Renners kregen bericht vandaag te horen OPHEFFING PROF WIELERPLOEG CABALLERO IS NU DEFINITIEF IAAF zet Zuid-Afrika twee jaar buitenspel Ludwig Benecke: „Als ik hier toch met een blik van het water kon" Benelux-atletiekploeg zwak voor Engels B-team Weg gouden ei V S-tennisteam liep uit naar 5-0 Ada Bakker in halve finales Douze zag zich zeilzege ontgaan Feijenoord weer naar Zeist Autosport eiste weer twee doden Jan van Heek coördinator van KNAU Laver won toernooi van South Orange Japan vervolgde volleybalcursus 15 bezien DINSDAG 1 SEPTEMBER 1970 JIJU; Verrassing Bitter Geen trip In een tijdsbestek van een week heeft de Nederlandse prof wielrennerij de bei de grote pijlers in Nederland verloren. Dat Willem II-Gazelle ozu gaan stop pen, was niet zo'n verrassende zaak het zat al lang in de lucht maar dat nu ook Caballero (dat ineens zijn image verliest van de eeuwigdurende wieier- sponsor) zijn werkzaamheden in de be roepssector van het wielrennen staakt, is een onaangename verrassing van de eer ste orde. Maar natuurlijk kan men moei lijk met boze vingers naar de sponsors wijzen. Men heeft slechts blij mogen zijn, dat er sponsors waren. En dat nu iuist is het zeer zwakke punt van de beroeps wielersport. Die valt en staat tegenwoor dig met de sponsors. Deelname aan de grote wedstrijden is alleen maar moge lijk als er sponsors achter staan. De zaak is niet gezond. Daar zijn verschei- deen schuldigen voor aan te wijzen, on der wie renners en organisatoren. Nu is er in Nederland ineens een vacuüm ont staan. In Nederland is er door de KNWU tot voor heel kort nooit enige aandacht aan de profs besteed. Men beschouwde hen eigenlijk meer als een soort onwet tige kinderen, met wie men niet of heel weinig te doen wilde hebben. Alleen bij kampioenschappen werden de banden KNWU-renners even aangeknoopt. Als er enig goeds kan zitten in het stoppen van beide grote wielergroeperingen dan is het misschien, dat de profsport en er is vooral voor de bond van beroepsren ners zelf alle werk aan de winkel in Nederland eens goed op poten wordt ge zet. De gouden eieren zijn verdwenen, omdat men de kippen om heeft gebracht. CLEVELAND. Het tennisteam van de Verenigde Staten heeft in Cleveland de finale tegen West-Duitsland om de Davis Cup met 5-0 gewonnen. De 23-jari- ge Cliff Richey versloeg de acht jaar oudere Wilhelm Bungert met 6-4, 6-4, 7-5. En in het laatste enkelspel won Arthur Ashe met 6-8, 10-12, 9-7, 13-11, 6-4 van Christian Kuhnke. (Van onze sportredacteur) HAARLEM. De opheffing van de prof-wielerploeg van Caballero is definitief. Vanmiddag zyn de negentien renners, die deel uitmaken van de équipe, in Den Haag bijeengeroepen. Op die bijeenkomst is meegedeeld, dat Caballero als sponsor uit de beroepswielrennerij gaat. Na het verdwijnen van Willem II-Gazelle nu dus Caballero, waarmee de grond onder de Ne derlandse profwielrennerij is weggevallen. De VVBW, de bond van be roepsrenners, zal op zo kort mogelijke termijn activiteiten gaan ondernemen om te redden wat er te redden is, aldus Karei Jansen, de secretaris-admini strateur van de VVBW. Een belangrijk, wellicht het belangrijk- zijn, houdt alles op. De KNWU moet daar maar eens iets aan gaan doen. Elk jaar wordt er door de profwielerploegen meer geïnvesteerd en het wordt voor hen in Nederland steeds minder interessant." En voortbordurend op de internationale toe stand: „Internationaal is de toestand er ook niet aantrekkelijker op geworden. Als je al een goede renner zou krijgen In je ploeg wordt deze snel weggekocht door de Italianen. Die prijsopdrijverij, ook van de coureurs zelf, heeft natuurlijk ook meegespeeld met de beslissing om te stop pen." Andere factoren: het uitblijven van op merkelijke successen in de Tour de France. „Men is bij de directie natuur lijk wel gevoelig geweest voor het feit, dat wij door pech gehandicapt waren, maar feit blijft, dat de grote successen er niet kwamen." En: „Het wegvallen van Willem II-Gazelle heeft de competitie gedood. Het is wel aardig dat je nu als enige overblijft." Maar dat houdt in, dat alle ogen op je gevestigd zijn, ook als de publiciteit negatief uitvalt. Bovendien: als er hier in Nederland wedstrijden ge organiseerd zouden worden dan zouden er van de 35 deelnemers 20 van Caballe- ste punt in het stoppen met de sponsoring, is bij Caballero geweest het feit, dat er aangedrongen is op een werknemers werkgevers-verhouding. Manager Frans van den Enden (die werkzaam blijft bi; Caballero) zegt ervan: „Natuurlijk zijn wij niet tegen een premie voor een verze kering. Dat is het probleem niet. Die pre mie krijgen de renners in feite toch al, want die is in het salaris verwerkt. Maar als we de officiële status van werknemer voor wielrenners zouden krijgen, dan zijn de gevolgen niet te overzien. Wij zijn trouwens van mening, dat de KNWTJ, in navolging van de BWB in België als werkgever moet optreden. Want de KNWU reikt de proflicenties uit en is dus in feite ook de werkgever. Er is lang over dit onderwerp gesproken, ook door de KNWU en de VVBW". Snortcommissie-voorzitter W. van Steenbergen, die volslagen verrast werd door de mededeling van Caballero („ik heb er nog niets van gehoord. Ik sta met mijn mond vol tanden") was wel van mening, dat hiermee de Nederlandse prof- wielrennerii rampzalig is getroffen. „Wij hebben inlichtingen ingewonnen hoe de situatie in Belgë is. Het is een bijzonder ingewikkelde materie, die werkgever werknemer-verhouding. Ik kan er nog niets zinnigs over zeggen." Maar voegde hij eraan toe: „Wellicht betekent het ver trek van Caballero een wegeffening voor Vissers of Pellenaars om een nieuwe ploeg te beginnen." Er wordt dus kenne lijk niet gedacht om nu eens de kern van de moeilijkheden te gaan zoeken. Wel houdt sportcommissieled Förster zich be zig met de sociale kant van de zaak, De kern van de moeilijkheden zit na tuurlijk in het gebrek aan organisatie en coördinatie van de beroepswielersport. De VVBW wil daar iets aan gaan doen. Karei Jansen: „We streven naar een organisa tiebureau voor de profs." Bij Caballero hoopt men, dat dit bureau er komt en dat het de zaken nu eens grondig op po ten gaat zetten. „Als de situatie duidelijk wordt, dan zal Caballero wellicht weer terugkomen. Maar de risico's worden ons nu te groot, vooral omdat het klimaat voor de profwielrennerij in Nederland zeer ongunstig is", aldus Van den Enden. „Vorig jaar waren er dertig profwedstrij den in Nederland voor de Trofeo Cabal lero. Dit jaar waren het er nog maar der tien. Het heeft geen zin meer om dan in Nederland door te gaan. Wij moeten het hoofdzakelijk van publiciteit in de Bene lux hebben. Maar als er geen wedstrijden KIEL. Kees Douze dacht in de strijd om de open Duitse zeilkampioenschappen bij de Finn jollen een fraaie dagzege te hebben behaald maar de race werd on geldig verklaard. De Nederlandse Finn- jollenafvaandiging slaat te zamen met de Tempestzeilers in deze vóór-Olympische wedstrijden niettemin een bijzonder goed figuur. Ben Staartjes moest in de derde race de Britse Tempestnestor Jack Knights op de finishlijn voor laten gaan. Door diskwalificatie in de tweede race telt Staartjes in het totaal nog niet mee. Trekt men het zwakste resultaat echter af, dan schiet Staartjes naar de top van de rang lijst. Nu heeft hier de Duitser Ringmaier de leiding. De andere Nederlandse tem pestzeilers, Alberda en Mulder kwamen respectievelijk als negende en elfde over de lijn. Bij de Solings verscheen eindelijk een Nederlander bij de voorste gelederen. Gerrit Bakker bereikte maandag als aan voerder het eerste merkteken. Hij kon zich echter niet handhaven en zakte lang zaam af naar de tiende plaats. Iets beter ging het nu met de Flying Dutchmanploeg Fred Imhoff-Korver. Door de iets sterkere wind ging het aan de op van het peloton en eindigde als der tiende vlak achter Joop Schipper (twaalf de). Winnaar werd de Duitser Libor voor zijn landgenoot Schwarz, die evenwel door constant varen de leiding in het klassement nog stevig in handen heeft. Erg slecht ging het met de beide Dra- kenteams met Jan Bol en Dirk Groot aan het roer. Bol eindigde als 33e op de voet gevolgd door Groot. ROTTERDAM Feijenoord gaat voor de return tegen Estudiantes weer in re traite in het KNVB-eentrum in Zeist. De Rotterdammers trekken zich daar terug van maandag 7 september tot woensdag 9 september. Kort voor de wedstrijd be gint zal Feijenoord in het stadion arri veren. STOCKHOLM. Het congres van de internationale atletiekfederatie (IAAF) in Stockholm in vergadering bijeen, heeft maandag Zuid-Afrika als lid geschorst tot 1972. In dat jaar komt de IAAF in München bijeen en zal het al dan niet uit sluiten van Zuid-Afrika worden beslist. De gedelegeerden naar het 27e congres van de IAAF, hebben gisteren verder het atletiekprogramma voor de Olympische Spelen in München goedgekeurd. Een aanmerking kwam er: start en finish van de marathon moesten plaats hebben in het Olympisch Stadion en niet op een plein in de stad, zoals de bedoeling was. Verwoed is er gediscussieerd over een verandering van de regel dat een atleet, die van nationaliteit verwisselt drie jaar moet wachten, voordat hij voor zijn nieu we vaderland mag uitkomen. West-Duits land dat in verband met vluchtelingen uit Oost-Duitsland veel met deze regel te maken heeft, stelde verkorting voor tot een jaar. Tenslotte werd een compro mis bereikt, waarin men stelde dat een atleet na een jaar voor zijn nieuwe land mag uitkomen, maar dat dan wel de toe stemming van zijn „oude" atletiekbond moet zijn verkregen. Zo niet dan blijft de regel van drie jaar van kracht. De door het congres van de IAAF uit gesproken schorsing van Zuid-Afrika houdt in dat geen enkele Zuidafrikaanse atleet mag deelnemen aan olympische of andere atletiekkampioenschappen. Ook werd nog een amendement van Kenia aangenomen Zuid-Afrika uit te sluiten van wedstrijden lussen twee of meer le den van de IAAF. Ter verklaring van het schorsingsbe sluit zei de markies van Exeter, voor zitter van de IAAF, dat het congres had gemeend het voorbeeld van het Interna tionaal Olympisch Comité (dat Züid-Afri- ka uitsloot) te moeten volgen. „Ze krij gen echter nog een kans, maar ze weten heel goed wat er in 1972 zal gebeuren als de apartheidspolitiek niet een heel stuk milder wordt", zei hij. De heer Hendrikus Mare, voorzitter van de Zuidafrikaanse atletiekunie, zei in een toespraak tot het congres: „Wij zul len alles doen om de niet-blanke atleten in ons land te helpen, net zoals wij dit jaar al veel hebben gedaan. U moet zich echter wel realiseren dat wij bij politieke zaken geen enkele zeggenschap hebben. Hopelijk echter zijn wij in 1972 weer ac ceptabel voor de IAAF." HOEXTER. Tijdens de training voor de autorace om de Weserbergprijs van de Westduitse Adac is gisteren in Hoex- ter een baancommissaris om het leven gekomen. Hoewel het parcours reeds was afgesloten bleek de 23-jarige Klaus Boach (Wdl) nog aan een rit bezig te zijn. In een bocht van de weg botste hij fron taal op een controlewagentje. Hierbij kwam een 28-jarige man om het leven. Bosch werd niet gewond. De Britse autocoureur Chris Summers (40) overleed maandagavonr in een zie kenhuis te Snetterton aan de verwondin gen, die hij eerder op de dag opliep tij dens de internationale race om de guards formule 500 trofee. De wagen van Summers, een Lola-Chevrolet, sloeg over de kop. Summers, die sinds 1951 aan wedstrijden deelnam, werd daarbij weggeslingerd. TURIJN. Ada Bakker heeft op de Universiade de halve finales bereikt in het damesenkelspel. Zij versloeg in de kwartfinales de Amerikaanse Pixle Lamm met 6-4 6-1. In de halve finale zal zij de Japanse Sawamatsu ontmoe ten. Deze won van de Italiaanse Giorgi met 6-0 6-1. In het gemengd dubbelspel heeft onze landgenoot Peter Soeters met zijn part- nerin eveneens de halve eindstrijd be reikt. Dit resultaat werd bereikt door een 6-1 9-7 zege op het Britse duo Boa van en Weatherley. ro zijn. En dat is bepaald ook niet aan trekkelijk." En weer kwam het plan van het orga nisatiebureau voor profs ter sprake: „Als dat bureau nu als werkgever zou optre den en wedstrijden zou organiseren of doen organiseren, dan zou het anders worden. Dan zou je daar een ploeg kun nen huren of hoe je het noemen wil. Caballero is geen fabriek van wielren ners, maar van sigaretten." Overigens: noch Frans van den Enden noch Gé Peters („ik vind het ontzettend jammer, dat het zo loopt, vooral voor de renners, die altijd bij ons gebleven zijn") wist tot voor kort dat de ploeg zou worden opgeheven. „Het kwam voor ons eigenlijk ook als een verrassing", aldus Van den Enden. „Er werd wel gepraat over de arbeidsverhouding, maar dat de directie ermee zou stoppen, had ik enkele weken geleden zelf ook niet gedacht. 30 september is er een hearing van een overheidsinstantie op het gebied van de sociale voorzieningen en de KNWU, de WBW en eventuele sponsors. Daar kan wel eens de beslissing naar voren komen, dat sponsors of KNWU werkgevers zijn. Ik denk, dat de KNWU geen proflicen ties meer uitgeeft, als het als werkgever wordt aangeduid. Want, stel, dat Koop man een licentie aanvraagt, maar geen wedstrijd kan rijden, omdat die er niet is. Dan gaat Koopman in de WW-wet. Voor al die voorzieningen moet fors betaald worden. Dat is het probleem tegenwoor dig." Probleem of niet. Caballero verdwijnt en daarmee werkgelegenheid voor negen tien profs. Het lijkt onmogelijk, dat het merendeel van hen nog onderdak komt. Steevens en Frijters boffen. Zij hadden nog een contract tot eind 1971. Voor de anderen is het afgelopen. Van den Enden wuift het feit van de plotselingen mede deling van de beslissing weg: „Laat met die beslissing? De contracten lopen 31 december af. We zeggen vier maanden van tevoren op. Dat is toch niet te laat? W ij kunnen er niets aan doen, dat men in juli al gaat praten over transfers". HANS ROMBOUTS DEN HAAG Jan van Heek neemt de functie over van trainingscoördinator bij de KNAU. De plaats komt vrij, doordat Bram Leeuwenhoek is benoemd tot chef de mission van de Olympische ploeg voor München '72. Van Heek, een van de acht bonds- coaches, begeleidde onder meer de hoog springers en de estafetteploeg van de sprinters. SOUTH ORANGE De Australiër Rod Laver Is winnaar geworden van het met 25.000 dollar (90.000 gulden) gedoteerde tennistoernooi in South Orange (New Yer- sey) door in de finale van het heren enkelspel zjjn landgenoot Bob Carmichael te verslaan in drie sets: 6-4 6-2 6-2. Deze zege leverde Laver 4000 dollar (14.400 gulden) op. Frans van den Enden (l.) en Gé Peters, manager en ploegleider van Caballero. (Van onze sportredactie) ST. CATHERINES. Chef d'equipe Van der Lee zal waarschijnlijk gelijk krijgen met zijn bewering, dat de onge stuurde twee Benecke-Steenkist het para depaard gaat worden van de Nederland se afvaardiging naar de wereldkampioen schappen roeien in het Canadese St. Ca therines, dat na een geweldige onweers bui op zondagavond gisteren weer een vriendelijke, zonnige en vooral niet meer benauwd warme stad was. Niet dat de andere ploegen, zoals de vieren van Aegir en Laga en de dubbeltwee van Proteus-Eretes-Triton niet moeten worden hooggeacht, maar juist voor die grote boordnummers is een lange lijst van in schrijvingen opgesteld en is het aantal concurrenten groter en de kans op ver rassingen navenant. Ludwig Benecke (21) bijvoorbeeld heeft de concurrenten in de ongestuurde twee al gevonden en soms zelfs op hun waar de kunnen schatten. „Het zal waarschijn lijk gaan tussen Fankhauser-Bitterli, Zwit sers, de Oostduitsers Glatt-Gorny, de Ame rikanen Hough-Terry, terwijl ik de Russen tip als winnaars. Dat zijn Solowiew en Illinscy. Zij hebben zich dit seizoen maar even laten zien en hebben voor de rest EMMEN. Het Japanse damesteam heeft maandag in de Emmer sporthal de jonge, onervaren Nederlandse volleybal- ploeg een lesje gegeven dat net "en half uur in beslag nam. Toen was de score 3-0 met setstanden 15-3 15-1 15-1. Japan, dat voor de wedstrijd gedurende ander half uur een keiharde training onderging, maakte er een onderonsje van. Dirigente van de ploeg was Katsumi Matsumura, die zo mogelijk nog behen diger optrad dan haar teamgenoten. De meeste punten kwamen van Noriko Ja- mashita. De basisopstelling van Neder land was: Truus Gielen (Bekkerfeld), Herma Karsten (Karanoi), Anna Geert- sa (DVC), Aukje de Vries (DVC). Jennie Punt (SFC) en Marja Willemsen (Bek- kerveld). LONDEN. Nog geen 2000 mensen zijn maandag in het immense, wel wat verouderde Whote City-stadion het werd in 1908 gebouwd door de in dat jaar te houden Olympische Spelen getuige ge weest van de 78!4-109!a nederlaag, die de enelux-herenatleten leden tegen een goe de Engelse B-ploeg. Deze interlandwed strijd zal overigens wel de laatste zijn, die in dit atletiekwalhalla wordt gehou den. Volgend jaar gaat het tegen de grond omdat de aandeelhouders meer voordeel zien in een klein stadion voor windhon- denrennen. Voor de Beneluxploeg, waarin de „Lux" alleen vertegenwoordigd was door de polsstokhoogspringer Schleck, dus de laatste kans het White City-publiek een goede prestatie voor te schotelen. Dat is ondanks de nederlaag toch wel gelukt, want, hoewel de eindstand zo'n dertig pun ten verschil aanwees en de krachtsver houdingen goed weergaf, wisten de „Be- neluxers" toch nog zeven overwinningen te behalen. Daar moet echter onmiddel lijk aan worden toegevoegd dat de Engel sen, die door de universale in Turijn niet op volle sterkte waren, op zeven num mers de twee eerste plaatsen voor zich opeisten. Het Nederlandse aandeel in de over winningenreeks bestond slechts uit Hans van Enkhuizen, die op de 110 meter hor den een tijd maakte van 14.3 seconden en daarmee zijn eigen Nederlandse record op tweetiende van een seconde benader de. Achter Van Enkhuizen finishte de Britse „eerste-garnituur-atleet" Graham Gower met eentiende seconde achter stand. De enige andere zege, waarin Ne derland een groot aandeel had, was die op de 4 x 100 meter estafette. Hans van Enkhuizen, Ad van Boekei en Chris van der Meulen brachten, versterkt met de Belgische sprinter Paul Poels, een tijd van 41,9 seconden op de klokken. De Britse ploeg werd gediskwalificeerd om dat Yardley, de derde loper, de stok liet vallen. Vermeldenswaardig is voorts nog de tijd waarin Egbert Nijstadt als vierde de 3000 meter steeple chase beëindigde: 8.51,2, een verbetering met ruim vier se conden van zijn persoonlijk record, dat hij vestigde tijdens de Nederlandse kam pioenschappen. Als beste prestatie van deze interland moet ongetwijfeld worden aangemerkt de twee overwinningen van de Belgische tienkamper Freddy Herbrandt, die zowel het hoogspringen (2,03 meter) en het ver springen (7,68 meter) won. Zijn landge noot Georges Schroeder, die slechts ne gentien jaren telt. schreef het discuswer pen op zijn naam met 54,54 meter. De Nederlander Harry Zitsen werd vierde met 52.88 meter. De 21-jarige Anderlechter Eric Rey- gaert verbaasde de menigte door de 800 meter te winnen. Hij trok zich niets aan van de favorieten John Davies en Peter Browne en maakte met een kolossale eindsprint een tijd van 1 min. en 48 sec. Voor de 5000 meter stond ingeschreven de Belgische Olympische kampioen van Tokio op de 3000 meter steeple chase, Gaston Roelants, die na een paar maan den rust wegens reumatiek eindelijk weer op een atletiekbaan verscheen. Het was de bedoeling van Roelants de koers te maken voor zijn landgenoot Puttemans, die echter te lang wachtte en de Britten Stewart en Blinston alle kans liet. Ste wart won in 14.08,8. Speerwerpen: 1. Travis (GB) 76.06 m; 2. Ga- vrilovic (GB) 75.12; 3. Wijns (Ben) 70.60: 4. Olofsen (Ben) 64.12. Kogelslingeren: 1. Payne (GB) 68.10 m; 2. El- vin (GB) 59.44; 3. Van der Bleeken 53.08; 4 Oortier (Ben) 50.58. 110 m horden: 1. Van Enkhulzen (Ben) 14 3' 2. Gower (GB) 14.4; 3. Purves (GB) 15; 4 Gee- roms (Ben) 19. 400 meter: l. Bulham (GB) 47.2; 2. Walton (GB) 47.6; 3. v. d. Heuvel (Ben) 47.6; 4. Geyter (Ben) 49. 100 meter: 1. Kelly (GB) 10.5; 2. Green (GB) 10.5; 3. Poels (Ben) 10.7; 4. Van Boekei (Ben) 800 meter: 1. Re.vgaert (Ben) 1.48; 2. Davies (GB) 1.48,6; 3. Browne (GB) 1.49,6; 3 Hens- gens (Ben) 1.00.0 Discus: 1. Schroeder (Ben) 54.54; 2. Hillier (GB) 53.54 3. McKenzie (GB) 33.00 4 Zitsen (Ben) 52.88. 5000 meter: 1. Stewart (GB) 14.08,8; 2. Blin ston (GB) 14.10,8; 3. Puttemans (Ben) 14.12 8' 4 Roelants (Ben) 14.13,7. Hoogspringen' 1. Herbrandt (Ben) 2 03 2 Livesey (GB) 2.00; 3. en 4. Geelen (Ben) en Campbell (GB) 1.95. 3000 m steeple: 1. Jackson (GB) 8.46.8; 2. Thys (Ben) 8.47,2; 3. Morris (GB) 8.47,4; 4. Nijstadt (Ben) 8.51,2. Kogel: 1. Capes (GB) 17.73; 2. Schroeder (Ben) 15.71; 3. Watts (GB) 15.70; 4. Van Wees (Ben) 15.68. 400 m horden: 1. Scharer (GB) 52.0; 2. Collins (GB) 52.2; 3. Braaksma (Ben) 53.4: 4 Van Moer (Ben) 56.7. 200 m: 1. Poels (Ben) 21.6; 2. Saunders (GB) 21.7; 3. Dear (GB) 21.8: 4. Van Boekei (Ben) 21.9. 1500 meter: 1. Wilkinson (GB) 3.48.7: 2. Scharn (Ben) 3.49,5; 3. Cropper (GB) 3.49.5: 4 Ober- meiren (Ben) 3.55,8. Polsstokhoogspringen: 1. en 2. Bryant (GB) en Higdon (GB) 4.50: 3. Schleck (Ben) 4.50; 4. Les- bagnard (Ben) 4.20. 4 x 100 meter: 1. Benelux 41.9; 2. Groot-Brit- tannië gediskwalificeerd. 4 x 400 meter: 1. Groot-Brittannië 3.10,3; 2. Benelux 3.11,0. in eigen land alles gewonnen. „Ik vind z« erg sterk", aldus Van der Lee. Waar evenwel plaatst het Amsterdamse tweetal zichzelf? Benecke: „Als we in de finale komen zou ik al geweldig blij zijn. Maar als ik daar eenmaal in zit, zou ik toch wel een „biikkie" (roeiersjargon voor een medaille) willen pakken". Het is toch al duidelijk ook hoe Be necke de peinzende helft van het duo en Steenkist de lachende vrijbuiter dat willen doen. De taktiek voor de fi nale staat al vast en die houdt ten nauw ste verband met de wedstrijdstijl, die de twee (moeten) hanteren. „Wij roeien een erg zwaar verzet, waardoor je in het be gin wel wat verliest, maar de sprint komt er daardoor des te beter uit. Hoe lichter verzet je roeit, des te groter is je verval in de laatste duizend meter. Hoe dat ver zet moet zijn, daar kom je meestal pas na jaren achter". Hetgeen Benecke en Steenkist ook dit jaar bitter hebben moeten ervaren. In het nieuwe Willem III-schip voelde het gevoelige tweetal zich niet thuis. Het ging allemaal belabberd en pas toen ze weer terug waren in hun oude boot, liep de zaak weer gesmeerd. Op het oog althans. „Want", zegt Ludwig Benecke, „op de Bosbaan-regatte moest het er dan alle maal uitkomen. Op zaterdag wonnen we wel van de Polen Bronec en Slusarsky, maar op zondag verloren we van ze. En toen kwamen de nationale kampioenschap pen. Daar deden Luynenburg en Stokvis aan mee en daar zijn we doodsbenauwd voor geweest. Ik heb echt drie weken in een geweldige spanning geleefd. Hier in Canada voel ik me tien keer zo ontspan nen als in Nederland". Die kampioensrace was taktisch tevo ren door coach Herman Boelen gecon strueerd. „Je laat Luynenburg en Stok vis maar lopen. Op 1400 meter lig je naast ze en dan zijn ze geklopt", had Boe len gezegd. Dat bleek allemaal precies te kloppen. „Al die tegenslagen in het be gin van het seizoen", zegt Ludwig Bene cke nu, „en het herstel naderhand heb ben ons moreel wel sterker gemaakt en we gaan ook harder dan vorig jaar in Klagenfurt, toen ik al teveel had gegeven om in de finale te komen en op de voor laatste dag bijna een uur bewusteloos ben geweest na de race. We zaten toen dui delijk tegen overtraining aan. We zijn nu eenmaal niet z o sterk, dat we voor het veld kunnen gaan roeien en iedereen rus tig kunnen opvangen. Wij moeten het van hard werken hebben". Al die wetenschap is bepalend voor de planning van het optreden nu. Benecke en Steenkist gaan proberen zonder hun eindsprint bloot te geven in de finale te komen. Dan moet er zoiets als een ver rassing komen; een coup. „Zoals ook Blaisse en Veenemans eens gewoon ieder een verrasten. Dat waren ook niet van die geheel zware jongens. Niemand had tevoren rekening met ze gehouden. Wij moeten ook naar zo'n piek streven. We zijn niet sterk genoeg om een heel jaar lang vooraan te varen. Dat weten we ge woon". Aan het toeval laat het duo in elk geval niets over. Zij sloegen zelfs de uitnodi ging, die de Nederlandse ploeg had ge kregen om de Niagarawatervallen te gaan bekijken een ritje van een half uur af. Ze gingen liever trainen. Zeker ook tot vreugde van de flegmatieke Herman Boelen. „Ze zijn zeer geconcentreerd be zig en volgende week hebben ze nog vier dagen om trips te maken. Dat komt al lemaal nog wel". De vraag blijft vooralsnog of het plan zal kunnen slagen. Of het allemaal mis schien toch niet tegen zal vallen. Ludwig Benecke: „We hebben geleerd om te in casseren. We weten nu onze eigen race te varen, al schrik je telkens toch weer als je in het begin zo'n achterstand op loopt. Je blijft schrikken. Maar\ we weten gewoon, dat we dan nog niet opti maal zitten te roeien, dat we nog harder zullen gaan, straks, op de 1500 meter. Al ben ik na 100 meter al moe, je weet, dat je nog niet leeg bent. Dat is de ervaring, die je langzamerhand hebt gekregen, al is die toch nog niet compleet. In een race verlies ik drie keer, maar ik blijk hem dan toch nog te kunnen winnen

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15