Borussia Mönchenglabach behaalde voor het eerst in zeventigjarig bestaan de westduitse landstitel 4sl ék A Merkel voerde München 1860 naar ondergang Veulens Financiële problemen noden tot 'beid populair Iff. 21 ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1970 Erbij 99 99 f MÖN CHEN GLADB ACH Door de eeuwen heen hebben onze oos terburen het imago opgebouwd van een bijzonder strijdlustig, maar bovenal erg opstandig volk, met een in veel gevallen misplaatst ge voel van superioriteit. Het is ge noegzaam bekend: bescheidenheid is niet de nobelste karaktertrek van de doorsnee Duitser. Misschien wel onbewust trekt hy ook een minder opvallende (sport)-presta- tie graag buiten zijn proporties, met vaak alle gevolgen van dien. Hij schroomt in zo'n geval niet in tomeloze geestdrift uit te barsten om zodoende de wereldpers als het ware te dwingen het vizier op de Bondsrepubliek te richten. Het klinkt misschien wat ironisch, maar zo zijn de Duitsers nu een maal. Voorbeelden daarvan zqn er legio daarvoor hoeft men niet eens zo diep in het verleden te graven. De gemiddelde Duitser is nu een maal razendsnel in zjjn oordeel, in het trekken van een conclusie. Dik wijls wat al te voorbarig, waardoor teleurstellingen hem niet bespaard blij ven. Dat weet hij, en die onvermij delijke ontgoochelingen zijn daarom ook ingecalculeerd. Natuurlijk, er bestaan op deze regel vanzelfsprekend uitzonderingen. Gevallen, waarin te recht de loftrompet werd gestoken. Zoals in april van dit jaar, toen Bo russia Mönchengladbach, na een reeks indrukwekkende resultaten, voor het eerst in zijn zeventig jarige geschie denis de Westduitse voetbaltitel be machtigde. Op dat moment bleek de Duitse woordenschat niet meer toereikend om in poezie en proza de schoonste ge dachten over te brengen. Toen dreig den er ineens niet genoeg superlatie ven voorradig te zijn om de „Ger manen"' te vertellen hoe grandioos, hoe fenomenaal dit Borussia Mönchenglad bach nu wel is. En dit keer volkomen Hennes Weissweiler de voetbal- oakman oan landskampioen Bo- 'ussia Mönchengladbach, is over- il ter wereld een graag geziene jast. Niet zozeer vanwege zijn irote kennis van hetvoetbalspel, maar meer nog vanwege het feit dat hij ook graag bereid is zijn in ie loop der jaren opgedane erva ringen uit te wisselen met colle ga's. Zo verbleef Weissweiler vo rig jaar, op uitnodiging van de Japanse voetbalbond drie weken met zijn ploeg r. Tokit om de Ja panners vertrouwd te maken met de Europese speelwijze en hun op vattingen over voetbaEen twee de bezoek volgde dit jaar toen Bo- russia's trainer in aansluiting op zijn verblijf in Mexico samen met aanvaller Horst Köp >6 vier weken de training verzorgde bij de Ja panse kampioen Mitsubishi. Niets is Weiisweilei teveel wan neer het om "jetbal gaat. Zo ont moette hij op de sporthogeschooi in Köln Walter Schmitt een r.k. geestelijke in eer. gevangenis voor levenslang veroordeelden. Deze pater studeerde in Keulen voor zijn trainersdiplomo w «n welk ex amen hij glansrijk slaagde. Weiss weiler kon uiteindelijl de verlei ding niet weerstaan om met drie van zijn pelerj naar Bruchsal. in de onmiddellijke nabijheid van Karlsruhe te -eizen en voor de 120 gevangenen een causerie te houden over de wereldkampioen schappen in Mexico Na afloop merkte Weissweiler it? aller ernst op „Günther (Net- zer)het zou tcch eigenlijk een mooie opdracht voor iou zijn om die gevangenen te gaan trainen Het is eens wal anders" Waarop zakelijk leider Helmut Grashot lachend aanvulde .Heb je ook geen problemen meer met het ver lengen van je '-ontract' terecht, want het Westduitse voetbal bezit in deze „veulens" van Mönchen gladbach, onder welke bijnaam zij enorme populariteit genieten, volbloed paradepaarden, die in het komende toernooi om de Europacup iedere te genstander van importantie doen sid deren. Ook Europacuphouder Feije- noord, die het vorig jaar aan het be gin van de competitie in het stadion am Boekelberg capaciteit 30.000 toe schouwers roemloos met 4-2 ten on der ging. Daarom ontkurkte het landskampi oenschap in het nauwelijks 80.000 in woners tellende Mönchengladbach, op slechts enkele kilometers van de Ne derlands-Duitse grens, een wekenlan ge verrukkelijke feestroes. Een roes, waarin de Duitse voetbalfanatici zich zonder restricties lieten onderdompe len. In de wetenschap, dat er de eerst komende jaren geen kater kan volgen. De feestvreugde bereikte zijn absolute hoogtepunt toen trainer Hennes Weiss weiler met zijn „veulens" in open landauers een waarlijk stormachtige rondrit maakte door „voetbaldronken" Mönchengladbach. „Een huldiging, die ik nooit meer zal vergeten", zegt een glunderende Günther Netzer drie maan den later in het trainingskamp in Karlsruhe. Drie jaar spraken de Duitsers be- wonderend en met een zeker respect van de Gladbacher doelpuntenfabriek, maar het landskampioenschap kwam steeds bij een ander terecht. Tot het zonder enige sterallures opererende es kadron uit Mönchengladbach het af gelopen seizoen met succes de zo zorg vuldig beraamde greep naar de macht voltooide. Een schitterende prestatie, want bijna nergens ter wereld is de concurrentie zo scherp als juist in de Westduitse eredivisie. Het beste bewijs daarvoor: sinds de instelling van de Bundesliga (in 1963) is het totdusver nog geen enkele club gelukt vaker dan een keer de landstitel naar zich toe te trekken. Aan deze traditie wil len Weissweiler's „veulens", en daar voor bezitten zij de kracht en de sou plesse, het komende seizoen een einde maken. Daarbij achteloos voorbij gaand aan het feit, dat zij op drie bruiloften moeten dansen: competitie, beker en Europacup. De man achter het succes van Bo russia Mönchengladbach, dat in 1965 samen met Bayern München, de sprong naar de Bundesliga maakte, is Hennes Weissweiler (51). Hij is tevens als voornaamste docent verbonden aan de sporthogeschooi in Keulen, waar hij belast is met de opleiding van as sistenttrainers. Deze Weissweiler is een uiterst vriendelijk en beminnelijk man, die graag en veel over voetbal praat. Ten alle tijde is hij bereid tot een „open" gesprek, waarin hij zijn succesformule zonder aandringen prijsgeeft. Overigens een betrekkeliik eenvoudige formule, die voornamelijk gebaseerd op een harmonisch even wicht tussen aanval en verdediging. „Wil je in het huidige voetbal de top bereiken", zet deze koning onder de Duitse voetbaltrainers in het trai ningskamp in Karlsruhe nader uiteen, „dan moet je op de eerste plaats een compleet elftal hebben. Alleen met een productieve aanval, zoals wij die nu al jaren hebben, red je het niet. Verde digend kwamen wij nog veel tekort, waren wij nog te kwetsbaar, zodat we steeds een paar Dunten tekort kwa men. Daaraan hebben we vorig jaar iets gedaan met het aantrekken van Ludwig Müller van FC Nürnberg en Klaus Sieloff van VFB Stuttgart. De twee ervaren verdedigers, die de ploeg wat meer rust en zelfvertrouwen moes ten geven. De aanval werd bovendien nog versterkt met de Deen Ulrik le Fèvre, op kritieke momenten een koe le kansenbenutter. Deze spelers heb ben de ploeg meer ruggegraat gege ven. De angst om te verliezen was opeens verdwenen". Borussia Mönchengladbach, de laat ste maanden vaak vergeleken met een meedogenloze roofvogel, hetgeen Weissweiler als een compliment be schouwde, nu te zien spelen, is een genot voor de fijnproever. De ploeg speelt uiterst effectief, volledig aange past aan de eisen van het moderne voetbal. Dat wil zeggen: met verde- digers die kunnen aanvallen, en met aanvallers die kunnen meeverdedigen. Men weet het spel op tijd te ver tragen, maar bovenal bezit het elftal de vereiste zelfbeheersing en het ge duld razendsnel om te schakelen van aanvallen op verdedigen of anderom. En dat is de superbe kracht van dit Borussia Mönchengladbach, in de Bundesliga vooral gevreesd om zijn grote flexibiliteit en zijn artistieke ge voel voor aanvalscombinaties. De belangrijkste pion in het taktisch plan van „grootmeester" Weissweiler is ontegenzeggelijk meervoudig inter national Günther Netzer, de rijk met talent gezegende heerser op het mid denveld, die op uiterst vakkundige wij ze de verbindingen onderhoudt tussen aanval en verdediging. Rond deze tech nisch hoog begaafde aanvoerder heeft Weissweiler zijn formatie in feite ge groepeerd. Voor veel Nederlandse trai ners is Netzer, die Borussia's flitsen de aanvalsspel vaak nog een extra dimensie weet te geven, de meest ideale verbindingsspeler. Daarom ver baasde het ook niemand, dat Borus sia's trainer vorig jaar juli alles in het werk stelde een tussen hem en Netzer gerezen meningsverschil zo snel mogelijk uit de wereld te ruimen. (Van onze sportredactie) BONN. West-Duitsland is geen land met clubs die in de Bundesliga domineren zoals Ajax en Fetyenoord het in de eredivisie doen. Enige tijd vorm de München 1860 een uitzondering. Op het nippertje ontging de club uit Beie ren de Europa-cup voor bekerwinnaars, toen ze in 1965 op Wembley met 20 van Manchester United verloor. Maar aan het einde van dat zelfde seizoen was München 1860 Westduits voetbal kampioen en kon zich nu dus aanmel den voor de Europaculp-1. Dat toen juist het in die t(jd oppermachtige Real Madrid de eerste tegenstander moest zijn, was domme pech. Thuis eindigde echter na de uitscha keling door de Spanjaarden het seizoen voor München niet onbevredigend. De club eindigde op de tweede plaats, het geen voor de Duitsers met een gevoel voor ereplaatsen altijd nog „fizemeis- ter" betekent. Internationaal behield München 1860 zijn faam en in Ne derland sterker dan elders in het bui tenland want trainer was de ook in ons land bekende grootmeester Max Merkel. Merkel had München in 1964 naar het kampioenschap van Zuid-Duitsland geleid en vervolgens dus in 1966 naar het kampioenschap van de bondsrepu bliek. Dat het daarna bergafwaarts ging, komt echter evenzeer voor een groot deel voor rekening van Max Mer kel, zegt men nu in München. Na de succesrijke periode verzuimde München 1860 jonge spelers te kopen, de verstandhouding tussen Merkel en spelers werd snel slechter, die tussen Merkel en bestuurders eveneens. Eind 1967 verdween de trainer naar FC Nürnberg, de club die onder zijn leiding ook Westduits kampioen zou worden, om vervolgens door Ajax in de Europa cup te worden uitgeschakeld (1969). Dat zelfde seizoen degradeerde kampioen Nürnberg en Merkel stapte over naar het Spaanse Sevilla München nam als trainer de vroe gere doelverdediger van het Westduitse elftal Hans Tilkovski in dienst. Wat de ze van zijn voorganger overnam, begon echter al op een failliete boedel te lij ken. D- financiële positie was precair, het spelers-potentieel bedroevend. De enige ster wiens glans onverminderd bleef, was de grillige showman-keeper „Radi" Radenkowitsch (bin ich Radi, bin ich König). Nu het afgelopen sei zoen München 1860 uit de hoogste af deling werd gewipt, zette ook Radi een punt achter zijn voetballoopbaan. De meest populaire club in de Beier se hoofdstad is inmiddels al enkele ia- ren Bayern München. Maar terwjl „Bayern" louter een voetbalvereniging is, is München I860 actief op een zeer breed terrein van sport. Ze is een der oudste en grootste Duitse sportvereni gingen. De vurig gekoesterde hoop dat de club de krachtige financiële injectie zal ontvangen die nodig is voor een rooskleuriger toekomst, is mede geba seerd op het feit dat de gemeente waar schijnlijk wel met kapitaal ovei de brug zal moeten komen, wil niet de belangrijkste plaatselijke sportorgani satie in verval raken. Andere persoonlijkheden in de ploeg zijn de sublieme verdedigers Berti Vogts en Peter Dietrich, eveneens be horend tot de nationale selectie van Helmut Schön. In Horst Koppel, Her- bert Laumen en Ulrik le Fèvre bezit Weissweiler bovendien aanvallers van internationale klasse. Met het oog op de komende wed strijden voor de Europacup in de eerste ronde ontmoeten de Duitsers de (zwakke) kampioen van Cyprus haalde Hennes Weissweiler Jupp Heynckes, drie seizoenen onde? con tract bij Hannovei '96. terug naar Mönchengladbach en sloot nii voorts contracten af met vier 18-jarige jeugd- internationals Een op zich riskante zaak. want Weissweiler neeft nu een „overschot" aan productieve aanval lers. Een probleem, dat deze voetbal psycholoog wel onderkent, maar waaraan hij vanzelfsprekend niet te zwaar tilt. .Iedere speler wordt door mij beoordeeld vanuit net prestatie principe. Alleen orestaties tellen. Op grond daarvan bepaa, ik wie er speelt" Van het komende Europese beker- avontuur, waarin Borussia Mönchen gladbach zal debuteren, stel Weisswei ler zich veel voor. De loting is voor ons in zoverre gunstig uitgevallen, dat wij niet direct Feiienoord of Ajax als tegenstander hebbei. gekregen Twee clubs van Europese topklasse. Neder land beschikt trouwens toch over een stel schitterende voetballers. Daarom heeft het me ook zo verbaasd dat Nederland er in Mexico niet bij was. Een land met zoveel goede voetballers had er eigenlijk met mogen ontbre ken. Voor de spelers zou net ook be langrijk zijn geweest, want nergens kun je meer naam maker dan bij een wereldkampioenschap Daarom vind ik het ook zo jammnr, dat Netzer vanwege een blessure niet in Mexico kon spelen" Hennes Weissweiler, wiens contract jaarlijks met handslag wordt gere geld „na zeven jaar is er een we derzijds vertrouwen gegroeid, dan is het toch belachelijk alles op paier vast te leggen" hekelt het „zweepsla gen en suikerklontjessysteem" van Max Merkel. De vaak nors kijkende voetbalvakman heeft een typisch eigen manier van coachen die in de eerste plaats gericht is op een goedt onder linge verstandhouding. Roofbouwachti- ge praktijken verafschuwt hij .omdat ik de voorkeur geef aan een geleide lijke opbouw" Nooii zal hij zijn spe lers dictatoriaal beiegenen Zijn om gang met de spelers is zeds amicaal te noemen. Niets in hem de vakman en de psycholoog verraadt de „big boss" die Borussia Mönchengladbach, in enkele jaren naar de top van het Duitse voetbal leidde. Spelers als Nexzer, Vogts, Müller, Siloff en ga zo maar door", stelt hij nadrukkelijk, hoei ik de techniek niet meer bij te brengen. Ik hoef ze ook niet voor te kauwen wai ze wel en wat ze niet mogen doei. Dat weten ze zelf donders goed fier daar leven ze ook naar Voetbal is tenslotte hun vak. Daarmee moeter ze hun geld ver dienen. Daarom: alles wax direct ver band houdt met de training en de wedstrijd wordt öoot mij in alle open heid besproken Natuurlijk uiteindelijk bepaal ik de taktiek daarvooi draag ik tenslotte de verantwoording. Maar de spelers mogen er rustig een eigen mening op Borussia Mönchengladbach, met 1800 leden (naasi voetbal afdelin gen handbal en tafeltennis) een van ie „kleinste clubs" in de Bundesli ga, kent ook zijn problemen Proble men op het financiële vlak die wel iswaar niet nijpend dm maar wel tot voorzichtigheid manen. ,JEr is gelukkig geen enkele reden tot pa niek", vertelzakelijk eider en be stuurslid Helmut Grashof openhar tig, „Maar het t lijft de komende jaren wel zaak op de kleintjes te letten. Het afgelopen seizoen hadden we een voordelig saldo maar dal was toch niet voldoende om ons buitensporige uitgaver te kunnen veroorloven". Dolgraag had Borusvc Mönchen gladbach op korte termijn bij het stadion im BoeKelbe' eer eigen clubhuis willen betrekken. De bouwkosten daarvoor werden ruw weg geraamd op 2l/s tot 2 miljoen gulden. Het plan werd onmiddellijk weer in de ijskast gestopt, want voor een dergelijk project ontbreekt het Borussia voorlopig nog aan vol doende monetaire middelen. „We moesten het plui wei laten varen" verduidelijkt Heimu' Gras hof, „omdat onze balans een derge lijk voordelig saldo au eenmaal niet aangeeft. Bovendieti leggen wi] dan liever wat geld opzij om. in dien dat nodig s onze -selectie te versterken. Het is de mige manier om je in de top te handhaven en te gelijkertijd het meest probate mid del om wat mees financiële armslag te krijgen. Want daarvoor zul je toch tenminste ■•sikele iaren voetbal op topniveau moeten spelen Hoewel de üeuts her Fussball Bund (DEB) nog steeds niet is af gestapt van gelimiteerde transfer bedragen hoewe' hiertegen al enke le jaren felle oppositie wordt ge voerd betekent dat n ei dat iedere club uit de Buiidesligr topsvelers kan aantrekken. Mag het transfer bedrag (175 000 'n Iden dun niet di rect een beletsel vormen, de hand- eglden en salarissen vormen die vaak wel. Er zijn slechts weinig clubs in de Westduitse eredivisie, en daartoe behoort ook Borussia Mön chengladbach, die aan de financiële verplichtingen kunnen voldoen. Niet zo verwonderlijk, want om quitte te spelen moeten de Bundesliga- clubs bij hun thuiswedstrijden een gemiddeld bezoekersaantal halen van 25 tot 30.000. Maar de publieke belangstelling is de laatste jaren verontrustend gedaald. Daarom hopen de Duitse clubbesturen vurig dat de goede re sultaten van de nationale ploeg-in Mexico een positieve uitwerking zullen hebben op de bezoekersaan tallen. Alle factoren liiken daarvoor aanwezig, want alles uriis. in de richting van een uitermate enerve rend competW ever loop waarin naast Borussia Mowhengtadbach Hertha BSC EC Kölr. en Bayern München vermoedelijk een hoofdrol zullen spelen Bovendien is de DFB tegemoet ge komen aan de wens van de clubs een winterpauze in te stelten ten einde na te gaan of misschien daar door de teruglopende beMngstellina voor een deel kan worden ingedamd Uiteindelijk is besloten in 4e perio de van 5 december tot 23 januari de competitie volledig st>- te leggen Het aanvankelijk voor deze perio de vastgestelde programma zal nu op woensdagavonden worden afge werkt. na houden. Dat staJ ik xeits op prijs. Het bewijs, iat ze persoonlijkheid heb ben of het in ieder geval krijgen. Daarom moet je de speie-s laten mee beslissen En wordt er °ens een sug gestie gedaan dan ben ik best bereid die over tp nemen Borussia Mönchengladbach lijkt hard op weg uit te groeien -laar een club van Europees niveau Volgens het oer oude recept van doelpunten maken, maar ze ook voorkomen' Weissweiler is trots op zijn elftal, dat de tegen slagen in de eerste jaren u> de Bun- desliga moedig neeft opgevangen. Maar de spelers kiiken verder: ze blik ken begerig naar de Europacup nu nog in het bezit van Feitenoord Een nieuw hoofdstuk in het draaiboek van Hennes Weissweilei Bovendien de kans, dat Borussia Mönchengladbach, spelers ais Netzer Vogts »t Caumen de komende jaren zal verliezen is praktisch te verwaarlozen Weisswei ler: „De meeste var onze spelers zou den ergens anders aanzienlijk meer kunnen verdienen Voch blijven zij bij Mönchengladbach fin daf is voor mij het beste bewijs dat ook voor een profvoetballer dat reld niei uitsluitend belangrijk is".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 21