Terugkeer naar normale vorm van leven HUSAK LAAT CRITIEK OP DUBCEK ACHTERWEGE Tsjechische crisis is voorbij Senaat in VS wenst geen limiet voor Defensie Spiro Agnew vijf uur in Cambodja Choler a-alarmplan Duitsland opgesteld m 011111 01 Arrestaties op popfestival Grieks regime lonkt naar Oost-Europa Schietpartij in Amman SC Dimplex achtergrond a mm i Komplot ontdekt in Kameroen DDR laat twee Westduitsers vrij Zanger Sarapo verongelukt „Jongetje" wilde zo graag naar Vietnam Koksmaatje had geen zin in varen Francois Mauriac ernstig ziek ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1970 3 Razzia Arthur London Ex-bisschop beschuldigd 99 (Van onze redacteur in Istanboel) ISTANBOEL „Toerisme is als een café. Het kan de bezoekers niet schelen of de caféhouder zijn vrouw slaat. Als de koffie maar goed is". Zo verklaart de secretaris-generaal van de Griekse Nationale Organisa tie voor Toerisme, ex-kolonel Bakopoulos, even cynisch als oprecht de ongekend grote stroom toeristen naar zijn land. Zijn schatting voor dit jaar van anderhalf miljoen is mogelijk wat overdreven, zeker is dat de inzinking van 1967 en 1968 inmiddels is goedgemaakt. Toch kan het voor die toeristen een interessante vraag zijn hoe het ondertussen met dal „slaan" is gesteld. Critiek Vraaggesprek Overplaatsing Middeleeuws 99 PRAAG (Reuter en AP) De Tsjechoslowaakse partijleider Gustav Husak heeft gisteren verklaard, dat de crisis in zijn land voorbij 's- »Er is een anti-liberaal bloedbad voorkomen en de toekomst in Tsjecho-Slowakije ziet er goed uit", aldus Husak. Husak sprak op een bijeenkomst van plaatselijke partijfunctionarissen in Slo wakije. Het was zijn eerste toespraak sinds hij vorige maand een scherpe aanval op zijn voorganger Alexander Dubcek deed. Nu leverde hij op niemand critiek, maar legde bijna verontschuldigend uit dat en kele van de harde maatregelen die sinds de inval van de troepen van de Warschau- pactlanden in augustus 1968 werden af gekondigd „tijdelijk en onvermijdelijk waren". „Nu wij de crisisperiode overbrugd heb ben, willen wij terugkeren naar een meer normale vorm van leven, naar normale vormen van socialistische democratie", aldus Husak. Hij gaf niet aan op welke ter reinen verbeteringen zullen worden aan gebracht. „In Europa worden de voorwaarden ge schapen voor een vermindering van de spanning", aldus Husak. Hij zei verder dat de Oosteuropese leiders op hun topconfe rentie in Moskou hebben gesproken over het doen ontstaan van „die omstandighe den in Europa die de mogelijkheid schep pen tot samenwerking tussen staten met verschillende maatschappelijke systemen." Husak legde er de nadruk op dat deze samenwerking gebaseerd moet zijn op het beginsel van non-interventie in de binnen landse aangelegenheden van de verschil lende staten. Radio Praag, die een gedeelte van de rede van Husak uitzond, liet de gebrui kelijke aanvallen op het Westduitse mi litarisme, die de herdenkingen van de ge beurtenissen uit de Tweede Wereldoorlog vaak begeleidden, ditmaal achterwege. Ook het Tsjechoslowaakse partijblad „Rude Pravo" schreef gisteren dat het Westduits-Russische verdrag een bijdrage is tot een vermindering van de spanning en tot de normalisering van de situatie in Europa. „Bovendien maakt het verdrag de oplossing van enkele open kwesties in Europa mogelijk", aldus Rude Pravo. In het gebied van Ostrava, in Noord- Moravië, is onlangs een razzia gehouden. Dit is gisteren meegedeeld door de vei ligheidsdienst van deze Tsjechoslowaakse provincie. Er werd niet gezegd wanneer en waar precies. Bij de razzia zijn 1161 mensen aange houden. 141 werden in de gevangenis op gesloten en tegen 473 is wegens verschil lende misdrijven en overtredingen een ver volging ingesteld. In 22 gevallen zou er sprake zijn van verboden wapenbezit. 233 mensen die door de politie werden gezocht, konden worden aangehouden. De razzia duurde verscheidene dagen. De autoriteiten in Praag hebben de in Frankrijk wonende voormalige Tsjecho slowaakse onderminister van Buitenlandse Zaken Arthur London zijn Tsjechoslo waakse nationaliteit ontnomen. Dit is in Parijs uit zeer goede bron vernomen. Het besluit is de auteur van het gerucht makende en inmiddels verfilmde boek „De bekentenis" meegedeeld door de ambas sade van Tsjecho-Slowakije in de Franse hoofdstad. London wordt ervan beschuldigd met zijn boek schade te hebben toegebracht aan de belangen van zijn land, en te vens te hebben bijgedragen tot „verster king van de anti-Russische en anti-socia listische tendensen". WASHINGTON (AP) De Amerikaanse Senaat heeft gisteren geweigerd een limiet te stellen aan de uitgaven van het mini sterie van Defensie in Washington. Een ver zoek van president Nixon om een vermin dering van de defensiebegroting met 3,2 miljard dollar werd afgewezen. In het debat over de voorstellen, die het leger 19,2 miljard dollar moeten verschaf fen, heeft de Senaat herhaaldelijk gewei gerd om de uitgaven voor specifieke wa penprogramma's te verminderen. De Senaat verwierp met 42 tegen 31 stemmen een amendement om de algemene militaire uitgaven in 1971 te beperken tot 66 miljard dollar. JAOUNDE (AFP) In de Afrikaanse staat Kameroen is een komplot ontdekt dat be oogde president Ahidjo te vermoorden. „Ondervraging van de deelnemers aan het komplot dat vorig jaar werd gesmeed heeft de aandacht gevestigd op mgr. Ndongmo, de voormalige bisschop van Nknongsamba, aldus deelde de minister van Justitie en Defensie ad interim, Fe lix Sabal Lecco gisteren op een perscon ferentie mee. De verhoren zouden het licht hebben ge worpen op de activiteit van de prelaat bij het beramen, leiden en uitvoeren van de staatsgreep. „De confrontatie van de bis schop met de leider van de Unie van Vol ken van Kameroen, Ernest Ouandie en met verschillende andere samenzweerders heeft duidelijk de medeplichtigheid van de bisschop aan het komplot aangetoond", al dus minister Lecco. BONN, (AP). Oost-Duitsland heeft twee Westduitsers vrijgelaten, die wegens econmische spionage waren veroordeeld tot langdurige gevangenisstraffen. Dit heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken in Bonn bekendgemaakt. De industriële econoom Hermann Hüt- tenrauch en de industrieel Herbert Latin- sky werden in oktober 1967 ieder tot vijf tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Westduitse functionarissen wilden gis teren niet bekend maken of de twee man nen, die deze week naar huis zijn terug gekeerd, zijn vrijgelaten in ruil voor Oost duitsers of andere Oosteuropeanen, die in het westen gevangen worden gehouden. ,W. Vice-president Agnew van de Ver enigde Staten heeft een bezoek van vijf uur aan Cambodja gebracht. Hij 'Zex dat zijn land niet betrokken wil raken bij de oorlog in Cambodja. Op de foto: Agnew met een krans van bloemen inspecteert tezamen met president Cheng Heng en premier Lon Nol (rechts) een wacht van mili taire politie. LIMOGES, (AFP). De zanger Theo Sarapo is vrijdag bij een auto-ongeval in de buurt van Limoges om het leven geko men. De auto waarin hij zat botste in volle vaart tegen een boom en Sarapo stierf en kele minuten na aankomst in het zieken huis. De vier andere inzittenden van de wagen zijn weliswaar gewond, maar ver keren niet in levensgevaar. Theo Sarapo was 32 jaar. Hij was de laatste echtgenoot van de Franse chan- sonnière Edith Piaf. (Van een speciale medewerker) BONN. Het ministerie voor Volksge zondheid in Bonn heeft een „cholera- alarmplan" opgesteld. Men gaat er daarbij van uit, dat in een tijdperk van straal jagers en raketten afstanden geen enkele rol meer spelen, waardoor de mogelijk heid, dat ook de cholera in Europa met name in de Bondsrepubliek verspreid kan worden, groter is geworden. In het cholera-alarmplan zijn een aantal richtlijnen opgenomen, waaraan artsen en besmette personen zich dienen te houden. Volgens een specialist voor besmettelijke ziekten, dr. Joseph Pasche, is alle artsen in de Bondsrepubliek nog eens extra ge- ADVERTENTIE Ookvoor u: CV U woont in een huurhuis en u wilt toch graag CV? Met Dimplex elektrische radiatoren bouwt u kamer voor kamer uw eigen CV op. Zonder hoge installatie- kosten. Gelijkmatige warmte. Minimaal stroomverbruik. Dokumentatie bij uw elektrohandelaar of bij Nerim N. V. Korte Kalkhaven 9, Dordrecht. Tel: 01850-42311 Het vijftienjarige „jongetje" (1.90 meter lang en 90 kilogram zwaar) Walter Martin was twaalf jaar toen hij dienst nam in het Amerikaanse leger. Hij wilde zo graag naar Viet nam. Walters wens werd vervuld. Hij is twee keer uitgestuurd en raakte twee keer gewond. Hij wordt nu al leen niet erkend als militair omdat hij „onreglementair in het leger is ge komen". Voor de 17 jaar oude vrouw van Martin, Rosa Lee, was het giste ren een grote schok te horen dat de sergeant met wie zij in april was ge trouwd niet Albert Lewis jr. is maar Walter Martin. Zij vertelde haar man in november vorig jaar ontmoet te hebben: „Hij had mij verteld dat hij 22 jaar was". Op de foto achter Wal ter Martin zijn advocaat. WIGHT. Tijdens het popfestival van Wight hebben zich vrijdag verscheidene incidenten voorgedaan, die echter geen grote omvang kregen. Enkele honderden jongelui, voor het merendeel Fransen, ver nielden 's morgens vroeg een deel van de omheining en stormden het festivalter rein op, maar werden door een twintigtal bewakers met herdershonden teruggedre ven. Tot dusver zijn 63 personen gearresteerd wegens bezit of gebruik van hard drugs. Voorts zijn 22 jongelui aangehouden we gens kruimeldiefstallen, en twee voor het verhandelen van gestolen toegangsbiljet ten. Overigens is het eigenlijke festival pas gisteravond begonnen. Vrijdagmiddag wa ren er naar schatting al 130.000 bezoekers, en de organisatoren verwachten dat het aantal dit weekeinde wel boven het kwart miljoen zal uitstijgen. poulos verhuisde naar een zeker even beruchte isolatiecel in de mid deleeuwse gevangenis op Korfoe, nadat vijftien Westduitse parle mentsleden voor hem in het krijt waren getreden De enige troost is dat zijn behandeling nauwelijks zo afgrijselijk kan zijn als tijdens zijn voorarrest, waarover hij uit voerig aan het Rode Kruis heeft gerapporteerd. lijk goedwillende premier, die wel re kening moet houden met een onver zoenlijke, harde vleugel. Een voorstel ling van zaken, waarbij het de vraag blijft in hoeverre die niet door de pre mier zelf als een soort alibi is ge kweekt. Athene heeft veel ophef gemaakt van de vrijlating van vijfhonderd po litieke gevangenen, die zonder vorm van proces 14 maanden gevangen hebben gezeten op enkele eilandjes. De nieuwe onder-minister van Infor matie, Georgalas, die dit zelf aankon digde is oud-communist en zal menig een persoonlijk kennen. Georgalas zou een nieuwe, „public relations"-politiek nastreven, vooral tegenover de omrin gende communistische landen. Feit is dat de betrekkingen met die staten, Albanië inbegrepen, vooral op cultureel en commercieel gebied steeds beter worden. Tijdens het zo merfestival in Athene traden opvallend veel Oosteuropese groepen op en de Sovjet-Unie zal voor het eerst sinds 1967 weer vertegenwoordigd zijn op de belangrijke jaarbeurs van Tessaloniki. EVEN OPMERKELIJK is dat het aantal niet-communistische politieke gevangenen zo langzamerhand de communistische gaat overtreffen. Het regime voelt waarschijnlijk intuïtief dat zijn gevaarlijkste tegenstanders in de laatste groep zitten. De laatste maanden zou er minder gemarteld worden Niettemin is de be handeling van menig liberaal of socia listisch opposant beestachtig. Men heeft het de laatste tijd vooral ge munt op die „onverbeterlijke" gevan genen, die nog in de cel politiek actief proberen te zijn. Een „straf bovenop de straf" is bijvoorbeeld overplaatsing naar een gevangenis waar uitsluitend criminele gevallen zitten. DE SOCIOLOOG Filias, die had voorgesteld alle politieke gevangenen over te brengen naar de Korydallos- gevangenis bij Piraeus, is „overge plaatst" naar Idzedine, het aller ellen digste cellencomplex op Kreta, e Naar de ondergrondse cellen voor eenzame opsluiting van de Trijcka- la-gevangenis is de tot 18 jaai veroordeelde chemicus Loukas overgebracht. Nadat hij de Ame rikaanse minister van Justitie had geschreven over de behandeling van zijn zuster en (Amerikaanse) zwager toen zij hem wilden be zoeken, mocht hij voortaan maai één uur per maand in plaats van twee uur bezoek ontvangen. De tegelijkertijd met Loukas be rechte studentenleider Konstanto- BEPAALD tegenstrijdig is de situa tie in het politieke vlak. Aan de ene kant zijn er de vage geruchten over een op handen zijnde opheffing van de staat van beleg en inschakeling van vroegere politici bij een zeer ge leidelijke terugkeer naar parlementai re democratie. Anderzijds is er niets tastbaars waaruit zou kunnen blijken dat Grie kenland werkelijk op de weg terug naar de democratie is. Integendeel. Een geruchtmakend vraaggesprek, dat Papadoupoulos toestond aan oud-BBC directeur sir Hugh Greene zijn eer ste in anderhalf jaar verscheen in de tot dan nogal junta-gezinde Sunday Telegraph onder de kop .Papadoupou los werpt het masker af". De dicta tor beleed daarin zijn geloof in de handhaving van de staat van beleg als „psychologische noodzaak" en zei wel een program voor erugkeer naar de parlementaire democratie in het hoofd te hebben, echter zonder tijd schema. Vrijwel tegelijkertijd kwam de Sun day Times" met een artikel uit Athe ne onder de kop ,Kan Papadoupoulos zijn kolonels afschudden?" Hierin werd het bij de diplomaten in Athene zo ge liefde beeld geschetst van een eigen- FEIT IS dat er van tijd tot tijd cri tiek op de premier verschijnt van de hand van het junta-lid kolonel Sta- matopoulos in het dagblad „Vradini" Eenmaal, vlak na de vrijlating van Theodorakis (kennelijk een „opwel ling" van Papadoupoulos) werd in be perkte termen de premier eraan her innerd dat hij niets anders veronder steld wordt te doen dan uitvoering te geven aan de besluiten van de revolu tionaire raad, iets wat niet samen hangt met bijzondere verdienste en evengoed zou kunnen worden gedaan door „regent" Zoitakis. De tweede aanval gold de benoeming van de oud-communist Georgalas op het ministerie van Informatie. „Deze man, aldus Stamatopoulos, is geheel doorkneed in de propaganda, en zal de ervaring, in de communistische be weging opgedaan, nu in dienst stellen van de nationale revolutie. Maar de ze heeft geen propaganda lodig, zij is haar eigen propaganda" Onbekend is, of er verbindingen be staan tussen deze kern van oppositie en de officieren van lege-onderdelen rond Athene die nog steeds weigeren zich te laten overplaatsen naar afge legen posten. Een probleem dat waar schijnlijk de enige echte bedreiging voor Papadoupoulos vormt maar waar van het de vraag is in hoeverre het een ideologische ondergrond heeft. wezen op de symptomen van de ziekte. Bovendien hebben zij adviezen gekregen hoe ze in dergelijke gevallen het beste eerste hulp kunnen verlenen aan alle rei zigers die uit het oosten komen. Volgens het ministerie van Volksge zondheid in Bonn „zijn er \nu voldoende voorzorgsmaatregelen getroffen. We ho pen, dat we het alarmplan niet uit de bureaulade hoeven te halen". In Israëlische ziekenhuizen zijn gisteren zes nieuwe cholerapatiënten, allen Israë liërs, opgenomen. Hierdoor is het totale aantal bekende gevallen in Israel geste gen tot 22. Cholera bedreigt nu ook Afrika. Dit heeft een functionaris van de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) gezegd. Dr. Alfred Quenum, de regionale di recteur van de organisatie, deelde mee dat drie artsen van de WHO op het ogenblik de regering van Guinee helpen bij de be strijding van een epidemie. In Libië hebben zich ook gevallen van cholera voorgedaan. Dr. Quenum deelde mee dat de WHO een lijst van aanbeve lingen heeft opgesteld, waarin de lid staten wordt verteld hoe op te treden te gen een eventuele epidemie. BREMERHAVEN DPAEen 18-jarig koksmaatje heeft gisteren bekend dat hij vorige week brand heeft gesticht aan boord van de Westduitse trawler „Vest Recklang- hausen". Daarbij kwamen voor de monding van de Weser acht mensen om het leven. Volgens het bureau van de offi cier van justitie in Bremerhaven gaf de jongeman als motief voor zijn daad op, dat hij geen zin had de reis mee te maken. Hij had gehoopt dat de brand nog tijdig kon worden geblust zoals dat bij zijn vorige brandstichtingen was gebeurd. Hij bekende namelijk ook dat hij vorig jaar brand had gesticht op twee an dere vissersschepen, waarmee hij zou uitvaren. Er was toen bij elkaar voor ongeveer 125.000 gulden scha de aangericht. De recente brand be tekent voor de rederij van de „Vest Recklinghausen" een schadepost van ongeveer twee miljoen gulden. AMMAN (Reuter) In de straten van de Jordaanse hoofdstad Amman zjjn vuur gevechten uitgebroken tussen Palestijnse guerrillastrijders en Jordaanse militairen. Er klonk een luide explosie in de stad ge volgd door hevig vuren. De schoten werden in de buurt van het postkantoor in het centrum van de Jor daanse hoofdstad afgevuurd. Een postbe ambte deelde telefonisch mee dat er grote spanning heerste en dat guerrillastrijders in auto's aan kwamen rijden. Volgens hem waren de moeilijkheden begonnen toen een Palestijn tegen de voorgevel van het ge bouw pamfletten wilde plakken. Een Pa lestijns lid van de bewakingsdienst pro beerde dat te verhinderen. Hij kreeg hulp van Jordaanse schildwachten, waarna een vuurgevecht uitbrak waarbij twee men sen werden gedood. Twee dagen geleden kwamen in Amman ook al botsingen voor tussen commando strijders en veiligheidstroepen. Daarbij viel een dode en werden vijf mensen gewond. PARIJS. De toestand van de Franse schrijver Frangois Mauriac, die sinds zon dag in een ziekenhuis in Parijs ligt, baart zorgen. Over de aard van de ziekte van Mauriac zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt, doch, zo werd gezegd, de nu 84- jarige Nobelprijswinnaar is nooit hersteld van de gevolgen van een val, die hij vo rig jaar in zijn woning maakte. Hij kreeg darabij een schouderfractuur.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3