IN DE GEEST VAN GANDHI EN MARTIN LUTHER KING IJmuider Courant Robert van Heeckeren offerde een miljoenenfortuin aan het ideaal van wereldvrede door verbroedering ff 0 Paus Paulus 0 Directe actie Geweld 4 Kamillethee 0 Waterman 0 Bosarbeider Meditatie cursus 0 Lunch 99 99 Erbij RODE BARON" VOERT PRIVÉ-OORLOG TEGEN HET OORLOGSGEWELD (Van een onzer verslaggevers) DIEP IN DE STILLE wereld van de Achterhoek leidt een smal bospad naar het verblijf van baron Robert van Heeckeren. Deze 62-jarige telg uit een vermogend adelijk geslacht verkocht een aantal jaren geleden, ten bewijze van een opperste sociale bewogenheid, zijn landgoed en „havezathe" De Veldhoeve (700 ha.) aan Staatsbos beheer en resideert nu opgewekt in een oude jacht hut. De voormalige grootgrondbezitter behoort niet langer tot de rijken onder ons. Met het voorbijvliegen van de jaren vol meditatie en vlammende boodschap pen naar de geknechte mensheid is in de blokhut in het donkere woud een fortuin geheel in een levens beschouwing opgeteerd. Van de aanvankelijke 1,7 miljoen resten baron Robert nog slechts enkele schamele duiten. Van Heeckeren is een lange, pezige man, die wij in de jachthut aantreffen, hij is bezig uit sint janskruid, duizendblad en wilde braam kruidenthee te bereiden. Hij wil ons gaarne inlichten over de ideeën, die zijn leven bepalen sedert hij zich in de dertiger jaren on der de arbeiders in de Rotterdamse haven begaf. Hij neemt daartoe in de bekende yoga-zit met de gekruis te benen onder de kaarsrechte romp plaats op een mat. Robert baron van Heeckeren in mediteerhouding in zijn jacht hut. De deken helpt by de concentratie. HET IS ONS in het nabije Neede ter ore gekomen dat zijn hervor- mingsarbeid zich in belangrijke mate richt op een opvoeding voor de vrede. Is dat de kern van zijn „denkoorlog" tegen het militaire geweld? „Ik ben erg blij dat u juist daarover begint", zegt Van Heeckeren. „Deze zaak ligt mij inderdaad zeer na aan het hart. Ik spreek daar met afschuw over. De jeugd is altijd opgevoed in de ge dachte dat militair geweld nood zakelijk is voor de instandhouding en bescherming van onze bescha ving". „IEDERE JONGEN die redelijk weer baar is, moet daarin getraind worden. Het is een diep tragisch idee. dat wij voor de jeugd geen beter alternatief hebben ter voorbereiding op haar taak in de samenleving. Maar onze wezen lijke plicht is, de jeugd een andere weg te wijzen. Een weg die leidt naar een volkomen inzet op geestelijk, ze delijk en sociaal vlak. Dat is de taak voor iedereen, ook voor de overheid, speciaal ook voor de kerk!" VIER JAAR geleden zette Robert van Heeckeren zijn denkbeelden in een privé-audiëntie van achttien minuten aan paus Paulus uiteen. Hij sprak over de honger in de wereld en de proble matiek van oorlog en vrede en ver zocht de paus, een oproep te doen aan de jeugd uit de gehele wereld om de wapens neer te gooien en zich te wij den aan het werk voor een betere wereld. De paus ontving tevens Van Heeckerens memorandum „het schep pend alternatief", waarmee hij overi gens ook Dom Helder Camara verraste toen deze, enkele maanden geleden, ons land bezocht. De baron citeert met heldere stem uit zijn (ook ih het Engels en Frans vertaalde) pleidooi voor een wereld die in de geest van sociale gerechtig heid wil leven. „Eenieder moet heden kiezen wie hij dienen zal, of de macht van het geweld en verwoesting of de macht van de geest. De vruchten van zulk een „dienstbetoon" zijn waarheid, gerechtigheid, vrijheid, liefde en vre de" „IN DE STRIJD voor de redding van de mensheid zal de overwinning behaald worden door directe actie op het sociale front. De toekomst van onze beschaving zal beslist worden in een dergelijke „vuurlinie". Tenzij wij alle krachten mobiliseren in een bovenge- welddadige strijd voor de vrede en sociale gerechtigheid, zullen de volken nog eeps de noodlottige weg moeten gaan die leidt naar geweld en ver woesting." DE EENZAME jachthut bezit een keukentje, waarin reform voedsel en eigenhandig bijeengegaarde kruiden het aanrecht bijna geheel aan het ge zicht onttrekken, een smal slaapver trekje met een planken bed en een leefruimte, waarin filosofische, reli gieuze en mystieke boekwerken tot hoog aan het houten plafond reiken, een klein kruis op het transistor-ra diootje en een bureau waarop de cor respondentie, de zelf opgestelde ge schriften en de pas weer gearriveerde publikaties over het oosterse denken elkaar in lijvige stapels verdringen. DE BARON draagt een sportieve broek, een blauw truitje met een pull over en grijze wollen sokken en reci teert uit een boodschap die hij on langs aan Nijmeegse studenten ver kondigde: „Het is dringend geboden, onverwijld de dynamische krachten van de mens, die zeer algemeen aan gewend worden voor geweld en ver woesting om te zetten in een door ho gere hartstocht ontbrand verruimend gevoelsvermogen van het hart en in een door hogere wijsheid bezield scheppend denkvermogen van het ver stand, vóór het te laat is!" DE NIET-agressieve levenshouding die hij predikt is, zo verzekert hij steeds weer, te bereiken via de lange weg van de mystieke meditatie. „Dat wil zeggen", roept hij uit. „via de di recte confrontatie van de mens met de kosmische krachten van liefde en me dedogen. Wie zich daarvoor in medi tatie openstelt, moet vervolgens tot ac tiviteiten komen, geheel volgens de lijn van Tolstoi- Gandhi - Martin Luther King - Dom Helder Camara met wie ik mij zeer sterk identificeer." DE ORIéNTAALSE zit, waarin de baron zich dagelijks een aantal uren ophoudt en waarin hij ons ook nu te woord staat, bezit naar zijn ervaring aanwijsbare voordelen voor ieder die via de stille arbeid van de bezinning tot wereldhervorming wil komen. Hij zegt: „Het is de zit waarin men geheel tot rust komt, maar tevens tot de on ontbeerlijke geestelijke paraatheid. Het gaat om het zitten en de ademha lingstechniek. Maar ook om het vas ten, waarin het spijsverteringskanaal wordt gereinigd." Tot het laatste dragen in het Achter- hoekse bos ook darmspoelingen met kamillethee bij. Baron Robert propa geert ter heilzame overbrugging van de moeizame overgang van de slaap naar de wachtende dag tevens een meditatie van een uur lang. Hij voert deze onmiddellijk na het ontwaken uit, zittend op het harde bed, de deken met de behaaglijke nachtwarmte als een tent om het lijf geslagen, de blik vredig op de ziel ge richt. „Doet u het ook maar eens", zo spoort hij aan, „het is ongemeen ver frissend voor geest en lichaam en in dat opzicht stellig beter dan een uur slapen." WE OPPEREN dat baron Roberts meditatieve levenshouding nog maar weinig anderen in den lande tot geest drift en navolging heeft gebracht. „Maar welnee", antwoordt onze gast heer, die ter demonstratie van zijn eer ste ochtenduur een dikke deken heeft omgeslagen, „het interessante en uit dagende wat nu gebeurt is dat steeds meer jongeren en intellectuelen alge meen in deze richting gaan zoeken om dat zij alles om zich heen als zo te- |PurctoUond ervaren." „Al die afschuwelijke dingen. Viet nam, Griekenland, de bewapenings wedloop, uitbuiting van de arme lan den, dat zijn zaken die de gevoelige mensen enorm aanspreken. Voor hen is het een uitdaging om het „naar bin nen" te zoeken. En wilt u ook niet vergeten dat het Waterman-tijdperk is ingetreden? Dat is immers het tijdperk van de grote verbroedering en de so ciale gerechtigheid, de tijd van op stand tegen oorlog en verwoesting en het bouwen aan een nieuwe wereld orde." HIJ OVERHANDIGT ons een van zijn in druk verschenen pamfletten: de „toespraak bij het afscheid van de zeer eerwaarde heer pastoor Buisman." Van Heeckeren merkte op, toen deze zieleherder van Ruurlo naar Soest ver trok: „Eindelijk, eindelijk, eindelijk begint de gedachte baan te breken dat „door het geweten bezielde zelfbe schikkingsrecht" het geestelijk erf goed is van de gewone man en hem in staat stelt, het buitengewone te doen." Hij staat op en vindt op het bureau twee albums, waarin de dorpsfoto graaf van Neede de in een miniscuul broekje geklede baron heeft vereeu wigd in talloze variaties van de voga- houding. Van Heeckeren betreurt het dat er in de westelijke landen een sterke neiging te bespeuren valt om de yoga-beoefening slechts „als een fit- makende bezigheid" te beschouwen. „Een conclusie waartoe je met yoga moet komen is", legt hij uit, „dat je je niet de gedachten van een ander laat opdringen. Zo veel mensen worden door hun omgeving zo enorm beïnvloed dat ze eigenlijk gevangenen zijn van die omgeving. Die tot geeste lijke slavernij leidende beïnvloeding kan via de meditatie bestreden wor den, zodanig zelfs dat men inderdaad tot werkelijke bevrijding komt Van daaruit bereik je de situatie dat de mensen zich niet langer als kuddedie ren laten mobiliseren in een militair verband dat is gericht op geweld en verwoesting." HET IS duidelijk dat baron Van Heeckeren. die in het buitenland vier maal gelegenheid vond om zijn opvat tingen aan Martin Luther King voor te leggen, als een pacifist van het zui verste water moet worden bestempeld. Dat bewees hij ook in de praktijk van de naoorlogse jaren, toen hij weigerde het vaderlandse leger tijdens de poli tiële acties in Nederlandsch-Indië te dienen en vervolgens geruime tijd in het dienstweigeraarskamp Vledder te werk werd gesteld. IN DE JAREN '52 en '54 werkte hij als bosarbeider in Zweden. „Vanwege de identificatie met de arbeiders daar was dat voor mij een geweldige bele venis", zegt hij, „hoewel het natuur lijk wel zo was dat ik op mijn land goed, dat ik in 1945 erfde, al lang ont dekt had dat bosarbeiders belangrij ker waren dan bomen. Geheel in de geest van Tolstoi heb ik ook getracht hen geestelijk en fysiologisch tot ont wikkeling te brengen." IN 1967 verkocht hij het landgoed, dat eeuwenlang aan het oude geslacht had behoord, aan Staatsbosbeheer. Er was geen speciale reden voor", zegt hij „ik vond het alleen bezwaarlijk, zo veel geld in een landgoed te houden dat op andere manieren zo veel beter gebruikt kon worden De ongebruike lijke transactie leidde in de volgende vier jaar tot een pijlsnelle verschra ling van het aanzienlijke banksaldo. Maar de beminnelijke Van Heeckeren zit er op zijn matje allerminst als een toonbeeld van rouw en schuldbesef bij. Hij zegt eenvoudig: „Ik had niet an ders kunnen doen. Als ik als een land heer op het landgoed was blijven zit ten, had ik noch de wereld, noch me zelf kunnen helpen. In mijn strijd voor sociale gerechtigheid en vrede heb ik in de geest van Gandhi ook mezelf le ren verkennen. Het geld is nu alle maal op." „Ik heb nog een klein stukje grond hier rond dit huis om de zaak te over bruggen, maar ik heb al een b vontheek op het huis moeten nemen Alles wat ik ondernomen heb al die reizen, al die geschriften, hebben enorm veel geld gekost. Ik ben onlangs bijvoor beeld drie weken op het Wereldvoed- selcongres in Den Haag geweest. De correspondentie, het telefoneren, al die voorbereidingen die het halve voor jaar in beslag hebben genomen, dat kostte allemaal weer veel geld." TOCH DAGEN nu in zijn leven vol sociale en mystieke dimensies wat be scheiden inkomsten. De baron, die on langs ter uitbreiding van zijn idealen contact heeft opgenomen met oud- minister Egas en vertegenwoordigers van Kerk en Wereld, sociale acade mies en sociale vormingstehuizen, is al uitgenodigd een cursus in de mystie ke meditatie te geven in Fashion, de Hengelose pendant van het hoofdste delijke Kosmos. Van Heeckeren begint niet onge schoold aan dit cursuswerk. Twintig inwoners van het landelijke Neede kwamen dit voorjaar onder zijn lei ding regelmatig in het dorpshuis bijeen voor een naar de omschrijving van de baron „revolutionaire trainingscursus, bestaande uit meditatie, ademhalings oefeningen en yoga, en bedoeld om de mensen geestelijk weerbaarder te ma ken." DE ADELLIJKE blokhutbewoner, op wiens aanbeveling een ieder gebaat is met het lezen van prof. Fortmanns onlangs verschenen boekwerkje „Oos terse renaissance", acht dan de tijd gekomen om de beloofde kruidenthee te serveren De principiële vegetariër raakt op de korte wandeling naar de keuken nog een uitgebreide monoloog kwijt over het belang van plantaardige eiwitten en betrekt naast vlees ook nicotine en alcohol in zijn afkeuring. „HET VLEES is nog het ergste", zegt hij. „Daarvoor maak je immers een ander wezen dood. De alcohol is ge vaarlijk omdat ze enorm agressief werkt. Daarom wordt alcohol ook in grote hoeveelheden gebruikt in de voorste lijn van de loopgraven van Vietnam. Dat heb ik ook tegen paus Paulus gezegd: „Het Pentagon houdt met alcohol en prostitutie die voorste lijn in stand!" Dan gebruiken we een eenvoudige maaltijd met de baron: de thee uit het achter de hut genlukte sint lanskrtiid. met honing en een snuifje ieneverhes- senpasta en begeleid door sneetjes vol korenbrood met hazelnnntmoes Dp ba ron. die sedert kort geen v»'- '•mid del meer bezit, brengt ons naar de auto .Ft wachten mij drukke tijden" zegt hü soms weet ik niet hoe ik het allemaal nog moet nakomen." A i

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13