FILATELIE Dammen Bridge Welke vlag? ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1970 Erbij 23 v 2 p.... Prijspuzzel KXXXX XXXX* x XJOOOOOOO Zwart: zestien stukken op 3, 6, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 16, 19, 20, 21, 23, 24, 25, 26. Wit: zestien stukken op 22, 28, 30, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42, 43, 45, 47, 48. Wit aan zet voert nu een elf diepe dam- combinatie uit in een volmaakte partij - stand. 1) 37-31 26x46. 2) 47-41 46x37. 3) 32x41 23x32. 4) 38x27 21x32. 5) 33-29 24x33. 6) 22-18 13x22. 7) 43-38 32x43. 81 48x17 11x22. 9) 30-24 19x39. 10) 40-34 39x30. 11) 35x2. Nu is er voor eindspel liefhebbers de vraag, of dit eindspel nog wel gewonnen wordt voor wit. Stand zwart: 3, 6, 14, 16, 22, 25. Wit: dam op 2; schijven op 41, 42, 45. DCIJ speelt dit jaar voor het eerst weer in de hoogste afdeling van de KNDB, en ontmoet daarin opnieuw de oude tegen standers Gezellig Samenzijn en Jozeph Blankenaar, die in 1968 tot fusie zijn overgegaan en onder de naam VAD op 10 oktober in IJmuiden komen spelen. Uit de geschiedenis van Jozeph Blanke naar is de volgende afwikkeling. no.»»* rroon cooonrrnoooooi B 10 6 O A 10 9 8 7 A84 A B 5 3 AH7 <0 B H V B 10 3 ocxï V^L i JSL xxxtxtoooocx'y^nocccxxxx Zwart: 3, 8, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 21, 23, 24, 26. Wit: 25, 27, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 42, 43, 44, 45, 47. De damzet die nu op ruit 5 wordt uit gevoerd is voor velen een verrassing. 1) 27-22 18x27. 2) 33-29 24x33. 3) 38x20 27x29. 4) 45-40 15x24. 5) 37-31 26x48. 6) 39-34 48x30 25x5. Ook dit afspel zal de belangstelling van de eindspelkenners niet ontgaan. De volgende damzet is ook leerzaam. Zwart: 2, 3, 7. 8, 9, 10, 12, 13, 15, 16. 19. 20, 23. 24, 26. Wit: 27, 28, 32, 33, 35, 36. 37, 38, 39, 42, 43. 45, 47, 48, 49. Zwart aan zet vervolgde met 12-18. waarna wit damzet forceerde. Wij laten de oplossing aan de lezers over. maar om het concentratievermogen te peilen en te scherpen: geen stukken verzetten! Voor de liefhebbers van de problema tiek volgen nu twee vraagstukken, die de heer J. C. Vink te Utrecht speciaal voor onze rubriek samenstelde. Hij bouwt zijn composities op fraaie motieven. No één is gebouwd op motief „Maoury", no twee op „Max Douwes". Zuid gever, niemand kwetsbaar. NZ pas sen voortdurend, oost opent in vierde hand met één klaver west één ruiten oost één schoppen west twee SA oost vier SA (azenvraag) west vijf harten oost zes klaver einde. Tegen zes klaver start zuid met klaver negen. Hoe moet oost spelen?? B) 10 2 9HVB54 10 8 6 A B 2 V 8 4 9 963 2 O AHB9 73 Zuid gever, NZ kwetsbaar. Zuid één schoppen west twee harten noord twee schoppen oost drie harten zuid drie schoppen west en noord passen oost vier harten zuid en west passen noord doublet allen passen. Tegen vier gedoubleerde harten start noord met schoppenaas, vervolgt in slag 2 met schoppen negen die zuid wint met schoppenboer. In slag 3 volgt schoppen heer, west harten vier en noord bekent met schoppen zeven. In slag 4 speelt west hartenheer, noord bekent, zuid wint hartenaas en vervolgt met klaver vier- west klaverboer en noord klaverheer. In slag 5 klaver vijf van noord, zuid de kla vervrouw en de spelleider wint met kla veraas. Op hartenvrouw bekennen dan zo wel noord als zuid. Vraag: Hoe verder?? Antwoord A) Zit schoppenheer bij noord, dan wint: 1-klaverheer, 2-ruitenaas, 3- schoppenvrouw, heer, aas, 4-schoppenboer, twee hoge hartens en dan maar over en weer troeven. Deze speelwijze faalt als zuid schoppenheer heeft, daar zeker een tweede troefronde volgt en west niet van zijn verliezende schoppens afkomt. Een betere kans is: 1-klaver tien, 2-kleine schoppen. Heeft zuid de heer dan is de winst vrijwel zeker, zelfs als zuid neemt en troef naspeelt. Later kan op de derde hoge schoppen van oost, op tafel (west) een hartentje weg. Ook als noord schop penheer heeft en troef vervolgt, is er nog een winstkans door één schoppen in west te troeven en daarna de snit tegen harten vrouw proberen. Zuid had schoppenheer tweede, vijf hartens met de vrouw, vier ruitens met de heer en twee troeven. De enige kans op winst geeft dus een kleine schoppen naar de vrouw. Antwoord B): Dit is eenvoudig. Nu noord al schoppenaas en klaverheer getoond heeft, moet zuid voor zijn openingsbod ruitenvrouw hebben. Dus niet snijden maar aas en heer slaan de vrouw valt tweede. Dat betekent slechts één down (—100), hetgeen een goede score is, daar NZ meestal drie schoppen maakten 140). Zuid had schoppen HB-vijfde, hartenaas- tweede, ruitenvrouw-tweede en viermaal klavervrouw. Indien west in ruiten had gesneden, zou 300 een zeer slechte score voor OW betekend hebben. PORTUGAL Het 25-jang bestaan van het Instituut voor Plantenvere deling werd herdacht door de uitgifte van drie zegels: 1 2,50 en 5 esc. Zij tonen het embleem van hst instituut met de latijnse spreuk: „Ut semen op timum habeat" ZWEDEN. In de serie „historische bouwwerken en monumenten" ver schenen op 28 augustus twee nieuwe waarden: 55 de middeleeuwse ves ting Glimmingehus in Z. O. Schonen en 2 kr. het China kasteel in het slot park van Drottningholm. FINLAND Aan de stichting van de steden Uusikaarleppy en Kokkola 350 jaar geleden wordt herinnerd door het in omloop brengen van twee zegels, elk van 0.50 mkrespectievelijk op 21 augustus en 7 september. Beide ze gels geven een gezicht op de betrokken stad en het gemeentewaven. OOSTENRIJK. Een aan het trekken en bergklimmen gewijde zegel van 2 Sch. wordt op 8 september uitgegeven en is van 16 september af voor fran kering geldig De zegel toont een berg landschap. (afbeelding). KLEINE GESCHENKEN Kleine geschenken onderhouden de vriendschap. Ook in het beperkte maar wijdvertakte wereldje van de schaak- problematiek kent men de betekenis van dit spreekwoord. Een van de beroemdste weldoeners op dit terrein was Alain C. White, die sinds het begin van deze eeuw zijn probleemvrienden over de halve aard bol omstreeks Kerstmis placht te verrassen met een boekje, in hetwelk problemen naar bepaalde kenmerken waren geordend. Hier te lande is dr. Niemeyer zo een gulle schenker. In het dagelijks leven was hij tot voor enkele jaren de leider van een glashard zakelijk concern van Europees formaat. Doch daarnaast had en heeft hij hart en ziel verpand aan de voor de meeste mensen wat onwezenlijke esthe tiek, welke de onooglijke schaakfiguurtjes kunnen oproepen. Daarbij neemt dr. Nie meyer een of ander onderwerp bij de kop om er zich daarna volledig in te verdiepen. Hij schaaft en draait, vereenvoudigt en voegt toe, zoekt en vindt, om het gevon dene tenslotte toe te vertrouwen aan houtvrij! papier ten behoeve van zijn gunstelingen. Zijn laatste collectie Fascinerend Ma teriaal genaamd ligt voor ons. Laten wij de schenker en schepper eens volgen op zijn geestelijke weg. Door zelf de oplossingen te zoeken, komt men de finesses op het spoor. Ad No 2. De auteur heeft allereerst het bord omgekeerd en het blokje zwarte stukken zodoende een andere waarde ge geven. Er ligt nu na een zet van Tgl geen mat klaar in verband met de mogelijkheid g2-gl. De enige juiste sleutelzet is 1) Db7-c7! (dr. Dh2 mat) welke de mo gelijkheid Dh7: er in houdt. De spiegelzet 1) Db6? faalt op een zet van Tgl. Ad No 3. Door het paard op b7 faalt 1) Dc7? nu op Pd6! Maar de verplaatsing der dame van de zevende naar de zesde rij brengt de mogelijkheid 1) Dc6-h6! in de stelling. Men merke op: a) Beide composities zijn diagonaal- symmetrisch. b) De witte torens mogen niet in de hoeken staan omdat ze dan met schaak genomen kunnen worden. Ad No 4. Nu staan de witte torens wel in de hoeken, doch is de witte koning ver plaatst en Th2 zelfs door een dame ver vangen. Derzelver schaaks op h4-h5-h6 schaden niet. Met 1) Dc2-h7! (dr. Dh2: mat) is de zaak in orde. Ad No 5. Hetzelfde zwarte blokje van No 4 aan de bovenkant. Men ziet gemak kelijk dat op iedere zet van zwart een mat gereed ligt, maar wit heeft geen tempozet (vooral daarvoor dient pion f2). De oplossing is verrassend: 1) Te8-e7! Er is een nieuw tempoprobleem ontstaan. Na een zet van Tb8 volgt 2) Db7: mat. Ad No 6. We draaien het bord 180 graden om. Toverachtig resultaat: nu is een dreigprobleem ontstaan. Alleen 1) Dd5-e5! (dr. Dh2: mat) is juist! (Slot volgt). J. C. VINK (Utrecht) Zwart: 7, 8, 9, 10, 11, 15, 23, 26, 29. Wit: 16, 20, 22, 37, 38, 39, 44, 47, 48. Wit speelt en wint (dit geldt voor beide problemen). J. C. VINK (Utrecht) MR. E. SPANJAARD TURKIJE. Ter gelegenheid van de Derde Nationale Postzegeltentoonstel ling „Ankara 70" zal op 28 oktober een serie van vier zegels verschijnen met verschillende symbolische voor- Hellingen: 10,50, 60 en 130 k. De>hoog- rte waarde is in de vorm van een mi niatuurvelletje (afbeelding). DENEMARKEN Van 27 augustus if zijn twee nieuwe waarden verkrijg baar in de koerserende Wapen-teke ning: 3.10 kr. violet en 4.10 kr. olijf groen. CAY MAN-EILANDEN. Een nieuwe lefinitieve serie frankeerzegels met vaardeaangifte in decimale valuta zal op 8 september worden uitgegeven: V« Cayman-Lijster 1 c. Zeboes, 2 c. kustlandschap, 3 c. Poinciana (bloem) 4 c. kaart van Grand Cayman, 5 c. kaart van Cayman Brac en Little Cay man, 7 c. motorschepen te Berth, 8 c. Georgetown. 10 c. mandenmaker, 12 c. strandgezicht, 15 c. lijnbaan, 20 c. Bar racuda (vis), 40 c. regeringsgebouw, 1 wapen en 2 portret van Koningin Elizabeth II in profiel. FRANKRIJK. In verband met de Europese jeugdkampioenschappen ath- letiek zal op 14 september een zegel van 0.45 fr. het licht zien. Voorgesteld wordt een polsstokhoogspringer, naar ontwerp en gravure van Bétemps. FRANS-ANDORRA. De Europese jeugdkampioenschappen athletiek in Parijs geven aanleiding tot de uitgif te van een zegel var. 0.80 fr op 14 sep tember met voorstelling van een ko gelstoter (afbeelding). USA. Ter herinnering aan het feit. dat een halve eeuw geleden in de Vere nigde Staten het vrouwenkiesrecht in gevoerd werd, wordt op 26 augustus een zegel van 6 c. verkrijgbaar ge steld. De zegel toont links een automo biel uit 1920 met vrouwen die voor stemrecht demonstreren en rechts een vrouw uit 1970, die haar stem uitbrengt door middel van een stemmachine. MALTA. Twee aanvullingswaarden op de in koers zijnde serie zijn op 1 augustus verschenen: 5 d. fortificaties en 10 d. het arsenaal van de marine LUXEMBURG. Op 14 september ver schijnt een zegel van 3 fr. ter her denking aan de instelling van het bis dom Luxemburg 100 jaar geleden. De zegel toont keizerin Kunigunde, doch ter van graaf Siegfried van Luxem burg, en haar gemaal keizer Hendrik II. De beeltenissen zijn ontleend aan glas-in-loodramen in de kathedraal van Luxemburg. PAPUA EN NIEUW-GUINEA. Om de grote rol die het luchtverkeer speelt tussen Australië en Nieuw-Guinea in het daglicht te stellen, werden zes ze gels in omloop gebracht met voorstel lingen van vliegtuigen boven bergtop pen: 5 c. Douglas DC 6B boven Mt. Wilhelm, 5 c. Lockheed Electra Mark II boven Mt. Yule 5 c. Boeing 727 boven Mt. Giluwe 5 c. Fokker F 27 Friendship boven de vulkaan van het Manam Eiland 25 c. Douglas DC 3 boven de Matupi-vulkaan en 30 c Boeing 707 boven Hombrom's Bluff, (afbeelding). Zwart: dertien stukken op 6, 8, 9, 13, 14, 18, 22, 26, 29, 30, 33, 35, 36. Wit: dertien stukken op 16, 20, 24, 27, 31, 32, 37, 41, 42, 43, 45, 47, 50. De heer Vink, onze dank voor de fraaie problemen. B. DUKEL Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur: B. Dukel, Wijk aan Zeeënveg 125, IJmui den. SPÉELT MEE? Wilt u eens een kwartiertje meespelen in de wereldkampioenschappen? Hieronder twee leerzame spellen, die u eens moet trachten op te lossen alvorens de onder staande antwoorden te lezen: Het uitgangspunt was bovenstaande tweezet, welke Th. Herlin in 1852, ruim 100 jaar geleden dus, componeerde. De oplossing is eenvoudig; op alle toren- zetten ligt een mat gereed, behalve op Tal: resp. Th8:. Voorts moet wit de pion gepend houden en zo vinden we 1) De4-hl! Wit kan nu op al resp. h8 slaan en 1) Ta6t met 2) Ta6: mat beantwoorden. Men merke op dat de plaatsing van de koning op g6 niet willekeurig is. Zet hem op het spiegelveld b3 bijvoorbeeld en er zijn de twee nevenoplossingen 1) De5 of De8, daar het schaak op a6 er uit is. Ziet nu eens hoe Niemeyer het gegeven uitdiept in vijf nieuwe eigen composities, alle tweezetten. Om sterk te kunnen spelen is voor de moderne wedstrijdspeler nodig een be hoorlijke kennis van slag- en combinatie spel. Bij uitstek leent de partijproblema- tiek zich daarvoor. Omdat de hedendaagse wedstrijdspelers met de moderne en laat ste vondsten op de hoogte zijn, willen wij eens een paar fraaie afwikkelingen plaat sen, die reeds veertig jaar terug in het partijspel hebben plaatsgevonden. Vooral voor de jeugd zijn deze combinaties leer zaam. A. COUTTET (Frankrijk) HET WAS een mooie zomerse dag. De zon scheen vrolijk op de daken van het dorpje Freedom. Vrouwen in lange jurken met rand jes en strikjes liepen met bood schappenmand j es winkeltje in, win keltje uit en lachten elkaar vrien delijk toe. De mannen trokken er iedere dag op uit om hun koeien te verzorgen en kwamen 's avonds moe, maar tevreden weer thuis. Ja, het dorpje Freedom was een vriendelijk dorpje. Het was het vriendelijkste dorp van het wilde westen. TOT DAAR op zekere dag ver andering in kwam. Sinds die dag is het een hele tijd het naarste dorp van het wilde westen geweest En dat het niet altijd zo is geble ven, dankt het dorp aan een klein jongetje dat Andy heette. Aan iedereen die het horen wil de, vertelde Andy hoe alles was gekomen en dat ging dan zo: „Op een avond was ik vroeg naar bed gegaan en daarom werd ik midden in de nacht al wakker. Ik kon helemaal niet meer slapen 2n ben toen naar beneden gegaan. Ik liep naar de kast toe, waar de toekjes in staan en onderwijl keek ik even uit het raam. Je raadt nooit wat ik toen zag. Buiten lie pen die boeven, die al een hele tijd ons het leven zuur maakten. Ze stalen van alles en vernielden ie boel, maar ze waren met zoveel dat onze sheriff ze niet aan kon. En daar zag ik ze meens aan de over- leant, voor de bank staan, met flik kerende pistolen in hun handen. De leider sloop naar de bank toe ïn voelde aan de deur. Natuurlijk zat die op slot. maar dat gaf niet jor hem, want hij sloeg gewoon tiet ruit kapot en klom daardoor laar binnen. De andere boeven ke ken nog even de straat uit, zagen liemand en klommen ook naar binnen Ik ging iets dichterbij het raam staan en zag, da* de paarden van die boeven verderop stonden. Zachtjes ben ik toen naar de schuur gelopen, heb touw gepakt en ben heel voorzichtig naar de paarden toegeslopen Ik heb aan alle hoofd stellen een touw gebonden, dat ik Welk beroep heeft deze man? Zet de letters in de goede volgor de op een briefkaart en stuur hem uiterlijk dinsdag naar het bureau van ons blad. Zet je er ook „Prijspuzzel" bij? Dit is de vlag van Gelderland. Kleur hem weer mooi en doe hem bij je verzameling. ■BLAl/W QEEL ZWAZT aan de andere Kant aan de balk waar ook de teugels om worden ge slingerd, vastmaakte. Daarna ben ik naar de sheriff gerend. Natuur lijk moest ik hem uit z'n bed bel len, maar nadat ik verteld had, wat er aan de hand was, had hij geen eens tijd om te mopperen, zo vlug kleedde hij zich aan. Hij bond zijn pistolen om en pakte z'n geweer uit de standaard Vlug werd de rest van de mannen gewekt en even later stond de sheriff in de straat van de bank. Hij haalde de trek ker van het geweer over en pang! Meteen renden de boeven naar buiten sprongen op hun paar den en wilden er snel vandoor gaan. Jammer voor hun, de paarden za ten aan de balk vast. Sommige paar den steigerden en sommige paar den sloegen met hun achterbenen. Hier en daar kwam een boef met een flinke dreur op de straat te recht. Nu was het voor de sheriff maar een kleinigheid, om de boe ven die helemaal in de war waren te vangen. Hij bond ze allemaal aan één hand vast, want de an dere hand hadden ze nodig om over hun pijnlijke achterkant te strij ken. De boeven werden opgesloten ïn ik kreeg de volgende morgen ïen prachtige speld, met daarop een ster Die mocht ik dragen op m'n zondagse pak. want ik heb voor gezorgd dat ons dorp nu weer net zo vrolijk is als vroeger". JA. NU LACHEN de vrouwen van Freedom weer vriendelijk ïaar elkaar en op zondag wordt Andy door iedereen toegeknikt, want hij is dan toch zeker ook een sheriff, dat kun je zien aan z'n mooie ster. die hij midden op z'n borst draagt! ESTHER Fiep was op een keer bij een hondenhotel daar woonden vier honden, je kent ze wel. De gele boxer, met z'n plattr neus, de gevlekte dog, wel zo qtool als een reus, de bruine pincher, spitste z n oortjes klein en de gekleurde collie met haren zo zacht als satijn. Fiep wilde eens kijken in het honden hotel en zocht naar de voordeur met daaraan de bel Maar wat Fiep ook vond, geen deur en geen bel. Fiep hoorde wel blaffen, héél laag en héél schel. Toen dn- ht Fiep ineens: ik blaf ook een keer, al staat dat niet netjes, voor een keurige heer. Fiep blafte en blafte, het klonk lang niet gek, en al gauw kwam er een hond met een doos in z'n bek. Daarin lag de sleutel, van het hondenhotel Fiep liep toen naar binnen, aaide de boxer z'n vel, de collie blafte hem vriend'lijk gedag van de dog kreeg Fiep een stevige poot en na goed te hebben opgelet, sprong de pincher op Fiep z'n schoot Fiep vond het fijn m het honden hotel en bestelde een kamer voor een tijd, daar woont Fiep nu al een hele poos en heeft daarvan nog steeds geen spijt. ET.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23