Doek gaat op voor nieuw Vergoeding „Deltaschade" nu wettelijk geregeld FILMS IN HAARLEM Nieuws over couponboekjes 1970-1971 ZINGT IN HAARLEM I Propria Cures' nu stichting DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 9 HET NIEUWE THEATER- en concertseizoen krijgt in Haarlem een enigszins tam begin. Waar in an dere plaatsen (Amsterdam, Utrecht, Eindhoven, Maas tricht) spectaculaire evene menten worden georgani seerd om gerichte propa ganda te maken voor het plaatselijke toneel- en mu ziekleven, gebeurt in Haar lem niets bijzonders. VROLIJK ZESTIG CAMERA M1CKERY DUURDER TONEELLES Orfeo Negro De man met de vijf paspoorten „El Cid" Oorlog en sex Prolongaties Een leuke baan als gastvrouw verkoopster raadgeefster winkelinrichtster en in het algemeen rechterhand bij baja interieurèrchitektuur n.v. Theaterseries en Première-abonnementen Toneelgroep Centrum Voorstellingsdata (wijzigingen voorbehouden) Premières Toneelgroep Centrum DATA OM TE ONTHOUDEN Voor uitgebreide informatie kunt u een bulletin aanvragen bij de Stadsschouwburg Wilsonsplein 23, tel. 315255 Bestelbil jet Handtekening Opmerkingen Op 7 september gaat gewoon het doek op voor een voorstel ling: „Macbeth" door het Na tional Youth Theatre uit Lon den. Een dag later is in het concertgebouw een uitgesteld concert met werk van jonge Nederlandse componisten. Op zich interessante gebeurtenis sen, maar als begin van een seizoen weinig opvallend. Dat was twee jaar geleden bij de septembermanifestatie anders. Het is aan Centrum te dan ken dat er toch nog iets ge beurt: de openbare repetities van het stuk „Kees de Jongen", dat 19 september zijn première zal beleven. Afgelopen z ater- dag keken tussen de 250 en de 300 personen in de Centrum keuken. Een hele ervaring voor de spelers, van wie sommigen tegen zoveel openheid hadden opgezien, e n een verrassing voor het publiek. Muisstil heeft men zitten toekijken. Iemand was zo enthousiast, dat hij zijn vader en moeder erbij ging ha len. Centrums Carpentier Al- ting heeft al beloofd dergelijke openbare repetities, waar mo gelijk te herhalen. Zaterdag is er weer een. Eigenlijk had het seizoen ge opend kunnen worden met de jaarlijkse CJP-dag, de propa- gandadag voor het Cultureel Jongeren Paspoort. Die kan (door omstandigheden) nu pas op 26 september plaatsvinden. Shakespeares Othello" en de Twee wezen. Theater speelt hier „Het proces" van Kafka, „Getemde Feeks" van goeie ouwe William en misschien een bewerking van de Camera Ob- scura, wat voor de Haarlem mers een aardig vooruitzicht is. Verder is er een zee van vro lijkheid in de zogenoemde vrije produkties: „De Kleine Para de" van Henriëtte van Eyk en Wim Sonneveld; het Amster dams Volkstoneel met De Jan tjes; de blijspelen met Guus en Bep Hermus en Ton en Ina van Duinhoven; met Andrea Dom burg, Arnold Gelderman en UIT- 9 9 Intussen heeft schouwburg directeur Peter Lohr een glo baal overzicht gegeven van het komende toneelseizoen. Haar lems min of meer eigen gezel schap Centrum zal zestig voor stellingen geven; vorig seizoen waren dat er 48. De groep brengt vijf, mogelijk zes pre mière^, waarvan de eerste zijn: „Drie maanden heen" van Do nald Howarth en „Kees de Jon gen" van Gerben Hellinga. Alle grote gezelschappen doen Haarlem weer aan: De Nederlandse en Haagse Come- die en het Nieuw Rotterdams Toneel weten alleen nog niet met welke stukken. Dat is wel bekend van Globe, die met Tsjechovs „Kersentuin" komt, John Lanting en met Luc Lutz en Trudy Labij. Verder caba ret van Wim Kan, Fons Jansen, Herman van Veen, Paul van Vliet en „Neêrlands Hoop in Bange Dagen". Ook Jasperina de Jong komt met haar een- vrouwsshow. Het mime-gezelschap Car rousel brengt een première van een spectacle coupé onder mi- mo-grafie van de Tsjech Dusan Parisek. Ballet is er weer van Het Nederlands Danstheater en het Nationaal Ballet terwijl uit België verwacht worden de Koninklijke Vlaamse Schouw burg en het Nederlands Toneel Gent. De Haarlemse schouwburg doet mee in het „theatercircuit" van het Mickery-theater, dat allerlei buitenlandse groepen over laat komen. Haarlem krijgt vooral te zien die pro dukties, die goed tot zijn recht komen in een grote zaal als van de Haarlemse schouwburg. Typisch kleine-zaalprodukties zouden ook wel kunnen komen, maar alleen als de Tuinzaal van het Concertgebouw ge schikt gemaakt is en ook in derdaad voor dit doel beschik baar komt. Verder wil de schouwburg eraan meewerken, dat bijvoorbeeld de kleinere produkties van Mickery opge voerd kunnen worden in het zoektheater van de Toneel schuur in het Bavogebouw. Maar geld uit het schouwburg budget wordt daarvoor niet be schikbaar gesteld. Dat zou dan van het bureau culturele zaken moeten komen; en dat bete kent dat er wel niet veel van terechtkomt. Geld zit er in elk geval niet. Maar je kunt niet weten. De vier duurdere rangen van de Stadsschouwburg zijn een gulden opgeslagen, en kosten nu zes, zeven, acht en negen gulden. De twee goedkoopste rangen zijn even goedkoop ge bleven, een sociaal bedoelde maatregel. De coupons zijn iets duurder geworden, maar rela tief niet in die mate als de ge wone prijzen. Het schouwburg bestuur heeft tot verhoging be sloten vanwege de algemene „inflatiespiraal", zoals Peter Lohr het uitdrukt. De prijzen schijnen in Haarlem lager te zijn dan elders; „er was een achterstand in de doorbereke ning." HALF SEPTEMBER begint Centrum met theaterlessen op elf Haarlemse scholen van voortgezet onderwijs. Welke is nog steeds niet bekend, omdat op het bureau culturele zaken nog iemand met vakantie zou zijn. In ieder geval worden de lessen gegeven door Marie José Bal, die één dag per week de scholen langs gaat. Een van de lessen wordt verzorgd door drie jonge acteurs en twee actrices van Centrum: Ad van Kempen, Ernst Zwaan, Johnny Peters, Margreet Heemskerk en Nan Cijs. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft woensdagmiddag het wetsontwerp inzake de Deltaschade aanvaard, nadat in de re- en duplieken links en rechts Mr. David Willcocks, de dirigent van het King's College Chapel Choir, dat dinsdagavond een concert zal geven in de St. Bavo Kathedraal. EEN WEEK OP HET vas teland betekent voor de jon gens van het Kings College Chapel Choir ui t Cambrid ge: Zes dagen zingen en de zevende dag rusten. Waar schijnlijk zullen zij op hun rustdag ook nog wel zingen, want zonder zingen kunnen zij niet leven. Het koor, dat dinsdag in Haarlem zingt, reisde in het ALBERT DE KLERK PIET KEE IN DE GROTE of St. Bavo- kerk geven elke dinsdagavond en donderdagmiddag de Haar lemse stadsorganisten concer ten op het Christian Müller-or- gel. Dinsdag 1 september be gint Albert de Klerk om acht uur aan een programma van werk van de oude Spaanse meesters Jimenex, Antonio de Cabezon, F Correa de Arauxo en Jean Francois Dandrieu; verder van Georg Böhm, Freixanat en Jos' Lidon, om te besluiten met modern werk van Johan Weegenhuise en Je- han Alain. Piet Kee speelt donderdag 3 september vanaf 3 uur. Zijn concert bestaat uit werk van John Buil, Joh. S. Bach en Wilhelm F. Bach en wat mo derne muziek betreft vanS'aint Saens en Langlais. VAN DE IN 1959 door Mar cel Camus gemaakte „Orfeu negro" geeft Studio een repri se die geen filmliefhebber zich mag laten ontgaan. Camus moderniseerde de legende van Orpheus en Euridyce door haar in deze tijd te plaatsen, maar bovendien door als plaats van handeling Rio de Ja neiro te kiezen tijdens het stormachtig gevierde carna val. In deze van veel fantasie en inventiviteit getuigende be werking is Orpheus een Brazi liaanse tramconducteur die, hoewel verloofd met Mira, op slag verliefd wordt op de jonge Euridyce die tijdens het carna val vlucht voor een gemaskerd man. Hun jong geluk wordt be dreigd door de angst van het meisje voor haar achtervolger de vermomde dood en door Orpheus' vrees voor Mi- ra's afgunst. Als Euridyce slachtoffer van de dood wordt, gaat Orpheus haar zoeken in de onderwereld die door de uitzinning feestvierende stad wordt uitgebeeld. Dit zinvol verhaal is door cameraman Jean Bourgoin prachtig in beeld gebracht en door de „nouvelle vague"-re- gisseur Camus op een fascine rende wijze verfilmd. OOK IN LUXOR een reprise die de moeite van het herzien loont. Stanley Donen, eens voornamelijk betrokken bij musicals heeft in 1963 met „Charade" een elegante „thril ler" gemaakt die door zijn geestige regie, door de muziek van Henri Mancini en door een voortreffelijke rolbezetting waarin Cary Grant, Audrey Hepburn en Walter Matthau voorkomen, ver uitkomt boven de doorsnee-misdaadfilm. Het vernuftig bedachte verhaal, af wisselend spannend en humo ristisch, draagt in niet geringe mate bij aan het plezier dat men aan de man met zijn tal rijke paspoorten kan beleven. Breno Mello en Marpessa Dawn, het liefdespaar in Orfeu Negro. Het verhaal van de legenda rische Spaanse vrijheidsheld Rodrigo Diaz de Bivar, kort weg El Cid genaamd, is in 1961 door Anthony Mann ver filmd op een wijze die de film „El Cid" van zijn verschijnen af tot nu toe tot 'n ononderbro ken publiek succes heeft ge maakt. Met Charlton Heston, Sophia Loren en Raf Vallone in de hoofdrollen is een histo risch schouwspel ontstaan dat miljoenen hebben willen zien en herzien. Reden voor Lido om nog eens met dit werk voor de dag te komen. In Frans Hals araait een recht toe, recht aan de oorlogs film „Commando attack", waarvan het verhaal zich af speelt even voor de invasie in Normandië. Voormalige zware jongens die voor de goede zaak een zwaar karwei klaren. In het Roxy-theater gaat een Japanse film met een verhaal over één van de zes vrouwen van een rijke Chinees. Alle maal zich afspelend in het China van de 12e eeuw. Bij de rij van reprises voe gen zich prolongaties. In Pa lace, Antonioni's eerste Ameri kaanse film, Zabriskie Point, een studie van het actuele Amerika dat zowel om zijn in houd als om de wijze, waarop de Italiaan Antonioni de VS met zijn studentenproblemen heeft bekeken aller aandacht verdient. In Rembrandt draait voor de derde week „West Side Story", de goedgezongen en gedanste Amerikaanse versie van het Romeo en Julia-thema. CHARLES BOOST. begin van deze week van Hoek van Holland naar Mechelen. In Breda werd afgestapt voor de lunch en daar vond ik dirigent David Will cocks bereid om enkele vra gen te beantwoorden. Hij is in 1957 benoemd tot musical- director van The King's Col lege Chapel Choir, maar dat is geen volledige werkkring. Daarnaast is hij professor in de muziekwetenschappen aan de Universiteit van Cam bridge en organist van de ka pel, voorts dirigent an het Bach-koor in Londen en van het koor van het Bradford Festival. De eerste vraag: Is het moeilijk om muziek te vinden voor het Chapel Choir? „Neen, er is zeer veel mu ziek voorhanden, speciaal uit de 16e, 17e en 18e eeuw; maar er zijn helaas te weinig da gen in een jaar om alles te kunnen zingen! Er is niet zo veel goede muziek uit de 20e eeuw, maar de moderne mu ziek die wij uitvoeren, zingen wij met heel veel plezier" Zingen de jongens graag moderne muziek en wat is hun mening over popmuziek en de Rolling Stones bijvoor beeld? „Ja, zij zingen graag mo derne muziek, maar zij vinden deze mugiek niet zo „modern" als de mensen van gevorder de leeftijd. Wat de popmuziek betreft en de Rolling Stones: Sommige jongens van het koor vinden het weieens leuk om ze te imiteren, maar zij nemen ze niet au1 serieux; „they are amused", maar zij zouden niet graag zelf een Rolling Stone willen zijn". Van de Rolling Stones naar de Matthaus Passion is maar een „kleine" stap. Mr. Will cocks begreep dadelijk, d at het begrip „jongenskoor" een Hollander vaak op het idee brengt van de Matthaus Pas sion. Op de vraag of hij niet van mening was dat de Matt haus Passion en veel andere uitsluitend met een jongens koor moet worden uitgevoerd, zei hij. „Het is de enig juiste op vatting en deze manier van uitvoeringen komt het meest nabij de opvatting van Bach zelf. Hoe danook, ik geef zelf tweemaal per jaar een uitvoe ring van de Matthaus Pas sion met een gemengd koor van 350 stemmen. Het is na tuurlijk niet authentiek, maar een dergelijke uitvoering heeft een zekere grandeur en een dramaitsche kracht, die in een grote ruimte zeer goed tot zijn recht komt". Of de jongens het prettig vonden om een toernee te ma ken door Europa? „Zij vinden het geweldig en zij zijn er bijzonder op ge steld om naar Holland te gaan, waar de vriendelijkheid en hartelijke ontvangst steeds weer treffend is. Iedere jon gen van het koor mag zelf be slissen of hij mee wil gaan op een toernee, maar voor zover ik weet heeft er nog nooit ie mand „nee" gezegd. Dit jaar zal het koor eerst in Mechelen zingen en vervol gens tweemaal in Brugge i n verband met het Muziek Fes tival in Vlaanderen. Zaterdag avond zingt het in Den Haag en zondagavond om zeven uur verlenen de jongens hun medewerking aan de Vesper dienst in de St. Bavo-kathe- draal, in samenwerking met de Cantorei van de St. Bavo onder leiding van de cantor Jan Valkestein. De beide jon genskoren zullen onder ande re uitvoeren het „Jubilate Deo" van Palestrina voor dubbelkoor. Het zal ongetwijfeld bijzon der de moeite waard zijn om deze dienst mee te maken e n vast een voorproefje te krij gen van het concert dat het Chapel Choir dinsdagavond 1 september in de kathedraal zal geven. De lezers van het Haarlems Dagblad kunnen tot 29 augustus 11 uur gere duceerde toegangsbewijzen krijgen aan d e bureaus van onze krant op vertoon van de uitgeknipte annonce elders in onze krant. J. MOOLENIJZER er ondanks de onzekerheid inzake de materie van de rechtmatige overheids- daad nu tenminste een wettelijke rege ling is die, zoals minister Bakker zei: „in ieder geval houvast geeft en het voortbestaan van gedupeerde bedrijven mogelijk maakt" De mi- Arabische maatrege Aan de Syrië. Li- en Irak. nieuwe ge- aantal pa- van deze gestegen tot veertien. Drie mensen bevinden zich in quarantaine, omdat zij mogelijk aan cho lera lijden. De gezondheidsdienst van Jeru zalem heeft twee besmettingshaarden kun nen lokaliseren: een bij Ramalla op de be zette westelijke oever van de Jordaan en de ander in het westen van Jeruzalem. ADVERTENTIE Met deze funktieomschrijving zijn we er nog niet helemaal. Maar het is ge noeg om een idee te geven van de instelling en de talenten die in een zaak als de onze uiterst welkom zijn. Een aardige manier van omgaan met mensen. Belangstelling voor vorm geving en nieuwe woonideeën. Zin om van een baan wat meer te maken dan uitdrukkelijk wordt gevraagd. We denken aan een leeftijd rond 25 jaar, maar maken daar geen punt van. Komt u maar eens kennis maken met onze zaak en met de mensen die er - meestal met erg veel plezier - wer ken. Graag eerst even een telefoontje aan de heer J. C. A. Janssen. Grote Houtstraat hóek.Gasthuisvest - Haarlem-telefoon 023-31 9079 AMSTERDAM Bij notariële akte is woensdag de uitgave en exploitatie van het Amsterdamse studentenweekblad „Propria Cures" overgegaan in handen van een gelijknamige stichting. „Propria Cures" kwam het afgelopen studiejaar in financiële moeilijkheden, toen de Algemene Studenten Vereniging Amsterdam (ASVA) het collectief abon nement beëindigde, in de bedoeling met de vrijgekomen gelden meer steun te verlenen aan een blad ter voorlichting en begeleiding van het studentenactivisme. Een compromis tussen de redactie van ..Propria Cures" en het bestuur van de ASVX bleek niet meer mogelijk. Uit de voorloDiee resultaten van een beschei den abonneewerving en geldinzameling onder oud-redacteuren en particulieren is inmiddels gebleken, dat er een solide zakelijke basis voor de voortzetting van „Propria Cures" aanwezig is, zo deelde het bestuur mede. ADVERTENTIE VOORDELEN 1. reductie van 0.50 op duurdere rangen en 0.25 op de overige rangen 2. plaatsbespreken vanaf 3 dagen voor de voorstelling (norm. v.a. 2 dagen) 3. gedurende het gehele seizoen een gratis agenda franco thuis. 4. bestelbiljetten waarmee U schriftelijk plaatsen kunt reserveren Een couponboekje bevat zes betaalcheques die ingewisseld kunnen worden tegen toegangsbewijzen voor de voorstelling van Uw keuze. Tot en met 31 oktober 1970 kan men couponboekjes verkrijgen. Naast de mogelijkheid van de couponboekjes zijn speciaal voor hen, die prijs stellen op een vaste plaats, voor bepaalde avonden twee theater- series in ons programma opgenomen tegen een sterk gereduceerde prijs. Bovendien bestaat de mogelijkheid in te tekenen op de premières van Toneelgroep Centrum: dit seizoen in elk geval vijf, maar misschien zes premières. Het abonnement bestaat uit vijf premières. Theaterserie I Theaterserie II „De Kleine parade" Nw. Rotterdams Toneel Toneelgroep Centrum Hoofdstad Operette Herman van Veen Zuidelijk Toneel Globe 24 spt. Nieuw Rotterdams Toneel 27 spt. 14 okt. De Haagse Comedie 25 nov. 15 dec. Toneelgroep Centrum 30 dec. 24 jan Nederlandse Comedie 14febr. 17febr. Toneelgroep Centrum 4 mrt. 8 mrt. De Haagse Comedie 10 mei 15 apr. Ned. Toneel Gent 3 mei Nederlandse Comedie 11 en 19 september, 20 november, 4 december, 29 januari en 12 februari Prijzen couponboekjes Première-abonnement (zes coupons)Theaterserie I en II toneelgroen centrum 51.— f 63.— f 47.— f 36— 45— 56— 42— 32— 39— 49— 37— 28— 33— 42— 32— 24— 22.50 28— 22— 16— 10.50 14— 12— 8— 25, 26 en 27 september 1970 DE KLEINE PARADE 4 en 5 oktober 1970 A'DAMS VOLKSTONEEL (Beppie Nooy) met „DE JANTJES" orkest/balkon stalles/zijbalkon/frontloge parket parterre/zijloge/1e amfitheater 2e amfitheater gaanderij ONDERGETEKENDE, de heer/mevrouw/mejuffrouw, NAAM ADRES WOONPLAATS tel bestelt hierbij première-abonn. Centrum Rang a f .- theaterserie noRang f .- Totaal f Dit bedrag wordt overgemaakt op girorekening 28 34 65 t.n.v. Stads schouwburg Haarlem. Dit bedrag wordt contant aan de kassa betaald. (Doorhalen wat niet van toepassing is). tAAMfWIMrtfWViMWWVVVWWWinAIWVWVVVVVVWWVWVWWWVVWWIArWVWWVVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVWVI

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9