Coach Zubeldia ESTUDIANTES WERD NA RUST ONTMASKERD Ernst Happel: GRANDIOOS WAT DE JONGENS DEDEN NA ONGELUKKIGE START VOND FEIJENOORD OUDE RITME TERUG Argentijnse publiek koos zijde van Rotterdammers SPARTA GING AF TEGEN SUPERIEUR ANDERLECHT Scheidsrechter verheugd over correct spel Eykenbroek en Klijnjan geblesseerd DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 21 (Van onze speciale verslaggever) pnnininmiiinii Verrassing Vreselijk IIP r" rriMa*tfite Door de mand Herstel Treijtel SN**; 1 iiiwfll BUENOS AIRES „Ik dacht", sprak Oswaldo Zubel dia bedachtzaam, „in die eerste tien minuten, dat de oude Estudiantes weer waren opgestaan. Dat de glorie van toen weer terugkeerde. Maar gaandeweg werd het duidelijk. Die oude, vurige Estudiantes bestaan niet meer. Als ooit werd aangetoond hoe zeer het gemis van drie spelers een elftal volkomen kan doen wegzakken, dan was het wel in deze wedstrijd. En na twintig mi nuten was het my schrijnend duidelijk, dat op het inter nationale vlak het ontbreken van de ruggegraat in een team keihard wordt ontmaskerd". Ja, die „oude Estu diantes". Waar waren ze, op de kille woensdagavond in het redelijk roerige Boca-stadion? Nergens. Zoals ook de „nieuwe" Estudiantes nergens waren. Overklast in de tweede helft door een Feijenoord dat uit zeer moeilijke momenten moet putten om méér te doen dan de tribunes verwachten. Een Feijenoord, dat in tien ongelukkige minuten keihard en vol werd aangeslagen en alles ineen zag storten wat op papier en schoolbord zo mooi had geleken, wat als een machtig mooi plan in het beslissende Happel-uur vóór het duel in het brein van de spelers was gehamerd. Weg waren alle voornemens, grillig en bijna onbegaanbaar werd het pad, dat rechtstreeks naar het glorieuze eindsignaal had moeten leiden. Feijenoord moest knokken. Vechten tegen de dreigende vernieti ging, in plaats van de Estudiantes te overbluffen, zoals het voornemen was geweest. Maar Feijenoord won ook dat gevecht. Theo Laseroms zei er later van: „Er zullen wel weer mensen zijn, die zeggen dat we tegen een zwakke club hebben gespeeld. Dat schijnt altijd zo te moeten zijn als Feijenoord een goede prestatie heeft geleverd. Maar ik vraag: welke Europese topclub van vandaag de dag doet het ons na? Laat zo'n club hier on der deze omstandigheden maar eens met 2-0 achterkomen en dan nog gelijkma ken. En dan nog de zaak helemaal om draaien en dan nog je tegenstander hele maal wegspelen. Is dat soms geen presta tie?" Dat is het, zonder meer. Ernst Happel beaamt het, dolgelukkig: „Wat de jongens na die slechte beginpe riode hebben gedaan was zonder meer grandioos. Het betekent veel, erg veel, als een ploeg op deze manier kan terugko men. Vooral ook omdat alles verloren leek. Niets ging in die eerste tien minu ten zoals we gedacht hadden dat het zou gaan, zoals het moest gaan. Eerst die fout van Treijtel, dan die tweede goal, die voor honderd percent op rekening van Romeijn komt. Dat is gewoon razende pech, maar om daar bo venuit te groeien, dat betekent voor mij iets geweldigs." Te bedenken valt daarbij, dat de on- kans voor de Europese bekerhouder dub bel hard aankwam. Want terwijl aanvoer der Rinus Israel moed insprekend door de gelederen ging, terwijl Eddy Treijtel en Piet Romeijn angstig zochten naar herstel, terwijl Feijenoord snakte naar die ene vlotte manoeuvre, die alles weer in het reine moest brengen, in die bedrij ven zag Ernst Happel op de bank beves tigd wat hij steeds al had geweten. Uit alle zorgvuldig ingewonnen informaties en in wat hij tóch had gezien in die schijnbaar te verwaarlozen oefenwed strijd was een beeld van Estudiantes op gerezen, dat nu scherper dan ooit werd omlijnd. Terwijl Feijenoord met zichzelf worstelde zag Happel zijn verwachtingen volkomen beantwoord: deze Estudiantes konden door een soepel Feijenoord zon dermeer worden opgerold. En dat was ook het plan geweest. de kleedkamer terugkeerden, toen in 45 minuten sterk voetbal de zaken weer wa ren rechtgezet. Toen de Estudiantes voor het eigen, tenslotte voor hen zo wrede, publiek waren neergezet op de plaats waar ze hoorden en waar Happel ze had gedacht. En er gebeurde verder niets. Geen incident op het veld. Geen toestan den op de tribunes. De vuren, die nog nasmeulden toen de lichten allang waren gedoofd, hadden niets met vreugde te maken. Ze waren slechts gestookt om de handen te warmen en ook die functie ver loren ze, toen dat op een andere manier kon. Toen de Argentijnen in Feijenoord de gladde, soepele ploeg herkenden, die in Europa in een jaar tijds zulk een fu rore had gemaakt. Schouderophalend slenterden de duizenden na afloop weg. Goedkeurend knikkend als er over de „Holandeses" werd gesproken. Toch wa ren dat de mensen geweest, voor wie men de meeste angst had gekoesterd. Waaraan in stille uren was gedacht, waaraan spookbeelden van rellen en incidenten waren gekoppeld. Feijenoord vernietigde die gedachten zelf, met puur, goed voet bal. Ook nadat die spookbeelden angstig dicht naar de waarheid leken te groeien. De trainer: „We hadden erop gemikt, dat wij ze volkomen zouden wegspelen, bij verrassing. Het kon. Dat wist ik. Feijenoord moest hier een show opvoe ren. De onbekende ploeg uit het verre Europa, die van haar positie gebruik maakt door met een overdonderende prestatie te komen. Zoiets is echt iets voor Feijenoord. Ik dacht in de geest van die uitwedstrijd tegen Ajax van het vo rig seizoen. Toen we ook opeens uitpak ten terwijl niemand het verwachtte en we met 3-1 voorkwamen. Zo moest het hier ook gaan. Maar door die pech kwam er niets van. Als je dan toch nog op 2-2 komt na 2-0 achter, dan is dat zonder meer groots." Buenos Aires heeft dat erkend. Gul applaus daalde neer op de elf, die naar Willem van Hanegem. die de gelijkma ker scoorde en later geblesseerd van het veld moest: „Vreselijk, die eerste tien minuten. Alles gebeurt, wat nou net niet had moeten gebeuren. Het begint al bij dat incident met Boskamp. Ze gooien hem een munt op zijn hoofd en die jongen moet nog voor de wedstrijd al verbonden worden. Kun je nagaan hoe je dan al op het veld komt. Dan begin je te verdedi gen aan die kant van het terrein, waar net de Estudiantes-supporters staan. Waar het een geweldige rotzooi is, met al dat papier en die stinkende rookbommen. Je bent een beetje bang, want al is het al lemaal uitgekauwd, al reken je erop, dan nog ben je er niet zomaar overheen. Je bent toch onzeker. En dan stapelt alles zich nog op ook. Je keeper maakte een fout, meteen al in het begin. En Romeijn heeft de verkeerde schoenen aan en die loopt net op de plek waar de belangrijk ste en gevaarlijkste aanvaller ook loopt te voetballen. Dan wil je net opnieuw be ginnen en prompt valt er dan nog een tweede goal, ook al door een stomme sof. Nou, dan wil je wel. Wat denk je hoe lang het dan duurt voordat je weer eens behoorlijk een voet achter de bal krijgt en eens een rustige combinatie kunt op zetten?" Een klaagzang, die vol waarheden zit. Die door de feiten werden Onderstreept. Feijenoord voetbalde, ook nadat Ove Kindvall de knappe kopbal naar 2-1 had afgevuurd, gejaagd, onnauwkeurig, net Ove Kindvall brengt de rust terug. Met een geweldige kopstoot produ ceert hij het eerste doelpunt van Feijenoord. ■v', niet rustig genoeg om de tegenstander definitief terug te duwen. „Daar komt nog bij", verklaarde Ernst Happel later, „dat er in de tactische opzet een foutje bleek te schuilen. Ik had gedacht dat die Pachame de spelmaker zou zijn. Die moest dan worden afgestopt. Maar tot diep in de tweede helft was die jongen een doodgewone verdediger. Het gevolg was, dat mijn middenveld kwam te zwem men. Vooral de verdedigers in die lijn wisten niet wat ze moesten doen. Er dien de overgeschakeld te worden op een an der systeem en dat moest juist gebeuren, toen het elftal de grootste moeilijkheden had omdat ze tegen die 2-0 aankeken." Rinus Israel: „Er was geen paniek, ook na 2-0 niet. Maar we zaten wel op een dood punt. Ik heb veel moeten praten." Zo beschouwd was Kindvalls goal dan ook een geschenk, dat de Zweed zijn ploeg maar zelden zal hebben kunnen aanbieden. Het was precies die verklei ning van de marge, die noodzakelijk was. Eerlijk geredeneerd: de ploeg moet er van doordrongen zijn geweest, dat zelfs verlies met één doelpunt verschil vol doende zou zijn om ruim uitzicht op de wereldbeker te houden. Rotterdam wacht immers nog en machtiger dan waar ook is Feijenoord in zijn eigen kuip, met zijn eigen legioen. Wellicht voelden zelfs de fans op de tribune dat aan. Nadat Kind vall had tegengescoord, luwden al de ge- luidsstormen. Happel: „Na 25 minuten wist ik dat het goed zou gaan. Dat Feijenoord zijn greep op de wedstrijd had gevonden. Het publiek werd toen immers al stiller en stiller" En zo rechtte Feijenoord dan in 20 minuten de rug. Voor een tweede helft, die brutaalweg zich zou worden toege- eigend door de ploeg die er recht op had. Happel verordonneerde in de kleedkamer nog eens een wat scherper schaduwen van de sterkste opponent, aanvaller Ve- ron, door Romeijn, die inmiddels het juis te schoeisel voor het harde, hobbelige veld had aangetrokken. Voetbalschoenen met rubberen noppen, die hem in staat stelden de inderdaad vaak gave acties van de international nu afdoende op de voet te volgen. Toen dan vielen de Estudiantes door de mand. Toen Feijenoord ging spelen zoals het wilde spelen. Kindvall kon constate ren: „Een zeer matige verdediging. Ik kon vaak de ballen die me werden toege speeld gewoon aannemen. Kom daar in Europa maar eens op. Je krijgt er ge woon geen kans voor." De Estudiantes hadden inderdaad verdedigend maar één wapen: de buitenspelval, die evenwel met zeer grote vaardigheid werd gehanteerd, tot zelfs door zes, zeven man tegelijk. Daarop strandden (al te vaak) de knappe manoeuvres die Feijenoord in alle vrij heid kon bedenken, want wat eerst door zijn opportunisme voor de Rotterdam mers gevaarlijk had geleken, werd nu door de Estudiantes gedegradeerd tot een ordeloos geharrewar in de eigen gelede ren. Niets klopte meer van de dekking, reeksen passen werden rechtstreeks in de voeten van steeds vogelvrijer opererende Feijenoorders gespeeld. Wat Happel had bedoeld kwam er nu uit: dat onbekende ploegje uit Europa was hautain bezig een show op te voeren. Van Hanegems gelijk maker was alleen maar een logisch ge volg van een reeks acties die al voor de rust de „studenten" hadden moeten over donderen, maar die pas nu tot volle was dom kwamen. Technisch gegoochel, korte combinaties op maar enkele vierkante meter terrein, die de tegenstander volko men uit balans bracht, sloopten het mo reel van de Argentijnen, die tot over maat van ramp de steun van het eigen publiek zagen en hoorden omslaan in applaus voor Feijenoord. Dat deed wat het wilde. Via de beste man van de ploeg, Wim Jansen, die met ee kelijke ijver heen en weer snelde tussen de ach terste en de voorste linie. Met een Kind vall, die bleef draaien en doen en Zubel dia later deed opmerken: „Kindvall vond ik zonder meer de opvallendste speler in uw team." Met Israel, die weer meester was op het eigen terrein en Laseroms, die hard maar nooit grof te werk ging, knap mee begon op te trekken en zelfs tegen de lat kwam koppen op het terrein waar hij voor rust in al zijn ijver om de schade beperkt te houden, ver vandaan had moe ten blijven. Zelfs konden nu Romeijn en Van Duivenbode aan oprukken gaan den ken en dat somtijds ook doen. Als dat allemaal gebeurt, als Van Hanegem en Hasil weer glanzende techniek gaan eta leren, daartoe ook de durf hebben dan „draait" Feijenoord en dat deed het, bijna 45 minuten in het verre Buenos Aires. Het wanhoopsoffensief van de tegen stander kwam te laat en werd zonder overtuiging en vooral overleg uitgevoerd. Het gaf overigens nog Treijtel de gele genheid zich te onderscheiden. Israel: „Formidabel zoals die jongen zich in de tweede helft heeft hersteld. Hij stond ge woon knap te keepen." De ongelukkige goalie zelf: „Ik heb geen excuus voor die eerste goal. Hij was verkeerd getimed, die sprong, de bal ging gewoonweg dwars door mijn haden. Ik wilde wel door de grond gaan. Ach, wat gaat er door je heen op zo'n moment? Maar één ding: wat vreselijk voor die jongens. Je denkt alleen maar aan de jongens, die er zo hard voor lopen te knokken. En als er dan nóg zo'n soort goal komt, dan ben je kapot. Toch oogstte die zelfde doelman drie kwartier later applaus van de tegen stander, toen hij weer wel naar de voor zetten toedurfde en ze nog pakte ook. Toen hij zijn verdediging weer liet gelo ven in de sluitpost, waarop men dient te kunnen bouwen. Bij 2-2 heeft Feijenoord het gelaten. Zo kan men dat eigenlijk wel stellen. De „wederopstanding" had genoeg opge leverd. Rotterdam wachtte immers. Zu beldia over die nabije toekomst: „Toch is het in Rotterdam niet onmogelijk om opnieuw gelijk te spelen. Wij zullen daar zeer verdedigend gaan voetballen. Het is onze enige kans. Ja, ik weet dat mijn verdediging zwak is, maar ik zal er toch op moeten bouwen. Ik heb geen betere reserves. Ik herhaal: het zijn de oude Estudiantes niet meer. Ik vond overigens Feijenoord beter dan AC Milan". En Ve- ron: „Ik had gedacht dat Feijenoord een typisch Engelse ploeg zou zijn. Maar ze Het ongelukkige moment van Treijtel. De Feijenoord-doelman laat de bal los en het wordt een doelpunt. speelden eerder Italiaans. Op de goede Italiaanse manier dan, bedoel ik. En ik was ook erg verrast over de geweldige conditie en het atletische vermogen van de Hollandse spelers." Aan Rinus Israel tenslotte de vermelding van een niet on belangrijk facet in dit resumé: „Ik ben blij dat de spelers het bij het rechte eind hebben gehad met te willen, dat we hier om die wereldbeker zouden gaan voet ballen." ■V s Van Hanegem duikt naar de bal. De beloning voor die actie is de gelijk maker (22). BUENOS AIRES. Scheidsrechter Glöckner en zijn grensrechters toonden zich na afloop van EstudiantesFeije noord zeer verheugd over het keurige gedrag der spelers. „Ik ben erg blij omdat dit de slechte reputatie die de Argentijnse spelers ver leden jaar hebben verworven in de wed strijd tegen Milaan vrijwel geheel heeft weggevaagd", verklaarde de Italiaanse grensrechter Antonio Sbardella. Hij voegde hieraan toe dat geen der spelers incidenten had uitgelokt en dat als er al eens geduwd werd dit uit het spel voortvloeide en niet gebeurde om dat men elkaar wilde raken. Glöckner verklaarde dat ongetwijfeld de „veiligheidsmaatregelen die door de internationale voetbalbond waren getrof fen en de vastbeslotenheid van de offi cials van beide ploegen moeilijkheden te vermijden bijzonder meegeholpen heb ben". NIJMEGEN. Arbiters aangesloten bij de centrale organisatie van voetbalscheids rechters groep Nijmegen en omstreken (COVS) hebben besloten geen wedstrijden meer te leiden bij verenigingen die niet voldoende maatregelen hebben getroffen om hen tegen geweld te beschermen. De scheidsrechters zullen velden en vereni gingen „besmet" verklaren wanneer zij tijdens een wedstrijd of direct daarna wor den aangevallen. Het vorige seizoen zijn bij diverse wedstrijden in de afdeling Nij megen van de KNVB arbiters gemoles teerd. (Van onze sportredactie) BRUSSEL. Feijenoord heeft Inge Ejderstedt willen kopen. Guus Brox ging er een paar keer voor naar Zweden. Maar steeds kwam de manager van Feijenoord hoofdschuddend terug: „Hij draaide niet best". De laatste pogingen om Ejderstedt aan te trekken deed Feije noord via een tussenpersoon in Mexico tijdens de wereldkampioenschappen, waar hij tot de Zweedse selectie behoorde. Maar voornamelijk omdat men Ejdstedt geen enkele maal had zien schitteren, ging de transfer niet door. Ejdstedt ver trok ten slotte naar Anderlecht. Met de Brusselse ploeg speelde hij gisteravond een sublieme wedstrijd tegen Sparta, dat kansloos naar een 4-0 nederlaag werd ge leid. De 7.500 toeschouwers brachten na af loop Ejderstedt een verdiende staande ovatie. Had Guus Brox hem ooit in deze vorm gezien, wel dan had Inge Ejder stedt waarschijnlijk nu in de kuip ge speeld. Sparta maakte gisteravond in Brussel een ware afgang mee. Aanvoerder Hans Eykenbroek gaf dit na afloop eerlijk toe. Georg Kessler zei alleen „Wij hebben veel te weinig internationale ervaring, dus moeten wij deze wedstrijden spelen". Blijft de vraag: mag men het risico wel lophn, om met een ploeg, die er kenne lijk nog niet rijp voor is, zulke zware uit wedstrijden te spelen? Het moreel krijgt immers door zo'n afgang een lelijke dreun, die waarschijnlijk in de vader landse competitie zal natrillen. Moet men er dit voor over hebben, om internatio nale ervaring op te doen? Tegenover het klassespel van Ander lecht had Sparta weinig in te brengen. Aanvallend falde de ploeg volledig (voor al Kristensen was uitermate zwak), ter wijl de zwakte van het middenveld ook nu weer duidelijk aan het licht kwam. Verdedigen deed Sparta niet slecht. Des alniettemin vier tegengoals. Niet zo ver wonderlijk overigens. De aanval van An derlecht liet namelijk voetbal van Euro pese klasse zien. Spelers als Pol van Himst, Jan Mulder, Tom Nordahl en vooral Inge Ejderstedt lieten zich gister avond eenvoudig niet aan banden leggen. Behalve de schande van de 4-0 kreeg Sparta gisteren nog twee klappen te in casseren: twee spelers raakten gebles seerd: Hans Eykenbroek kneusde een borstbeen (oorzaak: de knie van Does burg) en Jan Klijnjan liep een enkelbles sure op. Het scoreverloop: Zo Nordahl 1-0: Van Himst 2-0: 65: Ejderstedt 3-0: Van Himst 4-0. Voorts verloor het Amsterdamse DWS op het Klokkeveld met 2-1 van Brugge. De doelpunten werden gescoord door Lam bert (8ste min.), Thio (65ste min.) ter wijl Deykers in de 89ste minuut het te gendoelpunt maakte. Op het KNVB-sportcentrum in Zeist heeft het UEFA-elftal met 2-3 verloren van AGOVV, dat een achterstand van 2-0 goedmaakte. Bij de rust leidde het UEFA-elftal met 1-0. Het militair elftal leed gisteravond in Schiedam een 3-1 ne derlaag tegen SVV.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 21