Weinig animo voor acties buitenlandse Dolle Mina's Servan-Schreiber contra Chaban-Delmas STRIJD OM ZETEL VAN BORDEAUX ONTBRAND Vestiging van autofabriek troefkaart I Plastic contra awaai Ulsters minister binnenlandse van zaken treedt af Amerikanen in Vietnam gaan door met ontbladering van bossen Papandreou beschuldigt de NAVO CDU in moeilijk parket na Russisch-Westduitse overeenkomst in Moskou Het o lichtere oordeel bont- '~70 collectie'/"! dick bartels TROEF VAN DE WEEK ƒ19,50 KLAP VOOR REGERING CHICHESTER-CLARK KRISTALLEN IJSEMMER HANDTAS 2 DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 3 's\ SPECIALE AANBIEDING: Nertshoeden 202,50 Lange nertskoppen- mantel in black dia mond en standaard, met nertskraag 1255,00 NOG ZOMERPRIJZEN wagenweg Povere resultaten in Amerika en Frankrijk Bom Zware druk om de warme dagen koel door te komen van 25, voor 'T SILVER-STOEPKE Liberaal Persoonlijk WASHINGTON (DPA) De Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam kunnen voort blijven gaan met het gebruik van chemische middelen ter ontbladering van bossen en ter vernietiging van de Vietcong-oogst. In alle modekleuren 19,95 VYVCVCC Het is wel duidelijk dat het oordeel over het optreden van mariniers op de Dam bij het Nederlandse publiek niet eenstemmig is. Velen weten niet precies hoe zij het probleem moeten verwerken, anderen jui chen de escapade van de marinemannen enthousiast toe, weer anderen hebben er geen goed woord voor over. Laten we vooropstellen dat de volgende persoonlijkheden zich zonder voorbehoud en ten strengste afkeurend hebben uit gelaten over deze gebeurtenis. Premier (ex-marine-officier en duikbootcomman dant) De Jong, burgemeester Samkalden, de topleiding van de Nederlandse Zee strijdkrachten vice-admiraals Van der Moer en Maas, de commandant van het korps Mariniers generaal-majoor Schoe- nenzetter, oud-Schout-bij-Nacht Koudijs, thans Tweede Kamerlid. Ook de Vereni ging van Dienstplichtige Militairen waar van talrijke marine-mensen lid zijn, heeft zich afkeurend uitgelaten over het optre den van de mariniers en matrozen. De overige protesten en waarschuwin gen tegen dergelijk eigenmachtig optreden zijn legio, maar de hierboven genoemde afkeuringen zijn afkomstig van een wel zeer onverdachte zijde. Het staat dus wel vast, dat verantwoordelijke personen en Instanties het gebeurde als een bijzonder gevaarlijke en ontoelaatbare daad be schouwen. Dat stemt tot voldoening, om dat daaruit blijkt dat in de hoogste regio nen het gezonde verstand blijft overheer sen, ondanks alle sentimenten die door de in Amsterdam zich ontwikkelende gang van zaken worden opgeroepen. Nuchterheid en redelijkheid zijn facto ren die in deze kwestie de voorrang moe ten blijven behouden, in de eerste plaats omdat zij onmisbare voorwaarden zijn tot een juiste beoordeling van de zaak, in de tweede plaats omdat alle betrokken par tijen in deze onrustbarende situatie alleen door nuchterheid en redelijkheid het al gemene belang kunnen blijven onderschei den. Een sprekend voorbeeld van de nood zaak tot een juiste beoordelingsnorm vormt de constatering dat in Amsterdam naar het voorbeeld van de marine ook andere knokploegen optreden die zich aanmatigen, eigen rechter te spelen. Er zijn zelfs patrouilles van souteneurs ge signaleerd, die hun „handel" beschermen met slagwapens. Nu kan men wel stellen dat de beweegredenen van de mariniers anders waren dan die van de mannen uit de rosse buurt, maar elke knokploeg kan beweren dat zij „de goede zaak dient". Een feit is, dat een knokploeg altijd een slechte zaak dient, omdat zij geen bevoegdheid, geen officiële opdracht en geen verant woordingsplicht kent. Een knokploeg ver tegenwoordigt de terreur. Zij opereert in rechteloosheid met als enige bedoeling het brute geweld. Een staat waarin dat ongestraft kan ge beuren, staat aan de groeve van zijn eigen rechtsprincipes en een publiek dat zoiets met voldoening begroet, staat aan de groeve van zijn eigen menselijke vrijhe den. Het is vreemd dat ondanks de vele voorbeelden in het buitenland, waar recht en vrijheid ten offer zijn gevallen aan dictatuur van geweldsinstrumenten, in ons land de bezorgdheid voor deze gang van zaken niet unaniem gedeeld wordt. De opdracht en de plicht van de strijdkrach ten in een democratische rechtsstaat zijn volledig ondergeschikt aan het burger lijke bestuur. Zij kunnen wel in de ver leiding komen om op eigen houtje macht te gaan uitoefenen, maar zij moeten on vermijdelijk halt maken voor de drempel van de democratische instituties. Doen zij dat niet, dan bedrijven zij evenzeer terreur als iedere andere minderheidsgroep, die meent met de vuist te mogen regeren bui ten het wettelijke gezag om. Er is geen andere redenering mogelijk, behalve wanneer men zijn sentimenten de vrije loop laat en zich laat verblinden door de schijnbare heroïek en romantiek der uniformen. Het is, nogmaals, uiterst ver blijdend dat de overheden van het bur gerlijke en militaire gezag geen moment geaarzeld hebben met het stelling nemen tegen een verschijnsel, dat juist door zijn sentimentsinvloeden veel minder gevaar lijk lijkt dan het In werkelijkheid is. VWWMfWVWVMMWVVVVWVVWVWVMIIMWWVVWWWVVWMVVWVVWWVVVVVWVVVVVIMVVVVVWMfVWVVIWIfVWMIVWMMV1 *WVW\AAAAA<V\AA<WWWVVWVVVWVWWWVWVVWWWWV\AAW\AAA/VVWWWVVVWVWWV\/WVWVWVVVVWWVWWVV ADVERTENTIE Alvorens U een BONTMANTEL aanschaft, oriënteert U zich eerst in onze nieuwe BONTSPECIAALZAAK HAARLEM TEL. 316529 146 WARSCHAU (RTR). De Westduitse Beate Klarsfeld, die destijds bondskanse lier Kiesinger in het gezicht sloeg, heeft zich gisteren in het centrum van War schau aan een boom vastgebonden en daarna pamfletten uitgedeeld waarop in het Frans en het Pools werd geprotesteerd tegen de beweerde jodenvervolging in Po len. Er was een kleine toeloop, maar na tien minuten kwam de politie, die de ketting brak en Klarsfeld in een politiewagen meenam. NEW YORK (AFP/DPA). In de Ver enigde Staten en in Frankrijk hebben gis teren vrouwen geageerd tegen de tenach terstelling waaronder naar hun mening de vrouw te lijden heeft. De belangstelling voor deze manifestaties was aanzienlijk minder dan de organisatrices hadden ver wacht. In de VS gaven slechts zeer weinig vrouwen gehoor aan een oproep om niet naar het werk te gaan. In New York was het werkverzuim bij de grote onderne mingen nauwelijks hoger dan op andere dagen. In Washington hielden omstreeks het middaguur circa duizend vrouwen een betoging, waarbij zij pleitten voor het recht op kosteloze abortus en de oprich ting van gratis kinderdagverblijven. In New York werd in tegenwoordigheid van een dertigtal „dolle Mina's" een gedenk plaat onthuld ter herdenking aan Susan Anthony, een van de bekendste ijveraar- sters voor het vrouwenkiesrecht dat 50 jaar geleden in Amerika werd ingevoerd. In Parijs probeerden ongeveer tien le den van de „beweging voor de bevrijding van de Franse vrouw" onder de Are de Triomphe een krans te leggen voor „de vrouw van de onbekende soldaat". Vol gens hen is er altijd nog iemand onbeken der dan de „onbekende soldaat" diens vrouw. De demonstranten, onder wie de schrijfsters Christina Rochefort („Le re pos du guerrier") en Monique Vittig („l'Opponax"), werden echter direct aan gehouden en voor ondervraging naar een politiebureau gebracht. Hulp voor Peru. Het Nederlandse natio nale Comité van het kindernoodfonds van de Verenigde Naties (UNICEF) heeft 105.000 dollar (ongeveer 380.000 gulden) beschikbaar gesteld voor hulp aan de slachtoffers van de aardbeving in Peru op 31 mei. Bij de aardbeving kwamen ruim 50.000 mensen om het leven, tienduizenden werden gewond en honderdduizenden dakloos. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Wat er gisteren in Bor deaux gebeurd is bewijst dat de va kantie definitief voorbij is voor de Fransen. Het politieke leven in Frankrijk is in volle gang. Over en kele dagen begint namelijk de cam pagne voor een tussentijdse verkie zing in Bordeaux, waar het plaats vervangende Kamerlid voor premier Chaban-Delmas onlangs is gestorven. Om Bordeaux niet voor de gaullisten verloren te laten gaan heeft Chaban-Del mas zichzelf kandidaat gesteld. Wordt hij gekozen en wil hij eerste-minister blij ven dan moet hij onmiddellijk na zijn verkiezing zijn Kamerzetel afstaan aan zijn nieuwe plaatsvervanger. Als voornaamste concurrent in Bor deaux heeft Chaban-Delmas een kandidaat van de niet-communistische linkerzijde die alle stemmen hoopt te krijgen van de socialisten, de liberalen en ook van het rooms-katholieke centrum. En misschien ook wel van vele communisten. Chaban-Delmas wordt tevens bestreden door Jean-Jacques Stervan-Schreiber die kort geleden, in Nancy een zetel heeft veroverd op de gaullisten. Schre'ber heeft aangekondigd dat hij zelf naar Bordeaux komt, om mee te doen aam de verkiezingsstrijd. Voor Chaban-Delmas is Schreiber een gevaarlijke tegenstander, want de oud-hoofdredacteur van het blad ,,L' Express" zaagt van dik hout planken en schuwt geen enkel modern middel van de publiciteit. Gisteren hield Chaban-Delmas een pers conferentie. De eerste bom barstte. Hij kondigde aan dat Ford een nieuwe fa briek gaat vestigen in Bordeaux. Dat daardoor werk zou komen voor tiendui zend arbeiders, voor dertigduizend arbei ders als men de aanverwante bedrijven meerekende en dat in totaal honderdui zend mensen in Bordeaux een veilige toe komst tegemoet zouden gaan. Tevoren echter had Ford aan ie stad Charleville in de Franse Ardennen de vaste toezegging gedaan dat daar de nieuwe autofabriek zou komen. Om zich daarop voor te bereiden had Charleville al vast arbeiderswoningen laten bouwen en wegen laten aanleggen. Dat nu in Charleville de teleurstelling groot is kan men zich voorstellen. Zware druk De socialistische burgemeester van Charleville nam Servan-Schreiver in de ADVERTENTIE JUWEL1ERSBEDRIJF Grote Houtstraat 49 Haarlem tel. 321915 arm en samen gingen zij gistermorgen naar de persconferentie van Chaban-Del mas. Vanzelfsprekend vroeg hij aan de eerste-minister om ophelderingen over deze onverwachte beslissing van Ford en verlangde dat Charleville schadeloos zou worden gesteld. Niet met vage be loften maar met daden. Chaban-Delmas verwees naar zijn pas gehouden speech, verontschuldigde zich bij de journalisten dat hij geen tijd meer had, stond op en verdween naar Parijs waar hij moest deelnemen aan een vergadering van de ministerraad onder voorzitterschap van Pompidou. Servan-Schreiber liet zich daardoor niet ontmoedigen en hield een persconferentie in het gemeentehuis. Zeer tot veront waardiging van alle gaullistische ge meenteraadsleden die het hem bijzonder kwalijk nemen dat hij zich in het hol van de leeuw waagde. „S.S." verdedigde de opvatting dat Ford onder zware druk heeft gestaan van Pompidou en van Cha- ban Delmas en zich heeft laten misbrui ken voro een verkiezingsstaunt. De tussentijdse verkiezing in Bordeaux belooft bij voorbaat bijzonder spannend te worden. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. Robert Porter, de Noord- ierse minister van binnenlandse zaken die verantwoordelijk was voor de hand having van orde en gezag is afgetreden. Premier Chichester Clark heeft voor een beperkte periode de portefeuille van bin nenlandse zaken overgenomen en zal zich voornamelijk met de veiligheidsaspec ten van deze taak bezig houden. Het aftreden van Porter is, naar ver luidt, het voorspel van een verdere reor ganisatie van de regering, die in een strijd op leven en dood is gewikkeld met het rechtse deel van de unionistische fractie en ook door de protestants-Unio nisten van dominee Paisley wordt be laagd. Ondanks de officiële ontkenning wordt het aftreden van Porter, een overtuigend liberaal hervormer, een feit van grote politieke betekenis geacht. Men kan zich namelijk niet onttrekken aan de indruk dat dit aftreden een tegemoetkoming te genover rechts betekent. Dit gevoel is nog versterkt doordat de „hard-liner" John Taylor tot onderminister van bin nenlandse zaken is benoemd, met een ze tel in het kabinet en in de kroonraad. Aan de andere kant is men ervan over tuigd dat hoewel Porter zijn gezondheids toestand als een van de redenen voor zijn aftreden opgeeft, dit allerminst een geveinsde diplomatieke ziekte is. want de 46-jarige heeft inderdaad de lichamelijke gevolgen van zijn zware ambt ondervon den. Zijn aftreden kwam daarom in Noord- Ierland niet als een verrassing. Hij zegt heen te gaan terwille van zijn gezin en ook wegens de grote financiële offers die hij als minister heeft moeten brengen, omdat hij zijn bloeiende advocatenprak tijk moest stopzetten. Zijn vertrek is een vrij harde klap voor Chichester Clark en het verzwakt de li berale allure van de Noordierse regering. Porter had zelf belangrijke hervormin gen met geestdrift helpen uitvoeren. Hij heeft zich er echter bitter over beklaagd, dat er lieden zijn die louter om persoon lijke voordeel te behalen een spaak in het wiel proberen te steken. Chichester Clark heeft gezegd dat Por ter om zuiver persoonlijke redenen is af getreden en hij bracht hem hulde voor zijn „unieke bijdrage tot de geschiedenis van Noord-Ierland". Omgekeerd getuig de Porter van zijn voortgezette steun stoord, dat een „ecologische ramp' er het gevolg van zou kunnen zijn. De Republikeinse senator Charles Good- ell steunde de motie en vergeleek de ver nietiging van Vietcong rijstvelden in Viet nam door chemische stoffen met de uit- hongeringstaktiek van de Nigeriaanse re gering tegen Biafra. De voorzitter van de militaire commis- Met 62 tegen 22 stemmen heeft de Ame rikaanse Senaat gisteren een motie van de Democratische senator Gaylord Nelson verworpen, waarin dit soort chemische oorlogvoering werd verboden. Volgens Nelson is na een gebruik van chemische middelen gedurende acht jaar de vegetatie van Vietnam zodanig ver sie van de Amerikaanse Senaat, de demo craat John Stennis, verklaarde daarente gen dat het gebruik van ontbladerings- middelen zolang gerechtvaardigd is, als daardoor levens van Amerikaanse mili tairen in Vietnam gered worden. Het Ame rikaanse leger, aldus Stennis, had bekend gemaakt dat de ontbladeringsacties in Vietnam de verliezen van de Amerikaanse troepen met 68 percent hadden vermin derd De vernietiging van de oogst in de door de Vietcong beheerste gebieden had de gevechtskracht van de tegenstander aangetast. aan Chichester Clark, zowel voor diens piersoon als diens politiek. Hoewel men gelooft dat Porter vrijwil lig is heengegaan, zonder een duw te heb ben gekregen, is het onvermijdelijke ge volg van zijn aftreden alleen al door de leegte die hij in het kabinet achter laat en door de benoeming van Taylor een lichte beweging naar rechts. Of de regering nog verder in die richting zal afzakken hangt ervan af wie tot Porters opvolger zal worden benoemd. ADVERTENTIE Speciale aanbieding klassiek model, met binnenritsvak spiegelvak met spiegel ZIET ONZE ETALAGES ANEGANG 48 Hoek KI. Houtstraat. Langs de autosnelweg in de buurt van de Westduitse plaats Bottrop worden proeven genomen met een vier meter hoge afzetting. Men wil met deze „schutting" de bewoners van huizen vlakbij de Autobahnbeschermen tegen het verkeerslawaai. OTTAWA, (AP). De Griekse oud- minister Andreas Papandreou heeft in een rede voor de Internationale vereniging van Wereldfederalisten in Canada gezegd dat de NAVO uitgewerkte plannen heeft opgesteld voor de omverwerping van re geringen die de NAVO onwelgevallig z(jn. Hij herhaalde zijn vroegere beschuldi ging dat de Griekse staatsgreep van 1967 het werk is geweest van de Griekse in lichtingendienst onder nauwlettend toe zicht van de Amerikaanse CIA. Papan dreou zei dat NAVO-officieren loyaler zijn tegenover het militair bondgenootschap dan tegenover bun regeringen. „Zp, heb ben boodschappen klaar liggen waarin een uiteenzetting gegeven wordt waarom NAVO-troepen het heft in handen nemen. In die boodschappen, aldus Papandreou, ontbreek alleen de datum en de onder tekening." Papandreou, die nu doceert aan de uni versiteit van York, zei dat in veel NAVO- landen zelfs de premier niet op de hoogte is van de bijzonderheden van deze mili taire plannen. „De plannen zijn alleen maar bekend aan militaire bureaucraten, die, aldus Papandreou, het buiten- en bin nenlandse beleid van de NAVO landen be palen." Hij vertelde het congres, waar Wereld federalisten uit 23 landen zijn vertegen woordigd, dat de militairen zich hebben ontwikkeld tot een nieuwe kaste van „technocratische plannenmakers die uit eindelijk zeggenschap zullen hebben over het buitenlandse en binnenlandse beleid en het onderwijs". (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Een gisteravond op het Westduitse televisiescherm naar alle kanten meewarig glimlachende Kurt-Georg Kiesinger personifieerde het dilemma, waarin de conservatieven in de Bondsrepubliek zich op het ogenblik bevinden. Als voorzit ter van de oppositionele CDU was het oud-kanselier Kiesinger gegeven de besluiten bekend te maken, die het presidium van zijn partij na een lange dag van moeizaam vergaderen over het nieuwe pact met de Sovjet-Unie hebben genomen. Als exponent van de meest afwijzende vleugel in de C.D.U. moest hij niettemin laten blijken hoezeer de meer praktisch ingestelde fractie van de parlementaire leider Rainer Barzel toch een stempel op de interne beraadslagingen had ge drukt. Het C.D.U.-presidium is erin geslaagd zijn houding tegenover de links-liberale bondsregering Brandt-Scheel ,,met eenpa righeid van stemmen" te bepalen De voorwaarde daartoe was, dat die hou ding in feite werd opgeschort totdat er deze herfst concreter aanvalsmogelijkhe- den opdoemen dan nu voorhanden zijn, nu de overgrote meerderheid van het bondsrepublikeinse electoraat uitsluitend praat over de geweldige voordelen van de verzoening met de grote Sovjet-Unie. De C.D.U. handhaaft volgens Kiesinger de bezwaren tegen de concessies die het akkoord van Moskou zouden bevatten. Ook een pasjes-regeling en verkeersver- beteringen in Berlijn zoals ze dit najaar worden verwacht, betekenden naar zijn woorden niet voldoende tegenwicht om dan ook van concessies aan communis tische zijde te spreken Terwijl Kiesinger aldus de mogelijk heid van een elegante ommezwaai uit sluit, bleek de lijn >'an Barzel in zijn on middellijk erop volgende zin, dat de op positie bereid blijft met de regering „constructief op basis van volledige open heid van zaken" te praten over eventuele „gemeenschappelijkheden" in de Duits- land-politiek. Men kan hier zonder over drijving ook lezen dat de oppositie op het vinkentouw blijft zitten, totdat de ont nuchtering in de „Oost-politiek" de kie zers wellich weer rijp maakt voor de oude toestand, als de C.D.U. het tenmins te niet zoals een andere oud-minister, Gerhard Stoltenberg, aanbeveelt over de geheel andere boeg gooit, namelijk de regering daar aan te vallen waar ze volstrekt kwetsbaar is, in het falen de prijzen tegen te houden. Hoe het ook zij, Kiesinger is, enkele maanden voor het grote C.D.U.-congres dat in november in Hamburg moet wor den gehouden, nu al een uitgerangeerd politicus. Barzels ster is de laatste we ken aanmerkelijk gestegen, vooral dank zij de acrobatische behendigheid waar mee hij zich tussen de verschillende stro mingen in zijn partij staande wist te houden en er zelfs nog richting aan wist te geven. Allen zijn het er eigenlijk wei over eens, dat Barzel, van wie drie jaar ge leden nog werd verondersteld hoe hij. slechts 44 jaar oud toen, definitief was uitgerangeerd (doch dat had men een jaar tevoren ook van Brandt gedacht), onder de huidige omstandigheden prak tisch de enige man is om de C.D.U. voor een uiteenvallen te behoeden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3