Mensem im imiform Golda Meir: „Verschil van mening met VS" ISRAEL MELDT NIEUWE BESTANDSSCHENDING Amman is In toestand gespannen Bezoek gaat zeker door" Bonn laat Soeharto streng bewaken Weinig instemming in Frankrijk voor stunt van Servan-Schreiber top form uuoanientrum Breestraat 74-84 Beverwijk Topberaad in Genève over cholera commentaar op zaken Kapers Algerijns vliegtuig in Joegoslavië gearresteerd Chinezen zouden guerrilla's opleiden Bij Mont Blanc 24 alpinisten omgekomen Zuidvietnamees ziekenhuis ontzet Premier Chaban-Delmas: „Drievoudige misleiding" Agenten gewond bij overvallen op kantoren Zwarte Panters Wapens gevonden in Belfast natuurlijk naar DINSDAG 1 SEPTEMBER 1970 Maatregelen Spanning Kosmos-fragmenten neergekomen in de VS u ziet daar zoveel meer dan ergens anders Mistificatie Kleine David A cties A Het adres van politie-organisaties aan de regering, waarin wordt aangedrongen op een beter beleid bij het doen functio neren van de politie ingeval van relletjes en andere gevaarlijke situaties, lijkt niet overbodig. Ofschoon tijdens de roerige gebeurtenissen in Amsterdam van de laatste jaren nooit dodelijke slachtoffers bij de politie zijn gevallen, heeft het nu en dan een haartje gescheeld en nu in Wassenaar een eenzame politieman is ge dood mag de aandacht wel eens worden gevestigd op het feit, dat de risico's voor politiemannen schrikbarend snel zijn toe genomen. Het valt op, dat met een zekere achte loosheid over de dood van hoofdagent Moolenaar wordt gesproken, niet alleen door een man als ir. Manusama, de leider van de Zuidmölukse vrijheidsbeweging, maar ook door Nederlandse autoriteiten. Men vindt het betreurenswaardig, maar overigens is men van mening dat alles bijzonder goed is afgelopen. Welnu, het is allerminst goed afgelopen. Een gebrek aan visie bij de verantwoordelijke in stanties ten aanzien van de gevaren die door het komende bezoek van president Soeharto werden opgeroepen, heeft een huisvader het leven gekost. Dat is een zeer ernstige gebeurtenis, die in Neder land gelukkig tot de zeldzaamheden be hoort maar juist daarom niet in een handomdraai kan worden afgedaan. Men beroept zich zie de verklaring van minister Polak in de Kamer over het politiebeleid op personeelsgebrek, maar toen hoofdagent Moolenaar ontzield was weggevoerd wemelde het in Wassenaar plotseling van politiemannen, marechaus sees en rechercheurs. Er waren zelfs pantservoertuigen. Het schijnt een typisch Nederlandse gewoonte om pas met ver beeldingskracht in actie te komen als er al onherstelbare dingen zijn gebeurd. Voorzorgsmaatregelen die getuigen van een vooruitziende blik komen zelden voor. Dat is het punt, waarover de politie bonden ongerust zijn. Waar zij op doelen is eigenlijk een vicieuze cirkel, die nodig ergens doorbroken dient te worden. Hoe groter de risico's voor lijfsbehoud, des te kleiner de aantrekkingskracht van het beroep van politieman. Waarbij ook nog wel eens terdege aandacht mag worden besteed aan de sociale voorzieningen, de financiële verzorging van achtergelaten gezinnen en de invaliditeitsverzekering van politiemannen, waarvan de kosten wegens de verhoogde risicofactor natuur lijk hoog zullen zijn maar in het belang van een goedwerkend en van voldoende personeel voorzien politie-apparaat nu eenmaal moeten worden ingecalculeerd. Ofschoon het gebeurde in Wassenaar natuurlijk geen norm mag zijn voor de toeneming van de gewelddadigheid in Nederland, valt toch niet te ontkennen dat bij grote lagen van de bevolking de afkeer van geweld minder lijkt te wor den. Meestal beweert men individueel wel tégen geweld te zijn, maar in veel gevallen is men niet vies van geweld als het toevallig in eigen straatje past. De politie zal in toenemende mate bedacht moeten zijn op en opgewassen moeten zijn tegen geweld van twee kanten: het geweld van hen die de bestaande orde verwerpen en het geweld van hen die op eigen houtje de veronderstelde of echte daders van die aanslagen op de orde hun streken willen afleren. Het is duidelijk dat de politie geen gemene zaak kan maken met welke groep ook. Dat plaatst haar in een kwetsbare positie, in een weinig benijdenswaardige situatie, op een gevaarlijke post. Het is de vraag of de overheid in die ontwik keling voldoende oog heeft voor de fac toren die het politie-apparaat op peil kunnen houden. De activiteit van de vakverenigingen der politie is tot dusver nooit spectacu lair geweest, wat niet wil zeggen dat zij de belangen van hun leden niet hebben gediend. Maar op het juiste moment aan de bel trekken, dat is blijkbaar langza merhand noodzakelijk gebleken. Er is alle aanleiding toe, niet alleen vanwege de gebeurtenissen in Amsterdam en Was senaar, maar ook omdat men van over heidswege bezig is het politiewezen te reorganiseren en te moderniseren. Als bij deze procedure niet alleen de belangen van de ordehandhaving, maar ook die van de individuele mens achter de uniformknopen in het oog worden ge houden, kan dat voor de algemene situatie in het land slechts bevorderlijk zijn. ALGIERS. (AFP en Reuter) De drie kapers die zich gisteren meester maakten van een Algerijns lijnvliegtuig met 37 in zittenden, zijn op het vliegveld van de Joegoslavische stad Dubrovnik gear resteerd. Alle passagiers en bemannings leden zijn ongedeerd. Dit heeft het Alge rijnse persbureau bekend gemaakt. Het toestel, een tweemotorige Convair- 640, was gekaapt op een ninnemandse vlucht van Annaba naar Algiers. De met vuur- en steekwapens gewapende kapers wilden het naar Albanië laten vliegen, maar het zette na tussenlandingen in Cagliari en Brindisi koers naar Dubrov nik. Volgens de autoriteiten van de lucht haven van Brindisi hadden de kapers geen toestemming gekregen in Albanië te landen. In Cagliari mochten de negen vrouwelijke en ook twee zieke manne lijke passagiers uitstappen. BEIROET (AP.) In diplomatieke Li banese kringen is vernomen dat Chine se militaire adviseurs op het ogenblik in Jordanië Palestijnse guerillastrijders op leiden voor de strijd tegen Israel. Deze adviseurs zouden zich voordoen als journalisten. „Zij komen naar Jorda nië via de Chinese ambassade in de Sy rische hoofdstad Damascus, waar men een afdeling heeft van honderd personen die belast is met de Chinese belangen in het Midden-Oosten", aldus deze be richten. De guerilla-organisaties zouden op het ogenblik bezig zijn een bevoorradingsrou te in te richten die begint in de Iraakse havenstad Basra, aan de Perzische Golf. Daar zouden Chinese wapens per schip worden aangevoerd. CHAMONIX (AP)- Volgens een be kendmaking van de Franse reddingsdienst zijn er in juli en augustus van dit jaar op de hellingen van de Mont Blanc 24 alpinisten om het leven gekomen en 44 gewond. In dezelfde maanden van het vo rige jaar bedroeg het aantal slachtoffers respectievelijk 21 en 66. In juli en augustus was het in het ge bied van de Mont Blanc, dat steeds veel bergklimmers trekt, bijzonder slecht weer. Achtenvijftig maal hebben in drie maan den reddingsploegen moeten uitrukken. JERUZALEM (Reuter). Premier Meir van Israel heeft meegedeeld dat de Israëlische regering verschil van mening met Washington heeft over de beweerde schendingen van de wa penstilstand door Egypte. Israel kan in deze kwestie niet toegeven, aldus mevrouw Meir. Enkele uren nadat zij dit gezegd had, diende Israel voor de achtste maal een klacht in over versterking van de Egyptische luchtafweer, in strijd met de regels van het bestand. Minister van Buitenlandse Zaken Eban en enkele andere ministers willen van de ze schendingen geen kwestie maken die de voortzetting van de vredesonderhande lingen in de weg staat. Minister van De fensie Dayan denkt daar anders over. Hij wil dat de schendingen in elk geval open lijk worden toegegeven. Van officiële Egyptische zijde beschul digt men Israel ervan, dat het niet echt wil onderhandelen en een vertragingstac tiek voert. Israel is niet bereid de bezette gebieden op te geven, aldus zegslieden in Cairo. Een commentator van radio-Cairo zei te betwijfelen of het ook de VS wel ernst is, gezien de wapenleveranties aan Israel en het achterwege laten van een uit spraak over de Israëlische beschuldigin gen aan het adres van Egypte. Congres gezegd dat de VS de nodige maatregelen nemen om te verzekeren dat het machtsevenwicht in het Midden Oosten niet ten nadele van Israel veran dert tijdens de wapenstilstand. Onlangs zei het ministerie van Buiten landse Zaken, dat de Russen wapens naar Egypte zijn blijven sturen na het ingaan van de wapenstilstand. Jordaanse functionarissen en leiders van de Palestijnse commando's hebben in Amman besloten wrijving zoveel mogelijk te voorkomen. De Jordaanse regering is niet bereid terug te komen van de aan vaarding van het Amerikaanse vredesini tiatief, zo wordt van gezaghebbende zijde in Jordanië vernomen. De Amerikaanse minister van Defensie Meivin Laird heeft in een brief aan het Intussen blijft in Amman de toestand gespannen na de schermutselingen tussen leger en Palestijnse guerilla's, waarbij de afgelopen dagen enkele mensen werden gedood. De moeilijkheden zijn mede voortge vloeid uit de verdeeldheid in het Arabi sche kamp over de tactiek jegens Israel. Het Palestijnse verzet wijst onderhande lingen met Israel af. Koning Hoessein heeft duidelijk te ken nen gegeven, dat hij zich niet de wet laat voorschrijven door de guerilla's. Waarnemers in Amman geloven niet, dat hij de Palestijnen zal aanpakken tenzij zij Hoesseins gezag openlijk zouden be twisten. Uit Amman wordt bericht dat het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina een taxichauffeur uit Gaza heeft terechtgesteld wegens spionage voor Israel. Noodweer. Bij Biberach in Baden-Würt- temberg heeft eep hevig onweer voor meer dan één miljoen DM schade aan gericht. De riviertjes Rot en Haslach traden na zware wolkbreuken buiten hun oevers en het water drong de kel ders en woningen binnen. WASHINGTON. (DPA) In het mid denwesten van de Verenigde Staten zijn witgloeiende delen van een Russische kunstmaan neergekomen. Dit heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder meegedeeld. De stukken metaal kwamen in Kansas en Oklahoma neer en zijn „zeer waar schijnlijk" afkomstig van de Russische „Kosmos 316" die in 1969 werd gelan ceerd. SAIGON, (Reuter). De militaire po litie heeft gisteren het militaire zieken huis van Nha Tran, een kustplaats in het midden van Zuid-Vietnam, bestormd. Daarmee kwam een einde aan het be leg van zes dagen van het hospitaal, door een Zuidvietnamese arts. De arts had bij een ruzie een officier van administratie van het ziekenhuis doodgeschoten. Hij verzette zich tegen zijn arrestatie en deelde wapens aan Zuidvietnamese militairen uit, die als pa tiënten in het ziekenhuis verbleven. Het ziekenhuis werd daarop door tanks en ge pantserde voertuigen omsingeld. Bij de schietpartijen tussen de arts en zijn pa tiënten en de militairen buiten het hospi taal werd een Amerikaanse militair, die in een autobus passeerde, gedood. Een Zuidvietnamese burger kwam tijdens het beleg om het leven en twee mensen wer den gewond. Volgens een woordvoerder in Saigon is niet bekend hoeveel van de 600 patiënten de arts, wiens naam niet is genoemd, hebben geholpen. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. In Bonn, waar president Soeharto het komende weekeinde voor het staatsbezoek wordt verwacht, zijn de Indonesische ambassade en het woonhuis van de Indonesische ambassadeur giste ren onder politiebewaking gesteld. Ambtenaren van de „Sicherungsgruppe Bonn", de politie-eenheid die is belast met de bescherming van belangrijke be zoekers, kwamen na het bekend worden van de gebeurtenissen in Den Haag on middellijk bijeen om de in West-Duits- land getroffen veiligheidsmaatregelen (Van onze redacteur in Parijs) 1 ARIJS. Premier Jacques Chaban-Delmas had gistermiddag speciaal enkele uren van zyn zwaar bezette agenda in Parijs vrijgemaakt om in Bordeaux zijn kiezers te gaan vertellen wat hij nu wel dacht van de jongste stunt van de secretaris-generaal van de Radicale Party, Jean-Jacques Servan-Schreiber. Deze maakte zondag bekend zich eveneens voor de tussentijdse verkiezingen in Bordeaux op 20 september kandi daat te willen stellen. De premier schoof Frankrijks politieke stuntman no. één drie gevallen van volks misleiding in de schoenen, een beschul diging waarmee Servan-Schreiber, die zich nog geen jaar geleden ten doel had gesteld de politieke zeden van zijn land te zuiveren, het voorlopig wel kan doen. Over enkele dagen zal Servan-Schrei ber op een verkiezingsvergadering in Bordeaux de premier echter zeker van repliek dienen. Servan-Schreiber veroverde in juni in ADVERTENTIE stoutenbeek vraag onze catalogus 1970 Lotharingen, eveneens bij een tussentijd se verkiezing een Kamerzetel op een gaullistische tegenstander die direct en indirect door de hele regering krachtig werd gesteund. Het is voor het eerst se dert zeker anderhalve eeuw dat een Frans Kamerlid zich kandidaat stelt in een ander kiesdistrict. Een formeel verbod van zo'n opzien barend initiatief is in de grondwet echter niet te vinden. Servan-Schreiber heeft zijn Lotharingse kiezers aan wier belan gen hij beloofd had zich in het vervolg geheel te zullen wijden, echter gerust po gen te stellen met de verzekering dat hij hen in geen geval in de steek zal laten. Mocht hij, wat evenwel niemand ver wacht, in Bordeaux deze maand de pre mier verslaan dan zal hij zijn zetel weer onmiddellijk ter beschikking stellen om in oktober in die stad de tussentijdse verkiezingen nogmaals te doen herhalen. Intussen heeft premier Chaban-Delmas zijn voortvarende tegenstander die hem komende weken weinig met rust belooft te zullen laten, gisteren ook nog van twee andere mystificaties beticht Zoals de officiële documenten nu on weerlegbaar aantonen is er geen sprake geweest, aldus Chaban-Delmas, van enig misbruik van gezag om Henry Ford te doen besluiten een autofabriek in Bor deaux te vestigen. Die keuze was al ge daan, zo vertelde de minister-president, „lang voor de tussentijdse verkiezings campagne in Bordeaux in zich was ge komen". Een derde vorm van misleiding noemde de premier de verklaring van Servan- Schreiber dat een eventuele ballotage van de minister-president op zijn persoonlijke rekening geschreven zou mogen worden. In een strijd tussen tien kandidaten acht te de premier zijn overwinning in de eerste ronde ternauwernood waarschijn lijk, maar, zo meende hij niet zonder sportiviteit, dat resultaat zou door de oppositie ook zonder Servan-Schreiber wel kunnen worden geboekt. De spectaculaire beslissing van Servan- Schreiber, nu ook in Bordeaux in het electorale strijdperk te treden, heeft ove rigens ook buiten het gaullistische kamp maar heel weinig instemming gevonden. Zelfs de links-liberale kranten, die tot dusver de energieke pogingen van Ser van-Schreiber om de hele oppositie te bundelen met sympathie gevolgd hadden, vinden sinds gisteren weinig goede woor den meer om zijn laatste politieke stunt te omschrijven. ,Le Monde" vroeg zich gisteravond af of JJSS als de kleine David die het ge vecht tegen alle politieke goliats gelijk tijdig aan wil binden, in werkelijkheid niet gedreven wordt door zjn bijna zie kelijke zucht zich, hoe dan ook, in de projectoren der publieke aandacht te kunnen blijven koesteren. De zwarte panters werden door de politie tegen de muur gezet om te worden gefouilleerd op wapens. PHILADELPHIA (Reuter). Gisteren zijn in Philadelphia drie Amerikaanse politie-agenten gewond geraakt doen zij invallen deden in drie kantoren van de Zwarte Panter-beweging. Bij twee kanto ren werden de agenten met geweerscho ten ontvangen. De gebouwen zijn met behulp van traangas ontruimd. Bij de overvallen zijn tien mannen en vijf vrou wen gearresteerd. Volgens een woordvoerder van de poli tie was tot de overvallen besloten op grond van inlichtingen die waren ontvan gen tijdens het onderzoek naar de moord op sergeant von Colin die zaterdagnacht in een politiebureau in Philadelphia werd doodgeschoten. De zegsman wilde niet zeggen of de Panters van deze moord worden verdacht, maar sommige politie agenten spreken van een „executie" in het kader van een campagne van de Panters om de „varkens" (politie) te doden. In de Mexicaanse wijk van Los Angeles is het gisteren opnieuw tot botsingen ge komen tussen de politie en Amerikanen van Mexicaanse afkomst. Er werden be togingen gehouden uit protest tegen het relatief hoge aantal Mexicaanse Ameri kanen dat een oproep krijgt voor mili taire dienst in Vietnam. Er werden twee betogers gewond. De politie arresteerde 26 mensen. Explosie. Bij een hevige explosie in een munitiefabriek in de omgeving van de Noorditaliaanse stad Modena zijn twee mensen gedood en veertien gewond. nog eens te bestuderen. De president zal een der strengst bewaakte gasten zijn die de bondshoofdstad tot dusver heeft ont vangen. Zowel de regering als de Indonesische ambassade in Bonn was gisteren van oordeel dat president Soeharto zijn be zoek aan de Bondsrepubliek zou laten doorgaan. De president zal vrijdagoch tend op het vliegveld Wahn bij Bonn wor den ontvangen. De uitnodiging om naar Bonn te komen werd al in 1963, tijdens deins bezoek aan Djakarta, gedaan door president Lübke. Soeharto zal nu de gast zijn van president Heinemann. De veiligheidsmaatregelen zijn van het begin af scherper geweest dan gebruike lijk is bij bezoekers uit landen waarmee Bonn goede betrekkingen onderhoudt. Van de zijde der Indonesische ambas sade is al tijdens eerste besprekingen ge attendeerd op de mogelijkheid dat van uit Nederland door tegenstanders van het regime in Djakarta acties zouden kun nen worden ondernomen. De Bondsrepubliek behoort tot de be langrijkste „donors" voor de ontwikke ling van de Indonesische economie. In de intergouvernementele groep voor de hulp aan Indonesië staat het land met een kapitaalhulp die dit jaar 130 miljoen zal bedragen, op de derde plaats (na de V.S. en Japan). De handel tussen beide lan den, die enkele jaren achtereen terug liep, ontwikkelde zich vorig jaar zeer po sitief. De invoer in de Bondsrepubliek steeg van 316 miljoen D.M. in 1968 tot 435 miljoen in het vorige jaar. De uit voer naar Indonesië steeg van 238 tot 263 miljoen. De voor Indonesië positieve balans bedraagt 172 miljoen D.M. GENEVE (Reuter en AFP). Topfunc tionarissen van de Weerldgezondheids- organisatie (WHO) hebben gisteren in Ge nève een bespreking gehad over de recen te ontwikkelingen in de cholera in een aantal landen in het Midden-Oosten. In middels bly'kt de besmettelijke ziekte zich verder uit te breiden. In Israel is het eerste sterfgeval ge meld. Het is een zevenjarig Arabisch meis je uit Jeruzalem, dat zondag is overleden. Er zijn in Israel 34 gevallen geregistreerd. In de Italiaanse stad Modena zijn veiligheidsmaatregelen gelast nadat een man met symptomen van cholera in een ziekenhuis was opgenomen. De man was juist teruggekeerd uit Roemenië. Guinee heeft zich uit de Wereldge zondheidsorganisatie teruggetrokken uit protest tegen de beweringen dat er cho lera in dit Afrikaanse land zou heersen. Tunesië spreekt persberichten tegen dat in het zuiden van het Noordafrikaanse land slachtoffers van de ziekte zijn ge constateerd. Spaanse gezondheidsdeskundigen heb ben gisteren gezegd dat ze ervan over tuigd zijn dat de cholera overige delen van Europa zal bereiken. Zij hebben al een miljoen doses vaccin gereed laten maken. Dit is gisteren in Madrid meegedeeld door dr. Antonio Muro, hoofd van de afdeling preventieve geneeskunde van de Spaanse gezondheidsdienst. Dr. Muro verklaarde dat nog zes miljoen doses anti-cholera-vaccin in de maak zijn, en dat in havens, op vliegvelden en bij grensposten al 60.000 mensen zijn ingeënt. BELFAST (Reuter). Britse militairen hebben bjj huiszoekingen in de Noordierse hoofdstad Belfast een opslagplaats met b(j- na 500 benzinebommen gevonden. De bommen werden gevonden in twintig dozen in een onbewoond huis in Dundee- street in een voornamelijk door protestan ten bewoonde wijk. Elders werden zes pistolen, een jachtgeweer en 1500 patronen in beslag genomen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3