Drinkwater van Veluwe wordt onderzocht op filtermogelijkheden FEL PROTEST VAN GEDEP. STATEN Trimarin „Espoa" bijna gereed Tas gestolen in koffiebar Verbetering voor Santpoort-Dorp r PROEFINSTALLATIE IN BLOEMENDAAL Olieboringen in IJsselmeer Aanvragen voor huursubsidie IN DE VISHAL Henri Bohus vol vertrouwen dat het een „topper" wordt Gerrie de Goede geschorst voor één wedstrijd Havenberichten Jongen verleende geen voorrang Carillonklanken over IJmuiden vóór 1 oktober VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1970 IJMUTDER COURANT 5 (Van onze redactie economie) BLOEMENDAAL Staatssecre taris Kruisinga van Volksgezondheid laat nagaan in hoeverre infiltratie van Rijnwater mogelijk is in zand- pakketten van voldoende omvang. Deze methode wordt op het ogenblik met succes toegepast in de duinen van Noord- en Zuid-Holland. Het Veluwemassief, zo heeft de staats secretaris meegedeeld, zou mogelijk een tweede gebied en een van zeer grote betekenis kunnen zijn voor deze methode van verwerking van opper vlaktewater. Naar de huidige inzich ten zou het leveringsvermogen van dit gebied mogen worden geraamd op ongeveer één miljard kubieke meter water per jaar. Dat komt overeen met het vierde deel van het leverings vermogen dat de werken van basis plannen zullen moeten omvatten. Vervuiling Kwik-invloed Examens Kort lJmondnieuws De staatssecretaris acht het volstrekt essentieel dat de unieke rol van natuur gebied. dat de Veluwe ihv-s in ons land vervult, bij dit gebruik in geen enkel op zicht wordt aangetast. Daartoe dient een proefinstallatie op semi-technische schaal te worden gebouwd. De keuze daarvoor is gevallen op het terrein van de gemeen tewaterleiding van Amsterdam te Bloe- mendaal. Met deze proefinstallatie dienen ovendien de verwijdering van organische stoffen, vergiften, bacteriën en virussen door biologische oxidatie en zelfreini ging bij kunstmatige infiltratie te wor den bestudeerd. Ook dit laatste is uit een oogpunt van volksgezondheid van grote betekenis. De staatssecretaris zegt dit in een brief die hij heeft toegezonden aan de Twee de Kamer naar aanleiding van vragen van de heer Dusarduyn. Dit Kamerlid wenste nader geïnformeerd te worden over het speurwerkprogramma voor de toekomstige drinkwatervoorziening. De staatssecretaris zegt dat de noodzaak van het wetenschappelijk onderzoek voor al klemt, omdat door nieuwe vervuilings- stoffen van de moderne industrieën nieu we gezondheidsbeschermings-vraagstuk- ken rijzen. Zowel de zware metalen kwik en arsenicum als de insektenbestrijdings- middelen voegen nieuwe gezondheidsbe schermingsvraagstukken aan de bestaan de toe, op het gebied van de drinkwater voorziening. Daarom zal voorraadvor- ming van oppervlaktewater zowel boven- als ondergronds nodzakelijk zijn, aldus de staatssecretaris. Hij zegt dat hoge eisen aan het afgeleverde produkt moe ten worden gesteld uit het oogpunt van volksgezondheid en nationale economie. Naar het oordeel van dr. Kruisinga zul len ook vooral de toekomstmogelijkheden voor de verschillende ontzoetingstechnie- ken naar waarde moeten worden ge schat. In het afgelopen jaar heeft de staats secretaris overleg gevoerd met de VE- WIN (Vereniging van Exploitanten van Waterwinningsbedrijven), waarbij de af zonderlijke speurwerkprogramma's in overeenstemming met elkaar werden op gesteld. Dr. Kruisinga bevordert een over eenkomst met de VEWIN waarbij de on derzoekprogramma's voor gezamenlijke rekening in gezamenlijk overleg worden vastgesteld en uitgevoerd en bovendien nader wonden geregeld. Het oppervlaktewater dat zou moeten worden gebruikt voor de bereiding van drinkwater in Nederland is vervuild door afvalstoffen van menselijke en vooral van industriële herkomst. De verwijde ring uit dit water van virussen en giftige stoffen, waaronder organische stoffen, insektenbestrijdingsmiddelen en zware metalen, is uit een oogpunt van volksge zondheid van het grootste belang, zegt de staatssecretaris in zijn brief. Onderzoek op de aanwezigheid en de „weerbaarheid" van bacteriën en virus sen in. oppervlaktewater en tijdens de verschillende stadia van zuivering be helst in het speurwerkprogramma onder meer de ontwikkeling van zuiveringssy stemen. Daarmee wondt voorkomen dat wat dat aan de consument moet worden geleverd van deze stoffen wordt door drongen. De staatssecretaris vestigt in zijn brief ook de aandacht op het gevaar dat de invloed van kwik in de omgeving van de mens steeds meer van invloed wordt op diens gezondheid. Over de organische stoffen zegt hij in zijn nota dat deze in water kunnen lei den tot beïnvloeding van de gezondheid van de gebruiker. Het leidt ook tot reuk en smaakbezwaren van drinkwater dat uit deze stof is bereid. Het is noodzake lijk te bepalen welke stoffen hiertoe aan leiding geven. Over de invloed van dieptespaarbek kens op de kwaliteit van het water zegt de staatssecretaris dat praktijkonderzoek op ruime schaal in dieptebekkens niet kan worden gemist. Het onderzoekprogramma, zo zegt hij in zijn brief, is deels in uitvoering en deels in voorbereiding. In uitvoering zijn al het onderzoek van de verschillen de ontzoutingstechnieken en dat van or ganische stoffen, terwijl de voorbereidin gen voor het onderzoek naar de diepte van spaarbekkens en dat op het gebied van de infiltratie bijna voltooid is zodat in de loop van 1970 met de uitvoering kan worden begonnen. (Van onze medewerkers) IJMUIDEN In IJmuiden werden donderdag de volgende besommingen (in guldens) gemaakt: KW 130 1.030, 109 680, 177 720, GO 2 5.630, 7 7.940, 20 4.592, 22 6.640, 24 6.450, IJM 4 8.880, 8 6.850, 44 10.390, TX 5 5.550, UK 1 9.710, 17 1.140, 23 6.910, 70 470, 73 3.970, 196 325, 234 640, 249 1.150, VD 9 1.180, 15 1.230, 19 1.870, 46 1.440, 75 1.240, 89 1.600, 115 1.240, TX 29 en TX 9 65.180, TX 33 en TX 67 42.400, UK 135 en UK 145 2.080. Vrijdagmorgen werden in IJmuiden door 36 vaartuigen aangevoerd: 9250 kis ten en 1700 kleine kisten vis, 13.500 kilo gram tong en 520 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 800 kisten en 660 klei ne kisten schelvis, 40 kisten en 120 kleine kisten wijting, 110 kisten gul en kabel jauw, 730 kisten koolvis, 4950 kisten en 620 kleine kisten haring, 230 kisten en 300 kleine kisten makreel, 1250 kisten schol en 140 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: heil bot 8.18, tarbot 8.05-7.54, grote tong 7.67- 7.29, grootmiddel tong 7.51-7.04. klein- middel tong 7.49-7.26. tong I 8.72-8.26, tong II 7.34-7.30. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 156- 120, middel kabeljauw 172-162, grote kool- vis 120, middel koolvis 110-100, grote witte koolvis 142, grote leng 108. Per tien stuks: grote kabeljauw 102-88, middel kabeljauw 76-67. Per hoop: rog 72-56. Per 50 kilokgram: schelvis I 72-57, schelvis II 54-25, kabeljauw I 92-72, ka beljauw II 85-68, kabeljauw III 46-20, grote schol 55-47, schol I 58-50, schol II 54-48, schol III 50-42.50, schar 36-24, bot 12-10, haai 47-45, tarbot 300-120, griet 210- 110, haring 34-28, makreel 27-21, koolvis I 41-33, koolvis II 26-22, poon 24, tongschar 110-55, kleine kreeft p2. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond vrijdagmorgen uit: 15 kisten schelvis, 200 kisten en 200 kleine kisten wijting, 20 kleine kisten makreel, 750 kisten schol, 100 kisten varia en 10.000 kilogram tong. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De grote bouwloods van de firma T-Star wordt thans geheel ge vuld door een bijzonder vaartuig in uit voering. Over enkele weken gaan de hoge brede schuifdeuren open en wordt en kele honderden meters verder de „Espoa", een zo genoemde „Trimarin", te water ge laten. Opdrachtgever en eigenaar Henri Bohus (Amerikaan), heeft dit schip zelf ontwor pen en van het begin af heeft hij er per soonlijk op toegezien dat zijn „Espoa" wordt zoals hij zijn droomboot heeft uit gedacht. Hij heeft er de nodige tijd aan besteed, er zijn heel wat voorbereidingen aan voorafgegaan. Zijn besluit om de boot in Nederland te laten bouwen, was ge baseerd op zijn rotsvast vertrouwen in het vakmanschap van de Nederlanders op dit gebied. Toen enkele maanden geleden Henri Bohus een begin maakte met de uitvoering van zijn bouwplan, kondigde hij reeds aan dat hij vooral geen haast zou maken. Vóór alles ging en gaat, dat de „Espoa" een veilig, snel en gemakkelijk manoeuvreer- baar schip wordt. Het wordt een „topper", zegt hij. Het bouwmateriaal is met glas versterkt polyester. De scheepshuid bestaat uit twee lagen hiervan, waartussen een poly-vinil- chloride schuimsubstantie. De „Espoa" nadert haar voltooiing; hoofd(boot)gedeelte, de twee drijvers, vleu gels en vinnen, zijn samengevoegd. De onderdelen zitten al in de grondverf. Elders staan de zeilen (met een totaal oppervlak van 104 vierkante meter), de Het schaalmodel van de „Espoa", die, volgens Henri Bohus, een „topper" wordt. De „Espoa" in wording bij de firma T-Star in IJmuiden. speciale mast, de bomen en het roer klaar. De hulp-motoren zijn besteld. In de geheel bezette bouwloods lijkt het schip groter dan het in werkelijkheid wordt; de hoofdafmetingen van de boot zijn: lengte zestien meter en breedte acht meter. De heer en mevrouw Bohus zijn van plan in de herfst eerst korte kruistochten te maken met de „Espoa". Daarna volgen grotere reizen naar Zweden, Denemarken en Engeland en vervolgens zal de oversteek naar Zuid-Amerika worden gemaakt. Er is aan boord accommodatie voor acht personen. Wat de bezetting betreft: Henri Bohus is nog zoekende naar lief hebbers, die mee willen. Zij behoeven niet over enige ervaring te beschikken, maar moeten wel bereid zijn te leren van degenen aan boord die dit wel hebben. Het moet een team worden. Er is ook nog plaats open voor een echtpaar. IJMOND. Aanvragen voor de eerste uitkering van een aanvullende huursub sidie dienen vóór 1 oktober bij de ge meentebesturen te worden ingediend. Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruim- teljike Ordening heeft een vouwblad sa mengesteld, waarin de op 1 juli ingegane regeling uitvoerig wordt toegelicht. Dit vouwblad wordt op ruime schaal ver spreid. De eigenaren of beheerders van complexen huurwoningen (woningcorpo raties, institutionele beleggers en ge meenten) zullen het vouwblad deze da gen zoveel mogelijk aan hun huurders uitreiken. Het is bovendien begin volgen de maand kosteloos verkrijgbaar bij de gemeenten. Deze beschikken tevens over de aanvraagformulieren voor aanvullen de huursubsidie. Voor een aanvullende huursubsidie ko men, zoals bekend is, in aanmerking de genen, die een na 1960 met rijkssteun gebouwde woning bewonen een belast baar inkomen lager dan 15.000,- hebben en van dit inkomen 1/6 a 1/7 aan huur betalen, maar dan tenminste 1.025,- per jaar. De extra subsidie kan variëren van 120 tot 900,- per jaar en wordt per kwartaal uitbetaald. De voor 1 oktober in te dienen aan vraag heeft betrekking op de periode 1 juli 1970 tot 1 april 1971. Voor de volgen de periode moet een nieuwe aanvraag vóór 1 juli 1971 worden ingediend. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Speler Gerrie de Goede is wegens ruw spel in de wedstrijd Go AheadHaarlem, afgelopen zondag, voor één wedstrijd geschorst. De Goede liep in de tweede helft van de ontmoeting een officiële waarschuwing van scheidsrech ter Lau van Ravens op. Hij zal dus aan staande zondag tegen NEC niet mee kun nen doen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM In een scherp gesteld telexbericht hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland bij de minister van Economische Zaken geprotesteerd tegen de proefboringen in het IJsselmeer, waar toe de minister blijkens een bericht in de Staatscourant van 7 augustus toestem ming heeft verleend aan de maatschap pijen Chevron en Texaco. Naar hun me ning is met de belangen van de volks gezondheid op volstrekt onvoldoende wjjze rekening gehouden. Gedeputeerde Staten wijzen erop dat het waterwinbedrijf van de provincie in Andijk aan het IJsselmeer thans reeds Donderdag aangekomen in IJmuiden: Marag Sea, Delfzijl; Kaap Falga, Kupmanholm, Bever wijk; Amstelstroom, Huil; Moen, Noordzee; Cristel, Rauma; Lacon, Puerto Ordez; Katten - turm. Cont Plat; Irish Plane, Baye Comeau; Kingennie, Hamburg, Beverwijk; Englantine, Rotterdam, Umuiden; Vikingfjord, Oslo, Stella Maria, Bordeaux, Mismata, Patras, IJmuiden; Djatiauom, Antwerpen; Bovenkerk, Antwerpen; Merkur 2, Fakse; Concord, Londen, IJmuiden; Marie Venizelos, Bremen; Tor Mercia, Imming- ham; Dunvagenhead, Stettin; Aubade, Churchill; Trueholz, Rotterdam; Kismet, Liverpool; Aaltje, Londen; Edison, Zwijndrecht; Varangness, Porsgrunn; Santa Margareta, Rotterdam; Essi Kristine, Mocamedes; Scheldeborg, Aka. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Amberly, Londen; Spaamesti-oom, Grangemouth; Chiron, Rotterdam; Susan, Rotterdam. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Tactici an, Londen; Dongeborg, IJmuiden, Londonderry; Continent, IJmuiden, Boston; Phenix 1, Gibraltar Agios Giorgis, Lands End; Stralsund, Br'emen; Catharine, IJmuiden, Cleveland; Johannes Frit- zen, IJmuiden, Lulea: Finse, IJmuiden, Philadel phia; Amstelstroom, Huil; Vikingfjord, Oslo; Annika, IJmuiden, Antwerpen; Diet, Delfzijl; Helene Dalmas, Le Havre; Zaanstroom, Felix - towe; La Estancia, Monrovia; Stella Maris, Weast; Kingennie, Beverwijk, Gent; Helgas, Ebs- bjerg; Sylvia R IJmuiden, Sonderborg. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Holmaand, Rotterdam; Martha Frieseke, IJmuiden, Londen; Kattenturm, Connt Plat; Caiber, Havanna; Al- hena, Kotha; Hydepark, Witte Zee; Auriga, Marag Sea, Liverpool; Albetny, Rotterdam; Treu- holz, Flistborg: Darmstad, Antwerpen. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan voor globaal 40 pet voorziet in de drink waterbehoefte in Noord-Holland ten noor den van het Noordzeekanaal. De in het vergunningsbesluit opgenomen waarbor gen zijn volgens Gedeputeerde Staten volstrekt onvoldoende om het IJsselmeer als waterwingebied te beschermen. Na hun ernstig misnoegen en grote verontrusting over de huns inziens ontoelaatbare bo ringen te hebben uitgesproken, zegt het college dat zij tegen het besluit van de minister in beroep zullen gaan op grond van de Wet Beroep Administratieve Be schikkingen. Intussen hebben Gedeputeerde Staten reeds een dringend verzoek gericht tot de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat om aan Chevron en Texaco geen vergun ning te verlenen om afvalwater, boor- spoelingen en andere schadelijke stoffen in het IJsselmeer te lozen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een inwoonster van IJmui den heeft bij het politiebureau aangifte ge daan van de diefstal van haar tas in de koffiebar van V D. Zij had de tas naast zich op de grond geplaatst en toen zij even later haar eigendom wilde pakken, was dit verdwenen. In de tas bevond zich 350, aan geld. VELSSN. Op de splitsing van de Zeeweg met de Heerenduinweg heeft een 14-jarig wielrijdertje, verblijvende in het Vinkennest geen voorrang verleend aan een personenauto welke op de Voorrangs- weg Heerenduinweg reed. Het kind werd aangereden en is ernstig gewond naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. (Van een onzer verslaggevers) Het programma van de beiaardbespeling door Hein de Ligt op zaterdag 29 augustus van 16-17 uur op het stadhuiscarillon te IJmuiden luidt als volgt: Improvisatie, van H .de Ligt; Tussen Keulen en Parijs, Waarvan gaan er de boeren en In Holland staat een huis; Rondino, van J. H. Kers bergen; Reich mir die Hand mein Leben en Ein Madchen oder Weibchen, van W. A. Mozart; Toccata, adagio en Scherzo, van Leen 't Hart; Heide röslein en Ave Maria, van Franz Schubert; Thema osti- nato, van Willem Vogel; Oud Hollandse boerendansen, van W. F. Siep. Bij de herexamens van de afdeling HAVO van de Katholieke Pedagogische Academie Beverwijk slaagden mejuf frouw G. de Boer uit Beverwijk en de heren J. Koopman uit Akersloot, H. La- mers uit Velsen-Noord, J. Mooij uit Heer- hugowaard, A. Nabben uit IJmuiden en M. Zonneveld uit Castricum. Een kandi daat moest worden afgewezen. Spreekuur. Geen van de leden van het college van burgemeester en wethou ders der gemeente Velsen houdt op woens dag 2 september spreekuur. Het winkelcentrum van Santpoort heeft een belangrijke verbetering ondergaan door de doorbraak van het Burgemeester Weertsplantsoen naar de Hagelingerweg. De bewoners in de omgeving van het Burgemeester Weertsplantsoen kunnen nu gemak kelijker en sneller naar en van het winkelcentrum rijden, terwijl er tevens een aanzienlijke parkeerge legenheid is gecreëerd direct om de hoek van de nieuwe winkelgalerij. Weliswaar heeft het Burgemeester Weertsplantsoen zijn beide wegen met eenrichtingverkeer behouden, doch nu deze straat aanmerkelijk drukker zal worden bereden zal het voor de schooljeugd zaak zijn goed uit de ogen te kijken bij het kruisen van deze nieuwe verbindingsweg tussen station Santpoort-Dorp en de Hage lingerweg. Het is zelfs niet denkbeel dig, dat hier eens „klaarovertjes" in het straatbeeld zullen verschijnen. Wie meent in aanmerking te komen, is hierbij uitgenodigd om eens met Henri en mevrouw Bohus te komen praten. Het ondernemende echtpaar woont bij de werkplaats waar de boot wordt gebouwd; het adres is: T-Star, Egmondstraat 2 in IJmuiden, tel. 13254.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5