Twee van de vier Nederlandse ploegen in halve finales; overige teams in herkansingen POSITIEVE BALANS EERSTE DAG WERELDKAMPIOENSCHAP ROEIEN Elf jaar oud 400 m horden-record verbeterd Drie records op Papendaal FC Twente bleef in Athene goed overeind tegen AEK (0-1) Mieke Sterk nog niet uitgeschakeld voor vijf kamp-titel Concours hippique Rotterdam had een sfeerloze start Knijnenburg geschorst rnmiii Kees Douze op kop in Kiel DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 23 ifim Stuur m oeilijkheden Rust Zware dag 400 meter Tl (Van onze sportredactie) ST. CATHARINES. Met twee van de vier ploegen in de halve fina le als positief en twee ploegen, die verwezen zijn naar de herkansingen als een wat minder resultaat, zit de Nederlandse ploeg in de wereldkam pioenschappen roeien met een toch keurige balans in handen. Uit een ont- stuimig en groot veld van vieren met stuurman kwam Laga als winnaar en als een van de betere ploegen te voor schijn, terwijl wat later op de zonnige en ideale roeidag in het Canadese St. Catharines de ongestuurde twee Benecke-Steenkist leeg maar tinte lend verheugd in de boot zat uit te rusten van de vermoeieissen. Heel wat minder op hun gemak deden dat de vier zonder stuurman van Aegir en de dubbel-twee d'Hoore-Van Schelven die terug moesten zien op minder ge slaagde races. Het ging slecht," zuchtte Wim van Schelven, Daan was niet hele maal fit. Hii had last van stijve spieren. Vanavond gaat hij naar een (Amerikaan se) masseur, dus misschien dat het beter wordt. Bovendien gingen Engelbrecht en Secher, de Denen, zo hard dat we al hun vuile water kregen. We kwamen daar door ook nog in r.turrmoeilijkheden en als het dan zo moeizaam gaat heb je gewoon teveel dingen tegelijk aan je hoofd, terwijl je eigenlijk helemaal niet moet denken. De herkansing evenwel zal beter moeten gaan, want dat is de laat ste mogelijkheid. Die zullen de Nederlanders overigens wel pakken, want zij realiseerden on danks alles toch de zevende tijd. De Denen, die hard moesten knokken tegen de „teruggekeerde" Russen Timoshinin- Zhdanovitch en de Oostduitsers Schmied- Boehmer gingen naar de finale. Stuurmoeilijkheden waren ook het lot van Aegir. Geen paniek echter, ook op dit nummer. „Ze hebben weer eens slecht zitten sturen," stelde coach Roell, „maar daar gaan we wat aan doen." Wat uit de mond van Roell geen loze kreten zijn, voor alle problemen heeft hij altijd wel een reeks oplossingen voorhanden. Zijn kwartet (Rouwé-Luyendijk-Tuinzing-Mul der) was in de middag al weer heftig aan het trainen. Temeer, omdat de stuur moeilijkheden voortkwamen uit onvol- doende^ eenheid. „Het ging gewoon slecht," vertelde slag Rouwe. Wij hebben teveel op kracht geroeid, in plaats van op techniek en foen puntje bij oatiltje bij paaltje kwam ging het mis." Dat was op 1500 meter, toen de ploeg bijna uit zijn baan ging en het compacte veld waar juist iedereen zo langzamer hand wilde gaan winnen, moest laten schieten. Dat is dan ook een triest begin en eigenlijk ook het afbreken van een op timistische gedachtengang omtrent de va derlandse prestaties. Ook de winnaars zijn evenwel niet al tijd tevreden. Dat was het geval met Ben Voogd van Laga, uie zijn kwartet Helle Stefels Van Woudenberg Veenstra en stuurman Rijnders de allereerste race van dit goed georganiseerde wereldkam pioenschap had zien winnen, opmerkelijk gemakkelijk had zien winnen. De cijfers, de onverbiddelijke statistieken, hadden uitgewezen dat „onze eerste kilometer te langzaam is," zoals Voogd concludeerde. „We verspelen dan vie'-, vijf seconden op andere ploegen en komen toch ongeveer op hetzelfde uit. Daar gaan we nog wat aan doen. Ik heb nog wat technische mo gelijkheden achter de hand gehouden en die gaan we in de komende dagen we hoeven pas zaterdag weer te varen uit proberen. Ze moeten meer durven. De ploeg kwam nu veel te fit over de fi nishlijn. Ze zijn nog niet op hun top. Dan moet het maar buigen of barsten wor den," aldus Ben Voogd, die na vieren eenhalf jaar het coachen van Laga aan anderen, jongeren., over gaa+ laten. „Ik heb er geen tijd meer voor." Lega's mogelijkheden zijn inderdaad rfbg aanzienlijk, temeer omdat men een dag extra rust heeft door dit resultaat. Natuurlijk ging ook de bullen-vier over, alsmede de Oostduitse en de Zwitserse ploeg. „Na de bullen zijn naar mijn schatting zes ploegen gelijkwaardig," stelde Voogd, wat veelbelovend klinkt. omdat de coach, die steeds maar weer zijn mannen op het juiste moment in vorm heeft (varsity-winnaar en Neder lands kampioen) nog nieuwe bronnen blijkt te kunnen aanboren. Positief bespiegeld mogen ook de moge lijkheden van Beneeke en STeenkist wor den. Zij werden weliswaar bijna de dupe van de stuurmoeilijkheden van de Zwit sers Fankhauser Bitterli, maar die bleken teveel te hebben gegeven. „Toen we op 1700 meter naast ze kwamen, knap- WASSENAAR. Het tijdens de woens dagmeeting dienstdoende draverijcomité, heeft na afloop van de Edelroosprijs de beroepstrainer en rijder A. Th. Knijnen- burg ter verantwoording geroepen voor de wijze waarop hij zijn kansen verdedig de met de 3-jarige drave Ivonne Mac, die tweede werd in de Edelroosprijs. Daar zijn verklaring niet bevredigend werd geacht, werd de rijvergunning van Knijnenburg wegens het niet voldoende ondersteunen van zijn paard voor de duur an acht dagen ingetrokken. Voorts zal hij ter verdere bestraffing worden voorge dragen bij de strafcommissie van de stichting Nederlandse Draf- en Rensport. Voetbal. Het Poolse nationale elftal heeft woensdag in Warschau, Denemar ken met 5-0 verslagen. Bij de rust stonden de Polen al met 2-0 voor. ten ze af," zei Johan Steenkist. En dat was dan juist de ploeg voor wie de mees te vrees werd gekoesterd. Toen de Ne derlandse twee zonder leidde, controleer de ze verder de race, wat hen in een rust gevend uitgangspunt manoeuvreerde. Het zelfvertrouwen is zienderogen toegeno men. „Het winnen van zo'n eerste race maakt het een stuk gemakkelijker," peinsde coach Boelen die zich toch wel wat zorgen maakte om de Russen Solo- wiew Jliinsiki („een geweldig goede ploeg") en de Oostduitsers Klatt-Gorny. die de andere heats wonnen. Boelen hoopt nog op ander weer. „We kunnen beter wat wind hebben. Dan komt onze techniek beter uitHet geen op de Henley-baan best eens zou kunnen gebeu ren, zolang de Nederlanders er nu zijn is het water nog niet zo rustig geweest als gisteren het geval was. Uit de rijstebrijberg van series enkele hoogtepunten: Ken Dwan, de Engelse skiffeur, vergiste zich pijnlijk in de vol strekt ongereputeerde Zweed Lennart Balter en moest met een plaats in de herkansingen akkoord gaan. Verder bleek de Argentijn Alberto Demiddi weer op topcapaciteit te zijn. Hij versloeg Jochen Meissner met bijna twee lengten. In de gestuurde tweeën maakten de Roemenen Tudor Ceapura nogal indruk Niet zo zeer door hun tijd, als wel de grote sou plesse waarmee zij hun werkstuk aflever den. Bij de achten gingen natuurlijk Oost- Duitsland, alsmede Hongarije en Nieuw- Zeeland naar de halve finale. De tijdsver schillen waren miniem en bieden nog wei nig houvast. Beneeke (voor) en Steenkist wonnen hun serie bij de twee zonder stuur man en plaatsten zich direct voor de halve finale. (Van onze sportredactie) ARNHEM. Nog voor de in oktober van dit jaar geplande officiële opening van het NSF sportcentrum Papendal heeft de fraaie baan gisteravond faam ver worven als wonderhaan. Liefst een drie tal nieuwe Nederlandse records werden op de kunststofmat neergelegd. Jan Struyk van de AVR Rotterdam verbeter de het elf jaar oude record van Jan Par- levliet op de 400 meter horden met twee seconden en bracht het op de 52 rond. De Hilversummer Bert Krijnen, die tot gis teravond het nationale record polsstok hoogspringen van 4.50 meter met Servee Wijssen moest delen, bezit thans met 4.55 meter het monopolie op dit nummer. Recordvreugde ook bij de jeugdige Mar griet de Graaf (GAC). De clubgenote van Bert Krijnen stelde het oude record van 2.12.2 opi de 800 meter meisjes aanzien lijk scherper en bracht het op 2.09.5. On danks de snel invallende duisternis ble ken de omstandigheden ditmaal ideaal voor het welslagen van enkele der vele recordpogingen. (Van onze sportredactie) TURIJN. Twaalf uur was Mieke Sterk in touw. En dat nu was even te lang om nog volledig geconcentreerd het hoogspringen te kunnen volbrengen. Over 1.58 m wipte de Nederlandse vijfkamp- ster gemakkelijk heen. 1.61 m ging wat moeilijker en op 1.63 bleef Mieke hangen. „Gewoon te veel gedaan vandaag, hor den, kogel, series horden en dan nog hoogspringen. Dat gaat allemaal niet. Wel jammer, want dat Nederlandse re cord, dat ik wilde breken, kan ik nu wel vergeten." Twee uur daarvoor had dat Nederland se record er nog in gezeten, want tot haar eigen verbazing gooide Mieke Sterk de kogel bijna een meter verder dan ze ooit had gedaan: 10.97 m tegen 11.88 en omdat ze 's morgens vroeg de horden in 13.7 se conde had gelopen, waarmee ze de snel ste van de 20 vijfkampsters was, heerste er een uitgesproken vreugdevolle sfeer rond Neerlands meest besproken atlete. Maar het hoogspringen, waarop de Al banese Pronjari en de Zwitserse Lardi 1.73 m haalden, had dat plezier wat ge temperd. Maar niettemin kan Mieke Sterk nog altijd de vijfkamp winnen, want ze heeft na drie nummers een ach terstand van 40 punten op de Russische Skolobanova en de Bulgaarse Nedialka en dat is niet onoverkomelijk. Tenslotte kent niemand van de deelneemsters el- kaar zodat elk nummer weer een ver- rassende winnares oplevert. Op de 110 meter horden was een groot aantal atletes geen vreemde voor elkaar. Al in de allereerste serie huppelde Teresa Sukniewicz gemakkelijk naar een over winning in 13.1 seconde. Mieke Sterk opgelucht over het feit, dat Heidi Rosen- dal de 100 meter verkoos boven de hor denrace, deed er een halve seconde lan ger over, maar was ruimschoots eerste. De vage angst voor „een" Russin, en „een" Amerikaanse bleek overbodig. De derde serie werd gewonnen door de Poolse Strazynska in 13.4 seconde. Hen- riette Vooys draafde naar een persoon lijk record van 14.1 seconde, maar was net nog niet snel genoeg voor de finale, die vandaag al wordt gelopen. Wat opnieuw een zware dag voor Mie- (ke Sterk betekent, want de laatste twee nummers van de vijfkamp en de finale 100 meter horden is ook wel wat veel op een dag. Zo veel, dat atletiek-coach Herman Hofstede bij de op de atletiek baan zeer gebrekkige Italiaanse organisa tie ging vragen het programma wat te wijzigen, waarvoor men uiteraard niet te veel voelde. Wilma van den Berg loopt morgen in de halve finales en niet in dezelfde als Renate Meisner. Dat doet de Nederlandse kampioene op de sprint goed, want ze heeft het nog altijd moeilijk met Renate Meisner, die ze als bijna onoverwinnelijk beschouwt. Renate Meisner maakt die indruk ook wel. In de allereerste serie van de vijf over de 100 meter, in het Stadio Commu nale waar normaliter Torino pleegt te voetballen, ging ze zo hard van start en liep ze zo hard door, dat ze ver voor de anderen het finishlint doorbrak. 11.3 se conde gaf het scorebord aan en op dat moment moest Wilma van den Berg even heel diep zuchten: „Zie je nu wel." De Udense naailerares haalde nog eens ■diep adem, keek nijdig naar de lichtende letters van het scorebord en deed het finishlint naar 11.5 seconde knappen. Nog veel beter voelde Wilma zich daarna, toen ze de „echte" tijd van Meisner hoorde (11.4 sec.) en het feit, dat er tijdens die race meer dan 2 meter rugwind was ge weest. Lachte daarna: „Eens zal Meisner toch moeten worden verslagen." Er waren echter ook enkele regiefout' jes, waarvan verondersteld zou kunnen worden dat deze een nadelige invloed hadden op de andere recordpogingen. Zo speelde dezelfde polsstok, waarmee Bert Krijnen recordhoogte zou bereiken een vastberaden Ilja Keizer danig parten tij dens haar aanval op het record op de 800 meter dames. Vlak voor het ingaan van de tweede ronde moest Ilja ijlings uitwijken toen de polsstok die een offi cial bij de naast de baan gelegen spring bak tevergeefs trachtte op te vangen in de baan belandde. Stans Brehm, die als gangmaakster van Ilja Keizer fungeerde, zei na afloop: „We schrokken wel even. Ik dacht een ogenblik dat Ilja de stok op het hoofd zou krijgen. Thans Brehm had de opdracht de eerste honderd me ter snel aan te trekken. Zij kw»et zich uitstekend van haar taak, die in de twee de ronde werd overgenomen door Nel van Veen. Ilja was door de polsstok even uit balans geraakt. Zij finishte in 2.0.3.6 Voor Akke Brijer van het Franeker Spartacus leek de tijd van 24.4 op de 200 meter meisjes een evenaring van het na tionale record. Het feest ging echter niet door omdat bij deze race een dame met de meisjes mee liep. Over Jan Struyks nieuwe record op de 400 meter waren de geleerden het aan vankelijk ook niet eens, omdat men zijn formidabele tijd eerst op minder dan de drie voorgeschreven klokken terugvond. Het overgrote deel van de jury had meer oog gehad voor de eerst aankomende dat bleek de Deen Eric Jarlnaes te zijn. Hij liet 51.4 noteren, waardoor voor de tweede maal binnen twee weken een nieuw Deens record overgeseind kan wor den Jarlnaes verbeterde daarmee name lijk zijn onlangs in Groningen bij de in terland NederlandDenemarken geves tigde record (51.7). De 20-jarige Jan Struyk, die pas dit seizoen als se nior uitkomt, heeft zich snel bij de top geschaard. Het was zijn dertiende offi ciële race op de 400 meter, die "en ge lukkige atleet van hem maakte. Als ^er- De winnares van de prijs der ama zones, de Braziliaanse Faria op het paard Rush du Camp. de finishte Wim Braakma van AAC Am sterdam. Zijn tijd van 52.2 betekende evenaring van het oude in 1959 in Duis burg gevestigde record dat ruim elf jaar op naam van Parlevliet heeft gestaan. Na dit seizoen reeds tweemaal over de 4.50 meter te zijn gekomen, lukte het Bert Krijnen ditmaal dus ook de 4.55 me ter te overbruggen. Hij leverde deze prestatie onder goedkeurende blikken van zijn mede-recordhouder en huidige begeleider Servee Wijssen. De lat ging ook nog op 4.65 meter. Bij zijn ettelij ke pogingen wekte Bert Krijnen de in druk dat dit niet lang een onneembare hoogte voor hem behoeft te blijven. De Arnhemse agent Egbert Nijstad, die gisteren aan de politiekampioenschap- pen had deelgenomen, ging niet tot de aanval op het 500-meter-record van Op Den Oordt (13.59.8) over. Er werd wel een wedstrijd op deze afstand gehouden. Winnaar Jos Hermens verbeterde met 14.13.4 gijn persoonlijke record. Als twee de finishte Op Den Oort in 14.25.0. Ook op de 1500 meter bleef het nationale re cord van Snepvangers van 3.42.2 over eind. Veld van DOS (Dwingeloo) won dit nummer in 3.49.5 voor Gerard Tebroke van het Arnhemse Ciko '66, die met 3.50.0 eveneens een nieuw persoonlijk record liet registreren. ATHENE. De Enschedese eredivisie club FC Twente heeft gisteren in het Atheense Karaiskakis-stadion met 1-0 ge wonnen van het Griekse AEK Athene. Het enige doelpunt in deze wedstrijd van de voorronde om de Runners-upcup werd gemaakt door René van de Kerkhoff in de twaalfde minuut. De Twentse formatie hield na de tref fer de achterhoede goed gesloten en slaagde erin die voorsprong tot aan het eindsignaal te verdedigen. De 25.000 toeschouwers hebben AEK voortdurend fanatiek aangemoedigd. FC Twente bleef onder de druk echter over eind. In de eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het toerno ioom de Runners-up cup heeft Anderlecht (Belg) in Serajevo (Joeg.) met 4-3 gewonnen van Zeljezin- car. Bij de rust was de stand nog gelijk: 1-1. In Gent versloeg de Hamburger SV voor 18.000 toeschouwers het Belgische La Gantoise met 1-0 voor de Runners-up cup. Het enige doelpunt werd in de 24ste minuut gescoord door Nogly. Austra Wien heeft zich op eigen terrein toch nog geplaatst in de eerste ronde van de strijd om de Europa Cup 1. De We ners wonnen met 3-0 van Levski Spartak Sofia, de kampioen van Bulgarije en heb ben -zich dus ze verloren de uitwed strijd met 1-3 door de het totaal aan doel- cijfers (4-3) gekwalificeerd voor ver dere deelneming aan het Europese beker toernooi, waarin hun volgende tegenstan der Atletico Madrid zal zijn. Partizani Tirana (Albanië) heeft zich in Tirana geplaatst voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De Albanezen ver sloegen het Zweedse Atvidatog in de tweede wedstrijd voor de eerste ronde met 2-0. De eerste wedstrijd was in een gelijk spel (1-1) geëindigd. KIEL. Het belangrijkste nieuws voor de Nederlandse zeilkolonie, die op de Kle- ler Foerde deelneemt aan de open inter nationale kampioenschappen, was onge twijfeld het feit dat de wedstrijdleiding zo moedig was een genomen beslissing te herroepen. Het protest dat de Amerikaans Finnjollenzeiler Ferdinand P. Schoettle indiende tegen de overwinning, die Kees Douze maandag in de derde race behaalde en die tot gevolg had dat deze race on geldig werd verklaard, werd alsnog on geldig verklaard. Het bleek namelijk te laat ingediend. Het gevolg hiervan is dat Douze nu trots bovenaan staat in het al gemeen klassement met 2,7 punt voor sprong op de Westduitser Straubinger. Want woensdag zeilde de wat driftige Kees maandag, na annulering van de derde race, ging hij een official te lijf naar een twaalfde plaats en dat was ruim voldoende om zijn concurrent Straubinger voor te blijven. De winnaar van woens dag, de Hongaar Finaczy rukte door deze zege op naar de derde plaats met 4.3 punt achterstand op Douze. OSAKA. De Amerikaanse zwemsters Susie Atwood, Kim Brecht, Alice Jones en Cindy Schilling hebben woensdag in Osaka (Japan) een nieuw wereldrecord gevestigd op de 4 x 100 meter wissel slag estafette. Zij zwommen de afstand in 4 min. 27,4 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van het Amerikaanse kwartet Kaye Hall, Cathy Ball, Elly Da niel en Sue Pedersen met een tijd van 4 min. 28,1 sec. Zij vestigden dit op 15 september 1968 in Colorado Springs. ROTTERDAM. Slechts een handje- een dergelijke rijstebrijberg nog ver vol fervente paardesportliefhebbers wa ren woensdag in de vroege avonduren de invallende schemering deed de con touren van het terrein van de Rotter damse manege reeds vervagen tot het laatst toe getuige van de strijd om de prijs van de Rijn, het grootste spring concours op de eerste dag van het 23ste CHIO van Rotterdam. Maar liefst 51 com binaties hadden zich gemeld en vele toe schouwers konden de belangstelling voor groot door een barrage met zeventien deelnemers niet meer tot het einde toe opbrengen. De sfeerloze start van het traditionele hippische gebeuren werd bo vendien nog in de hand gewerkt door het ontbreken van een drietal trekpleisters van formaat, Nelson Pessoa, Hans Gün- ther Winkler en Alwin Schockemöhle. Winklers afzegging, gedwongen door ziekte van zijn toppaarden, was daags tevoren binnengekomen, evenals de me dedeling dat Schockemöhle weer eens last had van zijn oude rugblessure. Nel son Pessoa stuurde een telegram waarin melding werd gemaakt van een kreupel paard. Perschef Verbeek zei machteloos: „De bewijzen heb je eigenlijk nooit strikt. Het is zo oncontroleerbaar. Enkele leden van het organisatiecomité zijn deze zo mer naar Engeland geweest waar te toe zeggingen zijn gedaan. Let wel, toezeg gingen. Een contract, zoals bijvoorbeeld bij de profwielrenners, bestaat niet. Ten slotte kun je een lekke band verwisselen, met een paard is dat niet zo gemakke lijk Verbeek achtte het echter onver mijdelijk, dat een dergelijke contracten regeling over een jaar of vijf algemeen goed wordt. „Met uiteraard een clausule over het kreupel worden van een paard". Het CHIO is echter nog niet van alle topruiters beroofd. De sterke Engelse ploeg, met wereldkampioen David Broo me en Harvey Smith, derde bij het we reldkampioenschap, is zonder mankeren opgekomen en nu door het gemis van Winkler en Schockemöhle sterk favo- iet voor de overwinning in de Grand Prix des Nations van zaterdag. Het eerste onderdeel, een springcon cours om de prijs van de Rotterdamse jockeyclub, leverde een overwinning op voor de 24-jarige Westduitser Gert Wilt- fang, die met „Ehre" de snelste foutloze combinatie vormde. Zijn 78,4 sec. werden nog overtroffen door zijn landgenoot Hart- wig Steenken (75,7) en Hans Brugman met „Miss Holland", maar een spring- fout wierp hen in de achterhoede. De vier de plaats van Jan Maathuis met „Prince Polysson" was verdienstelijk. Na de zege van de Braziliaanse Lucia Faria in de prijs der amazones, was het de beurt aan de Fransman Bernard Ge neste. Als zesde gestart in de barrage van het springconcours om de prijs van de Rijn, slaagde hij er niet alleen in, foutloos rond te komen, maar ook nog snel te rijden. Met 43,3 sec. over de acht hindernissen stelde hij een zeer scherpe tijd op. De Westduitser Hauke Schmidt kwam met „Causa" ruim vier sec. te kort. De aanval van diens landgenoot Gert Wiltfang, die uit was op een tweede dagzege, leek te zullen slagen. In de haast ging echter de voorlaatste hinder nis, bestaande uit twee roodwitte balken, omver. Niemand kwam verder meer in de buurt van de prestatie van Geneste, die zich nu drie uur strijd winnaar mocht noemen. Van de Nederlandse deelnemers wist alleen Jan Maathuis de barrage te halen. Hij eindigde met „Formateur" die één springfout maakte, als vijftiende. Vermeldenswaardig was nog de over winning van mevrouw Benedictus-Lief- tinck in het eerste dressuuronderdeel, de „Prix Saint Georges". Zij torende met haar Tsjechische paard „Turista" hoog boven de toch niet zwakke concurrentie. De Westduitser Sichelschmidt werd met „Wodka" tweede op 35 pnt. achterstand: 1128 tegen 1093 punten.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23