Stemmen staakten in PvdA-bestuur Geen beslissing over één of meer lijstaanvoerders Vlooienplaag in de Gentse gevangenis Kroon schorst raadsbesluiten DE STERRENHEMEL IN SEPTEMBER INDUSTRIETERREIN Haar modejournaal Van top tot teen in en eer suède ■li HOOGOVENS IJMUIDEN personeel ter opleiding tot hulpsmelter V Direct beschikbaar: Cvlakbij Haarlem) r Gastvrouw van Tweede Kamer blijft ontslagen 11 DINSDAG 1 SEPTEMBER 1970 Kamerkandidaten Bergumermeercentrale POOLSTER In Hoorn 25 ha; in Den Helder 26 ha; in Enkhuizen 13 ha; in Medemblik 7 ha. Goede verbindingen, uitstekende woningen beschikbaar, prettig leefklimaat. sfc Prijzen van f 20.- tot f 35.-. 25% Investeringspremie mogelijk. Aanvragen voor inlichtingen die vertrouwelijk worden behandeld en uitvoerige documentatie- brochure bij Noord-Holland-Noord, Postbus 3007, Haarlem, telefoon 023 - 31 64 40, Noord-Holland-IMoord Vlakbij Amsterdam DE SEPTEMBERMAAND wordt de maand om u van top tot teen op de mode in te stellen. In en rond de Amsterdamse Van Baerlestraat, fi het warmkloppend modehart van de hoofdstad, is gisteren het start schot gegeven voor een tweeweek- se marathon, waarin onder meer onze Nederlandse couturiers gaan tonen wat zij in de ware zin des woords van top tot teen voor u in petto hebben. Zet u zich dus schrap MANNENLAARZEN Herenlaarzen in verschillende lengten en reistas. VLINDERS Bouw uw toekomst op staal! Hoogovens IJmuiden vraagt personeel ter opleiding tot hulpsmelter. De taaie bestaat o.m. uit het behulpzaam zijn bij de regelmatige ijzeraftappen van een hoogoven en bij de voorbereiding daarvan. De opleiding geschiedt in de praktijk. Het werk wordt in vier-ploegendienst verricht. Belangstellenden kunnen ongeacht hun huidige werk solliciteren. Leeftijd 20 tot 40 jaar. Aanvangssalaris plus ploegendiensttoeslag bedraagt bij 23 jaar en ouder ca. 13.010,- bruto per jaar (ca. 250,- bruto per week). Gegadigden kunnen nevenstaande coupon ingevuld zenden aan: Hoogovens, Antwoordnummer 94000, IJmuiden (plak dus geen postzegel). Na ontvangst wordt nader contact met u opgenomen. (Telefonische inlichtingen! 02510-94000). 1 L J Suède laarzen met vlinders en bijpassende tas. GENT. Wanneer het ons geen geld zou kosten zou het een aardige afwisse ling zijn, zeggen de gevangenen in de Gentse strafgevangenis. Die wordt name lijk geteisterd door een vlooienplaag, een ware epidemie waartegen geen verdel gingsmiddel schijnt te helpen. Een aantal vrouwelijke gevangenen heeft een paar dagen geleden in de kelder van de gevangenis een aantal oude bed dentijken en matrassen uit elkaar moe ten plukken, zodat zij als lompen van de hand konden worden gedaan. Toen heeft men voor het eerst de horden diertjes in hun rust en afgeslotenheid verstoord. Se dertdien is de gevangenis één vlooiencir cus Niets helpt ertegen. De gevangenen staan een deel van de dag onder de douche of ze nemen baden. Alle cellen, lokalen en gangen worden met insecten- verdelgende middelen bespoten. Het helpt allemaal geen zier. Ten einde raad heeft men, omdat het toch mooi weer is, de ge vangenen maar zoveel mogelijk op de binnenplaats en in de tuin gestuurd, maar ook daar schijnen de vlooien niet te rus ten. Het werk van de gedetineerden, dat voornamelijk uit het plakken van zakjes bestaat, is lam gelegd. Daarover zijn zij weinig blij want kost en inwoning is gra tis maar het werk bracht hen nog tussen de 7,25 en ƒ11 per dag op. De brandweer van Gent is ook al te hulp geroepen maar het spuiten van de gevels en lokalen heeft niets geholpen. Men is alleen erg bang dat de vlooien de weinig gastvrije gevangenis zullen ver laten en verder de stad in zullen trekken. AMSTERDAM Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid is maandag avond niet tot een beslissing kunnen ko men over het enkel- of meervoudig lijst aanvoerderschap. Het bestuur was bijeen om in deze kwestie een advies op te stel len voor de partijraadsvergaderingen op 19 en 26 september in Utrecht. Maar bij stemming bleken er van de achttien aan wezigen (de heren Lammers Cammel- beeck en Kieboom ontbrakennegen vóór één lijstaanvoerder en negen tegen te zijn. Het woord is nu dus aan de partij raad, die zal moeten beslissen over één of meer lijstaanvoerders. Partijvoorzitter dr. Vondeling zei dat bij de voorstanders van één lijstaanvoer der de wenselijkheid om in de huidige verhoudingen dt gevolgde politieke lijn te blijven volgen en als uitdrukking daar van de huidige fractievoorzitter alle lijs ten te doen aanvoeren de doorslag heeft gegeven. De tegenstanders vonden één lijstaan voerder bezwaarlijk omdat daardoor de partij te gemakkelijk wordt vereenzel vigd met één man die niet alle belang rijke kanten van de partij in zijn per soon verenigt. De tegenstanders zijn ook van mening, dat een team van lijstaan voerders meer aanspreekt, geloofwaardi ger is, dat er voldoende talent in de par tij is voor een meervoudig lijstaanvoer derschap en dat een éénhoofdig lijstaan voerderschap een te zware belasting vormt voor één man Dr. Vondeling zei niet te weten welk standpunt de heren Cammelbeeck en Kie boom zouden hebben ingenomen wanneer zij wél op de vergadering aanwezig had den kunnen zijn Van de heer Lammers wist hij het wel; „hij had aangekondigd dat hij zich van stemming zou hebben onthouden. Op de vraag wie naar zijn me ning de kandidaat moet zijn wanneer de partijraad mocht besluiten dat er één lijstaanvoerder komt, wees dr. Vonde ling, die bevestigde lat hij volgend jaar februari definitief zal aftreden als partij voorzitter, op drs. Den Uyl. „Alle verha len over een machtsstrijd tussen mij en Den Uyl over het lijstaanvoerderschap zijn onzin" zei hij. Den Uyl is mijn kandidaat!" Het partijbestuur heeft een definitief advies opgesteld over de samenstelling van de Kamerfractie. Het advies is tot stand gekomen in nauw overleg met de fractie. Als voorwaarden worden onder meer genoemd' persoonlijke geschiktheid voor het parlementaire werk zicht heb ben op dringende vraagstukken voor de naaste toekomst ervaring in en met be langrijke maatschappelijke organisaties, zonder dat er een binding behoeft te be staan, goed in een team kunnen werken, al hun tijd aan het politieke werk kun nen geven. Evenals de fractie vindt het partijbestuur dat de jongeren onderver tegenwoordigd ;ijn. Het zou goed zijn wanneer de gewesten daarmee rekening zouden houden" aldus dr. Vondeling. DEN HAAG. De Kroon heeft twee besluiten van de gemeenteraad van Tietjerksteradeel geschorst, welke beslui ten verband houden met de bouw van de Bergumermeercentrale. De schorsing geschiedde op voordracht van minister Schut, mede op verzoek van de burge meester van Tietjerksteradeel. De raadsbesluiten, die de bouw van de elektriciteitscentrale zouden kunnen be lemmeren, worden als in strijd met het algemeen belang beschouwd. De Kroon heeft zich reeds voor de bouw van de centrale uitgesproken. Mercurius, de planeet die zich maar zelden goed laat zien, gunt de sterrenliefhebber op het einde van sep tember een kansje. Mercurius kan worden waargenomen in het oosten even voor zonsopkomst. Het gebruik van een verrekijker bij het opsporen van deze planeet wordt aangeraden maar is niet strikt noodzakelijk. Op 28 sep tember bereikt Mercurius haar maximale westelijke elongatie (verwijdering) van de zon. Met Venus gaat het slecht; men kan haar deze maand nog even laag in het westen zien, kort na zonsondergang. In oktober wordt Venus volledig aan ons oog onttrokken door de heldere zonnestralen; eind november doet ze echter weer haar intrede aan de morgenhemel, kort voor zonsopkomst. De planeet Mars is deze maand niet waarneembaar Ook voor Jupiter neemt de periode van zichtbaarheid deze maand een einde. Deze planeet staat niet ver van Venus en moet dus 's avonds in het westen worden op gezocht Zij is echter heel wat zwakker dan Venus en verdwijnt daardoor al spoedig in het storende iicht van de schemering, naarmate zij aan het einde van de maand meer in de buurt van de zon komt. Op 14 september om elf uur heeft er een conjunctie plaats tussen Jupiter en Venus. Op de avond van de 14de september is het dan ook mogelijk, beide hemellichamen in het gezichtsveld van een kleine verrekijker te krijgen. Als laatste treffen we dan Satumus aan, de verste van de met het blote oog waarneembare planeten. Satumus schuift langzaam van de zon weg, waardoor haar zicht baarheid toeneemt. Deze geringde planeet (van de ringen is met het blote oog niets te zien, daarvoor is een tele scoop nodig) wordt in de late avond in het oosten zicht baar. Op 5 september staat de maan in de nabijheid van Jupiter. r STEENBOK ÈCUPTICA Op 29 september om drie uur bevindt de smalle maansikkel zich drie graden ten zuiden van Mercurius. Op 23 september om 11 uur 59 minuten begint, astronomisch gesproken, de herfst? Van 31 augustus tot 30 september kor ten de dagen met 1 uur en 56 minuten. Maan: Eerste kwartier 8 september 20.38 Volle maan15 september 12.10 Laatste kwartier 22 september 10.42 Nieuwe maan30 september 15.32 Om de kaart te richten, moet men haar boven het hoofd houden en het noorden (N) laten samenvallen met de noorde lijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 september om '21 uur. Voor vroegere tijdstippen de kaart draaien in de richting van de wijzers van het uur werk, voor latere tijdstippen in tegen overgestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijdstippen aange geven; de getallen duiden de dag van de maand aan. De stippellijn die door de Zwaan gaat duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde ljjn is de ecliptica (Dierenriem of Zodiak); de zon, de maan en de belangrijkste pla neten bevinden zich steeds in de nabij heid van deze lijn. ADVERTENTIE MWilillMirMIIMIIWWyMIIMIIIIMIIMWIAIIAAWAIIIMIIWyieilAlieillWWIAIieWAillVIIIAIWWWWIIIAIWWyiAIIAWAAAAAiWWIAIW ONDER HET MOTTO „Fashions in leather" beet de bekende firma De Lange, sinds kort eveneens gehuis vest in een gloednieuw pand aan de Van Baerlestraat, het spits af. „De mode in leer van vandaag" werd ons niet, zoals te doen gebruike lijk, door mannequins getoond, maar wij konden het nu zelf aantrekken en het van binnen en van buiten, tot in alle naden, bekijken. En dat was dan een plezierige afwisseling in deze „showtijd", waarin we mestal al of niet gelaten alles over en langs ons heen moeten laten gaan. IK HEB HET U in ons „Mode-jour naal" al eerder gezegd: de schoen- leest wordt iets slanker, de hak wat hoger, terwijl de haklijn vaak wordt geaccentueerd door een metalen strip, wat een leuk effect geeft. De Lange presenteerde werkelijk beeldige com binaties in tassen, schoenen en cein tuurs, waarvan de kleuren en materia- lem, evenals de ornamenten, gelijk zijn. STEEDS MEER aandacht wordt ook besteed aan de herenschoenen. Bovendien zijn er voor de mannen nu laarzen in allerlei lengten. Moet me neer evenwel meer meenemen dan passend is voor zijn binnenzak, dan heeft hij nu ook zijn eigen tassenmo- de gekregen; van een klein om de pols te dragen exemplaar tot een schoudertas. Ook reistassen zijn er in allerlei perfecte uitvoeringen. SUèDE KLEDING is zowel voor da mes als heren bijzonder vogue. Er zijn prachtige mantels van pigskin met grote ronde revers en sierstiksels; middenachter hebben zij een grote split. In deze fraaie collectie treffen wij onder andere mantels aan die het etiket Beged-Or uit Israël dragen. De Israëlische mode is overigens zeer sterk in opkomst, en terecht. Wij kun nen hiervan nog veel verwachten. VOORTS WIL ik als bijzonderheid noemen suède laarzen met aan de bui tenkant een applicatie van verschillend gekleurde vlinders eventueel te leveren met bijpassende tas. Een alleraardigst effect hadden ook de tassen van kleine vierkante stuk jes kroko op ingenieuze wijze aan el kaar gezet. In de kinderschoenen zijn veel ele menten van de grote-mensen schoe nen verwerkt. Gespen, broches, gar neringen en wreefbanden. Ook laarzen worden veel gedragen. Bé TER MAAT ADVERTENTIE Ik ste) prijs op meer informatie over de opleiding tot hulpsmelter bij uw bedrijf. HF 404 Naam: Voornaams Adres: Geboortedatum: Woonplaats: Gehuwd/ongehuwd (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Ambtenarenge recht heeft het beroep van Tweede-Ka- mer-gastvrouwe mej. H. A. C. Emme rik tegen haar plotselinge ontslag onge grond verklaard. Zij werd tevens niet- ontvankelijk verklaard in haar vorde ring tot verkrijging van een aanvullende uitkering naast het wachtgeld. Mej. Emmerik had, na vier jaar met vriendelijke woorden en bloemen ge tracht te hebben een wat huiselijke sfeer in het parlementsgebouw te scheppen, onverwacht ontslag gekresen, omdat het presidium van de Tweede Kamer de functie van gastvrouw plotseling overbo dig achtte.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11