Amerikaans vredesplan met mislukking bedreigd Concorde supersoon boven Engeland Voorzichtige verkenner EEG-lidmaatschap zou 460 min. pond kosten Twee Amerikaanse maanvluchten vervallen Nederland denkt het meest Europees DUIDELIJKE BEWIJZEN OVER SCHENDINGEN VAN BESTAND Toelagen voor Indische vorsten afgeschaft Anti-Vietcong- betoging in Cambodja Uitbreiding van cholera in Israel Xoean Thoey wil Bruce ontmoeten PROEF VOOR METEN VAN GELUIDSHINDER MISLUKT Politie van New York vermoedt samenzwering •v Lid Braziliaans „moordeskader" ontsnapt BRITSE NOTA IN ONDERZOEK: OPINIE-ONDERZOEK VAN WEST DUITSE TELEVISIE Schietpartij op de Libische ambassade in Tunis 4. 1 2 DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 3 Overwinning voor Gandhi Jordanië Dit jaar al drie agenten om het leven gebracht Arabische Liga (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Geen volk in de Europese gemeenschap denkt zo Europees als het Nederlandse. Het is bereid de gulden prijs te geven voor een Euro munt, een Europese regering de belangrijkste zaken te laten behandelen en een bekwame buitenlandse kandidaat voor het Europese presidentschap kan rekenen op een royale meerderheid onder de Nederlandse kiezers. Op slechts één punt kan van Nederlandse medewerking geen sprake zijn: de nationale vlag mag ook bij grote plechtigheden niet door een Europese worden vervangen. Duitsers Vlag SEX BOETIEK SEXFILMAVOND Voor geheim gesprek NEW DELHI (Reuter) De Indische minderheidsregering van mevrouw Indi ra Gandhi heeft gisteren de vereiste meerderheid van twee derden gekregen voor haar omstreden voorstel tot afschaf fing van de toelagen en privileges voor de vorsten. Na een stormachtig debat van acht uur gaf het Lagerhuis met 339 tegen 154 stemmen zijn goedkeuring aan het ont werp, dat de staat per jaar een bedrag van 48 miljoen roepie (ongeveer 33 mil joen gulden) moet besparen. Twee afge vaardigden onthielden zich van stemmen De partij van mevrouw Gandhi beschikt over 221 zetels in het Lagerhuis. Voor het voorstel dat nu naar de Raad van Staten gaat, is een meerderheid van tweederde nodig, omdat het een grond wetswijziging betreft. Genoemde voor rechten werden destijds de vorsten per manent toegezegd, toen hun staten wer den opgenomen in het onafhankelijke India. Behalve genoemde jaarlijkse toe lagen kregen de maharadja's het recht om goederen voor eigen gebruik in te voren zonder invoerrechten te betalen. Voorts werden hun jacht- en visrechten en kosteloze medische behandeling in overheidsziekenhuizen gewaarborgd LONDEN (Reuter). De toekomst van het Amerikaanse vredesinitiatief inzake het Midden-Oosten is sinds gisteren aan het wankelen gebracht na de mededelingen van Amerikaanse functionarissen in Washington dat de Verenigde Staten over duidelijke bewijzen beschikken dat Egypte het be stand heeft geschonden. De geconstateerde bewijzen zouden versterking van de luchtafweer aan het Suezkanaal betreffen. Israëlische leiders zullen vandaag bij eenkomen om zich te beraden over ver dere deelneming aan de vredesonderhan delingen. Het zal ongetwijfeld een strijd worden tussen voorstanders van een har de lijn, die opzegging van de bestands overeenkomst zullen bepleiten en die van de zachte lijn. Dezen willen de besprekin gen via VN-bemiddelaar Jarring voort zetten, maar deze zouden voorlopig be perkt moeten worden tot het corrigeren van de gemelde bestandsschendingen. De Arabische landen zullen zich waar schijnlijk gaan roeren na de verklaring van de Amerikaanse minister van defen sie Laird, die gisteravond zei dat de Verenigde Staten zich blijven kwijten van de verplichting die zij vóór het staken van het vuren jegens Israel hebben aan gegaan. In Jordanië blijft de spanning tussen de Palestijnse commandos en het leger van koning Hoessein bestaan. Irak dreigde op nieuw zijn in Jordanië gelegerde troepen in actie te brengen om de commando's te helpen. Het bestand aan het Suezkanaal is bij na een maand oud. De kansen op een spoedig begin van vredesbesprekingen on der leiding van Jarring lijken slechter dan ooit. Een officiële verklaring van Amerikaanse zijde over de beweerde be standsschendingen door Egypte is tot dus ver niet verschenen De woordvoerder van Nixon, Ziegler, zei echter „we zijn in een zeer delicate periode, dit is een erg DEN HAAG. Het in Engeland ge bouwde prototype van het Brits-Franse ontwerp voor een supersoon straalver- keersvliegtuig, de „Concorde 002" heeft dinsdag voor liet eerst met een grotere snelheid dan die van het geluid over be woonde gebieden van Engeland geviogen om de gevolgen daarvan op de grond te kunnen nagaan. Blijkens een verslag van de luchtvaart correspondent van de BBC heeft die vlucht niet aan het doel kunnen beant woorden omdat de „Concorde" niet vol gens het afgesproken traject vloog. Het vliegtuig vloog een koers die veel verder NOM PENH. (Reuter) Duizenden Cambodjaanse studenten en ambtenaren zijn vandaag door de straten van Pnorn Penh getrokken om te betogen tegen de Vietcong en de Noordvietnamezen. De studenten hingen spandoeken oj» met teksten als „het Cambodjaanse leger heeft een grote naam in de wereld", „Op naar de overwinning" en „Wij willen dat onze bondgenoten ons helpen de Vietcong en de Noordvietnamezen te doden". De betoging van vandaag zal door een hele reeks demonstraties worden ge volgd, die de nationale solidariteit tot uit drukking moeten brengen. Deze acties vallen samen met het vertrek van de Cambodjaanse minister van Buitenlandse Zaken Koun Wiek naar de conferentie van niet-gebonden landen in Lusaka. NEW YORK (DPA). Hoge Ameri kaanse politiefunctionarissen geloven dat er in New York een samenzwering tegen de politie gaande is. Sinds het begin van dit jaar zijn in deze stad drie politie mannen gedood en 4 4ernstig gewond ge raakt. Het Newyorkse blad „Daily News" berichtte gisteren dat volgens de politie zeker één revolutionaire groep met een nationale actie tegen de politie is begon nen. Het gemeentebestuur van New York heeft om veiligheidsredenen de avond- en nachtpatrouilles tot twee man uitgebreid. De politievakbond wil dat de patrouille wagens ook met jachtgeweren worden uitgerust. landinwaarts voerde, zodat de op sommi ge plaatsen op de grond opgestelde meet apparatuur maar zwakke trillingen kon registreren. De BBC had dinsdagavond zendtijd be schikbaar voor mensen die commentaar wilden geven op deze proefvlucht. Er wa ren blijkbaar weinigen die daar behoefte aan hadden, want er kwamen maar een paar gesprekken via de radio de wereld in. Een meneer uit Liverpool had zich nog al opgewonden getoond toen hij de BBC belde en zijn ervaringen vertelde. De om roeper deelde dat de luisteraars mee en bracht daarna de verbinding met die Liverpoolse luisteraar de lucht in. De man vertelde rustig wat hij die middag had ervaren: omstreeks tien over drie doorbreken van de geluidsbarrière door de „Concorde". Een dubbele donderslag, rinkelende ruiten, maar ogenschijnlijk geen schade aan het huis. Even was het stil op de radio. De om roeper vroeg: hoe laat zei u, dat u die „sonic boom" hoorde, tien minuten over drie? Nou dat is dan jammer, dan kan het de „Concorde" niet zijn geweest, omdat die pas om vijf uur Ls opgestegen. Einde van het gesprek. gevoelige tijd en we hebben te maken met een zaak van zeer groot belang." De Palestijnse bevrijdingsorganisatie heeft om een spoedzitting gevraagd van de ministers van buitenlandse zaken van de veertien landen die bij de Arabische Liga zijn aangesloten Zij willen een be spreking van de gebeurtenissen in het Midden-Oosten. Egypte liet onmiddellijk weten dit voorstel te steunen. De ambassadeurs van de vier grote mo gendheden bij de Verenigde Naties heb ben gister weer twee uur vergaderd over ben gisetren weer twee uur vergaderd over goed ingelichte zegslieden kwamen zij tot de slotsom dat zij op dit ogenblik weinig kunnen doen om hervatting van de op geschorte vredesbesprekingen onder lei ding van Jarring te bewerkstelligen. De Israëlische ambassadeur is nog steeds in Israel voor dringend overleg met zijn re gering, die dezer dagen haar standpunt zal bepalen. De Israëlische vice-premier en minister van nationaal onderwijs, Yigal Allon, heeft gisteren precies o inschreven wat volgens hem de Israëlische gebiedsaan- spraken zijn bij een eventuele vredesre geling. Hij deed dit tijdens een bezoek aan kibboetsim van soldaten-landbou wers langs de Jordaan. „De Jordaan, het dal van de Jordaan en de bergketen van Gilboa tot aan de woestijn van Judea moeten als bescher- mingsgebied in Israëlische handen blij ven", zei hij. Voorts is het voor Isaels veiligheid van belang dat ook de Golan- hoogvlakte van Syrië, de bergen van Hebron, het gebied van Rafiah in de strook van Gaza en van Sjarm-El-Sjeik aan de Golf van Akaba door Israel bezet blijft. De Arabieren zouden zich geheel vrij kunnen bewegen tussen Cyordanië en Jordanië langs een corridor in de omge ving van Jericho, zei hij. De vice-premier voegde eraan toe dat extremistische standpunten in Israel de zaak van de vrede slechts kunnen schaden. Politieke waarnemers in Jeruzalem waren verrast over de gedetailleerde op gave van gebiedsaanspraken door Allon, terwijl de huidige vredespogingen zo on zeker verlopen. JERUZALEM. (Reuter) In Jeruza lem zijn gisteren vijf nieuwe gevallen van cholera ontdekt. Hiermee is het totaal aantal patiënten in het gebied van Jeru zalem opgelopen tot 42. Zondag werd het eerste dodelijke slachtoffer van de chole ra gemeld, een zevenjarig meisje uit Jeruzalem. De andere patiënten maken het rede lijk. Sommigen zijn reeds uit het zieken huis ontslagen. In Ghana is een Togolese burger kort na zijn aankomst uit Guinee aan chole ra overleden, aldus de gezondheidsdienst in Accra. Uit Bahrein, aan de Perzische Golf, wordt bericht dat in Dubai twee nieuwe gevallen van cholera zijn gecon stateerd. De epidemie heeft in dit vorsten dom aan één man het leven gekost. De Wereldgezondheidsorganisatie be ging maandag in Oppervolta een -ursus in opsporing en behandeling van cholera voor Franstalige Afrikaanse landen. Een soortgelijke cursus voor Engelstalige lan den zal op een nog vast te stellen datum in Nigeria beginnen. De Wereldgezond heidsorganisatie zegt bijzonder ongerust te zijn over het feit dat cholera nu ook de kop heeft opgestoken in een deel van de wereld, dat slecht is toegerust om de ziekte te bestrijden. SAO PAllLO. (AFP) —De enige Bra ziliaanse politieman, die is gearresteerd op verdenking van deelneming aan de activiteiten van het „moord-eskader" is gisteren uit de gevangenis ontsnapt. Hij stond onder bewaking van de militaire politie. Het „moord-eskader" bestaat uit poli tieagenten, die executies verzorgen waar de Braziliaanse justitie naar hun mening tekortschiet. De ontsnapte agent werd verdacht van twee moorden. Een Zuidvietnamese soldaat kijkt voorzichtig om de rupsband van een Amerikaanse tank heen bij het ver kennen van een verdachte Vietcong- stelling ten zuiden van de gedemilita riseerde zone. In dit gebied zijn de laatste dagen verbitterde gevechten geleverd. Het Zuidvietnamese leger probeert Vietcongstrijders en Noord vietnamezen te verdrijven die in dit gebied zijn geïnfiltreerd. TSJOTSJIN. (Reuter) De bisschop pen in de Indische staat Kerala hebben besloten een straffer beleid te voeren bij de werving van meisjes in Kerala voor de opleiding tot kloosterzuster in Europa. Op een conferentie van twee dagen, die gisteravond werd besloten, is gesproken over de berichten, dat Keralese meisjes aan kloosters in Europa zijn verkocht en over de klachten van sommige terugge keerde meisjes, dat zij slecht zijn be handeld. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Naar verluidt is er thans b(j de diensten van de EEG-commissie in Brussel een Engelse nota in onderzoek waarin Engeland de kosten van zjjn toe treden tot de Euromarkt tracht te ramen. Het zou er op neerkomen dat Groot-Brit- tannië over een jaar of acht een bedrag van ongeveer 460 miljoen pond of onge veer vier miljard gulden in de Europese kas zou moeten storten. Men heeft het jaar 1978 genomen omdat in dat jaar hoogstwaarschijnlijk de vast gelegde EEG-financieringsreglementen voor de eerste maal volledig zullen wor den toegepast- Bovendien veronderstelt men dat dan ook Engeland en de drie an dere kandidaten volwaardig lid van de gemeenschap van de tien zullen zijn. Van de zijde van de EEG-commissie werd gisteren erkend, dat Engeland een bedrag van vier miljard gulden heeft be cijferd. Men meent echter dat een derge lijk bedrag zeer hypothetisch is en dat het net zo goed 50 percent lager zou kun nen liggen. Men wijst er onder andere op dat de huidige invoerrechten van Enge land twee keer zo hoog zijn als die van de gemeenschappelijke markt thans. Is Engeland volwaardig lid van de EEG dan zal het die rechten moeten verlagen. WASHINGTON (DPA/AFP). De NASA heeft gisteren officieel meegedeeld dat er van de zes voorgenomen vluchten naar de maan twee zullen worden ge schrapt. Het zijn de Apollo-15 en de apol- lo-19. De vlucht van de Apollo-14, die 31 januari 1971 zal beginnen, gaat nor maal door. Het schrappen van twee maanvluch ten is de tot dusver ingrijpendste bezui nigingsmaatregel van de NASA. Er ko men (wee raketten van het type Satur- nus door vrij, die gebruikt zullen wor den voor ruimtestations die rond de aar de cirkelen en waarvan de eerste in 1972 zal worden gelanceerd. Bovendien zal het Apollo-programma er ongeveer 180 miljoen dollar minder door kosten. Het nieuws werd op een persconferen tie meegedeeld door de directeur van de NASA Thomas Paine. De laatste maan- vlucht zal van het Apollo-programma vallen in 1972. Dr. Paine, zei dat in no vember van dat jaar de eerste vlucht van het „skylab"-programma zal wor den ondernomen. Een ruimtestation met drie bemanningsleden zal dan 28 dagen rond de aarde draaien. De laatste vlucht van dit programma zal waarschijnlijk in 1973 worden ondernomen, eveneens met drie bemanningsleden. Deze zal 56 da gen duren. Ook het technische programma van de vier komende maanvluchten is gewij zigd. De Apollo-15, 16 en 17 zullen een grotere capaciteit hebben en ook het maanvoertuig „Rover" meenemen. Ook de nummering van het Apollo- programma is gewijzigd. Na het schrap pen van de vluchten 15 en 19 zijn de Dit glorieuze toonbeeld van Europese gezindheid leverde een gisteravond ge publiceerd opinie-onderzoek van de ZDF, het tweede programma van de Westduit- se televisie, op. Doel ervan was, kort voor het begin van de onderhandelingen met Engeland en in een weer opgerezen discussie over hechtere politieke samen werking de stemming onder de bevolkin gen der zes EEG-landen te peilen. In die zes landen blijkt zeventig per cent der ondervraagden er voor te zijn dat het tot de „Verenigde Staten van Europa" komt. En 64 percent wenst het parlement van die VSE direkt te kiezen. Over de buitenlandse en economische politiek mag naar het oordeel van 58 percent door een Europese regering wor den beslist. De Nederlanders, in grote meerder heid vóór die ontwikkelnigen, worden op de voet gevolgd door de Westduitsers. Is gemiddeld in de EEG-landen 66 per cent bereid een buitenlandse kandidaat voor het Europese presidentschap even tueel boven een landgenoot te verkiezen, in Nederland is dat percentage 71, in de Bondsrepubliek 70. Wat het overhevelen van bevoegdheden naar een Euro-rege ring betreft: gemiddeld 56 percent voor, maar in Nederland 58 en in de Bondsre publiek 57 percent. Bij het laatste onderwerp ging het om het overhevelen van kwesties die geen uitgesproken nationaal karakter hebben. Het alleenregeren van een Europees be wind (elf percent voor) kreeg in het ge hele EEG-gebied praktisch even weinig steun als het beperken tot een regelma tige consultatie tussen de nationale rege ringen (16 percent voor). In Nederland is 47 percent voor, 23 percent tegen het vervangen van de gul den. De welwillendheid is, ondanks de sterkte van de mark, op dit punt in Duitsland nog groter: 52 tegen 26 per cent. Het land dat in het algemeen de indruk maakt het minst Europees te den ken, Frankrijk, slaat hier praktisch alle andere. Van de ondervraagden wil 62 percent de frank wel vervangen door een gemeenschappelijke munt. Slechts 23 percent is tegen. Alleen Luxemburgs voorkeur is nog duidelijker: 64 voor, 13 tegen. In de gehele EEG is 51 percent voor de Euro-valuta. De royale bereidheid om praktische consequenties van de samenwerking te aanvaarden is in opmerkelijke tegen stelling met de bereidheid om ook van ADVERTENTIE UVWVVIMIVVVVWVVVIWWVIAAA/VVVWVVVVVVVVWVVWVV unieke kollektie sexbladen boeken Tel. 0 23-32 29 23 Amsterdamsevaart 70, Haarlem NIEUW Elke maandag en vrijdag Aanvang 20.30 uur. Bij ons inlichtingen over lidmaatschap, voor personen boven 21 jaar. Ruime parkeergelegenheid. nationale symbolen af te zien. Het laten vervangen van de nationale vlag door een Europese (alleen bij bepaalde plech tigheden) vindt 35 percent van de West duitsers goed, 41 is er tegen. Bij de Fransen is de verhouding 22-61. Enigs zins verrassend doet Nederland op dit punt niet voor de Fransen onder: 19 per cent is voor het nu en dan vervangen van de driekleur, 57 percent is er tegen. Alleen de Luxemburgers zijn nog wat meer tevreden over de levensstandaard in hun land dan de Nederlanders (bij ons is 80 percent tevreden, 18 ontevreden). In meerderheid ontevreden zijn slechts de Fransen: 48 tegen 46. En precies de helft van de ondervraagden in ons land gelooft dat de EEG een positieve uitwer king heeft gehad op de persoonlijke wel vaart. In Duitsland is 49 percent die me ning toegedaan, in Frankrijk slechts 32 percent, terwijl 22 percent het tegendeel gelooft (in Nederland 27 percent) Voorts blijken vooral in Nederland ve len zo nodig zelfs persoonlijke offers voor het Europees belang te willen bren gen (43 voor, 32 tegen). In de Bondsre publiek is de verhouding weinig minder gunstig, maar de Fransen voelen er niets voor (27 tegen 41), terwijl de Bel gen, in het algemeen wat minder en thousiast Europees dan de Nederlanders, op dit punt oi*der aan het lijstje staan- 23 voor, 47 tegen. In het gehele EEG-ge- bied is het antwoord op deze wat precai re vraag verdeeld: 35 percent voor, 34 tegen. overblijvende doorlopend genummers, dus van 14 tot 17. De Apollo-17 is dus de laat ste. In 1971 zullen twee vluchten wor den ondernomen. De Apollo's 14 en 15 de twee overige komen in 1972. De NASA hoopt de ruimtevaarders van de drie laatste vluchten driemaal in plaats van tweemaal te kunnen laten uit stappen en in totaal 40 uur in plaats van tot dusver 18 uur op de maan te kun nen laten blijven. Met de Rover kan hun actieradius worden uitgebreid. Waar schijnlijk zullen de ruimtevaarders zich tot 20 kilometer van de landingsplaats kunnen verwijderen. De 49 leden van de Amerikaanse ruim- tevaartploeg zijn zeer teleurgesteld, zei de onderdirecteur voor de voorberei ding van de bemande ruimtevaart, Dale Myers, op de persconferentie. De geleerden van de NASA zijn even min gelukkig met het besluit. Zij moe ten nu afzien van de resultaten van twee bemande maanvluchten. Door het schrap pen van twee vluchten vervalt de reis van zes ruimtevaarders. PARIJS. (Reuter) Xoean Thoey, de Noordvietnamese delegatieleider bij de Parijse vredesbesprekingen over Indo china, heeft gezegd bereid te zijn tot ^en ontmoeting met de nieuwe Amerikaanse delegatieleider David Bruce voor gehei me besprekingen. Op een receptie zei Thoey: „Ja, ik ben bereid de heer Bruce te ontmoeten in besloten besprekingen als de Amerikaan se afgevaardigde dat wenst." Eten bestand is, volgens Thoey, echter pas mogelijk na dat de Amerikanen besluiten tot een vol ledige en onvoorwaardelijke terugtrek king van hun troepen en de steun aan de regering-Thieu beëindigen. TUNIS. (AFP) Bij een schietpartij op de Libische ambassade in Tunis is gisteren de zaakgelastigde, Tahar Dje daeb, gewond geraakt. Een employé van de ambassade, Ab- dessalam Arari, schoot met een ristool tweemaal op hem, nadat de zaakgelastig de geweigerd had een som van 300 dinar (ongeveer 2000 gulden) te betalen. Daar op barricadeerde de employé zich in net bureau van de zaakgelastigde en dreigde deze dood te schieten, als hem het ge vraagde bedrag, waarop hij recht zei re hebben, niet werd gegeven. Na overleg met de Libische regering en de Tunesi sche autoriteiten willigden ambassade functionarissen de eis in, waarop de em ployé zich overgaf. Hij is aangehouden. De zaakgelastigde verkeert niet in le vensgevaar.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3