Raad sterk voor onderzoek BURGEMEESTER SAMKALDEN FEL TEGEN MARINE-OPTREDEN Chemotherapie van kanker succesrijk Fa. B. ENGELENBERG SOEHARTO ZAL IR. EN N. JOUWE NIET MANUSAMA ONTVANGEN DANSLES KNIPSELKRANT Danscentrum „Griek" TUMOR GEEFT NOG VEEL PROBLEMEN Alleen vragen van Kamerleden worden beantwoord Provinciehuis in Assen van 23 min Dienstplichtwet uit de tijd? DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 2 D (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Niet de buitenlanders zijn de oorzaak van de onge regeldheden van dinsdagavond. Eens temeer blijkt uit het optreden van de matrozen hoezeer de situatie door buitenstaanders verkeerd is beoordeeld en hoe verwerpelijk het op zichzelf reeds ontoelaatbare optreden van de marinemensen van die avond is geweest. Wij zullen de belangen van de buitenlandse toeristen, tegen wie deze actie van de marinemensen was ge richt, blijven verdedigen". OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN CETA BEVER BUITENBIJTS in vele kleuren Raadsel „De Jannen Echtpaar omgekomen «SI Nog kort geleden verklaarde burgemeester Samkalden van Amsterdam dat de warme zomer voor de hoofdstad, die in het voorjaar was voorspeld, koeler was dan verwacht. Maar hij en degenen die verantwoordelijk zijn geweest voor het verbod om op de Dam te slapen zijn te optimistisch geweest, want het verbod is aangekomen als een vonk in een kruitvat. De tendens van de dagbladcommentaren is over het algemeen dat het verbod op een onjuist moment is afgekondigd, maar de enorme vernie lingen en plunderingen worden uiteraard scherp veroordeeld. Kamerlid informeert naar uitlatingen Burgemeester Samkalden van Amsterdam zei dit gistermiddag aan het begin van de laatste vergadering van de oude gemeenteraad. Die vergadering had een zeer rumoerig verloop. De interrupties van Provo Roei van Duyn en van de PSP-fractie kwamen met grotere frequentie dan in gewone vergaderingen, maar het meest liet de stampvolle tribune zich horen. De daar aanwezige kabouters, drie van de vU f nieuwe gekozenen, gaven herhaaldelijk uiting geen genoegen te nemen met de ver gaderprocedure. Mevrouw Samkalden volgt vanaf de publieke tribune het debat over de ongeregeldheden. Een motie van Roel van Duyn om het slaapverbod in te trekken, werd verwor pen. Openbaar slapen blijft sinds maan dag verboden in Amsterdam. Hij noemde het verbod een van de grofste blunders van het autoritaire gezag. Aan het begin van zijn verklaring stelde de heer Samkalden dat het jeugdbeleid in Amsterdam dit jaar als geslaagd kön wor den beschouwd. Het slaapverbod was af gekondigd wegens de waargenomen in breuk op vrijheid en rechten van anderen. Winkeliers hadden niet expliciet om een slaapverbod gevraagd, maar wel de wens uitgesproken dat hun winkels toegankelijk zouden blijven. De sterk toegenomen criminaliteit in het centrum van Amsterdam is de directe aan leiding geweest om het slaapverbod af te kondigen, aldus de burgemeester. „Speelse uitingen van protest tegen het verbod, ook al was het ruimschoots tevo ren aangekondigd, hadden wij verwacht. Maar bij de beoordeling van de verwachte situatie ging de politie niet zover dat vol doende manschappen opgeroepen werden om ongeregeldheden te bestrijden. Over het gebruik van het pistool door de agent die de fotojournalist Daniël Koning LEIDEN Ofschoon er thans geen schoksgewijze verbeteringen in de behandeling van kanker kunnen worden geconstateerd en ook de oorzaak van deze kwaadaardige aandoeningen nog niet is ontdekt, zijn de resultaten van de behandeling van kanker toch gunstiger dan vele artsen en patiënten menen. In het bijzonder heeft de ont wikkeling van de chemotherapie de toepassing van stoffen die een remmende in vloed uitoefenen op de groei van kwaadaardige cellen de basis gelegd voor een nieuwe therapeutische benadering van kanker. Dit zei de internist F. Eikerbout woens dag ter gelegenheid van de Boerhaave- cursus voor het medisch voortgezet on derwijs, die begin september in Leiden wordt gehouden. Ongeveer 250 internis ten, orgaanspecialisten zullen dan over de nieuwste ontwikkelingen worden in gelicht. In de afgelopen jaren zijn duizenden stoffen getest op hun werkzaamheid. Desondanks zijn er slechts twintig over gebleven die bruikbaar zijn. Prof. dr. H. Emmelot, verbonden aan de afdeling biochemie van het Nederlandse Kanker Instituut in Amsterdam, zei dat met de chemotherapie van bijvoorbeeld acute leukemie, het burkitt tumor, de ziekte van Hodgkin en de ziekte van Wilnas grote vorderingen ziin gemaakt. De prog nose van acute lymfatische leukemie van kinderen is op deze wijze sterk verbeterd. Vijftig percent van de kinderen die hier aan worden behandeld, leven vijf jaar later nog. Dit zou een genezing kunnen betekenen, aldus prof. Emmelot. Gene zing is ook mogelijk geworden bij een kwaadaardige aandoening van het lymf- stelsel en bij sommige aandoeningen van de voortplantingsorganen. Wanneer het gezwel in het lichaam een beperkte omvang heeft, wordt vaak chi rurgisch ingegrepen, is het minder scherp afgebakend, dan geeft men de voorkeur aan bestraling. De chemotherapie be strijdt kankergezwellen die zich over het gehele lichaam hebben verspreid en noch met het mes of bestraling kunnen wor den vernietigd. De meest frequent voorkomende ge zwellen komen voor in de borst, long, maag en dikke darm. Globaal genomen heeft 45 percent van de behandelde pa tiënten een overlevingskans van viif jaar. Het is gebleken dat de chemotherapie bij 40 percent van de patiënten geduren de twee maanden of langer op deze be handeling reageert. Hoe de behandeling ook uiteindelijk afloopt, aldus dr. Zwave ling, lector in de heelkunde in Leiden, zijn er toch maanden met soms een be trekkelijk goede gezondheid toegevoegd aan het leven van de patiënt. „We mo gen ons niet doodstaren op de in bepaal de gevallen slechte resultaten. Door ont wikkeling van nieuwe stoffen, een meer fundamentele doseringsvorm op basis van dierexperimenten en een verlaging van schadelijke nevenwerkingen, worden voor de toekomst goede verwachtingen van deze therapie verwacht". ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 ernstig verwondde toen die aan zijn werk was, zei de burgemeester: „Uit het feit dat de betrokken agent niet uit de dienst is gehaald, moet worden geconcludeerd dat hij terecht gebruik heeft gemaakt van zijn vuurwapen". CPN-fractieleider Van 't Schip vroeg zich af hoe het mogelijk is dat de politie niet op de hoogte was van de komst van de marine. „De afgelopen jaren hebben we ik weet niet hoeveel geïnvesteerd in mobilofoons om een doeltreffend optreden te garanderen. Maar wat zegt de politie nu? „We zijn verbaasd". Waarom zijn deze mensen niet gearresteerd? Het gebruike lijke argument, dat zij in de massa zijn ondergegaan, is in dit geval immers niet te hanteren, je herkent ze door de hele stad". PvdA-fractieleider drs. Van Thijn zei: „We hadden dit oproer niet voorzien. De plunderingen die er uit zijn voortgevloeid zijn ontoelaatbaar in een rechtsstaat en een schande voor Amsterdam". Over de marine-actie zei hij: „Wie deelt in deze democratie eigenlijk de lakens uit? Laten we niet vergeten dat de re sultaten van een onderzoek naar hun ge- het instellen de problemen opgelost zou- 1967, ons nooit zijn bericht. Te hopen is dat er nu wel een onderzoek wordt ge houden, zodat dit soort dingen voor eens en voor altijd kan worden voorkomen." De enige die het wel met de marine actie eens was, was mevrouw Baank- Meijer. Haar voorganger heeft zich destijds van de Boerenfractie afgescheiden. Zij zat gisteren voor het laatst namens zichzelf. Vermoedelijk heeft het viriele van wat zij graag „de Jannen" noemde haar sterk aan gesproken. Zij hoopte dat de matrozen In de toekomst legaal zouden kunnen deel nemen aan onrustbestrijdingen. De heer Steiger (PSP) betitelde het slaapverbod als een „psychologische en tactische blunder" en betwijfelde dat door het instellen de probelmen opgelost zou den kunnen worden. Hij zei voorts „dat de weerzinwekkende taferelen in de stad te wijten zijn aan het beleid van B en W". De heer Van der Eijden (KVP) meende, dat de oorzaak van de moeilijkheden niet gezocht moeten worden in het slaapverbod maar bij „de groep, die altijd bereid is om met keien te gooien". Hij vond wel het moment van invoering van het slaapver bod „niet bijster gelukkig gekozen". Namens de VVD zei de heer Jacobse, dat zijn fractie niet gelukkig is met het gevoerde Dambeleid. Hij keek in de toe komst en vroeg voor 1971 tijdig maatre gelen ter voorkoming van excessen te ne men. Op korte termijn mag 'n uitvoeriger zitting over de rellen worden verwacht. ZEIST. Het echtpaar Van de Berg, respectievelijk 64 en 54 jaar, uit Hilver sum is gisteren omgekomen bij een bot sing op een kruispunt in Zeist. Het paar stak met zijn personenauto de kruising over, zonder voorrang te verlenen aan een vrachtwagen, bestuurd door een 63-jarige Zeistenaar. De personenauto werd volkomen ver nield en de bestuurster was op slag dood. Haar man overleed een uur later in het ziekenhuis. Provo Roel van Duijn (links) vond de verklaring van burgemeester Sam kalden over de rellen in de hoofdstad niet voldoende. Hij vond dat er uit De Vries en Stijger. gebreid over moest worden gedebat teerd. Roel van Duijn kreeg de PSP en CPN mee. Naast het Provo-raads lid (van links naar rechts) de PSP'ers ASSEN. Gedeputeerde Staten van Drente hebben aan de Provinciale Staten een krediet van 23 miljoen gulden ge vraagd voor de bouw van het nieuwe Provinciehuis. Het nieuwe gebouw, in de westelijke buitenwijk van Assen, zal het oude in het Asser stadscentrum vervan gen. Reeds in juni 1969 aanvaardden Pro vinciale Staten een schetsontwerp van prof. M. F. Duintjer uit Amsterdam voor het nieuwe gebouw. Verwacht wordt dat in 1971 met de bouw kan worden begon nen. DEN HAAG President Soeharto van Indonesië zal tijdens zijn officieel bezoek aan Nederland van 1 tot 4 september alleen die leden van de Indo nesische gemeenschap ontmoeten die ook Indonesisch staatsburger zijn. Dit betekent dat ir. J. A. Manusama, president van de republiek Zuid- Molukken en de leider van de beweging Vrij Papoea, Nikolaas Jouwe, geen uitnodiging zullen ontvangen voor de receptie die de Indonesische ambassa deur, Taswin Natadiningrat, op de middag van de derde dag in zijn ambts woning in Wassenaar voor een zeer klein aantal leden van de Indonesische gemeenschap geeft. Dit heeft de persattaché van de Indone sische ambassade, J. Sirie, meegedeeld. Hij zei voorts dat ir. Manusama en Nikolaas Jouwe als Indonesisch staatsburger zouden kunnen meewerken aan de opbouw van Indonesië. „Wij zouden hun terugkeer, als adelaars die thuiskomen, toejuichen", al dus de heer Sirie, die er aan toevoegde dat hun de activiteiten die zij buiten Indonesië ADVERTENTIE Dat is deelnemen aan een „fijne" dansgroep waar je de standaard en Zuidamerikaanse dansen op een on gedwongen manier leert op muziek die „in" is. Deelnemer zijn aan een onzer danslesclubs betekent, dat je direct het prettige gevoel krijgt „er bij" te horen! Er is iedere dag gelegenheid om je op te geven voor zo'n club! Natuurlijk stellen wij de groepen samen volgens je eigen leeftijd! Daarnaast zijn er ook leuke clubs voor „ouderen" en gehuwden! ZIJL WEG 49, HAARLEM, TELEFOON 32 69 06. DE VOLKSKRANT schrijft: Voor de lieden die deze gelegenheid aangrepen om Amsterdams binnen stad in een slagveld te veranderen en dat waren in overwegende mate niet de Damslapers hebben wij geen goed woord. Een dergelijk ruïneus op treden is schandelijk. Maar ook voor de figuren die tenslotte aanleiding ga ven de hoofdstad alsnog een stukje hete zomer te laten meemaken heb ben wij geen bewondering. Als wij het goed hebben begrepen is de politie verbouwereerd over de reac ties op het verbod op de Dam te sla pen. Zij heeft ook een belangrijke rol gespeeld in het advies aan burgemees ter Samkalden er een eind aan te ma ken. Men kan alleen verbaasd zijn over deze naïviteit en het tekort aan vermogen om te taxeren wat er aan explosiviteit ligt opgeslagen. Velen hebben dit zien aankomen, alleen de politie niet En zij was aanvanke lijk dan ook helemaal niet bij machte op te treden Dat toevallig een agent die ontactisch een ijscoventer verbali seerde, de directe aanleiding werd tot een verschrikkelijk tumult is niet be langrijk. Bedenkelijker is dat de bur gemeester van de hoofdstad het ken nelijk moet stellen met adviseurs die voor hun taak niet competent zijn. In een commentaar onder de kop „Dat komt ervan" merkt DE TELE GRAAF over het marineoptreden op: Nederland verkeert niet in staat van oorlog; er is ook geen burgeroorlog. Zo'n actie van de marinemannen mag niet en is in een democratische staat niet goed te keuren. Wanneer maatregelen tegen deze marinemannen worden overwogen, dan verdienen deze mensen in ieder geval de grootste clementie. Want het Nationaal Monument was al maandenlang een zwijnenstal. De burgemeester van de hoofdstad van Nederland dr I. Samkalden, kan de zaken niet aan of hij wil het niet. En dan gebeurt zoiets. „Er is geen enkel argument dat de ongevraagde actie van geüniformeer de militairen kan billijken," zo schrijft het ALGEMEEN DAGBLAD, dat het levensgevaarlijk noemt als militairen zich buiten het burgerlijk gezag om mengen in een zaak die alleen door de politie mag worden aangevat, als zij dat nodig oordeelt Menig burger zal misschien een glimlach niet kunnen onderdrukken. Het lachen zal hem echter vergaan als hij bedenkt waartoe eigenmachtig mi litair optreden in een democratie kan leiden. Ook jonge onbezonnen mari niers en matrozen dienen een derge lijke expeditie nooit meer in hun hoofd te halen. Staat men het militairen in uniform wel toe, dan kan dat leiden tot veel ernstiger chaos Het kan georganiseerd weerwerk uitlokken dat elementen van burgeroorlog inhoudt. De mannen die „het nu eens even flink hebben aangepakt' geven in naam van de orde wapens in handen van de vandalen die Amsterdam teis terden. TROUW noemt de situatie in de hoofdstad „onduldbaar". Dat de winkeliers in de binnenstad van Amsterdam zeer verontwaardigd zijn is te billijken. Zij hebben recht op politiebescherming. Men ontkomt niet aan de indruk dat het beleid ge faald heeft. Niet alleen dat de politie leiding de ernst van de situatie maan dag heeft onderschat, maar ook zou het, dunkt ons, wijzer geweest zijn om de verordening die een jaar geleden ongeveer werd aangenomen terstond bij het begin van de zomer toe te pas sen. Want nu moesten de Damslapers wel aannemen dat het daarmee zo'n vaart niet lopen zou. Aan deze situa tie moet een eind komen. De burge meester van Amsterdam heeft toege zegd dat met alle kracht tegen straat terreur opgetreden zal worden. En als vandalen daar het slachtoffer van wor den het zij op de aanval, hetzij op de vlucht, hebben zij dat aan zichzelf te wijten. Maar het scheppen van een chaos in het verkeer, het vernielen en plunderen van winkels en het niet naleven van een wettige verordening, moeten desnoods met zeer harde hand voorkomen worden. De NIEUWE ROTTERDAMSE COU RANT commentarieert: WAT DE MATROZEN en mariniers gisteren hebben gedaan was degelijk vakwerk, dat wel. Een groep matro zen uit Den Helder heeft enige jaren geleden iets soortgelijks verricht om de hal van het Amsterdamse Centraal Station van nozems te zuiveren: een vrije-tijdsbesteding waarbij gebruik wordt gemaakt van de bekwaamhe den die zij bij hun opleiding hebben opgedaan. Het tragische is, dat de marineman nen het zo goed menen en kennelijk niet beseffen waarom hun optreden fout is; en niet alleen is het fout, het is bedenkelijk en eigenlijk allerzieligst Wanneer militairen op eigen houtje, dus vrijscharen, gaan opereren ter handhaving van de openbare orde ko men we terecht in een regime dat we geen land toewensen maar dat zich he laas hier en daar in de wereld wel heeft voorgedaan en zich nog voordoet. Ook DE TIJD veroordeelt het mari neoptreden: Wij herinneren ons de onlusten met de matrozen op het Centraal Station in 1967. Destijds werd eveneens afkeu ring uitgesproken en een onderzoek toegezegd. Van de uitslag van dat on derzoek is sindsdien niets meer ver nomen en de destijds uitgesproken af keuring zou men nu kunnen bezien in het duistere licht van deze nieuwe ac tie van de mariniers. Nu zou men minstens mogen eisen dat het toege zegde onderzoek leidt tot bekendma king van maatregelen die Amsterdam in de toekomst sparen voor dit soort uitingen van dolgedraaide discipline en verkeerd gerichte solidariteit. En HET VRIJE VOLK merkt op naar aanleiding van de onlusten en de marinemannen: Tussen de brokken van een plunde rende meute aan de ene kant en de in 's lands wapenrok volvoerde terreur ter andere zijde zit burgemeester Sam kalden er ongemakkelijk bij. Uit zijn „uur van onvoorzichtigheid" komen ontploffingen voort die niet meer van plaatselijke aard zijn. De crisis is naar nationaal niveau gestegen. Den Haag is aan zet. Het ALGEMEEN HANDELSBLAD. Toch zijn wij ervan overtuigd dat het diep te betreuren zou zijn als nu een wilde campagne tegen de burge meester ontketend zou worden. Men mag niet vergeten dat de heer Sam kalden in 1967 het bewind van een stad overnam, die in een diepe crisis verkeerde. Een van zijn grootste ver diensten is geweest, dat hij het ver trouwen in de politie geleidelijk wist te herstellen. Het is duidelijk dat door de burge meester en zijn naaste medewerkers in de afgelopen dagen grote fouten zijn gemaakt. Daarop dient kritiek en on derzoek te volgen. Maar ook zou het nuttig en verstandig zijn, de burge meester verder in een evenwichtig be leid te steunen. Een nieuwe burge meesterscrisis kan Amsterdam niet gebruiken. En tot slot HET PAROOL, dat de marineactie „niet om te juichen noemt". Gisteren is weer een nieuw hoofd stukje toegevoegd aan de kleurrijke geschiedenis van de Dam: in een blik semactie veegden matrozen en mari niers het plein schoon van Damzit- ters". Er zijn ongetwijfeld mensen die zo'n actie van harte toejuichen, omdat zij vinden dat het hoog tijd werd voor het opruimen van „die smeerboel". Wij juichen niet zo hard en zelfs he lemaal niet". hebben ondernomen niet zouden worden aangerekend. „Als leden van het Indonesi sche parlement zouden zij kunnen trachten hun doelstellingen ten aanzien van de Zuid-Molukken en West-Irian te verwe zenlijken. De heer Sirie noemde het uitge sloten dat president Soeharto ir. Manusama zou ontvangen als president van een repu bliek die door geen enkele staat is erkend. De Indonesische persattaché verklaarde tevens, dat het programma geen ruimte Iaat om iedereen die president Soeharto vragen wil stellen, de gelegenheid daartoe te geven. De president zal uiteraard wèl de vragen beantwoorden die de leden van de Eerste- en Tweede-Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken, Ontwikkelingssamen werking en Handelspolitiek hem tijdens de niet-openbare bijeenkomst op de derde dag van het bezoek zullen stellen. De president zal in het bahasa een toespraak houden. Op de eerste dag van het bezoek zullen de president en minister Malik een onder houd hebben met premier De Jong, minis ter Luns en minister Udink. President Soeharto zal de burgemeester van Den Haag, mr. Marijnen drie uur na zijn aankomst in Nederland in paleis Huis ten Bosch ontvangen. De Haagse burge meester is die dag zeer bezet omdat op 1 september de nieuwe Haagse gemeenteraad moet worden geïnstalleerd. In Amsterdam zal burgemeéster Sam kalden president Soeharto ontmoeten in het paleis op de Dam. In Rotterdam treedt niet burgemeester Thomassen als gastheer op tijdens een boottocht door de havens, maar de minister van Verkeer en Water staat, drs. Bakker. De reis naar Eindhoven op de tweede dag zal gemaakt worden met de nieuwe Fokker Fellowship. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft mee gedeeld dat de veiligheidsmaatregelen tij dens het bezoek van president Soeharto vergelijkbaar zijn met die welke werden getroffen tijdens het bezoek van de Duitse bondspresident Heinemann. „Omdat de belangstelling voor het bezoek van de In donesische president groter is dan voor an dere staatsbezoeken, hetgeen eveneens voor het bezoek van president Heinemann gold, zijn de veiligheidsmaatregelen ook strenger dan voor andere bezoeken", aldus de RVD. Over de aard van deze maatregelen kan, om hun effectiviteit niet aan te tasten, niets worden meegedeeld. DEN HAAG. „Is het juist dat staats secretaris Haex in een vraaggesprek ge zegd heeft, dat de tijd waarin de over heid de burgers kan verplichten tot staats dienst eigenlijk tot het verleden behoort en dat de Dienstplichtwet niet meer in deze tijd past?" Dit vraagt het Tweede Kamerlid Walburg (A.R.) aan de staats secretaris en verzoekt hem duidelijk te maken waarop hij zijn mening grondt. Ook wil het Kamerlid weten of de staatssecretaris van mening is, dat bij de dienstplichtigen de bereidheid ont breekt om land en volk te dienen voor vrede en vrijheid, hoewel tallozen trouw hun dienstplicht vervullen of vervuld heb ben. „Zou het idee van de staatssecretaris om door middel van een contractpresta tie met premie en opleiding tot een func tie in de burgermaatschappij voldoende vrijwilligers te verkrijgen de krijgs macht niet veel te duur komen te staan en zou bovendien de onzekerheid of vol doende personeel kan worden aangetrok ken niet een gevaar voor het voortbe staan van de krijgsmacht kunnen bete kenen?" zo wil het Kamerlid weten.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2