INTERNATIONALE PERS PREES PRESTATIE VAN FEIJENOORD EEN JONGE PELE Nijmeegse scheidsrechters verklaren terreinen besmet na molestatie van arbiters goeie tip 'n dagtrip tte grnvm O VVO kan zich redden Barcelona vuurproef voor coach Harry V riend Verjongde waterpoloploeg moet zich nu waarmaken De nZH bust u er heen. Dagelijks Duel Go Ahead- Feijenoord vroeger Nederlands team tegen Engeland Zeilwedstrijden in Haarlem Kindercrèche hij FSC Loting voor UEFA-toernooi VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1970 Wereldtitel Verborgen krachten m Groots duinlandschap biedt zwerftochten door natuurschoon. De kinderen kunnen er ravotten in en om de duinmeren. StapoglNZH-lijn81, elk uur. Stap uit: Overveen, Zeeweg (Watertoren, De Lakens of Bloemendaalse strand). Of stap op.' NZH-lijn 92 of 93, elk halfuur. Stap dan uit: Bloemendaal,i eindpunt Zomerzorg. ►Ü2, Niet accuut fr Gordon Vanaf heden 28 augustus SHERRY - BODEGA Oud EDO oud EHS ROME. De Italiaanse middag kranten hebben de lof bezongen van Feijenoord, voor het in Buenos Aires behaalde 2-2 gelijkspel tegen Estudian- tes de la Plate. „Een spectaculair Feijenoord speelt gelijk tegen Estudiantes in het Boca Stadion", schreef „Paese Sera" over drie kolommen. „Door het gelijke spel heeft Feijen oord de grote prestatie geleverd, het moeilijke terrein van het Boca-stadion onverslagen te verlaten." „Feijenoord schijnt klaar te staan om de wereldtitel te veroveren.Al leen een ploeg van hoge kwaliteit kan gelijk spelen in een wedstrijd'waarin zij al tien minuten na het begin met twee doelpunten achterstond." „Feijenoord", aldus het blad, „heeft bewezen dat het een groots team is en heeft bevestigd dat het de titel van Europees kampioen ten volle ver dient". Het blad achtte het onwaar schijnlijk dat Estudiantes op 9 septem ber in Rotterdam zou slagen, waar het voor eigen publiek in gefaald had: het behalen van een overwinning. Andere kranten in Rome kwamen met uitgebreide verslagen van de wedstrijd. II Giornale d'Italia schreef in een kop over vijf kolommen: „Feijenoord op weg naar de wereld titel". Momenta Sera had als kop: „In tercontinentale beker: Feijenoord is dicht bij de wereldtitel. Het speelde met 2-2 gelijk in de Bombonera." Het Spaanse sportdagblad „Marca" heeft de 2-2 uitslag van de wedstrijd EstudiantesFeijenoord om de we reldbeker een mooi aanvangssucces voor de Rotterdammers genoemd. „Door dit nuttige resultaat heeft de Nederlandse ploeg de wereldbeker praktisch in handen". Het blad vond dat het bij Estudiantes aan ritme en orde had ontbroken. „Het praktische voetbal van de Argentijnen ontaardde in traag en ineffectief spel, voorname lijk doordat de spelers bij het trachten veilig te stellen van de overwinning zenuwachtig werden." De andere Madrileense ochtendbla den hadden slechts een kort verslag van de wedstrijd. „Door eigen verdiensten, door beter en vollediger voetbal en superieur oor deel, heeft Feijenoord een dappere wedstrijd gespeeld", zo schreeft het Argentijnse dagblad La Nacion. Het blad meende dat Feijenoord de wed strijd had beheerst welke mening door de andere bladen in Buenos Aires wordt gedeeld. Het blad Cronica schreef dat in de tweede helft toen iedereen dacht dat Estudiantes zou proberen de voor sprong te vergroten de Argentijnen een conservatief spel waren gaan spe len. „Dat was fataal en Feijenoord heeft van de gelegenheid gebruik ge maakt voor een 2-2 gelijk spel." La Prensa schreef dat de Rotter dammers hadden laten zien dat zij be schikken „over verborgen krachten welke zij in Rotterdam zullen kunnen gebruiken". Hun aanval was bijvoor beeld intelligenter dan die van hun tegenstanders. De voorzetten kwamen steeds goed terecht en de verdedigers hadden de startsnelheid om voor de aanvallers ter plaatse te zijn om de bal van richting te doen veranderen." Clarin was opgetogen over de spor tieve strijd, iets waarvan het toegaf dat het de laatste tijd ongebruikelijk was geworden. Niet alleen volgens de ochtendbla den maar ook bij de Argentijnse ra dio- en tv-reporters waren Kindvall, Hasil, Jansen en Israel de grote uit blinkers bij Feijenoord. Groot lof krijgt ook scheidsrechter Rudi Glöckner, die de wedstrijd voorbeeldig leidde. In Argentijnse voetbalkringen is men er algemeen van overtuigd dat de kansen van Estudiantes in de return wedstrijd van 9 september niet al te rooskleurig zijn. „Cronica", een blad met gewoonlijk zeer scherpe sportcommentaren stelt: „Het zag er naar uit dat Estudiantes zijn tegenstander zou afmaken. De Ne derlanders wekten in de beginfase zelfs medelijden op, maar in de tweede helft waren de rollen volkomen omge keerd." Het blad gaat verder: „Feijen oord maakte in het eerste kwartier de indruk een onbetekenende ploeg te zijn zonder sterke punten en met een zwakke verdediging. Op het moment dat voor de Europeanen alles voorbij scheen, verspeelde Estudiantes zijn kans en maakte de indruk van stieren vechter die zeker is van de overwin ning. Tenslotte zakte Estudiantes zelfs volkomen ineen terwijl Feijenoord met steeds meer allure ging spelen." DEVENTER. De competitiewedstrijd in de eredivisie tussen Go Ahead en Feijenoord, die oorspronkelijk was vast gesteld voor zondag 6 september is ver plaatst naar zaterdagavond 5 september. De besturen van beide verenigingen heb ben over deze wijziging overeenstemming bereikt. Feijenoord had erom gevraagd in verband met de thuiswedstrijd tegen Estudiantes de la Plata om de wereldbe ker, die op woensdag 9 september wordt gespeeld. AMSTERDAM. Het Nederlandse he- renhockey-elftal, dat zondag 30 augustus in het Wagenerstadion van Amstelveen zal uitkomen tegen Engeland, telt twee debutanten. Het zijn middenspeler Donald Kalff van Amsterdam en linksbuiten Paul Litjens van Kampong. Het is de 300e wedstrijd van het nationale herenteam. De ploeg speelt in de volgende opstel ling: doel: Maarten Sikking (HTCC); achter: Nico Spits (Amsterdam) en Heiko van Staveren (Kampong)midden: Tippie de Lanoy Meijer (BMHC), Donald Kalff (Amsterdam) en Coen Kranenberg (La ren); voor: Frans Spits (Amsterdam), Kik Thole (Laren), Jeroen Zweerts (Vic toria), André Bolhuis (Kampong) en Paul Litjens (Kampong). De Duitsers Mohr en Seegers zijn scheidsrechters. HAARLEM. Dit weekeinde worden de zeilwedstrijden op de Mooie Nel en het Noorder Buiten Spaarne, georgani seerd door de Haarlemse Jacht Club en de Haarlemse Zeil Vereniging, voortge zet. Zaterdag is de starttij d 14.00 uur en zondag 10.00 uur. Er wordt gezeild in de stemklasse, Ok-Jollen-klasse, soloklasse en Vaurienklasse. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN. „We staan pal achter de scheidsrechters." Dit stelt Dries van Leeuwen, de Enschedese oud-internatio nale arbiter die met deze uitlating de houding vertolkt van het hoofdbestuur van de centrale organisatie van voetbal scheidsrechters (COVS) waarvan hij vice-voorzitter is. En dat „pal achter" slaat dan op de beslissing die de Nijmeeg se scheidsrechters deze week in een bui tengewone ledenvergadering namen om velden en-of verenigingen besmet te ver klaren wanneer een arbiter er ernstige moeilijkheden ondervindt. De arbiters van de scheidsrechtersver- eniging Nijmegen en omstreken weten zich dus in de rug gedekt. Deze vereni ging is de eerste die de amateur-voetbal- clubs via een brief van deze voor ons land unieke maatregel op de hoogte stelt. „De landelijke organisatie deed dit jaar eigen lijk al iets dergelijks. In de brief die het hoofdbestuur van de COVS schreef aan de KNVB en waarin werd aangedrongen op het doen aanbrengen van hekwerken rond de velden van de semiprofclubs, stel den wij duidelijk dat onze zorgen niet al leen het betaalde voetbal golden. In die brief wezen we ook op de misstanden bij amateur-voetbalclubs en de noodzaak om die te verbeteren. We wezen erop dat ook in het amateurvoetbal de scheidsrechters recht hebben op een goede bescherming. We voegden hieraan het verzoek toe de bij de KNVB aangesloten verenigingen van onze houding op de hoogte te stellen", aldus Dries van Leeuwen. „Het is ook al ADVERTENTIE eens gebeurd dat een vereniging tot be smet gebied werd verklaard. In Twente onder andere en ook in Friesland, Maar het is bijzonder nuttig dat de in Nijme gen door de scheidsrechters genomen be slissing deze zaak weer eens in het volle daglicht stelt." Dat de Nijmeegse arbiters unaniem tot dit besluit kwamen, was niet het gevolg van een plotselinge toeneming van het aantal gevallen van mishandeling waar van scheidsrechters de dupe werden. Nee beslist niet", zegt de voorzitter van de COVS-Nijmegen en omstreken, de heer F. Farber. „De zaak speelde al langer. Het laatste seizoen zijn we ook weer met die gevallen geconfronteerd." De bekende druppels die de emmer in Nijmegen dus deden overlopen. „Het is ook niet zo dat er bij ons meer van die mishandelingen zijn dan in ande re gebieden. We willen gewoon de clubs wakker schudden. We verliezen er scheidsrechters door. Dat gebeurt in het hele land. We willen ook de KNVB wak ker schudden. Duidelijk met de neus op de feiten drukken. En dit was voor ons de enige manier. We kunnen niet zeggen dat er rond de amateurvelden hekken moeten komen. We willen ook niet dat scheidsrechters in een kooi het veld op en afgebracht worden. We vragen gewoon meer beveiliging voor onze arbiters en dat op een wijze die elke club kan reali seren", aldus de heer Farber. „We zouden willen dat bijvoorbeeld de elftallen de scheidsrechters bij moeilijk heden beschermen. Of de bestuursleden. Als het nodig is, moet er een cordon van verenigingsmensen zijn voor onze jon gens die toch voor hun plezier fluiten. Het mag niet voorkomen dat de jongens met angst in het hart naar een bepaalde wedstrijd gaan." „Hopelijk gaat de KNVB nu wat ern stiger denken over deze zaak. We besef fen dat het een ingrijpende maatregel kan zijn. Maar in de eerste plaats is deze ge nomen omdat we verwachten dat ze preventief gaat werken. Het is echt niet (Van onze correspondent) SITTARD. De Limburgse eerste di visieclub Fortuna SC zorgt zondag, tij dens de competitiewedstrijd tegen Willem 2 in Sittard, voor een primeur op een voetbalveld. In het restaurant, nabij het stadion, wordt een kindercrèche ingericht voor kinderen tot 5 jaar. Ouders, die de eerste competitiewed strijd van FSC in eigen huis, willen be zoeken, kunnen hun kroost toevertrouwen aan de zorgen van vier gediplomeerde kleuterleidsters. Voldoet dit idee, dan zal het bestuur van FSC bij iedere thuiswedstrijd in Sit tard een crèche inrichten. VOETBAL. Leveski Spartak is winnaar geworden van het toernooi om de Bul gaarse voetbalbeker. In de eindstrijd ver sloeg de ploeg in Sofia voor 40.000 toe schouwers CSCA met 2-1. Bij de rust leidde Levski met 1-0. In het toernooi om de Europa Cup voor bekerhouders zal CSCA Bulgarije vertegenwoordigen omdat Levski, dat eerder nationaal kam pioen werd, al uitkomt in het toernooi om de Europa Cup 1. zo dat men nu gemakkelijk clubs of vel den tot besmet gebied gaat verklaren. In tegendeel. Dat bewijst ook wel het feit dat we een commissie hebben die na een eventueel incident de zaak grondig gaat onderzoeken. Blijkt dan dat de arbiters bij een bepaalde club bij wijze van spre ken gewoon voor de wilde beesten wor den gegooid, ja, dan komen we er beslist niet meer terug met onze scheidsrech ters", aldus de heer Farber. „Dat laatste vind ik een belangrijke zaak", vult Dries van Leeuwen aan. „Dat instellen van een commissie. Natuurlijk niet domweg zeggen: we komen niet te rug. De zaak eerst wel degelijk goed on derzoeken. En nogmaals als COVS lande lijk staan we achter de Nijmeegse ar biters." Pele heeft een zoon. Nadat zijn vrouw Rosemary hem al een dochtertje (Kelly Christina) had geschonken, werd nu een mannelijke Arantes do Nascimento geboren. De naam van de jonge Pele: Edson, naar zijn vaders eigenlijke naam. ADVERTENTIE zijn de poorten van in de GRAVINNESTEEG nr. 9 (aan het Spaarne, tussen Oude Gracht en Melkbrug) op vrijdag - zaterdag en zondag geopend van 4 tot 9 uur n.m. en op de overige dagen van 4 tot 8 uur n.m. Bij de Gravin altijd ruime parkeergelegenheid. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. De honkballers gaan wat competitieresten opruimen. In de hoofdklasse is de dubbele ontmoeting tus sen ABC en O VVO van groot belang in verband met de bezetting van de een na laatste plaats. O VVO heeft genoeg aan een zege om zich zeker te weten van een plaats in de hoofdklasse. In IA kan Ajax voor de tweede achter eenvolgende maal het kampioenschap grijpen, indien in Amsterdam-Oost van VUC gewonnen wordt Neptunus moet de thuiswedstrijd tegen het reeds uitgescha kelde Quick-Amersfoort winnen om Ajax bij een eventuele misstap van de Amster dammers te kunnen verrassen. HHC RAP is voor de Haarlemmers uiterst be langrijk, omdat zij aan een puntje al ge noeg hebben om zich in de eerste klasse te kunnen handhaven. Verliest HHC, dan volgt een beslissingswedstrijd tegen De Volewijckers. In de eerste klasse B is de wedstrijd ADOGiants Diemen beslis send voor het kampioenschap. De Giants hebben genoeg aan een punt. Wint ADO. dan zal ook hier een beslissingswedstrijd moeten worden gespeeld. ZÜRICH In Zürich heeft donderdag de loting plaatsgevonden voor het UEFA- toernooi 1971. De eindronde, waaraan 18 landen zullen meedoen, zal in Tsjecho- slowakjje plaatsvinden. Voor deze finale hebben zich reeds gekwalificeerd Oost- Duitsland, als winnaar van het vorige toernooi, Tsjechoslowakjje, als organise rend land, zomede Engeland, Griekenland. Zuidslavië, Oostenrijk, Spanje en Rus land door hun plaatsingen in de voor ronden. De andere 20 landen die zich heb ben aangemeld zijn verdeeld in acht groepen. De groepsindeling is als volgt: groep 1: België, Nederland en Luxem burg; groep 2: Zweden, Finland en Noor wegen; groep 3: Schotland, IJsland en Wales; groep 4: Roemenië, Turkije en Bulgarije; groep 5: Portugal en Frankrijk; groep 6: Zwitserland en Malta; groep 7: West-Duitsland en Italië; groep 8: Polen en Hongarije. De loting voor de eindronde is als volgt: groep a: Oostenrijk, Spanje en winnaars van groep 5 en 6; groep b: Rusland en winnaars groep 1, 3 en 4; groep c: Oost- Duitsland, Griekenland, Tsjechoslowakije en winnaar groep 7; groep d: Zuid-Slavië, Engeland, winnaars groep 2 en 8. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. Zaterdagmorgen om elf uur wordt in het honkbalstadion van het Pim Muliersportpark een wedstrijd ge speeld tussen de vroegere teams van EDO en EHS, de beide honkbalverenigingen die samensmolten tot de Haarlem Nicols. De wedstrijd staat onder leiding van de Haarlemse scheidsrechters Schijvenaar. Van Deenen en Hetem Oud-EDO verschijnt met Dolf de Zwart. Bud van Leuven, Leo Kops Jan Kops. Sjoerd Feenstra, Jan Molleman, Jules de Pierre, Jan van Bergen, Piet de Nieuwe en Roel Hopman. Toon Braat is de coach. Oud-EHS komt met Ben Tromp, Nol Houtkamp, Leo Jacobs Antoon van Es- veld, Joop Schuitemaker, Nico Tromp, Toon Verzijlberg, De Mooy. Frans Vree- negoor, Kroonsberg en Martin Jole. HAARLEM. Ruim anderhalf jaar geleden belastte de KNZB Harry Vriend met de training en coaching van de na tionale waterpoloploeg als opvolger van het omstreden duo Ruud van Feggelen Gerrit Jansen. Nog voordat Vriend aan zijn taak begon, werd hij geconfronteerd met het „afzwaaien" van enkele oudere, geroutineerde spelers, die de Olympische Spelen in Mexico als een fraai eindpunt van hun internationale carrière hebben gezien of die door maatschappelijke om standigheden genoodzaakt waren hun plaatsen beschikbaar te stellen. Door het vertrek van Fred van Dorp, Nico van der Voet, Lout Geutjes en André Hermsen, moest Harry Vriend in feite een nieuwe kern formeren. Dit had tot gevolg, dat enkele jonge spelers een versnelde sprong naar de nationale top dienden te maken. Het is vooral de verdienste van Harry Vriend, dat die sprong bij de meesten in zo'n korte tijd is gelukt. Vriends selectie staat nu aan de voor avond van de Europese titelstrijd in Bar celona. Dit toernooi moet in de eerste plaats gezien worden als het belangrijkste tussenstation op de weg naar de Olym pische Spelen van 1972. Maar willen de Nederlanders een kans maken het ver volg van die zware weg naar München '72 goed af te leggen dan dient er in Barcelona een aanvaardbare prestatie te worden geleverd. Aanvaardbaar betekent een plaats bij de sterkste zes in de finale poule. Nederland verschijnt in Barcelona niet in de sterkste opstelling aan de start. Gerrit Wormgoor, die enkele maanden geleden een bijzonder geslaagde rentree maakte in de nationale ploeg, raakte tij dens een trainingstrip in Spanje ernstig geblesseerd. De Utrechter liep een kaak- fractuur op, waarvoor hij zelfs chirur gisch behandeld moest worden. Ondanks deze handicap is Harry Vriend niet pessi mistisch. „Veel zal afhangen van de lo ting. Er zijn drie poules, waarvan de eer ste twee overgaan naar de finale. Loten we een beetje gunstig dan kunnen we de eindstrijd halen. Lukt dat ons inderdaad dan komen we in ieder geval hoger dan 1 de zesde plaats". Overigens niet alleen de loting is een onzekere factor in de kansberekeningen. Een nog belangrijker vraag is, hoe houden de jongere spelers zich tijdens dit zware Europese toernooi? Weten zij af te reke nen met de twijfelachtige traditie van de Nederlandse ploeg, dat er incidenteel te gen sterke tegenstanders goede resulta ten kunnen worden behaald, maar dat er in belangrijke wedstrijden steeds teleur stellende uitslagen worden geboekt? Een gesprek met twee van die jonge spelers, de Hagenaar Jan Evert Veer (19) van ZIAN en de 20-jarige Mart Bras van het Edense Polarbears, geeft geen antwoord op deze vragen. Beiden speelden in de nationale ploeg, die in juli deelnam aan de Europese jeugdkampioenschappen in Rotterdam, een hoofdrol. Jan Evert Veer, een sterke verdediger die ook aanvallend zijn mannetje weet te staan, lijkt in de seniorenformatie ook te kunnen domine ren. Mart Bras daarentegen zal het on getwijfeld moeilijker krijgen. Als aanval ler heeft hij veel concurrentie en hij zal dus in elke wedstrijd om zijn plaats moe ten vechten. Zij wagen zich niet aan voor spellingen. In Barcelona, weten ze, moe ten ze zich bewijzen. Dan ook zal het ant woord worden gegeven. De wegen, die Jan Evert Veer en Mart Bras moeten gaan om in het nationale team te komen, verschilden nogal. De Ha genaar werd „gevormd" bij ZIAN, dat al vele jaren in de hoofdklasse uitkomt en daarin dicht tegen de top aanleunt. Mart Bras speelt in Polarbears, dat vorig jaar naar de hoofdklasse promoveerde en nu afhankelijk van de uitspraak van de protestcommissie een beslissingswed strijd om de tweede degradatieplaats moet spelen. Mart Bras wil van zijn han dicap af en heeft overschrijving aange- vraagd (en gekregen) naar het sterkere Neptunus Arnhem. „Als ik niet in de na tionale ploeg zou spelen, zou ik niet bij Polarbears zijn weggegaan. Ik heb het er altijd naar mijn zin gehad. Jammer, maar je moet proberen wat meer te be reiken". Harry Vriend juicht de overschrijving toe. „Ik mag", zegt hij, „de jongens na tuurlijk nooit adviseren naar een andere club te gaan. Dan krijg ik moeilijkheden met de clubs, maar ik zou wel graag zien dat de overschrijvingsbepalingen wat soepeler werden. Bijvoorbeeld, dat men in de maand na de competitie van club kan wisselen. Dat zou vooral voor de jeugd een voordeel zijn. In de jeugd- selecties zitten veel jongens van ploegen uit de tweede en derde klas en die kunnen dan gemakkelijker naar sterkere vereni gingen gaan". Mart Bras, die vorig jaar tijdens de Russische trip van de Nederlandse ploeg debuteerde, hoopt bij Neptunus Arnhem beter tot ontplooiing te kunnen komen. „Door het gebrek aan concurrentie van je ploeggenoten hebben de clubtrainingen weinig nut. En ook in de wedstrijden kom je niet geheel tot je recht". Datzelfde bezwaar geldt, zij het in een andere vorm, ook voor Jan Evert Veer, die vorig jaar in de interland tegen Bel gië voor het eerst werd opgesteld. „Ik had de eerste tijd in de nationale ploeg aanpassingsmoeilijkheden. Internationaal kun je je namelijk geen fouten permitte ren. Die worden genadeloos afgestraft, terwijl je in de nationale competitie meestal wel de tijd krijgt je te herstel len. Die competitie is voor de topspelers eigenlijk waardeloos. Je behoeft maar in een paar wedstrijden het uiterste te ge ven. Er is gewoon te weinig strijd. Het algemene peil in ons land ligt te laag. De oorzaak? Er wordt bij de meeste clubs te weinig getraind. Dat is vooral te wijten aan een groot tekort aan oefen ruimte. Daarom ook was destijds de uit breiding van de hoofdklasse niet gunstig. Er zijn twee ploegen te veel. Ik geloof ook, dat als er minder teams in de top spelen, de echte talenten, die nu overal zijn verspreid, naar de sterke clubs zul len trekken", aldus Jan Evert Veer. Trainer Harry Vriend ziet de oplossing van deze problemen in het creëren van sterke streek- en stedenploegen. „Je zou bijvoorbeeld uit de twee Haagse en de drie Amsterdamse clubs topteams kunnen for meren. Je krijgt dan niet alleen meer trainingsmogelijkheden maar ook meer strijd in de competitie. En dat is nodig. Nu moet de nationale ploeg eigenlijk elke maand oefenwedstrijden spelen tegen sterke buitenlandse foramties."

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23