Krijgen vakantiegangers wei verwachte kwaliteit? STAATSSECRETARIS DRS. VAN SON WIL MEER BESCHERMING REISCONSUMENT .OBECO het fundament van uw vermogen Gratis reizen 2 septemberdagen voor 65+ers voordelig uit met NS VNO verwacht conjunctuur maatregelen Cornfeld ui bestuur van ITT gestoten personeel ter opleiding tot kraandrijver n Amerikaan neemt Dagra over SCHEEPVAART Gist Brocades: 6% hogere omzet Geen vooruitgang bij Utilico Wall Street Kamerlid vraagt naar visaweigering aan Indonesiërs r HOOGOVENS IJMUIDEN 10 VOORSTELLEN OMSCHRIJVEN LANGE WEG L J ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1970 2 (Van onze redactie economie) HAARLEM Krijgen vakantiegangers wel de kwaliteit die ze verwach ten? Staatssecretaris Van Son van Economische Zaken vindt dat een kern vraag als het gaat om het voorkomen van teleurstellingen bij toeristen. Je kunt regelen zoveel je wilt, maar een eenmaal onder protest geconsu meerde vakantie, waarmee honderdduizenden Nederlanders weer een vol jaar moeten doen, is niet meer te vervangen. Zelfs al krijg je je geld terug, dan blijft een bedorven vakantie tijdverspilling. Daarom valt te verwachten dat de toenemende concurrentie op de Nederlandse reismarkt, die deze winter door het verschijnen van het Duitse vliegreisbedrijf Neckermann nog eens wordt verscherpt, zich op de kwaliteit van het pakket en de voor lichting aan het reispubliek zal toespitsen. De naam van de grote reis bureaus zal nog uitsluitend garanties voor een onbezorgde vakantie kunnen bieden, wanneer de toerist in de praktijk voor alles gaat en op geen enkele manier het slachtoffer wordt van financiële debacles, niet-sluitende af spraken of onvoorzien ongerief. In september kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. Welke dagen Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. Hebt u nog geen 65+ kaart? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto meebrengen. De 65+ reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve enkele- reisprijs. Een driemaandskaart kost f 20.-, voor echt paren f 30.-. Jaarkaart f 50.-, voor echtparen f75.-. Vraagt u gelijk een september kalendertj e Bouw uw toekomst op staal! Hoogovens IJmuiden vraagt in verband met de grote uitbreidingen personeel ter opleiding tot kraandrijver. Ervaring is niet vereist. Het werk wordt in ploegendienst verricht. Leeftijd 23 tot 35 jaar. Aanvangssalaris 12.450,- per jaar inclusief ploegendiensttoeslag. Dit komt neer op circa 239,- bruto per week. Belangstellenden kunnen nevenstaande coupon ingevuld zenden aan: Hoogovens, Antwoordnummer 94000, Umuiden (plak dus geen postzegel). Na ontvangst wordt nader contact met u opgenomen. (Telefonische inlichtingen: 02510-94000). Volgende week gaat de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbureaus met staatssecretaris Van Son praten over de vraag of wettelijke maatregelen ter bescherming van de consument nut kun nen hebben De bewindsman weigert om op basis van de wet op de economische mededinging maatregelen te nemen. Dat werkt kartelvorming in de hand en daar is drs. Van Son sterk tegen gekant. Spel regels akkoord, maar geen machtscon centraties, is ziin redenering. Ook de staatssecretaris acht het van belang dat er ten gunste van de consu mentenbescherming in het reiswezen iets gebeurt. Het liefst heeft hij daarom con crete voorstellen van de grootste Neder landse reisorganisatie de ANVR, op ta fel liggen als het gesprek begint. Vol gens de staatssecretaris is er op dit ogen blik nog geen sprake van eensgezindheid in het denken over de oplossing van de bij herhaling gerezen vakantieproblemen Tal van vraagstukken zijn nog nauwe lijks of helemaal niet onderzocht en de snelste weg ligt volgens drs. Van Son in het privaatrechtelijke vlak, een oplos sing die gevonden moet worden door de beroepsgenoten. Die mening heeft hij ten minste te kennen gegeven tegenover het Nederlands Katholiek Vakverbond. Bij alle voorstellen die over het rege len van een onbezorgde vakantie ter ta fel zullen komen, moei volgens de staats secretaris voorop worden gesteld of óóit te voorkomen valt, iat zich nare situa ties voordoen, waarbij bedriegers en op lichters een rol spelen In „Ruim Zicht' van deze week zegt dp staatssecretaris: „Op zichzelf acht 'k een vestigingsbe sluit uitvoerbaar. Maar daarin zullen niet veel meer dan minimumeisen kunnen worden opgenomen. Ten aanzien van de kredietwaardigheid kunnen de eisen al leen getoetst worden op het moment van toelating. Dat zegt dus vrij weinig over de vraag hoe deze zelfde tcur-operator of reisbureauhouder er aan toe is als hij failliet dreigt te gaan" Wat zou er nu in zo'n we*;eüjke rege ling moeten staan? Volgens ie staatsse cretaris zullen dan eerst de begrippen reisbureau, tour-operator en andere met het reiswezen nauw verband houdende zaken nauwkeurig omschreven moeten worden. Ook de opleiding en de eventuele examens zouden moeten worden geregeld. De vraag is dan: gaan we dezelfde maat staven aanleggen vooi buitenlandse rei zen als voor binnenlandse? Wat moet er bijvoorbeeld gebeuren met busbedrijven die alleen, of voornamelijk op zondag voetballers en supporters naar verschil lende wedstrijden brengen? Het is alle maal best te doen, maar daarmee zal een studiecommissie moeten gaan dokte- DIEMEN. Het bestuur van Dagra heeft meegedeeld, dat thans in principe overeenstemming is bereikt met Interna tional Chemical and Nuclear Corp. in Pasadena (Califomië) over een door deze maatschappij uit te brengen bod op de uitstaande aandelen. De overeenkomst is nog afhankelijk van de nodige goedkeuringen. De waarde van de aandelen Dagra zal bij omwisse ling wonden gesteld op 190 per aandeel van 100 nom. De waarde van de aande len ICN zal worden bepaald door de ge middelde koers in Wall Street gedurende twee weken na het uitbrengen van het definitieve bod. Tegelijkertijd heeft Dagra meegedeeld dat evenals de vorige drie bankjaren het dividend moet worden gepasseerd. Acila 28 v. Lagos n. Abidjan. Alkmaar 29 te Bandar Mahshahr verw. Abbekeark 28 v Lourenco Marques n. Beira. Aristoteles 26 v Autofagasta 29 te Valparaiso verw. Banda 28 v. Port Harcourt n. Warri. Capiluna 27 v. I.u Spezia n. Essider. Cheavron The Hagu» 28 te Bahrein. Capulonix 29 te Khoralamaya verw. Carbotiger p. 28 Gibraltar n. Rotterdam. Coral Maeandra 2b v Brunsbuttel n. Rotterdam Esso Nederland 28 te Ras Tanura. Ganymedes 28 v Bremen n. Vlissingen. Kaap Hoorn 28 re Hamburg. Katelysia 28 v. »sthwi n. Thameshaven. Kloostaerkerk 28 'longkong n Singapore. Kosicia 28 te Aaiesuno Medon 28 te New Orleans (verb.) Oostkerk 28 v. Rangoon n Colombo. Ouwerkerk 29 »e Duiban verw. Straat Freetown p 28 Robbeneiland n. Durban Straat van Diemen 29 te Osaka verw. Serooskerk 28 te Bremen. Straat Agulhas 2\ te Santos. Straat Cook 28 v Bangkok n. Manila. Straat Rio 29 te Yokkaich* verw. Tjiliwong 28 te Mombasa Tamara 29 te Singapore verw. Zaria 28 dw. Grand Comore n. Kharg. Drs. L. VAN SON ren, aldus de staatssecretaris in het NKV- blad. Een andere vraag die rijst bij het voor bereiden van een wet is, in hoeverre het algemeen belang daarmee is gemoeid. In dit geval moet dan, hoewel het een vraag van het tweede plan is, worden naggegaan hoe groot het aantal gedupeerde vakan tiegangers ten opzichte van het totaal is. Volgens de staatssecretaris zouden daar dan we! eens promillages uit kunnen rol len inplaats van percenten. Hij bedoelt daarmee te zeggen dat het aantal pech- gevallen, ai zijn er dan enkele minder aangename ontwikkelingen in de publici teit gekomen, gezien het grote aantal rei zen van Nederlanders naar het buiten land nog maar betrekkelijk gering is. Als de ANVR bij de staatssecretaris komt, zullen op het departement ook de spelregels aan de orde komen die de vereniging zelf al heeft ontworpen. Zoals bekend luiden die: ieder reisbureau dat als lid wordt toegelaten moet over ten minste 10.000 gulden beschikken. Voor zitter Benningen van de ANVR heeft al eerder te kennen gegeven dat die drem pel best flink kan worden verhoogd. En als nu de overheid niet-leden een flinke waarborgsom wil laten betalen, zou dat volgens de ANVR een aardige stap in de goede richting zijn. Bovendien is de ANVR zoals bekend bezig een garantie fonds te stichten waarin de leden moeten bijdragen en waaruit men de verplich tingen van leden-in-nood zou kunnen na komen. Staatssecretaris Van Son ziet volgens „Ruim Zicht" wel de mogelijkheid om de regeling van een groep ook algemeen verbindend te verklaren voor de hele be drijfstak. Maar, zegt hij, dan moet er wel een advies over komen van de com missie voor de economische mededinging en ook dan gaan we een lange weg op. Het moet volgens de staatssecretaris toch mogelijk zijn om een vorm te vin den waarin anderen, niet-leden van de ANVR kunnen participeren. Hij ziet twee mogelijkheden: een commissie die de kansen voor een wettelijke regeling bestudeert en daarmee vrij lang bezig zal zijn, ofwel het afwachten van voor stellen van het bedrijfsleven. Die zouden dan voor andere bedrijfsgenoten buiten de ANVR aanvaardbaar moeten zijn, zo dat in de privaatrechtelijke sfeer op zo kort mogeliike termijn een oplossing wordt gevonden. Als bezwaar van een wettelijke rege ling ziet staatssecretaris Van Son dat je onmiddellijk „zwarte" naast de bij de wet erkende reisbureaus zou krijgen. Naar zijn mening gaan de mensen name lijk toch weer op zoek naar een voor deel en ook aan de hand van wetgeving is kwaadwillendheid naar zijn mening niet te voorkomen. Tenslotte maakt de staatssecretaris onderscheid tussen mala fide, dat wil zeggen financieel zwakke reisbureaus die aan het begin, einde of in het midden van een vakantieperiode problemen veroorzaken en het algemene naar het oordeel van de staatssecretaris veel grotere euvel van de teleurstelling, omdat men niet de kwaliteit heeft ge kregen die bij het vooraf betalen van de vakanties verwacht had mogen worden. Beide zaken spelen naar de mening van de staatssecretaris wel eens verwarrend door elkaar heen. Intussen wacht de be windsman vol verwachting op de gesprek ken met de ANVR. Hij heeft zich inmid dels bereid verklaard om te bezien of de nieuwe voorstellen waaraan de ANVR nu nog sleutelt acceptabel zullen zijn. ADVERTENTIE .V- II - POSTBUS 973-BOTTERDAM TEL (010) 20 1 DELFT. De omzet van Gist Brocades NV in de eerste helft van het boekjaar is gestegen van 218 min tot 231 min. Het bedrijfsresultaat was in het eerste haufjaar 22,1 min (1,1 min), de netto winst 11,1 min (1,4 min). De omzet stijging was 0,6 percent tegen v.j. 17,1 pet. ADVERTENTIE DEN HAAG. In ondernemerskringen houdt men rekening met de mogelijkheid dat de regering in de komende weken conjunctuurmaatregelen zal nemen. Dit blijkt uit een commentaar van het Ver bond van Nederlandse Ondernemingen op de regeringsuitlatingen van de laat ste tijd over de economische situatie. Het VNO is er niet geheel gerust over, of de regering wel bereid is een even wichtig conjunctuurbeleid te voeren. In de huidige omstandigheden, zo stelt het VNO, moet conjunctuurbeleid in hoofd zaak budgettair beleid zijn, naar twee kanten. Het monetaire beleid is aan ern stige beperkingen onderworpen, vooral in verband met de nog steeds voortdu rende speculaties tegen de gulden. De loonpolitiek werkt vrijwel niet meer en dus is ook de ratio aan het prijsbeleid ontvallen. Van de bestaande instrumen ten blijven dus over het budgetbeleid (met betrekking tót overheidsuitgaven en -inkomsten) en het bouwbeleid. Als er een overinvestering in de bouwsector zou kunnen worden aangetoond, zou het VNO maatregelen ten aanzien van de bouw sector wel begrijpelijk vinden, maar het meent toch, dat de regering dient te be denken, dat het traditionele voeren van een conjunctuurpolitiek op de ruggen van de bouwbedrijven zeer bezwaarlijke kan ten voor deze sector heeft. Het VNO meent voorts, dat in uitingen van rege ringszijde tot dusver teveel de indruk wordt gewekt, dat het conjuncturele bud getbeleid vrijwel uitsluitend via de belas tingen zou moeten worden gespeeld (ver hoging van de BTW, conjuncturele ma nipulaties met alle belastingtarieven). Wanneer die indruk juist zou zijn, zou er naar de mening van het VNO een on evenwichtig beleid worden gevoerd. Het VNO vindt, dat een groter deel van de overheidsuitgaven flexibel moet worden gemaakt. Met alle begrip voor dringende wensen ter zake van collectie ve voorzieningen meent het VNO te moe ten volhouden, dat zelfs „heilige koeien" (bijvoorbeeld Waterstaat. Defensie, On derwijs, CRM) van overtollig vet moe ten worden ontdaan. De directie van de Verenigde H.V.A.- maatschappijen n.v. deelt mee, dat zij met eigenaren overeenstemming heeft bereikt om trent de overname van het gehele aandelen kapitaal van Cantzlaai en Schalkwijk n.v.; een van oudsher te Rotterdam gevestigde vennoot schap, die zich bezig houdt met de handel in diverse produkten. ROTTERDAM. „Het per 30 juni af gesloten boekjaar heeft niet gebracht wat u en wij gehoopt hebben: vooruitgang." Zo begint het jaarverslag over het boek jaar 1969-1970 van het beleggingsfonds Utilico. „Het is een jaar geweest dat voor alle bezitters van effecten ongebruikelij ke ervaringen heeft opgeleverd, ervarin gen die vaak gepaard zijn gegaan met omvangrijke vermogensverliezen." De waarde van het aandeel Utilico, waarin de kosten van uitgifte van nieuwe aandelen begrepen zijn, bedroeg aan het eind van het boekjaar 106. Sinds 1 ja nuari betekent dit een daling van 11,7 percent en sinds het begin van het boek jaar van 12,4 percent. In het boekjaar is de vennootschap een bedrag ad 4,1 min aan inkomsten toege vloeid. De winst- en verliesrekening wijst een winstsaldo aan ad 3,9 min. Voor gesteld wordt het dividend met 0,40 te verhogen en vastte stellen op 4,40 per aandeel. GENÈVE (Reuter). Investors Over seas Services Ltd heeft vrijdag meegedeeld dat Bernard Cornfeld deze week uit het be stuur van International Investment Trust (ITT), een IOS-fonds, is gestoten. Tijdens een woensdag in Luxemburg gehouden vergadering van aandeelhouders van de IIT-beheermaatschappij is Cornfeld uit het bestuur weggestemd. Investors Overseas Services heeft in de eerste zes maanden van dit jaar een netto verlies van 25,9 miljoen dollar geleden vergeleken met een nettowinst van 9,5 miljoen dollar in de eerste helft van 1969. In het halfjaaroverzicht van IOS staat vender dat reserveringen zijn gemaakt voor het opvangen van mogelijke toekom stige verliezen ter grootte van 7 miljoen dollar en voor het opvangen van buiten gewone verliezen van nog eens 7 miljoen dollar. Naast deze reservering van 14 mil joen dollar is een extra-reservering van 7 miljoen dollar gemaakt voor het opvan gen van mogelijke verliezen op verschei dene leningen en op een garantie aan Commonwealth Overseas NV. Volgens het halfjaarverslag zijn de in- De omzet lm Wall Street was 13.820.000 aandelen. Dow Jones- cijfers: Industrie 765.81 0,2), sporen 138.12 1.48), nutsbe drijven 110.30 (-f 0.06). Avond- verkeer: AKZO 86.00—86.50 gl 185.80); Hoogovens (93.30); Kon. Olie 150.00—151.50 (149.00); Philips 67.10—67.30 (66.70); Uni lever 99.00—99.50 98.80); KLM 128.00 (129.10). Slotkoersen Eerste vorige periode beursdag heden Santa Fé Ind. 18!: Can. Pacific Illinois Cent Penns. Centr. South. Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can A.C.F. Ind. Am Smelting Am. T. a T. Am. Brand Anaconda Beth Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Alrcr. □up.de Nem. Rastm. Kodak nen. Electr. Oen. Motors Ooodyear T. 54% 20 8% 29% 32% 21% 43% 39% 24% 45% 38% 23% 22% 14% 21 69% 23% 20% 125% 64% 78% 72 27% 18% 55 20% 9% 28% 33 21% 44% 38% 25% 40 39% 23% 22% 15% 24 69% 23% 19% 124% 64% 79 73% 27% Am. Motors Int. Harv. Int. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St Royal Dutch Sears Roeb. Shell Ol) Soc. Vacum Stand Br. Stand Oil N.J Studebaker Texaco Un Aircraft Un. Corp Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westlngh Woolworth Ford K.L.M. Slotkoersen vorige beursdag Eerste periode beden 7 7 23% 23% 40 5 fe 41 40% 41 39% 39% 24 24% 28 28 43% 44% 67 66% 443,i 44% 50% 50% 41% 42% 65% 66% 48% 41) 31% 31% 32 7 e 34% 8% 8% 13% 13% 18 18 30% 31% 65% 66% 33% 34% 48% 49% 37% 37% komsten van IOS Ltd verminderd van 23,83 miljoen dollar in de eerste zes maanden van 1969 tot 22,16 miljoen dollar in de eerste helft van 1970. De exploi tatie-uitgaven zijn echter toegenomen van 20,06 miljoen dollar in de eerste zes maan den van 1969 tot 33,28 miljoen dol lar in de periode januari-juni 1970. De zicht- en termijndeposito's van IOS be dragen thans 4,69 miljoen dollar tegen 35,95 miljoen dollar in de overeenkom stige periode van 1969. De geblokkeerde contanten, toegezegd of op geblokkeerde rekening als onderpand voor leningen en garanties, bedragen thans 19,5 miljoen dollar tegen vorig jaar 1,16 miljoe dollar. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid P. Dankert (P.v.d.A.) heeft minister Luns gevraagd, of aan de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigingen bij zondere richtlijnen zijn gegeven voor de visa-verlening aan Indonesiërs voor vi sa, waarvan de geldigheidsduur samen valt met het bezoek van president Soe- harto aan Nederland. De heer Dankert stelt deze vraag naar aanleiding van de weigering van een in reisvisum aan de voorzitter van de In donesische Studenten-associatie in Euro pa. Het Kamerlid vraagt voorts, of ook aan andere Indonesiërs en aan politieke tegenstanders van president Soeharto een visum is geweigerd. Hij dringt aan op het alsnog verstrekken van een inreis visum aan de betrokkenen, indien zij vol doen aan de daarvoor in ons land gestel de regels. ADVERTENTIE Ik stel prijs op meer informatie over de opleiding tot kraandrijver bij uw bedrijf. HF 393 Naam: Voornaam: Geboortedatum: Adres: Woonplaats: Gehuwd/ongehuwd V

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 10