voor Doornspijk. Als het zo doorgaat zullen eens de legerscharen der kerkelijken slag le veren tegen het goddeloze heir der zondagzwemmers in de liefelijke om geving van 't Harde; en die het win nen, zullen eeuwen later nog met op tochten en wapperende banieren deze slag herdenken in de weerspiegeling van het rimpelloze zondagswater Wie het winnen? Daarvan hangt het af of die herdenkingen zullen wor den gevierd met een ferme duik in het koele water of met een roerloos stilstaan op de kant. Want de inzet van de veldslag zal zijn: zwemmen in het bad op zondag, of niet. Vreemd, dat de religie de mensen tot zulke onnozele geschillen kan verleiden. Vreemd ook dat de liefde tot God niet werktuigelijk begeleid wordt door de liefde tot Zijn werken. God schiep het water zowel als de mens. Het schijnt dat Hij dat deed onder voorwaarde dat die mens op zondag niet in dat water zou liggen. Het zou oneerbiedig zijn, die voor waarde te bestempelen als een gril. Maar het is nu eenmaal voor de niet confessioneel doorgewinterde toe schouwer een onbegrijpelijke zaak, dat zwemmen op zondag een zondig bedrijf wordt gevonden, maar vér- drinken op zondag is toegestaan. Want tegen verdrinken heeft nie mand in Doornspijk ooit zijn gezalfde stem verheven. Er zitten tal van onbegrijpelijke kanten aan deze zaak, maar voor de ingewijden is het blijkbaar allemaal zo helder als zwemwater. Het gaat namelijk niet zozeer om die mens in dat water, het gaat in de eerste plaats om het zwemmen. Zwemmen is een sport en sport op zondag druist in tegen het gebod der zondagsrust. Nu zou men kunnen stellen dat er dus geen bezwaar te gen het verblijf van mensen in het water is, als zij maar geen zwembe wegingen maken. Dat men zulks dan het beste kan doen in niet meer dan één meter diep is uiteraard duidelijk. Maar dan komt bezwaar nummer twee aan de orde, dat is de ontkle ding. Het zich ontdoen van welvoeg lijke kleding op de Dag des Heren valt niet te rijmen met de voorwaar den waaronder de Heer mens en aar de heeft geschapen. Om niet te zondigen en toch van de verkoeling in 't Harde te genieten, zou men dus gekleed in het ondiepe bassin moeten gaan staan. Inderdaad, met de beste religieuze speurzin ter wereld is in de Bijbel nergens een passage, woord of komma te vinden die zich tegen deze handelwijze ver zet. De kerkeraden van Doornspijk en hun vertegenwoordigers in de ge meenteraad zouden inderdaad vrede kunnen hebben met het gebruik van het zwembad De Hoksenberg op de bovenomschreven wijze. Hoe zijn de goddelozen? Zij houden zich niet aan de geboden, kleden zich uit en ma ken met armen zowel als met benen sportieve bewegingen. Zij wensen zich niet te schikken naar het woord van degenen, die precies weten hoe de Heer de wereld op zondag hebben wil. De sluiting van het bad was dus het gevolg van hun misdragingen. Geldt in Doornspijk het voorschrift voor de zondag: „Gij zult niet zwem men", des te meer geldt uiteraard het gebod: „Gij zult niet kraken". En aangezien het bad nu al onge veer twaalf maal op zondag is ge- Georg Wilhelm, Friedrich Hegel Iemand die niet ter plaatse bekend is en nog nooit heeft gehoord van deze eer ste Nederlandse aviateur zal zich bij het zien van de klomp graniet aan de rand van het bos verbaasd afvragen wat de steen te betekenen heeft. Het opschrift, dat de buitenstaanders overigens niet veel zegt, is ook bijna niet meer te le zen. Er is al eens geschreven over deze luchtheld, over de gedenksteen en de hei de van Warnsborn en het monument bij zijn graf, een herdenkingsartikel, geïn spireerd door het initiatief van de heer G. de Vries, te Arnhem, die eerherstel kraakt, beginnen de kerkeraden ern stig te vrezen dat de wraak des He ren niet lang meer zal uitblijven. Al thans, zij hebben in een brief aan het gemeentebestuur de stellige verwach ting uitgesproken dat „de Heer, wan neer de toestanden bij het zwembad zoals zij nu zijn, voortduren, dit ze ker zal bezoeken." Het valt sterk te betwijfelen of de kerkeraden het daarmee bij het rech te eind hebben, maar toch zou dat een mooie oplossing zijn: de Heer op zondag in het zwembad De Hoksen berg, zich boven water houdende zonder zwembewegingen maar door middel van bijzondere krachten, en over de waterspiegel roepende: „Komt allen tot Mij die belast en beladen zijt, en Ik zal u verkwikken! Zo baadt u, en zalf u! Was u in het badwater Siloam! Komt tot de wate ren! Wanneer gij door het water trekt, ben Ik met u! Wast u, reinigt u! Wast uw hart van boosheid! De aarde zal Doornspijk en distelen voortbrengen, maar de stem des He ren is op de wateren!" Dat zijn zo maar enkele beschei den voorbeelden uit het dikke Boek en eigenlijk klinken zij profaan, om dat het vierkante, moderne bad van Doorspijk al te zeer van deze tijd is, en het Woord al te zeer van die andere tijd. Maar voor de confessio neel ongeschoolde zijn deze en der gelijke raadsels de benauwdste. Hij wil geloven in de goede wil en de oprechtheid van vrome mensen, maar hij kan hun gedrag en hun woord niet rijmen met de Psalmen, niet met het Hooglied, niet met de mu ziek en de zang die de vreugde van de zondag verkondigen. En niet met de troost, de rust en de verkwikking van het natuurlijke water dat nog hetzelfde is als in Den Beginne. Ook al heeft het zich verzameld te Doornspijk, waar zoveel zonden zijn. Sluiting van bedrijven en daarmee gepaard gaande menselijke tragedies behoren bij het economisch-sociale nieuws en worden daarom met tame lijk nuchtere, zakelijke termen afge daan. De vraag is echter of die nuch terheid en zakelijkheid zó ver moe ten worden doorgedreven dat over werkende mensen wordt gesproken en geschreven als over een soort stroperige vloeistof, die van het ene in het andere potje wordt overge goten. Zodra een aantal werknemers ten gevolge van fusies of bedrijfssluitin gen geen arbeid meer heeft, worden zij vloeibaar. Dan vallen zij onder afvloeiingsregelingen of vloeien zij over naar andere bedrijven. Soms vloeien zij helemaal niet, maar wor den op sterk water gezet met een wachtgeldregeling of een vervroegd pensioen. Gelukkig zij, die nog mogen vloeien. Werkgevers en vakbonden houden dan gezamenlijk het potje met de vloeistof schuin en laten een stroperige substantie in een of meer bedrijven vloeien die om stroop ver legen zitten. Als men over dergelijke processen leest, komt het woord „mens" nauwelijks of helemaal niet meer in de fraaie volzinnen voor. Wie zou die vloeistof van mense lijke molecuultjes toch hebben uit gevonden? Iedereen accepteert het en praat het na. Maar de verdenking rijst dat deze termen voor het eerst zijn gebruikt door iemand die dacht: Werkvolk? Het is allemaal één pot nat. Er zijn op het ogenblik heel wat vloeibaar gemaakte mannen en vrou wen in Nederland, die naamloos en zonder persoonlijkheid in de grote stroom zijn ondergegaan. Het is misschien aan te bevelen hen eens eerbiedig te gedenken als mensen met armen, benen en her sens, die als persoonlijkheden met eigen ambities en verlangens hun handen en talenten willen gebruiken om iets te maken of te scheppen, voordat zij voorgoed oplossen in de trage vloeistof die bejaardentehuizen en graven vult. geschiedenis van de Nederlandse lucht vaart". Die gulden letters wil de heer Manting nu aanbrengen. Ook wil hij de omgeving van het monument meer aanzien geven en hopelijk is er nog gelegenheid voor de verklarende tekst bij de sterfplaats van Clement van Maasdijk. Wat op die tragische 27ste augustus 1910 is gebeurd herinnert de 77-jarige heer De Vries zich nog precies. Voor het eerst zou op 28 augustus in Arnhem een vliegdemonstratie worden gehouden. Een comité had alles gere geld. De heide van Warnsborn leek erg geschikt voor deze grote gebeurtenis. „Op de dag voor de demonstratie zou Clement van Maasdijk nog een testvlucht maken. Hij steeg op tot een hoogte van ongeveer vijftig meter. Toen wilde hij weer dalen. Na een korte draai begon het vliegtuig te schommelen en stortte neer". „Zijn verloofde ik kende haar goed, ze was een dochter van de Arnhemse no taris Ladenius en ik werkte op een ad vocatenbureau daarnaast zag het onge luk voor haar ogen gebeuren. Er waren nog een paar belangstellenden en de vier helpers van Clement van Maasdijk". „In de gehele stad, ja zeg maar heel Nederland was de verslagenheid groot. Iedereen die belangstelling had voor de luchtvaart, leefde met de pioniers mee. Eigenlijk was het hetzelfde als nu met de bemande vlucht naar de maan. Het was een begin van een nieuwe periode". „Het ongeluk maakte op iedereen een diepe indruk. Er waren er wel, die het vliegen gekkenwerk vonden, maar het was dan ook een heel gezapige tijd. Critiek op nieuwe denkbeelden was er toen ook. Maar nu besef je pas goed, dat als die pioniers van het begin van deze eeuw er niet waren geweest wij hadden nu niet op de maan gezeten. Dat laatste behoeft geen verwondering te wekken, want pas enkele jaren daar voor maakten Wilbur en Orville Wright als eersten in de geschiedenis der mens heid vier vrije vluchten. Dat was in Kit ty Hawk in Noord Carolina. „Ik wandel veel", vertelt de heer De Vries. „Altijd is de verwaarlozing van het monumentje mij een doorn ir hel oog geweest. Ze kunnen het beter weghalen dan zo te laten staan". vroeg voor het monument op de plaats waar Clement van Maasdijk verongeluk te. Hij schreef toen de Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart. On middellijk kwam een reactie. In overleg met de directeur van het zweefvliegcen- trum Teriet, de hr. M. J. Manting, zou het monument weer aanzien worden gege ven, terwijl men het idee van de heer De Vries overnam om een verklarende tekst aan te brengen, zodat iedere wan delaar een ogenblik kon stilstaan bij het offer dat deze jonge luchtvaartpionier hier bracht. De heer Manting nam op zijn beurt contact op met het Gelderse Landschap. Het monument staat op een terrein van deze stichting. Er werden plannen ge maakt, maar lange tijd is er niets ge beurd. Nog steeds zijn de letters onlees baar en vragen wandelaars zich af wat die steen te betekenen heeft. De heer Manting verklaarde ons des gevraagd, „dat hij er niet bij zou laten zitten". Het moet klaar. Het be hoeft ook niet veel te kosten. Desnoods betaal ik het zelf". De secretaris van de Nederlandse Luchtvaartvereniging, de heer Van der Berk van Heemstede zei op de dag van de begrafenis op Moscowa: „Hij is gevallen als een held en zijn naam zal met gulden letters gegrift blijven in de

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15