BEZETTERS WORDEN VERVOLGD Gesprek tussen ir. Manusama en regering over Ambonnezen MET VUIST OMHOOG NAAR DE CEL Politie niet onnodig aan te zware risico's blootstellen Als ik jong was had ik ook meegedaan Beleid minister van Justitie Vrije meningsuiting en ordehandhaving in evenwicht brengen GIJZELAARS IN* RESIDENTIETUIN AR-partij verliest wethouderszetel aan D'66 Ir. Manusama over Hoofdagent wordt met korpseer begraven bezetting: Ds. Metiary begreep premier verkeerd van de .weduwe/ DINSDAG 1 SEPTEMBER 1970 2 de échte zware 50 JAAR KWAl ITEITSKLEDING Na ruzie met vrouw huis in brand gestoken Dit is de groep gijzelaars die gisteren door de Zuidmolukse jongeren in de ambtswoning van de Indonesische am bassadeur werd vastgehouden. De opname werd in de tuin van de residentie gemaakt. De gijzelaars hebben het vooral benauwd gehad toen de bezetters bekend maakten dat om acht uur één van hen zou worden doodgeschoten als aan de eisen van de Ambonnezen niet was tegemoet gekomen. Gelukkig hadden de Zuidmolukkers om die tijd de bezetting al opgegeven. In Utrecht Politiebonden tot premier: WASSENAAR. De bezetters van de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur zitten in het Huis van Bewaring. Nadat gistermiddag door be middeling van ds. Metiary een akkoord was bereikt verlieten gister namid dag om even over half zes 32 „Vrije Zuidmolukse Jongeren" zonder slag of stoot de woning. Zij werden direct gevankelijk weggevoerd. Enkele slaakten kreten of hieven hun vuist in de lucht. Zij hadden rode banden om het haar. Hun wapenarsenaal bleek te hebben bestaan uit vier machinepistolen, acht revolvers, een degen en een groot aantal steekwapens. Premier De Jong heeft verklaard dat de bezetters gerechtelijk zullen worden vervolgd. Te verwachten AKKOORD -:••• - v „Wie rommel koopt om geld te sparen Die handelt heus niet wijs Let daarom steeds op kwaliteit Want die bepaalt de prijs." Gen. Cronjéstraat 3844 - Tel. 254679 HAARLEM SCHEEMDA. Na een hooglopende ruzie met zijn vrouw heeft in Westerlee een 50-jarige man zijn landarbeiders huisje in brand gestoken. De woning brandde geheel af. De man is door de politie opgesloten. Kindermoord. Wegens moord op haar pasgeboren baby heeft de Amsterdam se rechtbank een 22-jarige vrouw ver oordeeld tot zeven maanden gevange nisstraf voorwaardelijk. Gedurende de proeftijd van drie jaar komt zij onder toezicht te staan. Er was zeven maan den waarvan drie voorwaardelijk te gen haar geëist. De 44-jarige moeder, tegen wie wegens medeplichtigheid aan dood door schuld zes maanden was geëist, werd vrijgesproken. Dit zegt minister Polak van Justitie in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer over handhaving van de rechtsorde. De handhaving van de rechtsorde is, overi gens niet alleen hier te lande, door een reeks van oorzaken moeilijker dan in de eerste decennia na de bevrijding. Dit heeft niet alleen de taak van de politie ver zwaard, maar ook die van de politieke ge zagsdragers en ambtelijke autoriteiten, die voor die handhaving verantwoordelijk zijn en leiding aan het optreden van de politie moeten geven, aldus minister Polak. Overigens moet het optreden van de po litie worden afgestemd op het haar ter be schikking staande personeel en materieel. In acute situaties is soms in onvoldoende mate personeel beschikbaar. Dit kan ertoe leiden, dat straffer moet worden opgetre den dan nodig zou zijn indien een situatie voorzienbaar was geweest en tijdig vol doende personeel en materieel had kunnen worden geconcentreerd. Minister Polak ontkent dat het politie apparaat niet meer in staat zou zijn zijn functie ten behoeve van rechtszekerheid en burgerij naar behoren te vervullen. Met kracht wordt al enkele jaren gewerkt aan verbetering van de outillering van de poli tie. Een groot probleem daarbij is het per soneelstekort, dat niet op korte termijn kan worden opgeheven. Minister Polak wijst er tenslotte op dat dit antwoord was opgesteld vóór de recente gebeurtenissen in Amsterdam en Wassenaar. UTRECHT Door een conflict binnen de fractie van de Anti-Revolutionaire Par ty in de Utrechtse gemeenteraad zal deze partij waarschijniyk de haar toegedachte wethouderszetel verliezen aan D'66. Een door KVP en CHU gesteund voor stel van de ARP de benoeming van een zevende wethouder uit te stellen tot drie uitgetreden ARP-leden zijn vervangen, bleek geen meerderheid te kunnen beha len. De gecombineerde fractie van PvdA, PSP en PPR (PAK), de VVD en de CPN zegden hun steun toe aan een kandidaat van D'66. Gezien de getalsverhouding in de Utrechtse raad zal deze kandidaat wor den benoemd. Aan de samenwerking tus sen KVP, CHU en ARP in de nieuwe Utrechtse gemeenteraad kwam een einde toen twee van de drie nieuwe ARP-leden zeiden onkundig te zijn van wat hun frac tievoorzitter met de andere confessionele partijen over gezamenlijk optreden gespro ken. Daarop traden zowel de ARP-fractie- voorzitter als de twee nieuwe fractieleden als raadslid af. AMSTERDAM De besturen van de in de Centrale van Politie-Organisaties sa menwerkende bonden hebben in een tele gram aan de minister-president hun ern stige verontrusting uitgesproken over de bijzondere risico's, welke bij de recente gebeurtenissen in Amsterdam en in Wasse naar voor de politie-ambtenaren aan de dag zyn getreden. Met name wordt gewe zen op het neerschieten van een politie ambtenaar bij het woonhuis van de Indo nesische ambassadeur in Wassenaar en op de vele gewonde politie-ambtenaren bij de rellen in Amsterdam. De besturen van de politiebonden zeg gen zich niet aan de indruk te kunnen ont trekken, dat door een onvoldoend vooruit ziend beleid politie-ambtenaren worden in gezet op de wijze, die, afgezien van het toch op zichzelf reeds gevaarlijke politie ambt, onnodige zware risico's voor de po- litie-ambtenaar met zich brengt. Gezien de reeds gespannen situatie rond het voorgenomen bezoek van de Indone sische president achten de besturen het niet verantwoord, dat slechts één politie ambtenaar de ambassadeurswoning be waakte, waardoor het risico voor deze ambtenaar zodanig werd vergroot, dat hij dit met de dood heeft moeten bekopen. Namens de leden van de drie samenwer kende bonden, tezamen ruim negentig per cent van het politie-personeel uitmakend, dringend de besturen er met de meeste klem op aan voor de toekomst een dusda nig beleid te voeren, dat de politie-ambte naren niet meer worden ingezet op een wijze die het risico van dood of verwon ding onaanvaardbaar groot maakt. ADVERTENTIE Er zal geen gesprek komen tussen de „president van de Zuidmolukse Republiek" ir. Manusama en president Soeharto van Indonesië, zoals de bezetters hadden geëist. Wel zal ir. Manusama over de gehele problematiek van Ambonnezen een onderhoud heb ben met de Nederlandse regering. Hiervan zal verslag worden gedaan aan de Indone sische regering. Vanmiddag praat de Tweede Kamer in een extra vergadering over de gebeurtenissen in Wassenaar. DEN HAAG. „De ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken blijven er naar streven het belang van de vryheid van meningsuiting op de openbare weg en het belang van de handhaving van de openbare orde in een evenwichtige verhouding tot elkaar te brengen. Zij menen, dat dit streven tot dusverre in redely ke mate met succes is bekroond. De schaarse gevallen waarin het tot ernstige ordeverstoringen en inbreu ken op de rechtsorde is gekomen krijgen uiteraard grotere openbare aandacht dan de gevallen, waarin zodanige verstoringen en inbreuken konden worden voorkomen of waarin reeds bij haar ontstaan afdoende kon worden ingegrepen". De heer W. Z. Leiwakabessi, een van de Zuidmolukse leiders op Walcheren, zegt zijn redenen te hebben om niet in te gaan op de vraag, of hij de bezetting van de residentie van de Indonesische ambas sadeur als zodanig goed- of afkeurt. Wel wil hij erop wijzen dat dergelijke voor vallen zo langzamerhand waren te ver wachten. „We hebben in Nederland nu al twintig jaar op legale wijze gestreefd naar het vervuld krijgen van onze wen sen naar onafhankelijkheid. Nu de Ne derlandse regering de Indonesische presi dent heeft uitgenodigd voor een bezoek aan Nederland zonder te willen meewer ken aan het tot stand komen van een ge sprek tussen Soeharto en onze president Manusama, zijn wij zeer geïrriteerd ge raakt. Het komt er eigenlijk op neer dat de Nederlandse overheid geen rekening wenst te houden met het Zuidmolukse volk. Daar komt nog bij dat de meeste Zuidmolukkers in Nederland nog lang niet vergeten zijn dat aan de handen van Soeharto het bloed kleeft van mr. dr. Soumokil, de gefusilleerde president van r ^iim.,o'"•"-•'li J. MOOLENAAR F. M. VINK DEN HAAG Hoofdagent J. Moolenaar. die maandag by de bezetting van de Was- senaarse residentie van de Indonesische ambassadeur door de „Vrye Zuidmolukse Jongeren" werd doodgeschoten zal met korpseer worden begraven. De datum van de teraardebestelling is nog niet definitief vastgesteld, maar zal vallen op donderdag of vrijdag. Dit heeft de Wassenaarse burgemeester Geertsema meegedeeld. Hoofdagent Moolenaar, die 28 jaar was, kwam op 1 juli 1964 als aspirant bij de Wassenaarse politie in dienst. Op 1 juli 1965 werd hij agent en op 1 iuli dit jaar volgde de bevordering tot hoofd agent. De heer Moolenaar was gehuwd en had twee kinderen, een jongen van twee jaar en een meisje van vijf jaar. Hij had maandagmorgen omstreeks zes uur de wacht betrokken bij de resi dentie van de Indonesische ambassa deur en zou omstreeks zeven uur afge lost worden. Agent F. M. Vink, die 23 jaar is, werd bij de aanval op de ambtswoning gegij zeld. Later werd hij vrijgelaten. Buit van 40.000. Bij een inbraak in een modeboetiek en souvenirwinkel aan de Oudegracht in Utrecht is voor ruim 40.000 gulden aan geld en goederen ge stolen, onder meer bontmantels, suè- dejassen, maxi-jurken en colberts. (Van onze correspondent) DEN HAAG „Als ik jong was geweest, zou ik ook met de bezetting hebben meegedaan". Dit zei een tamely k tevreden ir. Manusama na de ontruiming van de Indonesische residentie. „Ik sta geheel achter deze actie. Dat is vanzelfsprekend. Deze jongens zyn immers voor het belang van onze zaak opgekomen. Wat die doodge schoten agent betreft: dat spyt hen ook heel erg". Volgens de leider van 30.000 Abonne- zen mag zijn volk tevreden zijn. „Vooral ook omdat de jongeren naar mij en ds. Metiary hebben willen luisteren. Vooral de dominee heeft het pleit gewonnen. Ook onze jongeren luisteren nu eenmaal graag naar een predikant." In een televi sie-interview verklaarde ds. Metiary over het doodschieten van hoofdagent Moole naar: „Dat was zelfverdediging." Ir. Manusama betreurde het wel dat de Nederlandse regering geen gesprek tus sen hem en president Soeharto heeft kun nen arrangeren. Op de vraag, of hij niet vreesde, dat de bezetting de zaak van de Ambonnezen heeft geschaad, antwoordde hij: „Ik ben ervan overtuigd dat wij van de gebeurtenissen van vandaag alleen maar voordeel zullen ondervinden. Met name staat het voor mij vast dat de Ne derlandse bevolking er gunstig over zal oordelen." de Zuid-Molukken", aldus deze woord voerder. Het comité „Soeharto ongewenst", dat zegt niets uitstaande te hebben met de Zuidmolukse actie, heeft verklaard dat vandaag en morgen in Amsterdam en Den Haag tegen president Soeharto zal worden gedemonstreerd. Er worden leu zen meegevoerd als: „Soeharto ongewenst", „Vrijheid voor 150.000 politieke gevangenen", „Geen fi nanciële steun aan het generaalsbewind", „Vrijheid voor de politieke en maat schappelijke organisaties van het Indone sische volk", „Solidariteit met de Indo nesische vrijheidsbeweging". DEN HAAG. Minister-president De Jong heeft ds. Metiary niet beloofd, dat tegen de bezetters van de residentie van de Indonesische amvassadeur in Wasse naar geen vervolging zal worden inge steld. Dat de predikant dit maandag ge zegd heeft berust op een misverstand, zo deelde ir. Manusama, „president van de Zuid-Molukken" vanmorgen mee. Er was maandag over deze kwestie ver schil van mening en premier De Jong meende, dat ir. Manusama, die als verta ler was opgetreden tijdens zijn gesprek met ds. Metiary, wel uitsluitsel zou kun nen geven. De mededeling van de dominee, aldus ir. Manusama, berust op een misverstand. Minister-president De Jong had namelijk verklaard, dat de Ambonnese jongelui een behoorlijke behandeling zouden krij gen en dat zij tijdens de verhoren door een Zuidmolukse raadsman zouden mo gen worden bijgestaan. De predikant zou deze mededeling hebben verward met mededelingen over de rechtsvervolging, aldus ir. Manusama. Kort na één uur was de heer Manu sama in gezelschap van premier De Jong, minister Luns en burgemeester Geertse ma naar het bezette pand gegaan. Hij bleef daar tot de bezetting werd opge heven. Om half drie gaf de Zuidmolukse or ganisatie Badan Persatuan een verklaring uit waarin de beweging zich, in tegen stelling tot eerder op de dag, achter de bezetting schaarde, hoewel het doodschie ten van de politieagent ten zeerste werd betreurd. Even later kwamen de bezet ters met een ultimatum. Zij dreigden "s avonds om acht uur precies een gijzelaar dood te schieten als zij geen positief antwoord zouden krij gen op de door hen gestelde eisen, zoals een gesprek tussen president Soeharto en ir. Manusama. Zij stelden de politie ver antwoordelijk voor het leven van de gij zelaars en verlangden dat deze uit de buurt zou blijven. Zij eisten dat de Ne derlandse regering president Soeharto zou dwingen binnen 48 uur een gesprek met ir. Manusama te beginnen, onder toezicht van Nederland en een bemiddelaar van de Verenigde Naties. Als dat gesprek met tot stand zou komen zou het tweede slachtoffer vallen. Bij volharding van Soeharto de wil van de Zuidmolukkers te negeren zouden regelmatig gijzelaars worden gedood. De bezetting heeft echter de eerste ter mijn van het ultimatum niet gehaald. De voorzitter van de Badan Persatuan, ds. Metiary, die oorspronkelijke 's middags met enkele Zuidmolukkers een onder houd met premier De Jong zou hebben, begaf zich om kwart over drie naar het regeringshoofdkwartier, dat inderhaast in een Wassenaarse villa was ingericht, en daarna naar het bezette gebouw. Om even over vijven overhandigde ds. Metiary een verklaring van de bezetters, dat een ak koord was bereikt. Ds. Metiary zou de wapens van de be zetters in ontvangst nemen zodra de ordetroepen die de residentie omsingel den uit het gezicht zouden zijn verdwe nen. De bezetters waren bereid zich over te geven op voorwaarde dat voor 'een enkel strafbaar feit, noch in verband met de dood van hoofdagent Moolenaar, noch in verband met de bezetting een vervol ging tegen de bezetters zou worden in gesteld. Premier De Jong verklaarde echter la ter op een persconferentie dat de zaak op de normale gerechtelijke manier zal wor den afgedaan. De ontruiming van de residentie ver liep zonder ongelukken. Een beeld van de arrestatie van de Zuidmolukse bezetters. Een van hen steekt een vuist omhoog alsof hij een geweldig dappere daad heeft verricht. Anderen maakten toen zij naar de politiewagens werden afgevoerd het „V-teken". Nadat zij ds. Metiary de wapens hadden gegeven gaven zij zich zonder meer over. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2