Bij debat over slaapverbod: VRAGEN UIT DE KAMER BLEVEN ONBEANTWOORD Marine-knokploeg gaat waarschijnlijk vrijuit Fa. B. ENGELENBERG Explosie in flat richt grote schade aan AMBONNEZEN HANDEN OMHOOG Gevluchte leden van PKI in Nederland Clandestiene invoer van wapens groot CHU wil ministerie van welzijnsbeleid Soeharto 's bezoek bont- '~70 collectie '"71 dick bantels Duitse jongens aan de grens aangehouden Duizenden dode vissen in Maas Politieverhoor van Ambonnezen niet opgeschoten Gezondheidsdienst: Haal cholera-prik VOLGENS BVD-ONDERZOEK: Kamervragen over prof. Yerkuyl Samengaan CRM en Volksgezondheid DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 2 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering is ook gisteren in een debat in de Tweede Kamer over de rellen van vorige week in Amsterdam niet bereid gebleken haar oordeel te geven over het tijdstip van het van kracht worden van het slaapverbod, noch over de vraag of de moeilijkheden hadden kun nen worden voorzien. Uitgedaagd tot een duidelijke verklaring hiertoe door oppositieleider Den Uyl beperkte minister-predident De Jong zich tot een verwijzing naar de regeringsnota over deze zaak. De premier zei nadrukke lijk dat de regering de rechtsorde met alle haar ten dienste staande midde len zal handhaven. OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN .KRAUTZBERGER* SPUITPISTOLEN Hasjiesj, wapens en pornografie Terecht geschoten iSIifl SPECIALE AANBIEDING: Nertshoeden 202,50 Lange nertskoppen- mantel in black dia mond en standaard, met nertskraag 1255,00 HAARLEM TEL. 316529 wagenweg Ypenburg Incident Wapens gestolen PS.P.-advies ADVERTENTIE Doelstraai 39 - Haarlem - Tel. 312206 DEN HAAG Een explosie waarvan de klap kilometers in de omtrek te horen was heeft gisteravond om half twaalf voor ton nen vernielingen aangericht aan een blok van vijftien flats aan de Loevesteinlaan in Den Haag. Bewoners werden uit hun bed geslingerd. Van hen werd niemand ge wond. Tientallen ruiten sneuvelden. Na de ontploffing brak brand uit. Een winkel werd door het vuur verwoest. Een man die op het moment van de ex plosie langs het huis liep werd door de luchtdruk opgetild en belandde enkele meters verder op de straat. Met verwon dingen aan zijn benen is hij in het zieken huis opgenomen. Alle bewoners moesten na de ontploffing voor enige tijd hun huis verlaten. Over de oorzaak is nog niets bekend. Vermoed wordt dat zich in de kelders van de flat ten explosief gasmengsel heeft gevormd. BABBERICH. Woensdagmiddag zijn door douaneambtenaren drie uit Duits land afkomstige jongelui aangehouden, in leeftijd variërend van 18 tot 22 jaar, die in het bezit waren van een hoeveelheid hasjiesj ter waarde van ongeveer 1000 gulden en van een aantal stoot-, schiet- en slagwapens. In de auto waarmee zij naar Amsterdam wilden, lag ook een hoeveel heid pornografische lectuur, alsmede een aantal adressen waarin de Duitse politie veel belang stelt. De jongens zijn aan de Duitse politie overgeleverd. HEERLEN. Opnieuw is in de Maas thans bij Grevenbricht en Wessem een massale vissterfte geconstateerd. Duizenden dode vissen dreven dinsdag in het Maaswater. Uit watermonsters van de Provinciale Waterstaat is gebleken dat de sterfte is veroorzaakt door een tekort aan zuurstof, als gevolg van de afvalstof fen die in de Maas zijn geloosd. De Voor lichtingsdienst van de Staatsmijnen heeft verklaard dat Staatsmijnen niet aan deze vervuiling schuldig is. Pas na 1975 bestaat kans op een be hoorlijk gezonde toestand van het water van de Hollandse IJssel. Dan zijn gereed de afvalwaterzuivering van Gouda en die van een plaatselijke industrie. Voordien bestaat, bij het samentreffen van ongun stige factoren, nog kans op een minder gewenste toestand, aldus staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid in ant woord op vragen van de Kamerleden over vissterfte in de Hollandse IJssel. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het verhoor van de 33 Zuidmolukkers schiet geen steek op. De bezetters van de residentie van de Indo nesische ambassadeur, die sedert maan dagavond in het Scheveningse Hnis van Bewaring zitten, worden verhoord door in ploegendienst werkende rechercheurs. Zij zijn er nog niet achter wie het fatale schot, dat de Wassenaarse hoofdagent J. Moolenaar het leven kostte, heeft gelost. De verdachten blijven bij het beantwoor den van die vraag solidair: „Wij zijn col lectief verantwoordelijk." De kogel die de politieman doodde is nog niet gevonden. Er wordt intensief naar gezocht, want pas aan de hand van de kogel kan worden vastgesteld uit welk wapen het dodelijke schot is gekomen. Mogelijk zouden op dit wapen aanwezige vingerafdrukken de politie kunnen helpen bij het vinden van de dader. De regering wilde zich over de details niet uitspreken. Dat ligt volgens haar binnen de competentie van de Amster damse raad. De regering bekijkt slechts het totale beleid van de burgemeester van Amsterdam en het college en vindt daar van dat dit beleid verantwoord is, aldus de premier. Premier De Jong liet zich in de verga dering van de Kamer, die onder meer door burgemeester Samkalden van Am sterdam werd bijgewoond, niet uit zijn tent lokken. Dat was overigens tekenend voor het debat van gisteren. Iedereen toonde zich verontwaardigd over de rel schoppers en de vernielingen en behalve de Boerenpartij en ex-leden daarvan nie mand een goed woord over voor het op treden van het marinepersoneel. Er werd gefilosofeerd over de oorzaken van de rellen en over het voorkomen er van, maar de heren Wiebenga P(.S.P.) en Geertsema (.V.V.D.) kregen daarover geen duidelijk antwoord. Premier De Jong hield een uitvoerig betoog over veranderde waarden en over de daardoor ontstane onzekerheden. Hij gaf toe dat er geen enkele onzekerheid over het beleid mag zijn en dat de herrie schoppers streng gestraft moeten worden. De heer Wiebenga vroeg zich af waarom de beide motoragenten en met name de gene die geschoten heeft, niet uit de actie zijn teruggetrokken. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken zei dat de bevelvoerende comman dant dat niet nodig achtte, onder meer omdat de man terecht van zijn vuurwa pen gebruik had gemaakt. Minister Po lak van Justitie deelde mee, dat de offi cier van Justitie de agent niet zal ver volgen. De fractievoorzitter van de C.E(U., de heer Mellema, constateerde dat Amster dam een duidelijk voorbeeld is Van het feit tot welke chaos tolerantie en begrip kunnen leiden. Hij meende dat de over heid taxatiefouten heeft gemaakt en dat weer eens duidelijk is gebleken dat ons land één politie-apparaat nodig heeft. Mi nister Beernink meende dat men achter af wellicht zou kunnen concluderen dat er een taxatiefout is gemaakt, maar op het moment zelf waren volgens hem de moeilijkheden niet te voorzien. De heer Jongeling (G.P.V.) was van oordeel dat al veel eerder had moeten worden inge grepen en citeerde de oude boerenwijs heid: „Wie zijn onkruid een jaar laat staan moet zeven jaar wieden." Minister Polak zette zeer uitvoerig uit een dat de politieverordening noch het kampeerverbod noch het verbod tot land loperij noch welke andere wet ook tot een zekere vervolging had kunnen leiden. Volgens burgemeester Geertsema van Wassenaar heeft men de zaak in Amster dam duidelijk uit de hand laten lopen. Tolerantie ontaardt volgens hem op deze manier in een gezagsvacuüm. Ook de heer Schakel (A.R.) was van oordeel dat het slaapverbod veel eerder afgekondigd had moeten worden. Het nationale monument kwam uitvoe rig ter sprake. De heer Kolfschoten (K.V.P.) vond dat het geen mestvaalt mag worden, de heer Verlaan (Boerenpartij) wil het beschermen met een gracht of een hekwerk en de heer Schakel (A.R.) wees op de landelijke betekenis ervan. Volgens de heer Franssen (P.v.d.A.) was het slaapverbod niet nodig. Als er misdadige handelingen werden gepleegd, zijn er vol doende wetten om in te grijpen. Uitvoerig werd geïnformeerd naar het optreden van de mariniers in april 1967. Minister Den Toom van Defensie liet we ten dat er toen geen aanleiding was voor een vervolging door de militaire rechter noch voor een bestraffing volgens de krijgstucht. Dat zou volgens hem oneer lijk zijn geweest omdat slechts een deel van de betrokkenen bekend was. De heer Franssen vreesde dat nu het jongste op treden va nde marinemannen op dezelfde manier zou wonden afgedaan. Minister Polak van Justitie zei te kun nen begrijpen dat de Mafia interesse heeft in de toestanden in Amsterdam. Hij had evenals de heer Schakel (A.R.) ook geruchten in die richting gehoord. Noch hij, noch de autoriteiten in Amsterdam waren erin geslaagd aanwijzingen om trent de juistheid ervan te krijgen. AMSTERDAM. In de grote steden hebben de gemeentelijke gezondheidsdien sten de vakantiegangers, die naar de stre ken gaan waar cholera heerst, geadvi seerd een Injectie te halen. Men acht het voldoende dat reizigers die naar Grie kenland, Rbodos of Korfoe gaan, één in enting krijgen. Voor Bulgarije, Israel, Roemenië en Turkije wordt een tweemalige injectie aangeraden. Dit om te voorkomen dat de reizigers in de betrokken landen in qua rantaine worden geplaatst. v v .2... ,.\„J (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Bij het onderzoek dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst in de afge lopen maanden heeft ingesteld in verband met het bezoek van president Soeharto, is komen vast te staan dat er zich momenteel enkele gevluchte Indonesiërs in ons land moeten bevinden, die leidende posities hebben bekleed in de Indonesische communis tische party (PKI). Deze Indonesiërs zouden in hun land moeten worden vervolgd voor deelname aan de moord op een aantal generaals, enkele jaren geleden. Ze zyn na de mislukte coup uit het land gevlucht. Hun party werd officieel verboden. Bij een intensief en langdurig onder zoek naar alle visumaanvragen in de af gelopen maanden is gebleken dat deze Indonesiërs visa hadden aangevraagd en gekregen, waarschijnlijk een andere na tionaliteit dan de Indonesische opgevend. Het aanvragen van een inreisvisum voor Nederland is verplicht voor vrijwel alle landen, die ook een inreisvisum van Ne derlanders verlangen. Deze gegevens, maar ook bijvoorbeeld die over het wapenbezit bij de Ambonne zen en hun exercitieoefeningen, waren de BVD bekend en zijn onlangs nog aan de bijzondere Kamercommissie voor de vei ligheidsdiensten meegedeeld. In deze commissie zitten de fractievoorzitters van de P.v.d.A, K.V.P., V.V.D., A.R.P. C.H.U. en D'66. Dat houdt in dat mr. Geertsema, de burgemeester van Wasse naar en tevens fractievoorzitter van de V.V.D., volledig op de hoogte was van de wetenschappen van de BVD. Hoewel het dinsdag bij het Kamerdebat over de gebeurtenissen in Wassenaar door geen van deze fractieleiders werd genoemd, omdat zij gebonden zijn aan geheimhouding, kan nu dit bekend is geworden nog meer belang worden ge hecht aan de critische opmerkingen van drs. Den Uyl en mr. Van Mierlo over Tijdens het Kamerdebat over de on geregeldheden in Amsterdam zaten burgemeester Samkalden (rechts) en hoofdcommissaris van politie, de heer P. A. Jong op de publieke tribune van het parlement. DEN HAAG. De fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer drs. Den Uyl heeft de minister Beernink van Bin nenlandse Zaken en Den Toom van Justi tie gevraagd of zij de juistheid kunnen bevestigen van het bericht (zie onze krant van gisteren) dat de Amsterdamse hoog leraar Verkuyl de legerautoriteiten heeft gewaarschuwd voor op handen zijnde ge wapende acties van Ambonnezen. Prof. Verkuyl zegt namelijk de chef-staf van het leger te hebben geïnformeerd. De heer Den Uyl wil weten wat er met de inlichtingen is gebeurd. DEN HAAG. Volgens het Ministerie van Justitie is het erg moeilijk een in zicht te krijgen in de voorraad vuurwa pens die in Nederland clandestien voor handen is. Toch staat vast dat een groot aantal wapens zwart wordt ingevoerd en hier verhandeld. Zeker is ook dat er nog allerlei schiettuig uit de Tweede Wereld oorlog wordt bewaard. Bovenal staat vast dat het vuurwapen in ons land een steeds grotere rol bij de misdaad speelt. De vuurwapens worden door sluikhan delaren in het buitenland gekocht en hier vaak met flinke winsten van de hand ge daan. Pistolen zijn in België, Italië, Tsje- choslowakije en Spanje in overvloed te koop. Flobertgeweren zijn in België en West-Duitsland gemakkelijk te krijgen. Ook vakantiegangers leveren een groot aandeel aan het clandestiene wapenarse- aal in Nederland. Zij smokkelen vaak een of meer vuurwapens mee naar huis. Veel van die wapens worden later verkocht en komen dan vaak in verkeerde handen. Er zijn wapenfabrieken die series wa pens dubbel fabriceren. Eén serie wordt in de voorraadadministratie opgenomen en de „schaduwserie" wordt zwart van de hand gedaan. Die wapens gaan door heel Europa in cafés en op de markten van hand tot hand. (Van onze correspondent) DEN HAAG De Tweede-Kamerfractie van de CHU zal na de verkiezingen van 4 april pleiten voor Instelling van een ministerie van weizynsbeleid. De heer Tllanus, het Arnhemse CHU-kamerlid, ziet als taak voor dit ministerie de welzynsbehartiging in de meest ruime zin. Het zou een samenvoeging kunnen zijn van het huidige ministerie van Cultuur, Rrecreatie en Maatschappelijk Werk en van Volksgezondheid. „Een aantal zaken van CRM krijgt thans niet voldoende aan dacht, omdat er maar één minister en één staatssecretaris is", meent de heer Ti- lanus. Hij wil een minister als leider van een team van zogenoemde toegevoegde ministers. Dus geen staatssecretarissen voor een aantal belangrijke zaken zo meent het Kamerlid. Er zou op een dergelijk voor Nederland nog uniek ministerie een sterk gecoördineerd beleid moeten worden ge voerd. De minister van welzijnsbeleid zou, al dus de heer Tilanus, begeleid kunnen wor den door één minister voor volksgezond heidszaken, één voor het jeugdbeleid, één voor cultuur en recreatie en één voor de maatschappelijke aangelegenheden. De ontwikkelingen op het terrein van de volksgezondheid vragen steeds meer aan dacht van het huidige ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid. De ont wikkelingen hebben betrekking op onder meer het ziekenhuisbeleid, de maatschap pelijke gezondheidszorg, de warenwet en alles wat daarmee verband houdt en niet te vergeten de kwestie van de in de land bouw gebruikte verdelgingsmiddelen. Hij wil geen minister voor milieu-hy- giëne. De heer Tilanus zegt daarover: Staatssecretaris Kruisinga (CHU) voelt niet veel voor instelling van een apart minis terie van milieu-hygiëne. Voor hem is het een soort interdisciplinaire aangelegenheid, die zich niet moet beperken tot een minis terie, maar geïntegreerd moet zijn in on der meer de ministeries van Economische Zaken, Verkeer en Waterstaat en Onder wijs en Wetenschappen. de zwakke bewaking van de Indonesiche ambtswoning. Immers ook zij kenden deze gegevens. Het werd in het debat echter niet duidelijk of mr. Geertsema zelf de bewaking voldoende had geacht of minister Beernink. Wel gaf de be windsman toe dat hij overleg had ge pleegd met de burgemeester van Was senaar over de te nemen veiligheids maatregelen. Nu is duidelijk geworden, waarom de minister met zoveel klem meedeelde dat de BVD niet heeft gefaald ondanks het feit dat de Ambonnezen de bezetting konden volvoeren. Het is zeer waarschijnlijk dat de BVD met nadruk had gewaarschuwd voor excessen, doch deze waarschuwingen zouden slechts ge deeltelijk ernstig zijn genomen. De Indonesische regering was overi gens ook op de hoogte van deze gegevens en heeft inmiddels door de gebeurtenis sen in Wassenaar onmiddellijk geconclu deerd dat alle risico's vermeden dienen te worden, waarop het besluit kwam dat het presidentiële bezoek slechts één dag kon duren. ADVERTENTIE Alvorens U een BONTMANTEL aanschaft, oriënteert U zich eerst in onze nieuwe BONTSPECIAALZAAK 146 Hoe scherp de controle op de toegang tot Den Haag is blijkt wel uit deze foto. Met name werden wagens van Ambonnezen op wapens onderzocht. Zelf moesten zij met de handen om hoog het resultaat van het onderzoek afwachten. (Vervolg van pagina 1). In het gehele land heeft de politie de Ambonnezenkampen scherp onder con trole gehouden. Tijdens een huiszoeking in de Ambonnezen wijk in Hoogkerk (Gr.) vond de politie twee geweren met 250 patronen. Ypenburg werd vanochtend bij de aan komst van de president als een fort be waakt. Bij de hoofdingang stond een tank en op de daken van de gebouwen waren militairen in camouflagepakken opgesteld. Toen Soeharto's vliegtuig arri veerde, bevonden zich zes helikopters in de lucht. Het vliegtuig was begeleid door acht Starfighters van de basis Volkel. De DC-8 hield stil op enkele tientallen meters afstand van de plaats waar de koningin, prins Bernhard en hun gevolg stonden te wachten. President Soeharto kwam, nadat de roltrap naar het vlieg tuig was gereden, als eerste uit het vlieg tuig, gevolgd door zijn echtgenote en zijn adjudant. Na de begroeting door de ko ningin en de prins speelde de luchtmacht kapel het Indonesische volkslied, het „In donesia Raya". Na de hartelijke begroeting tussen de staatshoofden van beide landen werd een eresaluut van 21 schoten afgegeven. In twee vluchten werden het koninklijk paar, president Soeharto en het gevolg naar Huis ten Bosch gebracht, waar in tussen prinses Beatrix prins Claus, pre mier De Jong en minister Luns waren aangekomen. Na een gesprek tussen president Soe harto, minister Malik van Buitenlandse Zaken, premier De Jong en minister Luns, zou burgemeester Marijnen van Den Haag zijn opwachting maken. De lunch zou in de familiekring plaatsvin den. Vanmiddag was aan het Binnenhof een ontmoeting gepland met de vaste commissies van ontwikkelingssamenwer king en Buitenlandse Zaken uit beide Kamers der Staten-Generaal Na afloop hiervan zou de president teruggaan naar Huis ten Bosch, waar vanavond om 8 uur door koningin en prins een galadiner wordt aangeboden. Het vertrek van de Indonesische gasten, die in Huis ten Bosch logeren, vindt morgenochtend van Ypenburg plaats Langs de Rijksweg UtrechtDen Haag bij Moordrecht zijn vanmorgen 20 rijks politiemannen slaags geraakt met Zuid- molukse jongeren, die naar Den Haag wilden gaan. De politie loste schoten in de lucht en dreef de groep met de kolven van de karabijnen terug, waarbij enige jongens gewond raakten en naar een zie kenhuis moesten worden gebracht. De Ambonnezen waren kwaad omdat de po litie 's morgens in het kamp Moordrecht alle in Den Haag werkzame jongeren had gefouilleerd. Uit de wapenfabriek „De Kruithoorn" in Den Bosch zijn in de afgelopen nacht vier of vijf pistolen met negen bijpassen de magazijnen gestolen. Ook worden drie bajonetten vermist. De politie acht het niet uitgesloten dat de wapens in handen van Zuidmolukkers zijn gekomen. Het bestuur van de P.S.P. had de leden van de Eerste en Tweede Kamer geadvi seerd niet naar de vanmiddag gehouden bijeenkomst met president Soeharto te gaan. Het P.S.P.-Kamerlid Van der Spek had eerder verklaard president Soeharto niet te willen ontmoeten. De Indonesische werkgroep van de Al gemene Studenten Vereniging Amster dam is bij het Indonesische consulaat in de Brachthuyzerstraat in de hoofdstad een „protestwacht" begonnen. Er staan 20 studenten met spandoeken en borden met „Geen cent voor het generaalsbe- wind", „Solidair met de Indonesische vrijheidsstrijders", „Vrijheid voor 150.000 politieke gevangenen' 'en „Soeharto on gewenst".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2