Rode-Kruispost ook dit op jaar weer het strand onmisbaar Na aanrijding doorgereden Wethouder J. van Leeuwen opende expositie van kinderspeelgoed Bibliotheek en leeszaal voor Velsen-N. nu in winkelgalerij CENTRALE VERWARMING en WAAR VOOR UW GELD ONBETAALD WERK IN VRIJE TIJD Algemene hulpverlening PWN verwacht in 1970 aanzienlijk verlies „KINDEREN SPELEN... WAAROM, WAARMEE?" Na snelle verhuizing al vanavond open „Smitbank" bluste brand op Ierse „Mulcair" Politie zoekt accu-dief DWERGPOEDEL MOET FLAT VERLATEN DINSDAG 1 SEPTEMBER 1970 IJMUIDER COURANT 5 Zieke kanarie Kort I.lmondnieuws (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Tot en met vrijdag 4 september wordt onder de titel „Kin deren spelen waarom, waarmeer?" in de recreatiezaal van het Velsense stadhuis een bijzonder interessante tentoonstelling gehouden, waarvan het bezoek aan alle ouders en opvoe ders kan worden aanbevolen. Het is de reizende expositie van de Natio nale Federatie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting en de stichting „K en O Gezinsvoorlichting", welke door bemiddeling van de plaatselijke af deling van eerstgenoemde stichting ook Velsen in deze toemee heeft op genomen. Opening Boeken lenen „Jac. v. Heemskerck" bracht „Imataca" naar P. Cabello (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Van begin mei tot nu einde augustus en op zomerse dagen blijft men nog dienst doen is de Rode Kruis-post op het IJmuiden- se strand bezet geweest en elke dag waren de Rode Kruis-mensen daar onmisbaar. Iedereen vindt het heel gewoon dat die strandpost er is en men vindt het ook heel gewoon, dat in die post mensen aanwezig zijn, die in de eerste plaats de capaciteiten heb ben om alle gewonden ook dit jaar waren het er in totaal weer zo'n ne genhonderd te behandelen. Daar naast vervult men nog vele andere funkties. Men staat er eigenlijk niet bij stil, dat hier vrijwilligers(sters) zonder enige beloning dagen en we ken van hun vrije tijd opofferen om zich ten dienste van anderen vaak onbekenden te stellen. Een complete bezetting van de post in de weekenden altijd aanwezig be staat uit drie leden van de Rode Kruis Colonne van de afdeling Velsen-IJmuiden en één of meer leden van het Jeugd Rode Kruis, die de daarvoor vereiste twee diploma's hebben behaald en nu on der leiding het geleerde in de praktijk brengen. De diensten wisselen per week, waarbij men natuurlijk onderling wel kan ruilen en men elkaar tijdelijk kan vervangen. Maar als men zich voor een week heeft opgegeven moet men zorgen dat de post bezet is. Verschillende colonneleden be steden er zo ongeveer hun hele vakantie aan. In totaal waren het dit jaar vierentwin tig colonneleden die de post bezet hielden, onder wie een kerngroep van de zeer trouwen, die er heel vaak zijn. altijd be reid om anderen te vervangen, of gaten in het schema op te vullen. Nu aan het einde van het siezoen willen we toch even uitdrukkelijk dank en hulde brengen aan de colonneleden van het Rode Kruis die volkomen belan geloos weer zoveel van hun vrije tijd in de strandpost hebben doorgebracht. Driekwart deel van de verwondingen betrof dit jaar weer de voeten, als ge volg van het trappen in glas, in een spij ker of in schelpen en allerlei ongerech tigheden op het strand. Verder natuurlijk de verstuikingen als gevolg van voetbal len en dergelijke. Twintig patiënten moesten naar een huisarts worden verwezen of vervoerd Beep- en armbreuken komen regelmatig voor. Dat zijn met het „voetenwerk" zo de te verwachten ongevallen. Daarbij komt dan hoofdletsel en al die andere ge vallen die met een aanwijsbare oorzaak op het strand ontstaan. Maar men krijgt natuurlijk ook te maken met mensen die zonder een direct aanwijsbare oorzaak op het strand ziek of onwel worden. In twin tig gevallen moest dit jaar een patiënt naar het ziekenhuis worden verwezen of gebracht. Men heeft in de Rode Kruis-post niet alleen te maken met de dagjesmensen, maar ook met de bewoners van de huis jes op het strand en allen die er werken. Als er iets aan de hand is wendt men zich al gauw en dat is het bewijs van goodwill en populariteit tot de' Rode Kruis-mensen of tot de politiepost waar mee op een bijzonder prettige en harte lijke wijze wordt samengewerkt, waarbij dan ook de IJmuider Reddingsbrigade in één adem moet worden genoemd. Politie en reddingsbrigade hebben echter een meer specifieke taak dan de Rode Kruis post. die een soort algemene hulpverle ningsinstantie is geworden. Er wonen 's zomers bijvoorbeeld nogal wat Amsterdammers op het strand en die nemen de huisdieren mee inclusief de kanarie. De Rode Kruis-mensen kijken al lang niet gek meer als men met een zieke kanarie binnen loopt en ook dat wordt geregeld. Dan zijn er onder de bewoners natuur lijk altijd mensen die plotseling dringend weg moeten. Als je dan geen raad meer weet stap je naar de Rode Kruis-post. Die zorgt wel voor een oppas voor de kinde ren, verzorgt de hond of de poes, even tueel wordt het vervoer geregeld, kortom, in alle voorkomende gevallen zoeken de Rode Kruis-mensen een oplossing voor de meest uiteenlopende problemen. In dat opzicht vervult de Rode Kruis-post op het strand ook een sociale functie, die niet mag worden onderschat. De concusie moet dan ook zijn, dat hier onbetaald een onbetaalbaar stuk werk wordt verricht. Nu weet iedereen die enige ervaring heeft met het werken met vrijwilligers (sters), dat aanvankelijk het enthousias me vaak bijzonder groot is, maar dat dit later gaat tanen. Bij het Rode Kruis is dit enthousiasme na zoveel jaren ech ter nog steeds evengroot gebleven, want problemen met de bezetting van de strandpost zijn er in feite niet. Jaar in jaar uit houdt men het vol en ook dat is een prestatie, die toch wel eens uitdrukke lijk gesignaleerd mag worden. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN, De bestuurder van een vrachtauto welke over de Havenkade reed gaf gisteren meer gas. toen hij na een geparkeerd staande auto te heb ben aangereden zich uit de voeten wil de maken. De man beging een grove fout, want de geparkeerd staande auto bevond zich juist voor het politiebureau in deze straat, terwijl de eigenaar in het bureau op be zoek was. Direct werd een achtervolging ingezet, waarbij het de politiemannen ge lukte de vrachtauto op het Pontplein staande te houden. Tegen de chauffeur, een 19-jarige Heemstedenaar, werd pro ces verbaal opgemaakt (Van onze stadsredactie) BLOEMENDAAL. Ondanks de per 1 januari 1970 ingevoerde tariefverhoging verwacht het Provinciaal Waterleiding bedrijf voor Noord-Holland ook voor dit jaar „onvermijdelijk een aanzienlijk ver lies". In 1969 moest de exploitatiereke ning worden afgesloten met een tekort van ruim 4 miljoen gulden, als gevolg van de prijsstop die in dat iaar werd af gekondigd. In het jaarverslag staat voorts, dat de totale aflevering meer dan twee mil joen kubieke meter hoger lag dan in 1968. Er viel echter rond 200 mm minder regen dan het jaar tevoren De zoutwa- tergrens kwam ondanks eer verminder de onttrekking uil het duingebied meei binnenwaarts opzetten. De lengte van het buizennet groeide weer met rond 200 kilometer waardoor he4 een totale lengte kreeg van bijna vijfduizend silometer. Er moesten 1214 lekken r, het hoofdleiding net worden gerepareerd. Ten aanzien van de exploitaite van de terreinen staat in het verslag dat de kaartverkoop oij de -agrecreatie 280 mille opbracht. Er werden i41 excursies naar het duingebied gehoudei waarondei veel door scholen, die dit als een prak tijkles in de natuurlijke historie beschou wen. In de Rode-Kruispost verwerkt men tientallen snijwonden. Verscheidene patiënten moesten naar het zieken huis worden gebracht. Baldadigheid. Vermoedelijk hebben baldadige jongeren in de Bachstraat in Heemskerk van drie auto's de antennes afgerukt. Inbraak. Uil een opslagruimte op het terrein van het provinciaal zieken huis Duin en Bos in Bakkum zijn twee boormachines met een totale waarde van 900,- ontvreemd. Deze tentoonstelling is zodanig inge richt dat de bezoekers tijdens hun rond gang in volgorde worden geconfronteerd met het speelgoed, waarmee het kind zich van zijn babytijd tot de schooljaren bezighoudt. Hierbij is ook ruime aan dacht besteed aan de betrekkelijk een voudige attributen die op de kleuter school onder deskundige leiding kunnen worden vervaardigd. Bij dit knutsel werk uit allerlei simpel materiaal, zoals papieren zakken, kurken en lapjes stof, kan dikwijls bijzonder origineel en grap pig speelgoed worden aangetroffen. Bij het inrichten van deze tentoonstel ling is er voorts naar gestreefd om ten aanzien van de kinderlijke ontwikkeling aan de gegevens die van wetenschappe lijke zijde uit de kinderpsychologie be kend zijn geworden, een voor een ieder begrijpelijke vorm te geven. Op deze wijze kan aan ouders en allen die bij het opvoeden van kinderen zijn betrokken een maximum aan informatie, voorlich ting en oriëntatie worden gegeven. De expositie wordt dan ook gecompleteerd met litteratuur over dit onderwerp en een uitgebreide verzameling kinder- en jeugdlectuur. Tenslotte is het opvallend lioe praktisch deze tentoonstelling voor een rondreis door Nederland geschikt is gemaakt, onder meer door gemakkelijk te plaatsen en te verwijderen wanden, waar liet te exposeren materieel over zichtelijk op kan worden aangebracht. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. Eerder dan ver wacht en dank zjj de volle inzet van het betrokken personeel br de verhuizing van de Katholieke Bibliotheek Velsen en de Openbare Leeszaal en Bibliotheek, die beide op 20 augustus hun deuren aan de Banjaertstraat en Wijkerstraatweg 77 slo ten, kan reeds hedenavond, 1 september de officieuze openstelling van de nieuwe openbare bibliotheek plaats vinden. De opening van de nieuwe en moderne bibliotheek, die ongeveer elfduizend boe ken omvat en een plaats heeft gevonden in het modern en gezellig ingerichte pand in de winkelgalerij aan de Wijkerstraat weg 177, zal dus niet alleen de trouwe be zoekers van de vroegere openbare leeszaal aantrekken, maar ook die van de Katho lieke bibliotheek door het tot stand geko men samenwerkingsverband. De inrichting is overzichtelijk aange zien de diepe ruimte van het nieuwe bi- bliotheekpand gelegenheid heeft gegeven de duizenden boeken niet alleen langs de lange wanden in boekenrekken een plaats te geven, maar bovendien ook nog op eenzelfde wijze in het midden van de bi bliotheekzaal. Bij binnenkomst vinden bezoekers een ruim bureau met kaarten-administratie van de lezers, zodat men direct toegang heeft tot de boekenrekken. Direct achter de ingang aan de muur bevindt zich een eenvoudige doch smaakvolle open stelling waarin verscheidene boekbanden een plaats vinden. Rechts achter in de zaal kunnen de trouwe lezers van dag- en DEN HAAG. Vijf mijl ten westen van het lichtschip Goeree stond vanmor gen het Ierse ms. „Mulcair" in brand. De brand was ontstaan in de machine kamer en breidde zich uit tot de beman- ningsverblijven. De „Mulcair" meldde echter geen hulp van een reddingboot no dig te hebben, daar zich enige schepen in de nabijheid bevonden. De Marineluchtvaartdienst stuurde een Neptune naar het brandende schip, ter wijl twee hefschroefvliegtuigen in gereed heid werden gehouden om eventueel bij stand te verlenen. Omstreeks halftien bereikte de sleep boot „Smitbank" van Smit en Co. de „Mulcair". Zij meldde een half uur later dat de brand was geblust en dat zij het schip naar Hoek van Holland zou slepen. De „Mulcair" die 480 ton meet en als thuishaven Limerick heeft, was op weg naar Rotterdam. Deze tentoonstelling werd maandag ge opend door wethouder J. van Leeuwen, die in zijn toespraak moest bekennen dit in een onbezonnen ogenblik te hebben toegezegd, omdat hij het geëxposeerde noch psychologisch, noch pedagogisch kon benaderen. Dit nam niet weg dat spreker het initiatief van de organise rende stichting bijzonder nuttig noemde, omdat hiermee het accent vooledig op het kind wordt gelegd. Alleen betreurde de wethouder het dat er zo weinig aan dacht was besteed aan het door de kleu ter zelfs geïmproviseerde speelgoed, want als vader herinnerde hij zich nog dat zijn kinderen soms aan een rijtje lu cifersdoosjes meer waarde hechtten dan aan de mooiste speelgoedtrein. In hun fantasie maken zij immers van derge- weekbladen, alsmede zij die naslagwer ken willen inzien een ruime en comfor tabele plaats vinden. Aan volwassenen kunnen 2 romans en 3 studieboeken worden uitgeleend gedu rende drie weken, terwijl kinderen 3 boe ken in deze tijd mogen lenen. Een vlugge lezer kan in diezelfde periode alweer an dere boeken uitzoeken. In de leeshoek zijn ongeveer 35 tijd schriften te vinden en men kan ook zo maar binnenlopen om een krant te lezen, wat kosteloos kan geschieden. Volwassenen betalen voor het lidmaat schap 6,50 per jaar; de jeugd van 14 tot 18 jaar 2,50 en de jeugd tot 14 jaar maar 1,50 per jaar. Degene die nu lid wordt, betaalt slechts de helft van de ge noemde prijzen voor het jaar 1970. Wisselpenningen geven het recht zelfs meer boeken in drie weken in tijdelijk be zit te hebben. Het lenen van een bepaald boek uit de centrale bibliotheek in IJmui- den of een andere bibliotheek in Neder land wordt daar bovendien verzorgd. De openingsuren zijn voor volwassenen, tieners en jeugd: maandag 14.30-17.30 u.; dinsdag 19-21.30 u.; woensdag 14.30-17.30 u.; vrijdag 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u.; zaterdag 10-12.30 u. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Nadat de „Jacob van Heemskerck" vorige week donderdag het Spaanse passagiersschip „Montserrat" op Curacao had afgelevsrd, kwam nog die zelfde dag bericht binnen van het Venezo laanse vrachtschip „Imataca" (3825 brt.) dat het halverwege Kingston en Cristobal op ongeveer 500 mijl ten westen van Cu racao met machineschade had te kampen en assistentie nodig had om naar de Vene zolaanse haven Puerto Cabello te worden gesleept. Onmiddellijk vertrok de IJmuidense sleepboot naar de opgegeven positie. Op 26 augustus werd het schip bereikt en de sleeptros vastgemaakt voor de ruim 600 zeemijlen lange sleepreis naar de be stemming, waar het transport inmiddels is aangekomen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Maandagavond werd de politie telefonisch op de hoogte gesteld van de diefstal van een accu uit een auto, welke op de Seinpost weg geparkeerd stond. De dief zou zich nog in de directe omgeving moeten bevinden zo werd medegedeeld. Met drie surveillanceauto's toog men op zoek, doch de dader bleef spoorloos. Het onderzoek wordt voortge zet. Voorts is uit een auto in de Tasman straat een luidspreker gestolen. De eige naar van de auto had vergeten het linker portier af te sluiten. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De dwergpoedel Flip van de Zaandamse familie Van Dijk moet de torenflat De Noordwachter binnen een week verlaten Dit heeft de Haarlemse rechtbankpresident mr. J. P. Petersen gistermiddag beslist in het kort geding, dat de Zaandamse woningbouwvereni ging Patrimonium vorige week tegen de verkoopchef Van Djjk had aangespannen. Volgens het huurcontract is het ver boden in de betrokken flat huisdieren te houden. Deze bepaling was voor de president van de rechtbank doorslagge vend. De heer Van Dijk overweegt in beroep te gaan tegen dit vonnis. In verband hier mee heeft hij contact opgenomen met de dierenbescherming en de kynologenclub Zaandam. Voorts is duidelijk geworden, dat negentig percent van de flatbewoners geen bezwaar heeft tegen het houden van honden. Wethouder J. van Leeuwen tijdens een rondgang door de tentoonstelling, v.l.n.r.: mevrouw Van Leeuwen, me vrouw E. Korte-Manders, presidente van de afdeling; wethouder Van Leeuwen, mevrouw N. Kempink-te Beest en mevrouw G. Luyer-Musters, respectievelijk de gaande en de ko mende leidsters. lijke zaken meer, dan een volwassene er ooit in zal kunnen zien. Toch verklaarde de wethouder zich bijzonder getroffen door de interessante en doelmatige inrichting van de tentoon stelling, zodat hij de wens uitsprak dat deze door velen zou worden bezocht. Mevrouw E. Korte-Manders maakte als presidente van de afdeling van deze gelegenheid gebruik om afscheid te ne men van de cursusleidster, mevrouw N. Kempink-te Beest, die voor haar vele geslaagde bemoeiingen nog een kleine attentie ontving. Tevens werd mevrouw G. Luijer-Musters als haar opvolgster voorgesteld. De tentoonstelling „Kinderen spelen. waarom, waarom?" is tot en met vrij dag 4 september dagelijks geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. Boven dien bestaat elke morgen van 9 tot 12 uur de mogelijkheid voor groepsbezoek met eventuele rondleiding. Men kan zich voor dit laatste aanmelden bij het bu reau van de stichting, Willebrordstraat 102, IJmuiden, telefoon 02550-10715. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ADVERTENTIE Het zijn twee zaken waar nogal eens verschillend over gedacht wordt. Er zijn c.v.- bezitters die dat gemerkt hebben, nu het jammer genoeg te laat is- Op 4 september a.s. gaat in de IJmond een centraal verwarmingsbedrijf starten; opgericht door 27 installateurs, die installaties zullen plaatsen welke duidelijk hun geld waard zijn. Immers u zult het toch met ons eens zijn dat de installatie veel langer, dan al leen de eerste vijf jaar goed moet functioneren. NOORDHOLLANDSE VERWARMINGS UNIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5