VAN DAG TOT DAG Explosieve vrede Noordvietnamese beschuldiging op Parijse vredesconferentie AMERIKANEN GEBRUIKEN CHEMISCHE WAPENS Egypte en Israel melden bestandsschendingen Grote droogte in Australië Slaapverbod in park van Birmingham Benzine dertien cent per liter duurder Belastingverhogingen in Italië om dreigende inflatie te keren top form uuaonientnim Breestraat74-84 Beverwijk commentaar op actuele zaken Incidenten in Amman Beate Klarsfeld Antwoord van Nixon aan Kosygin Oorlogsmisdadiger in Hongarije tot veertien jaar veroordeeld Vakbondsleider in Argentinië doodgeschoten Overstromingen in Thailand uitgewezen Gesneuvelde neger toch op „blanke" begraafplaats •1 natuurlijk naar VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1970 Dode Miljoenen schapen zijn het slachtoffer Zeker 350 doden Geen verzachting VOOR MODERNE SUÈDE- NAPPA- en LEDEREN KLEDING u ziet daar zoveel meer dan ergens anders Afremmen Onmacht De komende vredesonderhandelingen tussen Israel en de Arabische landen, inge leid door unilaterale besprekingen van de partijen met de V.N.-vertegenwoordiger Jarring, voltrekken zich in de moeilijkste omstandigheden die men voor dergelijke besprekingen kan bedenken. De Israëlische twijfel aan de vredeswil van de Egyptische staatsleider Nasser is binnen een week om geslagen in regelrechte achterdocht en als het zo doorgaat zal de Israëlische regering zich binnen korte tijd gesteld zien voor het dilemma of zij de wapenstilstandsovereen komst van negentig dagen niet voortijdig zal moeten opzeggen. Er bestaat weinig twijfel over dat van Egyptische kant de staking van de vijan delijkheden gretig wordt aangegrepen om straks, als alles mis mocht gaan, betere uit gangsstellingen voor acties tegen Israel te hebben. Niet alleen worden de raketstel lingen aan de kanaalóever uitgebreid en versterkt, maar bovendien zijn de wapen zendingen vanuit Rusland vergroot en ver sneld. Als de Israëliërs naar aanleiding van deze verschijnselen op hun beurt zijn be gonnen aan versterking van hun stellingen aan de uiterste grenzen van het gebied dat zij thans beheersen, kan dat als een reactie op de al dadelijk na de wapenstilstand waargenomen en door Amerika bevestigde bouw van nieuwe raketstellingen aan de Egyptische oever van het Suezkanaal wor den uitgelegd. Natuurlijk wordt dit door de Egyptische regering als een bestandsschending gemeld en in feite is het dat ook, maar het is wel duidelijk dat geen van beide partijen zich meent te kunnen veroorloven het oorspron kelijke vooruitzicht van een onvermijde lijke confrontatie volledig te laten varen. Zo is in het Midden-Oosten onder het mom van een vreedzame sfeer de spanning tot het uiterste opgevoerd en men moet met de grootste bezorgdheid het moment af wachten, waarop het bestand, zoals voor genomen of voortijdig, zal eindigen. Van groot belang zal zijn, of op dat moment enige vooruitgang zal zijn geboekt in de onderhandelingen. Als zij in een impasse verkeren op het ogenblik van de bestands opzegging, zal Israel veel moeten inhalen op het gebied van zijn eigenmachtige be veiliging en zal de situatie explosiever zijn dan vóór het bestand. Veel hangt af van de Amerikaanse hou ding ten opzichte van Israel. Het zou bij zonder gevaarlijk zijn, indien Israel zich in de steek zou voelen gelaten en zijn be staanszekerheid zou zien opgeofferd aan de Amerikaanse weigering om in een acute conflictsituatie me^ Moskou te raken. De verstandhouding tussen Amerika en Rus land ten aanzien van het Midden-Oosten is uitstekend beter dan ooit en beter dan Israel verdient PARIJS (Reuter) Noord-Vietnam heeft gisteren de Verenigde Staten ervan beschuldigd dat zy voortdurend bombardementen uitvoeren en gif tige chemische stoffen verspreiden in het noordelijke gebied van de ge demilitariseerde zone tussen beide Vietnams. De beschuldiging werd geuit in een op de vredesconferentie in Parijs verspreide verklaring van het Noordvietnamese ministerie van Buitenlandse Zaken. Amerikaanse vliegtuigen, waaronder B-52 bommenwerpers, hebben zo wordt in de verklaring gezegd van 14 tot 25 augustus onafgebroken aanvallen gedaan op Hoeong Lap en op 19, 21 en 24 augus tus heeft Amerikaanse artillerie in het wilde weg beschietingen uitgevoerd op Vinh Son. Vender zijn Vinh Kwang, Vinh Giang, Vinh Son en Vinh Tanh het doelwit ge weest van Amerikaanse vliegtuigen, die TEL AVIV. (Reuter en AP). Israel heeft gisteren Egypte voor de zesde maal in twintig dagen beschuldigd van schen ding van het bestand door voort te gaan met de versterking van de raketlanceer- installaties langs het Suezkanaal. Zo zou Egypte doorgaan met de aanleg van de lanceerplaatsen in een dertig kilo meter brede strook langs het kanaal. De Israëlische regering heeft de klacht door gegeven aan de bestandscommissie van de VN. Gisteren heeft Israel ook de Egyptische melding van een Israëlische bestandsschending verworpen. Egypte heeft vandaag opnieuw bij de Amerikaanse regering en de Verenigde Naties geprotesteerd over „nieuwe Israë lische schendingen" van het bestand. Dit meldt het Egyptische blad „Al Ahram". Volgens het blad werd de tweede Egypti sche protestnota binnen één etmaal gis teren overhandigd aan het hoofd van de Amerikaanse diplomatieke vertegenwoor diging in Caïro. „Al Ahram" gaf geen bij zonderheden over de beweerde schendin gen. De Palestijnse Raad is in buitengewo ne zitting in Amman onder voorzitter schap van Yebia Hammouda bijeengeko men om de toestand in het Midden-Oos ten te bespreken. Het is de eerste verga dering na de aanvaarding van het plan- Rogers door Egypte en Jordanië. Aan de bijeenkomst wordt deelgeno men door 115 afgevaardigden, onder wie Yasser Arafat, de voorzitter van het Cen trale Comité van het Palestijnse verzet "Vóvfo Palestijnse guerrilla's hebben in Am man overleg gepleegd over de toe stand in het Midden-Oosten. Op de voorgrond Yasser Arafatleider van El Fatah, de grootste Palestijnse ver zetsbeweging. Naast hem Kamal Nasr, die de vergadering presideerde. en leider van El-Fatah, Kemal Nasser, de woordvoerder van de Organisatie voor de Bevrijding van Palestina (OLP), en Nayef Hawatmeh, leider van het Demo cratische Front voor de Bevrijding van Palestina (FDLP). Kort voor het begin van deze bijeen komst van de Nationale Palestijnse Raad hebben zich in Amman ernstige inciden ten voorgedaan, waarbij een burger werd gedood en meer dan 20 mensen gewond raakten. Oorzaak van de ongeregeldhe den was een overval door Palestijnse guerrilla's op een auto van een officier van de veiligheidsdienst, waarbij de Pa- lestijnen een bedrag van ongeveer 35.000 gulden buit maakten. (Van onze redacteur in Sydney) SYDNEY. Uitgehongerde schapen trekken het vlees van de beenderen van reeds door droogte omgekomen schapen en lammeren. Dit melden boeren in de Australische staat Queensland, waar het al vele maanden achtereen niet heeft ge regend. Het noorden en westen van de aangren zende staat Nieuw-Zuid Wales wordt eveneens door droogte geteisterd. Scha pen en lammeren vinden op de markt geen aftrek of kunnen slechts tegen een lage prijs van de hand worden gedaan. De vervoerskosten naar de markt komen er soms niet eens uit. In het uiterste westen van Nieuw-Zuid Wales zijn streken zo groot als Denemar ken waar de regen al twee jaar is uitge bleven. In Darlingshire zijn streken, die in vijf jaar geen druppel hebben ge kregen. Er is geen sprietje gras te zien en de grond ziet er uit als schuurpapier. Op een schapenfarm van vijftienduizend hec taren zijn drieduizend schapen van hon ger en dorst omgekomen. Het is slechts één voorbeeld uit vele andere. Zelfs het gras op geïrrigeerde gronden is in die streek al zover kaalgegeten, dat er vrij wel niets is overgebleven. Schapen en lammeren slepen zich over grote afstan den naar irrigatie-vijvers of de rivier, val len dan uitgeput in het water en verdrin ken. Him rottende karkassen drijven in de rivier als voedsel voor de vissen. Over de velden hangt een lijkenlucht- Naar raming heeft de droogte al meer dan tweeëneenhalf miljoen slachtoffers onder de schapen geëist. Steeds meer streken rapporteren gebrek aan regen, die in grote delen van Zuid-Australië en West-Australië eveneens uitblijft. In Zuid-Australië brachten schapen deze week niet meer dan twintig cent per stuk op. SAN CLEMENTE, (Reuter). Presi dent Nixon heeft in een door het Witte Huis gepubliceerde brief aan premier Ko sygin van de Sovjet-Unie geschreven dat beide staatslieden de verplichting hebben te werken aan de versterking van de wereldvrede. Nixon zegt in zijn brief, dat een ant woord is op een brief van Kosygin, dat hij het eens is met de nadruk die de Russische premier legt op de noodzaak de samenwerking tussen de VS en de Sovjet-Unie en het wederzijds begrip te bevorderen. Kosygin schreef Nixon ter gelegenheid van de herdenking van de conferentie van Potsdam die 25 jaar geleden werd gehou den en waarop de Europese grenzen na de laatste wereldoorlog werden vastge steld. BOEDAPEST (AP). De rechtbank van Boedapest heeft Mihaly Szemes, een vroegere pelotons commandant van het fascistische Hongaarse legioen, veroor deeld tot veertien jaar gevangenisstraf wegens de moord op zeker zestien men sen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het persbureau MTI berichtte dat Sze mes in de aanklacht er van werd be schuldigd 16 gevangenen te hebben neer geschoten, die in december 1944 van Boe dapest naar Komarom werden overge bracht. Op zijn bevel hebben de bewa kers 150 andere gevangenen neergescho ten. Szemes heeft 26 jaar onopgemerkt ge leefd in Miskloc, een kleine stad in het noorden van Hongarije, totdat hij in de lente van dit jaar door een vroegere ge vangene werd herkend. Szemes heeft beroep aangetekend tegen de uitspraak. BUENOS AIRES, (Reuter). José Alonso, een Argentijnse vakverenigings leider, is bij zijn huis in Buenos Aires door een onbekende man in een auto doodgeschoten. Hij was leider van de bond van ar beiders in de kledingindustrie en een mi litante aanhanger van de vroegere dic tator Juan Peron. BANGKOK (Reuter). Bij overstro mingen als gevolg van hevige regenval zijn deze week in Noord-Thailand zeker 350 mensen omgekomen. Volgens persbe richten in Bangkok zijn in drie dorpen honderd huizen verwoest. WARSCHAU. (AFP) Beate Klars feld, de anti-fascistische Westduitse vrouw die destijds naam heeft gemaakt door de oorvijg die zij de toenmalige bondskanselier Kiesinger toediende, is door Polen uitgewezen. Zij is woensdag op een vliegtuig naar Parijs gezet. Ze was woensdag in de Poolse hoofd stad Warschau aangehouden, nadat zi;' zich aan een boom had vastgeklonken en pamfletten tegen het anti-semitisme in Polen had uitgedeeld. „De nieuwe ver volgingen tegen de joden halen Polen en het socialisme omlaag", stond in de vlug schriften. giftige stoffen uitstrooiden, waardoor veel vergiftigingsgevallen onder de bevolking zijn veroorzaakt, aldus de verklaring. Ngoejen Minh Vy, die de Noordviet namese delgatie op de bijeenkomst giste ren leidde, zei dat de redevoeringen van vice-president Spiro Agnew en de daden van de Amerikanen op het slagveld de mooie woorden" van David Bruce, de Amerikaanse delegatieleider, over verzoe ning en vergelijk logenstraffen. De Noordvietnamese afgevaardigde he kelde Agnew om zijn recente toespraken in Miami en Guam en noemde hem be lachelijk, arrogant en dwaas. Hij beschul digde de regering-Nixon ervan een huts pot te maken van „huichelachtig gepraat over vrede" en „hysterische oproepen tot oorlog". De uitlatingen van Ngoejen Minh Vy trokken temeer de aandacht van politieke waarnemers in Parijs omdat zij worden gedaan een dag na de terugkeer in de Franse hoofdstad van Xoean Theoey, de leider van de onderhandelingsdelegatie van Hanoi. Hij nam gisteren nog niet aan het overleg deel. Volgens zijn plaatsver vanger Vy rust hij eerst uit van de reis. Hij zou wel de bijeenkomst van volgende week bijwonen. Thoey is vier maanden niet in Parijs geweest. Tegenover verslaggevers liet de Noord vietnamese delegatiechef in voorzichtige bewoordingen de mogelijkheid open van een gesprek onder vier ogen met zijn Amerikaanse collega Bruce. Het anti-Amerikaanse geluid dat zijn plaatsvervanger gisteren op de conferen tie liet horen, is evenwel een aandui ding dat Hanoi niet van plan is zijn eis, een fundamentele wijziging in de Ameri kaanse politiek, te verzachten. Bruce zei ter conferentie dat de opmerkingen van de afvaardigingen van Hanoi en de Viet- cong weinig hoop geven dat zij bereid zijn over te schakelen op het soort dis cussie en verzoening waarom hij had ge vraagd. „We zullen blijven wachten tot u bereid bent de propagandataal te laten varen en serieus wilt gaan onderhande len", zei hij. ADVERTENTIE 31 07 66 Haarlem HEDEN WEER GROTE VOORRAAD LAKJASSEN ook voor de kleintjes. WASHINGTON (DPA) Een in Vietnam gesneuvelde neger zal alsnog met militaire eer kunnen worden begra ven op een voor blanken bestemde be graafplaats in Florida. Hiervoor heeft gisteren een rechter in Miami gezorgd. De directie van de Hillcrest-begraaf- plaats in Fort Pierce had aangeboden alle in Vietnam gesneuvelde militairen koste loos een laatste rustplaats te geven. Toen de moeder van de omgekomen negersol daat Williams zich meldde, kreeg zij ech ter te horen dat het aanbod niet voor negers gold. Hierop vroegen het ministe rie van Justitie in Washington en het „Genootschap voor Behartiging van de Belangen van Gekleurden" om een ge rechtelijke uitspraak. Een rechter in Mia mi verklaarde de gesignaleerde rassen discriminatie in strijd met de wet. In de Amerikaanse stad Birmingham werd enkele dagen geleden het „parkslapen" verboden. Evenals in Amsterdam op de Dam hadden de jongeren in Birmingham er een gewoonte van gemaakt in de openlucht te overnachten. Dat vonden de autoriteiten in Birmingham begin deze week plotseling niet meer goed. Na het verbod heeft de politie de handen vol aan rellen. Gisteren werden 250 jonge mensen gearresteerd. Ze moesten liggend op de grond of met het gezicht naar een muur wachten om te worden afgevoerd naar het huis van bewaring. (Van onze redacteur in Rome) ROME De Italianen moeten voortaan voor hun benzine ongeveer 13 cent per liter meer betalen. Italië was al het land met de duurste benzine in West-Europa. Nu is dat nog verergerd. Normale benzine zal voortaan 152 lire per liter kosten en super 162 lire (dat komt overeen met respectievelijk 90 en 99 cent per liter). Van de verhoging van 22 lire zal de fiscus er 20 in zijn zak steken. De rest wordt gelijkelijk verdeeld tussen de benzinemaatschappij en de pomphouder. Verdovende middelen. De Londense politie heeft bij huiszoeking in een flat in de zuidelijke voorstad Brixton verdoven de middelen ter waarde van meer dan 85.000 gulden buit gemaakt. Drie mannen en een vrouw werden aangehouden. De prijsverhoging maakt deel uit van een complex van verhogingen, dat ten doel heeft de langzaam maar zeker vast lopende Italiaanse economie uit het slop te helpen. Ook de tarieven voor het ge bruik van de autosnelwegen worden ver hoogd. Verder werden de motorrijtuigen belasting, de belasting op luxe goederen en de accijnzen verhoogd. De bedoeling is ook om de belasting op de aanschaf van nieuwe auto's te ver- ADVERTENTIE stoutenbeek vraag onze catalogus 1970 hogen, maar daar heeft de EEG-commis- sie in Brussel op beleefde manier een stokje voor weten te steken. Ook is de verhoging van de belasting op de sigaretten niet doorgegaan. Sigaret- tenverkoop is één van de monopolies van de staat. Ze wordt dan ook in de wielen gereden door de clandestiene verkoop van gesmokkelde sigaretten, die voorna melijk via Zwitserland binnenkomen. Het argument tegen een verhoging van de sigarettenbelasting is, dat een te hoge sigarettenprijs de clandestiene verkoop nog meer in de hand zou werken. Het zou eveneens een vermindering hebben betekend van de verkoop aan de officiële verkoopspunten. De nieuwe regering-Colombo in feite een voortzetting van de oude regering- Rumor, maar dan zonder Rumor hoopt met de gisteren afgekondigde maatregelen een werkelijk begin te kunnen maken met de vernieuwing van de economische wantoestanden die grotendeels zijn voort gevloeid uit de onrustige winter van het afgelopen jaar. De meeropbrengst uit de belastingen (675 miljard lire) zal in de eerste plaats dienen om kleine en grotere bedrijven aan broodnodige kredieten te helpen. Aan de andere kant zullen de belastingen naar men hoopt de consumptie afremmen. De grote vraag is nu hoe de vakbon den op de belastingverhoging zullen rea geren. Minister Antonio Gilotti heeft kortgeleden verklaard dat hij een gesprek met de vakbonden niet noodzakelijk acht, voordat de hervormingsmaatregelen van kracht zullen zijn. Het eerste punt op de agenda van de besprekingen tussen vak bonden en regering is de hoogstnoodza kelijke modernisering van de gezond heidszorg. Gisteravond werd als onder deel van de regeringsplannen bekendge maakt dat een deel van de meeropbrengst uit de belastingen aan deze tak van so ciale zorg zal worden toebedeeld. De forse verhoging van de indirecte belastingen bewijst weer eens de onmacht van het Italiaanse belastingsysteem om de doodgewone directe belastingen op ge regelde manier te innen. Het zjjn de ge- fortuneerden, die in Italië aan de dans van de belastingbiljetten weten te ont komen. De arbeiders en ambtenaren wier in komen algemeen bekend is, kunnen de inspecteur niets wijsmaken. De nieuwe verhoging treft dan ook niet in de eerste plaats hen, die hij zou moeten treffen. Minister-president Colombo tot voor kort minister van de Schatkist sprak dezer dagen de woorden na van de ge vreesde gouverneur van de bank van Ita lië, Guido Carli, wiens uitgangspunt het is dat een inflatie de meest oneerlijke van alle belastingen is. Deze inflatie is zo verontrustend geworden dat „nu ein delijk iets is ondernomen om dit gevaar te keren."

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3