GROTE MEERDERHEID BEVALT HET WONEN IN ZEEWIJK WEL Ondanks klachten en wensen Kerkbouw niet verantwoord Schade 2 mille JTDRAKA Centrale verwarming een kwestie van goede service! Suède- - Nappa kleding VELDHUIS Woningbouw in Zeewijk in snel tempo Burgemeester: onbehagen over functioneren van democratie Uitslag enquête Raad van Kerken Waarom niet per post stemmen? Voor zeehonden geen vis meer uit vuile Noordzee IN DE VISHAL Kikvorsmannen in Wijk aan Zee Vrachtauto verloor ijzeren spanten DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1970 IJ MUIDER COURANT 5 IJMUIDEN. In enkele jaren tijd is in IJmuiden een nieuw stadsgedeel te gebouwd, dat een totaal ander karakter kreeg dan de rest van de stad. Op grote schaal werd in Zeewijk hoogbouw tot twaalf woonlagen toegepast. Meer dan duizend precies eendere huizen kwamen in systeembouw tot stand. Deze zijn nu voor het merendeel bewoond en velen hebben zich de vraag gesteld hoe het wonen in Zeewijk bevalt. Tijdens de „hearing" van de gemeenteraad op 10 februari in het stadhuis van Velsen werden enkele zeer kritische hartekreten geslaakt over de woonomstandigheden in Zeewijk. Waren deze representatief voor de mening van de gehele Zeewijkbevolking? De Raad van Kerken in Velsen heeft een enquête gehouden, waarvan de resultaten thans bekend zijn geworden. Uit deze enquête blijkt, dat de on tevredenheid veel minder groot is dan op grond van allerlei kritische gelui den kon worden aangenomen. Van een „noodsituatie" in het algemeen, zoals deze tijdens de hearing in het stadhuis naar voren kwam, blijkt geen sprake te zijn. Onderstaand publiceren wij het resultaat van de gehouden enquête. Omvang Tevredenheid Bezwaren Kindercrèches Kerkgenootschappen Kerkbouw A ctiviteiten Suggesties Vuurtje gestookt mm de „harde" matras met alle comfort van een „zachte" HAVENBERICHTEN Kort IJmondnieuws voor dames en heren „Niet langer formeel raadslid zijn" Het initiatief tot het houden van een enquête is door de Raad van Kerxen ge nomen omdat de parochies en wijkge- meenten, die de pastorale zorg over Zee wijk hebben, met zorg de snelle ontwik kelingen in Zeewijk zagen en alle met dezelfde problemen kampten. De vragen die rezen waren volgens een bij de en quêteresultaten gevoegde verantwoording in de eerste plaats: „Moeten wij afzon derlijk daar als kerken ons werk opzet ten met jeugdwerk, kerkbouw, enzovoort., of is samenwerking mogelijk? Een direct daarmee verband houdende vraag was: „Moeten we kerken houwen in Zeewijk en zo ja, is dat dan een haal bare kaart? De Raad van Kerken besloot als een service aan de ter plaatse werkende ker ken een enquête te houden die ertoe zou kunnen bijdragen het antwoord op der gelijke vragen te vinden. Naar aanleiding van de meergenoemde „hearing" in het stadhuis besloot men ook enkele vragen toe te voegen ten aan zien van de sociale omstandigheden, de woonsituatie en de noodzaak van een crèche voor kleine kinderen. De vragenlijst werd hierna in overleg met de plaatselijke pastores samengesteld en besproken met een groep inwoners van Zeewijk. Mevrouw M. A. Layendekker- Thung, verbonden aan de universiteit van Amsterdam, gaf advies. Een goede enquête is evenwel een kost bare aangelegenheid en gezien de finan ciën waarover de Raad van Kerken kon beschikken, moest de opzet van de en quête binnen de perken van het mogelij ke blijven. Enquêteren is bovendien vak werk en men kon slechts beschikken over vrijwilligers sters) die vooraf alleen schriftelijk summier konden worden ge ïnstrueerd. In totaal gingen maandag 1 juni 127 Velsenaren de enquête uitvoe ren. Van de 1282 toegewezen adressen waren in 230 (17,9 percent) gevallen de bewoners niet thuis. Op 332 (25.9 per cent) adressen weigerde men medewer king en op 720 adressen (56.2 oercent) ging de deur open. Tevoren was heloten om de adressen waarop niemand thuis gezien de enquête per brief was aange kondigd en met niet voor een tweede avond een beroep op de vrijwilligers en vrijwilligsters wilde doen. Deze verantwoordig is nodig om oe re sultaten van de enquête op de juiste waarde te beoordelen. Er zijn zeker be langwekkende gegevens uit voort geko men, die een aanwijzing kunnen zijn. Het resultaat moet gezien de beperktheid van de enquête evenwel niet worden over schat en als een wetenschappelijke ana lyse worden gehanteerd. Van de 720 mensen in Zeewijk aan wie de vraag „Bevalt het wonen in Zeewijk?" werd voorgelegd, waren de antwoorden: Bevalt, wel 83 percent. Bevalt niet 10 percent. Nog geen oordeel 7 percent. Toch kwam nog ruim 40 percent met bezwaren, waarvan de belangrijkste in volgorde waren: Te weinig speelgelegen- heid. Winkelcentrum te ver weg. Geen gemeenschapscentrum. Geluidshinder in huis. Vervuiling van trappenhuis. Vooral in de jonge gezinnen bestaat be hoefte aan een opvangscentrum voor jonge kinderen, als de vrouw wil gaan werken boodschappen wil doen, enzovoort. De inwoners van Zeewijk werd ge vraagd, of zij van zo'n centrum gebruik zouden maken: of zij er eventueel geld voor over zouden hebben en of zij zeil bij toerbeurt zouden willen opnassen. De antwoorden luiden als volgt: Gebruik maken: ja 341 maal, nee 263 maal: geen antwoord 116 maal. Geld voor over: ia 320 maal, nee 101 maal; geen antwoord 299 maal. Zelf oppassen: ja 247 maal, nee 159 maal; geen antwoord 314 maal. Er is dus een duidelijke behoefte aan een kindercrèche. De Raad van Kerken zal plaatselijke initiatieven stimuleren. Contacten met de gemeentelijke overheid en de Velser Gemeenschap acht de Raad noodzakelijk, mede in verband met een op te richten (gesubsidieerd?) gemeen schapscentrum. De Raad van Kerken tekent aan, dat gezien de vraagstelling in de enquête en de onervarenheid van de meeste mede werkers, het niet altijd duidelijk was of men persoonlijk behoefte had aan een creche. - Van de inwoners van Zeewijk rekent zich ruim 65 percent tot een kerkgenoot schap. Globaal gelden de volgende per centages: Rooms-katholiek 25 percent. Nederlands Hervormd 20 percent. Gere formeerd 12 percent. Oud-katholiek 4 percent. Andere genootschappen 5 percent. Geen kerkgenootschap 34 percenT. Van de kei-kgangers bleek slechts 16 percent de afstand tot het kerkgebouw thans een bezwaar te vinden. De Raad van Kerken heeft hieruit de conclusie ge trokken, dat kerkbouw in Zeewijk moet worden afgeraden. Daarbij zij opgemerkt, dat men de bouw van één kerk door de gezamenlijke kerkgenootschappen voor alsnog niet als een te verwezenlijken mo gelijkheid beschouwt. Op de 720 adressen werd gevraagd, of men zou willen meedoen aan de onder staande activiteiten, indien die door de kerken zouden worden georganiseerd. De antwoorden luiden: ja: 25 percent, nee: 40 percent, onthouding: 35 percent. Het betrof hier de volgende activitei ten, waarvoor veel volwassenen en oude re jeugd zich hebben opgegeven, waarbij onderscheid is gemaakt tussen activiteiten van de eigen kerk en van de kerken gezamenlijk. Gesprekskringen over kerkelijke, so ciale en culturele onderwerpen: eigen kerk 51 en de kerken samen 314. Voorbereiding van een centrum voor kerkelijke en niet kerkelijke activiteiten: eigen kerk 30 en de kerken samen 300. De opmerkelijke belangstelling voor ae gesprekskringen heeft, direct tot initiatie ven van de Raad van Kerken geleid. Er zullen in navolging van Santpoort in de gehele gemeente Velsen en gezien de re sultaten van de enquête ten spoedigste in Zeewijk gespreksgroepen worden ge vormd, die gedurende drie avonden over drie vooraf bekende onderwerpen zullen spreken tijdens huiskamerbijeenkomsten Dit alles onder de titel „Velsen in ge sprek". Nadere bijzonderheden over deze gespreksavonden publiceren wij elders in dit blad onder de kop „Velsen in eesprek" Op de vraag of men zelf nog suggesties had kwamen 103 antwoorden binnen. De meeste voorstellen hadden betrekking op een gemeenschapscentrum, een zondags school, huisbezoek, jeugdwerk en werk voor bejaarden. Het secretariaat van de Raad van Ker ken beschikt over een overzicht van de genen, die zich bereid hebben verklaard, zich voor gemeenschappelijke activiteiten in te zetten op grond van hun speciale deskundigheid, belangstelling, hobby of beroep. De Raad van Kerken zal met de In het zuidwestelijk duingebied van de gemeente Velsen, in Zeewijk, is de laatste jaren veel anders dan voor heen geworden. Op de zandbodem zijn duizenden woningen verrezen, in hoog- en laagbouw. Bewust is daarbij het natuurschoon zoveel mo gelijk gespaard; van een niets ont ziend weggraven van duin voor deze noodzakelijke woningbouw en de daarbij behorende aanleg van ver keerswegen zoals dit vroeger toe ging is, gelukkig, geen sprake. O- verigens is, verhoudingsgewijs slechts een betrekkelijk kleine strook van het brede duingebied opgeofferd aan de dringende behoefte aan woonge legenheid. Aan die behoefte is nog lang niet voldaan. De N.V. Panagro, die deze woningbouw uitvoert, zal, ruw geschat, nog wel twee jaar daar mee bezig zijn. Momenteel heeft zij de montage van acht van de 25 blokken driehoog-woningen onder handen. Het betreft een project van 523 wo ningen. verkregen informatie plaatselijke activi teiten steunen en graag nadere informa ties verstrekken. Terecht stelt de voorzitter van de Raad van Kerken, dominee D. J. Spijkerboer, in een voorwoord bij de op schrift ge stelde enquêteresultaten met vreugde vast, dat bij de voorbereiding en de uit voering van de enquête een groot aantal kerken in Velsen heeft samengewerkt. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Nadat hij de nieuwe raad had geïnstalleerd, heeft burgemees ter J. G. S. Bruinsma heden een toespraak gehouden, waarin hi.i zijn ernstig onbe hagen tot uiting bracht over de functio nering van onze democratie. Meer dan 40 percent van de inwoners heeft bij de verkiezingen zijn stem niet uitgebracht, in de leeftijdsgroep 20 tot 29 jaar zelfs 58 percent. De ongeïnteresseerd heid van de jongeren weet hij vooral aan het feit. dat leeftijdgenoten in onvol doende mate op verkiesbare plaatsen heb ben gestaan. Was de gemiddelde leeftijd in de oude raad 46 jaar, nu is die 48, ter wijl er geen lid bij is onder de dertig jaar. En eigenlijk vond hij ook nog dat er te weinig dames (drie) in zitten. Het gebrek aan belangstelling vond hij een naar verschijnsel van onze democratie en daarom achtte hij het des te meer de plicht van ieder lid om aan het onbeha gen iets te doen. Een reden zocht hij ook in de antieke methode van stemmen die wij nog hebben in een tijd van computers en ruimtevaart. Nog in deze tijd worden de burgers ver plicht om naar een gebouw te gaan waai ze nooit komen en daar met behulp van een rood potlood aan een touwtje hun stem uit te brengen. Is er nu geen andere methode te propageren? Waarom kan er niet bij voorbeeld per post worden ge stemd? Zou men niet twee stemmen uit kunnen laten brengen, bij voorbeeld één op de partij en éér op een persoon? (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een vuurtje, gestookt in de rijwielstalling bij het gebouw van Idee '67 in de Snelliusstraat, heeft een schade van ruim tweeduizend gulden tot gevolg gehad. Omstreeks twee uur woensdagmid dag werd het brandje ontdekt. Toen de brandweer arriveerde laaiden de vlammen al hoog op. Zij vonden gretig voedsel in een stapel oude fauteuils, banken en stoe len van de jeugdsociëteit, welke hier op geslagen waren. Ook een deel van het dak van de rijwielstalling ging verloren. Na een half uur kon de brandweer inrukken. De politie beschikt over aanwijzingen, dat een 11-jarige jongen hier een vuurtje heeft gestookt. DEN BURG. De zeehonden van het Texelse natuurhistorische museum, waar in Nederelands grootste zeehondenadop- tiecentrum Ls gevestigd is. kriigen vis uit de Atlantische Oceaan in plaats van Noordzeevis. Directeur G. de Haan acht het niet langer verantwoord de dieren vis te laten eten uit de langzamerhand steeds vuiler wordende Noordzee. In nauwe sa menwerking met het Dolfinarium in Har derwijk wordt nu via. die bij de west kust van Ierland word' gevangen, geïm porteerd. Deskundigen nemen aan, dat achteruitgang van het aantal zeehonden in de Waddenzee in nauw verband staal met de verontreiniging van de Noordzee. Daar één zeehond ongeveer 2 ton vis per jaar eet, moeten grote partijen worden ingevoerd. Een belangrijk punt vindt men de open baarheid van het bestuur, maar dat moest dan niet alleen gelden voor commissie vergaderingen, maar ook voor fractiever gaderingen. Het gebrek aan belangstelling is vol gens de burgemeester ook een gevolg van het gebrek aan contact met de kiezers. „We kunnen er niet meer langs om meer dan formeel raadslid te zijn", aldus de heer Bruinsma. „We moeten zorgen voor goede contacten met de achterban." ADVERTENTIE (Van onze medewerkers) IJMUIDEN Donderdagmorgen werden in IJmuiden door 26 vaartuigen aange voerd 4116 kisten en 340 kleine kisten vis en 4300 kg tong. Bij de aanvoer waren 40 kisten rondvis, 3400 kisten en 340 kleine kisten haring, 520 kisten schol, 10 kisten tarbot en 60 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 8.82-8.24. grote tong 7.57-7.13, grootmiddel tong 7.87-7.47, kleinmiddel tong 8.40-7.81, tong I 9.42-8.66, tong II 8.44-7.88. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 190, grote witte koolvis 178. Per tien stuks: middel kabeljauw 98. grote schelvis 60, kleinmiddel schelvis 40, schelvis I 40, schelvis II 40-30, kabeljauw I 88-72, kabeljauw II 84-67, kabeljauw III 40-32, grote schol 44-40, schol I 55-44, schol II 51-43, schol III 41-35, schar 32- 28, bot 13-10, gestripte wijting 41, tarbot 280-94, griet 176-98, tongschar 100-92, hors makreel 8-6, rode poon 61-49. Per 50 kilogram: haring 44-22. De besommingen van woensdag 2 sep tember 1970 waren: KW 117 8.950, 124 8.000, 130 3.090, GO 26 6.150, KP 2 1.590, OD 4 3.760. 17 2.620, SCH 74 2.300, UK 23 3330, 47 2.610, 147 1.860, VD 25 4.900. Scheveningen. De aanvoer in Scheve- ningen bestond donderdagmorgen uit: 10 kisten wijting, 80 kisten gul en kabeljauw, 170 kleine kisten makreel, 300 kisten schol, 150 kisten varia en 2000 kilogram tong. Woensdag ie IJmuiden aangekomen: Bettina, Monrovia, IJmuiden; Spiekeroog, Oxelosund; Erik, Bremen; Alabama, Antwerpen: Louise. Leith; Steinbukk, Hammerfall; Eloquence, Kingslynn; Claus, Londen, IJmuiden; Nomadisch, Vlaardingen, IJmuiden: Venus, Bergen; Pene lope Everard, Londen Freetown Takoradi; Ac tivity, Gunness; RoK Behrmann, Londen; Con- fid. Boston. IJmuiden; Lizard, Leixoes. Zaan dam: Bobrix, Rotterdam; Rudderman, Londen. Woensdag van IJmuiden vertrokken: Gerlen, Perth, Reestborg, Delfzijl: St. Marie, Abadan; Tor Hollandia, Gothenburg; Gert Wiskov, Mal- mö; Sören Rask Varnberg, Dieksand. Hamburg; Rixta Oldendorff, Narvik; Nassauborg. Delfzijl; Trinitas, Harlingen; Aida, Stockholm. Zaandam; Sagafjord, Zeebrugge, Spirit. Londen; Timca. Hamina; Arfo, Noordzee; Nerlandia, Gothen burg: Venus, Bergen. Thisbe, Duinkerken, IJ muiden; Bothnia, Oskarsham, IJmuiden. Donderdag te IJmuiden aangekomen; Hope Lübeck; Allurity Londen; Boreas, Hamburg; Zaanstroom, Felixstowe; Blatence. Southamp ton; Lippe, Oxelosund; Slawno, Stettin; Bre- tagne, Oslo; Alchemist Berlin. Benodet. Donderdag van IJmuiden vertrokken; Teeu- holz, Flixborough; Concar Pioneer, Monrovia; Kalisz, Stettin; Mobil Endurance, Iapowa; Acti vity, Gunnes. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.) ADVERTENTIE „Hoog tijd dat het eens gezegd wordt", vindt u. En u niet alleen 27 erkende in stallatiebedrijven in de IJmond starten op 4 september a.s. een centraal ver- warmingsbedrijf dat c.v.-installaties gaat installeren. Nieuws Als u bedenkt dat ze het begrip „service" onver brekelijk aan de te plaat sen installaties gaan ver binden, dan zegt u „(Hart-)verwarmend nieuws zult u zeggen. NOORDHOLLANDSE VERWARMINGS UNIE RW (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. De VW—Bever wijk-Wijk aan Zee zal zondagmiddag haar activiteiten voor het zomerseizoen 1970 afsluiten met een demonstratie aan het strand door de duikersclub „Manta" in Amsterdam. Kikvorsmannen zullen vanaf het strand de zee in gaan om daar ge dropte voorwerpen op te sporen. De groep „Manta" verleent regelmatig medewer king aan de marine. De demonstratie, welke wordt gehouden voor de zuidpost van de Wijk aan Zeeër Reddinshrigade, begint zondagmiddag om half twee. Zaagmachine gestolen. Op het bouw terrein van het gemaal aan de Kanaalweg is ten nadele van de N.V. Branding uit IJmuiden een elektrische cirkelzaakma- chine gestolen. ADVERTENTIE B reestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een over Riiksweg 9 rij dende automobilist kreeg woensdag de schrik van zijn leven toen plotseling van af een voor hem rijdende vrachtauto ze ven ijzeren spanten van 8.40x50x10 cm op de weg vielen. Bij ziin poging de obsta kels te ontwijken botste hij tegen de vangrail. De man kwam mei df schrik vrij. Direkt werd de weg afgezet, ten einde fe spanten f verwijderen Na een kwartier kon de afzetting worden opge heven.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5