Bezoek opnieuw vierentwintig uur uitgesteld SOEHARTO BLIJFT SLECHTS EEN DAG Zesdaagse Amsterdam afgelast m li Einde komt havenstaking in zicht Nota over Dam-rellen Premier steunt dr. Samkalden Loonronde van f 400.- morgen zacht gekruide varkensrollade HET WEER „Volkspetitie" aan premier -ijI Baan vliegveld bij Eindhoven wordt verlegd Israëlische inval in Libanon Kamerleden willen publikatie verslag hoorzitting Schiphol Politie bij begin cursus Artibus Voorstel van vakcentrales: Proef met Spartan in de VS gelukt AGENDA pagina 10 Verder in de krant 60e JAARGANG NUMMER 253 DINSDAG 1 SEPTEMBER 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedryven Damiate N.V. Wisselvallig 'Aart bet strand: Tegen lawaai: A msterdam Kort geding Het woord is aan Deze rozet van briljanten, gezet in wit gouden ring is een begeringswaardigbezit. Vanaf 945,- Haarlem - Grote Houtstraat 63 Amsterdam- Kalverstraat 123 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26 - Coolsingel 50 Den Haag- Lange Poten 9-11 Een goed stuk vlees hoort erbij bij de sla of andijvie een norgen warm, overmorgen koud! Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post, 1,23 per week. Losse nummers 30 cent Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looii, onderdirecteur (Van onze redacteur in Indonesië) DJAKARTA. Kort nadat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Malik, vanmorgen bekendmaakte dat president Soeharto waar schijnlijk vanavond om half negen (Nederlandse tijd) naar Nederland zou vertrekken, verstrekte het kabinet van het Indonesische staatshoofd de me dedeling dat het staatsbezoek van de president opnieuw 24 uur was uitge steld „om de Nederlandse regering meer tijd te geven voorbereidingen te treffen". De president heeft besloten, het bezoek te beperken tot één dag. Minister-president De Jong heeft van middag in een extra-vergadering van de Tweede Kamer een regeringsverklaring afgelegd over de gebeurtenissen gisteren in Wassenaar. Premier De Jong begon met zijn diepe deernis en innig meeleven uit te spreken ten aanzien van vrouw en kinderen van de doodgeschoten hoofdagent Moolenaar Hij betreurde het dat bij de bezetting een slachtoffer was gevallen Premier De Jong zei: „Voor de politie wordt het steeds moeilijker om in een steeds moei lijker omstandigheden de orde te hand haven. De samenleving die wii allen wen sen staat of valt met een goede orde en deze is alleen mogelijk als iederepn ach ter de politie staat. Vervolgens gaf premier De Jong een verslag aan de Tweede Kamer van het gebeuren zoals hij het gisteren persoon lijk heeft meegemaakt. Naast premier De Jong aan de regeringstafel waren gezeten minister Luns van Buitenlandse Zaken minister Polak van Justitie en minister Beernink van Binnenlandse Zaken. De Tweede Kamer zou aanvankelijk vandaag (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De zesdaagse van Amsterdam gaat niet door. Dit werd van ochtend meegedeeld door Kart Vyth, die tot nu toe tekende voor dit evenement, kis icdcnen gaf Vyth op hel moeiljjk vin den van sponsors voor de reclame, het te ruglopen van de belangstelling voor de wielersport en de „vergrijzing" van de zesdaagserenners, die het publiek niet meer kunnen boeien. De houten, uitneembare baan, die eigen dom was van Vyth, heeft hij aan de ge meente Amsterdam aangeboden. Wethou der Verheij van Amsterdam nam het aan' bod graag aan. Er moet nu gezorgd wor den voor een bestemming van de baan. Waarschijnlijk komt deze in het nieuwe sportcomplex in Slotermeer. Uit het binnenland2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Kunst 9 Radio en tv 9 TVeerrapporten 10 Feuilleton 10 Beeldverhalen 10 A angestipt 10 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport13 Deze krant bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het KJSUVU. tot woens dagavond In avond en nacht weiniö bewol king en tot zwak afnemende wind. Morgen overdag van het zuidwesten uit toenemende be- w'" ig, later gevolgd door re gen. Matige tot krachtirfn wind uit zindeluke richtingen. Dezelf de middagtemperaturen als van- daajf of ïetc knrfere. Morgen vrij zonnig maar door zeewind tamelijk koel: 17 18 gra den. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Na morgen meer depressie-activiteit met kans op een bui. niet hebben vergaderd, maar is gister avond laat telegrafisch in een extra-zitting bijeengeroepen. Premier De Jong ging ook in op de toezeggingen die eventueel aan de bezet ters zijn gedaan. Bij de bezetters was, aldus premier De Jong, vrees voor een mishandeling door de politie bij komen de verhoren, zoals dat ook gebeurd zou zijn met de brandstichters in de Indone sische ambassade enkele jaren geleden. Uitdrukkelijk is, aldus premier De Jong, aan de Zuidmolukkers kenbaar gemaakt, dat ze niet zouden worden mishandeld en dat bovendien tijdens het verhoor een van hun raadslieden aanwezig zou mo gen zijn. Ds. Metianij heeft aangeboden zelf be recht te worden in plaats van de bezet ters, aldus premier De Jong. Dit is echter door hem en de anderen sterk van de hand gewezen. Wel is meegedeeld dat ds. Metianij voor de rechtbank tezijnertijd een verklaring zou kunnen afleggen. De dominee is vervolgens na deze toezegging naar binnen gegaan en heeft daar uitvoe rig met de bezetters gesproken. Deze ver klaarden zich toen bereid zich over te geven als eerst de pantserwagens terug getrokken zouden zijn. De premier deelde vervolgens aan de Kamer mee dat thans definitief is dat president Soeharto zijn bezoek aan Ne derland tot één dag heeft beperkt. Na de verklaring werd de Kamer voor enige tijd geschorst, waarna over de regerings verklaring werd gedebatteerd. De Indonesische pers bracht het gebeur- de in Wassenaar gisteren met grote kop pen op de voorpagina's. De berichtgeving was over het algemeen zakelijk. Onder in Djakarta woonachtige Zuid molukkers is men niet bijster gelukkeg met de Wassenaarse actie. Men vreest dat de bezetting haar terugslag zal hebben op de positie van de Ambonnezen in Indo nesië. DEN HAAG. Een delegatie van de .Stichting door de eeuwen trouw" heeft vanochtend in het kabinet van de minis ter-president aan het plein 1813 in Den Haag een „volkspetitionnement" met on geveer 100.000 handtekeningen overhan digd. Daarin wordt van de Nederlandse regering gevraagd er bij president Soe harto van Indonesië tijdens het staats bezoek op aan te dringen „dat Indonesië recht zal doen wedervaren aan de volken van de Zuid-Molukken en westelijk Nieuw Guinea door deze in de gelegenheid te stellen zich in volledige vriilieid en onder internationaal toezicht over hun staat kundige toekomst uit te spreken. Na het gesprek met de premier deelde de heer N. Padding mee dat de heer De Jong had toegezegd de problemen van de Zuid-Molukkers en de Papoea's bij pre sident Soeharto ter sprake te zullen brengen. m De Indonesische ambassade, vannacht om twee uur. Het gebouw en de om liggende lanen en plantsoenen lagen in het fellé licht van schijnwerpers, die gisteren in de loop van de dag aan lantaarnpalen waren aangebracht. EINDHOVEN. De gemeenteraad van Eindhoven is met slechts eén tegenstem akkoord gegaan met het voorstel de startbaan van het vliegveld Welschap te verleggen waardoor Eindhoven van ge- luidsoverlasthinder kan worden verlost. De tegenstemmer was de heer H. van de Rijdt van de K.V.P., die Pundamente le bezwaren had tegen het feit dat de raad voor een ultimatum was geplaatst Als de beslissing namelijk niet vóór 1 september zou zijn genomen zou het rijk zich terugtrekken uit het overleg met het gevolg dat de startbaan niet zou worden TEL AVIV (Reuter) Israëlische mili tairen zfjn vannacht Libanon binnenge trokken. Acht huizen van Arabische guer rillastrijders in de buurt van de bestands lijn werden opgeblazen. Dit gebeurde als „vergelding voor de agressiedaden van guerrillastrijders tegen Israëlische nederzettingen", (Zie verder pagina 3) (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Op bestuurlijk ni veau is in de haven een akkoord be reikt. Van de kant van de Scheenvairt Vereeniging Zuid verwacht men dat er morgen mogelijk alweer gewerkt zal wor den. Vandaag zouden dan de stakende werknemers van de havenbedrijven hun goedkeuring moeten geven aan netgeen hun bonden bereikt hebben. Er zal een toeslag voor het ongemak van het werk worden toegekend die neer komt op ongeveer 25 gulden netto in de week. Tevens is besloten aan het werk met koppelbazen in de haven een eind te maken. Een commissie zal nagaan op welke manier het probleem van de on- derbemande ploegen kan worden opge lost. In de Amsterdamse haven staken van daag ruim 5000 man, met steun van de vakbonden. Vanmiddag zou worden ver gaderd over de resultaten van het ge sprek van de bonden met de seheep- vaartverenigingen noord en zuid. De (groot) metaal levert in Amster dam geen moeilijkheden meer op Ei wordt gewerkt op de drie grote werven, de NDSM. de ADM en Verschure. Op basis van de „Rijn-Schelde-akkoor- den" is eerst bij de NDSM overeenstem ming bereikt over een uitkering-ineens en over andere betwiste punten. Later kwam men ook bij Verschure tot een ak koord. De onderhandelingsdelegatie van de vakbonden kwam gisteravond tot >ver- eenstemming met de ADM. Op de grote werven in Rotterdam en Schiedam en op de machinefabrieken in het Waterweggebied werd vanmorgen nog niet gewerkt, hoewel het duidelijk was dat de overgrote meerderheid van het personeel genoeg had van de staking. Voorstanders van door-staken hielden de poorten dicht. Zij vormden comités, die bijna alle een loonsverhoging *'an een gulden per uur eisten. Vanmiddag sou op het Rotterdamse Doelenplein een de monstratieve bijeenkomst worden ge houden. Een woordvoerder van de aNMB had de indruk dat de werfdirect.ies nog niet goed weten hoe dit probleem op te lossen omdat men in ieder geval wil pro beren te voorkomen dat het tot botsin gen komt tussen personeel dat wil gaan werken en personeel dat wil blijven door staken. Het was vanmorgen overigens nog nergens tot ernstige moeilijkheden gekomen. DEN HAAG. De gebeurtenissen in de hoofdstad hebben de regering gesterkt in haar overtuiging dat de zorg voor de openbare orde in Amsterdam bij de hui dige burgemeester van die stad in goede handen is. Dit neemt niet weg dat de re gering niet zonder beduchtheid de verde re ontwikkeling van de toestand in Am sterdam tegemoet ziet. De recente onge regeldheden hadden al een ernstig karak ter. Zouden eventuele volgende inciden ten nog verdergaande geweldpleging ver tonen, dan worden de meest tragische ge volgen, zoals voorvallen met dodelijke afloop, welhaast onvermijdelijk. Dit ver klaart minister-president De Jong in een nota aan de Tweede Kamer over de re cente ongeregeldheden in de hoofdstad. In de nota wordt het beleid van het gemeentebestuur, dat vooraf is gegaan aan de invoering van het slaapverbod, verantwoord genoemd. De bevindingen, die geleid hebben tot dit besluit zijn on der meer een toeneming van het aantal aangiften van winkeldiefstallen, diefstal len uit auto's, straatroof en zakkenrolle rij een toeneming die de laatste we ken in vergelijking met dezelfde periode in vorige jaren was verdubbeld. In de nota wordt voorts gememoreerd dat de handel in verdovende middelen, ook de zogenoemde hard drugs, in de om geving van de Dam levendig was. Eind juli-begin augustus beliep het aantal in De gezamenlijke werkgevers in hei Rotterdamse stadssleepdienstbedriif heb ben een kort geding aangespannen [egen de vakbonden, die een onrechtmatige daad zouden hebben begaan door zich achter de stakers op te stellen. Het kort geding zal morgenmiddag dienen. Wellicht is dat overbodig nu de moge lijkheid er in zit dat de werknemers van de havenbedrijven morgen weer aan het werk zullen gaan. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Een beknont verslag in ons blad van 28 augustus over een hoor zitting met als onderwerp onder meer de zevende starthaan van Schiphol, is voor de P.v.d.A.-Kamerleden Voogd en Van Thijn aanleiding geworden om schriftelij ke vragen te richten tot de minister van Verkeer en Waterstaat. Beide Kamerleden vragen de ministei op zeer korte termijn het verslag van de hoorzitting van de commissie die in juni met het provinciaal bestuur en de ge- meentebsturen van Noord-Holland is ge houden, te publiceren Zij stellen, dat allt betrokken bij een volledige publikatie zijn gebaat om mo CTelijke verwarring en misverstanden te voorkomen en alle gegevens ;r meningen in een zo vroegtijdig mogelijk stadium in de publieke discussie te kunnen betrek ken. de omgeving van de Dam de nacht door brengende prsonen elke nacht 600 tot 1000. Een effectieve wijze van optreden tegen de geconstateerde excessen werd niet mogelijk geacht zonder een gelijk tijdige inwerkingtreding van het slaap verbod. Uitvoerig wordt in de nota ingegaan op de ordeverstoringen op 24 en 25 augustus. Op generlei wijze is gebleken dat ma rine-kaderleden, van welke rang ook, op de hoogte zijn geweest of konden zijn geweest van de afspraken die aan de actie van marinepersoneel zijn vooraf ge gaan, zo wordt in de nota opgemerkt. Het onderzoek door marechaussee naar de collectieve en individuele gedragingen van militairen der zeemacht is nog niet geheel afgerond. UTRECHT. Op de reeds herhaalde lijk door conflicten geteisterde Utrechtse Akademie voor beeldende kunsten Artibus is dinsdagochtend het nieuwe cursusjaar bijzonder roerig begonnen. Maar liefst vijftien politie-agenten met vijf surveillance auto's en twee overval wagens moesten er aan te pas komen om vijf ex-studenten te verwijderen., die on danks een verbod van het akademiebe- stuur, toch het akademiegebouw waren binnengegaan om de lessen te volgen. De jongelui, vier longens en een meisje, be hoorden tot de groep van 22 .progressie ve" studenten, aan wie zoals bekend eni ge tijd geleden door het bestuur de toe gang tot de akadamie was ontzegd, om dat zij zich zouden hebben misdragen tij dens begin dit jaar gevoerde democrati- seringsacties. Confucius Het liefst zou ik alleen maar Zijn, niet spreken. UTRECHT. De drie vakcentrales wil len voor dit jaar een extra-loonsverhoging van 400 gulden bruto. Vandaag zouden zij in de Stichtig van de Arbeid komen met een voorstel hierover, dat gisteravond in gezamenlijk beraad is geformuleerd. Het bedrag zou nu als uitkering-ineens kunnen worden gegeven en volgend jaar in de salarisschalen moeten worden verwerkt. Het voorstel komt globaal neer op 3 per cent loonsverhoging. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid zou vanochtend bijeenkomen om te spreken over het vraagstuk van de koppelbazen en om een advies aan de re gering op te stellen- De stichting zelf zou vanmiddag vergaderen. (Zie verder pagina 13) WASHINGTON, (Reuter) Het Ame rikaanse miinsterie van Defensie heeft bekendgemaakt dat een Spartan lange- afstandsraket er voor het eerst in is *e- slaagd huiten de dampkring van de aar de een neuskegel te onderscheppen. De Spartan-raket is een essentieel on derdeel van het raket-afweer raketstel sel (ABM). De „Spartan" werd gelan ceerd vanaf de atol Kwajalein in de Stille Oceaan en onderschepte een neus kegel, die werd afgevuurd van een basis in Californië, 6300 kilometer van de atol. ADVERTENTIES JUWELIERS Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1