Verolme trekt zich „nog lang terug ER ZIJN IN ONS LAND VEEL TE WEINIG STERKE MANNEN" 0 E rico m Puzzel van de week zitten op ribkoord of echt Geer is in! f. 1385 f. 2165 v. duivenboden n.v, SIERADEN I Samenwerking Philips-Bauknecht dag, vakantie I Geen inreisvisum voor Indonesische student Tahir Grafkamer van 40 eeuwen oud ontdekt Redacteuren soldatenblad weer bekeurd Tohn Kennis Arrestaties op Wight ROB SIPKES F* VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1970 15 Dreun niet vergeten*. Mco eten Moderne gouden en zilveren Memoires r trouwkostuums voor Met trots tonen wij U de driezitsbank Samima. Deze extra brede bank (meer dan 2,50 meter) biedt aan drie personen een werkelijk vorstelijke zit. Oxford. Een vooraanstaande Europese fabriek van lederen bankstellen maakte dit model voor Musterring. Vierzitsbankstel f. 2245.-, als driezitsbankstel if een exclusieve kollectie staat op onze permanente meubelshow 3000 m2 meubelshow 3000 m2 ged. oude gracht 88-90 - centrum voor woning textiel - 800 soorten tapijt ged. oude gracht 108-110 - sleepinghouse - alles voor de slaapkamer kruisstraat 22 EINDHOVEN Bauknecht en Philips gaan samen een bedrijf stichten in Neun- kirchen/Saar (West-Duitsland) waar begin 1971 wordt begonnen met de produktie van vaatwasmachines. Op langere termijn zal de fabriek werk gelegenheid verschaffen aan ongeveer duizend mensen. Bauknecht en Philips zul len ook in de toekomst de verkoop van vaatwasmachines onder eigen merk en langs eigen verkoopkanalen voortzetten. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ROTTERDAM Volgende week vrijdag wordt hij zeventig: Cornelis Verolme, scheepsbouwer, bijna een kwart eeuw alleenheerser over een concern van wereldformaat dat hy van de grond af met eigen handen heeft opgebouwd. In alle toonaarden bewonderd om zijn ondernemingsgeest, durf en prestaties in de jaren dat het goed ging met zijn bedrijven in binnen- en buitenland. Verguisd, door het slyk van de smaad gesleept in de maanden dat zijn werven in een onpeilbare financiële afgrond dreigden te storten. Sinds hy begin dit jaar „zijn" stoel van president-directeur onder zware druk van de regering heeft moeten afstaan aan een (tijdelijke) opvolger, is het stil geworden rond Verolme, voor de veertienduizend werknemers van zijn concern nog steeds de „grote baas". De man, die in 1946 in een pakhuisje aan de Rotterdamse Coolhaven voor zichzelf begon uit gram schap omdat ze hem bij Stork geen directeur wilden maken is zo goed als uit de publiciteit verdwenen. Hij is naar de achtergrond getreden, laat zich nog slechts een enkele keer op de werven zien. Zijn rol in het verdere beleid van zijn levenswerk speelt hij achter de schermen: als president commissaris. En hy maakt de indruk er vrede mee te hebben. Het afgelopen halfjaar heeft hem on miskenbaar veranderd. Hij is rustiger geworden. Zijn opmerkingen missen in elk geval de felheid van vroeger. Verol me slaat zich ijdel als hij altijd is ge weest niet meer op de borst, hij ver kondigt niet meer zijn woorden zorg vuldig doserend om het juiste effect te scheppen dat hij de feilloze onderne mer is. Denken doet hij het misschien nog wel. Veelbetekenend: „Er zijn in ons land veel te weinig sterke mannen. Daarom gaat het met vele fusies verkeerd. Een leider moet niet alleen sterk zijn, maar eveneens een schaap met vijf poten, een man die het vertrouwen van zijn perso neel heeft". De aan zijn vertrek voorafgaande pe riode heeft hem een dreun gegeven. Zon der aarzeling of reserve vertelt hij er over: „Wat er is gebeurd, wat er over mij is gezegd en geschreven, het heeft ons mijn vrouw en mij ongelooflijk aan gegrepen en pijn gedaan. Het heeft ons in een beroerde stemming gebracht. We zijn er nu gelukkig bijna overheen, voor al nu blijkt dat mijn visie op de scheeps bouw in Nederland de enige juiste is ge weest. Aangetoond is dat de bouw van grote schepen lonend is, dat de door ons gebouwde schepen een kwaliteit van we reldnaam hebben. De plaats van ons land als scheepsbouwnatie is behouden gebleven, onze naam en onze reputatie zijn bewaard. De pers heeft een campag ne tegen me gevoerd die me wanhopig heeft gemaakt. Maar niettemin is het vertrouwen van de wereld in het Verol- me-concern niet beschaamd. Integendeel ISCHOOL AMSTERDAM. De voorzitter van de Indonesische Studenten Associatie in Eu ropa, Tahir Pakoewibowo, heeft van Ne derland geen inreisvisum gekregen, aldus bericht de Algemene Studenten Vereni ging Amsterdam (ASVA). Hij zou op een ASVA-teach-in over Indonesië spreken. Tahir, verblijvend in Berlijn, heeft herhaal delijk aan het Nederlandse consulaat-ge neraal In West-Berlijn een visum ge vraagd, maar dit is hem elke keer ge weigerd. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft hier desgevraagd op gezegd dat de aanwezigheid van vreemdelingen tijdens staatsbezoeken uit veiligheidsoverwegin gen aan beperkingen pleegt te worden on derworpen. De ASVA heeft zijn verontwaardiging uitgesproken over het feit dat de Neder landse regering „hand en spandiensten verleent aan het Soeharto-regiem en dat woordvoerders en vertegenwoordigers van oppositionele organisaties niet alleen in Indonesië, maar ook in Nederland een spreekverbod wordt opgelegd." Een en ander staat in een verklaring, die zij over deze kwestie heeft uitgegeven. Van het Instituut voor taal, land en vol kenkunde van de Leidse universiteit be reikte de ASVA een brief, waarin staat dat „de Indonesische studenten uit Oost- Europa, die een visum voor Nederland hebben aangevraagd, nadat de datum van het bezoek van president Soeharto bekend was, maar tot 28 augustus in Ne derland mogen blijven LUNENBURG (DPA). De Groning se hoogleraar prof. dr. A. E. van Giffen heeft in de Westduitse deelstaat Neder- saksen in de met sagen omgeven „Do denstad van Öldendorff" een enorme, 40 eeuwen oude grafkamer ontdekt. Over de ze grafkamer, waarin 1700 jaar vóór Christus de bewoners hun doden bijzet ten, zei de 86-jarige hoogleraar: „Dit is de mooiste vondst van mijn leven", Het hunnebed van Öldendorff staat in een bos met beuken van meer dan 200 jaar oud. Men heeft altijd aangenomen, dat het hunnenbed geen grafkamer bevat te totdat zich aan de westzijde onder de humuslaag een rechthoekige prehisto risch bouwwerk begon af te tekenen ADVERTENTIE Warmoesstraat 2 - Haarlem Telefoon 0 23-32 43 09 f" i i zelfs. En dat maakt het leed dat geleden is weer goed". Verolme koestert, verzekert hij na drukkelijk, tegen niemand een wrok. „Ik ben een gelovig mens, dat weet u. Ik heb de tegenslagen op mijn manier we ten te dragen. Nu ik volgende week ze ventig hoop te worden, kan ik niet zeg gen hoe groot mijn dankbaarheid is over het feit dat het concern hersteld is en dat het een goede toekomst tegemoet gaat. De positie is zelfs versterkt". De crisis waarin zijn bedrijf heeft ver keerd, heeft zijn gezondheid géén goed gedaan. „Maar dat is nu weer voorbij. Het gaat weer vooruit. Ik ben dan ook niet van plan me terug te trekken. De komende jaren blijf ik het vermogen van mijn bedrijven bewaken. Ik ben er per slot eigenaar van. Met de dagelijkse leiding zal ik me niet bemoeien, alleen zijdelings. Als er een nieuw bestuur is, ga ik ermee praten, zodat het met de werven gaat, zoals ik me altijd heb voor gesteld". Reizen en trekken blijft hij wel. „Het is de wens van de bedrijven dat ik dat Horizontaal: 2. brandstof, 8. boom, 12. N.V. (Duits), 14. muziekinstrument, 15. schuine balk v. e. dak, 16. behoeftig, 18. treiter, 19. heilige (afk.), 20. de somma van (afk.), 22. graansoort, 24. jongensnaam, 26. verlangen, 28. laatste nieuws (afk.), 29. de onbekende (afk.), 30. voorzetsel, 32. kleur, 34. vloerbedekking, 35. gerecht, 38. de dato (afk.), 39. een der grote Antillen, 41. voor zetsel, 42. smaldeel, 44. dierengeluid, 46. goud (Frans), 47. soort onderwijs (afk.), 48. Chin, maat, 49. diepgaand, degelijk, 53. voetbalvereniging, 56. iedere, 57. het Ro meinse rijk (afk.), 58. kleuren, 61. straf werktuig, 62. muziekterm, 64. zangnoot, 65. herkauwer, 67. voegwoord, 68. rivier in Europa, 69. meisjesnaam, 71. niet lang, 73. vlaktemaat (afk.), 74. pers. vnw., 75. zij rivier v. d. Donau, 77. nakomeling, 78. to verkunst, 80. jongensnaam, 82. anno (afk.), 83. metaal, 84. klepperen. Verticaal: 1. pl. in Utrecht, 3. in persoon (afk.), 4. muurholte, 5. gereedschap, 6. nauwer maken, 7. windrichting (afk.), 8. waterhoogte (afk.), 9. werkgever, 10. slot (Eng.), 11. Frans voegwoord, 13. spottende lach, 15. herhaaldelijk, 17. vaartuig (afk.), 21. deel van Canada, 23. speelgoed, 25. de oudere (afk.), 27. voorzetsel, 28. adres kaartje, 31. rijdier, 33. lyrisch gedicht, 34. inhoudsmaat, 36. tandarm zoogdier, 37. kindergroet, 39. Collectieve Arbeids Over eenkomst (afk.), 40. genotmiddel, 43. spleet, 45. plaats in Luxemburg, 46. Engels telwoord, 50. Spaanse uitroep, 51. bedekte spot, 52. drank, 53. gevulcaniseerd caout chouc, 54. inhoudsmaat (afk.), 55. deel van een Franse ontkenning, 59. verpakkings middel, 60. ketting met emmers zonder einde, 62. reeks, 63. dat is (afk.), 66. tegen valler, 68. woede, 70. hoekpilaster, 72. on der-officier (afk.), 73. beet, 76. troefkaart, 78. soort onderwijs (afk.), 79. titel (afk 80. familielid, 81. zangnoot. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te z(jn. K R R 0 0 S- N A K M- E B K E A A A T- N 0 OPLOSSING E U P E L- I M M E S-P R^P L E L A- IET. S-E E I S T E E-I E L- F T E-E R U S-T K E R-C M R D-K A A HOPLA R M A A L E-N •N I D E ■A K 0 N K A E ■N ■I A PUZZEL -BAT E R Z D-A M- E K-A -V U R -A L M- A-S E R T R -TEN G-R U A S T- -N A-B G-L A- -E I N -REG NR. 27 A L J A T-A N 0 R- N-N G- I G-0 ■MEN R-L 0- 0 F F DER- INE- ■R 0 T A L I- ■N E G D E-T 1 M E 0 N L A M A D R U D doe". Maar het beroemde koffertje, waar mee hij bijna 24 jaar lang is vertrok ken om het vol met nieuwe orders terug te brengen laat hij voortaan thuis. De verliezen in zijn bedrijf ontstonden, be halve door onderschatte manuren, óók door de ongunstige koop van de werf van de NDSM in Amsterdam, een regerings- voorwaarde voor de garantie van uitein delijk 105 miljoen voor het dok en de af wikkeling van de NDSM-overname. Toch zou Verolme die koop weer doen als hij voor datzelfde feit zou staan. Het doet hem nog steed zichtbaar genoegen dat de werf daarmee „gered" werd ("an ders was-ie beslist dicht gegaan"). Vorig jaar kwam er nog een regerings krediet bij van 25 miljoen. Ter over brugging van de directe, nijpende finan ciële troubles. Als onderpand moest Ver olme toen zijn aandelen bij de regering deponeren. Nu zegt hij: „Ik was daartoe gedwongen, maar 't is natuurlijk abnor maal. Als de lening straks afgelost is, moet ik ze zo spoedig mogelijk weer te rughebben. Dit kan zo niet lang meer duren". Lang zal volgens hem evenmin de pe riode duren waarin de door de regering aangezochte heer B. Scheffer als presi dent-directeur zal fungeren. Verolme: vanaf het begin was dat tijdelijk, maar hij zal nu wel spoedig weg zijn. 't Was een noodoplossing, begrijpelijk. De man heeft goed werk gedaan, maar de orders zijn toch op onze oude reputatie binnen gekomen. Scheffer heeft ook een ander karakter dan ik. Ik heb weinig contact met 'm. Ik zie 'm bij vergaderingen, meer niet". Lachend: „Ik voel me nog net zo goed als 25 jaar geleden". Hoe goed dat is, zullen we binnenkort wel te lezen krijgen, want Verolme is druk bezig met zijn me moires: „Het wordt de beschrijving van mijn levensloon, van mijn ervaringen" Hij belooft: „Het wordt een interessant boek. vooral het gedeelte over de laatste periode: de feiten die zich toen hebben voorgedaan". Overigens: Niemand hoeft onthullingen te verwachten. Verolme houdt het leuk: „Ik zal niemand kwetsen. Nie mand zal zich hoeven te ergeren". Tot nu toe heeft Verolme twintig uur lang zijn herinneringen aan de band toe vertrouwd. Hij denkt nog tien uur nodig te hebben. Alle banden gaan daarna naar Leo Ott, oud-hoofdredacteur van het Rot terdamsch Nieuwsblad: „Hij moet pro beren er de romantiek aan te geven". Vóór de komende verkiezingen worden de memoires uitgegeven. „Maar daar moet je niets achter zoeken". OIRSCHOT. De marechaussee heeft opnieuw tegen de redacteuren van het soldatenblad „Luctor" van de legerplaats Oirschot proces-verbaal opgemaakt naar aanleiding van enkele passages in dit blad. Het nummer, het eerste dat verschijnt na de inbeslagneming van het vorige, is deze week onder de soldaten verspreid, Er zouden beledigende opmerkingen over officieren in voorkomen. De redacteuren zullen zich voor de krijgsraad moeten verantwoorden. Het Hoog Militair Gerechtshof doet op 9 sep tember uitspraak in de zaak tegen de vo rige redactie van „Luctor". 10.00: C. J. v. d. Linden, Platanen- straat 15, IJmuiden. 7.50: T. Spoelstra, Gijzenveltplantsoen 129. IJmuiden. 5.00: H. H. Voerman, M. K. Hofstede straat 42, IJmuiden. 10.00: H. Sangers, Vollenhovenstraat 14 Haarlem. 7.50: D. Wolters. Staalstraat 5 II. Haar lem. f 5.00: Mevr. Wit-Alberda, Anjelierstraat 24, Haarlem. Scheepsbouwer Cornelis Verolme viert op 4 september zijn zeventigste verjaardag. Ter gelegenheid hiervan schildert de Rotterdamse kunstenaar K. J. van Veen zijn portret. ADVERTENTIE Verhuur bruidegom, getuigen, vaders, enz. Ook donker- en lichtgrijze jacquets Smoking- en rokkostuums, enz. Voor dames: bontverhuur Vraagt gratis prospectus OUTSTANDING QUALITY I HAARLEM Gedempte Oude Gracht 51 3113 88 AMSTERDAM Singel 462 23 36 80 DEN HAAG Zoutmanstraat 24 33 57 26 ROTTERDAM le Middellandstraat 78 231815 UTRECHT Voorstraat 58 1 00 53 ARNHEM Looierstraat 14 436882 NIJMEGEN Stikke Hezelstraat 19 20838 EINDHOVEN Leenderweg 108 14877 GRONINGEN Oude Ebbingestraat 49 331 12 ANTWERPEN BRUSSEL LUIK GENT WIGHT Ondanks alle sombere voor tekenen lijkt Wight toch nog een succes te worden. Het weer houdt zich goed en er zijn nu al 100.000 bezoekers die daar met volle teugen van genieten. Vóór het einde van de week worden tenminste 150 000 hippies verwacht. Ondanks de zeer scherpe controle van de politie die voornamelijk als hippies verkleed op het terrein opereert, wordt er overal op East Afton Farm druk ge rookt. Voor zover nu bekend is zijn ten minste vijftig mensen gearresteerd onder wie zowel gebruikers als handelaren. De twintig jongens en meisjes onder de 17 jaar kwamen er met een waarschuwing af; de anderen moeten deze week nog terecht staan. De Nederlandse delegatie is de grootste van het continent: 700 man. Vooral bij de wc's en eettenten pik je de niet-Engelsen er zo uit: in de lange rijen die zich daar onophoudelijk vormen, brengen zij vaak duidelijk minder ijzeren discipline op. Iedereen was echter stomverbaasd te horen dat ene heer Donovan, toch een geroutineerd protestzanger er kapitalis tenvreter, 200.000 gulden vooi zijn op treden vraagt plus voortdurend tot zijn beschikking staande helikopters en een geriefelijk ingericht landhuisje. Aange zien ook iemand als Joan Baez het niet voor minder doet. is het niet zo verwon derlijk dat de kosten van het festival al hard naar de 4 miljoen toelopen. ADVERTENTIE ':'H r'i'' r H

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15