Vee- en paardendieven stellen politie voor bijna hopeloze taak I AFGERUKTE LEDEMATEN „AANGEZET" INDRUKWEKKENDE PRESTATIES VAN WESTDUITSE CHIRURGEN ZATERDAG 29 AUGUSTUS Erbij (Van een onzer verslaggevers) TOT VOORT KORT WAS NEDERLAND een vreedzaam en ordelievend landje. Nu tiert de misdaad hier even welig als in welk ander „beschaafd" land ook. Autodiefstallen, verkrachting en drugmisbruik zijn al zo „gewoon" dat de kranten er nauwelijks melding van maken. En eigenlijk zijn het alleen nog maar de echtelijke moorden (met het aardappelmesje) en de bankovervallen in Amerikaanse stijl die regelmatig de voorpagina's „halen". De te velde staande gewassen zijn zelfs achter prikkeldraad niet veilig. Hele akkers met kool en aardappels worden 's nachts in Midden-Limburg en Oost-Brabant leeggeplunderd O Geknoei met huiden Aspergedieven Kratten jatten Opwelling (Van een medewerker) EEN JONGE VROUW verloor onlangs bij een ongeluk een van haar oorschelpen. Toen zij reeds per ambulance op weg was naar een ziekenhuis, vond een politie man op de plek van het ongeluk het afgerukte oor. Hij reed er spoorslags mee naar het zieken huis waar de chirurg het reeds verloren gewaande lichaamsdeel weer snel en keurig op zijn plaats naaide. De wondranden genazen voorspoedig en de vrouw kan nu weer met opgeheven (en onge schonden) hoofdje door het leven gaan. OOK ingewikkelder reïmplantaties 1970 Wild West in Limburg MINDER algemeen bekend is, dat er in sommige delen van het land ook bendes vee- en paarden dieven a la Rawhide opereren. In Limburg en Brabant bijvoorbeeld verdwijnen 's nachts koeien, pony's en werkpaarden spoorloos uit de weiden. Ja, zelfs de groente op het veld is niet veilig meer voor de on verlaten een en ander tot groot verdriet van de politiemannen, die deze „openluchtmisdaden" te ont raadselen krijgen. Compleet het Wilde Westen in ons Zonnige Zuiden. DE NACHTELIJKE veedieven gaan uitermate slim te werk. Hun buit is dan ook zelden of nooit te achterha len. Vorige maand is het nochtans ge lukt, in de omgeving van Roermond een dozijn pony dief stallen op te los sen. Maar dat had de districtsrecher che van de Rijkspolitie, in samenwer king met enkele plaatselijke politie korpsen, vele weken van moeizaam speurwerk gekost. En op het eigen ogenblik dat men in Roermond die twaalf ponyzaken kon afsluiten, kwam een Venlose tuinder aangifte doen van de vermissing van enkele honderden bloemkolen. Hij werd prompt gevolgd door een buurman die honderden krop pen sla miste DE POLITIE staat in de meeste ge vallen voor een hopeloze taak. De buit is ofwel voor directe consumptie be stemd of ze ziet tientallen kilometers verderop pas weer het daglicht wordt er snel verhandeld en verdwijnt dan voorgoed uit het bereik van de sterke arm. Aldus komen elke zomer vele tientallen koeien aan een voortijdig einde, krijgen pony's en paarden van de ene op de andere dag een nieuwe wei en liggen in Noord-Limburg ge kweekte groenten de volgende ochtend op markten en in winkels in Zuid- Limburg of Gelderland. DE GROTE moeilijkheid waarmee zowel de eigenaars van het vee als de politie kampen is de gemakkelijke „grijpbaarheid" van de buit. Voor er varen veedieven is het een peuleschil om de dieren zonder al te veel kabaal uit de weiden te drijven. Mocht het hek zijn vergrendeld, dan maakt een klein tangetje snel een opening in de omheining. Onder dek king van het nachtelijk duister stopt men vervolgens de buit in een gereed staande bestelauto of aanhanger. In enkele minuten tijds hebben de die ven duizenden guldens verdiend. Slechts heel sporadisch wordt een koe ter plaatse geslacht; de hieraan ver bonden risico's schijnen te groot te zijn. DE POLITIE begint de opsporings actie meestal met een grote achter- h"", T7W? stand. De gedupeerde boer mist in de regel zijn dieren vrij snel hoewel dat met slachtvee nog wel eens enkele dagen duurt en gaat eerst zelf op onderzoek uit. Een in het veldwerk vergrijsde politieman zegt hierover: „Na een dag neemt die boer dan zijn buurlui in de arm, belt vervolgens nog eens de Boerenbond op en komt pas na enkele dagen op het idee, de politie te alarmeren. Dan is er echter geen beginnen meer aan". IN OVERLEG met de Boerenbond is thans van elke koe „te velde" een schets gemaakt waarop de markant ste kenmerken van het dier in kwestie te herkennen zjjn. Wordt zo'n koebeest pr; gestolen en de politie snel op de hoog te gesteld, dan kan men zo'n „por tret" onmiddellijk naar de daarvoor in aanmerking komende politiekorpsen doorsturen, teneinde snelle opsporing mogelijk te maken. EN SNELHEID is geboden. Want gestolen vee gaat vaak linea recta naar een of andere loonslager en deze lieden vragen zich lang niet altijd af of het wel een eerlijke zaak betreft. Thuis slachten heeft het voordeel dat alle overtollige resten netjes in de grond kunnen worden gestopt. Veel om slachtiger, gevaarlijker maar ook lu cratiever is de gang naar een vee markt. Voortdurend houdt de politie de handel in de gaten, maar de vee dieven hebben intussen ontdekt, dat zij vooral in de allereerste markturen goe de zaken kunnen doen. DE RIJKSPOLITIE in Bergen heeft onlangs twee gestolen paarden op vee markten in Den Bosch en Utrecht kunnen onderscheppen. Als ze een uur later was komen kijken, waren de die ren hoogstwaarschijnlijk al per vee wagen op weg geweest naar België, waar ze prompt in een slachthuis zou den zijn terechtgekomen. BIJ HET onderzoek van veediefstal len belt de politie regelmatig bij hui denhandelaren aan. Die krijgen van tijd tot tijd ook van gestolen dieren afkomstige huiden aangeboden. Elke bonafide slager heeft bij hen een eigen nummer en controle op de aanwezige huiden lijkt dus vrij gemakkelijk. De zaak wordt voor de politie echter aan zienlijk ingewikkelder wanneer de han delaar het niet zo nauw neemt en zijn voorraad met enkele tegen sterk ge reduceerde prijzen aangeboden vellen heeft uitgebreid. Die staan dan niet in 's mans boekhouding en blijven on vindbaar. IN VERGELIJKING met 1969 mogen de Limburgse veehouders overigens niet klagen. Vorig jaar was er volgens de Roermondse districtsrecherche een echte hausse in veediefstallen. De eer ste zes maanden van dit jaar gaven een aanzienlijk rooskleuriger beeld te zien. De veedieven hebben hun werk terrein blijkbaar verlegd naar Ooste lijk Noord-Brabant, waar dit jaar koei en en paarden met de regelmaat van de klok verdwenen en nog steeds ver dwijnen. EEN MEER amateuristisch stempel hebben de diefstallen van veldgewas sen. De Noordlimburgse aspergetelers hebben er in de afgelopen twee maan den weer van kunnen meepraten. Niet alleen verdwenen vele honderden kilo's asperges van de veelal afgelegen per celen, bovendien werden belangrijke vernielingen aan de bedden aangericht als gevolg van ondeskundig steken. Per auto, bromfiets of fiets rijden de aspergedieven 's nachts via verlaten bos- en veldwegen naar de bedden, waar dikwijls de messen en kisten al klaar liggen. Vooral de politiekorpsen van Bergen, Venlo en Grubbenvorst werden met dit soort diefstallen gecon fronteerd. Zelden of nooit lukte het hun, een dief te grijpen. IN EN ROND Venlo, waar het oude tuinbouwgebied aan de rand van en gedeeltelijk tussen de bebouwing ligt, verdwijnen veel groenten in jute zak ken en weekendtassen. In de meeste gevallen betreft het maar enkele sla- kroppen, bloemkolen,, of een armvol wortelen. In de regel doen de tuin ders hiervan geen aangifte bij de poli tie, omdat ze weten dat opsporing on begonnen. werk is. In Venlo hebben zich echter ook diefstallen van groter formaat afgespeeld. De politie slaagde er in een „eerzaam huisvader" in de kraag te vatten die ruiterlijk bekende zijn hele gezin een jaar lang met ge stolen groenten gevoed te hebben. Zo wel tomaten, sla, prei als diverse kool soorten. Tuinders met grond in de om geving van de campings hebben eens een Duitse kampeerder opgespoord, die de kampwinkel niet nodig had tijdens zijn vakantie: de man vond buiten de omheining een groot assortiment groen ten. Vee uit de wei meelokken is een koud kunstje. De dieven opereren 's nachts, de kans op ontdekking is miniem, de buit al gauw een paar duizend gulden. van een Venlonaar met een uitstekend salaris. Tijdens een wandeling met zijn vrouw langs een perceel bloem kool hield hij even halt, sneed „in een opwelling" een kool af en liep er dap per mee verder. Hij liep toevallig te gen de lampt Die ene bloemkool kost te hem 25 gulden. De „professionele" groentediefstallen in Venlo hebben ongetwijfeld hun ver volg gevonden in een of meerdere groentenwinkels of op de markt. Vol gens de politie werken de dieven met bestelauto's en is de buit voor de han del bestemd. Het illegaal rooien van een flink aardappelveldje is geen zeld zaamheid, evenmin als het uitsteken van een meterslange rij met prei. Een Venlose plantenkweker was plotseling een bed met duizenden plantjes kwijt en diverse tuinders troffen 's morgens in alle vroegte achter vernielde ruiten van hun kassen een aantal leeggeplukte tomatenplanten aan. DE DOODDOENER „de groenten staan er toch voor" ligt veel die ven voor in de mond. Soms gebeurt het ook gedachtenloos, zoals in het geval DE DIEVEN houden geen rekening met veiling- of marktprijzen. Of de sla 15 of 45 cent per krop kost, interes seert hen blijkbaar niet, want ze blij ven maandenlang actief. Hetzelfde geldt trouwens voor kisten- en krattenjat ters. „Na intensief speurwerk rekende de politie een groep Brabanders in die onder meer in Venlo enkele honderden kisten hadden gestolen en er elders het statiegeld voor hadden geïnd. „Maar de tuinders werken dit soort diefstallen zelf ook in de hand", al dus de Venlose politie. „Ze stapelen 's avonds al de kisten op, die ze de volgende dag of nog later pas nodig hebben. Ze vragen er gewoon om. be stolen te worden!! (herinplantingen) van bepaalde lichaamsdelen zijn de laatste jaren vaak met succes bekroond, zowel in ons land als in andere landen. Op het onlangs in München gehouden congres van de Duitse Maatschap pij voor Chirurgie zijn twee mar kante gevallen, beide in West-Ber- lijn. uitvoerig besproken. HET EERSTE en meest indruk wekkende geval betrof een man van 54 jaar die enkele jaren geleden bij een ongelukkige val tussen trein en perron beide benen ter hoogte van het kniegewricht verloor. Een team van acht chirurgen slaagde erin de anatomische verbindingen tussen spieren, beenderen en zenuwen weer tot stand en de bloedsomloop op gang te brengen. Een tijdlang leek het erop alsof de patient het niet zou halen. Een lange reeks van andere ingrepen en chirurgische correcties bleek noodzakelijk, maar zichtbare vooruitgang kwam er pas nadat de man lange tijd elektrofysische be handeling had ondergaan. Afgezien van de nazorg en van een aantal nog te verrichten plastische opera ken langs de spoorbaan gevonden werd. Medisch gesproken was het weefsel dus al dood, maar nochtans besloten de chirurgen professor M. Nasseri, dr. Voss, dr. Eisele, dr. Meves en dr. Witte het schijn- zijn vriendjes rond en het genezings proces (zenuwgroei en gevoelsprik kels) vordert met de dag, zodat ook dit patiëntje zich geen zorgen meer hoeft te maken over zijn herstel. NIET TER sprake kwam op het ties is de patiënt nu geheel gene zen. Hij kan nu zelfs weer zonder hulpmiddelen lopen. HET TWEEDE geval vond vorig jaar plaats. Het betrof een achtja rige Berlijnse jongen wie bij een val uit een rijdende trein de rechterarm volledig was afgerukt. Hier had men aanvankelijk een zwaar hoofd in. daar de arm pas na urenlang zoe- baar onmogelijke te proberen. Acht uur was het team met de operatie bezig en weken zou het duren voor er enig uitzicht kwam op redding van de patiënt. Nu, zes maanden en diverse operaties later is de jon gen uit het ziekenhuis ontslagen Een elektrofysische nabehandeling is weliswaar ook hier nog nodig, maar de jongen rent alweer vrolijk met chirurgencongres een derde geval, waarbij een ander Berlijns operatie team pionierswerk moest verrichten Het ging hier om een meisje van zes jaar wier arm bij een ongeluk in een lichtschacht in een warenhuis werd afgerukt. Dit ongeluk is ech ter nog slechts enkele maanden ge leden gebeurd zodat de medici nog weinig kunnen zeggen over de uit eindelijke kansen op een volledige genezing. NATUURLIJK leveren ook de chi rurgen in andere landen hun bijdra gen aan de ontwikkeling van derge lijke technieken en de laatste jaren zijn dan ook al diverse gesneuvelde vingers, tenen en zelfs in Nederland een kaakbeen bij de rechtmatige eigenaars of eigenaressen geïmplan teerd, maar helaas niet altijd met blijvend resultaat. Veel hangt af van de graad van beschadiging van het weefsel in kwestie en ook van het regeneratie-vermogen van de patiënt Wat dat laatste betreft schijnen kinderen en tonge nensen veel groter kansen op volledige ge lezing te hebben dan ouderen. In dat licht bezien was vooral de geslaag de behandeling van de bovengenoem de 54-jarige Duitser een opzienbaren de prestatie van de medische weten schap. WÊÊÊÊÊ WÊÊÊÊÊÊÊUÊÊÊKÊÊÊiÊm

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15