Haar modejournaal In Amerika grote markt voor Nederlandse bollen VEROUDERD AFZETSYSTEEM WERKT EXPOR T TEGEN KERKDIENSTEN SCHRIJVEN Plompe klossen leven gaat op kleinere voet verder verdwijnen; Aanbeveling om meer samen te werken 4 •- HET MODECENTRUM voor de Schoen- en Lederbranche heeft ons gisteren in het Amsterdamse Apollo Paviljoen laten zien dat we de komende herfst en winter op wat kleinere voet kunnen gaan leven. Die kleinere voet dan wel in de ware zin des woords. (Van onze medewerker voor de bloembollencultuur) HILLEGOM Tien jaar geleden ongeveer kregen de exporteurs van bloembollen te horen, dat zij naar schatting vijfentwintig jaar achter waren met hun verkoopmethoden van bloembollen in de Verenigde Staten. Het was een verschrikkelijk harde klap voor al die mensen, die zo aan traditie hingen en dachten, dat er varing de enige leermeester was. Met veel moeite en zorgen hebben de be stuursleden van de „groep Amerika" van de Bond van Bloembollenhande laren, danig achterna gezeten door de heer Gus Springer uit New York. hun best gedaan het getij van de dalende export te keren. Het lijkt te lukken Handicap Overwinning Waterwinning Misleidende reclame Marine op de Dam Marine op de Dam Waar verhaal Democratie-knokploeg Porno-hoorspel Soeharto WEEKABONNEMENTEN VMAAMMMMMMMMMAMIMMIMMWVVWWWVWMAMMWWW! MWWWMMMIIMM Laars met versiering boven de enkel. De plompe klossen zijn gelukkig verdwenen en daarvoor in de plaats zijn zeer elegante modellen gekomen. Niet allemaal even origineel, want als we oma's kleedkist zouden gaan uit halen, zullen we daarin hoogstwaar schijnlijk schoenen en laarsjes vinden, die nu weer up to date zijn. De tendensen voor de schoenenmode zijn: hoog front, streng van lijn, doch fantasierijk in de toepassing van ges pen, riempjes, ringen, gekleurde ve ters en veters van fluweel en leer. Bij de sportieve schoenen veel mo lières. zowel in leer als suède. Nieuw was ongetwijfeld een suède molière met een crêpe zool en een vrij hoge hak eveneens van crêpe. Weefveterbandschoenen, vele met een strijkijzerleest, zoals dat in vakkringen heet. Overigens een uitste kende omschrijving, daar deze model len inderdaad net als bii een strijk ijzer, middenvoor puntig oplopen. En juist op de wreef flatteert een fluwe len veterband bijzonder. Bij enkele uitvoeringen waren de hakken van achter gezien vrij smal en liepen naar voren breder uit. Naar mijn smaak soms iets te breed. Bandschoenen in allerlei variaties: met kruisbandj es en daarboven een recht bandje, asymmetrisch, en een mo delletje dat vroeger veel als avond schoen dienst deed. maar het nu ook nog heel goed zal doen, uitgevoerd met twee rechte bandjes waartussen een kleine ruimte. Ook in deze collectie al lerlei combinaties met reptiel. Ik heb u al gezegd, oma doet hele maal mee met de huidige mode, al thans in naam. De granny-laars is bij zonder aardig sluit met leren veter door ringen en om haken. Gemakkelijk om aan te trekken is de laars op stretchbasis; hier is de veter dan lou ter versiering. Bij de midi- en vooral maxi-mode is Bandschoentje op strijkijzerleest. het aardiger gebleken de gespen op de laarzen even boven de enkel aan te brengen, anders zouden ze toch maar onzichtbaar blijven Wat de kleuren betreft, heeft men vooral gemikt op zwart, bruin in aller lei nuances overgaand naar roodbruin en voor de schoenen dan nog doorlo pend tot violet en aubergine. Na alle beschrijvingen van wat de onderdanen gaat sieren in de komende winter wil ik het ook nog even hoger op zoeken. De kleding, die de manne quins droegen, was van René Gerret- sen. Vooral de suède kleding was uit stekend van ontwerp en kwaliteit. Jammer dat bij enkele mantels de af werking wat nonchalant was. Werke lijk beeldig waren de mantelvesten van suède met leren biezen en zakjes in dezelfde kleur met bijpassende pan talons. Bé TER MAAT Jaar in jaar uit zag mer de export naar de V.S. dalen. Iedereen had er een andere verklaring voor. De toenmalige voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, dr. A. J. Verhage, heeft kans gezien mensen te interesseren voor een marktonderzoek in de V.S Het bu reau Alderson kreeg tot taak de terug gang te verklaren Het eindoordeel was vernietigend; het afzetsysteem is ver ouderd. De heren komen één keer per jaar bloembollen verkopen en laten de afnemer verder aan zijn lot over. De aanbevelingen waren niet gering Men zou door middel van -samenwerking op wetenschappelijk en afzetgebied de winkeliers moeten steunen bij de verkoop van bloembollen. Het hoongelach van de exporteurs begon te verstommen toen bij enkele zaken in de loop van de volgende jaren pogingen werden gedaan om de aanbevelingen uit dit rappori te volgen Pogingen tot samenwerking tussen be drijven zijn grandioos mislukt. Oor zaak: directeuren zijn nog banger voor ontslag dan in vakverbonden verenigd personeel. Directeuren-eigenaren of zet bazen van hun eigen familie, hebben dan nog de angst voor een door de familie te nemen beslissing. Enkele van de be drijven die toen samenwerking zochten zijn verdwenen. De moedige enkeling met '-ooruitstre- vende gedachten zagen hun omzet stijgen. Dat heeft in feite veel meer gedaan dan alle pogingen van het bestuur om de he ren tot gezamenlijke verkoopacties te krijgen. De vergaderingen van die groep expor teurs waren dikwijls lang en dor door een herhaling van de argumenten. De voorzitter de heer Rob Boo' gaf ieder een zo veel mogelijk lengte. De verte genwoordiger van de Bond in de USA de heer Gus Springer hield vlammende betogen en langzaam maar zeker kwam het vele, vele extra geld voc- de experi menten op de Amerikaanse markt los De heren kregen bovendien via het PVS extra geld uit hun spaarpot en toen kon de verovering van de moeilijke markt beginnen. Kortelings is var di hand van de he ren Springer ;n Walter Roozen (direc teur bureau Onpersoonlijke Reclame een meerjarenplan verschenen. Hierin wordt uiteengezet da op basis van nog steeds dat A'derson-rapport zal worden gewerkt aan een ondersteuning van de kleinhandelaar De heer Springer, tegenwoordig is hij directeur van de NFI oftewel Netherlands Flowerbulb Institute Inc., heeft de merk waardigste functie van de gehele V.S. Hij is namelijk de man die reclame maakt voor een proiukt zonder naam. Een onmogelijke opgave, zoals iedere marktdeskundige zal toege"en. Hij mag geen namen noemen, geen prijzen en zelfs geen verpakking laten zien. Alle ex porteurs hebben nog steeds hun eigen en geheiligde, van de ander uiteraard zeer afwijkende verpakking Of de tuin tjes bezitters die afwijking merken is voor ons de vraag. Maar de heer Springer en de advertentieorftwerpers zitfen er mee. Daarbij komt dan nog, dat er maar enkele maanden per jaar bloembollen zijn, zodat het geheugen van de afnemers steeds weer moet worden opgefrist. De Nederlanders leverden op zich al een prestatie om zich te handhaven. Wil men nu een verkoopprogramma opzetten dan is dat een handicap Het zou bijzonder prettig zijn als men per rayon een man de weg op kon stu- rem, die de detaillisten aanwijzingen zou geven over de uitstalling, het prijzen, het advertentieprogramma, waar hij kan inhaken, kortom hulp aan de winkelier Dat is al een keer geprobeerd in New England en het werkte uitstekend. Maar wie neemt een baantje voor drie maan den per jaar aan' Men zal eigenlijk moeten proberen een baan van een geheel jaar te vinden dooi samen te werken met andere siergewas- senbranches. Volgens de heer Springer en Roozen gaan steeds meer grootwin kelbedrijven over tot het inrichten van afdelingen voor tuinbenodigdheden, bloe men en planten. Daar zou al bijzonder nuttig werk kunnen worden verricht. Het ziet er dus naar uit, dat de strijd op twee fronten de bloemisten moeten door middel van goede voorlichting zon der veel risico meer bollen kunnen ge bruiken voor het forceren en de zoge noemde droogverkoop (voor tuintjes dus) verwoed wordt doorgezet. Elke kilo meer op die ontzettend moeilijke markt is een overwinning. Wat minstens even belang rijk is, dat het programma op lange ter mijn slechts kan worden uitgevoerd door een steeds nauwere samenwerking. Het vervoer heeft er al toe gedwongen, straks zullen de zo broodnodige adviseurs van de kleinhandel tot groepvorming gaan leiden en misschien de veroakking ook nog eens. De markt is ver weg en ongelooflijk groot. Een miljoen of twee, drie voor re clame is daar niets. Daarom is dat ge vecht voor de toeschouwer minstens zo spannend als welke explosie van voetbal- virtuositeit ook. 2 De opmerkingen van de direkteur van de Haarlemse Waterleiding in Erbij van 18 juli zouden de indruk kunnen wekken dat het met de schade aan het houtge was nogal meevalt. Daarom wil ik gaar ne de nadruk leggen op de navolgende feiten. 1. In de Kennemerduinen staan geen bo men die al sinds 1959 dood zijn. Zo lang blijft geen enkele dode boom staan. Een dode berk valt al binnen drie jaar om. 2. Het dode hout werd tot voor enkele jaren regelmatig gekapt; daarna is dit niet meer gebeurd wegens de hoge daaraan verbonden kosten. 3. Sinds 1950 is als gevolg van de water winning reeds 30 ha. bos doodgegaan (waarvan 25 ha. na 1959). Bomen van dezelfde soort en leeftijd die bui ten het wateronttrekkingsgebied staan verkeren nog steeds in goede conditie. 4. Een groot deel van de bomensterfte en de daling van de waterspiegel in het Spartelmeer zijn volgens gegevens verstrekt door de directie van de Haarlemse Waterleiding zelve, het ge volg van waterwinning op grote diep te. Sinds de beperking van de boven- duinwaterwinning is dat deel van de schade dan ook in versneld tempo toe genomen. De Directeur van de „Stichting Het Nationale Park De Kennemerduinen". Overveen. In uw krant van 5 augustus citeerde u terecht de kritiek van dokter Konings op misleidende reclames via tv. en ra dio voor margarine. De consument die om redenen van smaak, dieet of gesteld heid op hoogwaardige voeding roombo ter prefereert, vraagt zich intussen af of de misleidende margarinereclame ook het trieste feit moet verdoezelen dat enorme roombotervoorraden door een in dezen voor de gebruiker funeste EEG-po- litiek maar in de pakhuizen blijven Waarom berust het grootste deel van ons parlement dat toch tot taak heeft de belangen van de bevolking te be schermen in deze absurde toestand en waarom bemoeit de vakbeweging zich hier niet eens mee? Wat overigens de tv.-reclame betreft, voor wasmiddelen wordt die eveneens tot in het onzinnige doorgedreven Tot zelfs op zaterdagavond als de huisvrouw echt wel wat gezelligers dan de klinkkla re nonsens over voorwas en derge lijke op het t v-scherm verwacht. Het is hoog tijd dat nog voor het nieuwe ra dio- en tv.-seizoen banale en stompzinni- eg reclames zo niet uit de ether worden gebannen, dan toch wel op een beter en vooral eerlijker niveau worden gebracht. J. de HAAS, Haarlem. Bij het lezen van Uw verslag over het optreden der jonge mariniers en matro zen op de Dam, en het commentaar daarbij van de Redactie, trof het mij dat Uw krant geen enkel gevoel en geen waardering blijkt te hebben voor de bij zonder verheugende kant die dit optreden ongetwijfeld ook bezit. Vermoedelijk zul len maar weinige lezers deze eenzijdige weergave en overdreven kritiek waarde ren. Elders las ik, dat het publiek op het Damrak applaudisseerde; ook ondergete kende wil graag bekennen blij te zijn dat in ons land ook anders ingestelde jeugd leeft die spontaan en fiks, niet alleen overmoedig maar heel zeker ook moedig, op een goed ogenblik buiten haar boekje durft te gaan. A. E. DE SAVORNIN LOHMAN. Vogelenzang. Voor de tweede maal voelden, met on derdrukte agressie-gevoelens behepte ma rinesoldaten zich geroepen, als ordebe wakers op te treden. De eerste maal dat het Nederlandse publiek geconfronteerd werd met dergelijke, verdachte, politie staatmethoden, was in 1966 in het Cen traal Station te Amsterdam. Officieel werd toen door de comman danten afstand genomen van het optre den van hun discipelen maardrie jaar na dato zitten we nog steeds met spanning uit te kijken naar het rapport en de bijbehorende maatregelen die een dergelijk eigenmachtig optreden zouden voorkomen. Nu wéér distantieerden de marinelei ding e n de minister-president zich van het marineoptreden in Amsterdam van dinsdagavond 25 augustus j.l. Laten we even vaststellen dat geweld, van welke kant dan ook en voor welk doel dan ook, volkomen onaanvaardbaar is, vooral wanneer dat plaatsvindt zoals op dinsdag j.l. Dergelijke energie kan be ter worden aangewend om de toekomsti ge vijfde baan van Schiphol op te blazen. Natuurlijk had de hele rel- schopperij voorkomen kunnen worden als het slaapverbod pas tegen het einde van dit seizoen van kracht was gewor den. De burgerij kan daar niets tegen In daze rubriek worden brieven opeeno men, die met uitdrukkelijk verzoek tot publlkatle aan de redactie worden toege zonden; voorwaarden tot publikaUe zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit bet oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en Instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen). De brief moet gesteld zijn ln behoor lijk Nederlands en in begrijpelijke, be knopte vorm. gr De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redacUe het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. IJMUIDEN Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Kerk, Ka naalstraat, 10 u. ds. Van de Velden, 19 u. ds. J. W. Coenraad; Bethlehemkerk, Gij- zenveltplantsoen, 10 en 19 u. ds. J. van den Berg. Chr. Gereformeerde Kerk, Marconi straat, 10.30 en 17 u. ds. R. van Beek. R.-k. Gregoriuskerk, Kanaalstraat 225, 8.30 en 10.30 u.; St. Petruskerk, Venus- straat, 9.30, 11.30 en 17 uur. Leger des Heils, Edisonstraat, 10 uur Heiligingssamenkomst onder leiding van divisie-officier-brigadier mevr. J. Heyns- dijk; 12 u. zondagsschool; 19.30 u. evange liebijeenkomst. Oud-Katholieke Kerk, Engelmundus- kerk, Koningin Wilhelminakadè, 8.30 uur vroegmis, 10 u, hoogmis, 18.30 u. vesper; woensdag 9 u. misviering. Baptistengemeente IJmond, J. P. Coen- straat, 9.30 u. M. G. de Vink, 19 u. ds. G. van 't Wout, 9.30 zondagsschool, 20.25 u. jeugdbijeenkomst. Gemeente Gods, Cultureel Centrum, 10 uur dienst. Geref. Gemeente, Cultuur Centrum, 10 en 16.30 uur kerkdienst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat 10 uur ds. E. H. Boer. Gereformeerde Kerk, Ichtuskerk, 9.30 u. ds. J. R. Sybrandi, 17 u. ds. P. Boes. IJMUIDEN-OOST Gereformeerde Kerk, Petrakerk, Spaarne- straat, 9.30 u. bevestiging van ds. P. C. Koster door drs. L. Dorst, 19 u. intrede ds. P. C. Koster; Bethelkerk, Zeeweg, 9.30 u. ds. P. Boes, 17 u. ds. J. P. Sybrandi. Antonius Ziekenhuis, Zeeweg, ds. G. van 't Wout. Oud-Katholieke Kerk, Adelbertuskerk, Sparrenstraat, 10 u. hoogmis. R.-k. Kerk, H. Laurentius van Brindi- sië, Willemsbeekweg, 8.30, 9.30, 11, 12 en 18 uur. Jehova's Getuigen, Koninkrijkzaal, Vel- serduinweg 248, zondag 18.30 u. openbare lezing, wachttorenstudie; vrijdag 19.30 u. theocratische school; 20.30 u. dienst- vergadering. Vergadering van Gelovigen, Gemeen telijk Vergaderlokaal, Abelenstraat, 10 u. breking des Broods. Onafhankelijke Baptisten Gemeente, in het Gemeentelijk Vergaderlokaal, Abe lenstraat, ds. Gravendeel. Hervormde Gemeente, Goede Herder kerk, Velserduinweg, ds. Joh. Brezet; Ju- lianaschool 10 u. kinderdiensten. Ver. van Vrijzinnig Hervormden, Braambos, Zeeweg 264, 10 u. kerkdienst. DRIEHUIS R.-k. Kerk, St. Engelmundus, Driehui- zerkerkweg, 8.15, 9.45, 11.30 en 18 uur. SANTPOORT Hervormde Gemeente, Dorpskerk, Bur gemeester Enschedélaan, 9 en 10.15 u. ds. G. J. Rijks; De Hoeksteen, Willem de Zwij gerlaan hoek Duinweg, 10 u. ds. D. J. Spijkerboer; Adventskerk (Prov. Zieken huis) 19 u. ds. D. J. Spijkerboer. Chr. Gereformeerde Kerk, Pniëlkapel, Pastorieweg, 10 u. ds. K. Boersma, 17 u. ds. J. C. Maris. Gereformeerde Kerk, Burgemeester En schedélaan hoek Frans Netscherlaan, 9.30 en 19 u. ds. F. Strikwerda. Volle Evangelie Gemeente, Gebouw Cusa, Hoofdstraat 133, Santpoort-Noord, W. H. de Leeuw van Weenen (met gelijk tijdig een kindersamenkomst en oppas dienst); 19.30 u. G. van Rooy. R.-k. O.L. Vrouw v. Altijdd. Bijstand, 8, 9.30 en 11.30 uur. hebben zolang zij zelf de grachten vol storten met het meest genuanceerde vuil nis; zó vuil konden de damslapers de Dam niet maken. Nu kregen de negatieve elementen op een presenteerblaadje een pracht van een rel aangeboden. Wat de Marine betreft: indien haar taak ter zee, in NAVO-verband van zilvervloot tot houtvloot is teruggebracht, laat zij dan haar met frustraties behepte disci pelen ergens in de bush bush uitrammen. Of haarzelf opheffen. A. C. SABELIS, Haarlem. Hij stond weer op zijn plaatsje, tegen het hek geleund. Zijn gezicht stond som berder dan ooit. De sof wedstrijden tegen de Polen, tegen de Engelsen en tegen de „Drenten" hadden hem blijkbaar geen goed gedaan. Bij de laatste wedstrijd had hij mij tenminste gezworen, Schooneberg nooit meer te zullen betreden. En toch stond hij er weer, bij TelstarSparta. Hadden de optimistische geluiden in de krant hem er toe gebracht zijn oude plaatsje weer in te nemen? Ik vroeg hem dat. „Nee", zei hij, „ik ga voortaan naar het voetbalveld om de tegenstanders van Telstar te zien spelen. Die zie ik hier immers nooit meer" Een vreemd ant woord vond ik dat maar het gaf me te denken. J P. ERIKS, Driehuis Kent u ,Jxem" ook? Vreemde combinatie!, maar wat Is er eigenlijk nog vreemd in deze verwarde en ontredderde wereld, óók in de democrati sche! Wordt er niet al te veel gesold met dat woord „democratie"? Werd de mari ne vroeger wél democratisch gebruikt als het er om ging ergens in „ons"! Indië een vrijheidslievend volk te onderdrukken?! Te onderdrukken én vermoorden Was dat wél democratisch? Bah! ik ga walgen van dat woord, niet van de idee. Wordt er in naam van de democratie niet behoorlijk, of: onbehoorlijk winst gemaakt door onze z.g. hulp aan de onontwikkelde landen? Ik zal wel ergens fout zijn; Multatuli zei al: niets is gehéél waar! maar hij zei ook, toen in het democratische Nederland van die dagen in de kerken de jubelzangen werden aangeheven ter ere van weer zo'n overwinning op weerloze inlanders: „maar God met zóveel wee begaan, nam de offers van dien dag niet aan" En nu die „ondemocratische" knokploeg! Zeker, het is precair, maar nogmaals: wat is niet precair in deze ontwortelde we reld! Maar éls er een knokploeg was op getreden in een vroeger stadium en de Dam had schoongeveegd, zou er veel zijn voorkomen. H. J. P. v. HOUTE, Haarlem. Naar aanleiding van uw artikel ..Porno- hoorspel" deel ik u mee dat die plaat of band zaterdag 15 augustus s niddags half twee in het programma Dit *s het begin" door de VARA onaangexondipc werd uitgezonden. Te horen was een ge sprek in een dancing tussen een man en een vrouw, met alle mogelijke schuttin woorden, daarna een samenzijn met alle geluiden en gefluisterde woorden van dien. Daarna volgde een interview met Gert Timmerman die van niets W'si er een uitgever. Waarom moet dit op za terdagmiddag? Kan zo iets niet na eli uur 's avonds, dan worden kinderen ten minste niet nog meer vergiftigd. B RAARLOOS Haarlem Nederland zal deze tweede president van de Republiek Indonesia met gemeng de gevoelens ontvangen. De grote massa weet nagenoeg niets van zijn rijk en toch voelen velen zich gefrustreerd. Dit bezoek van Soeharto kan. als de korte tijd, die hij in ons land zal zijn door onze regering goed benut wordt, ze- Redactie. genrijk zijn allereerst voor Indonesia zelf VELSEN-ZUID Hervormde Gemeente, Engelmundus- kerk, Kerkplein, 9 u. morgengebed ds. L. Brink en 10 u. ds. L. Brink. VELSEN-NOORD R.-k. Kerk, H. Joseph, Wijkerstraatweg 55, zaterdag 19 u. avondmis, zondag H. Missen 9, 10.45 en 12 uur. Ned. Herv. Kerke, Noorderkerk, Stra- tingplantsoen, 9.30 en 19 u. ds. A. J. v. d. Linden (H. Avondmaal). Vr(je Evangelisatie Emanuel. De Schouw, Bleijenhoevelaan 2. 10 u. broeder FrinseL BEVERWIJK R.-k. Kerk. H. Agatha, Breestraat 101, zaterdag 19 u. avondmis, zondag H. Mis sen 8.30, 10, 11.30 en 18 u.; O.L. Vrouw van Goede Raad, Arendsweg 57, zaterdag 19 u. avondmis, zondag H. Missen 7.45, 9, 10.30 en 19 u.; Regina Caeli, Hilbersplein 1, zaterdag 19 u. avondmis, zondag H. Mis sen 9, 10.30, 11.45 en 19.30 u.; Twaalf Apostelen, Van Riemsdijklaan 132, zater dag 19 u. avondmis, zondag H. Missen 8, 9.15, 11 en 17 u.; St. Jozef, Laan der Ne derlanden 68, zaterdag 19 u. avondmis, zondag H. Missen 9, 10.30, 11.45 en 19 u.; Pius X-college, Büllerlaan 2, zaterdag 19.30 u. eucharistieviering; St. Jozelfrust- oord en Lommerlust, Peperstraat 17, za terdag 15 u. H. Mis, zondag H. Missen 7.30 en 10 uur. Zondagsdienst r.-k. parochies. Regina Caeli, Hilbersplein 1, Beverwijk, telefoon 34889. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Kerkstr., 10 u. ds. J. Bezemer; De Opgang, Flora straat, 10 u. ds. R. van 't Lindenhout; Vre- devoerstkerk, Laan der Nederlanden 152, 9 u. ds. H. L. Lieve; Prinsesselaankerk, Prinsesselaan 10, 10 u. ds. G. van Schup- pen. Geref. Kerk. Middelaarkerk, Moens- plein 8, 9.30 u. ds. C. Meijer, 17 u. ds. A. van Leeuwen Z. 35; Vredevorstkerk, Laan der Nederlanden 152, 10.30 u. drs. Joh. Pas veer, 19 u. ds. C. Meijer. Geref. Kerk (vrijgemaakt). Herv. Ver enigingsgebouw, Schans 12, 9 en 17 u. ds. J. Meilof. Vrjje Evangelische Gemeente, Van Riemsdijklaan 1, 10 en 18.30 u. evang. W. van 't Hoenderdaal (Alkmaar). Pinkstergemeente Beverwijk/Heems kerk. Verenigingsgebouw Meerestein, Par- mentierstraat hoek Plesmanweg, 10 u. de heer J. W. de Cock. Chr. Geref. Kerk. Lutherse Kerk, Ko ningstraat, 9 en 14.30 u. ds. R. van Beek. Hersteld Apostolische Zendingsgemeen te. Gebouw Jeugd en Vreugd, Merwede- straat hoek Belgiëlaan, 10 en 17.15 u. Doopsgezinde Gemeente, Meerstraat 62, 10 u. ds. H. Luikinga (Herdenking 40- jarig jubileum organist P. J. Potgieser). Leger des Heils, Geijsendorfferlaan 4, 10 en 19.30 u. majoor A. T. Visser en ka- piteine H. M. M. de Warm. HEEMSKERK R.k. Kerk. H. Maagd Maria, Spoellaan 1, zaterdag 19.30 u. avondmis, zondag H. Missen 8.45, 10, 12 en 17 u.; H. Lauren tius, A. Verherentstraat 2, zaterdag 19 u. avondmis, zondag H. Missen 8, 9.15, 10.45, 12, 17.15 en 19 uur. Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10.30 u. ds. P. J. de Geeter, 19 u. ds. G. van Schuppen. Geref. Kerk. Morgensterkerk, Vrijburg laan 2, 9.30 u. ds. A. van Leeuwen (Kin- dernevendienst), 19 u. drs. Joh. Pasveer. Baptistengemeente IJmond, Maerten v. Heemskerckstraat, 11 u. ds. G. van 't Wout, llu. zondagschool, 19.30 u. jeugd bijeenkomst. en mogelijk in veel mindere mate ook voor Nederland, maar dan moet men geen aap wat heb je mooie jongen spe len, en elkaar rustig kunnen vertellen wat nu van de huidige situatie gedacht wordt. Onze Indologen, die op bestuurlijk ge bied om de drommel geen kwajongens zijn, hadden tussen 1945 en 1950 een be stuurssysteem uitgedacht, dat naar ve ler mening het aangewezen systeem zou zijn voor dit grote eilandenrijk met zijn vele volken, die vele verschillende talen spraken. De Nederlandse belangen werden zeker niet verwaarloosd doch het belang van de volkeren van Indonesia stond zeker op de voorgrond. Na lange jaren praten werd men het er over eens, dat de federale republiek de aangewezen regeringsvorm zou wor den van het vrije Indonesia. De inkt van het getekende verdrag was nog niet goed droog of de Javaanse deel staat greep naar de macht en wist de andere deelstaten vrij spoedig te elimi neren. Er ontstond uit de Verenigde deel staten van Indonesia (R.I.S.) na kor te tijd de Renubüek Indonesia. Nu, na 20 jaar kunnen wij constateren, dat de Javaanse visie heeft geleid tot een machteloze staat waar geen behoorlijk centraal burgerlijk gezag functioneert doch waar het leeer de zaken naar eigen goeddunken regelt. Zou het nu de Republiek Indonesia niet sieren, indien zij van de dwalingen haars weegs terugkeerde en het overeengeko men systeem eens een kans gaf? Slechter dan het nu gaat kan het niet. Dit potentieel onmetelijk rijke Indonesia is nu letterlijk tot de bedelstaf geraakt. Als onze regering de president van het nut van een verandering van regerings systeem zou kunnen overtuigen en wel zo, dat een onmiddellijke aanvang werd ge maakt met de overeengekomen bestuurs- methoden, dan zou dit hoogstwaarsohiin- lijk tot spoedige reducering van het ont zaglijke leger van de Republiek kun nen leiden. Met een normaal mobiel de fensieapparaat zouden grote bezuinigin gen mogelijk worden, die het land ten goede zouden kunnen komen. J OUDHNAAPDFN Polstede. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bexorgera op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4