Restaurant afgestemd op Hoogovenschaaktoernooi Schetsplan voor cultureel centrum wacht op inspraak van gebruikers - Gestreefd naar flexibel complex van zalen Marine helpt Leger Wethouder verzekert: in plan De Die komt geen hoogbouw meer Raad Heemskerk niet met ongevallendienst blij Hulppostbode stal en inde kascheques NOOY Creatief centrum later aanbouwen Hulp voor Leger Bezwaren tegen hoge huur torenflat Bewondering voor ODIN en Marquette Pleidooi voor alarmnummer KVP en PCG worden SCP ïÊiêk I MODEPRUIKJES VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1970 IJMUIDER COURANT 7 m 'mmms m ^unieke aanbieding SU RECORDERTAPE CREATIEF CENTRUM TONEELTOREN Kort IJmondnieuws „Helaas geen geweld" BURGERLIJKE STAND BEVERWIJK Bibliotheek i Gedwongen om „ja" te zeggen Eis: tien maanden 4- -v,'" V' v TA? -i.-"".' r y\ i (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Een plan voor het cultureel centrum is in ruwe vorm klaar. De voorbereidingscommissie gaat het de komende weken presenteren aan groeperingen die er belang bij hebben. Men is nu in het stadium dat nog rekening kan worden gehouden met eventuele wensen die hieruit voort vloeien. In beginsel is er weinig veranderd aan de oorspronkelijke idee, een centrum naar het voorbeeld van het Geert-Teiscentrum in Stadskanaal. Dit houdt in: een grote zaal met zevenhonderd zitplaatsen, een foyer van vierhonderd vierkante meter, een tentoonstellingsruimte van tweehonderd vierkante meter, twee kleinere ruimten voor vijftig tot honderd personen en een restaurant, waarin tenminste tweehonderd mensen tegelijk bediend kunnen worden. leven werden geroepen. Zoals bekend is de sporthal momenteel in aanbouw. In de streek ten noorden van het Noord zeekanaal is geen accomodatie voor eve nementen, die in een middelgrote ge meente behoren plaats te vinden. Abon nementsvoorstellingen, culturele vorming van de schooljeugd en uitvoeringen door beroepsgezelschappen zijn bijvoorbeeld niet mogelijk. Andere evenementen, zo als het Hoogovenschaaktoernooi en mu ziekuitvoeringen, vinden toch plaats, maar in gebouwen die daarvoor eigenlijk niet geschikt zijn. Een cultureel centrum is niet alleen hierom verantwoord, maar ook het aantal inwoners van Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uitgeest. De gemeenten Heemskerk en Uitgeest zijn dan ook in de commissie vertegenwoor digd, terwijl Castricum belangstelling blijft tonen. Het is duidelijk dat gestreefd moest worden naar een zakencomplex, dat voor diverse activiteiten gebruik kan worden. Een flexibele accomodatie past ook in onze tijd, nu er geen conventionele thea ters en concertzalen meer gebouwd wor den, maar gebouwen met meer mogelijk heden. De commissie heeft de mogelijkheden op een rijtje gezet die het centrum moet hebben: toneel (cabaret en ballet), zang spelen (opera, operette, musical), mu ziekuitvoeringen, grote denksportwedstrij den (schaken, dammen), tentoonstellin gen, feestavonden van bedrijven, scholen en verenigingen, bals, recepties, herden kingsbijeenkomsten, congressen, lezin gen, vergaderingen, examens, mode shows en beurzen. Een jeugdsociëteit en een verenigingsgebouw behoeft het cul tureel centrum niet te worden, want daar is in de hele streek voldoende ge legenheid voor. Het is nog helemaal de vraag wanneer dit groots opgezette centrum verwezen lijkt kan zijn, maar ik elk geval heeft men nu na jaren onzekerheid een con creet plan op tafel liggen. Het is de be doeling dat daarover met alle belangheb benden wordt gepraat. De commissie cultureel centrum, die het schetsplan vanmorgen op een pers conferentie in de publiciteit heeft ge bracht, bestaat uit wethouder A. J. Her mes, voorzitter, mevrouw Ca C. H. Eb- bmgén Wubben-de Graaf en de heren drs. A. J. Eiff, J. den Ouden, J. de Roos, ir. W. B. Rueb, drs. A. M. van Steen, drs. C. J. M. Koks, P.J. Wijte, wethou der van Uitgeest, drs. C. J. van der Aart, A. F. M. van Herpen, wethouder van Heemskerk, J. J. Harms en W. J. Ham. Deze commissie is in maart van dit jaar samengesteld, nadat de eerste voorbereidingen waren getroffen door een commissie voor de sporthal en het cul tureel centrum. Deze commissie had een studie uitgegeven, waarbij de twee projecten van elkaar gescheiden zijn en er ook speciale commissies voor in het ADVERTENTIE MARKTPUEIN-UMUIDeN Een restaurant acht men wel noodza kelijk, omdat dit levendigheid brengt in het centrum en ook vanwege de gunsti ge invloed die het kan hebben op de ex ploitatie. Ook denkt men aan een creatief centrum, doch dit zal moeten groeien. Zo stelt architect Koldeweij zich het cultureel centrupi van Beverwijk voor, zoals dat nabij de Wijkertoren moet verrijzen. Het eigenlijke cen trum is in het midden, de bibliotheek is het gedeelte rechts op de tekening. Geheel links is een gedeelte te zien van een winkelgalerij, die er ter il lustratie aan toegevoegd is. Men ziet dat de luifel van het centrum langs deze galerij doorloopt. Het hoge ge deelte midden op het centrum is de toneeltoren. Omdat dit enige jaren kan kosten heeft men er in dit ontwerp nog geen reke ning mee gehouden. Te zijner tijd kan het centrum hiervoor een ruimte erbij krijgen. In de bouw van het centrum ligt ook een bibliotheek opgesloten voor de Ver enigde Openbare Bibliotheek Beverwijk- Heemskerk, die haar gebouw echter zelf standig realiseert, hoewel in samenspraak met de commissie. Het bibliotheekgedeel te wordt apart gebouwd, doch aan het cultureel centrum vast, zoals op de teke ningen te zien is Het bouwprogramma ziet er als volgt uit: een grote zaal voor toneel- en mu ziekuitvoeringen voor 700 toeschouwers een foyer voor vergaderingen, recitals enzovoort, uit te rusten met een verplaats baar podium en een verplaatsbare ge luidsinstallatie, een tentoonstellingsruim te, twee kleine zalen voor repetities of kleine bijeenkomsten, een café-restau rant met een keuken die geschikt is voor het bereiden van warme maaltijden voor minstens 200 personen tegelijk (dit in verband met het Hoogovenschaaktoer nooi), en de gebruikelijke ruimten, zoals een directiekamer, administratie, ont vangsthal, wandelgang, bergingen, gar derobe. toiletten, enzovoort. Aan de grote zaal is bijzondere aan dacht besteed. Men heeft een zaal in de gedachten zoals in het cultureel centrum van Hoorn, dat door dezelfde architect is ontworpen. Zoals bekend is het ont werp van architect H. Koldeweij uit Voor burg, die ook het centrum in Stadska naal heeft ontworpen. Als de plannen worden uitgevoerd zoals ze nu op papier staan, dan krijgt de grote zaal een ruim toneel met een hydraulisch beweegbaar voortoneel, dat tevens te gebruiken is als orkestbak of zelfs als uitbreiding van de zaalvloer. Een toneeltoren kan blijkens de ervaringen elders niet gemist worden. Er is veel ruimte nodig voor decorstuk ken, welke ruimte van buiten gemakke lijk bereikbaar moet zijn via een laajd perron. Er moet een goede geluid- en lichtinstallatie in komen en de toneelope ning dient verrijdbare zijkolommen te hebben, zodat hij gemakkelijk te ver groten of te verkleinen is. Er zijn vol doende kleedkamers met sanitair nodig en ook een artiestenfoyer. De toneelmees ter moet berg- en werkruimte hebben, er moeten stemkamers komen en ten slotte is een orkestplafond vereist om te voorkomen dat bij een muziekuitvoering het geluid in de toneeltoren verdwijnt. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Gisteren heeft de heer C. Hoogmoed van machinefabriek Maters een bedrag van 400 - aangeboden in de legerzaal van het Leger des Heils. Bij een spontane actie onder het personeel was 306.- opgehaald welk bedrag door de directie werd afgerond tot 400,-. In tussen stromen de giften binnen, maar een redelijk overzicht van deze week kun nen wij misschien morgen geven. Zoals wij elders melden, heeft de Marine 200,- bij gedragen. Het medeleven strekt zich nu zelfs al uit tot de PTT die beloofd heeft grote spoed te zetten achter de aan leg van telefoon in het huis van majoor Visser, die zoals bekend dezer dagen ver huist naar de Van Maasdijkstraat. Het gironummer van het Leger des Heils is 33 71 57. Het drumkorps „Schulpen en Meer- weiden" gaat de door de sociëteit „Alpha" te organiseren loterij ondersteunen met een muzikale tocht door de wijken Ooster wij k en Meerestein. Deze rondgang wordt gemaakt op zaterdag 29 augustus van ne gen tot twaalf uur. Als prijzen voor de loterij zijn een Vespa-bromfiets en een schilderij van Kees Keeman beschikbaar gesteld. De trekking van de loterij heeft binnenkort plaats. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het Leger der Heils wordt bedolven onder de giften, waar mee men hulp wil bieden nadat in het afgelopen weekend de hele inventaris van het gebouw aan de Geysendorffer- laan door onbekenden is verwoest. Gis teren was er een brief van de Konink lijke Marine uit Den Helder met twee honderd gulden. In de begeleidende brief staat: „We beseffen dat dit een druppel op een gloeiende plaat is, maar we meenden toch dit gebaar te moeten maken als sympathiebetuiging tegen over dit zinloze geweld, waar wij helaas geen geweld tegenover mogen stellen". ADVERTENTIE kennemerlaan 150. telefoon 10745* ijmuiden GEBOREN: Daniël N. P. z. v. N. P. H. Verwijk en A. A. K. Lodder; Bertill z. v. J. P. M. Polhuis en N. A. Vlaming; Natasja M. C. d. v. H. H. van Leeuwen en A. M. Spek; Cyntia J. A. d. v. G. Halma en J. W. Roessen; Marco T. z. v. T. Boot en E. E. Huisman; Terry J. z. v. J. H. Knigt en P. M. van Oevelen; Robertus J. z. v. J. P. C. Geldermans en N. Smit. ONDERTROUWD: P. A. Deen en A. van der Zee; S. Wielenga en T. Bouwman L. R. Toen en C. H. Helbers; J. H. van Weelden en W. M. Snel; C. M. de Munck en C. M. Numan; J. H. van Es en W. H. van Loon; H. Klinkers en T. Schelvis; A. C. Balke en A. C. van Rijk; P. C. Ver meer en A. M. Versee; J. Vermeulen en H. J. van Leeuwen. GETROUWD: R. Pris en P. Smit; P. H. Kolderie en P. M. T. Aardenburg; J. A. van Onzeoort en C. J. C. M. Rumping; F. Rinaldi Gennaro en M. G. Bontekoe; J. M. Nielen en M. E. M. Boon; A. F. Molenaar en M. C. Niesten; E. H. Menzl en A. M. A. B. C. de Jong; P. J. van Toledo en M. J. Vegt. OVERLEDEN: M. Beukman, 65 jaar, gehuwd geweest met A. van der Kaaij; A. W. Kleef, 60 jaar. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Tijdens de raadsver gadering heeft wethouder H. J. M. Roo- zen meegedeeld, dat het college van B. en W. deze week is overeengekomen dat in het bestemmingsplan De Die niet meer flats komen dan de drie bestaande aan de Maerelaan. De raad uitte bezwaren tegen de hoge huur (meer dan 270) van de torenflat die in aanbouw is, hoopte op veel succes voor het horecabedrijf in de recreatiebaan en toonde zich enthousiast over het nieuwe gebouw van de afdeling voetbal van de sportvereniging ODIN en over de uitbreididngsplannen van de ten nisclub Marquette, waarbij veel zelfwerk zaamheid van de leden wordt gedemon streerd. De twaalf woonlagen hoge flat, de hoogste van Heemskerk, ontmoette wei nig enthousiasme bij de P.v.d.A. De heer D. Fopma was op de eerste plaats boos omdat er medewerking werd gevraagd, terwijl de heipalen voor de flat al in de grond zitten. Ook was hij niet gelukkig met de huur, die misschien wel oploopt tot 300 per maand. Aan „sociale wo ningbouw" in deze vorm had men geen behoefte. Overigens merkte hij op. dat in plan Assumburg eengezinswoningen wor den gebouwd voor dezelfde kostprijs als deze flatwoningen. Hoe zat het dan met de doorstroming? Hij steunde het besluit maar niet van harte, in de hoop dat dit de laatste torenflat van Heemskerk wordt. Wethouder Roozen zei dat deze flat de afronding was van het plan van 309 wo ningen, dat thans aan de Luxemburglaan is uitgevoerd. Als voordeel voor de flat bewoner wees hij op de wijdse blik die men heeft tot in de Zaanstreek toe. Deze „sociale woningbouw" was inderdaad geen oplossing voor de woningnood. Men bouwde de flat toch, omdat hij hoort in de stedebouwkundige afronding bij de toekomstige Verlengde Coentunnelweg en ook omdat het de enige manier was om hier in verband met de grondprijs zo veel woningen te krijgen. Het zou de wethou der niets liever zijn als dit inderdaad de laatste flat in Heemskerk was. Bij wijze van troost kon hij meedelen dat in het plan De Die (in de hoek die gevormd wordt door de Maerelaan en De Baan dert) buiten de drie flats die er nu staan alleen nog maar laagbouw komt. Het beeft heel wat hoofdbrekens gekost om met een exploitabel bestemmingsplan te kunnen komen. Over het feit dat de hei palen voor de torenflat al in de grond za ten, zei hij dat de aannemer dit geheel op eigen risico had gedaan, omdat onder breking van de bouwstroom hem te veel geld zou hebben gekost. De heer Fopma merkte op, dat men niet moest bouwen voor het stedebouwkundig element, maar voor het menselijke. En overigens veroorloofde hij zich een af wachtende houding aan te nemen tegen- Auto terug. De auto, die op 24 au gustus was gestolen van de inrit naast het huis van de eigenaar aar de Baan- «traat, is door de politie teruggevonden voor het station van Krommenie. Dit is de plattegrond van het cultureel centrum op de begane grond. Op de eerste verdieping is evenveel ruimte, maar de tweede, derde, vierde en vijfde verdieping bestaan alleen uit de toneeltoren. Men ziet dat de grote zaal schuin oplopende stoelenrijen heeft. De foyer is aangeduid met het cijfer 2. Rechtsonder de grote zaal is de tentoonstellingsruimte. Het restaurant is aangeduid met het cijfer 3. Men ziet in het mid den voor de ingang van de groenvoorziening met het terras. Op de eerste verdieping komt ook een tentoonstellingsruimte, benevens het balkon van de grote zaal, twee vergaderruimten (gescheiden door een vouwwand), een bestuurskamer, een dienkeuken, garderobe en kleedkamers. Geheel rechtsonder op de tekening is de bibliotheek. - over de uitspraak over de laagbouw in De Die. De leden waren erg blij met het plan voor het horecabedrijf met midget-golf- baan in de recreatiebaan, waarover wij vorige week uitvoerig hebben geschreven, doch kon slechts wensen dat de exploi tant, gezien de hoge investering die hij moest doen, goede zaken zou maken. De heer P. Veth (P.S.P.) gaf voor de kinder boerderij, die nu aan de beurt komt in de recreatiebaan, de hint om voor de houten opstallen en de afrastering de hulp in te roepen van leerlingen van de LTS in Be verwijk, waar men dit voor de kinder boerderij ook had gedaan, een tip die wethouder G. Petersen (Prot.-Chr.) graag overnam. Deze voegde er overigens aan toe dat hij graag van zo veel mogelijk mensen ideeën en suggesties had voor de opzet van de kinderboerderij. De heer M. de Groot (P.v.d.A.) waarschuwde voor watervervuiling indien men de waterpar tij als kanovijver ging gebruiken. Hij vroeg de exploitant om het idee eens te overwegen om de bejaarden enkele vaste uren tegen een redelijke prijs van zijn accommodatie gebruik te laten maken vanaf 59 vele modellen, ook in gemeleer- de tinten Gratis naar wens gekapt DAMESKAPSALON Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O Telefoon 15020 Spreekuur. Ds. J. A. Don van de Hervormde Wijkgemeente Oosterwijk Meerestein is verhinderd op maandag 31 augustus zijn gebruikelijke spreekuur te houden. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De regeling voor de ongevallendienst in Beverwijk en Heems kerk is donderdagavond in de 'aatste ver gadering van de oude raad in Heemskerk geaccepteerd, maar beslist niet geappre- ciëerd. Alle sprekers zagen het als een voorlopige oplossing, waartoe men ge- gedwongen is zolang er nog geen regiona le dienst in het leven geroepen kan wor den. Dit ondanks het vertrouwen dat men heeft in Taxi 3000, de onderneming die de dienst gaat runnen. De heer M. J. Liefting (K.V.P.) had bezwaar tegen de aanstelling van slechts één deskundige kracht, de heer Wester, die toch onmogelijk altijd beschikbaar kan zijn. Hij pleitte ook voor een beter telefoonnummer, dat iedere burger kan onthouden. De heer P. Vos (Prot. Chr.) meende dat men nu meer het minimaal vereiste dan het maximaal haalbare had. De vestigingsplaats van de dienst in de Beverwij kse Breestraat verschafte de dienst maar een slechte uitvalsweg. Üe heer M. J. de Groot (P.vcL.A.) was ern stig teleurgesteld, maar voelde zich ge dwongen om ja te zeggen. Hij hoopte maar dat er niet te veel ongelukken ge beuren tot het moment dat een regionale dienst wettelijk verplicht wordt. Hij vroeg waarom de alarmering niet rechtstreeks kon geschieden in plaats van via de po litie. Tenslotte pleitte hij voor de uitgifte van plakplaatjes met het alarmnummer, die de mensen op de kiesschijf van hun telefoon konden bevestigen. De heer P. Veth (P.S.P.) adviseerde het college van B. en W. met klem om met het gemeen tebestuur van Velsen te gaan praten om ook Velsen-Noord in het verzorginsgebied te betrekken, iets waarom ook in de raad van Beverwijk is gevraagd. Wethouder P. de Graaf (P.v.d.A.), die zijn laatste raadsvergadering meemaak te, stak zijn zorg over de dienst niet on der stoelen of banken en meende dat (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De fracties van de KVP en de Prot. Chr. Groepering zullen in de nieuw gekozen Beverwij kse gemeen teraad onder de naam „Samenwerkende Christelijke Partijen" (SCP) als één fractie optreden. Als voorzitter fungeert de heer D. Ko- ger. Ir. J. Camfferman treedt op als plaatsvervangend voorzitter. De heer G P. M. Langendijk beheert het secretariaat. Dit hebben de confessionele partijen schriftelijk aan de raad meegedeeld. een regionale dienst, al is die dan nu nog niet haalbaar, er zeker komt. Hij bekeek de zaak van een optimistischer kant. Want met alle respect voor wat de fa milie Beliën tot nu toe heeft gedaan, vond hij toch dat men nu een bedrijf had met meer mogelijkheden. Taxi 3000 werkt nu al voor de erkenning, die in de toekomst door de wettelijke verplichting vereist zal zijn. Daarmee mikt het be drijf op een regionale dienst in de toe komst. Voor de deskundige begeleiding is inderdaad gerekend op reserves. De wethouder kon al met al tevreden zijn over wat men nu krijgt. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Ik ben bijzonder ver baasd dat de PTT deze man heeft aan genomen. Dat is de kat op het spek bin den." Dat zei de officier van justitie, mr. G. W. F. v.d. Valk Bouman. donderdag morgen voor de Haarlemse rechtbank. Hij eiste 10 maanden gevangenisstraf met aftrek waarvan twee maanden voor waardelijk tegen een 35-jarige Heemsker ker die op 6 juni van dit jaar als hulp besteller bij de PTT in Heemstede kas cheques achterhield, tekende en inde en met bijna achtduizend gulden op zak aan de haal ging. De officier was daarom zo verbaasd omdat de man in 1964 ook al eens voor verduistering was veroordeeld, eveneens ten nadele van de PTT, die nu f 7.995 van verdachte moet zien terug te krij gen. „Ik hoop de schade eens te vol doen," zei de man nerveus glimlachend nadat hij had verteld dat de drijfveer voor zijn daad moeilijkheden met zijn vrouw was geweest. De president, mr. N. Reeling Brouwer, vond het maar een slap verhaaltje en zei geen enkel aanvaardbaar motief voor de daad van de verdachte te kunnen zien. De raadsman van de Heemskerker dacht daar anders over. Hij beschreef de verdachte als een wanhopige, een man „die niet nu wordt veroordeeld maar in zijn jeugd al veroordeeld was" omdat hij op elfjarige leeftijd zijn moeder verloor en nooit over het minderwaardigheids complex dat de LOM-school hem gaf is gekomen. „Laat deze man eens een keer niet eenzaam zijn en geef hem Jen 'an- gere onder toezichtstelling dan de door de officier voorgestelde één jaar >ropp de raadsman de rechtbank De uitspraak volgt donderdag lü sep tember om half tien.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7